MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 16-11-09, 21:16   #1
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu
Default Vizije drustvenog razvoja Crne Gore?

Od mog omiljenog forumasa sa CdM:

Ne govorim ja o kvalitetu Vukoticeve VIZIJE,
nego da je on jedini u CGi,
koji je JAVNO objavio svoj rad, o ekonomskom razvoju i drushtvenom uredjenju CGe.

Koji je STRUCHNJAK josh imao VIZIJU,
i javno je objavio na TELEVIZIJU ???????

O tome ja pricham,
trazim VIZIJU SOCIJAL DEMOKRATA,
VIZIJU KONZERVATIVACA,
VIZIJU LIBERALA,
da ih sucheljimo i poprichamo o njima,
tako se to radi u Dansku.

VIDE SE RAZLIKE IZ AVIONA,
kod nas niko ne moze nabroji PROGRAMSKE RAZLIKE postojecih partija,
ako izostavimo pismo,himnu, ustav, Kosovo ravno i zastavu,
a to se NE JEDE,
od toga se ne zivi, kad troshimo 2,7 milijardi za UVOZ LUKSUZA ZA SKOROJEVICE, a narod GOLOGUZ i GLADAN bar njih 10%
Bonja the Zmaj is offline  
Reply With Quote
Old 16-11-09, 21:17   #2
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Stvarno, ako se izuzme akademska ekipa oko Veselina Vukotica - ko jos postoji u Crnoj Gori a da ima klasican praktican program za drustveni razvoj Crne Gore, na polju politickih, ekonomskih, drustvenih reformi...
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 22:07   #3
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

tvoj omiljeni forumaš je zaboravio da pomene Baš Aluminijum, preśednika mu, i Baš Čelik ekipu oko njega
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 22:14   #4
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
Stvarno, ako se izuzme akademska ekipa oko Veselina Vukotica - ko jos postoji u Crnoj Gori a da ima klasican praktican program za drustveni razvoj Crne Gore, na polju politickih, ekonomskih, drustvenih reformi...

Imao je nekad Boro Miranovic. I dan danas se sjecam njegove vizije da se od korita Ribnice napravi u ljetnjem periodu shetalishte.
Shalu na stranu. Mislim da si u pravu i da mnogima manjka vizija razvoja CGe.
Chinjenice su jasne. Svima je u svijetu problem da nesto sto su proizveli, prodaju.
Nama je cak problem i da proizvedemo. Ima jos jedna stvar koju radimo naopako.
Svaka zemlja zeli da ima svoje biznismene koji su pokretaci radnih mjesta i koji zaradjenje pare ponovo investiraju u maticnu drzavu.
Kod nas vlada misljenje da su to sve lopovi, kriminalci itd. Ako kupe neko preduzece onda je to odmah sumnjiva trgovina, posao ispod zita.
Mozda je tako ali od njihovog preduzetnistva citava drzava ima interesa.
Nasuprot tome, ove privatizacije kao sto su Jugopetrol, Telekom, Pivara, EPCG ne vode nicemu dobrom.
Neko je primijetio kako se s vremena na vrijeme kombijem iz jedne nase privatizovane banke, novac prenosi na aerodrom pa pravac u Sloveniju .
Iz svega ovoga, bi proistekla ova vizija razvoja CGe.
Da se sve sto je neprivatizovano i sto ne posluje pozitivno, ponudi grupi uspjesnih privatnika u CG.
Iako izgleda da ih ima malo i da su to sami kriminalci, mislim da nije tako.
Odmah mogu da navedem slucajeve za koje niko ne moze da kaze ni jednu losu rijec.
Takva grupa bi imala ogromne povlastice kod drzave jer se ona do sada pokazala na djelu, kroz odlicno poslovanje u svojim preduzecima.

Mislim da bi na taj nacin dobili jos bogatije preduzetnike koji bi se prema dosadasnjoj drzavnoj (citaj nicijoj) imovini ophodili na domacinski nacin i koji bi uposlili znacajan broj ljudi koji se samo pishu da rade u takvim preduzecima a godinama nista ne primaju.

Eto jedne vizijice sa moje strane, cisto da Veso i ekipa oko njega ne budu jedini vizionari

Last edited by Derek_Trotter; 16-11-09 at 22:16..
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 22:49   #5
Milos111111
Banned

Registrovan: Nov 2008
Milos111111 nepoznate kvantitete u ovom trenu

1.Uvesti domacu valutu (zlatni perun njegosev) => ukupna usteda je ukupni M1 u CG.
2. Ukidanjem strane valute otvara se mogucnost za javne radove, smanjuje se potreba za stranim izvorima kapitala,
konacno bi CBCG postala banka
3. Smanjiti ili eliminisati troskove za vojsku, policiju
4. novac usmjeriti u proizvodnju i obrazovanje
5. Proucavati pokojnog Cana Koprivicu i pokusati ponoviti slicne poduhvate.
( proizvodnja MISEDA 85 i 87 -kopija Tandy's TRS-80 personalnog kompjutera )
mali pogoni (iako se cesto prica o skupoci naseg radnika zarade su nam nedje u niovu Kine)
6.oduzeti imovinu ljudima koji su je stekli kriminalom i istu dati na upravljanje ljudima koji ce je pokusati oploditi u legalnim tokovima
7. Umjesto agencije ciji direktori neamju kontole kad vide tudju tasnu ili mobilni telefon,
i ciji su saradnici ljudi iz prve linije priljavog kapitala,
napraviti agenciju
koja bi transparentno ponudila uslove za stvarne
direktne investicije u CG
8. Smijeniti vlast
9. Razvlastiti tajnu policiju
10. Omoguciti legalnu zastitu investicija
11. Napraviti javnim sve ugovore iz privatizacije( KUPovanja dobrih vlasnika) i kreatore stetnih ugovora sankcionisati do vrijednosti njihove pokretne i nepokretne imovine
12. Sprovesti nacionalnu kampanju o ulozi Vlade u ekonomskom razvoju sa ciljem da svaki gradjanin shvati da od momenta kad je prestao "legalni tranzit" i kad je Vlada zaradjivala nase penzije,
Vlada ne stvara dohodak
vec trosi proizvodnju gradjana i istu raspodjeljuje.
Primjer igre
Pocetak igre -prvi cin
* Vlada = nema svojih para
* Ministri = nemaju svojih stanova
* gradjanin Brk.vic =vari auspuhe
* ostali gradjani= placaju poreze na dohodak

Cin 2
Sef Vlade ,kum varioca auspuha donosi odluku
* Vlada = investira (novac gradjana)
* Ministri = dobijaju stanove
* bivsi Varilac auspuha = dobija .. miliona novca gradjana da izgradi stanove
*gradjani =...
Kraj igre
Vlada investirala
Ministri uselili u stanove
varilac auspuha = ekonomski nacionalista
gradjani= slave kvalitet " enterprenurnih " ideja Vlade,ministara , i varilaca auspuha
uz podsjecanje
predsjednika Vlade Djukanovica
da jesu tu dje jesu
zbog nedostatka vizije
Milos111111 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 23:18   #6
NSX
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: Dec 2008
NSX uskoro postaje slavan

Vizija je kao dupe, svako je ima.
NSX is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 00:22   #7
milovan jankovic
MiM team Forumaš i po'

milovan jankovic's Avatar

Registrovan: Oct 2008
milovan jankovic na dobrome putu

Hvala Bonja, na ovo OMILJEN,

VIZIJA NIJE KRITIKA POSTOJECEG,
nego kako stvoriti AMBIJENT za kreativnu MISAO,
kako UPRTI POGLED U BUDUCNOST i stati na zelenu GRANU.
Kako uredit odnos DRZAVA , SINDIKAT i POSLODAVAC ????
Kao u Dansku, dhje drzava brine o nezaposhljenim , skupa sa SINDIKATOM.
Ili kao u Francuskoj, dhje SINDIKATI ceraju POSLODAVCE u rumuniju,
a fabrike i mashine ostaljaju da rdjaju, a radnike ne na ulici, nego drzavi na grbachu.
Koliko treba ovlastit OPSHTINU, koliko od tog novca, moze biti INKUBATOR MALIH PRIVREDNIKA, ako imaju jednog stabilnog MUSHTERIJU-OPSHTINU ili DRZAVU.

Kako privuci INVESTITORA na ZELENU POLJANU,
da pokrece biznis,
ako na njega oshtre zube, OPSHTINA, DRZAVA; CARINA, PORESKA I KATASTARSKA UPRAVA, PROTIV POZARNA I VODOVOD I KANALIZACIJA.

Dok se ti PARAZITI ne iztrijebe,
koji kolju svaku inicijativu i ubijaju volju na rad i poduzetnishtvo,
mi necemo imat buducnosti, sa KAPom, kojeg prodajemo za 55 miliona, cipan cijelog a KUUJEMO PONOVO za 135 miliona , POLA KAPa.

Profit BANAKA, JUGOPETROLA, KAPa dok je bilo profita, Zeljezare takodje, T-coma i Tele norda, ide pod hitno matichnim firmama,
sa naduvanim FAKTURAMA za KONSULTACIJE, SERVIS I ODRZAVANJE,
porez na PROFIT je 9%, a akcionarima se daju MRVICE.

Nama je potrebno od 50-100 000 malih preduzetnika, od pULJice, iglice, konzerve, plastike, ventilatora, generatora, akomulatora, grijalica i sijalica sa diodom ili bez, namjeshtaja, ormara plakara, prozora, drvenih kazika ,luzica, viljushki i kutljacha OD DRVETA BEZ CRVETA, skulptura od kamena sa ramena, shljunka, pijeska, mljevenog kamena ispod remena , itd, itd.

MNOGO DA KASHEM , SHJCEDOH, ALI NE UMJEDOH,
PRSHCAJTE DRUZJA MAJI DARAGIJI, OD VAS MI NIKO NIJE MILIJI,
KAD UGRIJE O SVETOM ILIJI,
eto mene medju svoje, da pijem kafu u kaficu, i da vozim starog ficu.
Old 17-11-09, 01:34   #8
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Kad plaže ne bude ogradjene po parcelama zakupaca ( sa sve posebnim pasošima prelaza iz jedne u drugu ), kad se odredjene zemljišne teritorije stave pod zaštitu države i ne mogu se ni na koji način otudjivati ( uključujući i kulturna blaga i mjesta vezana uz njih ), kad se ustanovi i strogo pravno definiše da je Crna Gora država gradjana raznolikih nacionalnosti, kad osumnjičeni za zločine budu procesuirani i bude im doslovce oduzeta sva imovina pa i ograničeno kretanje pošto odsluže propisanu kaznu, kad se prestane sa protekcionizmom i isti bude stavljen na vječni dnevni red svih mogućih rasprava od Parlamenta do školskog odbora, te roditelji budu spremni da svoju djecu podučavaju na način da se taj pojam za svagda dezintegriše iz našeg genetskog naslijedja, kad dozvole za korištenje oružja budu imali samo i jedino ljudi koji odgovaraju Resoru državne bezbjednosti odnosno policije i vojske, kad izborni proces i prije i poslije opozicija definiše ispravnim bez obzira na rezultate, kad se na parlamentarnom nivou isključi pravo imuniteta za sve poslanike, kad se raspiše referendum za potvrdu državnosti, za izbor himne, zastave i grba, kad se u državu vrati prestolonaslijednik Petrović Njegoš i budu mu vraćena sva oduzeta vlasništva i po istoj referenci se postupi prema porodici Karadjordjević, kad svako ko prijeti ili maltretira ima biti krivično gonjen,
...razgovaraćemo o Viziji uredjenja i razvoja društva Crne Gore. Do tada ja vizionare sem nekih umjetnika, ne vidim.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 10:45   #9
Obama
MiM team Forumaš

Obama's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Obama nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ah Veselin Vukotic,

pa sto on ima sad da pise planove i daje neke svoje vizije, kad je stanje u drzavi i ova privatizacija bila njegov plan i njegva vizija???

ne shvatam, neko ko je sve ovo izrezirao, sad kao ima opet neku viziju hahahahhahahahaahha

sacuvaj me boze vesove vizije i milove privatizacije!
Obama is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 10:53   #10
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Obama View Post
Ah Veselin Vukotic,

pa sto on ima sad da pise planove i daje neke svoje vizije, kad je stanje u drzavi i ova privatizacija bila njegov plan i njegva vizija???

ne shvatam, neko ko je sve ovo izrezirao, sad kao ima opet neku viziju hahahahhahahahaahha

sacuvaj me boze vesove vizije i milove privatizacije!
O kvalitetu te vizije mozemo da pricamo. O prakticnoj primjeni i rezultatima mozemo da pricamo. O posljedicama mozemo da pricamo.

Ali koje su to alternativne vizije o kojima jos mozemo da pricamo?
Old 17-11-09, 11:21   #11
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Derek_Trotter View Post
Imao je nekad Boro Miranovic. I dan danas se sjecam njegove vizije da se od korita Ribnice napravi u ljetnjem periodu shetalishte.
Shalu na stranu.
Sto shalu?

Quote:
Svaka zemlja zeli da ima svoje biznismene koji su pokretaci radnih mjesta i koji zaradjenje pare ponovo investiraju u maticnu drzavu.
O boze jos jedan liberalni ekonomista. Moje veliko komunisticko srce nece moci da prezivi

Quote:
Kod nas vlada misljenje da su to sve lopovi, kriminalci itd.
Salu na stranu, prije nego sto napisem par redaka o tome kako ja zamislja neki razvoj naseg drustva (a doprinos tome smatram jedinom mjerom patriotizma)- par rijeci o ovoj recenici, jer je bolno tacna i ukazuje na jedan mentalitetski paradoks naseg podneblja.

Naime, zivimo u zemlji, koja u svojoj istoriji maltene nije imala period ekonomskog blagostanja, ako se izuzme kratak period nakon referenduma i investiciono-berzanskog buma. Govorimo u zemlji gdje je siromastvo bila notorna drustvena cinjenica i gdje su bogati ljudi (od Petrovica naovamo) uglavnom bili lihvari, tajkuni i osobe bliske vlastima. Ako se izuzme prijer Cana Koprivice (izuzetak koji ne potvrdjuje pravilo), u CG je tesko sticao bogatstvo onaj ko nije bio dobar s vlastima (sto je opet imalo svoju cijenu) ili ko nije pravio zestoke djavolje kompromise sa moralom i zakonima.
E sad - upravo zbog toga, imamo situaciju da svako ko odstupa od drustvenog prosjeka (a ciji je vrhunac bio niza srednja klasa) - po inerciji se kriticki promatra i dozivljava od vecine. Sem ako nije blizak vlastima (tj. izvoru moci), jer je vecina na to navikla.

Zato je Crna Gora, od svih ex YU republika bila najsnaznije i najzagrizenije uporiste KPJ...

PS: Paradoks lezi u tome- da svi siromasni zele bogatstvo, a kako do njega dolaze samo rijetki - onda ih mrze i njihov uspjeh opravdavaju - ne njihovom sposobnoscu, vec kriminalom ili bliskoscu s vlastim, po principu "i ja bi moga' bit' bogat da hocu da kradem ili da mi je svojta na vlast" - koliko god i bili u pravu za vecinu nasih bogatasa. A u tome i leze socio-kulturni razlozi crnogorske privrzenosti bratstvu/plemenu/partiji: garancija egzistencijalne sigurnosti
Old 18-11-09, 01:58   #12
milovan jankovic
MiM team Forumaš i po'

Evo jednog od glavnih argumenata, zashto se investira u danskim firmama.

Ako utroshim 1250 za potrebe firme,
ushtedim PDV 25% 250 eura, i porez na LICHNI DOHODAK do skoro 60% 600 eura,
shto znachi, da faktichka cijena LAPTOPA za preduzetnika iznosi 400 eura,
za obichnog smrtnika je cijena sa PDVom, 1250.

Slichno je i sa vecim investicijama,
za mashine i auta, samo shto se prve godine oslobadja od poreza 30%, dok se ne otpishe do nule za sledecih 5-10 godina.

DakleM, poreskom politikom se STIMULISHE ULAGANJE U FIRMU I RAZVOJ TEHNOLOGIJE,
a DESTIMULISHE PRIVATNA POTROSHNJA I VISOKE PLATE jer POREZ RASTE PROGRESIVNO sa visinom lichnog dohotka.

Nikakvih potvrda i ogranichenja nema za STARTOVANJE BIZNISA,
proces traje dva minuta, adresa , telefon i PDV broj.
Za dvije decenije jedna posjeta PORESKIH VLASTI-INSPEKTORA, koji nije zalazio u detalje, dakleM i poreska inspekcija dozvoljava, da se dio privatnih troshkova, prenese i provuche kroz knjigovostvo, zavisi puno od REVIZORA kojeg sami biramo i placamo, i jednom u tri mjeseca snadbijemo sa papirima ili CDom.

AMBIJENT, AMBIJET i J`ópeT AMBIJENT,
i pozitivan odnos prema PREDUZETNICIMA I BIZNISMENIMA,
RESHPEKT ZA NJIHOV RAD I TRUD,
kod nas se svi GOMILAJU NA DRZAVNE I OPSHTINSKE JASLE, u Danskoj u JAVNIM SLUZBAMA RADE SAMO ONI IZ TRECE LIGE I IZ ZONSKOG TAKMICHENJA I LJESHANSKIH SPORTSKIH IGARA.
Old 18-11-09, 04:51   #13
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Quote:
O kvalitetu te vizije mozemo da pricamo. O prakticnoj primjeni i rezultatima mozemo da pricamo. O posljedicama mozemo da pricamo.

Ali koje su to alternativne vizije o kojima jos mozemo da pricamo?
Da pošaljemo našu decu u Evropu na državni trošak da se u roku od 4 godine upoznaju sa stanjem Svijesti Evrope i to što tamo nauče i vide, prenesu u državu nazad, taman da kad se vrate sami izaberu one koji će poslije njih ići opet u Evropu, da se kontinuitet stalno održava, sve dok i njihovi ne dodju jednog dana kod nas da izučavaju ovo što mi imamo ( A POJMA NEMAMO DA IMAMO ). Izgubili smo gostoprimstvenu naviku - samo ih lovimo zarad turizma. Nikako da kreiramo jedan stalni kanal razmjene sa cijelim Inostranstvom. Umjesto samo ekonomske koristi da damo prednost razmjeni LJUDSKOSTI. Zar smo po tome nepoznati? Mnogo širi obim nam treba osim već postojećeg kvazi ekonomskog.
Old 18-11-09, 08:27   #14
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

Quote:
[COLOR="Red"]
...upravo zbog toga, imamo situaciju da svako ko odstupa od drustvenog prosjeka (a ciji je vrhunac bio niza srednja klasa) - po inerciji se kriticki promatra i dozivljava od vecine. Sem ako nije blizak vlastima (tj. izvoru moci), jer je vecina na to navikla.

Zato je Crna Gora, od svih ex YU republika bila najsnaznije i najzagrizenije uporiste KPJ...

Paradoks lezi u tome- da svi siromasni zele bogatstvo, a kako do njega dolaze samo rijetki - onda ih mrze i njihov uspjeh opravdavaju - ne njihovom sposobnoscu, vec kriminalom ili bliskoscu s vlastim, po principu "i ja bi moga' bit' bogat da hocu da kradem ili da mi je svojta na vlast" - koliko god i bili u pravu za vecinu nasih bogatasa. A u tome i leze socio-kulturni razlozi crnogorske privrzenosti bratstvu/plemenu/partiji: garancija egzistencijalne sigurnosti
lijepo je viđet da si učio ne za diplomu no za znanje.

Last edited by Rakoon; 18-11-09 at 08:32..
Rakoon is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 08:54   #15
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Vizije se ne iju. Oni koji mogu da ih sprovode što ih ne sprovode već javno bez posljedica palamude. Ono što nama treba nisu vizije već programi. Najgori program je bolji u odnosu na njegov izostanak (pod programima ne podrazumijevam spiskove lijepih želja u proramima političkih partija i prdjavu ovo je srce ove zemlje ono one već mislim malo brojeve).

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 15:11   #16
milovan jankovic
MiM team Forumaš i po'

Ako Kinezi proizvode za 1,3 milijarde potroshacha, a EU za 500 miliona,
bez carina i chekanja shlepera na granicama baLJkanskih drzavica, onda je logichno da oni pochinju trku na sto metara sa prednoshcu od 50 metara.

Evo chujem da Kinezi u Zitoradji proizvode povrce, i imaju svoj lanac prodaje u regiji Srbija, Kosovo , BiH i CGa,
mozda bi Zecani trebali pozvat Kineze,
kao Danci Holandjane na Amager blizu Kopenhagena, da unaprijede proizvodnju povrca i cvijeca.
Old 19-11-09, 07:57   #17
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Prije neku godinu su kinezi ođe bili kupili koju livadicu da proizvode one njihne repe itd. Međutim onda se broj kineza i smanjio nešto kod nas a što pojma ti nemam vjerovatno su pravili akumulaciju ođe da pretrče preko granice tako da su vjerovatno te livade ili prodali ili batalili. Sada ih opet ima malo više. Inače ja volim onu njihovu repu. Odlična je sa da se skuva suvim mesom. A može se i kisjeliti itd. Neka turšija ide sa sitno nasjeckanom repom pa je krckava kad se jede.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 20-11-09, 05:21   #18
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
Prije neku godinu su kinezi ođe bili kupili koju livadicu da proizvode one njihne repe itd. Međutim onda se broj kineza i smanjio nešto kod nas a što pojma ti nemam vjerovatno su pravili akumulaciju ođe da pretrče preko granice tako da su vjerovatno te livade ili prodali ili batalili. Sada ih opet ima malo više.
Čini mi se da je to stvar nepostojanja državnog bilateralnog ugovora. Kad bi postojao, drugačije bi to izgledalo. U Titovo doba su mogli prelazit do mile volje pa nijesu, nego su ostajali.Znači, bilateralni ugovor o razmjeni ljudi, kulture i interesa Crne Gore i Kine ne postoji.
Old 20-11-09, 15:22   #19
milovan jankovic
MiM team Forumaš i po'

Quote:
BIZNIS Svaki papir ovjerava se stotinu puta ~Silne ovjere, na sve strane, vjerovatno su smišljene za punjenje budžeta, kažu u konsalting agenciji Stranci u Crnoj Gori imaju puno problema ako žele da se bave biznisom, rekli su za "Dan" u jednoj podgoričkoj konsalting firmi (ime poznato redakciji), napominjući da im je mnogo teže sada, nego prije donošenja Zakona o strancima. Iz razloga koji će biti razumljivi čitaocu ovog teksta, ni konsalting firma, ni njeni inostrani klijenti nijesu bili raspoloženi da otkriju svoj identitet.
U inostranstvu je, tvrde, taj posao jednostavniji, kao na primjer na Kipru, gdje je procedura unaprijed poznata.
- Radeći na otvaranju firme, strani klijent je kazao da je njegov pasoš najtraženiji dokument u Crnoj Gori - rekli su nam u konsaltingu.
Stranci, kako tvrde, u startu nailaze na problem, jer odmah moraju da se prijave za privremeni boravak, odnosno za bijeli karton koji važi tri mjeseca. Za to vrijeme, dodaju, moraju otvoriti firmu. To je, u stvari, tvrde, najlakši dio. Zatim slijedi pisanje odluke o osnivanju koja se ovjerava u Privrednom sudu i objavljuje u Službenom listu. Napominju da ovjera odluke košta tri eura, taksa Privrednom sudu euro, a objavljivanje u Službenom listu košta 12 eura.
Sa tom odlukom, Statutom firme i pasošem, u Privrednom sudu se osniva firma, o čemu se dokumenta dobijaju nakon četiri dana. Budući da stranci, vlasnici firme, žele da budu direktori u svojoj firmi, moraju da budu zaposleni.
- Svuda u svijetu direktor ne mora da bude zaposlen, međutim, kod nas mora. Odmah po ubilježavanju u Privrednom sudu, mora da plaća doprinose i poreze na platu - navode iz konsalting agencije i dodaju da nakon toga "počinje golgota", odnosno prijavljivanje u Poresku upravu za poreski broj, za šta je rok sedam dana. Prijavu za POB, obično, kako kažu, umjesto vlasnika radi ovlašćeno lice, sa kojim se za ovjere mora ići opet u Privredni sud. U međuvremenu vlasnik iz inostranstva šalje novac na račun firme. Napominju da za podnošenje zahtjeva za poreski broj, stranac mora ovlastiti rezidenta koji bi ga u slučaju poreskog duga zastupao pred poreskim organima. Kad dobije matični broj, poreski broj i zavede firmu, stranac otvara račun u banci.
Tamo je, kazali su u konsalting agenciji, sve brzo, svjetski se ponašaju i deponovani potpisi se ne moraju ovjeravati u sudu.
- Naravno, kad dobiju bijeli karton, stranci se prijavljuju za radnu dozvolu, iako su zaposleni samom odlukom o osnivanju firme. Apliciraju kod Zavoda za zapošljavanje, a za to je potrebno ovjeravanje svih dokumenta, od pasoša do potvrde o privremenom boravku - kažu iz konsaltinga i dodaju da se na dozvolu kod zavoda čeka pet-šest dana. Napominju da stranac mora nostrifikovati diplomu, što se plaća, kako bi se zaposlio preko konkursa.
- Naravno, biće primljen ukoliko se niko od ovdašnjih nije javio. Direktori u svijetu, međutim, nijesu sujetni ljudi i ne nostrifikuju svoje diplome, već im se u Zavodu za zapošljavanje piše da su "bez kvalifikacija" - navode u konsaltingu i dodaju da radna knjižica ne može da se dobije bez boravišne dozvole za koju kod MUP-a traže zdravstveno osiguranje. Napominju da je za boravišnu dozvolu potreban ugovor o stanovanju, pasoš, radna dozvola, izvještaj o količini novca na računu, kolika mu je plata koju još nije prijavljen i ugovor o radu koji potpisuje sam sa sobom.
- Da li je dokument o boravku gotov potrebno se lično informisati i lično ga podići. Onda stranac ide u Fond PIO da mu se otvori radna knjižica, gdje traže prijavu od Fond za zdravstvo. Kad se to sve skupi, ponovo se ide u Zavod za zapošljavanje za "konačnu" dozvolu za rad, odnosno drugu, jer stranac već radi u Crnoj Gori. Posle dva-tri mjeseca plaća retroaktivno doprinose i poreze - pojašnjavaju proceduru u Konsaltingu i dodaju da se poslije godinu dana, sve obnavlja.
Interesantno je, dodaju, što domaće institucije traže da se rješenje suda mora iznova ovjeravati i plaćati, kao da institucije ne vjeruju jedna drugoj. - Svaki papir mora se ovjeravati sto puta. Silne ovjere, na sve strane, vjerovatno su smišljene za punjenje budžeta - kažu u Konsaltingu i upozoravaju da treba praviti razliku između onih koji su poreski obveznici i zapošljavaju druge ljude, od stranaca koji hoće da rade ovdje. Naveli su primjer Zavoda za zapošljavanje kome se plaća 110 eura za prijavljivanje čovjeka koji je osnovao firmu i njen je direktor. Za uvoz i izvoz, kažu da je neophodno pribaviti carinski broj, gdje su, naravno, neophodna ovjeravanja dokumenta.
Kod gašenja firme, opet, kažu, nastaju problemi, a procedura traje dva mjeseca, pri čemu stranac "radio, ne radio", mora izmiriti plate.
L.Strugar

Može i na mala vrata
Izdavanje osiguranja za boravak stranaca, saznaje "Dan", postalo je u Budvi biznis. Tamo postoji agencija koja za Ruse radi boravak i obezbjeđuje im osiguranje, iako nijesu licencirani. Ko zna, zna.
Inače je zakonom regulisano da se osiguranje uplaćuje kod neke od osiguravajućih kuća i da to košta 1,5 eura na dan.
Dok ne uklonimo barijere STRANCIMA,
MONOPOLSKI POLOZAJ MAFIJASHKIH DOMACIH TAJKUNA , nece biti poljuljan.
Old 20-11-09, 15:49   #20
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

Registrovan: Sep 2006
zoxy has disabled reputation

Sprema kazu ekipa na celu sa Svetom novu zakonsku regulativu ( bjese neko straobno ime operacije ) koja ce broj potrebnih dozvola i papira potrebnih investitorima svesti na minimum. Sa jedne strane je to dobro i potrebno, sa druge kad vidim ko to sprema i kako su ti isti, kome i na koji nacin davali dozvole, kad znamo kako se kod nas kontrolisu investitori i same investicije, onda pravo da ti kazem i nijesam siguran je li totalno pojednostavljivanje cijelog tog procesa pravo resenje.
zoxy is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
crne, drustvenog, gore, razvoja, vizije

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules