MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 07-10-08, 17:04   #1
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu
Default Veselin Vukotic - ideolog nove Crne Gore

I konacno, jedna tema za covjeka koji je zivi simbol moderne Crne Gore. Kakva je danas...

Podrzavaoc zdravih reformskih snaga Anta Markovic, pragmaticno sagledava razvoj situacije 90ih i pobjedu primitivnih nacionalista i dzemperasa, donijevsi odluku da svoju intelektualnu i akademsku reputaciju stavi u sluzbu njihovih interesa i njihovu primitivnu politicku praksu, pljackanje ekonomskih resursa i urusavanje drustvenih institucija - humanizuje, dajuci takvom sadrzaju formalni ideoloski okvir neoliberalizma. Namjera je veoma jasna: transformacija drustvene u imovinu nekolicine povezanih ljudi se treba pokriti svjetskim poznatim frazama - cime se pokriva sustina price: izmjenama ekonomskih osnova, mijenjaju se i osnovi drustveno-politicke moci. Nekad je drzava bila vlasnik (shodno tome je i ona diktirala drustvene trendove), a danas su par ljudi...

Veselin Vukotic nije sam. Tu su i njegovi studenti. Pratioci. Operisani od kritickog prosudjivanja, oni svoje intelektualne kapacitete razvijaju iskljucivo u zadatom okviru. Van toga ne zele ni da polemisu ni da razmisljaju. Oni zele, nakon mracnih i haoticnih 90ih - neki red, neki smisao, neku mogucnost. I to im nudi mreza profesora Vukotica. Zauzvrat tome (kao i poslovnim mogucnostima), oni moraju samo da klimaju glavom.
Iako je malo paradoxalno, da se ponajvise ucenika naseg neoliberalnog gurua - nalazi u drzavnoj administraciji, koju Vukotic tako zarko zeli urusiti (ako se izuzme Risto Drekalovic, gro njegovih ucenika su ili u Vladi ili u vladinim agencijama; razvijanjem berze, koju takodje dobrano kontrolise - malo su se i tu razmahali).
Bonja the Zmaj is offline  
Reply With Quote
Old 07-10-08, 17:05   #2
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu
Default Blog zapis jednog naseg forumasa :)

Nekada komunista veći od Kastra, do skoro socijalista veći od Marksa, a danas neoliberalista veći i od Frid*mana. To je intelektualac koji je promijeno više sistema nego djevojaka, ekspert koji je crnogorsku ekonomiju pretvorio u privatni sektor, prijatelja, braće i kumova, patriota koji je rekao da u Crnoj Gori treba sve prodati za bilo kakve pare, čovjek koji je rekao da sirotinji ne može pomoći, niti ga interesuje, ekonomski guru koji se proslavio najvećim biserom današnjice: ” Profit je porez na budale, a monopol san svakog preduzetnika.” Nadam se da ste shvatili da je riječ o profesoru Veselinu Vukotiću, ko bi drugi imao ovako uzbudljivu biografiju.

Ako analiziramo ovaj biser, iz bogatog opusa bisera, onda po njegovom nema čovjeka koji nije kako on kaže, budala pa ni sam on. Da bi sagradio univerzitet morao je kupiti gradjevinski materijal, znači stvorio je nekome profit, takodje, mora kupiti hleb, mora se ošišati, znači stvorio je nekome profit, a ako je to učinio, onda je kako je sam rekao budala. Naravno nećemo trošiti riječi na njegove ispade jer bi nam trebalo svo vrijeme ovog svijeta.
Ono što je bitno, kako je od istaknutog socijaliste i velikog protivnika “AB revolucije”, postao neoliberalista i veliki obožavalac gospodina Djukanovića, istog onog koji ga je zatvorio 1992. godine, zbog čuvene afere oko robne kuće “Centar”! Izgleda da su nesuglasice izmirili i sada su veliki prijatelji, poslovni partneri na univerzitetu i u rasprodaji crnogorske privrede, nalik prodavnicama ” Sve po 1 euro”.
Zamislite samo profesora koji sada predaje studentima, a bio je optužen za privredni kriminal i to sa dugogodišnjim kolegom, danas prvim čovjekom Komisije za hartije od vrijednosti i predavačem takodje na njegovom univerzitetu, gospodinom Zoranom Djikanovićem. To dodje na onu staru: ” Ko o čemu, Vukotić i CO o poštenju”! Vrlo je važno da je on proglašem nevinim jer su objektivni vještaci (neću vam reći da se radilo o njegovim kolegama sa fakulteta) rekli da je prav, zdrav. Što jes, jes!!!
Još jedna jako bitna stvar je kako je od ultra socijaliste, postao ultra neoliberalista, složićete se sa mnom, dva totalno suprotna ekonomska sistema, jedan se oslanja na državu kao poslodavca, a drugi na privatnika kao poslodavca i ne miješanje države u ekonomiji. Što je dovelo do toga da gospodin Vukotić napravi da se izrazim režimski, PRELOM U GLAVU, dal borak u zatvoru ili što?
Ovdje nije problem privatizacija, već ko je radi, za koga, kome? Slažem se da je kako kažu, država najgori poslodavac, ali za privatizaciju su potrebne institucije, vladavina prava. Da je privatizacija jedini način preobražaja socijalističkih zemalja u moderne demokratije greška, potvrdio je istaknuti neoliberalista, nobelovac Milton Fridman, rekavši: ” Pogriješio sam, is*po*sta*vi*lo se da je vla*da*vi*na pra*va va*žni*ja od pri*va*ti*za*ci*je”.
Država je ta koja treba da brine o svom gradjaninu, a da li će privatnik da misli na gradjane ako mu date odriješene ruke? Još kada nema vladavine prava, ko će da ga zaustavi, koja to institucija?
Prije nego što smo krenuli u privatizaciju, trebali smo da ojačamo institucije, pa tek onda da privatizujemo ali znala je gospoda sa vlasti da onda neće moći da rade ovo što rade pa to nisu ni uradili. Tako da su sada sve živo pokupovali ljudi oko vlasti, svako je dobio procenat, neko pare, neko firmu, a narod ništa. Gospodin Vukotić trlja ruke, izigrava velikog moralistu i genija, a naravno, vi gradjani znate koliko vam je pomogao.
Bez jake države kao revizora, neoliberalizam nema smisla. Sve danas što se dešava u svijetu oko finansijskih kriza je proizvod neoliberalizma. To su shvatile i SAD, pa su nacionalizovale dvije hipotekarne kompanije Fannie Mae i Freddie Mac. Vlada SAD je odlučila da ubrizga 700 milijardi dolara da bi prevazišla krizu, što znači da je neoliberalizam mrtav jer je prekršeno glavno pravilo, da se država ne miješa u ekonomiju. Samo se bojim da je malo zakasnila! Gotovo da nema zemlje neoliberalnog ekonomskog sistema da nije u krizi, sem naravno Crna Gora, čija ekonomija po riječima Vlade izvrsno funkcioniše. Pogledajte samo ekonomiju Kine. Prema procjenama analitičara, do 2050. godine prevaziće SAD u oblasti ekonomije, mada kako se čini, to će učiniti i mnogo prije. Ali treba da znamo i to, ona nema DPS i grupaciju oko njih, tako da su oni sugurni da im niko neće isisati profit u privatne džepove. Možda je velika sreća za njih i to što se gospodin Veselin Vukotić nije rodio u Kini!
Kad sve sumiramo, imamo bogate pojedince i siromašne gradjane, pokradenu privredu i ojadjenu ekonomiju. To je REZULTAT crnogorske privatizacije i neoliberalizma gospodina Vukotića. SVAKA ČAST!!!

http://andrejmilovic.wordpress.com/2...ralista/#more-
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 18:31   #3
Obama
MiM team Forumaš

Obama's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Obama nepoznate kvantitete u ovom trenu

samo bih jos dodao :

Veselin Vukotić Zmaj

Jeste li čuli djeco,
vjerujte bez šale
otvara se UDG
za poltrone male.

Svi poltroni došli,
kao djaci stoje,
stari Veso metnuo
naočare svoje.

Učio ih , učio
od srijede do petka
al' se nisu makli
dalje od početka.

Ništa više ne nauči
poltronija ta
nego što je prije znala:
"glasaćemo DPS,
pa da nećemo ljeba jes".
Obama is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 18:56   #4
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by apple_mac View Post
Kad sve sumiramo, imamo bogate pojedince i siromašne gradjane, pokradenu privredu i ojadjenu ekonomiju. To je REZULTAT crnogorske privatizacije i neoliberalizma gospodina Vukotića. SVAKA ČAST!!!
@apple_mac, ne bih se slozio s tobom.

moje misljenje je da je vukotic samo teoriska poshtapalica mafije. ne ni uzrok pljacke naroda, ne ni posljedica pljacke drzave, vec neka vrsta maskote koja ce zamagliti sushtinu.
a sushtina je suva mafija.
Old 07-10-08, 19:50   #5
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation

"Monopol je san svakog preduzetnika"

Sta je tebi lose u ovoj izjavi?
Old 07-10-08, 19:58   #6
Hohol
MiM team Početnik

Hohol's Avatar

Registrovan: Oct 2008
Hohol na dobrome putu

Quote:
samo bih jos dodao :

Veselin Vukotić Zmaj

Jeste li čuli djeco,
vjerujte bez šale
otvara se UDG
za poltrone male.

Svi poltroni došli,
kao djaci stoje,
stari Veso metnuo
naočare svoje.

Učio ih , učio
od srijede do petka
al' se nisu makli
dalje od početka.

Ništa više ne nauči
poltronija ta
nego što je prije znala:
"glasaćemo DPS,
pa da nećemo ljeba jes".

Hohol is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 20:11   #7
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Ako sam shvatio dobro ovu teoriju o profitu i budalama, to bi značilo:

ako Mu dam da mi pop*ši za 5 €, ja sam budala jer me zajebo zato što je profitiro na moj račun!

Koja sam ja budala
Homer is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 23:02   #8
Obama
MiM team Forumaš

Obama's Avatar

ovaj dio koji je homer spomenuo, on je sporan i nisam mogao da kidam izjavu vec sam dao cijelu.

sto se tice da je vukotic maskota slazem se, ali vrlo uticajna maskota koja je odradila sav plan ali bukvalno sav, sve je njegova zasluga, a ovi su samo sproveli u djelo sto je zamislio!!!
Old 07-10-08, 23:22   #9
wawy
MiM team Guru

wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
sto se tice da je vukotic maskota slazem se, ali vrlo uticajna maskota koja je odradila sav plan ali bukvalno sav, sve je njegova zasluga, a ovi su samo sproveli u djelo sto je zamislio!!!
e pa to se zove sushtinsko neslaganje
ja mislim da nije, nego im je on samo maskota u smislu pokrica, to jest opravdanja za najobicniju pljacku...
veso-maskota mafije...
Old 08-10-08, 00:15   #10
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

varate se ako mislite da je Veso bilo cija maskota...
Old 13-10-08, 19:21   #11
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

veso je iz zatvora postao ideolog novog talasa dzemperasa i spasitelja svega i svacega. ispod prosjeka orator, dobar citator, prepisivac i preduzimac.
nagradno pitanje pokazuje patolosku liniju porodicnu i egocentrizam na kub- kako mu se zvao otac?
Old 13-10-08, 20:02   #12
Obama
MiM team Forumaš

Obama's Avatar

kako?
Old 13-10-08, 20:16   #13
696
MiM team Expert

696's Avatar

696 na dobrome putu

Quote:
kako?
Ne znam, al da je idiota napravio - to mu se mora priznat.
Old 13-10-08, 20:18   #14
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

otac mu se zvao Napoleon
Old 17-10-08, 19:09   #15
lukass
MiM team Početnik

lukass's Avatar

Registrovan: May 2007
lukass na dobrome putu

veso vukotic je tajanstwen covjek. ima sjajne knjige, ali prica o neoliberalizmu je krajnje nesigurna i nejasna. tu je swe dobro i kad ima siromasnix i deficit platnog bilansa i inflacija i nezaposlenost...samo cu reci na dug rok swi smo mrtwi. kejns majnard dzon kralj ekonomije
lukass is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 14:07   #16
Superwoman
MiM team Forumaš i po'

Superwoman's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Superwoman na dobrome putu

Quote:
samo bih jos dodao :

Veselin Vukotić Zmaj

Jeste li čuli djeco,
vjerujte bez šale
otvara se UDG
za poltrone male.

Svi poltroni došli,
kao djaci stoje,
stari Veso metnuo
naočare svoje.

Učio ih , učio
od srijede do petka
al' se nisu makli
dalje od početka.

Ništa više ne nauči
poltronija ta
nego što je prije znala:
"glasaćemo DPS,
pa da nećemo ljeba jes".

Odavno se nisam nasmijala kao danas dok sam citala ovu pjesmicu, hahahahaha
Old 30-10-08, 23:31   #17
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by lukass View Post
...prica o neoliberalizmu je krajnje nesigurna i nejasna. tu je swe dobro i kad ima siromasnix i deficit platnog bilansa i inflacija i nezaposlenost...samo cu reci na dug rok swi smo mrtwi. kejns majnard dzon kralj ekonomije
a kako bi bilo malo price o liberalizmu, ne o neoliberlizmu?
kejns je dobar, kao i hiljade drugih, samo je dobar za citanje, a ne za radjenje i stvaranje.
Old 28-01-09, 13:57   #18
Obama
MiM team Forumaš

Obama's Avatar

Default Partijski vojnici zarobili privredu

Partijski vojnici zarobili privredu
PROPADANJE DRŽAVNIH KOMPANIJA U CRNOJ GORI DIREKTNO POVEZANO SA POSTAVLJANJEM POLITIČARA NA MENADŽERSKE FUNKCIJE

Podgorica – Prvobitna namjera da se lojalnim partijskim kadrovima pomogne na “poboljšanju” standarda života tako što će preuzeti i rukovodeće funkcije u značajnim državnim kompanijama, zbog benefita koje to za sobom povlači, u Crnoj Gori je odavno prešla granice dobrog ukusa.

Visoke plate, dnevnice, reprezentacije, službena vozila, putovanja, otpremnine, kreditne biznis kartice, kontrola nabavki, sponzorstava i novčanih tokova, kao menadžerska sredstva za doprinos i poboljšanje privrednih sistema svugdje u svijetu, kod nas su postali cilj. Upravljanje velikim kompanijama koje godinama ostvaruju milionske gubitke, nagomilavaju dugove, gube tržište, smanjuju rejting, povećavaju cijene usluga na uštrb standarda stanovništva i mnogo toga, uz sve benefite za direktore i članove uprava, predstavlja klasičnu zloupotrebu položaja i korupciju.

Još ako se doda da mnogi od rukovodilaca nijesu privrednici, ljudi iz struke, već političari i njihovi saradnici bez stručnih referenci i iskustva, onda dolazimo do zaključka da zarobljavanje privrede nije samo floskula.
Pod zarobljavanjem se u ovom slučaju podrazumijeva ozbiljno narušavanje resursa i potencijala za oporavak ključnih kompanija u privredi i povećanje njihove efikasnosti, koje za sobom treba da povuče direktne koristi za zaposlene, državni budžet i na kraju za građane.

Najsvježiji primjeri rasipništva, u vrijeme kada ekonomska kriza uzima maha, su dešavanja u Rudniku uglja, Elektroprivredi i Željeznici.
U upravi pljevaljskog Rudnika, koja je kupila nove džipove za 150.000 eura, sjede zvučniji kadrovi DPS-a – poslanik Predrag Bošković, koji je predsjednik kompanije, gradonačelnik Pljevalja Filp Vuković i direktor Vuk Roćen, koji je, kako piše na sajtu DPS-a, član Glavnog odbora.

Da Rudnik nije godinama gubitaš, sa dugovanjima od preko 35 miliona, za koja uprava tvrdi da su “riješena”, i viškom zaposlenih, niko ne bi postavio pitanje zašto se kupuju džipovi, zašto su plate i druge beneficije visoke. U Rudniku su darežljivi i za odlazeće “menadžere”. Tako su doskorašnji predsjednik i član Odbora direktora Đorđije Džuverović i Rajko Kovačević, inače poslanici DPS-a, dobili otpremnine od 58, odnosno 40 hiljada eura.

U Elektroprivredi, koja za razliku od ranijih godina, nema izraženiji “problem” sa partijskim kadrovima osim indirektno, tek su podijeljene nagrade menadžerima i saradnicima od ukupno 200.000 eura za “smanjenje gubitaka”. Visoke plate i ostale reprezentacije za direktore se podrazumijevaju, bez obzira što imamo dotrajalu elektromrežu, problem naplate, izraženu krađu, praštanje milionskih dugova, selektivna isključenja, ali “u manjem obimu nego ranije”. Ni isplata otpremnina nije nepoznat metod stimulansa za kadrove u EPCG. Tako je, na primjer, doskorašnji predsjednik Odbora direktora Radomir Milović, inače ranije i poslanik DPS-a, dobio oko 50.000 otpremnine.

Do podjele Željeznice Crne Gore, na Infrastrukturu i Prevoz, postojala je jedna krovna kompanija čiji se dugovi mjere stotinama, a gubici desetinama miliona, a gdje su partijski kadrovi izvlačili veliku korist. Osim plata od po nekoliko hiljada eura i drugih benefita, bivši rukovodioci i partijski kadrovi, na ovaj ili onaj način, poput Sava Parače i Miodraga Gomilanovića sa saradnicima dobili su šestocifrene otpremnine. Nešto manje otpremnine, između ostalih, dobili su članovi borda direktora, partijski kadrovi, poput Vula Tomaševića (DPS), koji je još i direktor Budvanske rivijere.

Neki od čelnika posrnule Željenice nikad nijesu imali adekvatno obrazovanje ili iskustvo za takve poslove, a na toj funkciji proveli su toliko vremena da nijesu uspjeli ni da se adaptiraju, a kamoli da se uvjere u “kvalitet” vozova i šina.
Ni nove kompanije nastale iz Željeznice nijesu imune na političare i odsustvo pravih menadžera. U upravi Prevoza, između ostalih, sjede kadrovi DPS-a, poslanik Dragan Kujović i Rešad Nuhodžić, koji je doduše i ranije bio u Željeznici. Kujović je na novu poziciju “prevezen” iz borda direktora hotelskog preduzeća Budvanska rivijera.

Željezničku infrastrukturu vodi poslanik DPS-a Zarija Franović sa platom od oko 3.000 eura, a društvo mu prave Vladini činovnici Dušan Perović i Srđan Vukčević.
Luka Bar, jedan od najvećih gubitaša i dužnika u privredi, predstavlja leglo partijskih kadrova DPS-a i SDP-a. Direktor Slobo Pajović, članovi uprave Žarko Pavićević, Goran Jevrić, Predrag Ivanović (svi iz DPS-a) i Miodrag Iličković (SDP), te njihove brojne druge kolege iz stranaka, nikako da kompaniju postave na noge.

Luka je jedna od crnogorskih kompanija čiji su brojni rukovodioci pod sumnjom da su zloupotrebljavali položaj kroz načinjene milionske štete, bilo je hapšenja, istraga, čekaju se suđenja.
Upravo poplava važnih partijskih kadrova u privrednim sistemima onemogućava, takođe, partijski zavisne policijske i pravosudne organe da rade svoj posao, što je pored nesposobnost i neodgovornost direktora dodatni problem.
Zato veliki dio javnosti mnoge afere u kompanijama doživljava kao obračun partijske ili lične prirode, a ne kao plod stvarnih malverzacija u poslovanju.
Duvanski kombinat je jedan od hroničnih gubitaša, sa više propalih privatizacija, i milionskim dugovima, posebno prema zaposlenima, kojim upravljaju partijski ljudi. Funkcioner i poslanik DPS-a sa najdužim stažom u modernoj istoriji Crne Gore, doktor pravnih nauka Miodrag Vuković, koji je godinama u upravi, a odnedavno i predsjednik, nikave veze nema sa duvanskom ili bilo kakvom industrijom, osim ako se ne računaju porodične i kumovske veze.

Njemu društvo u upravi, između ostalih pravi kolega iz partije Dragan Mijajlović, inače zamjenik gradonačelnika Podgorice.
Aerodrome Crne Gore vode funkcioneri SDP-a. Direktor je Milovan Đuričković, a član uprave je šef partije i parlamenta Ranko Krivokapić. Poznavaoci vazdušnog saobraćaja u šali kažu da Đuričković i Krivokapić imaju veze sa ovim poslom koliko i svaki putnik koji je letio avionom.

Ministar unutrašnjih poslova Jusuf Kalamperović prije nekoliko dana je za TV “Vijesti” izjavio da je, dok je bio član uprave Montenegro erlajnza, trećinu plate davao stranci (SDP), “jer je takav bio propis u našoj partiji“.
To je samo jedan od dokaza da kontrola nad kompanijama zapravo služi za finansiranje partija i njihovih funkcionera.
Old 28-01-09, 13:58   #19
Obama
MiM team Forumaš

Obama's Avatar

Nijesu plate, dnevnice i reprezentacije jedini stimulans. Tu je politički uticaj u zapošljavanju ljudi, kao i izvlačenje kapitala kroz nabavke, investicije i namještene poslove. I na kraju, nakon povlačenja sa funkcije i prelaska na drugu, sljeduje “penzija” oličena u visokim otpremninama. U svakoj varijanti kompanija ispašta, jer su partijski i lični interesi prioritet.

Još jedna kompanija u oblasti vazduhoplovstva – Montenegro erlajnz, udomila je važne funkcionere SDP-a, poslanike Rifata Rastodera i Džavida Šabovića, sa platama od oko 1.000 eura. Vjerovatno su i jedan i drugi izvanredni stručnjaci u vazduhoplovnom biznisu, barem koliko Miško Vuković u duvanskoj industriji.
Aerodromi i Montenegro erlajnz redovno objavještavaju javnost o broju prevezenih putnika i broju letova, dok su finansijski parametri maltene nepoznanica.
Još jedan visoki funkcioner SDP-a, Ivan Brajović, član je uprave Monteputa, kompanije koja se bavi održavanjem tunela Sozina.

I Pošta Crne Gore, kao još jedna problematična kompanija o čijim rezultatima poslovanja javnost vrlo malo zna, je partijsko mezimče. U upravi, između ostalih, sjede kadrovi DPS-a i SDP-a, poslanik i direktor spuškog zatvora Božidar Vuksanović i zamjenik predsjednika Komisije za hartije od vrijednosti Amir Nurković.

Jadransko brodogradilište, koje posluje na granici rentabilnosti i u iščekivanju kupca, godinama vodi funkcioner DPS-a Stanko Zloković, a u upravi je i njegov partijski kolega, prvi čovjek Pobjede Radoica Luburić. I Pobjeda je jedan od vječitih gubitaša i dužnika u Crnoj Gori, koja takođe iščekuje investitora.
U upravi Ulcinjske rivijere, koja je nedavno izašla iz stečaja, sjede poslanik DPS-a i direktor Zavoda za zapošljavanja Zoran Jelić, kadar SDP-a Skender Elezagić, a tu si ljudi bliski partijama Miomir Jakšić i novi direktor Radomir-Mikan Zec.

Mnogi od predstavnika državnog (partijskog) kapitala u kompanijama, nakon nekoliko optužnica, hapšenja, afera, i u susret ekonomskoj krizi, očigledno nijesu do kraja svjesni odgovornosti. U teoriji i praksi velika je razlika između menadžerstva i zloupotreba, osim u Crnoj Gori, gdje se i za jedno i za drugo dobijaju nagrade. Crnogorski model upravljanja u privredi je anahronizam kakvog više nigdje nema u evropskom okruženju.
Ali, kao u svakoj priči, i u priči o povezanosti politike i privrede u Crnoj Gori postoje časni izuzeci, koji ozbiljno i odgovorno shvataju i obavljaju svoje dužnosti.

I oni koji imaju profit mogli bi bolje da rade

Među rijetkim profitabilnim državnim kompanijama su Budvanska rivijera i Plantaže, ali su sigurno mnogo manje efikasne zato što njima upravljaju partijski kadrovi.
Iznad direktora Budvanske rivijere Vula Tomaševića je predsjednik uprave i potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović. Članovi su još, između ostalih, član predsjedništva SDP-a Raško Konjević i bivši predsjednik Vrhovnog suda Ratko Vukotić.
Direktor Plantaža do skoro je bio Đorđije Rajković, privrednik i menadžer u pravom smislu te riječi, izuzetak koji potvrđuje pravilo da je crnogorska država loš vlasnik. Pod njegovim 15-godišnjim rukovodstvom kompanija je ostvarila profit od preko 40 miliona eura, zbog čega mu je isplaćena zaslužena otpremnina od oko 400.000 eura.
Ipak, ni Rajković vjerovatno nije bio potpuno samostalan u odlučivanju, jer su u Odboru direktora godinama bili funkcioner DPS-a i ministar Milutin Simović i profesor Veselin Vukotić, personalno i poslovno blizak vrhu vlasti. Simović više nije u upravi zbog konflikta interesa, a Vukotić je napredovao do mjesta predsjednika borda. Sadašnji direktor Plantaža je Verica Maraš koja je, kako piše na sajtu DPS-a, član Glavnog odbora.
Kontraargumet u priči o partijskim zloupotrebama privrede, u pojedinim slučajevima bi mogao da bude da u profitabilnim kompanijama ne treba tražiti dlaku u jajetu. Kompanije gdje partijski kadrovi vode ključne uloge, a posluju profitabilno, veoma su rijetke, ali i u takvim slučajevima su “zarobljene” i manje efikasne, jer stvarna korist nije u potpunosti usmjerena na zaposlene, budžet, državu, građane, već na partije ili pojedince. Zato borba protiv privatizacija nije uvijek zbog viših interesa, već zbog ličnih.

Bošković: Auta bila stara

Podgorica - Uprava Rudnika uglja obnovila je vozni park jer su vozila bila stara i nesigurna za dalju upotrebu - saopštio je predsjednik Odbora direktora kompanije Predrag Bošković.
- Vozni park je bio star više od deset godina i ta auta su prešla i preko 400 hiljada kilometara. Njihova dalja upotreba predstavljala je opasnost za živote članova menadžmenta - rekao je Bošković Radiju Antena M, prenosi MINA-BUSINESS. Uprava Rudnika nedavno je kupila četiri nova Nissanova džipa za oko 150.000, a, prema najavama, nabaviće još toliko poluterenskih vozila.

Pouka iz Detroita

Tri čelnika američke autoindustrije iz Detroita - Dženeral motorsa, Krajslera i Forda, Ričard Vagoner, Robert Nardeli i Alan Mulali krajem prošle godine su sa tri privatna aviona doletjeli na zajednički sastanak sa delegacijom Kongresa, gdje je trebalo da traže pomoć države od preko 25 milijardi za optanak fabrika. Kongresmeni ih tada demonstrativno nijesu saslušali, već su im poručili da prvo prodaju svoje skupe avione, da time saniraju dio problema u svojim korporacijama, a nakon toga će raspravljati kako im država može pomoći. Moćni direktori potom su se izvinili kongresmenima, odnosno američkom narodu, i poslije nekoliko nedjelja ponovo došli na razgovor, ali ne privatnim avionima, vec posebnim hibridnim vozililma sa manjom potrošnjom goriva. Menadžeri su obećali da će, ako im država pomogne, raditi za platu od jednog dolara godišnje, i da će ukinuti bonuse kako bi uštedjeli.
Zdravko VUČINIĆ

p.s. SAD MU NE SMETA SOCIJALIZAM, STO SJEDI U DRZAVNOJ FIRMI, NEOLIBERALISTA PUSTI!
Old 29-01-09, 11:30   #20
Čiko Vido
MiM team Forumaš i po'

Čiko Vido's Avatar

Registrovan: Nov 2008
Čiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjem

Uh, iznervirala me ova tema tj. ne sama tema nego neke poruke.
Veselina ne volim, jednom sam čak i odbio da uđem u profitabilan posao s njim jer me prosto prepala ideja da moram postati član "mreže" u kojoj se ništa ne pitam. Ipak, definitivno poštujem čovjeka... Vukotić je "zajeban igrač" i što neko reče, debelo se varate ako mislite da je on bilo čija maskota.

Povazdan srijećem nekakve kritizere koji pljuju na sve i svakoga ni ne znajući zašto, nemam što bez da zaključim kako nisu nezadovoljni što se CG pljačka, nego sičijaju što ne dobijaju makar dio plijena...
Čiko Vido is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
crne, gore, ideolog, nove, veselin, vukotic

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules