MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 07-08-10, 15:09   #1
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic
Question Patriotizam-uzvišena ljubav prema naciji i državi ili velika laž i obmana ljudi?

Prije više od 2500 godina nepripadanje ni jednom gradu-polisu, ni jednoj državi značilo je gotovo da ne postojite i vaš fizički opstanak bi bio vrlo upitan...
Prije 50-60 godina ovo osjećanje je bilo veoma izraženo, često je i sam život zavisio od njega...možda je tada kao i u doba Stare Grčke imalo sasvim jasnu i opravdanu ulogu- OPSTANAK....

Kakva je danas njegova uloga? Šta ovo osjećanje zapravo znači u modernom globalizovanom svijetu, kada granice svake godine sve više blijede, kada znamo više jezika, kultura,običaja kada su nam neki "tuđi" bliži i prihvatljiviji, da ne kažemo logičniji i normalniji, kada imamo izbor, kada naš OPSTANAK nije ugrožen nekom tuđom državom i ideologijom?

Da li je ugrožan naš identitet, kulturni i istorijski ako patriotizma nema?
Šta to zapravo znači "ugrožen identitet", "moja država", "volim svoju državu"? Da li ima veze sa tim (patriotizmom) što slušamo stranu muziku, jedemo stranu hranu, vozimo strane automobile, živimo u nekim drugim zemljama, radimo za neke kompanije koje ne pripadaju našoj zemlji (osim objekti što se nalaze na našoj teritoriji)....?
Da li ta linija-granica države nekada nastala tek pukom igrom slučaja detreminiše naše ponašanje, odnose i osjećanja prema ljudima sa jedne i sa druge strane? Zašto? Da li je to dobro ili loše?
Pera Detlic is offline  
Reply With Quote
Old 07-08-10, 15:52   #2
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Ne mislim da je ugrožen nacionalni identitet kao i da nema patriotizma ako prihvatamo tuđu kulturu.

Nečiji identitet je ugrožen jedino onda kad se suzbija, kada se ne poštuje tuđa kultura, ne dozvoljava druga religija i uopšte kad postoji neka represija. A sama sloboda izbora, poštovanje i upoznavanje sa tradicijom drugih van granica naše zemlje nikako po meni nije nestanak matične kulture, tradicije i ostalog, naprotiv.

Takođe ljubav prema matičnoj državi se ne gubi ako volimo i neku drugu državu pride...

To što se brišu granice je iz svakog aspekta dobro-političkog, ekonomskog pa i kulturnog na kraju krajeva jer nam takva situacija omogućava eventualnu širinu i upoznavanje sa različitostima.

Ali ne, ne mislim da se samim tim mi gubimo, da mi gubimo identitet samom tom slobodom. Samo ga još jače osećamo u kontaktu sa drugima, svesniji smo naše posebnosti(u smislu različitosti) i učimo se toleranciji...

Nekada je bio tabu da dođe stranac u jedno pleme, u skladu sa tim su se i ljudi ponašali- pribojavali, bežali a najagresivniji- ubijali... Dakle zatvorenost i ljubav prema svojoj državi u vakumu nikako ne može biti napredna niti dobra ideja.
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 15:57   #3
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

pa cesto patriotizam poistovjecujemo sa nacionalizmom....zar se nacionalisti skoro po pravilu ne skrivaju iza paravana patriotizma.??
Old 07-08-10, 16:58   #4
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

kontam ono da je patriotizam ljubav prema državi, i to je ok, ono kao postoji, ali imaš ljubav i prema drugim stvarima i grupama u životu kojima pripadaš a koja je veća, tako da ne znam što se baš to gura u prvi plan.
Old 07-08-10, 17:19   #5
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Umirem SAMO za svoj ROD.
A to znači za prijatelja koji je od mog RODA, za brata koji je moj ROD, za RODJAKA kad je u pravu i drži se PRAVDE. Idem u RAT kada je napadnut moj ROD. Ne idem u RAT kad moj ROD napada bilo koga izvan granice našeg RODSTVA. Tad sam spreman da SUDIM mom RODSTVU ako je POVRIJEDIO SLOVO PRAVDE.
Ako me je ROD prihvatio jer sam se držao ili se držim PRAVDE koju moj ROD zastupa, onda mu pripadam svojom odlukom. Uvažavam pojedince svake nacije i svakog drugog RODA podjednako kao svog dok god se drži i postupa u skladu s PRAVDOM. Prezirem SVAKOGA ko se ne drži slova PRAVDE kako mu to ROD propisuje. Prezirem dakle sve one ljude koji mijenjaju strane kako vjetar duva. Bili od mojeg ili tudjeg RODA.
Ako bih morao to da obrazložim, podsjetio bih vas na staroslovenske/staroslavenske Bogove i istakao bih Boga Provu ili Pravdu kao ključnog kojeg sam odlučio da štujem u tom ARHETIPSKOM smislu i da ga kroz PRAVOSLAVNO hrišćanstvo ugledam u zvanju Hristosa, Sudije Živima i Mrtvima.

Patriotizam bih zamjenio riječju Rodoslavlje, Rodoverje ili Rodoljublje. Katolike i muslimane bih zamolio da razumiju da više držim do naših riječi nego do stranih koje su se "odomaćile". Identitet nije ugrožen niti može biti dok god postoji naglasak na Inteligenciji koja RAZUMLJIVIM jezikom definiše sadašnjost. Insiunacije da je Identitet ugrožen su maska i spinovanje koje bi trebalo da nas navede na samozavaravanje i otud na pogrešne korake koji nas vode u propast ili bratoubilačke sukobe.

Ljubav ili posvećenost stvarima nema blage veze s odlukom čovjeka da slijedi Rodstvo. Medjutim ima ljudi koji se strahovito vezuju za stvari i otud koristim onu latinsku poslovicu : Omnia Mea Mecum Portas...bi trebalo da im bude dovoljna "imovina". ( Sve svoje sobom nosim ).
Moj odgovor glasi da naš identitet nije ugrožen ako imamo doticaja sa stranim kulturama i tudjim nam rodstvima ali ima oblik ugroženosti onog trenutka kada prihvatamo nametanje tudjih metoda, principa i zakona. Još gore kada ih imitiramo i takmičimo se da ih u tome prevazidjemo.
Ali to je individualna akcija. Kad prijeti da predje u kolektivnu zarazu ne govorimo o izostanku patriotizma već o rezultatima specijalnog rata.

Linija granice nikada nije nastala pukom igrom slučaja već krvavim sukobima koji su kompromis našli u "igri nerava".

Last edited by Arkhetren; 07-08-10 at 17:22..
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 21:17   #6
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Poznata je stvar da svaki covek ima potrebu da pripada nekoj grupi. Odatle patriotizam (i njegovi ekstremi). Odatle i pripadnost sektama, ovoj ili onoj crkvi, navijackoj grupi, kriminalnom klanu...a posebno je izrazeno u podrucjima kao sto je nase. Ameri mogu da pripadaju golf ili polo klubu, a posto mi Balkanci nemamo para za takve vidove rekreacije, pribegavamo ovim jeftinijim. Mozda su oni malko losiji primer, jer oni masovno ispiraju mozak svojima (ono - Amerika, Amerika, mi volimo Ameriku, zaklacemo svakog ko ne voli Ameriku), ali u vecini razvijenih drzava ne stavlja se veliki naglasak na patriotizam u bilo kom smislu i nema podsticanja bilo kakve medjuljudske netrpeljivosti. Glavni izuzeci su Amerika i Nemacka, ali je kod njih razlog ocigledan - ceo svet hoce tamo jer je uvek trava zelenija sa druge strane tarabe (velike patriote ) pa onda narod (uz svesrdnu pomoc mas medija) to dozivljava kao licno ugrozavanje u fazonu "Oni meni otimaju 'leb", ali i u drzavama gde je ksenofobija izuzetak a ne pravilo opet postoje navijaci huligani ili sekte itd...tako da ne verujem da u patriotizam u izvornom znacenju te reci postoji kod nas, ali u nacionalizam sam se itekako uverila. Danas je rec "patriotizam" eufemisticki izraz za nacionalizam kada posmatramo u kontekstu drustva a ne pojedinca.

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 21:55   #7
the special one
MiM team Forumaš i po'

the special one's Avatar

Registrovan: Jun 2010
the special one na dobrome putu

the special one is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 00:02   #8
Soul
Universe

Soul's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Soul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auru
Send a message via MSN to Soul Send a message via Skype™ to Soul

Manipulacija i zaludjivanje, zanosenje naroda da bi onaj ko vlada mogo sa njime radit sta hoce a sve u ime svoje zemlje. Danas predsjednik kolo vodi, npr, sjutra on radi svoje politike i licnog kriminala udje u rat sa nekom zemljom, onda ja, ukljucujuci i narod treba da ustanemo da branimo zemlju. Ma treba budalu ubit sto nas je uvela u rat a ne ratovat.

Treba gledat da dobro zivimo, da se ima i moze. Ne zivimo mi od drzave, nego ona od nas, porez, carina itd... Pa da joj budem zahvalan sto me ocerupala i da je branim i skacem za nju.
Voljeti njenu ljepotu, lokalitete, to je ok i podrzavam ali zanosit se necim drugim, npr sto nam politicari putem medija i politike prosipaju mozak, CG ono, CG ovo. Nabijaju cijene, grade dje nije dozvoljeno, kriminalci glavne face i ja treba da se ponosim time, sa svim ovim sto su politicari dozvoli li. Lijepo nam drzavu prestavljaju u svijet, kao sve za Crnu Goru. Sve za licni dzep.

Kao sto rekoh patriotizam ili nacionalizam, ispiranje mozga.
Sto bi tek bilo da, kao sto se zaludjuju drzavom, da se zaludjuju po pitanju gradova ili prezimena.
Moj grad je veci, bolji, ljepsi, jaci, bla bla bla
Moja porodica je starija, ima nas vise, jaci smo bla bla bla
a tek religija joooooj, glava mi prskava od ovakvijeh nebulozaaa
Old 08-08-10, 00:14   #9
wawy
MiM team Guru

e-a!
Old 08-08-10, 00:49   #10
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Aleksa Šantić:
Ne plačem samo s bolom svoga srca
Rad zemlje ove uboge i gole;
Mene sve rane moga roda bole,
I moja duša s njim pati i grca.

Vladislav Petković Dis:
Ne marim inače za zivot i brige
Naroda i ljudi, za principe razne,
Bacane oduvek u jedne taljige,
Što ih konji vuku i sve glave prazne.

Volim oblak, cveće, kad cveta i vene,
Al' nikako ljude što ropću i pište:
Što drugoga boli ne boli i mene;
Mene tuđi jadi nimalo ne tište.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 15:24   #11
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Patriotizam sam po sebi ne može biti negativan. On je izuzetno pozitivna snaga, ljubav koja je nesigurna i nažalost, lako se može pogrešno usmeriti i pretvoriti u mržnju.

Kad smo već kod citata, jedan od mojih omiljenih
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 19:19   #12
Pera Detlic
Banned

Quote:
Originally Posted by wawy View Post
kontam ono da je patriotizam ljubav prema državi, i to je ok, ono kao postoji, ali imaš ljubav i prema drugim stvarima i grupama u životu kojima pripadaš a koja je veća, tako da ne znam što se baš to gura u prvi plan.
e bogomi wawy to ti je nusproizvod LSCG.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 21:51   #13
wawy
MiM team Guru

ne razumijem?
Old 10-08-10, 13:45   #14
HastaLaVista
MiM team Početnik

Registrovan: Jun 2010
HastaLaVista nepoznate kvantitete u ovom trenu

svi koji sebe nazivaju patriotama , kao po pravilu su nacionalisti
bar ovi koje ja znam

ne znam zasto
Old 10-08-10, 13:50   #15
Okugata
Guest

ma cista gluposti, ko i izmisli taj pojam.
ja sam druge nacije u zemlji u kojoj zivim, i nemam neke izrazene osecaje pripadanja ni svojoj naciji ni zemlji u kojoj sam. tako ledim, ni na nebu ni na zemlji. kad me pitaju da se izjasnim sta sam, ja kazem Covek.
  Reply With Quote
Old 10-08-10, 14:16   #16
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Ma otadzbina je tamo dje je dobro.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 20:56   #17
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Onaj glasni, „javni“ patriotizam, sklonište je za lopove i koristoljupce.

Odlično se sjećam „najpatriotskijeg“ od svih vremena crnogorskih.

Bilo je to vrijeme „Rata za mir“, kako ga tada nazvaše tamo oni koji su i danas najglasniji u svom patriotizmu.

Njihova tada kao i danas štampa, televizija, bilteni, javni govori, utrkivali su se u stvaranju epskog mentaliteta i pozivali građane u sveti rat za spas jedine domovine nam Crrne Gore, ugrožene od „ustaša i njihovih bjelosvjetskih plaćenika“. Patriotizmom su smatrani govori puni mržnje i prezira, pozivi na ubijanje pojedinaca i cijelog jednog drevnog grada. Herojstvo je bilo obući uniformu i osvetiti se gnusnom protivniku , „prokletom ustaši i plaćeniku mudžahedinu“.

U civilizovanim društvima rat dovodi do nekih suštinskih vraćanja na niži stupanj čitavog na razumu zasnovanog sistema mišljenja. Na površinu izbijaju najprimitivnija i najvarvarskija kolektivna shvatanja, mržnja i agresivnost postaju najuzvišenija, najpatriotskija isjećanja. Anatol Frans je govorio da vojske zaslužuju mnogo veći prezir zbog maloumnosti koja ih prati nego zbog ubistava čiji su uzrok. Junak jednog Foknerovog romana ima osjećaj da tone u herojstvo onako kao što se čovjek zaglibljuje u blato.

Ali, junak našeg doba nije ni Fokner niti je to Frans, junaci našeg doba su oni koji su nas doveli do vrhunca nazadovanja svega ljudskog i normalnog. Ti i danas „najpatriotskiji“ crnogorski patrioti.

Časno je bilo u tim njihovim nečasnim godinama nositi titulu izdajnika!
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 21:11   #18
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Dok je patriota i patriotizma biće i izdajnika.
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 14:53   #19
Pera Detlic
Banned

Quote:
Originally Posted by wawy View Post
ne razumijem?
To su oni koji su iznad svega gurali ljubav prema Državi, Crnoj Gori, DRŽAVOTVORNOSTI, sunce i Graxovac..... da bi maxeri iskoristili taj talas patriotizma pokrali pare od zaluđenog naroda kome su ovi deplasirani i potuno nebitni pojmovi za ljudsku egzistenciju, postali bitniji od hljeba, stana, imovine, posla, novca, obrazovanja, zdravlja.....

sada vidim i dalje se priča o patriotizmu-Ja volim Crnu goru, nije nego ja, nije nego je ja više volim....kako mi je ovo debilno nemate pojma.
Dok ove patriote na vlasti školuju djecu u inostranstvu, kupuju im Njemačke mercedese, stanove u Beogradu, ljetuju u Španiji i Grčkoj, familije im žive na Kipru, nose robu iz Italije, šmrču Kolumbijski kokain, piju Britanski viski.... a onda dođu da nepismenom narodu prosipaju CRNOGOSKO čojstvo,junaštvo, istoriju...
Đe je patriotizam u svemu tome?!
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 16:01   #20
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

Registrovan: Sep 2006
zoxy has disabled reputation

To je sve super, dok ne odes recimo na podforum sport i onda vidis da nije sva prica iz ekonomskog ugla bas, da ima itekako, ne znam mogu li reci patriotizma, koji po pravilu nije vezan za sportiste/timove ove drzave. Tad nidje niko ne pominje patetiku, politiku, mafiju...emocija emociju ne stize.
Kome su potrebni Milo Djukanovic, Ranko Krivokapic...da mu usade svijest i ljubav prema svojoj drzavi, taj ima ozbiljnih problema sa sobom. Zalosno je sto ih je bilo dosta takvih, zalosno je sto bi ih ima jos koji bi preko noci promijenili uvjerenja kad bi oni preokrenuli pricu, zalosno je isto tako i sto ima mnogo onih koji su u stanju da mrze svoju drzavu ili ne navijaju za reprezantaciju svoje drzave zbog Mila Djukanovica i dps-a...a najzalosnije sto mnogi, pa i oni koji se nesto pitaju, o drzavi pricaju i na drzavu gledaju sa nivoa partija i pojedinca poput Djukanovica i time duvaju u jedra upravo onima zbog kojih eto ne mogu prelomiti djavolju rijec himne ili pogledati zastavu svoje drzave. Jer to je sramota dok je dps/sdp na vlasti, ne zna se jos hoce li biti posle njih.
Kad se to promijeni, a tesko da ce brzih dana, onda ce stolice ovih likova sa dna koji se nalaze na vrhu, biti mnogo neugodnije nego sto im je sada. Do tada ona...dok je ovaca, bice i dzempera. Koga ce sve strigati...o tome moze da se prica.

Last edited by zoxy; 14-09-10 at 16:02..
zoxy is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
državi, ili, laž, ljubav, ljudi, naciji, obmana, patriotizamuzvišena, prema, velika

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules