MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 10-05-07, 15:46   #81
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Da...
Ostale mi se ne svidjaju...

Vjerovala ili ne, ja sam porijeklom iz sela Njegusi, pored Cetinja...
Moja kuca je blizu Njegoseve... Samo sto je njegova muzej, a moja je skoro srusena...
Moja kuca na Njeguse je jos ziva i zdrava ali nije u funkcionalnom stanju

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 08:05   #82
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Eh, vala te treba predlozit za administratora!
Dovoljno je što sam ovdje ipak neko mood-o (moderator)
Old 11-05-07, 17:25   #83
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Ovo je bilo u stilu Udri mushki

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-10, 21:12   #84
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Druidi priznati za zvaničnu vjeru u Velikoj Britaniji

Prethrišćanska druidska vjera priznata je kao zvanična religija u Britaniji, kao prva paganska vjera koja je dobila takav status, prenosi BBC.

Ozvaničenje vjerskog statusa druida uslijedilo je poslije hiljada godina praktikovanja rituala na britanskim ostrvima. Druidi su sveštenici prve, koliko je poznato, duhovne prakse u Britaniji, a postojali su i u drugim keltskim društvima u Evropi.

Poklonici ove religije ne vjeruju samo u jednog boga ili tvorca, već se mole duhovima koji nastanjuju Zemlju - duhovima planina, rijeka i šuma, kao i prirodnim silama, poput groma. Takođe obavljaju rituale vezane za promjene godišnjih doba.

Poslije četvorogodišnjeg razmatranja ove vjerske prakse, komisija je zaključila da druidstvo nudi koherentni sistem vjerovanja u božanski princip i svojim poklonicima obezbjeđuje pozitivan moralni okvir.

http://www.pcnen.com/detail.php?module=2&news_id=49425
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 12:58   #85
draganna
MiM team Expert

draganna's Avatar

Registrovan: Oct 2008
draganna nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Mozete li, bez da napadate ostale vjeroispovijesti, da objasnite zasto je bas vasa vjera prava? Zasto vjerujete u to sto vjerujete? Bez obzira da li smo ateisti ili vjernici, drzimo da je ono u sto mi vjerujemo najispravnije, inace bi valjda prihvatili nesto drugo, i spremni smo svoju vjeru i zivotima da branimo. Znamo li i sami zasto?
Napadati ostale vjeroispovijesti , ne bih si nikada dopustila . Također , nemam potrebu tvrditi kako je baš moja vjeroispovijest prava . Nema činjenica koje dokazuju da je ova ili baš ona , vjeroispovijest prava .
Ne smatram nijednu religuju pravom ili važnijom od druge . Sa mnogočime se ne slažem . Ne slažem se sa izmišljotinama koje su uvele same Crkve .
Dakle , ne spadam u slijepe vjernike . Smatram da su sve religije ( ovdje ne uključujem sekte ) dio istoga tumačenja stvari .
Old 04-12-10, 13:33   #86
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

ja vjerujem samo u covjeka i njegovo dobro. nema prave vjere, ima samo drugacije interpretacije istog. vjeru i stvaranje dobroga putem razuma i srca. ispoljavati licne potrebe na javan nacin i traziti zadovoljavanje istih putem religije i crkve nije pravo rijesenje. potciniti se nekoj visoj sili nikad nije dobro. a to traze religiozne institucije. ako je bog ono sto pqipovjeda svedobro, onda ga ne treba traziti u apstraktnim zaslugama, vec u konkretnom cinu, da je covjek najblizi covjeku.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 13:50   #87
Gretta
Banned

Registrovan: Oct 2010
Gretta nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via Skype™ to Gretta

Quote:
Mozete li, bez da napadate ostale vjeroispovijesti, da objasnite zasto je bas vasa vjera prava? Zasto vjerujete u to sto vjerujete? Bez obzira da li smo ateisti ili vjernici, drzimo da je ono u sto mi vjerujemo najispravnije, inace bi valjda prihvatili nesto drugo, i spremni smo svoju vjeru i zivotima da branimo. Znamo li i sami zasto?
Ne pripadam ni jednoj religioznoj grupi i upravo zato mislim da je moj nacin verovanja pravi, jer mi nije nametnuto od strane drugog coveka objasnjenje o tome "sta Bog u stvari misli". Moj odnos sa Bogom je individualan, a ne grupni, meni nije potrebna podrska u vidu crkve ili neke organizacije da bih verovala u Boga. Mnogo je lakse otici u crkvu medju istomisljenike gde jedni podupiru druge i gde jedni imitiraju druge. Biti sam i pronaci svoj modalitet odnosa sa Bogom iziskuje mnogo vise snage licnosti, jer kada dodju nevolje, onda se ne ode u crkvu i nema drugih istomisljenika koji bi plakali sa nekim, nego je covek sam sa Bogom i po nekim prijateljem. Kolika je vera u Boga kada je covek sam, toliko je i jak odnos koji covek ima prema Bogu. Ja ne moram jednom nedeljno da obucem bluzu sa belom kragnicom da bih pokazala celom svetu kako sam postena i verna osoba. Ja se u mislima molim Bogu veoma cesto u toku dana, gldeam da pomognem gde god mogu, pogotovo siromasnima... Nisam primetila da mi on to zamera u odnosu na vernike kojima je potrebna javnost za izrazavanje svoje vere.

Last edited by Gretta; 04-12-10 at 13:51..
Gretta is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 13:57   #88
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

nije to stvar javnog pokazivanja,postoji nešto što te ljude povezuje a da nije naklapanje i plakanje.e sad i tu kao u svakoj organizovanoj grupi ima i takvih i nakvih
kako ti ono kažeš ne možeš znati dok ne probaš
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 14:46   #89
Titan
Banned

Registrovan: Sep 2010
Titan na dobrome putu

ne mislim da je moja vjera jedina prava...ali je moja, zato je volim... ...
Titan is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 15:12   #90
Gretta
Banned

Registrovan: Oct 2010
Gretta nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via Skype™ to Gretta

Quote:
Originally Posted by Watchman View Post
nije to stvar javnog pokazivanja,postoji nešto što te ljude povezuje a da nije naklapanje i plakanje.e sad i tu kao u svakoj organizovanoj grupi ima i takvih i nakvih
kako ti ono kažeš ne možeš znati dok ne probaš
Ovde, u katolickoj zemlji, je javno pokazivanje religioznosti i te kako vazna stvar. Politicari, industrijalci, javne licnosti, ukoliko se pokazu da su dobri vernici, imaju vise izgleda da dobiju glasove, da sklope velike poslove, da imaju dobre angazmane... Ne kazem ja da su svi iz koristi u crkvi gde se snima misa i prenosi preko televizije, ali mislim da je veliki deo takav, da zadovoljava formu, a sadrzaj je jako malo vazan za njih...
Gretta is offline   Reply With Quote
Old 18-05-14, 18:28   #91
ibis
MiM team Expert

ibis's Avatar

Registrovan: Dec 2013
ibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tunelu

Quote:
Originally Posted by Davy I View Post
Koeljo je u svojoj knjizi "Prirucnik za Ratnika svetlosti" napisao sljedece:
"Da bi verovao u svoj vlastiti put, nema potrebe da dokazuje kako je tudji put pogresan"...
Bas tako.

Ne verujem da je samo jedna vera "prava", ali verujem da je za jednog coveka samo jedna vera prava.

I verujem da bismo trebali uciti sto vise jedni o drugima, jer u strahu od nepoznatog radja se mrznja i zlo.

Od srca preporucujem emisiju:

Agape (Studio B) - Islam i hriscanstvo
ibis is offline   Reply With Quote
Old 14-06-14, 00:08   #92
nuit Vl
MiM team Forumaš

nuit Vl's Avatar

Registrovan: Dec 2010
nuit Vl uskoro postaje slavannuit Vl uskoro postaje slavannuit Vl uskoro postaje slavan

zato sto nisam mogao da biram...
nuit Vl is offline   Reply With Quote
Old 14-12-14, 11:49   #93
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Sve su vjere prave; sve počivaju na istim izvornim principima. Vjerska ideologija je ono što ih razdvaja.

"Samo moja vjera je prava" - pokazatelj uskogrudosti vjernika, zatvorenosti za duhovni rast. Takodje i temelj na kojem izrastaju netolerancija i vjerski sukobi.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 15:47   #94
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

Registrovan: Sep 2013
Aurelia has disabled reputation

Nisam religiozna, naprotiv, prezirem organizovanu religiju. Iskreno mislim da ne postoji gori vid prodavanja magle ljudima. Na par sa politikom.

Postujem vjeru moje majke A.r. i ono sto me je naucila ali to je njena vjera, nije moja. Postujem vjeru djeda i bake mog djeteta ali opet - to je njihovo, nije ni njegovo, ni moje. Citala sam mnogo, o mnogim religijama. I Kur'an i Bibliju, i Talmud i Bhagavad Gitu i nekih milion drugih istocnjackih filozofija. I iskreno - sve su mi iste, razlike su u nijansama.

Na kraju sam odlucila da nijedna nije za mene, da je moja veza sa Bogom samo moja i nicija druga i da mi ne trebaju nicija nacela. Ne znam postoji li "gore" ili "dole", ne opterecujem se tim. Zivim kao da NE POSTOJI i samim tim zivim u skladu sa onim sto sama sebi zacrtam kao svoje moralno nacelo. Neko misli da je to pogresno i to je OK, svako ima pravo na misljenje. Ali ne zelim da budem licemjer koji se istovremeno busa u prsa svojom odanoscu Bogu a cini i misli zlo. Radije sam ovo.

Volim sve i postujem sve. I neka je i pogresno, svejedno mi je. Ne trazim nagradu u zivotu posle zivota. Ako me treba kazniti za ovo sto radim nek me se kazni. Neko uvijek grijesi, ja nisam ta koja vaga grijehe.
Old 22-12-14, 00:38   #95
Renko
Moderator

Registrovan: Nov 2014
Renko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjem

ne znam za slučajeve da je neka od vjera nekoga dovela do željenog cilja. vjere obično nude ograničenja, kodekse, isključivost i netolerantnost prema svemu drugačijem. put prema svjetlu (Bogu) je osobna odluka svakog pojedinca da postane dio božanske ljubavi bilo da mu je to sjeme ljubavi kao ljudskom biću ugrađeno milošću božjom od rođenja i s njome raste od rođenja u krugu svoje obitelji bilo da je u jednom trenutku svojeg života suočen sa svojom ograničenošću zatražio Božju pomoć i svojevoljno odbacio sve okove koji su ga sputavali. Postoje vjerojatno još poneke rijetke varijante u kojima se Bog direktno obraća ljudskom biću i daruje mu svoju ljubav.

kada vidim što "posvećeni" predstavnici svih religija izjavljuju i kako se ponašaju teško mi je i povjerovati da postoje dobre i loše religije. postoje samo dobri i loši ljudi.
Renko is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 07:55   #96
red
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2013
red uskoro postaje slavan

Moja vjera je prava jer se zasniva na teoriji i dokazima.
Moja vjera je prava jer daje moc pojedincu a i cjelom cojvecanstvu.
Moja vjera je prava jer oslobadja moj duh i nadahnjuje ga znanjem i sponajom samog sebe.
Moja vjera je nauka.
red is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
moja, najbolja, vjera, zašto

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules