MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 05-12-08, 19:52   #201
Daci
MiM team Expert

Daci's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Daci na dobrome putu

Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti...
Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time...

Herman Hesse
Old 05-12-08, 23:01   #202
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

"Saznao sam u koje doba godine je ovde najlepše...U ono doba godine kad si ti tu.."

Djordje Balašević - Jedan od onih života
seka is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 19:24   #203
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

Registrovan: Oct 2007
MirIam na dobrome putu

"S koliko god nežnosti i mudrosti negovali taj naš odnos tananog prijateljstva, ono nije moglo da potraje zauvek. Ono što smo imali u rukama, bilo je kao samo produžena slepa ulica. To mi je bilo sasvim jasno."

Haruki Murakami "Sputnik ljubav"
Old 08-12-08, 13:19   #204
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Registrovan: Nov 2008
tinky has disabled reputation

"...Prelistao sam silne knjige nadajući se da će Tajna samo zasjati medu stranicama, kao presovani listak staniola, prelistao sam silne oblake, grickajući onu sladunjavu travku koja raste jedino u podnožju Mladosti, slušao sam šta zbore Pametni, poturao ogledalce pred Opsenare, loveći Rešenje u njihovim obrnutim likovima, a onda sam preplivao čak na drugu obalu Čekanja, i tek otud video da su crkve mudrosti tamo odakle dolazim...

Srećom njihovi vrhovi dizali su se iznad šume vremena dovoljno visoko da se po njima dalje orijentišem..."

Đorđe Balašević - Jedan od onih života
Old 08-12-08, 21:56   #205
kolacic
Sve je tvoje moje

kolacic's Avatar

Registrovan: Feb 2008
kolacic has disabled reputation

"Postoje samo tri stvari koje se mogu uraditi sa ženom. Možeš da je voliš, da patiš zbog nje ili da je pretvoriš u književnost."

Lorens Darel "Aleksandrijski kvartet"
Old 09-12-08, 14:48   #206
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

''Bogatstvo je kad umeš da se raduješ lepoti sveta oko sebe , sunčevom zraku, kapljici rose ,dobroj knjizi, muzici...Bogatstvo je ono što nosiš u sebi i što dok ti stariš ostaje mlado i moćno, greje u studi , blista u tami , kaže kako zbog nečega uvek treba početi ispočetka, kako se treba nadati i verovati u smisao života bez prestanka tragajući za njim, boreći se za njega .''

Nada Marinković "Godišnje doba"
Old 10-12-08, 14:09   #207
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Savršena ljubav isključuje strah. Tamo gde postoji ljubav ne postoje zahtevi, očekivanja, zavisnost. Ja ne tražim da me učinite srećnim; moja sreća ne zavisi od vas. Ako morate da me napustite, neće mi biti žao samog sebe; izuzetno mi prija vaše društvo, ali ja se ne vezujem za vas. Ja uživam u vašem društvu na temelju nevezanosti - ne uživam ja u vama, to je nešto veće i od vas i od mene, nešto što sam otkrio, neka vrsta simfonije, neka vrsta orkestra svira u vašem prisustvu. Ali, kad odete od mene, orkestar ne prestaje da svira. To je orkestar širokog repertoara i nikad ne prestaje da svira."

Antoni de Melo
Old 11-12-08, 11:25   #208
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

MirIam na dobrome putu

Ima ljudi koji u svojoj prgavoj uvredjenosti nalaze vanredno uživanje, a naročito kad ona kod njih dospe (što se dogadja vrlo često) do krajnjih granica. U takvim trenucima njima kao da je prijatnije da budu uvredjeni nego ne uvredjeni. Te osetljive ljude posle strašno muči kajanje, naravno ako su pametni i ako su u stanju da shvate da su se žestili deset puta više nego što je trebalo.

F. M. Dostojevski "Idiot"
Old 12-12-08, 22:32   #209
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

MOMO KAPOR

Postoji jedna reč u koju staje pola veka našeg života. To je reč - najmanji zajednički sadržatelj. Reč fantom. Nema. Slušamo je od najmanjih nogu. Čujemo je u isto vreme kad i svetu reč: mama! Nema. Ta četiri slova sadrže čitavu istoriju naše bede. Kada ulazimo u trgovinu, mi ne tražimo ono što nam treba, već pitamo: ima li?
U pekari: ima li hleba? U mlekari: ima li mleka? Na benzinskoj pumpi: ima li goriva? Nema.
Verovao sam da sam do kraja istražio pustoš ta četiri slova i da me više ništa ne može iznenaditi, ali, evo, stigli smo do samog kraja - ulazimo u banke i pitamo: ima li para?
Nema.
Pokusavam da zamislim Švajcarca kojem u Nacionalnoj banci u Ženevi kažu da nema para! Voleo bih da mu vidim izraz lica u času kada mu se ruši čitav svet...
A nama, ništa! Oguglali smo na reč nema.
"Kada ćete dobiti pare?"
"Ne dosađujte, čoveče! Vidite li da radimo? Otkud znamo kada ćemo dobiti? Možda sutra popodne, možda u ponedeljak..."
Hvalimo se jedni drugima kako smo bili srećne ruke, kada u nekoj banci slučajno dobijemo svoj novac i u tome ne vidimo ništa čudno.
Nema se roji i razmnožava.
Nema - ta strašna, deficitarna reč, čija praznina zlokobno odjekuje.
Da li smo svi poludeli?
Old 17-12-08, 08:59   #210
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

MirIam na dobrome putu

"...Ne želi suviše da znaš. Što se manje zna, lakše se živi. Znanje čoveka čini slobodnim, ali i nesrećnim."

"Normalan čovek postaje melanholičan kad se spušta veče. Ponekad bez razloga. Prosto tako. To je vreme senki, vreme usamljenosti. Vreme kad konjak najbolje prija."

E. M. Remark "Tri ratna druga"
Old 17-12-08, 19:53   #211
kolacic
Sve je tvoje moje

kolacic's Avatar

Registrovan: Feb 2008
kolacic has disabled reputation
Smile Tako istinito...

"Odjednom me nije nimalo sramota što mi je zemlja neuka i zabita, orijentalna, odjednom vidim u ozbiljnosti sa kojom se moj gladni narod odnosi prema životu, njegovu moralnu, ljudsku uzvišenost nad lagodnom mušičavošću ovoga što oko mene pije čaj, već stotinama godina at foru o' clock, ima univerzitete već osam stoleća i kraljevsku porodicu koja je još u šesnaestom veku razrešila svoje obrenovićevsko-karađorđevićevske međusobice. Prkosno, nekako u inat, pričam im najgroznije priče koje mi padaju na pamet; kako ja, jedanaestogodišnjak, 4. decembra četrnaeste, gledam vešanje sedamnaestogodišnjeg Mihajla Radojčića na Terazijama između 'Balkana' i 'Moskve', kako je izgledalo okrvavljeno telo moje sedmogodišnje sestre Cvete u koju je, tek nekoliko metara udaljenu od mene, udarila granata austrijskog merzera; na kraju im, malo zgađenim, pričam biser-priču o Milomiju, koga sretosmo otac i ja gde iznad sela Krst na Rudniku, jednog novembarskog dana čuva stoku. Zemlja je zamrznuta od jutarnje suvomrazice i Milomij, objašnjavam detaljno Englezima, cupka u mestu i trčka oko stoke ne bi li se makar malo zagrejao.
- Kako izdržiš tako bos? - pita ga moj otac.
- Još malo - kaže Milomij - dok se prva krava ne pobalega. Onda ti dolazi divota: noge u toplu balegu, ništa lepše od toga, penje se toploća sve do ušiju!

John poče grohotom da se smeje.

- For goodness sake, Steven, what a story!

Ali ja odjednom, odnekud zadovoljan, ne obraćam pažnju na Johnov smeh, već kažem Grahamu:

- Milomij, for sure, doesn't share your belief, that 'life is an affair of charm!'"

Slobodan Selenić "Očevi i oci"
Old 20-12-08, 17:27   #212
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Ima ljudi koji izazivaju i potiču ono najbolje u nama i drugim ljudima, samo…ti se ljudi ne mogu otkriti na prvi pogled. Oni ne vole nositi zlato ni srebro (a po njihovu bismo ih sjaju možda prepoznali), jednostavno, ni po čemu se ne ističu od ostalih ljudi.. a ipak, čine nam život ljepšim, svjetlijim, ispunjenijim, svrhovitijim, plemenitijim. Katkad ih možemo prepoznati po smijehu onih oko njih, ljudi ili djece, po vedrim licima kojima su okruženi, po sretnim pričama ili pjesmama, ili po glazbi kojoj uče djecu. U njihovoj blizini nema mržnje, ljutnje ili ružnih riječi. Okruženi su dobrotom, a takvih ljudi ima u svakom gradu. Oni nas uče kako živjeti, kako se radovati, kako voljeti. Zovu ih Zlatni ljudi. Svatko sretne nekog zlatnog čovjeka, a toga čak i ne mora biti svjestan. No, trag toga susreta ostaje. Prepoznat ćete ga u očima koje sjaje i u osmijehu koji ostaje na licu, u lijepu, smirenu i ispunjenu osjećaju sreće u grudima.
Potražite Zlatne ljude… tu su… oko nas…

J. KLEPAC - PATULJCI ŽIVE U KUGLAMA
Old 20-12-08, 17:52   #213
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

...Uz put Govinda reče:

- O Sidarto, naučio si kod samana više nego što mi je bilo poznato. Teško je, veoma teško opčiniti starog samanu. Zacelo, da si ostao, ti bi uskoro naučio da hodaš po vodi.

- Nije mi želja da hodam po vodi - odvrati Sidarta. - Neka se stare samane zadovolje takvim veštinama.

(H. Hese - Sidarta)
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 10:29   #214
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

MirIam na dobrome putu

A osim toga, da bi neko upoznao bilo kog čoveka, prema njemu se treba odnositi postupno i obazrivo da se ne bi prevario i zapao u predubedjenje, što je kasnije vrlo teško ispraviti. Zapravo, da bi čovek nespristrasno sudio o nekim ljudima, on unapred treba da se odrekne izvesnih, već usvojenih pogleda i svakidašnje navike prema ljudima što nas obično okružuju.

F. M. Dostojevski "Zločin i kazna"
Old 22-12-08, 12:52   #215
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

-Nikada nemoj da se stidiš - nastavi on. -Prihvataj ono što ti život nudi i pokušaj da piješ iz čaša koje se pred tobom nalaze. Sva vina treba piti - neka samo gutljaj, a neka celu flašu.
- Kako to da znam?
- Po ukusu. Dobro vino ume da prepozna onaj ko je probao i loše.

P.Koeljo - Brida
Old 23-12-08, 10:49   #216
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

"Ti si meni,babo,uvijek govorio priče u kojima dobro pobjeđuje zlo,ljubav pobjeđuje mržnju,milosrđe grubost,pamet ludilo.krivo si me ucio,babo.Da si me učio drukčije,možda bi ogrubljela,možda bih sve lakse podnosila.Morao si mi kazati da je život period tmurnog,sivog vremena s iznenadnim a kratkim sunčanim trenutcima.Ja cu tako ucit svoju djecu.Ako pak njima sunčani intervali budu trajali duže,neće biti na gubitku."

"Covjek ide od cilja do cilja i, bez obzira ostvario ih ili ne, dolazi do onog konacnog, iza koga zjapi – nista. Za ljude visokih umnih potencijala opasno je tragati za smislom zivota. To traganje moze ih odvesti u ludilo ili samoubojstvo. Daleko sam i od jednog i od drugog, samo osjecam da je moj brod otisao, da cu se ukrcati u neki drugi koji mi bude sudjen i kao slijepi putnik krenuti ne znajuci kamo vodi. Ne vjerujem da cu nesto otkriti neotkriveno. Prosto, ja sam covjek koji je za svoje godine isuvise vidio, isuvise cuo, isuvise zna, a ostao sam u tunelu vlastite izgubljenosti i suvisnosti. Podsjetnik sam koga treba uklonuti da nikog vise ne podsjeca, budilnik koga treba zaustaviti da nikom vise ne zazvoni."

Nura Bazdulj-Hubijar
Old 23-12-08, 22:38   #217
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Dvanaest glasova besno je vikalo, i svi su bili jednaki. Sad je bilo jasno šta se promijenilo u izgledu svinja. Pogled životinja koje su stajale napolju klizio je od svinje do čoveka, od čoveka do svinje, i ponovo od svinje do čoveka; ali, već je bilo nemoguće raspoznati ko je svinja, a ko čovek.

Životinjska farma - Orvel
Old 24-12-08, 10:11   #218
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

Bila jednom dva zen-manastira, jedan pored drugog, i oba sa po jednim mladim monahom. Svakog jutra na svom putu do tržnice, jedan bi monah potrčao kraj drugog.

- Gdje ćeš?
- Gdje me noge nose.
- Sljedeći put ga pitaj, šta kad ne bi imao noge?
- Da, to će ga srediti.
- Gdje ćeš?
- Gdje me vjetar nosi.
- Opet sam izgubio bitku riječima.
- Drugi put mu reci, šta ako vjetar prestane?
- Da, da, da...
- Gdje ćeš?
- Na tržnicu

(Zen priča)
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 11:17   #219
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Default Desiderata

Svako od nas ima svoj oklop kojim se štiti od spoljašnjeg sveta.
Neki nikada ne nadju nacin da ga bar na tren skinu i pokažu svoju pravu unutrašnjost,
unutrašnju lepotu koju poseduje svaki čovek.

Iz straha da ne bismo bili povređeni, odbačeni i nevoljeni zatvaramo se u svoje oklope, a svakim danom ti oklopi postaju sve tvrđi dok se konačno potpuno ne zatvorimo u sebe, u svoju "sigurnost" iz koje ne možemo pokazati svoja osećanja. Radije biramo tamnicu nego da pogledamo svetlo i sami damo to isto svetlo drugima.

Možda baš neko kraj nas čeka malo naše topline, brige i nežnosti.

Skinite sve svoje oklope, kojima se štitite i koji vas stežu
Bar na tren budite onakvi kakvi jeste.
Dozvolite sebi da budete Vi.

Pokažite svoju meku unutrašnju stranu. Budite nežni i blagi, ljubazni požrtvovni.
Neizreciva je nagrada onome koji sebe daje u potpunosti!

Želimo li biti srećni, moramo za to platiti cenu.
Cena naše sreće, je dati sebe.
Ni više ni manje, sebe dati moguće je jedino u potpunoj slobodi, radosno i iz ljubavi.
Old 24-12-08, 12:59   #220
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

MirIam na dobrome putu

Danas sam možda najsrećniji čovek na svetu jer meni pripada sve što ne želim, a jedinoj stvari do koje mi je stalo u životu svaki zaokret elise priblažava me. A možda ću sve izgubiti kada stignem do nje.

Blez Sandrar "Opasni život"

Tags
pored, puta, znakovi

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules