MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 25-04-07, 16:22   #1
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation
Default Zašto je moja vjera najbolja?

Mozete li, bez da napadate ostale vjeroispovijesti, da objasnite zasto je bas vasa vjera prava? Zasto vjerujete u to sto vjerujete? Bez obzira da li smo ateisti ili vjernici, drzimo da je ono u sto mi vjerujemo najispravnije, inace bi valjda prihvatili nesto drugo, i spremni smo svoju vjeru i zivotima da branimo. Znamo li i sami zasto?
Old 25-04-07, 16:34   #2
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Koeljo je u svojoj knjizi "Prirucnik za Ratnika svetlosti" napisao sljedece:
"Da bi verovao u svoj vlastiti put, nema potrebe da dokazuje kako je tudji put pogresan"...

Znaci, potpuno je besmisleno napadati svaku vjeru sa kojom se ne slazes...
Jer tako dovodis u pitanje i ispravnost svoje...

A zasto je najbolja bas moja vjera?
Pa, Koeljo je napisao i "Ratnik svetlosti zna sta hoce. I nema potrebe da to objasnjava"...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 16:42   #3
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

anon1 has disabled reputation

@Frkadela
Odlican komentar..

Mada bilo bi tu dosta toga da se kaze o svim religijama, ipak svako treba svome Bogu da se moli.. na svoj nacin.. a Bog je jedan i prihvatice svaku iskrenu molitvu bez obzira iz kojeg vjerskog objekta (ili van njega) ta molitva dolazila..

Dakle, u sustini, religijski sistem je nebitan, bitan je odnos pojedinca prema Bogu.
anon1 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 22:04   #4
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Hvala...
Zbog toga sam ja protiv Crkve...
Svako treba da pronadje svog Boga (hocu da kazem - svoju predstavu Boga) i da se moli na svoj nacin...
Niko ne mora da nas usmjerava...

Old 25-04-07, 22:08   #5
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Usmjeravanje nije losa stvar, samo je najbolje za smjernice uzeti provjerene religijske knjige kao i knjige koje su pisali veliki mudraci.. a toga ima..

U crkvama su i u vrijeme Isusa Hrista propovijedali cesto pogresni ljudi.. a danas je to sasvim ocigledno da se desava i u nasem okruzenju, sto moze vidjeti svako ko je cistog srca.
Old 25-04-07, 23:39   #6
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Evo i jedna moja preporuka za citanje. Mozda bi ovaj post mogao i u thred o literaturi, ali ipak je u pitanju prvenstveno knjiga koja jasno govori o odnosu prema Bogu. Naslov je "Monah Kalist" i nije je problem naci na internetu, cini mi se da je u .doc formatu. Prvi dio knjige ima nesto nacionalistickog naboja ali kao uvod u pravi dio price je vise nego prihvatljivo. Kako sam na nekom forumu procitao u pitanju je istinita prica, pa je tim prije preporucujem svima koji su okrenuti duhovnosti. Tu knjigu sam ja procitao po preporuci jedne duhovno uzvisene osobe.
Old 26-04-07, 07:59   #7
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Skinuo sam je i bacam se na citanje za par dana, dok dodju praznici....

Old 27-04-07, 13:09   #8
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Mozete li, bez da napadate ostale vjeroispovijesti, da objasnite zasto je bas vasa vjera prava? Zasto vjerujete u to sto vjerujete? Bez obzira da li smo ateisti ili vjernici, drzimo da je ono u sto mi vjerujemo najispravnije, inace bi valjda prihvatili nesto drugo, i spremni smo svoju vjeru i zivotima da branimo. Znamo li i sami zasto?
Istina je jedna, ma kojim jezikom bila rečena.
Što neko reče, ne trebaš dokazivati da si ti u pravu unižavajući drugoga.
Sve ono što je dobro - jednostavno je dobro.
Old 29-04-07, 19:02   #9
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Skinuo sam je i bacam se na citanje za par dana, dok dodju praznici....
Obavezno napisi utiske.. Moji su odavno izblijedjeli iako je knjiga veoma dobra, makar iz mog gledista.. Ajde, ajde ubrzaj to citanje malo
Old 30-04-07, 09:21   #10
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Divno rece Black Woman:" Istina je jedna, ma kojim jezikom bila recena". Pitanje je: govore li svi jezici istinu? I jesmo li spremni da istinu saslusamo na pravi nacin? Smatram da moramo biti otvoreni za istinu,a tu dolazimo do onoga da su zatvoreni i zatupljeni oni sto brane svoje napadajuci tudje. Zato sam stavio onaj mali dodatak izmedju dva zareza gore. Odlika covjeka i nazalost velikog dijela ljudskog drustva je da je zatupljeno i zatvoreno, braneci ono svoje, najcesce ne znajuci ni zasto. Covjek je veliki egoista.
Ja sam ovom temom htio da diskutujemo o nasim razlozima koji nas navode da vjerujemo u to sto vjerujemo i da saslusavsi jedni druge mozda otvorimo jos malo i svoje oci. Biste li bili spremni da promijenite svoje vjerovanje ako bi vam neko pokazao da postoji bolje objasnjenje od vaseg? Bicu i malo extreman: mozete li sebe da zamislite kako klecite npr. u dzamiju ukoliko ste hriscanin i molite se onom istom Bogu kao u crkvi?
Sto se mene tice,moj put je zapoceo jakim vjerovanjem u hriscanstvo. Kasnije mi je u ruke dospjela knjiga "Budjenje"od Antoni de Mela i izvrsila kljucni uticaj na mene. Poslije nje moj zivot nije vise isti. Put me odveo dalje, u Indiju gdje sam se po prvi put u zivotu osjetio da sam dosao kuci. Divni susreti u zemlji koja dishe Bogom,"cudni" dogadjaji,put ka spoznavanju sebe... Sebe danas ne mogu da smatram ni hriscaninom,ni budistom ni hinduistom,ali Bog je sveprisutan u mom zivotu.
Old 30-04-07, 11:39   #11
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Sebe danas ne mogu da smatram ni hriscaninom,ni budistom ni hinduistom,ali Bog je sveprisutan u mom zivotu.
Potpuno isti dozivljaj. Doduse u mom slucaju Bog mozda nije toliko prisutan koliko bi trebao, iz prostog razloga sto je zaokupljenost svakodnevicom tolika da covjek stalno skrece sa pravog puta, mediji su postali veoma mocni, uticaj drustva neizbjezan, a reklame vrebaju na svakom cosku. Tako, ta opsjednutost uticajem modernog drustva postaje dominantna "religija" u svijetu, potpuno otudjenje od svega sto je prirodno i Bogom dato.
A sad odgovor na tvoje pitanje.. Da mi neko iznese objasnjenje Boga, koje bi bilo realnije od mog shvatanja i mog nacina postovanja i odnosa prema Bogu, naravno da bih bez imalo razmisljanja presao u tu "religiju"... I Isus Hrist je svojevremeno nudio nesto novo, (umjesto "oko za oko, zub za zub" kako pise u starom zavjetu preporucio je "ko tebe kamenom ti njega hlebom"), sto su neki prihvatili, neki nijesu. U svakom slucaju vremenom dolazi i do kolektivne evolucije svijesti, poterbna su naprednija ucenja od nekadasnjih, konkretniji sistemi, kojima bi mase mogle da uzdignu svoju svijest na neki visi i stabilni nivo. Zato danas i postoji new age pokret.. mnogo toga se pokusava pribliziti savremenom covjeku, pojavljuju se razne sekte(neke dobre neke lose), siri se ucenje joge, tantre, veda i na zapad. Internet postaje mocno sredstvo informisanja i ucenja (ali nazalost i dezinformisanja i zaglupljivanja). Zato bih jos jednom ponovio, najbolje je slijediti provjerene religijske knjige i ucenja velikih prosvijetljenih mudraca, bez obzira koju oni religiju zastupali.
Old 01-05-07, 00:53   #12
LooDuck
MiM team Forumaš i po'

LooDuck's Avatar

LooDuck na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Hvala...
Zbog toga sam ja protiv Crkve...
Svako treba da pronadje svog Boga (hocu da kazem - svoju predstavu Boga) i da se moli na svoj nacin...
Niko ne mora da nas usmjerava...
Tacno. Potpuno se slazem... Zato ja vjerujem u sebe
Osim toga, vjerujem i u sudbinu a njoj ne moram da se molim niti da joj se obracam...

PS. Ne vjerujem niti posjecujem one koji "proricu" sudbinu...
Old 02-05-07, 07:46   #13
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Proricanje sudbine je glupost jer budućnost se još nije desila i svaki dan mi samo određujemo tu budućnost po svojoj slobodnoj volji.
Svaki dan dolazimo na svojevrsnu raskrsnicu od DA i NE, koja se opet grana na bezbroj DA i NE.
Probaj da napraviš sam jednu šemu sa DA i NE i prati putanju. Dobićeš jedan zanimljiv algoritam.
Old 02-05-07, 12:35   #14
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Mislim da proricanje sudbine nije glupost. U vecini slucajeva je moguce sagledati buduce dogadjaje uz veliku tacnost, jer smo uostalom mi ti koji kreiramo tu buducnost. Duduse ta rijec kreiramo tu nije najsrecnija jer po mom dubokom ubjedjenju sve je vec stvoreno, a mi to samo prozivljavamo. U nekim situacijama mozemo da biramo put (kao oni stripovi sa vise zavrsetaka) dok je u mnogim situacijama put jasno definisan.. Ali da ne duzim o tome sad jer sam nesto vise napisao u temi o karmi.
Old 02-05-07, 14:38   #15
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
Potpuno isti dozivljaj. Doduse u mom slucaju Bog mozda nije toliko prisutan koliko bi trebao, iz prostog razloga sto je zaokupljenost svakodnevicom tolika da covjek stalno skrece sa pravog puta, mediji su postali veoma mocni, uticaj drustva neizbjezan, a reklame vrebaju na svakom cosku. Tako, ta opsjednutost uticajem modernog drustva postaje dominantna "religija" u svijetu, potpuno otudjenje od svega sto je prirodno i Bogom dato.
Mozda sam zazvucao kao neki guru, ali sam daleko i ja od toga. Imam jos mnooogo da ucim, ali se stvarno trudim. Bog mi je uvijek na prvom mjestu. Ono sto kazes za medije je tacno, vrlo su mocni i modernom covjeku prakticno serviraju misli i stavove. Ali sto bi se desilo ako bi potpuno iskljucili medije? Nista posebno na duhovnom polju. Naveo si npr. drustvo koje dalje utice na nas, i reklame...pa ako bi se i toga oslobodili, sigurno bismo fokusirali misli na familiju, ili na neku finu curu koju smo nedje vidjeli, ili na sebe tezeci da budemo u dobrom raspolozenju i brineci se da ne budemo bolesni...Maya, iluzija svijeta koja je oduvijek zaokupljala covjeka i odvlacila mu pogled od Boga tj. od samog sebe,jer svi smo mi komadici razbijenog ogledala u kome Bog ogleda samog sebe. U danasnje vrijeme je teze sebe sagledati nego ikad,bas zbog onih gore navedenih uticaja, ali bi nas to trebalo dodatno radovati, jer Bog nikome ne daje zadatak ako ga nije dosljedan. Znaci treba samo malo bolje da zapnemo.
Old 02-05-07, 22:14   #16
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

Covjek je pripitomljeno bice, nauceno da uziva u prizamnim zadovoljstvima i da tezi samo ka tome. Bog ili da kazem vizija o bogu mu i nije toliko bliska.Pojam boga je banalizovan. Mnogi ljudi misle ako odu i zapale svijecu u crkvu to je to, misle da je bog samo u crkvi. Ne shvataju sustinu i to je problem. U sustini i kad msile da rade nesto zato sto vole boga to nije tacno, to rade zato sto se plase boga a ne zato sto osjecaju ljubav prema bogu.
Covjek samo treba da promijeni svoj pogled na svijet, da se oslobodi okova i da osjeti koliko je ljubav prema bogu realna.Time ne samo da ce promijeniti svoj karakter nego i karakter i sudbina ljudi oko njega. Jer pokretac svega je ljubav. Sto god u zivotu uradimo iz ljubavi nece biti pogresno jer ljubav je najveca sila u vasioni. A ako emitujemo ljubav ljubav ce nas i okruziti.
Ali da bi se sve ovo postiglo prije svega treba da se razjasni predstava boga i ljubavi
sarita is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 07:17   #17
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
Mislim da proricanje sudbine nije glupost. U vecini slucajeva je moguce sagledati buduce dogadjaje uz veliku tacnost, jer smo uostalom mi ti koji kreiramo tu buducnost. Duduse ta rijec kreiramo tu nije najsrecnija jer po mom dubokom ubjedjenju sve je vec stvoreno, a mi to samo prozivljavamo. U nekim situacijama mozemo da biramo put (kao oni stripovi sa vise zavrsetaka) dok je u mnogim situacijama put jasno definisan.. Ali da ne duzim o tome sad jer sam nesto vise napisao u temi o karmi.
AKO naša budućnost ne zavisi od naše volje, nego je unaprijed predodređena ili zapisana čemu onda, po tvom vjerovanju, reinkarnacija? Da ispraviš nešto (okaješ) a nemaš vlast nad tim?
Zar onda svaki čovjek nije zombi, kako ti reče u temi o karmi, ako živi poput marionete i radi ono što mu je već neko odredio?
Old 03-05-07, 09:40   #18
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

Ja mislim da se ne radi o tome da ti ej bukvalno zapisano kako ces da zivis. Mislim da je karma nesto sto se nosi iz proslog zivota ali ipak je u ovom zivotu tvoj izbor kako ces ti to da odradis jer ima dosta nacina i puteva.
Treba uzeti u obzir da postoje 2 vrste karme:licna i porodicna. Postupci nasih predaka kao i negativne energije ulaze u anse informaciono polje a od nase duhovne strukture zavisi da li ce ostati u njemu. Ako naucimo da zivimo ispravno, tj ako spoznamo ljuabv prema bogu svaku losu karmu cemo da izmijenimo.
Znaci kartma postoji ali od nas zavisi da li cemo zivot da prozivimo kao zombi ili cemo da izmiejnimo karmu.
Eto to je neko moje misljenje mada je tema zaista komplikovana
sarita is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 10:03   #19
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Jeste rekao sam da je zovjek kao zombi ako na njega utice samo programirana karma, ali sam rekao i da postoji druga vrsta karme na koju visoko svesni pojedinac moze da utice. Tako da iz toga proizilazi da nijesu svi ljudi kao zoombi, tj neko je vise neko manje, u zavisnosti od evolucije pojedinca i njegovog nastojanja da utice na nju. Isto tako je moguce i osloboditi se karmickih zapisa i to je sustina reinkarnacije, tj stalnog radjanja i zivljenja novih zivota. Zivis i polako se trose karmicki zapisi, stvaraju se i novi ali osoba vremenom evoluira, pa se tako polako prestaju stvarati novi a stari sve vise nestaju.. E sad ko to ne zeli na taj nacin ima i odredjene prakticne postupke kojima je moguce vrlo efikasno unistiti karmu.

Problem kod ljudi koji imaju kompletnu svoju svijest lociranu u fizickom tijelu je taj sto ne mogu biti svjesni Boga. Mogu u Boga vjerovati da postoji ili da ne postoji, ali to je samo nagadjanje. Boga treba biti svestan, terba mu se prepustiti i tek onda covjek moze osjetiti svu ispunjenost i ljubav i ostale nedorecene fenomene zapisane u raznim svetim spisima.

I jos jedna stvar sto si rekla kliku:
Quote:
Ako vjeruješ u Boga (a vidim da ga često pominješ) onda ne možeš da vjeruješ u niz beskrajnih rađanja i umiranja.
Zasto mislis da su reinkarnacija i Bog medjusobno nekompatibilni? Bog je Bog, od njega poticu pravila, kreacija... a sami postupak kojim se razvija ta kreacija nije pod direktnim uticajem Boga, on se odvija spontano, ali i dalje pod utvrdjenim pravilima. Odatle i potice nasa mogucnost da biramo.. a karma nije ono sto nam "neko" naredjuje, to je ono sto smo sami zasluzili svojim djelovanjem.

I evo jos jedno moje vidjenje Boga. Bog je kao sto vec rekoh pasivan, dao je ljudima slobodu djelovanja i on se tu ne mijesa. E sad neko ce reci pa dobro ali kako to kad se neko moli Bogu od njega to i dobije, ako je Bog samo pasivan. Pa rezultati ostvareni molitvom su isto direktno vezani za karmu odnosno zakon kauzaliteta. Ako se covjek moli to je akcije, nagrada od Boga je reakcija. Isto kao kad odemo u neki kanjon, na svaku nasu izgovorenu rijec stici ce reakcija u obliku eha... Bog je takav, odgovara na svaku akciju, ali sam ne djeluje, jer je Bog iznad toga, Bog nema potrebu da se izrazi kroz rad.
Old 03-05-07, 10:51   #20
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Pa nešto i ne vidim da je u monoteističkim religijama zastupljena teza o reinkarnaciji? To ne stoji ni u Hrišćanstvu, ni u Islamu, a ni u Judeizmu.
Mnogobožačke religije, kao što je npr. Budizam zastupaju stav o reinkarnaciji.

Što se tiče ovog:
Quote:
Bog je takav, odgovara na svaku akciju, ali sam ne djeluje, jer je Bog iznad toga, Bog nema potrebu da se izrazi kroz rad.
Što se tiče ''inertnosti'' Boga mogla bih da napišem obiman tekst u vezi toga kako On djeluje tj. kako ''se izražava kroz rad'', što bi mi oduzelo mnogo vremena i prostora a opet ne znam koliko bi bio shvaćen moj tekst.
Hrišćanstvo je prije svega filozofija, a da bi se iole razumjelo potrebno je imati predznanje šta je ''Sveto trojstvo'' i kako Bog djeluje. Mnoge su se bespotrebne priče pričale iz nepoznavanja o tome da sami termin ''Sveto trojstvo'' poriče monoteistički stav Hrišćanstva. Hrišćanstvo i jeste monoteistička religija, a tri ispostasi (Božanska načina ispoljavanja) čine jednu cjelinu.
Definitivno, reinkarnacija se ne uklapa u Hrišćanstvo ni u kakvom obliku.
Zašto bi Isus bio razapet (što je i bila svrha njegovog prisustva na zemlji) i primio na sebe grijehe čovječanstva ako ljudi imaju bezbroj šansi za svoje iskupljenje?

Tags
moja, najbolja, vjera, zašto

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules