MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Istorija

Notices

Istorija Historia est magistra vitae

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 18-05-08, 19:23   #1
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Registrovan: May 2007
Prle007 nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to Prle007
Default Stvaranje crnogorske nacije

Quote:
Originally Posted by Slowpoke Rodriguez View Post
Prle, ako je popisom iz 1951 - postojala mogucnost da se ljudi izjasne i kao Srbi i kao Crnogorci - onoda je pogresno reci da su komunisti izbrisali Srbe. Jos jednom, argumentacija je pogresna, jer umjesto istorijske, koristis politicke argumente.
http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-...rticle-12.html
Прочитај овај текст
Смрад ухвати лафа у кљусама,
затрије се име црногорско,
не остаде крста од три прста!"
Prle007 is offline  
Reply With Quote
Old 18-05-08, 20:14   #2
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Prle007 View Post
http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-...rticle-12.html
Прочитај овај текст
Dakle, komunisti su stvorili crnogorsku naciju? Ok, imam dva pitanja.

1. Da li su komunisti igdje na svijetu stvorili neku novu naciju? Jer ako nisu, a ja se toga ne mogu sjetiti - kakav bi im bio interes - a u jednom su momentu komunisti kontrolisali preko 1.5 milijardi ljudi na Zemlji - da stvaraju naciju od 400.000 stanovnika? A ako jesu pokusali - kako to samo da su u CG uspjeli (jer danas je barem fakat - da ta nacija postoji)
2. Eto, recimo da je to tacno - oni su dio Srba pretvorili u Srbe? Zasto bas Crnogorce? Zasto ne Hercegovce, Krajisnike ili nekog drugog? To bi se moglo shvatiti da je crnogorsko komunisticko rukovodstvo bilo jako anti-srpski orjentisano? Kako, recimo, onda u CG nije odvojena od SPC i crnogorska pravoslavna crkva, kao recimo u makedoniji? Kako onda - da u vecini istorijskih udzbenika, stampanih za vrijeme komunizma - gotovo nigdje nije direktno napustena teza da Crnogorci poticu od Srba - istorijat Duklje (koji najvecma i potire ovu tezu... jer je mnogo pravilnije reci da Crnogorci od XIX vijeka pocinju kao narod dozivljavati sebe dijelom srpskog nacionalnog korpusa - dok dokaza da oni kao narod poticu od srpskog je apsolutno nedokaziva) je prilicno zapostavljan. Cak je 1948 knjiga "Istorija crnogorskog naroda" od Jagosa Jovanovica obustavljena i nastavljena pod imenom "Istorija Crne Gore"...
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 20:25   #3
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:

1. Da li su komunisti igdje na svijetu stvorili neku novu naciju? Jer ako nisu, a ja se toga ne mogu sjetiti - kakav bi im bio interes - a u jednom su momentu komunisti kontrolisali preko 1.5 milijardi ljudi na Zemlji - da stvaraju naciju od 400.000 stanovnika? A ako jesu pokusali - kako to samo da su u CG uspjeli (jer danas je barem fakat - da ta nacija postoji)
"...
Црногорце, Македонце, Муслимане (данас Бошњаке) Комунисти су само спровели у дјело заштоо баш Србију и има ли још примјера не знам некоме смо сметали.
Prle007 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 20:31   #4
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:

2. Eto, recimo da je to tacno - oni su dio Srba pretvorili u Srbe? Zasto bas Crnogorce? Zasto ne Hercegovce, Krajisnike ili nekog drugog? To bi se moglo shvatiti da je crnogorsko komunisticko rukovodstvo bilo jako anti-srpski orjentisano? Kako, recimo, onda u CG nije odvojena od SPC i crnogorska pravoslavna crkva, kao recimo u makedoniji? Kako onda - da u vecini istorijskih udzbenika, stampanih za vrijeme komunizma - gotovo nigdje nije direktno napustena teza da Crnogorci poticu od Srba - istorijat Duklje (koji najvecma i potire ovu tezu... jer je mnogo pravilnije reci da Crnogorci od XIX vijeka pocinju kao narod dozivljavati sebe dijelom srpskog nacionalnog korpusa - dok dokaza da oni kao narod poticu od srpskog je apsolutno nedokaziva) je prilicno zapostavljan. Cak je 1948 knjiga "Istorija crnogorskog naroda" od Jagosa Jovanovica obustavljena i nastavljena pod imenom "Istorija Crne Gore"...
Нико не спори да црногорску државност то је рецимо разлика зашто Црногорце а не Херцеговце... Мираш је последица Комунизма...
Old 18-05-08, 20:37   #5
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Црногорце, Македонце, Муслимане (данас Бошњаке) Комунисти су само спровели у дјело заштоо баш Србију и има ли још примјера не знам некоме смо сметали.
Amerika je opet umijesala prste..
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 20:45   #6
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Znaci, sad ni Makedonci i Bosnjaci nisu nacija??? E jbm li ga Prle, sto ocekujes sad od ove price? Kako da dobijes ozbiljan odgovor?
Old 18-05-08, 20:49   #7
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Нико не спори да црногорску државност то је рецимо разлика зашто Црногорце а не Херцеговце...
Vidis ti to... Znaci, razlika izmedju Hercegovaca i Crnogoraca je sto su ovi drugi imali drzavu...
Pa zar ti sama cinjenica da su Crnogorci posjedovali tu drzavotvornu svijest ne govori dosta toga?

Pripadnost srpskoj naciji i crnogorska samobitnost su ravnopravno funkcionisali do 1918 u identitetskom sklopu Crnogoraca. Cak i federalisti - nikad nisu odricali pripadnost srpskoj naciji i zelju za ujedinjavanjem sa ostalim J. Slovenima - ali na ravnopravnim osnovama, a ne kao oblast srpske drzave - st je sudbina koju im je Pasic namijenio, uz narusavanje gorepomenutog balansa, grubim birsanjem svih tragova crnogorske posebnosti - sto je izrodilo otpor, koji se kanalisao kroz komunisticku partiju, i kad su stege nestale 1945 - konacno izisao na povrsinu.
To je bio put bez povratka, koji je zapocela srpska drzavna politika, moj Prle...
Old 18-05-08, 21:03   #8
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

Registrovan: Mar 2007
THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan

Zar je moguće da se po forumima još uvijek raspravlja DA LI crnogorska nacija postoji???
Old 18-05-08, 21:03   #9
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:
Vidis ti to... Znaci, razlika izmedju Hercegovaca i Crnogoraca je sto su ovi drugi imali drzavu...
Pa zar ti sama cinjenica da su Crnogorci posjedovali tu drzavotvornu svijest ne govori dosta toga?

Pripadnost srpskoj naciji i crnogorska samobitnost su ravnopravno funkcionisali do 1918 u identitetskom sklopu Crnogoraca. Cak i federalisti - nikad nisu odricali pripadnost srpskoj naciji i zelju za ujedinjavanjem sa ostalim J. Slovenima - ali na ravnopravnim osnovama, a ne kao oblast srpske drzave - st je sudbina koju im je Pasic namijenio, uz narusavanje gorepomenutog balansa, grubim birsanjem svih tragova crnogorske posebnosti - sto je izrodilo otpor, koji se kanalisao kroz komunisticku partiju, i kad su stege nestale 1945 - konacno izisao na povrsinu.
To je bio put bez povratka, koji je zapocela srpska drzavna politika, moj Prle...
Црна Гора као држава српског народа је увјек тежила томе да се уједини у једну Државу са свим Србима то је хтио и Краљ Никола, у кога се данас кунете иако је био познат по своме великосрпству.
Old 18-05-08, 21:04   #10
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by DYLAN DOG View Post
Zar je moguće da se po forumima još uvijek raspravlja DA LI crnogorska nacija postoji???
Ocigledno

Ovdje je naglasak na proces njenog stvaranja, iako neki i dalje imaju problema sa prihvatanjem krajnjeg rezultata
Old 18-05-08, 21:05   #11
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Црна Гора као држава српског народа је увјек тежила томе да се уједини у једну Државу са свим Србима то је хтио и Краљ Никола, у кога се данас кунете иако је био познат по своме великосрпству.
Ajde procitaj ponovo moj post
Old 18-05-08, 21:06   #12
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:
Znaci, sad ni Makedonci i Bosnjaci nisu nacija??? E jbm li ga Prle, sto ocekujes sad od ove price? Kako da dobijes ozbiljan odgovor?
Знаш ли зашто је вођен други Балкански рат?
Прочитај како се изјашњавао и због чега, Меша Селимовић а можеш видјети и шта каже Кустурица... И шта је муслиман национална или вјерска припадност?
Old 18-05-08, 21:09   #13
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Знаш ли зашто је вођен други Балкански рат?
Прочитај како се изјашњавао и због чега, Меша Селимовић а можеш видјети и шта каже Кустурица... И шта је муслиман национална или вјерска припадност?
1. Zbog toga sto su Austrijanci nagovorili Bugare
2. Za Kusturicu me boli nekoliko stvari, kao i za svake pojedinacne slucajeve na osnovu kojih se grade opsta pravila. Ali za Kostunicu, pardon Kusturicu - bas onako posebno
3. Musliman je danas vjerska odrednica.

I kakve veze imaju tvoji odgovori na moj post?
Old 18-05-08, 21:16   #14
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:
Ajde procitaj ponovo moj post
Никоме Србија није ништа наметала, подгоричка скупштина је логичан слијед догађаја послије три рата...и вјековне тежње једног народа да коначно живи у једној држави. Нико из Србије није био тражио то од Срба из Црне Горе па ни Никола Пашић... то је била воља народа.
Old 18-05-08, 21:18   #15
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:
1. Zbog toga sto su Austrijanci nagovorili Bugare
2. Za Kusturicu me boli nekoliko stvari, kao i za svake pojedinacne slucajeve na osnovu kojih se grade opsta pravila. Ali za Kostunicu, pardon Kusturicu - bas onako posebno
3. Musliman je danas vjerska odrednica.

I kakve veze imaju tvoji odgovori na moj post?
Па закључи... Бошњак је термин који се користи у задњих 15 год... шта је био прије тога?
А шта су наговорили Бугаре???
Old 18-05-08, 23:10   #16
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Па закључи... Бошњак је термин који се користи у задњих 15 год... шта је био прије тога?
Srbin.., Hrvat.., ili Jugosloven muslimanskog porijekla...

Uglavnom su se izjašnjavali kao Srbi jer su im korijeni srpski... Poznajem dosta Bošnjaka koji posjeduju u kućama pravoslavne ikone.., kandila i sl. Ne stide se toga ali nerado spominju taj dio svoje istorije...

Meni u početku smetalo što su sebe nazvali ''Bošnjacima''... Inače na teritoriji nekadašnje Jugoslavije postojalo je 14 sela koji su se zvala ''Bošnjaci''.., gornji.., donji i sl. To su sela naseljena čisto srpskim življem.., a imena sela su nastala od srpskog prezimena ''Bošnjak''...

Da ne dužim.., ovom odrednicom ''Bošnjak'' su željeli da se identifikuju sa zemljom porijekla.., a to je Bosna...

Eee sad Prle.., htio ti to ili ne Bošnjaci postoje.., i to kao autohton narod... Eto ako želiš da tom narodu (koji je po svim odrednicama narod).., ukineš ime ti se pozovi na ovo što sam ti rekao.., pa kreni u boj za narod svoj...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 23:36   #17
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Никоме Србија није ништа наметала, подгоричка скупштина је логичан слијед догађаја послије три рата...и вјековне тежње једног народа да коначно живи у једној држави. Нико из Србије није био тражио то од Срба из Црне Горе па ни Никола Пашић... то је била воља народа.
Tvoje poznavanje istorije je do te mjere ograniceno da je rasprava sa tobom nije ni malo zanimljiva.

Podgoricka skupstina i agitovanje za njen ishod je placeno iz Beograda, o tome postoje dokumenti koji su davno sakupljeni i objavljeni, samo sto se oni ne uklapaju u bajkoviti ksenofobicni guslarski mozaik kojim su Srbi zadojeni.

A koliko je to bila volja naroda su pokazale godine nakon nje - od bratske ljubavi i vjekovnih teznji su ostali krvavi bajoneti, grobovi, spaljivane su kuce, spaljivani su zivi ljudi, zene i djevojcice su silovane, ... Nikad do tad Crna Gora nije dozivjela visu sramotu no od te poganske ljubavi.
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 23:42   #18
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahah ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

PS: Procitaj knjigu "Kraj kraljevine Crne Gore" od jednog najeminentnijih modernih srpskih istoricara Dragoljuba Zivojinovica (ako ti nacionalni predznak autora nesto znaci), pa ces vidjeti kako je Pasic eliminisao kralja Nikolu, kako je finansirao CG Odbor za narodno ujedinjenje u Zenevi, kako je na Krfu 1917 pred Jugoslovenskim odborom izjavio da je pitanje Crne Gore - unutrasnje pitanje Srbije i dinasticke prevlasti Karadjordjevica, kakve je instrukcije dobio zapovjednik Jadranskih trupa, prilikom ulaska u CG 1918 i kako su (i sa kojim parama) stigli za njim predstavnici Odbora (dok su istovremeno kralj NIkola i kompletni predratni establisment drzani van Crne Gore), kako su organizovani izbori (ignorisuci Ustav i izborno zakonodavstvo) na osnovu one cuvene uredbe iz Berana, kako su birani poslanici (nedje aklamacijom na javnim zborovima, a nedje nisu ni vrseni izbori) i kakav je legalitet PG skupstina imala...
A onda mozes i da procitas izjavu pukovnika Pesica (srpski komandant crnogorskog generalstaba) datu listu Ratnik 1927, u kojoj kaze - da bi se drugacije razvijala situacija sa ujedinjenjem, da su dopustili da se na solunskom frontu, pored srpske, pojavi i crnogorska vojska (koja se, btw i pojavila, ali joj je na insistiranje srpske vlade prvo zabranjeno koriscenje crnogorskog barjaka, a potom je rasformirana i djelimicno internirana na Korziku)

Niko ne osporava zelju crnogorskog naroda za ujedinjenjem 1918, ali ono sto je odradjeno 1918 - bilo je sve samo ne ujedinjenje. Zbog toga ce i beogradske unitaristicke stranke na prvim poslijeratnim izborima biti kaznjene do te mjere da je CG postala najjace uporiste komunista u YU...
Old 18-05-08, 23:57   #19
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:
Originally Posted by Batboy View Post
Srbin.., Hrvat.., ili Jugosloven muslimanskog porijekla...

:
муслиманске вјероисповјести.
Old 19-05-08, 00:12   #20
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
муслиманске вјероисповјести.
Da.., lapsus... Malo sam se ''isprevratao'' zbog traganja za porijeklom Bošnjaka...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
crnogorske, nacije, stvaranje

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules