MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 03-05-07, 13:22   #21
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Evo nemam trenutno puno vremena ali ne mogu da ne prokomentarisem
Sto se tice monoteistickih religija u njih spada i dio hindu religija, smatraju da je Bog jedan sveprisutan, a uz to ako se ne varam svuda u hinduizmu je opsteprihvacena reinkarnacija. Dalje, zasto smatras ako teza o reinkarnaciji nije nidje jasno ili nejasno napisana da ona samim tim nije istinita? Ona je po meni jako logicna i to je jedini razlog zasto je prihvatam kao takvu, a kao sto kliko rece, ako me neko ubijedi u nesto ispravnije, ja sam to spreman odma da prihvatim.

Sto se tice svetog trojstva nijesam bas upoznat do u detalje ali prihvatam da to ne predstavlja politeizam.
Raspece Isusovo mislim da treba da se tumaci na jedan malo drugaciji nacin. Da je Isus preuzeo grijehe covjecanstva onda bi ono postalo savrseno i samim tim ne bismo ni mi sad zivjeli u ovakvom svijetu. Po meni, Isus je bio razapet zbog mrznje, mrzjeli su ga oni koji su se bojali njegove velicine, mislili su da ce da im preuzme vlast. On je pokazao svu svoju velicinu u tome sto im nije zbog toga zamjerio, u duhovnim sferama ih je oslobodio odgovornosti, trazio je od Boga milost za njih... "Oprosti im Oce, oni neznaju sto rade". Ispoljio je Bozansku ljubav, a to moze samo onaj ko ima prisan odnos sa Bogom, kako se u Indiji nazivaju bhakte.
I kad god razmisljam o religijama, uvijek mi toliko lice jedna na drugu, osnovni principi su svuda isti, samo su im imena nesto razlicita pa to buni ljude i misle da je jedna vjera bolja od druge.
anon1 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 13:32   #22
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Vidim da sam nesto zaboravio:
Quote:
Što se tiče ''inertnosti'' Boga mogla bih da napišem obiman tekst u vezi toga kako On djeluje tj. kako ''se izražava kroz rad'', što bi mi oduzelo mnogo vremena i prostora a opet ne znam koliko bi bio shvaćen moj tekst.
Drago bi mi bilo da napises, svako ispoljavanje bozanskog mi je drago, i da gledam i da citam o njemu. Ali i dalje stojim pri tome da Bog sam ne cini, on je taj koji kao odjek vraca nase zelje, molitve, i nasa djela... To su onda plodovi naseg rada. I to je tako sa obicnim ljudima. Isus se nikad nije molio za sebe... (sem mozda u onom ternutku kad je postavio pitanje "Oce zasto si me napustio"). Tak ose ni ostali prosvijetljeni ljudi ne mole za sebe..njima vise nista u ovom svijetu nije potrebno, a u onom svijetu su jedno sa Bogom. (Ovaj i onaj svijet shvatiti uslovno, jer zapravo postoji samo jedan jedini svijet, jedna Bozija kreacija)
Old 04-05-07, 07:51   #23
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Da je Isus preuzeo grijehe covjecanstva onda bi ono postalo savrseno i samim tim ne bismo ni mi sad zivjeli u ovakvom svijetu. Po meni, Isus je bio razapet zbog mrznje, mrzjeli su ga oni koji su se bojali njegove velicine, mislili su da ce da im preuzme vlast. On je pokazao svu svoju velicinu u tome sto im nije zbog toga zamjerio, u duhovnim sferama ih je oslobodio odgovornosti, trazio je od Boga milost za njih... "Oprosti im Oce, oni neznaju sto rade".
Isusov dolazak je najavljen u Starom Zavjetu i sve se desilo onako kako je pisano da će se desiti.
Niko se nije bojao da će Isus preuzeti vlast jer tadašnja vlast nije osudila Isusa na smrt nego narod. Pilat je oprao ruke od te presude i izvršenja kazne, tako da se i danas upotrebljava taj izraz za nekoga ko skida odgovornost sa sebe.

On kao Božiji Sin je mogao da spriječi svoje pogubljenje (pravdanjem, pokajanjem, čudom itd) ali čemu onda njegovo prisustvo na zemlji? Isus je svojim učenicima najavljivao svoje stradanje više puta.
Isus je u Novom Zavjetu nazivan i Čovječiji Sin, saobrazan ljudima među kojima je bio morao je imati i svoju ljudsku prirodu te i njenu (trenutačnu) slabost koju je ispoljio na kratko u rečenici koju si naveo ''Oče zašto si me ostavio''.
Old 04-05-07, 11:33   #24
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

OK, to sto kazes da je narod trazio njegovo raspece.. ali ja sad ne bih bas znao citirati Novi Zavjet i time dokazati to sto sam rekao, ali gledajuci filmove o Isusu, meni je bilo vise nego ocigledno da ga je tadasnja crkovna i svjetovna vlast osudila.
Prisustvo Isusovo na zemlji je bio radi ucenja. Isti razlog je i prisustvo svih svetaca, svih visoko duhovnih ljudi. Onima koji ne vide put treba ga pokazati. Stradanje Isusovo je samo pojacalo taj ukupni dozivljaj o njemu kao duhovnoj velicini. Ali to raspece nije najvazniji detalj. Mnogo vaznija su njegova ucenja koja je drzao svojim ucenicima kao i narodnim masama. Takodje smatram da ni njegova iscjeljenja nijesu toliko bitna stvar... Sva cuda koja je cinio samo potvrdjuju njegovu duhovnu velicinu, ali ona bi trebalo da su u drugi plan ljudima koji Ga obozavaju. Na prvom mjestu treba da budu njegove rijeci kojima direktno objasnjava kako se treba ponasati, moliti. Ko se toga pridrzava nece pogrijesiti u svom zivotu, a ako bude razapet zbog takvog ponasanja bice ravan Isusu.
Old 04-05-07, 12:46   #25
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Pišeš sa stanovišta ateiste, ok ako je to tvoje lično mišljenje.
Suština Hrišćanstva i Isusovog stradanja je sasvim drugačija.
Isusovo raspeće i jeste najbitniji čin u Hrišćanstvu jer je prethodilo vaskrsenju, a bez vaskrsenja Hrišćanstvo i ljudska patnja ne bi imali nikakav smisao. Njegova iscjeljenja su se dešavala da bi se pokazala Božija blagodet i ljubav a ne kao njegovo čudo, kao u primjeru sa oživljavanjem umrlog Lazara, Isus se obraća molitvom Bogu ''Hvala ti Oče što si me uslišio. Znam da me Ti uvijek uslišavaš, ali to sam kazao zbog ovih ljudi kako bi vjerovali da si me Ti poslao''.
Pošto je Sveto Trojstvo jedna suština tri ispostasi, naravno da niko ne može biti kao Isus ma kako bezgrešno živio.
Old 04-05-07, 13:08   #26
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Evo da pocnem s kraja:
Quote:
Pošto je Sveto Trojstvo jedna suština tri ispostasi, naravno da niko ne može biti kao Isus ma kako bezgrešno živio.
Prvo bih te zamolio da pojasnis tu rijec ispostasi, jer je ranije nijesam nikad cuo. Zasto mislis da niko ne moze biti kao Isus? Ako je Isus sin Boziji, sto su ostali ljudi? Ajde mozda sam precerao kad kazem ostali ljudi, ali zar nijesu svi ljudi sinovi i kceri Boziji? Zasto bi jedan sin bio bolji od svih ostalih u tolikoj mjeri da niko nikad vise ne moze biti ravan njemu? Ko to moze da tvrdi da Bog nije na zemlju poslao jos Isusa... ima dosta toga nezapisanoga a najvaljivanoga od velikih proroka.. Pogledaj samo kolika je Indija, Kina.. Zar ne mislis u toliko pojedinaca da je neki otjelotvorenje Boga? Sto je sa Krishnom? O njemu je pisano mnogo i to mnogo prije Isusa. Preporucio bih ti Bhagavad Gitu da procitas. Jeste teska za razumijevanje, ali nije ni Biblija laksa po tom pitanju. I jos jedna stvar u vezi toga, u Hinduizmu, koliko je meni poznato, niko ne negira ispravnost Hriscanstva!

Sad da se vratim na pocetak.. Zasto mislis da sam ateista, ili tacnije zasto ti moj post djeluje kao pisanje ateiste? Jer ne tumacim zemaljski zivot Isusa Hrista kao sto to tumace ljudi iz crkve? Mislim da je to zabluda, slijepo vjerovati u tudje rijeci. Covjek slusajuci druge treba sam da dodje do spoznaje.
I dalje smatram da je najvaznija stvar u Hristovom boravku medju ljede bio taj da ih prosvijetli, da im ukaze na Boga i kako da ga dostignu. To sto je on ispoljio bozansku milost prema ljudima je samo dokaz da je on "pravi", a ne niposto cin zbog kojeg treba skrenuti paznju sa najbitnijeg, tj njegovih propovjedi. Nazalost u danasnje vrijeme ljudi postuju i to pretezno ritualno samo ta cuda, prvenstveno vaskrsnuce, a zanemaruju njegove rijeci.. od kojih bih sad citirao samo jednu misao: "Prije ce brodsko uze proci kroz iglene usi, nego sto ce bogat covjek dospjeti u carstvo Bozije"
Old 05-05-07, 05:48   #27
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by BlackWoman View Post
.
Zasto nam onda Isus kaze: "Budite kao Ja." ?
Old 05-05-07, 14:48   #28
Ljoobooo
Banned

Registrovan: May 2007
Ljoobooo na dobrome putu

Због тога да би тежили ка савршенству, једино то је прави пут. И никада нећеш погријешити ако будеш размишљао у том правцу.
Ljoobooo is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 15:03   #29
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
да би тежили ка савршенству
Nadam se da to "тежили" ne znaci da je zabranjeno dostici Boga (dotigli savrsenstvo = dostigli Boga ili Bozije carstvo..)?
Old 05-05-07, 15:58   #30
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

"Ne plasi se savrsenstva jer ga nikad neces dostici" rekao je Salvador Dali, cini mi se...

A Kjerkegor (jedan od najboljih filosofa ikad) je rekao: "Samo je Isus bio hriscanin jer je zivio na neponovljiv nacin"...

Zajebite Bozije zapovijesti i uputstva, zivite kako vi hocete (naravno, u skladu sa drugima i uzevsi Ljubav za osnovni princip) i to je to... Tako cemo sigurno uci u Raj...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 16:21   #31
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

Pa savrsenstvo i jeste ako ti je ljubav osnovni princip....samo treba razjasniti pojam ljubavi i u tome je problem kod covjeka
sarita is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 17:17   #32
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

@frkadela

Jesi li procitao Kalista? Ne bih volio da se na to zaboravi
Old 05-05-07, 17:33   #33
Ljoobooo
Banned

Ljoobooo na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
Nadam se da to "тежили" ne znaci da je zabranjeno dostici Boga (dotigli savrsenstvo = dostigli Boga ili Bozije carstvo..)?
Како ћеш ти достићи бога? Љубав божија се види у томе што Нам је оставио право избора. Можеш да вјерујеш, а не мораш. Као што родитељ воли своје дијете, па када оно погријеши, он га и даље воли јер је његов плод. И као што родитељ даје савјете својој дјеци, тако и Бог даје нама преко светих књига. И још нам да, да се искрено покајемо над својим гријехом (пример Марија Магдалена).
Old 05-05-07, 19:56   #34
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

@ljubo

Ako si citao Novi zavjet Isus je tamo jasno naznacio sto treba raditi da bi se stiglo u carstvo Bozije. Ako nijesi onda mozes procitati knjigu Monah Kalist, lako ces je naci na internetu, mislim da ce ti se svidjeti. Knjiga je kako sam nedje procitao istinita pa tim prije pokazuje kako se dostize Bog. Dzaba sva pametovanja ako nema rada da se to postigne. I dalje mi nijesi odgovorio na pitanje...
Kako cu ja dostici Boga je manje bitno za ovaj forum pa cak i to ocu li ga dostici ili sam ga mozda cak i dostigao (cisto teorijski razmatram stvari da me neko pogresno ne shvati).

Pogledaj kako se ponasaju ljudi koji su vjernici. Ne samo hriscani kojima pretpostavljam da pripadas nego i ostali. Postuju li sva ucenja i zapovijesti svojih svetih knjiga? Mislim da ne postuju nista, bar vecina. Jedan mali procenat postuje jedan mali dio svega toga, a zanemarljivo malo ljudi je na dobrom putu. Takvima se klanjam i zelim im puno uspjeha.

Evo i jos jedna stvar. Posto vidim puno se prica o ljubavi. Ljudi u danasnje vrije svasta nazivaju ljubavlju, pa cak i seks. Seks kao seks nije los(naravno u odredjenim granicama) ili grijeh (kako to pojedini tvrde) ali nije ljubav. Ljubav nije ni kad se dvoje zaljube jedno u drugo. Prava, cista, Bozanska ljubav je izuzetno cista, jaka emocija, bez ikakvih ocekivanja. Najbliskije tome je majcinska ljubav. Majka se zrtvuje za svoje dijete bez ocekivanja da ce imati nekakvu korist od tog cina. Naravno i oceve emocije su velike, ali u njima uvijek postoji nekakvo ocekivanje. Majka je dala zivot (tjelesni) svom djetetu, Bog je dao zivot (duhovni) djetetu. Odatle i potice ta slicnost izmedju majcinske i Bozanske ljubavi.
Put ljubavi, je moguce slijediti. U osnovi religija koliko je meni poznato jeste upravo ta ljubav, ali najbolje objasnjenje za taj put je ipak u bhakti yoga-i. To je jednostavna metoda obozavanja Boga. Ne zavisi od religije kojoj osoba pripada, i prilicno je djelotvoran u ovom vremenu opsteg udaljavanja od Boga. Neki smatraju da je to u danasnje vrijeme jedini nacin da dostizanje Boga, ali ima jos nacina za koje treba vise volje i truda.
Old 06-05-07, 12:31   #35
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

ja se iskreno izvinjavam sto upadam ovako ali mislim da je tema krenula nekim drugacijim tokom.ili to ja samo tako dozivljavam

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 13:57   #36
Ljoobooo
Banned

Ljoobooo na dobrome putu

Брате мој ти си на погрешном путу. Ако је то једини пут што ти помињеш наведи ми бар једно чудо божије везано за bhakti yoga или како већ... А ако желиш прочитај само колико њих се десило под Острогом или прочитај књигу Чуда Божија. Прочитај књигу Невидљива борба ако је успијеш наћи мислим да ћеш схватити...
Old 06-05-07, 15:07   #37
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

@ LJubo

Kao prvo bih te zamolio da dajes konkretne odgovore na konkretna pitanja jer ce tako i meni biti jasnije sto zelis da kazes.

Quote:
Брате мој ти си на погрешном путу.
Zasto mislis da sam ja na pogresnom putu? Pa ti i ne znas koji je moj put pa kako onda mozes da ga komentarises?

Quote:
Ако је то једини пут што ти помињеш наведи ми бар једно чудо божије везано за bhakti yoga или како већ...
To nije jedini put, to sam vec rekao, ali da razjasnim posto ocigledno nije bilo dovoljno jasno iz prethodnog posta. Put hriscanstva, islama, i valjda jos nekih religija, je cista bhakti yoga. Tako da obzirom da ne znas sto je bhakti yoga nemoj da je omalovazavas. Jedino sto sam napisao je da je u bhakti yogi mnogo jasnije receno sto i kako nego u ovim religijama. Bhakti yoga inace nije religija, vec bi se prije moglo nazvati naukom o komunikaciji sa Bogom.

I da ne izostavim i tvoj posljednji dio:
Quote:
А ако желиш прочитај само колико њих се десило под Острогом или прочитај књигу Чуда Божија. Прочитај књигу Невидљива борба ако је успијеш наћи мислим да ћеш схватити...
Svakako da ima cuda i u manastir OStrog i ja to ne sporim, zasto bih? A ja sam ti naveo knjigu Monah Kalist jer je to direktno pravoslavno hriscanstvo a osim toga obojeno je i srpskim naciolnalizmom sto vidim da ti nije strano. E pa sad ako jedna takva knjiga mene moze da odusevi onda tebe moze da dovede do znatno vece ushicenosti.. zato prvo dobro pogledaj sto pisem pa tek onda komentarisi. Dobronamjerno!
Old 06-05-07, 15:52   #38
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Amelie View Post
ja se iskreno izvinjavam sto upadam ovako ali mislim da je tema krenula nekim drugacijim tokom.ili to ja samo tako dozivljavam
Nema veze, vazno je da je rasprava kvalitetna...

anon1 pomenu "Put ljubavi"...
Procitajte tu knjigu...
I citajte sve od Antoni de Mela (on je pisac te knjige)...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 16:08   #39
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Smile

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post

anon1 pomenu "Put ljubavi"...
Procitajte tu knjigu...
I citajte sve od Antoni de Mela (on je pisac te knjige)...
Procitao sam ja put ljubavi i jeste simpaticna knjiga
A jesi li ti procitao Monaha Kalista evo po ko zna koji put da te priupitam

Old 06-05-07, 17:06   #40
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

da ja vasu raspravu ne prekidam..evo moj odgovor na temu:

mislim da svako misli za sebe da je najbolji tako da u jednu ruku mislim da je tesko navesti zasto je moja vjera bolja od druge a da tog drugog ne uvrijedim.
e sad,po mom misljenju religije su se potpuno izopacile i izokrenule i umjesto da budu veza izmedju covjeka i boga one prave jos veci jaz izmedju jer zbog okolnosti ljudi se nadju sa gomilom pitanja u rukama a bez odgovora jer bi se svaki odgovor svodio na neku glupu rasparu na prvom kanalu drzavne televizije,i onda se valjda ljudi okrecu od "duse" i odustaju od trazenja boga.

po mom misljenju sve su se religije nadogradjivale jedna na drugu,tako da je svaka sledeca potpunija jer je nosila u sebi vise obavjestenja i zabrana.
meni je u sustini glupo govoriti zasto je moja vjera najbolja ali jedino sto bih rekla a nadam se da se drugi nece uvrijediti je to da islam tvrdi da Isus nije Bog i sa tim se u potpunosti slazem,ne zato sto islam ne prihvata poslanike vec i u bibliji fino stoji da je Bog jedan i nije rodjen i rodio nije.po tome sanse nema da Isus moze biti bozji sin ili Bog.
i ne slazem se sa onim "pijite vino ono je moja krv"ili kako se vec kaze.zar bi jedan poslanik,bozji prijatelj ili sta god mogao da kaze tako nesto znajuci da vino i sam alkohol steti organizmu

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
moja, najbolja, vjera, zašto

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules