MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Tragom interneta

Notices

Tragom interneta Interesantni događaji i komentari raznih članaka širom svijeta.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 12-10-09, 13:14   #1
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan
Unhappy Ljubav prema planini odvela u smrt

U NEVREMENU KOJE JE ZAHVATILO PLANINSKI VRH OSTRVICU STRADAO ANDREJ TOMOVIĆ (43) IZ PODGORICE
Grom ubio planinara

Kolašin, 11. oktobra - Planinarska strast i planinarski izazovi uzeli su još jednu žrtvu. Danas oko 12 sati i 30 minuta stradao je Andrej Tomović (43) iz Podgorice, a život je izgubio od silovitog udara groma koji je pogodio planinski vrh Ostrvicu. Andrej Tomović je predvodio 11 planinara PD „Gorica”, koji su danas krenuli ka planinskom vrhu Ostrvica (1840 metara).

Pratila nas je kiša, bila je magla. Kada smo stigli blizu vrha i blizu planinarske kutije odlučili smo da ne pečatiramo knjižice kao što je običaj planinara, jer vremenski uslovi to nijesu dozvoljavali. Andrej je bio na čelu kolone. Vidio sam ga nekoliko metara ispred sebe. Odjednom se čula velika detonacija. Bilo mi je jasno da je udario grom. Vidjeli smo dim koji se miješa sa maglom. Kada se sve to malo razbistrilo, vidim Andreja kako nepomično leži, ali čujem i ostale kako traže pomoć. Onda se opet pomiješaju magla i dim, ništa se ne vidi. Ovako jedan od učesnika današnjeg tragičnog osvajanja Ostrvice opisuje atmosferu nakon udara groma.

Pored stradalog Andreja Tomovića i otpravnik poslova Ambasade Poljske u Podgorici Jaroslav Lindenberg doživio je povrede nogu i ruku. Prebačen je u KC Podgorica. Kako nam je rekao Radovan Selić, dežurni ljekar u Domu zdravlja u Kolašinu, još troje planinara je hospitalizovano sa lakšim povredama.

Čim je stigla informacija da su planinari stradali od groma, na Ostrvici, planinskom vrhu u blizini Mateševa, krenuli su pripadnici Službe zaštite i spasavanja opštine Kolašin, Ispostave policije, Doma zdravlja, planinari „Bjelasice”. Na vrh Ostrvice su se ispeli Darko Medenica, Aleksandar Popović, Boban Brković, Miloš Šćepanović, Radovan Šćepanović, Radovan Vlahović i medicinska sestra Maja Čurović. Kada su pronašli tijelo stradalog Tomovića, počelo je rizično izvlačenje...

- Nepristupačan teren, kiša koja ne prestaje, korak se ne može napraviti, niti od magle niti od klizavog terena. Prolazimo pored stijena koje je udar groma pokrenuo. Munje i dalje sijevaju. Gasimo mobilne telefone i nekako savlađujemo uspone i litice. Uspjeli smo da stignemo do mjesta gdje su nas čekali automobili, ali i brojni mještani, planinari, pričaju Boban Brković i Aleksandar Popović koji su, između ostalih, učestvovali u iznošenju tijela stradalog Andreja Tomovića.

Prijatelji i planinari koji su dobro poznavali Andreja i koji su s njim prošli brojne planinarske ture pričaju da je on insistirao da se ovoga vikenda osvoji Ostrvica. Četiri puta se do sada peo na ovaj vrh, a posljednji put u maju ove godine. Ni kiša, ni magla nijesu ga omeli od te namjere. Nažalost, tragično je završio. Baš danas, nešto poslije 12 sati, na vrhu Ostrvica, su se „sreli” Andrejeva zavičajna i planinarska želja i udar groma...

Istražni sudija Jadranka Pavlović je naložila obdukciju tijela stradalog Andreja Tomovića.

Lindenberg van životne opasnosti

Otpravnik poslova Ambasade Poljske u Podgorici Jaroslav Lindenberg operisan je sinoć u Kliničkom centru u Podgorici i nalazi se van životne opasnosti, saopštio je doktor Veliša Aligrudić.

On je naveo da je Lindenberg zadobio otvoreni prelom lijeve podlaktice i lijeve petne kosti, ima opekotine po grudnom košu i stomaku i oguljotine na lijevoj nozi. Riječ je o povredama koje je dobio od udara groma, i pada nakon toga.

- Sve povrede su zbrinute, operisan je, na lijevu podlakticu stavljen je fiksator kao privremena stabilizacija preloma, dok je na lijevoj petnoj kosti urađena toaleta rane, prevoj drenaža, kazao je doktor Aligrudić.

Prema njegovim riječima, pacijent će najvjerovatnije biti smješten na ortopedskoj klinici Kliničkog centra.

Predstavnici MIP-a Crne Gore obišli su, sinoć u Kliničkom centru, povrijeđenog Lindenberga.

Dr. Drašković
unreachable for injustice is offline  
Reply With Quote
Old 12-10-09, 13:22   #2
Banned

Andrej je bio naš planinarski drug, koji će zauvjek ostati u našim srcima.

R.I.P
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 13:31   #3
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

Pokoj mu duši.

Unreach, nisam dugo odio u planinu, al sam svojevremeno (jeste da je davno bilo) na kursevima učio da se mora uvijek kod planiranja ture sagledat i vremenski bilten.
sad, uz svo uvažavanje da se u planini vrijeme mijenja svaki sat, dal je ođe učinjena greška u proceduri, pa se po svaku cijenu htjelo otić na planinarenje, ili novi trendovi ne nalažu konsultaciju meteorologa?
Rakoon is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 13:41   #4
Banned

Ne znam šta se tačno desilo ... Mada sad to više nije ni važno, kad se ovako tragično završilo...

Danas smo koletivno iz PSK "Komovi" otišli da izjavimo saučeše.
Old 12-10-09, 13:44   #5
Vendy
MiM team King / Queen

Registrovan: Jan 2007
Vendy has disabled reputation

Tuzno
Sucut obitelji
Vendy is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 14:02   #6
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Velika nesreća.

Quote:
Originally Posted by unreachable View Post
Mada sad to više nije ni važno, kad se ovako tragično završilo...
Važno je, jer iz ovakve tragedije baš vi planinari morate da izvučete pouke, i da razumno sagledate uzroke koji su do nje doveli, jer se vremenski i drugi uslovi mogu i vama ponoviti na nekom drugom mjestu.

Ne smijete svoj život izlagati opasnosti.
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 14:14   #7
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Vremenska prognoza je bila grozna.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 14:39   #8
Banned

@simm Prošle godine sam ja mogla ovako proći, jer pred sami vrh na Treskavac je pukao grom u našoj blizini, počeo grad i digla se magla.
Nekad vremenske prognoze nisu tačne, a dosta puta se dešavalo da najave dobro vrijeme pa bude veoma loše. Uz to treba uzeti u obzir da se na planini vrijeme mijenja veoma brzo.

Stvari se ne mogu promijeniti, previše je tužno i tragično što se ovo desilo. Svi smo mi uznemireni koji smo ga znali...

Last edited by unreachable for injustice; 12-10-09 at 14:44..
Old 12-10-09, 15:13   #9
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

Strašno ..Žao mi je čovjeka..
Pokoj mu duši ..
Old 12-10-09, 17:20   #10
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

nek mu je laka crna zemlja.
planina je divina, kod mene se kaze, ako ti se ne svidja vrijeme, sacekaj par sati. anricabl, pazi se, dome.
Reply

Tags
ljubav, odvela, planini, prema, smrt

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules