MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Gastronomija

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 02-02-07, 12:27   #1
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Registrovan: Oct 2006
Lipa na dobrome putu
Default Vina Crne Gore

Zanima me koja vina su za preporuciti a da dolaze iz CG?

Ujedno poziv Adminu za otvaranje podforuma "Gastro" na naše Forumu.

Hvala
Lipa is offline  
Reply With Quote
Old 02-02-07, 12:45   #2
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Ja znam jedino za ''pro korde'', crno vino.
BlackWoman is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 13:17   #3
Arabea
Reborn

Arabea's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Arabea na dobrome putu

@Lipa, imali smo Gastro na forumu, ali je imao jako slab odaziv te su pripojeni topici na podforumu Rekreacija.
Arabea is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 13:55   #4
grunf
MiM team Početnik

Registrovan: Sep 2006
grunf has disabled reputation

Moja malenkost će dati skromni doprinos enološkoj specifičnosti Cg-a! Jedan dobar savet je ako želite da istražujete specifičan okus probajte da iz malih podruma privatnih proizvodjača iz okoline Skadarskog jezera uberete po koji vinski biser! Flaširana industrijska vina su osrednjeg kvaliteta ali će vas domaćini ubedjivati da su :,,NAJBOLJA U+SVIJET,,!!!Najbolje vino koje sam degustirao potiče iz jednog manastira i vrhunskog je kvaliteta ali proizvodi se samo za ličnu upotrebu!Isto važi i za rakiju od loze i maslinovo ulje!!!!Obratite pažnju i na Crmničko crno dušu krepi a jezik razvezuje i požudu budi...
Old 12-02-07, 14:01   #5
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Registrovan: Oct 2006
Lipa na dobrome putu

Grunfe, hvala na odgovoru, ali što bi ti preporucio nama kao gostima koji nemaju vremena tragati za vinom iz privatnih podruma ili iz manastira.
Dakle koje flasirano vino je za preporuciti?
Lipa is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 20:44   #6
FORMICA
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: Feb 2007
FORMICA uskoro postaje slavan

Od crnih vina su "Pro cordem" vranac, vrhunski vranac, merlot sve dosta kvalitetna i jaka crna vina. Baš crna ne roze.
Od bijelih tu je krstač domaće vino koje je dosta dobro mada i jako nepodešenih osobina. Ima i savinjon dosta dobro. Od domaćih su crmnička neprevaziđena. nije loše ni doljansko vino mada je za moj ukus preslatko. U blizini Trebinja ima bijelih vina i neko čudno roze neobičnih osobina. Za primorska ne znam.
FORMICA is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 21:24   #7
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Ja najviše volim Lješansko domaće vino, i to koje je spravljeno od 80% kratošije i 20% vranca. U stvari, to je jedino vino koje pijem, jer posle njega druga mi ne padaju sa merakom.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 22:55   #8
goraNS
MiM team Početnik

goraNS's Avatar

goraNS na dobrome putu

Loza sa Ceklina a vino iz Crmnice kaze stara narodna. Svaka im je zlatna.
goraNS is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 09:37   #9
grunf
MiM team Početnik

Pošto je kolega već naglasio standardnost kvaliteta Vranca procordea zbog svojih zaštitnih i relaksirajućih odlika na srcu i krvnim sudovima ja bih dodao mog favorita medju 13julskim plantažama a to je SASSO NEGRO! Vredi ga probati zbog njegovih osbina inače pošto su pomenuta vina Hercegovine takodje Crno vino iz manastira Tvrdoš kod Trebinja i Hercegovački vranac Vukoje izdvajaju se kao vrlo zanimljiva čulna rekreacija!!! Pa ko voli nek izvoli. Bela vina ne pominjem jer kod mene izazivaju jak nadražaj u želudcu usled pojačanog lučenja kiseline pa tako nisam ljubitelj istih

Last edited by grunf; 13-02-07 at 09:41..
grunf is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 00:10   #10
nikola
MiM team Početnik

nikola's Avatar

nikola nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by goraNS View Post
Loza sa Ceklina a vino iz Crmnice kaze stara narodna. Svaka im je zlatna.
Tacno tako.
nikola is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 14:39   #11
grunf
MiM team Početnik

@Lipa
Da li si probao preporučene bisere ruku vrednih vinara jer ako bih parafrazrao A.Plamenog loza je i izmišljena u Crnoj gori a onda su ostali nesrećnici krali znanje od istih. Pa i Napoleon je baš zbog vrhunskog umeća osvojio tu teritoriju i htede da je dati ime provincija Ilirika ali nije uspeo u toj nameri! I zbog toga oni(Francuzi) imaju dobra vina jer su znanje krali od vrhunskih vinara ovog podneblja. Ako mi ne verujete pitajte A.Plamenog !!!
Old 11-03-07, 16:04   #12
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Amelie na dobrome putu

VRANAC
Autohtona sorta grozdja od koje se proizvodi vrhunsko crno vino, kontrolisanog porijekla, tamne crvene rubin boje sa nijansama ljubicastog, harmonicno, snazno i prijatno.

Tehnicke karakteristike
Sadrzina boce: 0.75 l
Visina boce: 316 mm
Precnik boce: 75 mm

MERLOT
Cuvena francuska sorta
sacuvala je u podgorickom vinogorju
svoje najbolje karakteristike, ali i stekla otmenost i prefinjenost koju donosi sunce, kamen i loza u sudaru mediteranske i kontinentalne klime.
Vino je kontrolisanog porijekla
i vrhunskog kvaliteta

Tehnicke karakteristike

__________________________________________________ _

CABERNET
Vrhunsko crno vino, cuvene sorte sa izrazenim karakteristikama od grozdja sa podgorickog vinogorja. Snazno vino lijepe rubin crvene boje sa dovoljno kiselina. Ima karakteristican pikantni miris na sumsku ljubicicu, harmonican ukus, sa dosta ekstrakta. To je njezno i milo vino sa oholoscu i temperamentom karakteristicnom za djecu Mediterana

Tehnicke karakteristike

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 11-03-07, 16:09   #13
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Amelie na dobrome putu

SAUVIGNON
Vrhunsko bijelo vino, specificnog ukusa koji nastaje u podneblju podgorickog vinogorja. Ima fini cvjetni miris, dobru mjeru alkohola, harmonicno, bogato i puno vino. Diskretan miris na crnu votku, upotpunjuje sliku o ovom vinu, a nije cudo sto u Francuskoj, a to mozemo potvrditi i kod nas, ovo vino nazivaju "kralj vina i vino kraljeva".

Tehnicke karakteristike

CHARDONNAY
Vrhunsko bijelo vino sa izrazenim vocnim bukeom, prijatnog ukusa i kontrolisanog porijekla. Podgoricki Sardone je vrlo karakteristicnog, diskretnog ali jasnog sortnog mirisa, skladan i elegantan. Krase ga lijepe vocne kisjeline, a cudesno Cemovsko polje potvrdilo je, poput jos nekih krajeva, kao na primjer u Kaliforniji, da sorta Sardone moze da daje velika vina i u toplijim predjelima.

Tehnicke karakteristike

__________________________________________________ ___

KRSTAC

Kvalitetno bijelo vino, karakteristicnog bukea sorte Krstac, svjezeg i prijatnog ukusa.

Tehnicke karakteristike

Sadrzina boce: 1 l

nadam se da vam je pomoglo ovo sta

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 09:05   #14
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

Registrovan: Jan 2007
mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Imam samo 1 da kazem - Machuge, Crmnica.
Hvala, dovidjenja...
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 13:27   #15
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

Registrovan: Mar 2007
THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan

Sve pohvale za grunfov prvi, a i drugi post. Ništa što bi trebalo dodati ovome.
Old 27-06-07, 13:28   #16
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

Registrovan: Mar 2007
THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan

@mala od preko morache: Doviđenja prijatno
Old 27-06-07, 16:09   #17
gogo
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2007
gogo na dobrome putu

filantrop.ljubitelj sam vina i proizvođač malih količina.Kada se radi o crmničkim vinima, mogu reći da priznajem samo kvalitet grožđa ali ne i vina.Naime,mali je broj crmničana(čast izuzecima koji primjenjuju pravu tehnologiju) koji poznaju tehnologiju pravljenja vina i koji imaju kvalitetno vino.Da pojasnim, računam na vino koje je najmanje jednu godinu odležalo a za kvalitetni vranac je potrebno tri godine.Tek poslije toga roka može se komentarisati kvalitet nekog vina.Za pohvalu su aktivnosti koje se vode na Virpazaru, ali je smiješno vršiti ocjenu kvaliteta vina poslije nekoliko mjeseci od berbe.Sa dobrom sirovinom u tom kratkom periodu svako dijete će proizvesti dobro vino.vranac ne može proizvesti svoj prirodni buke ukoliko ne odleži određeno vrijeme.Takođe, velika mana kod određenog broja proizvođača u Crmnici je da im se vino čuje na bure što je nedopustivo.Takođe sam protiv odležavanja vina u drvenim buradima(ranije nije bilo drugog načina),takozvani barik sistem, jer takvo vino nije pravo vino, nego vino sa estraktima iz drveta i po meni je šteta sok od grožđa miješati sa estraktima od drveta.pravo vino gdje se odražava i vještina vinara je dobijaje vina od soka od grožđa a ne kamufliranje ukusa i mirisa sa raznim ekstraktima.To su aromatična"drvena"vina koja su popularna i imaju svoje konzumente svuda u svijetu, ali to po meni nije ono pravo.
Svoje vino koristim tek poslije isteka najmanje jedne godine, kada ga i flaširam.Ukoliko je godina povoljnija za kvalitet grožđe to vino koristim najmanje po isteku tri godine jer dobija na kvalitetu.Nemam nažalost sirovinu kao crmničani, da imam tek bi to bilo ono pravo.
gogo is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 08:15   #18
grunf
MiM team Početnik

Vino je živa materija koja na žalost ima ograničenja u tehnologiji spravljanja. Ono što je karakteristično za ova područija jeste arhetipski pristup tj izvorni da ne kažem rudimentni pristup tehnologiji i ukusu vina. Generalno to nije loše jer tradicija je dobar osnov za kasniju nadogradnju.Ono što nije dobro a to je istrajavanje na nekim lošim aspektima stare tehnologije bez da se prihvataju kvalitetni pomaci u istoj. Ako je već rečeno da je vino živa materija koja se prilagodjava trenutku,čoveku,prilici jelu,raspoloženju,emociji... može se potvrditi produkcijom u vinarskim zemljama koje bukvalno za sve napred navedeno imaju odredjenu vrstu vina. Tako imate lagane voćne ukuse da se okrepite,dezertna vina uz slatkiše i kao dižestiv, vina od suvog groždja specifične cvetne arome, penušava vina, teška crvena vina za primalnu varijantu carnivorisanja mesa divljači,bela letnja i lagana zelena.... Enologija u ovim zemljama je ozbiljna nauka protkana sa kulturnim identiteom nacije a iza svega toga staje najmodernije enološke stanice i labaratorije koje prate i unapredjuju tehnološki aspekt i sam proces od pripreme zemljišta,gajenja i zaštite,berbe muljanaja,odležavanja,odležavanja,flaširanja i etiketiranja...
Sam čin konzumacije ima dozu rituala a ne ispraznog lokanja ... Pa ako sam pomogao malo u shvatanju filosofije vina ...hvala
Old 28-06-07, 09:15   #19
gogo
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2007
gogo na dobrome putu

Grunf. napisali ste mali esej o vinu.Kod nas na žalost u malom procentu je konzumacija vina ritual, već ono drugo.Još je veća žalost u vezi toga što se u pojedinim krajevima pozivaju na tradiciju proizvodnje vina a ne poznaju tehnologiju proizvodnje i vinsku kulturu.U 21 vijeku vrši se u 90% primitivna proizvodnja vina, dok se u zemljama koje imaju vinsku kulturu adekvatna tehnologija primjenjuje i usavršava stotinama godina.U tom dijelu smo totalno zaostali, iako imamo dobro podneblje i sortu grožđa.tehnologija se bazira na tome"moj je đed ili otac tako radio".Prije izvjesnog vremena jedan broj crnogorskih vinara išao je u Hrvatsku i Sloveniju i ostali su u čudu kakva se tamo tehnologija primjenjuje.Čudili su nečemu što je poodavno normalno kada je u pitanju proizvodnja vina od strane malih vinarija.Isto kao da žive u Africi a ne u Evropi. Vrlo mali broj naših vinara ima sada arhivirano svoje vino adekvatnog kvaliteta starosti od 1 do 3 godine a kamoli starije 7 i više godina, što je normalno za sve vinarije bilo male ili velike.Neadekvatna tehnologija koja se primjenjuje ne daje mogućnost da se vino toliko čuva i ima odgovarajući kvalitet.Ne može se reći za nekoga da je vinar, ukoliko ne može da očuva vino odgovarajućeg kvaliteta više godina.Ali nadam se da će nove generacije vinara biti uspješne na ovom polju i da će mali vinari svojim proizvodima dati doprinos turizmu i da ćemo biti prepoznati ubuduće po vinskim turama.U svakom slučaju situacija na ovom planu ide na bolje.
gogo is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 23:55   #20
Gogi
MiM team Početnik

Gogi's Avatar

Registrovan: Jun 2006
Gogi has disabled reputation

Izvinjavam se sto upadam u ovaj zaista interesantan razgovor, ali da li neko zna gdje se moze naci vino iz komanskog manastira? Dobro de, logicno- u komanima, ali zna li ko dje je to? dobio sam neke informacije da je to izmedju pg i danilovgrada, ali moze li mi neko objasniti dje je to tacno? Probao sam neko vino sa nelepnicom gore spomenutog manastira i imenom ... Hadzi - ... i doslovno sam pao na dupe koliko mi se svidjelo!!!

Tags
crne, gore, vina

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules