MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 23-01-08, 09:42   #21
Algol
MiM team Forumaš

Algol's Avatar

Registrovan: Nov 2006
Algol nepoznate kvantitete u ovom trenu

''..izuzetne fizicke ljepote, jednako kao i izuzetna umjetnicka djela, pobudjuju u nama postovanje. Neko postovanje koje je svo sutnja i kontempltacija. Jer fizicka ljepota nije puki fizicki fakat:kad je to doista ljepota viseg reda, ona je jedan talenat. Talenat kao i svaki drugi. I zato nosilac takve izuzetne fizicke nadarenosti zraci ljepotom neke instinktivne samosvijesti. Stoga stvor obdaren neobicnom fizickom ljepotom redovno ima i to svojstvo da umije nositi svoju ljepotu.Cak i krasotica iz kakvog divljackog plemena, koja nije nikada sagledala svoga lica u ogledalu jezera, ima to drzanje, tu nesvjesnu samosvijest, taj instinktivni ponos na svoje bice, to nejasno osjecanje vrijednosti koje izbija iznutra. U tome i jest, ako se smije tako reci, ljepota, ljepote.To je odraz nefizickog u sferu fizickog, u prostore duha. I to je jedna od onih stvaro pomocu kojih se covjek izvlaci iz gvozdenog oburca egzistencije.Jer svaka se istinski velika fizicka ljepota transponira u nematerijalno, tezi da izadje iz uskih granica pojedinacnog i vremenskog, i prebacuje se u bezgranicno i sveopste- u iluziju vjecnoga, nepropadljivoga, apsolutnoga.To jest, ona upravo kao veliko umjetnicko djelo postaje sama za se jedan kosmos, cjelokupan i zavrsen...''

Proljeca Ivana Galeba- Vladan Desnica

http://i115.photobucket.com/albums/n...orafortuna.gif

Last edited by Algol; 23-01-08 at 14:44..
Algol is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 10:41   #22
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Kad tebe ne bi bilo...

Ponekad se probudim umoran. I tužan. I ružan. Ni do čeg mi nije. Mrzi me oči da otvorim, mrzi me kroz prozor da pogledam. Onda stavim ruku na srce, oslušnem kako kuca i pomislim: kako je divno biti živ! I odjednom, sve mi nekako dođe lepše: svet oko mene se prepuni bojama,vazduh zamiriše na narandžu ili na neka daleka mora i ja osetim kako mi kosom struji neka neobjašnjiva čarolija zvana život.
Jedan moj veliki drugar, koga nikada nisam video(pričaću ti o njemu neki drugi put), jednom mi je rekao: ˝Zamisli samo koliko je onih koji se nikada nisu rodili!˝
I stvarno, kakav bi to svet, bez tebe, bio? Ja mislim, čak sam siguran, da bez mene svet ne bi ni postojao. Ni bez tebe, takođe. Ni bez bilo koga ko je ikada rođen.
Da nije tvojih očiju, sve bi bilo jedan beskrajni mrak. Sunce uopšte ne bi imalo potrebu da izlazi i zalazi, zvezdama bi dosadilo da sijaju. Da nije tvojih ušiju, sve bi se pretvorilo u gluvu, dosadnu, jezivu tišinu. Ne bi bilo ni muzike, ni automobilskih sirena, ni ljudskih glasova ni školskog zvona. Da nije tebe, neko drugi se, možda, nikada ne bi zaljubio, ni pobegao s poslednjeg časa. Ptice ne bi imale kome da pevaju, trava ne bi imala za koga da miriše. Da nema tebe, sneg ne bi škripao pod nogama, niti bi kiša udarala o oluke. Mačke se ne bi verale po krovovima, jesen ne bi bila onako budalasta. Odžačari ne bi donosili sreću, strine i tetke ne bi imale kome da dosađuju i vreme bi, bez tebe, zauvek stalo, a to je, valjda, nešto najgluplje što se može dogoditi. Kome bi neki tamo učitelj mogao da kaže da mu glava služi jedino za šišanje, da nema tebe? Ko bi imao temperaturu, ko bi se pravio da je bolestan, ko bi prljao pantalone, ko bi bio najbolji u razredu, ko bi bio najgori u razredu, ko bi izgubio svesku, ko bi zaštitio svog najboljeg druga, ko bi sanjao da leti, ko bi pravio praćke, ko bi dobijao packe, ko bi se pravio važan, ko bi imao bubuljicu navrh nosa, da tebe nema? Ne bi bilo ni suza, ni poderanih laktova, ni kašnjenja u školu, ni uporednika, ni meridijana, ni lektire, ni Pitagorine teoreme, ni podzemnih železnica, ni svemirskih brodova, ni prekookeanskih putovanja, ni slovenske antiteze, ni biologije, ni geografije, ni ringišpila, ni omiljene igračke, ni priča sa srećnim krajem, ni tablice množenja, ni pismenih zadataka, ni kaveza za ptice, ni novogodišnje jelke, ni tvog rođendana, ni bilo čijeg rođendana, i ničeg pod šarenom kapom nebeskom ne bi, bez tebe, bilo...
Zato, ako ti se nekada dogodi, a to se obično dogodi svakome od nas, da se, onako kao ja, probudiš s nekom umornom tugom na jastuku, dovoljno je da samo staviš ruku na srce, oslušneš kako kuca, i već ćeš i sam znati kako je život velika i neobjašnjiva stvar. Biti živ – to je, valjda, nešto najlepše što se čoveku može desiti. Ko to ne zna, taj još ništa nije naučio!

Duško Domanović

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 11:32   #23
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

" Lijepo je to, biti zadovoljan, ne osjećati bol, lijepi su
ovi snošljivi, pritvorni dani u koje se ne usuđuju da
kriknu ni bol ni naslada, u koje sve samo šapuće i
sve se na prstima šunja. Ali sa mnom, na žalost, nije
tako, ja teško podnosim osjećanje zadovoljstva, ono
mi ubrzo postaje mrsko i odvratno, tako da, sav
očajan, moram da bježim u druge temperature, po
mogućstvu pomoću naslade, a po potrebi i pomoću
bola. Ako sam neko vreme proveo bez naslade i
bola, udišuci mlaku, bljutavu smješu takozvanih do
brih dana, tada u svojoj djetinjastoj duši osjećam raz
metljiv i kukavan jad, tako da liru zahvalnosti ba
cam sanjivom bogu zadovoljstva u sanjivo lice, i
više volim da u meni gori pravi satanski bol nego
ova povoljna sobna temperatura. Tada u meni gori
divlja žudnja za snažnim osjećanjima, za doživljaji
ma, gori srdžba prema ovom uftiljenom, plitkom,
normiranom i sterilizovanom životu i bjesomučni
prohtjev da nešto razbijem u paramparčad, kao na
primjer neku veliku trgovacku kuću, ili katedralu, ili
samoga sebe; da počinim neku smjelu glupost, da
nekim poštovanim idolima zderem vlasulje, da
neke buntovnicke đake snabdijem priželjkivanom
voznom kartom za Hamburg, da zavedem neku dje
vojčicu ili da nekolicini predstavnika građanskog
poretka, u svetu, zavrnem šiju. Jer od svega sam
ipak najviše mrzeo, najviše se gnušao i proklinjao to
stanje zadovoljstva, zdravlje, udobnost, taj negova
ni optimizam građanina, to obilno i uspješno odga
jivanje osrednjeg, normalnog, prosječnog..."

(Herman Hese - Stepski vuk)
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 22:34   #24
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

LilShizle kaže:
"Zelim da rastes i da se razvijas radi sebe samog, i na svoj nacin, a ne da bi meni sluzio. Jer volim te i osecam da sam jedno s tobom, ali s tobom takvim kakav jesi, a ne kakav bi meni odgovarao kao objekat koji bi ja koristila..."

Erich Fromm-Umece Ljubavi
seka is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 10:15   #25
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Čovek ima više hrabrostri prema drugom, nego prema sebi. Da nije toga, ne bi bilo zla na svetu. Savršenstvo čoveka sastojalo bi se u tome da bude većma strog prema sebi, negoli čak i pravedan prema drugom. Ja znam puno ljudi koji su bili vrlo pravedni prema drugom, ali nisu bili strogi prema sebi, i zato su bili uvek labavi u stvarima dobra. Oni su bili više diletanti, nego artisti dobra. Njihova pravednost je uvek propadala, ako nije bila u pitanju tuđa ličnost nego njegova sopstvena, jer pravednost prema sebi zavisi od strogosti prema sebi, kao što pravednost prema drugom zavisi samo od naše dobrote. Pravednost je jedno kraljevsko osećanje, i čovek pokazuje pravednost često više laskajući sebi, nego voleći drugog. Najbolji ljudi su oni koji su prema sebi najstroži, i koji oproste drugom i ono što nikad ne bi oprostili samom sebi.

Blago Cara Radovana
Old 17-02-08, 22:36   #26
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

"Čula su naelektrisala vrhove prstiju kojim sam joj doticao kožu i pratio besprekornu liniju glatkih ramena, tragajući uzalud za malom, najmanjom greškom. Mirisala je na Indiju, na breskvu, na izvor, biseri su virili iz tek odškrinute školjke njenih usana, osetio sam u bradi laki drhtaj, jeku jedne davne groznice za koju sam mislio da umire kad te obuzme i da se više ne može vratiti ako je jednom preboliš.
Da, želeo sam je, jako sam je želeo...
Dodirnuo sam joj mali prst na nozi, bezuspešno pokušao da nadlanicom uklonim beleg iz detinjstva sa njenog levog kolena, udubio se u čudni raspored sićušnih mladeža na tilu vitkih ledja...I trgao se.Uplašen...Koliko to na njoj ima tajnih mesta koja bih želeo da poljubim? Ali ne sad. Jednom. Možda...
Ja sam momak staromodan. Prevazidjen. Po mojoj religiji, moja želja je samo pola želje...
Lepo sanjaj, mali mišu nabareni. Ko zna da li ćeš mi ikad više biti tako blizu? Možda ću se kajati, možda ću morati da se napijem svaki put kad se setim ove noći...Neka...
Ako ikad budemo spavali zajedno, to će biti onako kako sam zamislio. I kako Bog zapoveda. I niko neće spavati za vreme tog spavanja...
Laku noć, njene pospane oči..."

Djordje Balašević-Tri posleratna druga
Old 18-02-08, 22:13   #27
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

"Sa suzama u očima uzeo sam naizgled beživotno biće u krilo. Molio sam se preklinjući Boga da mu poštedi život. Nekoliko sati kasnije malo stvorenje otvorilo je oči, stalo na noge i nesigurno prohodalo. Cijela škola klicala je od radosti.
Ali te noći u snu, naučio sam lekciju koju nikad neću zaboraviti. Bio sam s lanetom do dva sata ujutro kad sam zaspao. Lane mi se pojavilo u snu i progovorilo:
“Zadržavaš me. Molim te, pusti me, pusti me!”
“Dobro”, odgovorio sam u snu.
Odmah sam se produbio i viknuo: “Dečki, lane umire!”
Otrčao sam u ugao sobe gdje sam ga bio ostavio. Ono je posljednjim naporom pokušalo ustati, posrnulo i palo mi do nogu, mrtvo.

U skladu sa grupnom karmom koja vodi i upravlja sudbinom životinja, život laneta je prošao i ono je bilo spremno napredovati prema višem obliku. Ali svojom dubokom vezanošću koja je, kako sam kasnije shvatio, bila sebična, i svojim gorljivim molitvama mogao sam ga držati u granicama životinjske forme iz koje se njegova duša nastojala osloboditi. Stoga mi se duša laneta obratila u snu, jer bez moje suglasnosti ili nije htjela ili nije mogla otići. Čim sam se složio, otišla je."

Autobiography of a Yogi
Paramahansa Yogananda
Old 25-02-08, 22:31   #28
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

"Život svakog čoveka je put ka samome sebi, pokušaj jednog puta, nagoveštaj jedne staze. Nijedan čovek nikada nije on sam, ali svaki teži da to postane, poneko potmulo, poneko jasnije, svako kako ume. Svako nosi do konca ostatke svog rođenja, sluz i ljušturu jednog prasveta. Poneko ne postane čovek nikada, već ostaje žaba, ostaje gušter, ostaje mrav. Poneko je gore čovek, a dole riba. Ali svako je hitac prirode uperen ka čoveku. Svima nam je zajedinčko poreklo, majke naše, svi mi potičemo iz istog ždrela, ali svako, kao pokušaj i hitac iz dubina, teži vlastitoj svrsi. Mi možemo razumeti jedan drugog, ali svako od nas može da protumači samo sebe samog''.

"ne smem sebe nazvati čovekom koji je došao do saznanja. Bio sam tragalac, i još sam to, ali ne tragam više po zvezdama i po knjigama, počinjem da osluškujem ona učenja kojima šumori krv u meni. moja povest nije prijatna, nije slatka i skladna kao izmišljene priče, ima ukus besmisla i pometnje, ludila i sna kao i život svih onih ljudi koji više ne žele da se obmanjuju."

Herman Hesse Demijan
Old 02-03-08, 12:28   #29
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Ernest Hemingvej - Starac i more

Sumrak rano pade, jer se, uopšte, po zalasku sunca, rano smrkava u septembru. On se nasloni na drvo i predade se odmoru koliko mu je to bilo mogućno. Pojaviše se prve zvijezde. Nije im znao imena ali ih je vidio i bio uvjeren da će se na kraju pojaviti sve i da će nad njim bdjeti svi njegovi daleki prijatelji.
"Riba je takodje moj prijatelj", reče glasno. "Takvu ribu nisam nikada vidio niti čuo o njoj. Ali moram je ubiti. Drago mi je što nas niko ne prisiljava da ubijemo zvijezde."
Zamisli, kad bismo svakoga dana morali ubijati mjesec. Mjesec bježi. A zamisli šta bi bilo kad bismo svakodnevno morali ubijati sunce? Ipak smo rodjeni pod srećnom zvijezdom, pomisli on.
Tada mu bi žao velike ribe koja nema šta da jede, no odlučnost da je ubije, ni za časak ne popusti uprkos toga što ju je žalio. Koliko će ona ljudi nahraniti. Pa, ipak jesu li svi oni dostojni da je pojedu. Ne, svakako da nisu. Nema nijednog dostojnog da je pojede, kada čovjek pomisli na njen podvig i na njeno dostojanstvo.
Old 06-03-08, 22:48   #30
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Antoine de Saint-Exupéry: Mali princ

Ti si za mene samo mali dečak sličan stotinama hiljada drugih dečaka. I ti mi nisi potreban. A ni ja tebi nisam potrebna. Ja sam za tebe samo lisica slična stotinama hiljada lisica. Ali, ako me pripitomiš bićemo potrebni jedno drugom. Ti ćeš za mene biti jedini na svetu. Ja ću za tebe biti jedina na svetu...
- Počinjem da shvatam, reče mali princ. - Postoji jedna ruža... mislim da me je pripitomila...
- Čovek poznaje samo one stvari koje pripitomi, reče lisica. Ljudi nemaju više vremena da bilo šta upoznaju. Oni kupuju gotove stvari kod trgovaca. A kako nema trgovaca koji prodaju prijatelje, ljudi više nemaju prijatelja. Ako hoćeš prijatelja, pripitomi me!

- Evo moje tajne. reče lisica. - Sasvim je jednostavna: čovek samo srcem dobro vidi. Suština se očima ne da sagledati. Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti ne treba da zaboraviš. Ti si zauvek odgovoran za ono sto si pripitomio.
Old 07-03-08, 09:22   #31
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Glupo brbljanje ne govori o tome šta se stvarno zbilo, nego samo o tome šta je propušteno da se učini i šta nije uspjelo. Glupa istorija (koja nije ništa drugo do manje-više skraćeni oblik ovog jadnog uvjerenja u pisanoj formi) malo toga zna što bi vrijedilo znati. Upad Atile, krstaški ratovi, sicilijansko večernje, tridesetogodišnji rat - sve sam grijeh i bijeda. Ne rad, nego ometanje rada. Dok se vodio rat, trava bi ozelenjela svakog proljeća i žito bi svakog ljeta sazrelo. Ruka radnika i um mislioca nijesu se odmarali. I nasuprot svakom grijehu i bijedi zemlja još uvijek cvjeta. Jadna, jadna istorija! Čudeći se pita: otkud ovo mnoštvo cvijeća? Ništa ne zna o tome što je ruža, rad, proljeće, misao; ali zato mnogo više o onome što sve to želi da uništi. Zato je toliko veliki značaj specifične misli: Srećan je narod koji nema istoriju!

Karlajl
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 11:22   #32
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

Sada je drugačije posmatrao ljude, manje mudro, sa
manje gordosti, ali zato sa više topline, radoznalije, unoseći
se više u njihov život. Kada bi prevezao uobičajenu vrstu
putnika, proste ljude, trgovce, ratnike, ženskadiju - više
mu oni nisu bili tuđi kao nekad: imao je razumevanja za
njih, hvatao ih je i učestvovao u njihovom životu kojim nisu
rukovodile misli i saznanja, već jedino nagoni, želje. Osećao
se kao jedan od njih. Mada je došao gotovo do savršenstva,
hvatajući se ukoštac sa poslednjom ranom, ipak mu se činilo
da su mu ovi ljudi braća, a njihove sujete, požude i smešne
osobine prestale su da mu budu smešne, postale su shvatlji-
ve, dostojne ljubavi, štaviše, i poštovanja. Slepa ljubav
majke prema svom detetu, glupi, slepi ponos oca, uobraže-
nog oca, na sina jedinca, zaslepljeno neobuzdano stremlje-
nje za adiđarima i zadivljenim pogledima muškaraca kod
neke mlade, sujetne žene, svi ovi nagoni, sve ove detinjarije,
svi ovi priprosti, budalasti, ali neobično snažni, toliko
životni i silno prodorni porivi i požude za Sidarthu više
nisu bili detinjarija, video je da ljudi radi njih žive, radi
njih stvaraju neizmerna čuda, putuju, vode ratove, neizmerno
pate, neizmerno trpe, pa je zbog toga mogao samo
ih voli. Video je život, životvornost, ono nerazrušivo u svim
novim strastima, u svim njihovim delima. Ljudi su bili
dostojni ljubavi i divljenja u svojoj slepoj odanosti, snazi i
žilavosti. Ništa im nije nedostajalo, posvećeni i mislioci su
ili samo malko ispred njih, imali su samo jedno jedino
siććušno preimućstvo: svest, svesnu misao o jedinstvu svega
živog. U izvesnim časovima Sidarta bi, štaviše, posu-
mnjao, treba li to saznanje, tu misao oceniti tako visoko,
nije li možda i to samo detinjarija misaonih ljudi, misaono
detinjih ljudi. U svemu drugom su ljudi iz sveta bili ravni
mudracu, često i daleko nadmoćniji, kao što i životinje, u
svom upornom, nepokolebljivom izvršavanju onoga što je
potrebno, u izvesnim trenucima na izgled imaju nadmoć
nad ljudima.

(Herman Hese - Sidarta)

Last edited by zagorski; 07-03-08 at 15:36..
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 15:33   #33
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

"Često mi se čini da nije sve izgubljeno na vjetrovima i bespućima.
Često me obraduje misao da je očaj, haos i bludnja samo nužan prelazni oblik.
Često mi se čini da osjećam kako izlazim, još nesiguran i slomljen, iz svega što je bilo, i
da stajem na čvrsto mijesto, van sebe, odakle počinje pucati vidik, širina i sloboda.
Često mi se pričinjava da sam jak i stalan, da sam već dovoljan sam sebi, da sam se
izvio nad ropstvom tijela i vlasti sudbine i da samo treba da sijednem i položim ruku na
djela i da radim, vedra duha i smirena srca, dugo, ustrajno i oduševljeno kao stari
zlatari. Često mi se pričinjava.
Ali me dan još česće povuče sa sobom, pa se lomim i previjam od nemila do netraga,
od čovjeka do čovjeka, od laži do laži i od bola do bola ..."

Ex Ponto-Nemiri Andrić
Old 09-03-08, 16:52   #34
Paramanand
Moderator

To je bio neobičan čovjek. A neobično je na njemu bilo samo ovo. Taj u svemu i po svemu mali čovjek, oprezan, plašljiv, sitničav i račundžija, nosio je u krvi iskru dragocjene, rijetke i moćne materije koja teži i neodoljivo goni visinama i smjelostima svake vrste, podvizima duha i tijela.

Između čovjeka i te iskre u njemu dolazilo je neprestano do nevjerovatnih nesporazuma i sukoba, tragičnih i komičnih. U tom stalnom rvanju čas je pobjeđivao sitni, obazrivi čovjek, čas iskra u njegovoj krvi, čas je on obuzdavao i skrivao nju, čas ona odvodila njega na neslućene i neželjene puteve na kojima, umirući od straha i kajanja, sam sebe nije mogao da pozna ni smio da prizna. A kad bi se desilo, što je ponajčešće i bivao slučaj, da nijedna od te dvije suprotne snage ne preovlada – on je ostajao u mjestu, ukočen, zbunjen, dvoličan, smiješan i jadan, čudak i šeprtlja, težak sebi i neprijatan drugima. I do smrti je ostao takav, čudan čovjek, pun neuhvatljivih protivrječnosti, sposoban za neočekivane postupke.

A jednog dana mali je čovjek umro, otpao kao sitna ljuska koja trune i nestaje, a ona neuništiva moćna iskra iz njega krenula je živa dalje, novim putevima u nepoznatom pravcu.

Ivo Andrić – Znakovi pored puta
Old 10-03-08, 09:04   #35
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Ima ljudi koji su hrabriji pred smrću, nego pred životom i ljubavi...
Čovjek koji nije hrabar ne može biti ni pošten, jer za poštenje su potrebne žrtve kakve kukavica ne umije da podnese, a potrebna je i velikodušnost koju on ne može razumijeti.
Ako ljubav zavisi od naše slobodne volje, zašto ne prestanu da vole oni koji bi htjeli da prestanu?

Naprotiv, plaču od bola i robuju ljubavi, čak i oni ponosni ljudi koji inače smatraju ropstvo za najveće zlo...
rado se lišavaju zbog ljubavi nečeg čega se inače nikad nisu htjeli odreći i nose svoju ljubav kao bolest ili okov; i žive u strahu da ne izgube samo onog koga vole.

Takva patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje.
Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti...
Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo.
Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time...

Hesse
Old 10-03-08, 13:35   #36
Paramanand
Moderator

Jedan stari hodočasnik prelazio je usred zime preko mosta u podnožju Himalaja, kada je počela kiša. Čuvar prelaza mu je rekao: "Kako ćeš, dobri čovječe, stići gore po ovakvom vremenu?"
Starac mu je veselo odgovorio: "Moje srce je već tamo, ostatku mene lako je da ga prati".
Old 10-03-08, 23:40   #37
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Zar smo mi gospodari svojih djela? sve dobro i zlo što nam se dogodi na zemlji, pisano je tamo gore. Znate li neki način da se izbriše ono što je zapisano? Recite gospodine : mogu li ja ne biti?
Mogu li ja biti neko drugi ?
A kad sam već ja ja, mogu li činiti nešto drugo nego što činim?
jer ništa na ovom svijetu nije stalno i stvari mijenjaju svoje značenje kako vjetar puhne.
A vjetar stalno puše, a da toga niste ni svjesni.
A vjetar puše i sreća se pretvara u nesreću, osveta u nagradu, laka djevojka u odanu ženu, kakvoj nema ravne…
Gospodine, nismo mi jedini koje su preradili.
Sve što se ikad na svijetu dogodilo, bilo je već sto puta prerađeno i nikome ne pada na pamet pogledati kako je to stavrno bilo. Ljudi su već toliko puta bili prerađeni, da ni ne znaju što su....
Ponekad sanjam letimo
letimo sami ko ukleti a vjetar nas svojom snagom gura...

Jacques i njegov gospodar Milan Kundera
Old 11-03-08, 09:35   #38
Paramanand
Moderator

Onda sam počeo da je iznevjeravam.
To ne znači da sam odavao naše tajne ili nju dovodio u nepriliku. Nijesam otkrivao ono što je trebalo da prećutim. Ali sam prećutkivao ono što je trebalo da otkrijem. Nijesam se opredijelio za nju. Znam da je prećutkivanje neupadljiva varijanta izdaje. Spolja ne može da se zaključi da li neko nešto prećutkuje ili je samo diskretan, pun obzira, izbjegava mučne i nezgodne situacije. Ali onaj, onaj ko se ne opredjeljuje, zna to dobro. Prećutkivanje podjednako izmiče tle pod nogama nekoj vezi kao i neke od spektakularnijih varijanti izdaje.

Šlink - Čitač
Old 11-03-08, 14:14   #39
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Lj. Habjanović – Đurović

Postoji u meni mnogo čežnji i mnogo težnji i još više želja, neostvarenih maštanja i sveta iz oblaka. Da li ću se ikada prizemljiti ni sam ne znam. A i ne želim. Želim uvek biti dete, jer jedino tako mogu da opravdam ponekad suze u svojim očima.
Moja sloboda i moja sigurnost samo su prividni. Uporno pokušavam da se oslobodim svoje smotanosti, svoje stidljivosti i nesigurnosti, ali još uvek nisam uspeo da otkrijem onaj prauzrok koji me je, eto, doveo da se u odnosu sa ljudima ponašam tako. Otkrijem li njega, rešiću sve.
Jedino kada pišem ja sam lav! Inače, običan sam miš koji pokušava da strugne u prvu mišju rupu. Papir je jedino bojno polje gde mi niko ništa ne može. Ali, kada bi život bio papir, kada bi svi problemi bili od papira – kako bi se lako dali zgužvati!
Old 18-03-08, 13:05   #40
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

"A onda mi je došlo do svijesti da je opasno i ovo radosno posmatranje, nisam se više osjećao nadmoćan, ni skriven, oživjelo je nešto neželjeno u meni. Nije to bila strast, već možda gore od toga: uspomena. Na jednu jedinu ženu u mome životu. Ne znam kako je isplivala ispod naslage godina, nije lijepa kao ova, nije joj ni slična, zašto je jedna dozvala drugu, više me se tiče ona daleka koja ne postoji, dvadeset godina je zaboravljam, i pamtim, dolazi u sjećanje kad neću i kad mi ne treba, gorka kao pelin. Dugo je nije bilo u meni, odakle sad da se javi. Da li zbog ove žene s licem iz griješnih snova, da li zbog brata, da ga zaboravim, da li zbog svega što se desilo, da se prekorim? Da se prekorim što sam ispustio sve mogućnosti, i više ne mogu da ih vratim.
Oborio sam pogled, nikad čovjek ne smije misliti da je siguran, ni da je umrlo što je prošlo. Ali zašto se budi kad mi je najmanje potrebno? Nije ona važna, ta daleka, sjećanje na nju zamjenjuje skrivenu misao da je sve moglo biti drukčije, pa i ovo što me boli. Odlazi, sjenko, ništa nije moglo biti drukčije, i našlo bi se nešto drugo da boli. Ne može biti drukčije pa da bude bolje u ljudskom životu.
Ova što me pokrenula, vratila me sebi. "

Meša Selimović-Derviš i smrt
Reply

Tags
pored, puta, znakovi

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules