MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 30-10-08, 22:39   #21
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
mislim da tada zaista niko nije bio blizak sa Bogom.
Zašto ne, i zašto tada?
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 22:49   #22
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by simm View Post
Zašto ne, i zašto tada?
vidi, tada ljudi nisu dozivljavali prosvecenje kao sada, oni su samo znali da ako ne daju crkvi para, desi ce im se kuga, glad ili neka nedaca. bojali su se groma, zemljotresa...ali znali su vrlo dobro koliko su biskupi i pape pokvareni. vecina njih su bili bivshi kockari, lopovi i zenskaroshi, cak je jedan od njih bio u vezi sa unukom! znali da su oni na te polozaje uglavnom dolazili preko rodbinske veze ili su kesirali kao i sada, nista novo. medjutim, desavalo se da se narod pobuni i postavi kontra papu, koji istovremeno vlada sa pravim papom. onda se pape sukobe, dok jedan drugog ne otruju i to je to.
znaci, poeta je da je obican narod bio u strahu. Bog je termin koji je koriscen za zastrasivanje prvenstveno. kako je razvija nauka, uceni ljudi shvataju da ne kontrolise sve Bog, vec su definisani zakoni fizike oni oko cega se i dalje polemise, jesu desavanja koje ne mozemo da kotrolisemo, npr necija smrt ili rodjenje ili neka nesreca. da li Bog kontrolise nasu sudbinu?
  Reply With Quote
Old 30-10-08, 23:00   #23
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
...Bog je termin koji je koriscen za zastrasivanje prvenstveno. kako je razvija nauka, uceni ljudi shvataju da ne kontrolise sve Bog, vec su definisani zakoni fizike oni oko cega se i dalje polemise, jesu desavanja koje ne mozemo da kotrolisemo, npr necija smrt ili rodjenje ili neka nesreca. da li Bog kontrolise nasu sudbinu?
Za Biskupe si dobrim dijelom u pravu, međutim zakoni fizike su Bog, a isto tako kad se zaroni malo dublje u subatomski svijet vidi se da su zakoni fizike samo statistička istina. Bog je i pravilo i izuzetak.

Eto, učeni ljudi i tako shvataju
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 11:20   #24
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Za Biskupe si dobrim dijelom u pravu, međutim zakoni fizike su Bog, a isto tako kad se zaroni malo dublje u subatomski svijet vidi se da su zakoni fizike samo statistička istina. Bog je i pravilo i izuzetak.

Eto, učeni ljudi i tako shvataju
Da li shvatas Boga kao kosmicku energiju koja nas okruzuje i reaguje na nase misli?
  Reply With Quote
Old 01-11-08, 11:41   #25
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Otprilike kao u linku koji sam postavio desetak postova niže.

Bilo mi je smiješno kad sam gledao filmove iz serijala Star Wars i ukapirao da nacin na koji dozivljavam Boga odgovara njihovom pojmu Sile.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 22:47   #26
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić

Bog je leptir, cvijet, rijeka, more, planina, nebo, vasiona, Bog je energija koju posjedujemo,Bog je ono shto nam daje zivot. Ljudi su svojim sopstvenim vidjenjem pokushali da ga "uniformishu". Vec je navedeno da Bog ima bijelu bradu, zatim da ima oblik nekih zivotinja, da je visok, da zivi na isti nachin kao i chovjek (jede, pishe, igra se...)...

>Bog je odluchio da se spusti sa nebesa da vidi kakav je zivot medju ljude,pa je uzeo oblik kornjache. Pao je u dvorishte jedne crkve gdje se svjeshtenik molio Bogu da mu pomogne. Kornjacha je pala ispred njega,a on je samo gurnuo nogom i ushao u crkvu...<
Old 22-11-08, 12:26   #27
zdvd
MiM team Početnik

zdvd's Avatar

Registrovan: Nov 2008
zdvd na dobrome putu

stvorenismo na sliku Božju
Bog je u nami i mi u njemu

a kako izgleda .... pa jednoga dana ćemo to i vidjeti, htjeli mi ili ne
nakon svoje smrti licem u lice
Old 23-11-08, 09:15   #28
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by tamarank View Post
bog se nalazi u ljudskom srcu i samo tamo ga možemo naći
..tamo ga najlakse mozemo spoznati

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 19:27   #29
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Sveti spisi kažu da treba težiti samo jednom, a to je Bog. Bez Njega je ovaj život nepodnošljiv, uzaludan. Kada se Bog spozna, život dobija smisao, postaje oličenje zadovoljstva, istinski rajski vrt. Zato se u traganju za Bogom iskreni posvećenici odriču svijeta i žrtvuju svoj svjetovni život. Šta će mi ovaj život ako ću iz dana u dan egzistirati mizerno, suvih usana, dok pored mene teče vječni izvor Besmrtnosti I Blaženstva?
Veliki indijski mistik Sri Ramakrišna je rekao svom, ne manje poznatom, učeniku Svami Vivekanandi: “Da, dijete moje, vidio sam Boga, ali sam Ga vidio mnogo jasnije nego što sada tebe vidim. Govorio sam sa Bogom mnogo razgovjetnije nego što sada razgovaram sa tobom”. Sri Ramakrišna je naglašavao da će Bog, ako aspirant prema njemu pokaže istu onu vezanost koju pohlepan čovjek ima prema novcu, predana žena prema svom voljenom mužu i bespomoćno dijete prema svojoj brižnoj majci, sigurno otkriri za tri dana.

Kakva izuzetna izjava! Da, on je vidio Boga! Ne neko nadkosmičko Biće, ne personifikaciju moralnog zakona, već samu suštinu svog bića, sveprožimajuće prisustvo u kojem sve ljudske i moralne veze dostižu svoju kulminaciju. Njegova vizija Boga nije bila vizija nekog nedostižnog teološkog entiteta, niti neodređena slutnja nekog pjesnika, već neodoljiva suština njegovog unutrašnjeg iskustva. Zar nije inspirativno znati da postoje ljudi, naši savremenici (samorealizovani jogiji) koji su viđeli Boga “licem u lice”? Prva impresija jeste da Bog nije, na kraju krajeva, nepojmljivi objekat tamo neđe iza oblaka, već naš najdraži i najbliži, u kojem živimo, krećemo se i trajemo. Zaista, postoji tako nešto po imenu samorealizacija, postoji realizacija Boga.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 01:25   #30
Michael
MiM team Forumaš i po'

Michael's Avatar

Registrovan: Jun 2007
Michael has disabled reputation

Kad pomenuh na knnizevnosti,citam "Legendu o velikom inkvizitoru"... jedan zanimljiv ,iz drugogo ugla,pristup toj temi.Toplo preporucujem...I da,ne shvatiti samo istu kao kritiku Papstvu,posmatrajte malo sire...
Old 03-12-08, 14:55   #31
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Na času likovnog učiteljica je dopustila djeci da crtaju što god žele. Kada su crteži bili gotovi pregledala ih je. Nije prepoznala šta je na Jasninom crtežu, pa ju je upitala.

- To je Bog – odgovorila je Jasna.

- Ali niko ne zna kako Bog izgleda – kazala je učiteljica.

- Pa, kad budu vidjeli moj crtež, znaće –
seka is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 15:29   #32
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

Registrovan: Mar 2009
aeroponik na dobrome putu

"Bog stvori čovjeka po obličju svojemu". Ako je meni nalik, nema se baš čime pofalit. Doveli slona u selo slijepih. Petorica slijepaca ići će da ga "pogleda" rukama, i oni će da kažu ostalima kkav je slon.
Jedan reče: "Slon je kao neki tepih koji maše i hladi te!". (To je onaj što je pipao uvo.)
Drugi reče: "Slon je kao neka debela zmija, koja je jača od pet ljudi, može da te podigne!" (To je onaj koji je opipao surlu.)
Treći reče: "Slon je baš kao i zmija, ali sa dlakama na vrhu!" (Rep)
Četvrti reče: "Slon je jedna stijena koja se mrda!" (Trup)
Peti reče: "Slon je kao drvo!" (Noga)
Naravoučenije je nepotrebno.
Old 24-04-09, 14:47   #33
Tiga
MiM team Guru

Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Пре пар година сањала сам Бога. То је било пар дана после моје посете Острогу. Мада нисам претерано религиозна особа (нисам крштена, славу не славим и тд.),тај сан је оставио јак утисак на мене. Бог изгледа као Сунце, велико нараџансто Сунце.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 18:49   #34
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

I narandža izbliza izgleda kao sunce.
Old 24-04-09, 23:24   #35
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by aeroponik View Post
I narandža izbliza izgleda kao sunce.
Е па, не изгледа баш
Old 25-04-09, 20:33   #36
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

Izgleda!!! I ja sam bio u Ostrogu prije nekoliko godina i nikad nisam osjetio ništa. Svako drugi mi je pričao da se osjećao nekako posebno, a, eto, ja baš ništa. S druge strane, postoji neko ko me obasja kao sunce, ali to je nešto drugo...
Old 25-04-09, 20:36   #37
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by aeroponik View Post
Izgleda!!! I ja sam bio u Ostrogu prije nekoliko godina i nikad nisam osjetio ništa. Svako drugi mi je pričao da se osjećao nekako posebno, a, eto, ja baš ništa. S druge strane, postoji neko ko me obasja kao sunce, ali to je nešto drugo...
Dešava se nekim ljudima da sanjaju neobične snove posle posete Ostrogu. Meni se desilo, nekom drugom nije...Možda je to samo produkt moje mašte, ali ja Boga zamišljam tako.
Old 25-04-09, 20:42   #38
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

Kao narandžu? (Šalim se.) Pogledaj kako su ga predstavili u seriji "Saut Park", nalik je mrmotu i lupa gluposti, ali je, u suštini, mudar i odmjeren. Kao i Sotona, uostalom. Naravno, jedno bez drugog su besmisleni. Usput, kako zamišljaš Nečastivog (moja počivša baba je za njega /Nečastivog/ govorila "Budibogsnama")? Jel on nalik mandarini?
Old 25-04-09, 20:49   #39
Tiga
MiM team Guru

Ni Boga ni Nečastivog ne zamišljam kao ličnosti, a pogotovo ne kao voćke.
Old 25-04-09, 23:21   #40
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

Pa to nije odgovor! Ne zamišljaš ih kao agrume, ali ne reče kako ih uopšte zamišljaš. Samo si kazao da si sanjao Svevišnjeg i da ti izgleda kao Sunce. Stari Zavjet kaže da je Stvoritelj načinio Čovjeka po obličju svojemu. Po čemu li je stvorio Ženu ne znam, ali da je božanski načinjena, jeste, brate. Ja Boga zamišljam kao Ženu, i to jednu konkretnu...

Tags
bog, izgleda, kako

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules