MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Gradovi > Budva

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 26-07-15, 19:13   #1
igrarija
Banned

Registrovan: Sep 2009
igrarija ima famoznu auruigrarija ima famoznu auruigrarija ima famoznu auruigrarija ima famoznu auruigrarija ima famoznu auruigrarija ima famoznu auru
Default Bespućima crnogorskog investiconog ambijenta

Bespućima crnogorskog investiconog ambijenta

If you’re doing it for the money, you’re not doing art. You’re doing commerce.
Lydia Lunch

Kao arhitekt - i kao neko ko se "sa ozbiljnom odgovornošću i velikim naporom zalaže za crnogorsku arhitekturu i prostor" - posljednjih dana pjevušim, onako kroz zube: Zaaavaaala, Zavala, Zavala, Zaaavaaala - tekst je moj, naravno, a muzička matrica je vječna "Vrati je more" Milija Kneževića - znate ono: Vaaalooovi, plavi, plavi, vaaalooovi... Zaaavaaala, Zavala, Zavala, Zaaavaaala - i ne mogu da vjerujem da na Internetu nema originalne, Milijeve verzije - sve što sam uspio da iskopam je duet Knez (Nenad Knežević) & Mili Knežević - povodom toga bi Nenad morao nešto da učini, definitivno.

Šalu na stranu - nisam mogao odbiti ljubazan poziv da na blitz posjetim Zavalu i da ovjerim, na licu mjesta - što se tamo dešava u ovom trenutku. Razlozi zbog kojih sam prihvatio poziv bili su višestruki.

Prvo - nisam mogao odoljeti prilici koja se dječacima poput mene ukazuje jednom (ili nijednom) u životu - da se prošetam Dukljanskim Vrtovima (Dukley Gardens - izgovara se Dukli Gardens) - i da položim cvijeće na taj velelepni spomenik velikoj pogibiji crnogorskoga prostora u zoni priobalja, te neshvatljivom posrnuću svih CG institucija redom, a samim tim i CG društva u cjelini.

Drugo - bio sam spreman da se duboko poklonim gospodinu Nilu Emilfarbu - moćnom investitoru i velikom čovjeku, pregaocu, koji je ipak našao načina da stavi tačku na tu nevjerovatnu priču - samo ako proviđenje udesi da nam se putevi ukrste. Ne smijem ni da pomislim kako bi danas izgledala Zavala da se u jednom trenutku nije pojavio Nil Emilfarb sa tri tovara blaga.

I treće - izgarao sam od želje da se utripujem u ulogu nekoga ko je likvidan i solventan - tj. solvabilan - i ko je spreman da stavi na sto od 700.000 do 3.600.000 za neki od 202 "savremena apartmana" (80 m2 do 535 m2) u nekom od 36 "ekskluzivnih rezidencijalnih objekata" na Zavali (nekretnina.me).

Da li da kupim dva mala apartmana - ili da ipak kupim mali i veliki apartman - ili da odmah idem na najveći. Da li da tražim nešto u prvom redu ili pak da pokušam visočije - ili da uzmem mali savremeni apartman u prvom redu i nešto veće negdje visočije - ili obratno.
Plaža Guvance Plaža Guvance prije početka izgradnje Dukljanskih vrtova

Stvarno, ko je klijentela Dukljanskih Vrtova? Ko su ti ljudi za koje se na sve strane grade Zavale? Pitanja je mnogo, a uskoro ću dobiti i poneki odgovor - tako sam razmišljao i trljao dlanove od uzbuđenja.

Ako je salo, po definiciji: previše nečega na mjestu gdje toga nečega ne bi smjelo biti - bješe li to Čarls Bukovski (Charles Bukowski)? - onda je ona gomila betona na Zavali izvanredan indikator - bolji nam ne treba - da će agilni prestavnici državne i lokalnih uprava i njihovi nabolji prijatelji - moćni investitori - nastaviti da šopaju betonom nesretno priobalje našega mora sinjega sve dok priobalje ne posustane - i surva se u more sinje.

Sjećate li se epizode Mr Creosote u Monty Python's The Meaning of Life? Naravno, na kraju će presuditi wafer thin mint - nekome će pasti na pamet da ugura još kvadrat ili na dva na mjestu gdje već imamo 10.000 kvadrata viška - i biće to kraj. Ili u prevodu - zar je potražnja za stanovima na CG primorju stvarno neutaživa? Postoje li granice? Izgleda da ne postoje - u posljednje vrijeme se više ne govori o vilama - pominju se rezidencijalni kompleksi, te naselja (Luštica) - čak i čitavi novi gradovi (Buljarica). Kako bilo, u trenutku kolapsa - a kolaps je neminovan, nadam se da se slažemo oko toga - moćni investitori i domaći izdajnici biće daleko odavde. Ovo je u suštini in-and-out varijanta - uđeš-pokupiš pare-i izađeš - i zato mi se sviđa što je gospodin Emilfarb, navodno, riješio da baci sidro u CG, tj. u Budvi. Ta činjenica, ako se ispostavi da je tačna - uliva nadu. Ipak mi je draže kad gazda riješi da svoju sudbinu veže za prostor u kojem interveniše, tj. investira - nego kad igra igricu: sad me vidiš - a kad pokupim pare onda me više ne vidiš.

Prije nego što pređem na stvar, podsjetio bih vas da je građenje ekskluzivnih rezidencijalnih objekata na Zavali krenulo, ako se ne varam - negdje krajem davne 2007. ili početkom 2008. godine - i gradilo se bez građevinske dozvole sve do pred kraj 2008. godine - kada je gospodin Branimir Gvozdenović, tada aktuelni ministar ekonomskog razvoja - potpisao rješenje kojim se D.O.O. "Zavala Invest" iz Budve izdaje građevinska dozvola za izgradnju Kompleksa vila visoke turističke kategorije sa pratećim sadržajima - koji se sastoji od 32 vile (na kraju ih je ispalo 36), čija je ukupna bruto razvijena građevinska površina 39.908,4 m2 (odnosno malo veća). Građevinska dozvola je kasnila za radovima - to se podrazumijeva, naravno - ali je ipak sadržavala standardne stavke tipa: Prije početka radova imenovani je u obavezi da preko nadležnog republičkog organa izvrši obilježavanje urbanističke parcele, regulacione, nivelacione i građevinske linije (Član 42 Zakona o izgradnji objekata) - ili: Izvođač radova, odnosno investitor, najmanje 8 dana prije početka radova mora obavijestiti nadležni organ lokalne uprave, kao i ovo ministarstvo, o početku istih.

I da skratim priču - gradilo se i gradilo na Zavali, sa promjenjivim uspjehom i uz brojne kontroverze, afere, skandale, sudske tužbe i kontratužbe, te dva bankrota - da bi stvari ipak nekako bile privedene sasvim blizu kraja, stupanjem na scenu pomenutog gospodina Emilfarba - ali teško da će svi aspekti te zamršene priče biti nekada/nekome sasvim jasne. Kad bi neko uspio da pohvata sve konce te priče, mogao bi da je spakuje u 5-6 tomova naslovljenih: Scila i Haribda CG investicionog ambijenta - ili: Bespućima CG investicionog ambijenta.

Prvo čega sam se sjetio nakon što su momci podigli rampu i pustili me da zvanično uđem na teritoriju Dukljanskih vrtova - i da parkiram Pandicu na onom platou, ispod magistrale, tačno na mjestu gdje je planirana izgradnja novog hotela (o čemu sam već pisao) - bila je plaža Guvance - moje staro Guvance za koje me vežu nebrojene drage uspomene.

Spustio sam se prvo do šetnice što povezuje Budvu i Bečiće - okrenuo lijevo, u Pravcu Bečića, odnosno jugoistoka - i odmah ugledao tablu, desno, sa zapadne strane šetnice, na kojoj je pisalo da za tzv. plažni set (suncobran i dvije ležaljke) treba izdvojiti 100 eura - i da radnja radi samo u periodu od 10.00 do 20.00.

Ako ste pomislili da pored table sjedi slatka djevojčica koja naplaćuje ufur na Guvance i izdaje priznanice - prevarili ste se - te se ja u to ime ipak osmjelih i krenuh stepeništem ka plaži. Očekivao sam da će se svakog trenutka pojaviti žandar i tražiti kartu na uvid - ali to se nije desilo. Opet, čitava atmosfera je bila toliko odbojna da mi ni na kraj pameti nije padalo da pokušam da otplivam do bova i nazad.

Jednako bih se loše osjećao na tom mjestu - koje se više ne zove Guvance - da su gore okačili tablu sa tekstom sljedeće sadržine: Siromašnima i psima zabranjen ufur na plažu. Toliko sam se loše osjećao. Dramio jesam, definitivno - i sa knedlom u grlu sam razmišljao o nebrojenim stazama svoga djetinjstva i rane mladosti koja mi nisu više dostupna...

http://www.vijesti.me/caffe/bespucim...bijenta-844128
igrarija is offline  
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules