MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Gradovi > Kotor

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 07-05-09, 22:15   #1
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation
Default Kotorske karnevalske grupe

Kotorske karnevalske grupe su brojne...
Neke od njih su :karnevalska grupa "Karampana" "Berekini" , "Cakulonija", "Bambola", "Feral"....ako se sjetite josh koje dodajte...

Karnevalska grupa Berekini osnovana je 1997. godine i predstavlja sastavni dio Udruženja za kotorske svečanosti Fešte.

U začetku je imala desetak članova, pretežno mladih entuzijasta željnih maškaranja, dobrog provoda, zabave i druženja, što je neizbježan dio svega onoga sto fešte predstavljaju za svakog Kotoranina i furešta.
Berekini se trude da svojim dopadljivim i nadasve maštovitim maskama doprinesu sjaju i atraktivnosti Kotorskog karnevala.
Danas grupa broji oko 30 članova, uglavnom mlađih ljudi, potpomognutih sa nekoliko starih meštara, i svi oni vole da pituraju, šiju, kroje, i žele da očuvaju duh i tradiciju starog Kotora.
Grupa se pojavljivala na svim maskenbalima i karnevalima od 1997. godine i dobijala je brojne nagrade i priznanja. Članovi grupe su u okviru Kotorskog karnevala učestvovali i na međunarodnim karnevalima u Rijeci (Hrvatska) i Mozirju (Slovenija).

Samba di Cattaro, ljetnji maskenbal 2000

Last edited by andjela pizelli; 24-08-09 at 13:59..
andjela pizelli is offline  
Reply With Quote
Old 07-05-09, 22:17   #2
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Kineski zmaj-Berekini

Last edited by andjela pizelli; 07-05-09 at 22:28..
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 22:18   #3
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Troja, ljetnji karneval 2004.-Berekini

Last edited by andjela pizelli; 07-05-09 at 22:28..
Old 09-05-09, 17:08   #4
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Karnevalska grupa "Karampana"

Ovom maskom članovi karnevalske grupe „Karampana“, simulirali su sado-mazo varijantu (kožne uniforme i pojasi, bičevanje, lanci i ostalo...)

Za tu masku su u februaru 2008.g. na Tradicionalnom karnevalu,dobili nagradu od 1000 eura od žirija i 1000 od publike.

Krajem januara iste god.karnevalska grupa „Karampana“ je kao vlastela nastupila u mjestu Mister Bjanko na Siciliji.
Old 09-05-09, 17:11   #5
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Kotorske belece

U februaru 2008.g. na Tradicionalnom karnevalu,četvrtu nagradu (350 eura) u grupnoj konkurenciji dobili su „Pirati di Cataro“ (kotorske belece poput gusarki)
Old 09-05-09, 17:17   #6
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Karnevalska grupa “Feral“ iz Dobrote

Interesantno je napomenuti da grupa »Feral«, nije nikada jednolično kostimirana, već postoji šarolikost i različitost kostima na svakom maskenbalu...

O tome,kako se prave maske,prica nam Filip Janović,član grupe Feral.

Maske i kostimi su »zaštitni znaci« maskenbala. Po pisanim dokumentima sve je počelo u 15 vijeku, na kraljevskim dvorovima. Sa željom da se bar na kratko, prekrše strogi moralni zakoni koji su vladali u tom vremenu, i da se bar na neki način izrazi slobodna volja i bude ono što se željelo biti, a da sve prođe nekažnjeno, izmišljen je bal pod maskama. Maska je omogućila da svako pokaže svoje »pravo« lice.

Iako, nekada iz potrebe, danas se maskenbali održavaju radi zabave. Najčuveniji je maskenbal u Veneciji, na kojem se može vidjeti pravo bogatstvo maski i kostima.

A, kod nas, u Kotoru, kolijevci maskenbala na našim prostorima, iz godine u godinu smo svjedoci sve boljih i kvalitetnijih maski i kostima, koji svojim kvalitetom i originalnošću ne zaostaju za onima koji se mogu vidjeti na poznatijim maskenbalima širom svijeta.
Glavni »krivci« za postizanje tog kvaliteta i originalnosti su ljudi, koji svojom bezgraničnom inspiracijom i ljubavlju prilaze maskenbalima. Jedan od njih je i mladi Kotoranin Filip Janović, čije maske i kostimi su osvajali nagrade skoro na svim maskenbalima na kojima se pojavio. To je i povod razgovora sa njim.
Izvor-Caffemontenegro.info
Old 09-05-09, 17:21   #7
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

C.M: Otkud kod Vas ljubav prema dizajniranju maski i kostima?

- Prvi put sam na maskenbalu učestvovao kada mi je bilo tri godine. Naravno, u pitanju je bio maskenbal namjenski organizovan za djecu. Da nema fotografija koje o tome svjedoče, vjerovatno se toga ne bih ni sjećao. Kostimi koje sam nosio na maskenbalima, do svoje desete godine, bili su kreacije mojih baba. Stoga bi se moglo reći da imam genetsku »žicu« za izradu maski. U našoj familiji čestо je iste kostime nosilo više unučadi, kako je koje stasavalo.
Danas, sama pomisao da na trenutak mogu biti dio nekog drugog svijeta, neopterećenog svakodnevnicom, za mene je dovoljno inspirativna da učestvujem na ovakvim manifestacijama.

C.M: Znači, uspomene iz djetinstva su bile presudne za sve ?

- Pa, moglo bi se reći i da jesu jednim dijelom... Sa 15 godina sam učestvovao na prvom maskenbalu za odrasle. U to vrijeme, kao i većina adolescenata, želio sam da što prije uđem u svijet odraslih, a pojavljivanje na maskenbalu je bio jedan od načina da ostvarim tu želju.
Ovo tim prije jer karnevalske fešte spadaju u najvažnija dešavanja u Kotoru tokom zime sa velikim brojem kostimiranih posjetilaca.
Već sljedeće godine je maska »Kraljevi« sa kojom smo učestvovali, moji prijatelji i ja, osvojila treću nagradu koja mi je ujedno i jedna od najdražih...
Old 09-05-09, 17:24   #8
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

C.M: Spominjete nagrade... Koja Vam je najdraža ?

Od svih dosad osvojenih nagrada izdvojio bih tri. Prva nagrada koju sam dobio bila je »Paun« u kategoriji za pojedinačnu masku.

Tu je i treća nagrada za masku »Valentinovo« na Hercegnovskom maskenbalu, koja mi je još draža zbog činjenice da je prava rijetkost da je neko iz Kotora dobio nagradu u višedecenijskom postojanju karnevalskih fešta koje se organizuju u okviru Praznika mimoze u Herceg Novom. (Ziva istina....)Sa istom maskom sam sedam dana ranije osvojio prvu nagradu u pojedinačnoj konkurenciji na kotorskom maskenbalu.
Naravno, tu je i treća nagrada za masku »Kraljevi«, koja je bila uvod za sve ostale kreacije.

Old 09-05-09, 17:26   #9
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

C.M: Za izradu grupnih maski često je potrebno par mjeseci. Da li u okviru svake karnevalske grupe postoje radionice za izradu istih, ili ste prepušteni sami sebi i svojoj snalažljivosti ?

- Pojedinačne maske obično pripremam nekih 15 do 20 dana, dok se prilikom izrade grupnih maski, članstvo Ferala međusobno pomaže. Na svu sreću iz godine u godinu smo sve brojniji, a izrada maski je, uz ogoman trud koji se ulaže, ujedno i odlična prilika za druženje.
Iako većina karnevalskih grupa kuburi sa prostorom za izradu i skladištima za već napravljene maske, Feral, već godinama nailazi na razumjevanje predstavnika MZ Dobrota, pa se za potrebe radionice koristimo prostorijama u okviru zgrade u kojoj je smještena ta MZ. Nažalost, još uvjek nismo riješili problem odlaganja korišćenih maski, a to predstavlja jedan od prioriteta u daljem radu.
Old 09-05-09, 17:27   #10
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

C.M: A, kada ste Vi u pitanju što je to što se u najskorije vrijeme može očekivati, a povezano sa dosadašnjim radom kreiranja maski i kostima ?

- Iako više ne živim u Kotoru, to nije uticalo na moju ljubav prema tom gradu, a još manje na strast s kojom pristupam izradi maski. Moja očekivanja su najviše okrenuta u pravcu daljeg razvoja Ferala, koji je registrovan kao NVO i širenje naše djelatnosti izvan maskenbala i karnevala. Ovo tim prije, jer među članstvom Ferala ima i slikara, grafičkih dizajnera, pijanista, solo pjevača, a svi skupa imamo veliku želju da se unaprijedi kulturni život u Kotoru.

Jedan od prvih projekata na tom putu, čiju realizaciju očekujemo tokom ljetnjih karnevalskih fešta u avgustu, je izložba kostima i fotografija sa raznih nastupa karnevalske grupe čiji sam član.
Old 05-08-10, 00:01   #11
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Old 11-08-10, 21:37   #12
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar