MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 21-12-11, 07:58   #1201
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Registrovan: Feb 2011
Petar Matic nepoznate kvantitete u ovom trenu

Hoćeš li se prezirno nasmiješiti ovoj bijeloj hartiji što je samilosno primila šapat jednog srca koje si ti zapalila sunčanim žarom? Nemoj se smiješiti, jer blijedi će papir proplakati nevidljivim suzama, a krv kojom su pisane riječi, otkinute iz ranjave duše - problijedit će.

Ti ne znaš tko sam i gdje sam. Od tebe me dijeli i zemlja i nebo. Sunce je daleko od tebe, ali ono te grli svojom zlatnom toplinom. Zvijezde su daleko od tebe, ali one ti šapću drhtavim svojim titranjem u tihoj ljubavnoj noći. Ja sam još dalje od tebe, a ipak - budim te ujutro glasnim kucajima srca svoga, uspavljujem te uveče šapatom pjesme zakopane ljubavi svoje! Kad sjedim osamljen u noćnoj tami i slušam sušanj lišća, tad mislim da je to šušanj tvoje haljine. Kad slušam pjev ptica šumskih, mislim da slušam tvoj čarobni glas.

Kad gledam kako se budi sunčani dan, osjećam da si to ti! Krv iz moje desnice donijet će ti pjesmu što je moje grudi pjevaju tebi. Ne, na svijetu nema ništa dragocjenijeg od bijele hartije i rujne krvi iz mojih žila. Da mogu naći hartiju veliku kao cijela zemlja, i da na nju potrošim svu krv svoga tijela, još mi ne bi moglo srce da iskaže svu ljubav što je osjećam za te. Znam da si vjerna, Znam da si nedostižna, ali sam sretan jer mi je sva grud ispunjena tobom...

Marija Jurić Zagorka - "Grička vještica"
U dubini moje duse je pesma koja nece u rec da se odene. To je pesma sto kao kamenje u mome srcu prebiva i odbija da se mastilom toci na hartiju. Ona mi osecanja obuhvata poput tananog omotaca i nece da se jezikom skrnavi.
Petar Matic is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 15:22   #1202
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Registrovan: Jun 2010
beli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu auru

Moja duša je devica koja je rodila moje telo. I moj glas u njemu. Taj glas umivam svakog jutra kao što se umivam svakog jutra kao što se umiva hleb i lice. Taj glas, kao hleb, ima svoje telo na nebu, a ja, kao svako lice , imam svoj nebeski pralik. Moju reč neko je već izgovorio negde gore pre mene, moja reč samo sledi svoj nedostižni uzor. I ja žudim da se pesmom približim tom Nepoznatom. Jer svaka poznata stvar ovoga sveta samo je polovina stvari i uči o svojoj drugoj, nevidljivoj božanskoj polovini, onoj koja nam je nedostupna i nespoznatljiva. Zato je moja reč i moj glas samo polovina Reči i polovina Pesme i uči me o svojoj drugoj polovini kad god imam njenu naklonost. Jer, Duh diše kad hoće i na koga hoće. Inače, zašto bi moja pesma i pamet imala dane potpune tupavosti i dane velikih pronicavosti i nadahnuća. Zašto je čovek sredom glup i za utornik, a petkom mudar i za sredu?
Ali, moja veza sa tom nebeskom stranom moje prirode prekinula se. Posle pada u greh meni više nije čitljiva nebeska polovina mog glasa, onostrana knjiga moje sudbine. Ta knjiga za mene je sad sklopljena i nema zauvek. A od jedine ljubavi mog života ostadoše samo brkovi o koje možeš da očistiš zube.
Zato ja trazim Onog ko će mi umesto mene pročitati i tumačiti knjigu moje sudbine. Ko će mi opet otvoriti put do druge polovine mog glasa, do nebeskog uzora moje pesme. On mora da postoji kao što nad svakim stoletnim hladom mora stajati isto tako stoletna lipa.
Ali, ako ja na nebu imam svog nebeskog brata prema kojem je oblikovana moja dusa, onda neminovno postoji i ona Druga strana medalje, donja strana odjeka; ako svaka stvar na zemlji ima svoje uzore u idejama neba, onda tamna strana njihove prirode (jer ovde su sve takva bića što imaju i tamnu stranu, i sama ja imam tamnu stranu svoje prirode i svog glasa) onda ta tamna strana moje pesme nema i ne može imati prototip na nebu, nego u podzemlju; tamo u Paklu, postoji moj drugi, moj crni ljubavnik, tamo se iz parnog ogledala moja desna ruka pretvara opet u levu, kao što oči gledaju zajedno, a svako je slepo za svoj račun. Dakle, ako ja, i moja pesma (kao i sve drugo što ovde postoji i može se spoznati na ovom svetu) učim o nevidljivim nebeskim stvarima jednim delom svoje naravi, onda drugim delom svoje prirode ja predstavljam takođe simbol i učim o nevidljivim stvarima pakla, o podzemnom odjeku moje duše. Moj nebeski ljubavnik meri: šta su drugi nama nažao učinili, a tamni ljubavnik moje pesme meri: šta smo mi drugima nažao učinili. Ako me ka nebu vuče moj nebeski ljubavnik kojeg naslućujem nad sobom dok pevam i od kojeg zavisi moj život, onda mora postojati i onaj drugi, crni ljubavnik moje duše, knez oblasti noćne, ubica mog glasa, koji će se neminovno jednom pojaviti da me odvuče u podzemlje, u ćutanje i smrt. Zato sam želela da nađem onog prvog pre no što me nađe drugi.”

“Predeo slikan čajem”

Milorad Pavić

beli54nl is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 15:24   #1203
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

beli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu auru

Treba se izlagati opasnostima – govorio je. Čudo života možemo istinski razumjeti jedino ako dopustimo da se dogodi nešto neočekivano.
Svakoga dana Gospod nam daruje – zajedno sa suncem – jedan trenutak kada je moguće izmjeniti sve ono što nas čini nesrećnim. Svakoga dana nastojimo da obmanemo sami sebe kako nismo prepoznali taj trenutak, kako on ne postoji, kako je današnji dan istovjetan jučerašnjem i kako će biti jednak sutrašnjem. Ali, onaj ko obrati pažnju na dan koji traje, otkriva čarobni trenutak. On može biti sakriven u času kad izjutra otključavamo vrata, u onoj kratkotrajnoj tišini koja naglo nastupi poslije ručka, u hiljadu i jednoj stvari koje nam izgledaju isto. Taj trenutak postoji – trenutak kad nas sva snaga zvijezda u momentu prožme i omogući nam da činimo čuda.
Sreća je ponekad blagoslov, ali najčešće osvajanje. Čarobni trenutak koji se javlja svakoga dana pomaže nam da se mijenjamo, navodi nas da se upustimo u potragu za svojim snovima. Patićemo, preživljavaćemo teške časove, suočićemo se s mnogim razočarenjima – ali sve je to prolazno, i ne ostavlja trag. I jednoga dana, u budućnosti, moći ćemo da se osvrnemo unazad sa ponosom i vjerom.
Jadan je onaj ko se plaši da se izloži opasnostima. Jer on se možda nikada ne vara, nikada ne razočarava, niti pati poput onih koji slijede neki svoj san. Ali kad se osvrne za sobom – a svi se mi uvijek osvrćemo za sobom – začuće glas svog srca kako mu govori: „Šta si učinio sa čudima koje je bog posijao duž tvojih dana? Šta si učinio sa sposobnostima koje ti je tvoj učitelj povjerio? Zakopao si ih duboko u neku jamu iz straha da ih ne izgubiš. Dakle, to je tvoje jedino naslijeđe: izvjesnost da si proćerdao svoj život.“
Jadan je onaj ko bude slušao takve riječi. Jer će tada povjerovati u čuda, ali uzalud. Čarobni trenuci njegovog života otišli su u nepovrat.

Paolo Koeljo, „Na obali rijeke Pjedre sjedila sam i plakala.“

Old 21-12-11, 15:25   #1204
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Mnoge velike i sudbonosne strasti naše mladosti počivaju na prostom nesporazumu. Tu smo mi kao nevješt i naspretan čovjek koji udje u neku radnju, pokaže na neku stvar u izlogu i kaže tonom čovjeka koji je riješen na sve:
-Uzimam ovo i plaćam koliko tražite.
A poslije, kad je sve dockan, pokaže se da ste ušli u pogrešnu radnju i tražili nešto što vam ne treba i što nikada stvarno nijeste ni željeli da imate.

Andrić
Old 22-12-11, 06:00   #1205
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Počeh razmišljati kakva bih voljela biti u tom trenutku. Voljela bih biti vesela, radoznala, sretna. Proživljavati intenzivno svaki trenutak, žudno pijući vodu života. Vjerovati ponovo u snove. Biti kadra da se borim za ono što želim.
Voljeti čovjeka koji me voli.

Da, to je bila žena kakva bih ja voljela biti - i koja je iznenada zaživjela i ušla u meoje tijelo.
Osjetih kako mi dušu preplavljuje svjetlost jednog Boga - ili Božice - u kojeg više nisam vjerovala. I osjetih kako, u tom času, Drugo Ja napušta moje tijelo i sjeda u ugao male sobe.
Mogla sam izvana promatrati ženu koja sam do tada bila: slabu, ali punu želje da ostavi dojam jake osobe. Osobu koja se boji svega, ali sama sebe uvjerava kako to nije strah - već rarboritost onoga tko je spoznao realnost. Što zazidava prozore kroz koje može prodrijeti sunčeva vedrina - kako njen stari namještaj ne bi izblijedio.

Vidjeh moje Drugo Ja kako sjedi u kutu sobe - krhko, umorno razočarano. Obuzdavajući i podjarmljujući ono što bi uvijek trebalo biti na slobodi.: svoje osjećaje. Pokušavajući prosuditi buduću ljubav prema iskustvu proživljenje patnje.

Ljubav je uvijek nova. Svejedno je volimo li jedan, dva, deset puta u životu - uvijek smo pred situacijom koju ne poznajemo. Ljubav nas može odvesti u pakao ili raj, ali uvijek nas nekamo odvede. Treba je prihvatiti, jer ona je hrana našeg postojanja. Ako je odbacimo, umrijet ćemo od gladi, gledajući bremenite grane na stablu života, bez hrabrosti da ispružimo ruku i oberemo plodove. Treba ići za ljubavlju ma gdje ona bila, čak i kad to znači sate, dane, tjedne razočarenja i tuge.

Jer u času kad krenemo ususret ljubavi, i ona kreće u susret nama.
I spasi nas. Kad je Drugo Ja izišlo iz mene, moje je srce ponovo počelo razgovarati sa mnom. Reklo mi je da pukotina na zidu brane propušta vodeni tijek, da vjetrovi pušu u svim smjerovima i da je ono sretno jer ga ja ponovo slušam.

Moje srce je govorilo da sam zaljubljena.
I ja sam zaspala zadovoljna, s osmjehom na usnama.

Paolo Coelho – “Na obali rijeke Piedre….”
U dubini moje duse je pesma koja nece u rec da se odene. To je pesma sto kao kamenje u mome srcu prebiva i odbija da se mastilom toci na hartiju. Ona mi osecanja obuhvata poput tananog omotaca i nece da se jezikom skrnavi.
Old 22-12-11, 10:46   #1206
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

"Ti si udata za mene."
"Ustvari nisam. Ne u crkvi. Nisi hteo da se vencas sa mnom u crkvi i to je slomilo mojoj majci srce, ti to dobro znas. Bila sam toliko zaljubljena da sam bila gotova da slomim svacije srce zbog tebe. Gospode, ala sam bila luda. I svoje rodjeno srce sam slomila. Slomljeno je i mrtvo. Sve ono u sta sam verovala i do cega mi je bilo stalo, ostavila sam radi tebe, jer si bio tako divan i toliko si me voleo, jer je jedino ljubav bila vazna. Ljubav je bila najveca stvar na svetu,zar ne? Samo smo mi znali sta je ljubav, niko drugi i nikad. Ti si bio genije, a ja tvoj zivot. Bila sam tvoj drug i tvoj crni cvetic. Ludorije. Ljubav je bila samo jedna prljava laz vise. Ljubav, to su pilule da se izvucem, jer si se ti bojao bebe.Ljubav, to je kinin i opet kinin dok od njega ne ogluvim. Ljubav, to su oni odvratni pobacaji na koje si me gonio. Ljubav, to je moja isprevrtana utroba. To su irigatori I zaglusujuci tusevi. Znam ja sve o ljubavi. Ljubav se uvijek zavrsava iza vrata kupatila. Mirise na lizol.Do djavola s ljubavlju. Ljubav, to je kad me usrecis, pa onda zaspis otvorenih usta, dok ja lezim budna cele noci bojeci se da se molim bogu, jer znam da na to nemam vise prava. Ljubav, to su one gadne male majstorije kojima si me naucio i koje si verovatno pokupio iz neke knjige. U redu. Dosta mi je tebe i dosta mi je ljubavi. Tvoje balave ljubavi. Ti, pisce."
"Ti, mala droljo."

Imati i nemati,Ernest Hemingvej

Old 22-12-11, 10:49   #1207
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Tokom jednog od nasih sledecih susreta, Vladimir Maksimovic me je upitao da li mi kao coveku i gradjaninu u svetu u kome zivim nedostaje pristojnosti. Dobra rec, pomislio je pisac u meni. Jedna od onih koje izgovarate svakog dana, ali kada obratite paznju na melodijski poredak slogova koji grade rec pristojnost, osetite prijatan dasak hladnoce koji vam se spusta niz kicmeni stub. Maksimovic me je, naravno, i dalje vrbovao i, samim tim, vabio odgovore koji ce provrditi potrebu za mojim clanstvom u Paladijumu .

Medjutim, kada sam nesto kasnije razmisljao o nasem razgovoru, shvatio sam da se, kao u dobro skrojenoj pesmi, mnogi problemi koji su tistali moje socijalno bice, moj homo politicus, mogu podvesti upravo pod kategoriju nedostataka pristojnosti u svetu u ciji sam bio deo. Koliko je meni i meni slicnima, zatecenim u ovom civilizacijskom trenutku, nedostajala pristojnost u svetu koji nas okruzuje?!

U civilizacijskom smislu, za mene su oduvek bilie nepristojne ponude lazne, plasticne hrane fast foodova; kao sustu nepristojnost dozivljavao sam formiranje potrosackog drustva u dravicama koje su se jedva iscupale od gladi; za mene je, na primer, bilo nepristojno proglasavanje DJ-a (pustaca tudje muzike) za neprikosnovnenog umetnika; osecao sam da je bilo nepristojno objaviti na naslovnoj strani fotografije clanova porodice stradale u saobracajnoj nesreci kako leze raspolucenih lobanja na krvavom asfaltu (i kasnije se braniti argumentom da ste to ucinili samo radi tiraza, nista zlo niste mislili); koliko je samo bilo nepristojno promovisati samacki zivot i boriti se protiv institucije braka zamenjujuci je neobaveznim seksom; koliko je nepristojno bilo pod obladnom demokratije dozvoliti sacici da nerpestano kroji kapu za glave vecine...

Da, bio je u pravu. Nedostajala mi je pristojnost u svetu koji me je okruzivao. Ta druga vrsta pristojnosti, kucnog vaspitanja, oduvek mi je bila bliska kao model na koji se moglo ugledati. Kada sam prvi put video zenu kojom cu se ozeniti, pomislio sam kako je lepa na jedan pristojan, aristokratski nacin. Ne zato sto je "aristokratsko" sinonim za pristojnost (kao i sve na svetu, i ta kategorija je kvarljiva), vec zato sto je moja buduca supruga kroz prostor nosila oreol pristojnosti. Usne te devojke bile su suzdrzane u pokazivanju emocija a istovremeno dovoljno culne, njene su oci bile prodorne ali u suprotnom pravcu od ocekivanog - kao da su bile duboko zagledane u sebe. Odjednom, jednog dana je preda mnom stajalo stvorenej koje na sebi nije imalo nista vulgarno, nista preterano. Preterana nije bila cak ni njena suzdrzljivost. Bila je to osoba koju sam mogao da zamislim u zagrljaju, u krevetu, u suzama ili u smehu a da nicega vulgarnog i preteranog ne bude u tome.

Da, odgovori sam vodji Argonauta, pristojnost mi je nedostajala i da - cinilo mi se u tom trenutku - mozda sam i imao potrebu da se borim za pristojnost. Da se borim za njen povratak u svet u kome ce odrasti moje dete.

Miomir Petrovic "Bakarni bubnjevi"

Old 23-12-11, 09:21   #1208
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Bol je veoma strpljiv, ali čak se i bol povremeno smori i poželi da se okuša s nečim drugim. Čak se i bol nacirka, pa onda čezne za raznolikošću. Bol ne želi uvek da dokoličari i neprestano boli. Posle nekih sat vremena bio sam prešao na nivo autohipnotičke nepristrasnosti, bestežinskog stanja: to me je donekle podsetilo na odložena stanja budističkog besa koja nakratko iskusim kada primetim neki novi drastičan „fijaskov“ nedostatak. Umem ja da prihvatim šalu na svoj račun, pomislio sam, čak i kada je ta šala moj život, kada sam to ja.

Semjuel Blejk - „Zemlja gori“
Old 23-12-11, 09:22   #1209
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Vama je često bio dosadan sopstveni život, stremili ste za tim da odete odavde, je li tako? Vi žudite da napustite ovo vreme, ovaj svet i ovu stvarnost i da uđete u jednu drugu stvarnost koja bi vam više odgovarala, u svet u kome ne postoji vreme. Učinite to, dragi prijatelju, ja vas na to pozivam. Vama je poznato gde se on krije, poznato vam je da je svet koji tražite – svet vaše sopstvene duše. Samo u vama samom živi ona druga stvarnost za kojom žudite.

Herman Hese – “Stepski vuk”
Old 23-12-11, 15:05   #1210
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

„Čitav naš um je magla koju su Tolteci nazvali mitota. Naš um predstavlja san u kome hiljadu ljudi govori istovremeno i niko nikoga ne razumije. To je stanje ljudskog uma – jedna velika mitota, i zbog te velike mitote mi ne možemo da vidimo sebe onakvima kakvi smo uistinu. U Indiji mitotu nazivaju maja, što znači iluzija. To je lična predstava našeg „Ja“. Sve što mislimo o sebi i o čitavom svijetu, sve je to mitota. Mi ne možemo da vidimo šta zaista jesmo; nismo u stanju da vidimo da u stvari nismo slobodni.
Eto zbog čega se ljudi opiru životu. Sam život predstavlja najveći ljudski strah. Smrt nije naš najveći strah; naš najveći strah je rizik koji moramo preuzeti da bismo živjeli. Rizik da izrazimo svoje pravo „Ja“. Ljudi se najviše plaše da budu ono što jesu. Naučili smo da živimo pokušavajući da zadovoljimo potrebe drugih. Naučili smo da živimo po mjerilima drugih ljudi zbog straha da nas oni neće prihvatiti i da nas neće smatrati dovoljno dobrim. Tokom procesa pripitomljavanja, pokušavajući da budemo dovoljno dobri, mi u sebi stvaramo sliku savršenstva. Mi zamišljamo kakvi bi mi trebali da budemo da bi nas drugi prihvatili. Naročito se trudimo da zadovoljimo one koji nas vole, kao što su majka i otac, braća sestre, vjerske vođe, učitelji itd. Trudeći se da budemo dovoljno dobri u njihovim očima, mi „stvaramo“ sliku savršenstva, ali mi toj slici tad ne odgovaramo. Ta slika nije stvarna. Na taj način nikada nećemo postati savršeni. NIKADA! Pošto nismo savršeni, mi odbacujemo sebe. A taj stepen samoodbacivanja zavisi od toga koliko su odrasli bili uspješni u slamanju našeg integriteta. Nakon pripitomljavanja više se ne radi o tome da treba da budemo dovoljno dobri za nekog drugog. Mi nismo dovoljno dobri više ni sami sebi, jer ne odgovaramo sopstvenoj predstavi o savršenstvu. Mi ne možemo da oprostimo sebi što nismo onakvi kakvi „vjerujemo“ da trebamo biti. Mi ne možemo sebi da oprostimo naše „nesavršenstvo“.

Zbog svega toga se osjećamo lažno, frustrirano i nepošteno. Pokušavamo da sakrijemo sebe i pretvaramo se da smo onakvi kakvi nismo. Posljedica toga je da se osjećamo neiskreno i nosimo društvene maske da bismo spriječili druge da to primjete. Plašimo se da će drugi primjetiti da nismo onakvi kakvi se pretvaramo da jesmo. Isto tako procjenjujemo i druge na osnovu naše predstave o savršenstvu i normalno da ni oni ne mogu da ispune naša očekivanja. Mi ponižavamo sebe samo da bi udovoljili drugima. U stanju smo čak i da se fizički povrijeđujemo samo da bi nas drugi prihvatili. Znamo da tinejdžeri uzimaju droge samo da ih drugi tinejdžeri ne bi odbacili. U čitavom našem životu niko nas nije zlostavljao više od nas samih. A granica ovog zlostavljanja upravo je ista ona granica koju smo spremni da trpimo od nekog drugog. Mi imamo potrebu da nas drugi vole i prihvataju, ali mi ne možemo da prihvatimo i volimo sebe. Što više volimo sebe, manje ćemo sebe zlostavljati. Samozlostavljanje je posljedica samoodbacivanja, a samoodbacivanje potiče od naše predstave o savršenstvu i nemogućnosti da taj ideal dostignemo. Naša predstava o savršenstvo je razlog zbog kojeg odbacujemo sebe; to je razlog što ne možemo da prihvatimo sebe onakve kakvi jesmo i što ne možemo da prihvatimo druge onakvima kakvi jesu.“

Don Migel Ruiz „Četiri Sporazuma“

Old 24-12-11, 08:43   #1211
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

SLAŽEM SE" – to je najnečasnija, najbednija misao koju možete da izgovorite. Ona svedoči da ste izgubili svako samopoštovanje. Za to se nikada nigde, ni s kim i ni s čim nemojte složiti. Ne nasedajte argumentima, ne dajte se razlozima, ne verujte očiglednostima, prezirite aksiome - oni su tu da vas ponize. Budite uzvišeno postojani kao onaj velikan duhovne nezavisnosti Gaspar d'Estek, filosof i polihistorik, koji je potopljen u vrelo ulje pobedonosno izjavio: "Ne gori, dakle i ne peče!" – a zatim umro.

Nikada nikome i nizašta ne priznajte da je u pravu. Ni po cenu života. Vaše mišljenje je najbolje, jer za njega nikome ništa ne dugujete: ni iskustvu, ni tuđoj mudrosti, ni nauci, ni istoriji, ni otkrovenju – samo sebi. Nemojte se saglasiti čak i ako vas ubeđuju da ste pametni. Savladajte vaše ustreptalo srce koje žudi da se sa tim složi – to je klopka! Oni žele samo vašu saglasnost. Zatim će od vas tražiti da se, budući pametni, i u drugim stvarima sa njima složite. A kuda bi vas odvelo to popuštanje – odvelo bi vas u anonimnost.

Ne, vi ćete im reći da ste budala, dopustićete da se oko toga razvije dijalog, a vi ćete, ako mene poslušate, razume se, otići tamo gde ćete na miru moći da slušate jednog čoveka koji će vam o jednoj temi govoriti na jedino moguć način. Treba li da kažem da ćete, najverovatnije, taj čovek biti vi.

B. Pekic - "Tamo gde loze placu"
Old 24-12-11, 13:56   #1212
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Budjenje

Većina ljudi je, i neznajući to, uspavana. Rađaju se uspavani, žive uspavani, žene se i udaju uspavani, podižu djecu uspavani, umiru uspavani, da se nikad stvarno ne probude.
Nikada ne uspijevaju da shvate ljepotu i čudesnost onoga što nazivamo ljudskom egzistencijom.
Pa ipak, većina ljudi nikada ne uspijeva da shvati kako je sve dobro, jer su utonuli u san.
Žive u košmaru.

Jedan čovjek lupa na vrata sobe svoga sina.
„Čarli“, kaže,“ probudi se!
„Neću da ustanem, tata“, odgovori mu Čarli.
Otac viče: “Ustaj, moraš u školu!“
„Neću da idem u školu!“, kaže Čarli.
Otac ga pita „A zašto nećeš?“
„Iz tri razloga,“, kaže Čarli.
“Kao prvo, škola mi je dosadna;
kao drugo, učenici mi se rugaju;
i kao treće, mrzim školu.”
Otac mu onda uzvrati: „Dobro, sada ću ja tebi reći tri razloga zbog kojih moraš da ideš u školu.
Kao prvo, to je tvoja dužnost;
kao drugo, jer imaš četrdeset pet godina
i kao treće, jer si direktor.“

Probudite se. Probudite se. Odrasli ste. Niste više mali da samo spavate. Prestanite da se zabavljate svojim igračkama. Većina ljudi tvrdi kako hoće da izađu iz dječijeg vrtića, ali ne treba im vjerovati. Ne vjerujte u to. Ljudi samo žele da povrate svoje polomljene igračke.
„Vratite mi moju ženu. Vratite mi moj posao. Vratite mi moj novac. Vratite mi moj ugled, moj uspjeh.“
Buđenje nije prijatno. Čovjek lijepo leži u krevetu, buđenje ga samo uznemiri.
Zato mudrac ne pokušava da probudi ljude oko sebe.
Nadam se da ću umrijeti da budem mudar u ovoj prilici, i ne učinim ni najmanji pokušaj da vas probudim, ako spavate. To se mene ne tiče, i pored toga što vam povremeno kažem: „Probudite se.“ Ja samo treba da produžim naprijed svojim putem, da i dalje igram svoj ples.

Entoni De Melo

Old 25-12-11, 08:35   #1213
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Odmah je u tim očima ugledao sebe i znao da ga oa na neki neobican nacin razume kao što ga niko nije razumeo. Jednostavno prodirala je pogledom pravo u njegovu dušu i imala je kao otvorenu knjigu pred sobom. Osjetio je nešto što do tada nikad nije. Osjetio je da nekoga pozna do najmanjeg detalja a da ga nikad nije vidjeo. Jednostavno je bilo sudjeno da Ona bude tada tu i da ga pogleda svojim krupnim snenim i pomalo tužnim očima. Neka nevjerovatna privlačnost je prosto slomila sav njegov otpor i ponos i on se našao pored nje. Nije rekao ni riječi. Samo ju je privukao sebi a ona je svoju glavu naslonila na njegovo rame. Ćutali su zagrljeni ne znajući ni imena jedno drugom.

J.Popov – “Susret”
Old 25-12-11, 08:36   #1214
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Misim sada da sloboda nije ni biti mocan, ni bogat, ni omilen, ni bez obaveza, vec biti u stanju da volis. Voleti drugoga toliko da makar i za tren zaboravis na sebe, to znaci biti slobodan. Mistici i crkvenjaci govore o odbacivanju ovog tela i njegovih zudnji, o odbijanju da robujes puti. Ne kazu da se kroz telesno oslobadjamo. Da ce nas zudnja za drugim uzdici iz nas samih potpunije no ista bozansko. Mlak smo mi svet i nasa je ceznja za slobodom, ceznja za ljubavlju. Da imamo hrabrosti, a volimo, ne bismo toiko cenili sve te ratne cinove. Ljubav je, kazu, ropstvo, a strast je demon i mnogi su se zbog ljubavi izgubili. Znam da je ovo istina, ali znam i da bez ljubavi sam pipamo kroz tunele svojih zivota i nikad sunca ne vidimo.”

Janet Vinteson – „Strast“
Old 25-12-11, 14:02   #1215
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Na žalu istočno od sela, postoji jedno ostrvo, s ogromnim hramom, prepunim zvona”, reče žena. Dječak primjeti da je ona odjevena u neobično ruho i da nosi veo koji joj pokriva kosu. Nikad je ranije nije sreo.
“Jesi li već vidio taj hram?”, upita ona.
“Otiđi tamo pa mi poslije reci kako ti izgleda.”
Opčinjen ženinom ljepotom, dječak ode na naznačeno mjesto. Sjede u pijesak i zagleda se u horizont, ali nije ugledao ništa osim onog što je navikao da viđa: plavo nebo i okean. Razočaran, zaputi se u obližnje ribarsko naselje, da se raspita o ostrvu sa hramom.
“Aaa, to je bilo davno, još u doba kad su moji čukundjedovi ovdje živjeli”, reče mu jedan stari ribar.
“Onda je naišao zemljotres i ostrvo je potonulo u more. Međutim, iako više ne možemo da ga vidimo, i dalje uspijevamo da čujemo zvona s hrama, kada ih more zanjiše, tamo na dnu.”
Dječak se vrati na žalo i načulji uši, ne bi li začuo zvona. Proveo je tamo čitavo popodne, ali jedino što je uspio da čuje bio je šum talasa i krici galebova. Kad se spustila noć, dječakovi roditelji dođoše po njega. Sutra izjutra vratio se na morsku obalu; nije mogao da vjeruje da bi onako lijepa žena mogla da govori laži. Ako se jednoga dana vrati, moći će da joj kaže da nije vidio ostrvo, al’ da je čuo zvona sa hrama, kako bruje uzljuljana gibanjem vode.
I prođoše tako mnogi mjeseci; žena se nije vraćala i dječak je već zaboravio na nju. Bio je ubijeđen da mora otkriti bogatstva i blaga potopljenog hrama.
Ako začuje zvona, po njihovom zvuku utvrdiće gdje se hram nalazi, a onda će moći i da se domogne skrivenog blaga. Više se nije zanimao za školu, niti za staro društvo. Postao je meta podsmijeha druge djece, koja su obično govorila: “On više nije kao mi. Više voli da bulji u more, jer se plaši da ne izgubi u igrama.”
I svi bi se smijali, vidjevši dječaka kako uporno sjedi na morskom žalu. Iako nije uspijevao da čuje stara zvona sa hrama, dječak je vremenom naučio razne stvari. Primjetio je, na primjer, da ga šum talasa, kojeg se toliko naslušao, više ne uznemirava. Malo kasnije navikao se i na kreštanje galebova, zujanje pčela, šum vjetra u palinovom lišću.
Šest mjeseci nakon svog prvog razgovora sa ženom, dječaka više nijedan zvuk nije uspijevao da pomete – ali zvona sa potopljenog hrama nikako da se oglase.
S vremena na vrijeme, dolazili su ribari da popričaju s njime, i uporno tvrdili da čuju zvona. Ali dječak to nije uspijevao.
Poslije nekog vremena, ribari skrenuše razgovor na drugu temu: “Suviše si zaokupljen zvukom zvona iz dubine; zaboravi na to i idi opet da se igraš sa svojim drugarima. Možda je samo ribarima dopušteno da ih čuju.”
Kad je prošlo skoro godinu dana, dječak pomisli: “Možda su ovi ljudi u pravu. Bolje je da sačekam dok ne porastem i postanem ribar, pa da se svakoga dana vraćam na ovu plažu, jer sam je zavolio.” I još pomisli:”možda je sve to samo legenda, i možda su se u zemljotresu zvona polomila, i zauvijek zamukla.”
Te večeri, riješio je da se vrati kući. Prišao je okeanu, da se oprosti. Još jedanput je pogledao prirodu – i kako više nije bio zaokupljen zvonima – mogao je slobodno da se smiješi pred ljepotom pjesme galebova, hučanjem mora i vjetrom što šumori u palmovom lišću. Začuo je, iz daleka, žagor svojih drugova u igri, i obradovao se pri pomisli da će se uskoro vratiti igrama svoga djetinjstva.
Dječak je bio zadovoljan i – onako kako to samo djeca umiju – zahvaljivao je što je živ. Bio je uvjeren da nije uludo straćio vrijeme, jer je naučio da posmatra i poštuje Prirodu.
I tada, dok je slušao more, galebove, vjetar, šuštanje palmovog lišća, glasove svojih drugara u igri, začuo je i prvi zvuk zvona.
I drugi.
I sljedeći.
I još jedan, sve dok ne zabrujaše sva zvona s potonulog hrama, na veliku dječakovu radost.
Poslije više godina – već kao odrastao čovjek – vratio se na žalo svoga djetinjstva. Nije više namjeravao da iskopava nikakvo blago sa dna mora; možda je sve to bilo samo plod njegove uobrazilje; možda nikad nije čuo bruj potopljenih zvona, jedne davne večeri u djetinjstvu. No, ipak, riješio je da se malo prošeta, da bi slušao hujanje vjetra i pjesmu galebova.
Kako se samo iznenadio kad je ugledao kako u pijesku sjedi ista ona žena s kojom je razgovarao o potonulom ostrvu s hramom i zvonima.
“Otkud vi ovdje?”, upita.
“Čekala sam te”, odgovori ona.
Primjetio je da se žena – uprkos tolikim godinama koje su prošle – nimalo nije promijenila; veo koji je zaklanjao njenu kosu nije izblijedio od vremena.
Ona mu pruži jednu plavu svesku, s bijelim, praznim listovima. “Piši: ratnik svjetlosti obraća pažnju na dječije poglede. Jer djeca umiju da posmatraju svijet bez gorčine. Kad hoće da sazna da li je neka osoba u njegovoj blizini dostojna povjerenja, želi najprije da vidi kako neko dijete na nju gleda.”
“Šta je to ratnik svjetlosti?”
“Ti znaš”, odgovori ona, smiješeći se.
“To je onaj ko je kadar da pronikne u čudo života, da se bori do kraja za nešto u šta vjeruje i – najzad – da čuje zvona koja bruje sa dna mora".

Koeljo-Prirucnik za ratnike svetlosti

Old 26-12-11, 07:06   #1216
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Zašto, pitala se oslonivši podbradak o Jamesovu glavu, zašto moraju odrasti tako brzo? Tako bi voljela da uvijek ima jedno djetešce. Najsretnija je kad joj je ono u naručju. I, dodirnuvši njegovu kosu usnicama, pomisli kako on više nikad neće biti tako sretan....Sada su djeca sretnija nego što će ikad biti. .... Čuje ih čim se probude kako lupaju i viču gore na katu. Gurajući se dolaze hodnikom. Vrata se onda rastvore i oni uđu, svježi kao ruže, čista pogleda i posve budni, kao da sam taj njihov ulazak u blagavaonicu za zajutrak, koji ponavljaju svaki dan svojega života, bijaše njima zbiljski događaj; i tako dalje, s ovim ili s onim, cijeli Božji dan, sve dok ona ne ode gore da im kaže laku noć, i zatekne ih ograđene u krevetićima poput ptica među trešnjama i malinama gdje prepričavaju priče o nečemu neznatnom - što bijahu čuli, što su pokupili u vrtu. Svako je od njih imalo svoje malo blago....I onda bi sišla i rekla mužu:" Zašto moraju odrasti i izgubiti sve to? Nikad više neće biti tako sretni!"....
Virginia Woolf
Old 26-12-11, 22:13   #1217
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Upao sam u zamku poređenja. Kažu da je to najgora stvar na svijetu. Porediti se s drugima. Gledati svoj život kroz tuđi život. Možda je najgora stvar u tome što smo mi, ljudi, skloni kod drugih vidjeti samo dobre stvari: sređene živote, uspjeh, bogatstvo, prostrane kuće i stanove, visoku klasu ili životni napredak. Baš ovo posljednje me proganja posljednjih mjeseci. Gledam druge, vidim napredak. Gledam sebe, vidim isto. A isto je stagnacija. Mislim da razumijem prijatelja koji govori da mu je jako potreban uspjeh. To mu dođe kao ubrizgan serum protiv životnih kakice. Možda je i to obmana, ali zgodno dođe. Kao most, klimav i nesiguran, ali most. Ka nečemu što liči na stanje optimalnog funkcionisanja. Kojeg takođe nema jer je život samo niz oscilacija između dobrog i lošeg. Zamka poređenja je vrhunac oscilacije ka lošem jer skoro nikad ne vidimo loše strane dobrog kod drugih.

M.S. Denis

Old 26-12-11, 22:15   #1218
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Manipulator govori, ali ne komunicira autentično. Bolje rečeno, svoje poruke iznosi jednostrano i ironično. Izobličuje i interpretira ono što ste rekli, a da se i ne savjetuje s vama kako bi provjerio je li tačno prenio vaše namjere i misli.
Izbjegava rasprave koje ga zamaraju, bilo fizički, bilo verbalnim izvrtanjima (smisla i značenja) koja vam ostaju tajnovita. Ne postavlja jasno svoje zahtjeve i više voli postaviti obrnuto pitanje zaključujući sam na osnovu vašeg odgovora. U istom nizanju misli, njegovi su odgovori daleko od toga da budu jasni. Tokom kakve rasprave, pravi je umjetnik u zavlačenju, što u raspravi ne dopušta drugima samo da na kraju bude u pravu. Ne podnosi nikakvu napomenu, nikakvu kritiku, nikakvo vaše odbijanje. Ako šuti, sigurno nešto smišlja, ili računa! Kritike, pa i blage, izazivaju u njemu tjeskobu koju nastoji prikriti tako što vam upućuje zajedljive primjedbe.
Osjeti li se izdanim ili pomisli li da neće postići svoj cilj, može i prijetiti. U obitelji ili u ljubavnoj vezi, manipulator pribjegava prijetnjama o samoubistvu. Prisiliće vas da mu iskažete ljubav.
Sve veća sumnja, s dolaskom novog člana (manipulatora) u društvu, porodici ili među grupom prijatelja mogla bi vas natjerati da začepite uši i zatvarate oči. Manipulator je „uznemiren“ među ljudima koji se dobro slažu. Trsi se da pobudi sumnju, nesporazume u nekoj grupi, drugim riječima, sije razdor. Nesuglasje se javlja malo po malo i vrlo često niko ne može shvatiti šta mu je uzrok. Je li manipulator hirovit? Svakako. Svim je manipulatorima zajedničko to da vrlo lako mijenja ponašanje, govor i mišljenje, čak i odluke, u zavisnosti od toga s kojom su osobom. Mimika, osmijeh, čak i intonacija u manipulatora mogu se za tren promijeniti. Samo njegovi najbliži mogu shvatiti tu čudnu i iznenadnu promjenu. Kao da nikakvi osjećaji i emocije što pokreću te reakcije nemaju nikakve veze sa stvarnošću. Takođe, manipulator jedan dan može izlagati o nečemu, a za tri dana o istoj temi iznijeti potpuno suprotne prijedloge. Objavite li da je proturječan u svojim iskazima, očekujte od njega kategorično poricanje promjene mišljenja, a osobito budite spremni na to da će vam prigovarati kako ga prvi put niste pomno slušali. Bez svjedoka, izraziće i sumnju u vaše sposobnosti da nekoga uopšte i slušate. Manipulator je pravi čarobnjak u laganju. Čini se da ni sam nije svjestan o čemu sve i koliko laže i glumata. To pak ne znači da on nije nikada svjestan što zapravo čini!
Prema mnogim istraživanjima, većina je manipulatora svjesna svoje moći i uticaja na druge. Ali svi nisu svjesni posljedica, često razornih psihičkih posljedica za sve koji ih okružuju. Kad su odsutni, manipulatori ne mogu ni zamisliti što se sve može reći o njihovu paradoksalnom djelovanju. Oni i ne pomišljaju da bi njihove ubojite primjedbe, njihove laži, iznenadne promjene ponašanja i mišljenja mogli donijeti tolike posljedice. Nije im ni na kraj pameti da zbog njih pojedine osobe pate od nesanice, često plaču, previše su tjeskobne i boležljive. Zbog svoje egocentričnosti, tog snažnog hendikepa, ne mogu sebe zamisliti na mjestu drugih i shvatiti ih. Često govore jedno, a rade nešto posve drugo. Djeluju kao da vjeruju u ono što govore. Ta potreba da o sebi stvore najpozitivniju moguću sliku pokreće ih u njihovom djelovanju. Pritom su sva sredstva dopuštena. Da bi bili što uvjerljiviji, prvi će braniti moralne i socijalne principe, služeći se pritom aforizmima i svakovrsnim citatima te etikom koja im naročito nedostaje.

Izabel Nazar-Aga, Manipulatori i ljubav

Old 27-12-11, 06:00   #1219
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Kad pro?ete čaršiju, zadržite se kod Jeni džamije. Oko celog zemljišta je visok zid. Unutra, pod ogromnim drvećem, grobovi za koje niko više ne zna čiji su. Za tu džamiju se zna u narodu da je nekad, pre dolaska Turaka, bila crkva Svete Katarine. I narod veruje da i sada u jednom uglu postoji sakristija koju niko nikakvom silom ne može da otvori. A kad pogledate malo bolje kamenje u tom starinskom zidu, videćete da ono potiče od rimskih ruševina i nadgrobnih spomenika. I na kamenu koji leži uzidan u toj džamijskoj ogradi vi možete lepo pročitati mirna i pravilna rimska slova nekog izlomljenog teksta ?Marso F1avio... ortimo ...? A duboko ispod toga, u nevidljivim temeljima leže veliki blokovi crvenog granita, ostaci jednog mnogo starijeg kulta, negdašnjeg svetišta boga Mitre. Na jednom od tih kamenova ima nejasan reljef na kome se razabire kako mladi bog svetlosti ubija u trku snažnog vepra. I ko zna šta se još krije u dubini, ispod tih temelja. Ko zna čiji su tamo napori sahranjeni i kakvi tragovi zauvek izbrisani. I to je samo na jednom malom parčetu zemlje, u ovoj zabačenoj varošici. A gde su sva ostala bezbrojna velika naselja širom sveta?

Ivo Andric - "Travnicka hronika"
Old 27-12-11, 09:49   #1220
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

‘Sta zanci biti lud? Ludilo je nesposobnost da iskazes svoje misli. Kao kad se nadjes u nekoj stranoj zemlji – vidis sve, shvatas sve sto se oko tebe desava, a ne umes da se izrazis id a zatrazis pomoc, jer ne razumes jezik koji se tamo govori.’ Svi smo mi to vec iskusli. Svi smo mi, na ovaj ili onaj nacin ludi.’

“Veronika je odlucila da umre” - PAOLO KOELJO
seka is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
knjiga, odlomci

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules