MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 18-03-08, 14:40   #41
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Odlično Seko! Predivne odlomke si izabrala.
Old 18-03-08, 14:40   #42
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by ramanand View Post
Jedan stari hodočasnik prelazio je usred zime preko mosta u podnožju Himalaja, kada je počela kiša. Čuvar prelaza mu je rekao: "Kako ćeš, dobri čovječe, stići gore po ovakvom vremenu?"
Starac mu je veselo odgovorio: "Moje srce je već tamo, ostatku mene lako je da ga prati".
Je li ovo iz knjige "Čarobnjakov šegrt" ili "Alhemičar"? Čini mi se da sam ovo pročitala u nekoj knjizi.
Old 18-03-08, 14:58   #43
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by BlackWoman View Post
Je li ovo iz knjige "Čarobnjakov šegrt" ili "Alhemičar"? Čini mi se da sam ovo pročitala u nekoj knjizi.
Iz knjige "Damari", Antoni de Mela. A može da se naće na mnogim mjestima, često se upotrebljava.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 18:33   #44
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru
Default Eckhart Tolle - Power of Now

''Istinska priroda prostora i vremena

Razmislite sada o ovome: kad ne bi postojalo ništa osim tišine, za vas ne bi postojala tišina, vi ne biste znali što je to. Tek kad postoje zvuci tišina može postati stvarno. Nalik tome, kad bi postojao samo prostor, bez ikakvih predmeta, za vas prostor ne bi postojao. Zamislite sebe kao tačku svijesti što pluta u beskraju prostora - nema zvijezda ni galaksija, samo praznina. Iznenada, prostor više ne bi bio prostran; uopšte ga ne bi bilo. Ne bi bilo praznine, ni kretanja od jedne tačke do druge. Potrebne su barem dvije uporišne tačke kako bi mogli postojati udaljenost i prostor. Prostor se pojavljuje onoga trenutka kad se Jedno razdijeli na dvoje, a 'dvoje' postane 'deset hiljada stvari', kako Lao Tse tumači jasan svijet, te prostor postaje sve prostraniji. Tako se svijet i prostor istovremeno pojavljuju.

Ništa ne može postojati bez prostora, pa ipak, prostor ne postoji. Prije nego što je nastao svemir, prije 'Velikog Praska', ako hoćete, nije postojao golem prazan prostor koji bi čekao da ga nešto ispuni. Nije bilo nikakvog prostora i ničega drugoga. Postojalo je samo Jedno. Kad je Jedno postalo 'deset hiljada stvari', činilo se kako prostor postoji i kako mnogima omogućuje postojanje. Otkuda se stvorio? Je li ga stvorio Bog kako bi negdje smjestio svemir? Naravno da nije. Prostor ne postoji, stoga nikada nije ni bio stvoren.

Za vedre noći izađite napolje i pogledajte nebo. Hiljade zvijezda koje vidite golim okom ne predstavljaju ništa više nego samo beskonačno mali djelić onih zvijezda koje postoje. Više od stotinu milijardi galaksija može se sada otkriti najsnažnijim teleskopima, a svaka galaksija 'svemirsko ostrvo' sa milijardama zvijezda. Ono, pak, što izaziva još veće strahopoštovanje jeste beskonačnost samoga prostora, dubinama i tišina koje omogućuju postojanje toj veličanstvenosti. Ništa ne može izazvati više strahopoštovanja i ništa ne može biti veličanstvenije od nezamislive prostranosti i tišine prostora. A ipak, što je to prostor? Praznina, golema praznina.

Ono što se nama pojavljuje kao prostor u svemiru, sagledan umom i osjećanjima samo je Nejasno u svijetu. To je 'tijelo' Božje. A najveće čudo je ovo: ta tišina i prostranost koje omogućuju postojanje
svemira, nisu samo negdje ondje, u prostoru - nego takođe i u vama. Kad ste do kraja i apsolutno prisutni, s tom se tišinom i prostranošću susrećete sao s mirnim unutrašnjim prostorom u kojemu nema uma. U vama se taj prostor proteže u dubinu, a ne u širinu. Protezanje prostora u širinu u krajnjem je slučaju pogrešno opažanje beskonačne dubine - transcendentalne stvarnosti.''

Last edited by Blade; 18-03-08 at 18:37..
Blade is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 09:56   #45
Paramanand
Moderator

- Sta si vidio u ljetni dan, sine moj?
Vidio sam da je zemlja jaka i nebo vječno, a čovjek slab i
kratkovjek.
- Sta si vidio, sine moj, u ljetnji dan?
Vidio sam da je ljubav kratka, a glad vječna.
- Sta si vidio, sine moj, u ljetni dan?
Vidio sam da je ovaj život stvar mučna koja se sastoji u nepravilnoj
izmjeni grijeha i nesreće, da živjeti znaci slagati varku na varku.
- Hoćeš da usneš, sine moj?
Ne, oče, idem da živim.

Last edited by Paramanand; 19-03-08 at 09:58..
Old 20-03-08, 13:45   #46
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

''Već je bila skoro zima kad sam stigao na bojište. U početku, uprkos uzbuđenjima izazvanim paljbom, u sve sam bio razočaran. Ranije sam mnogo razmišljao o tome zašto tako neobično retko može čovek da živi za neki ideal. Sad sam video da mnogi, štaviše, da su svi ljudi sposobni da za ideal umru. Samo to nije smeo biti neki lični, slobodni, izabrani ideal, nego je to morao biti opšti i primljeni u amanet.

...........

Jer sam imao prilike da vidim mnoge - a više njih umrlo je uz mene - koji su kroz osećanje postali svesni da mržnja i bes, ubijanje i uništavanje nisu bili vezani za predmete. Ne, predmeti, isto kao ciljevi, bili su sasvim slučajni. Iskonska osećanja, pa čak i najdivljačnija, nisu bila upravljena na neprijatelja; njihovo krvavo delo bilo je samo zračenje iznutra, iz razderane duše, koja je htela da besni i ubija, da uništava i umre, da bi mogla biti nanovo rođena. Jedna gorostasna ptica probijala se iz jajeta, a jaje je bio svet, a svet je morao da ode u paramparčad.''

Herman Hesse - Demijan

Last edited by Blade; 20-03-08 at 13:48..
Blade is offline   Reply With Quote
Old 20-03-08, 13:50   #47
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

U 8. razredu čitaš Hese-a!!?
Old 20-03-08, 13:51   #48
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Ne čitam nego listam
Old 20-03-08, 21:06   #49
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

Rekoše neki ljudi da je danas lep dan. Sunce sija, nebo plavo kao snovi. Jedna ptica u kavezu gleda nebo i sunce i sanja san. A onda neka ruka otvori vrata kaveza. Srce je kucalo kao ludo. Sad će san biti java, sve želje ce biti ispunjene. Lagano, bojeći se da je to fatamoragana, ptica raširi krila i polete. Radost, ushićenje, Sreća sa velikim "S" i sloboda. Krila , odvikla od letenja, zadrhtaše. U panici, na izmaku snage, ptica se vrati u svoj kavez. Znala je da nije rođena da živi nege drugo, da leti u nepoznato. Kavez, koji je do tada sputavao, sad joj je bio tako mio. I dalje ce sanjati gledajući nebo i sunce i oblake.
Pitam se, šta bi bilo sa pticom da je ta ruka zatvorila prozor ili kavez?
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 09:15   #50
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Rekoh čudnu riječ: pobuna. I zaustavih pero nad ravnim retkom u kom je ostala utisnuta jedna nedoumica, prelako izrečena. Prvi put sam tako nazvao svoju muku, a nikad ranije nisam o njoj mislio, nisam je zvao tim imenom. Odakle je došla opasna riječ? I je li samo riječ?. Upitao sam se, ne bi li bilo bolje prekinuti ovo pisanje, da sve ne bude teže nego što jest. Jer ako ono neobjašnjivim putevima izvlači iz mene čak i što nisam htio da kažem, što nije bila moja misao, ili je moja nepoznata misao što se skrivala u mraku mene, ulovljena uzbudjenjem, osjećanjem koje me više ne sluša, ako je sve to tako, onda je pisanje nemilosrdno isljedjenje, šejtanski posao, i možda bi najbolje bilo slomiti trščano pero pažljivo zarezano na vrhu, prosuti divit na kamenu ploču pred tekijom, neka me crnom mrljom podsjeća da se nikad više ne prihvatim magije što budi zle duhove. Pobuna! Je li to samo riječ, ili je misao? Ako je misao, onda je moja misao, ili moja zabluda. Ako je zabluda, teško meni; ako je istina, teško meni još više.

Meša Selimović
DERVIŠ I SMRT
seka is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 10:48   #51
Paramanand
Moderator

Vrlo rano sam saznao da svaki minut života može biti težak koliko i život ceo.

Ivo Andrić
Old 25-03-08, 11:58   #52
Paramanand
Moderator

Čovek mašta od detinjstva o velikim gradovima i slavnim poprištima,ali stvarne i odlučne bitke za održavanje svoje ličnosti i ostvarenje svega što ona u sebi nagonski krije,mora da bije tamo gde ga sudbina baci ,bog zna na kakvom uskom,bezimenom prostoru,bez sjaja i lepote,bez svedoka i sudije.

Ivo Andrić
Old 25-03-08, 12:49   #53
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Postoje tri velike strasti.Alkohol, kocka i vlast.Od prve dvije ljudi se mogu izlečiti, od treće nikako. Vlast je najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je. Kao čarobni kamen, jer pribavlja moć. Ona je duh iz Aladinove lampe, koji služi svakoj budali, koja ga drži. Odvojeni ne predstavljaju ništa, zajedno kao kob su ovog svijeta. Poštene i mudre vlasti nema, jer je želja za moći bezgranična. Čovjeka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvek je lepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna. I ljudi to prihvataju. Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni brzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu. Odmah stvaraju vječne zakone, vječna načela, vječno ustrojstvo i vežući vlast uz Boga, učvršćuju svoju moć. I niko ih ne bi oborio. ako ne postanu smetnja i pretnja drugim moćnicima. Ruše ih uvjek na isti način, objašnjavajući to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, izdajom prema vladaru, a nikom to ni na um nepada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast kao noćni leptir na plamen svijeće.
Bez hljeba narod može ostati, bez vlasti neće.

Meša Selimović
Old 27-03-08, 13:06   #54
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Život je jedna neizmerna logika i harmonija, a pošto su priroda i život jedno isto, ne postoje ni u životu apsurdumi i anomalije. Sve je na svetu vezano jedno za drugo, pa su vezane i sreća i nesreća u ljudskoj sudbini. Kad iz korpe rumenih trešanja što se ne da izvući samo jedna trešnja, a da se prstom ne zakači i izvuče odjednom više njih, tako idu i sreće i nesreće uvek u serijama – trešnje zdrave i trešnje otrovane stavljene zajedno u jednoj kobnoj korpi. Svaki je čovek po nekoliko puta u životu dobijao osećanje konačne propasti, kao da ga je izneverilo tlo pod nogama, krma na brodu, uzde na besnim konjima. Ali se svaki uverio u to da je posle serije sreća dolazila serija nesreća, i obrnuto. U samim momentima očajanja, čovek ne misli da pored njegove nesreće skoro, ukorak ide i sreća. Sreće i nesreće, to su beli i crni konji koji trče u istom pravcu, blisko i naporedo, tako da čas promaknu beli pored crnih, a čas crni pored belih. Tako ide celog života, koji je sav sazdan od takve utakmice belog i crnog. Zato čovek istovremeno preživljuje sreću i nesreću, i onda kad za to i ne zna. Nema apsolutne nesreće i apsolutne sreće, i zato ih obe istovremeno proživljujemo.

Jovan Dučić - Blago Cara Radovana
Old 28-03-08, 11:35   #55
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Sokrat je rekao: "Nesvestan život nije vredan da bude proživljen." To je istina kojoj nisu potrebna dalja objašnjenja. Većina ljudi ne živi svesnim životom. Živi mehaničkim životom, s mehaničkim mislima - koje obično potiču od nekog drugog - mehaničkih osećanja, mehaničkih akcija i reakcija.
Hoćete li da vidite koliko ste sami takvi? "Baš ti je lepa ta košulja." Prija vam da čujete tako nešto. Sve zbog jedne košulje. Kada čujete tako nešto, ponosni ste na sami sebe. Ljudi dolaze da posete moj centar u Indiji i govore: "Kakvo prekrasno mesto, kakvo divno drveće, kakva prijatna klima", i ja se već lepo osećam, sve dok ne iznenadim samog sebe u tome i kažem: "Kakve su to gluposti? Kakve ja veze imam sa tim drvećem? Nisam ja taj koji je izabrao ovo mesto. Nisam ja taj koji je naručio klimu - tog dana je slučajno bilo lepo vreme." Ali, lažno "ja" je ušlo u igru i zato se dobro osećam. Dobro se osećam sa "mojom" kulturom i "mojom" nacijom. Ali dokle se tako može stići sa sopstvenom glupošću? Ne šalim se. Govore mi da je moja velika indijska kultura stvorila veliki broj mistika, ali nisam ih ja stvorio, nisam ja odgovoran za to. Ili mi kažu: "Ta tvoja zemlja sa tolikim siromaštvom baš odvratno." Ja se stidim, ali nisam ja to stvorio. Dali ste ikad razmislili o takvim stvarima?
Ljudi vam kažu: "Jako lepo izgledate", i već ste na sedmom nebu. Zato se kaže: "Ja sam o.k., ti si o.k."
Jednog dana napisaću knjigu koja će se zvati Ja sam magarac, ti si magarac. Priznati da
si magarac najviše oslobađa i nešto je najdivnije na svetu. Kada mi ljudi kažu: "Grešiš", ja im odgovaram: "Šta si očekivao od jednog magarca?"
Razoružani - svi moramo biti razoružani. U konačnom oslobođenju, ja sam magarac, ti si magarac. Za sada-kako obično biva - ja pritisnem dugme i ti ideš gore,pritisnem drugo dugme i ti ideš dole. I to ti prija. Koliko ljudi poznajete koji ostaju ravnodušni na pohvale ili kritike? To je ljudski, govorimo. Ljudski - to znači kako treba da budemo pomalo majmuni, tako da svi mogu da nas vuku za rep, i da radimo sve ono što smatraju da bi trebalo da radimo. Da li je to ljudski?
Ako nalazite da lepo izgledam, to znači da ste u tom trenutku dobro raspoloženi i ništa više od toga. To takođe znači da odgovoram vašem spisku za nabavku. Svi mi nosimo neki spisak za nabavku i, na neki način, ljudi treba da odgovaraju tom spisku - visok... tamna kosa... lep... zavisno od našeg ukusa. "Sviđa mi se vaš glas", kaže ona, "zaljubljena sam." Nije zaljubljena, pre bih rekao da je glupa. Kad god je neko zaljubljen - oklevam da kažem - utoliko je pre magarac.
Sedite i posmatrajte šta vam se događa. Vi samo bežite od samih sebe, hoćete da pobegnete. Neko je jednom rekao: "Zahvalimo Bogu za stvarnost, kao i za mogućnost da pobegnemo od nje." To je znači ono što se događa. Mi smo mehanizovani, kontrolisani. Pišemo knjige o tome kako biti kontrolisan i kako je čudesno biti kontrolisan i kako je neophodno da vam drugi ljudi govore da ste o.k. Samo tada se dobro osećate. Kako je divno sedeti u zatvoru, ili, kako mi je neko juče rekao, biti u sopstvenom kavezu. Dopada vam se u zatvoru? Volite da budete kontrolisani? Reći ću vam jednu stvar: ako priznate sami sebi da se dobro osećate kad vam kažu da ste o.k., pripremate se da se loše osećate kad vam drugi budu rekli da niste. Sve dok se živi da bi se zadovoljila očekivanja drugih, potrebno je paziti kako se oblačiš, kako se češljaš, da cipele uvek budu uglancane - sve u svemu, da se uvek zadovolje njihova prokleta očekivanja. Zar to nazivate ljudskim?
To je ono što ćete otkriti kada posmatrate sebe. Bićete užasnuti! Činjenica je da niste ni o.k., ni obrnuto. Možda odgovarate tuđem raspoloženju, ili aktuelnoj modi. Zar to znači da ste postali o.k.? Zar to, da li ćete biti o.k., zavisi od toga? Zar zavisi od onoga što ljudi misle o vama?

Antoni De Melo: BUĐENJE

Last edited by seka; 28-03-08 at 11:43..
Old 30-03-08, 19:51   #56
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem

"...Ime mi je Ahmed Nurudin, dali su mi ga i uzeo sam ponuđeno, s ponosom, a sad mislim o njemu, poslije dugog niza godina što su prirasle uza me kao koža, s čuđenjem i ponekad s podsmijehom, jer svjetlo vjere to je oholost koju nisam ni osjećao a sad je se pomalo i stidim. Kakvo sam ja svjetlo? Čime sam prosvijetljen? Znanjem?. Višom poukom? Čistim srcem? Pravim putem? Nesumnjanjem? Sve je došlo u pitanje, i sada sam samo Ahmed, ni šejh ni Nurudin. Sve spada s mene, kao haljina, kao oklop, i ostaje ono što je bilo prije svega, gola koža i go čovjek.

Četrdeset mi je godina, ružno doba: čovjek je još mlad da bi imao želja a već star da ih ostvaruje. Tada se u svakome gase nemiri, da bi postao jak navikom i stečenom sigurnošću u nemoći što dolazi. A ja tek činim što je trebalo učiniti davno, u bujnom cvjetanju tijela, kad su svi bezbrojni putevi dobri, a sve zablude korisne koliko i istine. Šteta sto nemam deset godina više pa bi me starost čuvala od pobuna, ili deset godina manje pa bi mi bilo svejedno. Jer trideset godina je mladost, to sad mislim, kad sam se nepovratno udaljio od nje, mladost koja se ničega ne boji, pa ni sebe..."

(Derviš i smrt)
Old 31-03-08, 20:20   #57
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Onda je Sanja zauvek nekuda iščezla. Niko ne zna kuda? I tek onda, kada je više nije bilo, ona poče strašno da nedostaje Vanji. Svaka stvar ga je podsećala na nju... njene lutke, krevetac, male merdevine, globus po kome je putovala, lavovi u žarkoj Africi, džez iz Njujorka, ruske pesme, prsten, male rošule, sve...
Jednostavno, Vanja nije znao kako da nastavi život bez nje. Sve one lepotice za kojima se nekada okretao na ulici, za kojima je čeznuo i koje je sanjao, izgledale su mu nekako trapavo, suviše velike i ružne. Uz to, smetalo mu je što viču kad govore. Sada je čeznuo za Sanjom. Osećao je da se nalazi negde blizu njega, samo nije mogao da je vidi. Uzalud je kupio veliko povećalo, pa čak i mikroskop – Sanja kao da je propala u zemlju!
Dok ga je još služio vid penjao se na krov kuće i trazio je na nebu. I zamislite sve zvezde iz Sanjinog jata ponovo su bile na broju! Možda je ona njena tamna zvezda na kolenu, koja se godinama pretvarala da je samo obican mladež, odvela Sanju natrag, na nebo?
Ko zna? Vanja onda počne da je traži u bajkama i svi su se čudili sta jedan star čovek traži u knjižarama po odeljenjima za decu? Tražio je po ilustracijama, prevrtao i okretao listove, ali nikako nije mogao da je pronadje. I znate šta? On je još uvek traži... lako ćete ga poznati po tome što uvek ide pognute glave, polako, korak po korak gleda pred noge da slučajno ne zgazi Sanju.
Svi oni, koji traže nešto važno, nešto dragoceno, nešto što su davno izgubili, koračaju na isti način. Poznaćete iz po tome što ih na ulici ništa drugo ne zanima: samo gledaju ispred sebe, samo gledaju i traže, traže...
A možda je Sanja još uvek sa Vanjom? Možda je toliko sitna, kao najsićušnije zrnce zvezdane prašine zalutalo na planetu Zemlju?
Možda mu je u kosi, u uhu, možda mu je u zenici oka, pa mu zato svetle oči; možda je zaista tamo, samo što on to ne može da zna?

Momo Kapor
Old 31-03-08, 20:25   #58
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

...I oni došavši k Valamu rekoše mu: Ovako veli Valak, sin Seforov: Nemoj se zatezati, molim te, nego dođi k meni.

Jer ću te dobro darivati, i šta mi god kažeš činiću; zato dođi, molim te, prokuni mi ovaj narod.

A Valam odgovori i reče slugama Valakovim: Da mi da Valak kuću svoju punu srebra i zlata, ne bih mogao prestupiti reči Gospoda Boga svog da učinim šta malo ili veliko.

Ali opet ostanite ovdje i vi ovu noć da vidim šta će mi sada kazati Gospod.

I dođe Bog noću k Valamu i reče mu: Kad su došli ti ljudi da te zovu, ustani, idi s njima, ali šta ti kažem ono da činiš.

A ujutru ustavši Valam osamari magaricu svoju, i pođe s knezovima moavskim.

Ali se razgnjevi Bog što on pođe; i stade anđeo Gospodnji na put da mu ne da; a on sjeđaše na magarici svojoj i imaše sa sobom dva momka svoja.

A kad magarica vidje anđela Gospodnjeg gdje stoji na putu s golim mačem u ruci, svrnu magarica s puta i pođe preko polja. A Valam je stade biti da je vrati na put.

A anđeo Gospodnji stade na stazu među vinogradima, a beše zid i odovud i odonud.

I magarica videći anđela Gospodnjeg pribi se uz drugi zid, i pritište nogu Valamovu o zid; a on je stade opet biti.

Potom anđeo Gospodnji otide dalje, i stade u tjesnacu, gdje ne bješe mjesta da se svrne ni nadesno ni nalijevo.

I magarica videći anđela Gospodnjeg pade pod Valamom, a Valam se vrlo razljuti, i stade biti magaricu svojim štapom.

Tada Gospod otvori usta magarici, te ona reče Valamu: Šta sam ti učinila, te me biješ već treći put?

A Valam reče magarici: Što mi prkosiš? Da imam mač u ruci, sad bih te ubio.

A magarica reče Valamu: Nisam li tvoja magarica? Jašeš me od kako sam postala tvoja do danas; jesam li ti kad tako učinila? A on reče: Nisi.

Tada Gospod otvori oči Valamu, koji ugleda anđela Gospodnjeg gde stoji na putu s golim mačem u ruci. I on savi glavu i pokloni se licem svojim.

I reče mu anđeo Gospodnji: Zašto si bio magaricu svoju već tri puta? Evo ja iziđoh da ti ne dam, jer tvoj put nije meni po volji.

Kad me ugleda magarica, ona se ukloni ispred mene već tri puta; a da se nije uklonila ispred mene, tebe bih već ubio, a nju bih ostavio u životu.

A Valam reče anđelu Gospodnjem: Zgriješio sam, jer nijesam znao da ti stojiš preda mnom na putu; ako tebi nije po volji, ja ću se vratiti.

A anđeo Gospodnji reče Valamu: Idi s tim ljudima, ali samo ono govori što ti ja kažem. Tada Valam otide s knezovima Valakovim...

(4. Mojsijeva, 22, 20)

Last edited by zagorski; 31-03-08 at 20:27..
Old 08-04-08, 13:35   #59
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Ne bih mijenjao tuge srca moga za radosti koje osjećaju mnogi. Niti bih suze, koje pecal u svakom dijelu moga bića izaziva, pretvorio u smijeh. Želim da moj život ostane jedna suza i jedan osmijeh.
Suza da pročisti moje srce i pruži mi razumijevanje životnih tajni i skritih stvari. Osmijeh da me učini bližim mojoj braći i da simboliše moje veličanje bogova.
Suza da me sjedini sa ljudima slomljenih srca, osmijeh da bude znak moje radosti što postojim.
Radije bih da skončam žudeći i čeznući nego da živim u očajanju i beznadju.
Želim da glad za ljubavlju i lijepotom bude u temeljima duše moje jer vidjeo sam da su ti najnesrećniji od svih ljudi. Čuo sam uzdahe onih koji čeznu i žude i to je najprijatnija od svih melodija.
Kako se primiče veče, cvijet zatvara svoje latice i tone u san, grleći svoje čežnje. Kako se bliži jutro cvijet otvara usne da susretne sunčev poljubac.
Život cvijeta je satkan od žudnje i zadovoljstva....
Jedne suze i jednog osmijeha.....

Halil Dzubran
Old 08-04-08, 14:18   #60
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Predate li se onome što jeste, postanete li na taj način potpuno prisutni, prošlost više nema nikakvu moć nad vama.
Pokazuje se carstvo Bića koje je bilo prikriveno umom.
Iznenada se u vama budi duboko spokojstvo, nashvatljiv osjećaj mira.
A u tom se miru krije velika radost.
U toj se radosti krije ljubav.
A u najtajnijoj jezgri prebiva sveto, neizmjerno, Ono čemu ne možemo dati ime.

Eckhart Tolle

Tags
pored, puta, znakovi

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules