MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-11-10, 21:21   #41
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by vruc krompir View Post
@Djudja

a recimo, konkretno, zar nije covjek koji se npr. zalaze za legalizaciju prostitucije, patriota?! tako sto bi se uveo red u tu oblast i drzavi donjelo vise novca kroz poreze, pa samim i tim i korist naradu? a tu je i takodjer kontrola zaraznih bolesti. nije li to patriotizam, za razliku, nista protiv da je svakome ista kultura, obicaji i sl. istovjetna, vec nebi li trebalo da patriotizam i pored zajednickog osjecaja zajednice ima nesto konkretnog sa ciljem da unaprijedu svoje podneblje?
Ne bi. Patriotizam i korist ne mogu u istu rečenicu, a osim toga patriotizam nije racionalan. Zato se valjda i radi na tome da se ljudi nagovore da je plaćanje poreza ili što veli Laufer kopanje septičkih jama patriotizam - što ne može bit dalje od suštine patriotizma. Ovo što ti pričaš su racionalne radnje za dobrobit zajednice u kojoj živiš i možeš ih obavljat đe god se po svijetu zatekneš, bez ikakvoga patriotskog osjećaja.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 22:03   #42
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

a nije li kad vec podjes nedje van, da ces prije nesto radit sa svojima, a ne i za vecinu naroda koji tu obitava. pitanje je sto stranac moze da uradi za dobrobit tog drustva, a sto ne bi mogli ti domaci...

a kako bi se onda zvao covjek koji radi u korist svog drustva, a da nije placen od drzave i pojedinca?

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 02:25   #43
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Quote:
a kako bi se onda zvao covjek koji radi u korist svog drustva, a da nije placen od drzave i pojedinca?
Volonter!
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 08:01   #44
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Volonter!
a-ha! a oni nisu patriote?

Leo Baskalja
Old 05-11-10, 08:10   #45
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Patriotizam je onaj osjećaj kada ne očekuješ da država sve uradi za tebe....
Nerjetko, patriotizam može biti i drugi naziv za zločin i nasilje...
Old 05-11-10, 08:21   #46
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

a da li taj patriotizam onda iskljucuje nacionalizam? koliko su ta dva pojma povezana?

Leo Baskalja
Old 05-11-10, 10:36   #47
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Naravno isključuje onu dozu nacionalizma koja podrazumjeva da je etnička pripadnost, ili nacionalni identitet osnovni dio ljudskog društva,ako se implikacije utemeljene na ovom mišljenju koriste u svrhu politike, onda je to katastrofa.
Dakle svaki nacionalizam koji isključuje drugome pravo na obstojnost ili na osnovne ljudske vrijednosti je poguban i ja ga nazivam fašizmom.
Lično mome ''kavezu racionalnosti'' ne smetaju druga različita "nacionalna" krvnazrnca, različita političke orijentacije, različita boja kože. Za mene postoje samo dobri i loši_zli ljudi sve ostalo je plod nečije sumanute političke kontaminacije i iskrivljene mašte...

Last edited by gromovnik; 05-11-10 at 10:37..
gromovnik is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 10:44   #48
Paramanand
Moderator

Quote:
a-ha! a oni nisu patriote?
Pošto patriotizam vežeš za jednu zemlju (u prethodnim postovima), ne moraju da budu. Mogu volonteri da budu izdajnici (po mjerilu "zvaničnih" patriota).
Old 07-11-10, 02:51   #49
veselinka
MiM team Početnik

veselinka's Avatar

Registrovan: Nov 2009
veselinka na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Onaj glasni, „javni“ patriotizam, sklonište je za lopove i koristoljupce.

Odlično se sjećam „najpatriotskijeg“ od svih vremena crnogorskih.

Bilo je to vrijeme „Rata za mir“, kako ga tada nazvaše tamo oni koji su i danas najglasniji u svom patriotizmu.

Njihova tada kao i danas štampa, televizija, bilteni, javni govori, utrkivali su se u stvaranju epskog mentaliteta i pozivali građane u sveti rat za spas jedine domovine nam Crrne Gore, ugrožene od „ustaša i njihovih bjelosvjetskih plaćenika“. Patriotizmom su smatrani govori puni mržnje i prezira, pozivi na ubijanje pojedinaca i cijelog jednog drevnog grada. Herojstvo je bilo obući uniformu i osvetiti se gnusnom protivniku , „prokletom ustaši i plaćeniku mudžahedinu“.

U civilizovanim društvima rat dovodi do nekih suštinskih vraćanja na niži stupanj čitavog na razumu zasnovanog sistema mišljenja. Na površinu izbijaju najprimitivnija i najvarvarskija kolektivna shvatanja, mržnja i agresivnost postaju najuzvišenija, najpatriotskija isjećanja. Anatol Frans je govorio da vojske zaslužuju mnogo veći prezir zbog maloumnosti koja ih prati nego zbog ubistava čiji su uzrok. Junak jednog Foknerovog romana ima osjećaj da tone u herojstvo onako kao što se čovjek zaglibljuje u blato.

Ali, junak našeg doba nije ni Fokner niti je to Frans, junaci našeg doba su oni koji su nas doveli do vrhunca nazadovanja svega ljudskog i normalnog. Ti i danas „najpatriotskiji“ crnogorski patrioti.

Časno je bilo u tim njihovim nečasnim godinama nositi titulu izdajnika!
nikada nije casno nositi titulu izdajnika. uvijek i u svim vremenima je ne biti uz svoju zemlju pa sta god da se desava znacilo nositi sramnu titulu izdajnika. i ne samo izdajnik bude zigosan sramotom nego i generacije posle njega.
veselinka is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 12:13   #50
Paramanand
Moderator

Quote:
Originally Posted by veselinka View Post
nikada nije casno nositi titulu izdajnika. uvijek i u svim vremenima je ne biti uz svoju zemlju pa sta god da se desava znacilo nositi sramnu titulu izdajnika. i ne samo izdajnik bude zigosan sramotom nego i generacije posle njega.
Quote:
Originally Posted by veselinka View Post
Dušo moja (ja se tako obraćam svima onima koje volim), ja znam da sve ovo nije zbog teme i na temi, da sve je „lično, sasvim lično“. Ne znam zbog čega je tako (naslućujem samo), ali činjenice govore u prilog tome.

Tvoje poznavanje jezika (profesorica književnosti si, kažeš), filozofije (i nju si studirala, tvrdiš), tvoja visprenost, bistrina duha, inteligencija i elokventnost, u nesaglasju su sa onim što narišeš kad se na forumu pojaviš. Na dvije teme si me urnisala (emotivno, tako sam to doživio - od tebe sve što me snađe, samo tako), svojom kontradiktornom pisanijom (ono što mi na jednoj spočitavaš, na drugoj temi suprotno tvrdiš). To jasno govori da emocije dominiraju, da te one vode, njih u riječi bez razumske provjere prevodiš, pa zbog toga malkice zastraniš i sa logikom zaratiš. I to ti, poznavalac svih tajni starogrčkih mislilaca i neprikosnovenih logičara, ti, razrješitelj svih hamletovskih dilema i raskoljnikovskih trauma.

Da, draga moja (a to svakim mi obraćanjem postaješ sve više i više), tvoja emotivnost (tako jasno i divno iskazana u svakoj biranoj riječi koju upućuješ), ta dirljiva pjesma srca ti previše darežljivog i otvorenog, na mene uputila te (ah, čudni li su putevi Gospodnji!!!), već vremešnog i potpuno bijelog, da me svojom poetičnošću pomladiš i okrijepiš, a da u sebi ograde i zidove srušiš i jasno i glasno sebi i meni priznaš – zašto toliko mrziš? Zašto otrovom hoćeš da nadojiš? Zašto sve to lijepo i divno u sebi (što povjerovah ti na riječ da jesi) hoćeš da uništiš? Zbog mene? Zar toliko značim (i zračim)???

Ili sve ovo zabluda je moga srca vrela, ti nijesi sve ono što si se predstavila da jesi, ne odišeš svom onom krasotom kojom tvrdiš da se odlikuješ: može li biti da si samo jedna obična, polupismena, ne mnogo kulturna (uh, izvini, zamalo ne rekoh priprosta), skromnog znanja i emocija na forumu ko zna odakle zalutala individua? Može li biti da to istina je? Ah, ne, ne i ne, to ne može biti, reci da to nije tako „da moje srce sve to laže sebi“, jer, ako istina je, „ja bih plak’o, ja bih vječno plak’o, i nikada se utješio ne bi“.

Na kraju, znam da nije mjesto za to, ali moram, jednostavno moram, uputiti jednu poruku, jednu pjesmu, koja će ti reći sve ono što ja nijesam bio u stanju izgovoriti i poručiti ti. Pjesmom da ti kažem šta nosim u sebi:

http://www.youtube.com/watch?v=hVwdnUWh3Kw

(dušo moja, dok slušaš je, na mene misli... i uživaj... uživaj, bre, u pjesmi, u životu, raduj se što postojiš, kao ja što radujem se tome)
Old 08-11-10, 20:13   #51
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

eo ga jos jedan koji vjeruje u ljubaf, staovo ljdi moji, da se niko ne stavi na stranu kanalizacionog patrijotizma?
volite se, samo ne preforcajte u radu!
Old 09-11-10, 00:58   #52
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Patriotizam - vaspitna norma koja se razvija u emocije.
Old 09-11-10, 15:49   #53
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

Registrovan: Sep 2006
zoxy has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by LadyDaytona View Post
Patriotizam - vaspitna norma koja se razvija u emocije.
zoxy is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 22:13   #54
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

kad vrana vrani oci ti ispale!
Reply

Tags
državi, ili, laž, ljubav, ljudi, naciji, obmana, patriotizamuzvišena, prema, velika

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules