MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 19-12-11, 00:55   #21
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Zaboravi na bicevanje, od toga nista nije bilo.

U vrijeme kada se jung druzio sa frojdom tada nije postojo pojam analiticka psihologija, ona nastaje tek poslije 1914. god. Sve se to tad zvalo psihoanaliza ili danas, kako to zovu, dinamicka psihologija ( sve skole).

Citajuci pisma Frojdova upucena Jungu i obratno moze se primjetiti da se tada( dok su saradjivali) posebna paznja poklanjala '' kontratransferu'', pojavi kada terapeut mora biti hladan sa svojim emocijama i potpuno kontrolisan na emocionalne provokacije od strane pacijenata. Jednom prilikom Jung upucuje pitanje Frojdu kao velikom ucitelju, vezano za jednu histericnu pacijenticu koju Jung lijeci. Ona je, kako Jung kaze, trazila od njega da joj on nacini dijete,i tu se stvorila velika prepreka terapiskoj proceduri jer bljeste jaki afekti od njene strane i kontaminiraju Junga. Jung se nalazi u neobranom grozdju i u tadasnjem neiskustvu se obraca Frojdu za pomoc preko pisma , kako da se ponese prema tim njenim iracionalnim zahtjevima. Freud mu upucuje jasan savjet da se drzi pravila kontratransfera i da ne popusta s time jer je to jako bitno kako za samu terapiju, tako i za samu pacijentkinju a i za naucnu savjest i kulturu samog Junga kao covjeka. Iz tih njihovih pisama se jasno vidi da se prozima jak osjecaj pristojnosti i konvencionalnosti u ponasanju sa visokim stilom kulture u skladu sa vremenom u kojem su zivili. A posebno se bacao akcenat na naucnu savjest kad je u pitanju vjerodostojnost nekih nalaza, cuvanje diskrecije ljudi i drzanja pravila ponasanja.

Film pokazuje prizore koji nisu u skladu sa stvarnim cinjenicama i biografskim podacima junga.

Jung je dobro proso, kako je proso Wilhelm Reich kad su ga stigle teske klevete. da ima javnu kucu, da je shizofrenik , da je ruski spijun, da je njemacki spijun, da je bio hospitalizovan zbog psihoze , da je prico kako je imo kontakt sa vanzemaljcima..itd.
Reich je jako lose proso u svom zivotu zbog tih kleveta.

Last edited by MARINER; 19-12-11 at 01:09..
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 00:58   #22
Afrika
Hakuna Matata

Afrika's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Afrika has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
Mariner, ja znam da je Jung voleo zene i da nije bio svetac, i da su mu pacijentkinje bile slabost. Znam da nije bio monogaman, znam da je imao nezaleceni rascep u Animi tipican za mnoge muskarce, znam i da je braku prilazio kao istocnjacki despot, koji ima glavnu zenu i konkubine, i neke njegove izjave o zenama su me stvarno razbesnele,
jungovske feminiskinje su ga zbog mnogo cega kritikovale.
Znam i za flert sa nacizmom, neke necasne postupke prema Frojdu, pa i za netrpeljivost prema Slovenima (navodno zbog toga nikada nije spomenuo istocno hriscanstvo, pravoslavlje), ali sam se sad nacisto slogirala.

Zar je moguce da je takav covek imao sadisticke sklonosti?
Nadam se da je to kleveta.

I zasto pises psihoanaliticki pokret?
Postoji jasna razlika izmedju analiticke psihologije i psihoanalize.
Znas nesto vise o ovome?
Old 19-12-11, 00:59   #23
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Quote:
Mariner, ja znam da je Jung voleo zene i da nije bio svetac, i da su mu pacijentkinje bile slabost. Znam da nije bio monogaman, znam da je imao nezaleceni rascep u Animi tipican za mnoge muskarce, znam i da je braku prilazio kao istocnjacki despot, koji ima glavnu zenu i konkubine, i neke njegove izjave o zenama su me stvarno razbesnele,
jungovske feminiskinje su ga zbog mnogo cega kritikovale.
Znam i za flert sa nacizmom, neke necasne postupke prema Frojdu, pa i za netrpeljivost prema Slovenima (navodno zbog toga nikada nije spomenuo istocno hriscanstvo, pravoslavlje), ali sam se sad nacisto slogirala.

Zar je moguce da je takav covek imao sadisticke sklonosti?
Nadam se da je to kleveta.

I zasto pises psihoanaliticki pokret?
Postoji jasna razlika izmedju analiticke psihologije i psihoanalize.
Kako znas to za Junga, koji ti je izvor informacija ?
Old 19-12-11, 01:24   #24
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Originally Posted by Afrika View Post
Znas nesto vise o ovome?
Ja cu ti to ukratko pojasniti.

1933.god Jung prihvaca polozaj predsjednika psihoterapiskog udruzenja u njemackoj nakon sto je tadasnji presjednik to napustio, a na celu toga je bio M.h. Goring blizak rodjak Hermana Goringa. Jung prihvaca tu svoju ulogu i u prvim stampanjima nekih clanaka pocinje nesto da pise njegov odnos prema jevrejima. Sve je to u kontekstu teorije o kolektivno nesvjesnom.
Jung je tada izjavio da niti simpatise naciste niti je po bilo cemo antisemit, on samo nastoji da se brine o napredku nauke psihologije, ali vrlo brzo i on napusta tu poziciju predsjednika tog udruzenja.

Bitno je spomenuti da Jung NIKADA NIJE pravio ispade naciste , niti je nesto posebno pokazivao naklonost prema njima. Sto vise uvjek je imo jevreje kao svoje prijatelje, saradnike, pa i sljedbenike analiticke psihologije.
Jung i nacizam je nesto sto nema neke bitne vrijednosti za raspravljanje.

Last edited by MARINER; 19-12-11 at 01:27..
Old 19-12-11, 12:27   #25
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Mene buni ono njegovo druzenje sa onim Seranom, najiskrenije.
Znalo se da je taj covek nacista, kasnije je postao otvoreni hitlerovac.
U njegovoj knjizi Jung i Hese sam i procitala tu njegovu izjavu da je harem najbolje, ali skupo resenje.
Njegove ljubavnice i zene koje su ucile od njega bile su Toni Volf i Sabina Spilrajn, koliko
ja znam, obe su pocele kao pacijentkinje, da bi kasnije postale analiticarke.

Veza sa Toni Volf je trajala jako dugo, ona je bila njegova muza, mislim da je ta veza sa njom bila trajna i da je Jung tad ziveo u nekoj vrsti bigamije. I njegov brak je bio doveden u pitanje.

Toni Volf je bila veoma postovana (i sada njene tekstove postuju jungovke), ima detalja koji kazu da je smela ulaziti u njihovu kucu svakog dana sem kada je porodicni rucak nedeljom.
Kazu da je ona bila njegova istinska inspiracija i velika ljubav.

Ali naravno, morao je smisliti koncept zene Anime da se to opravda. Zena Anima je oceva kci, nesto tako, kreativna, inspirise, ali njena ljubav navodno nikada nije istinska.
Evo, vec se nerviram dok to pisem, jer su mene razni kreativni majmuni pokusali zadrzati u toj ulozi tokom mog zivota. Izvinjavam se sto sam pristrasna.

Pricu o odnosu prema Slovenima dobila sam od jednog mladog studenta Jungovog instituta, kada sam ga pitala zasto Jung koji je pisao o verovanjima dalekih plemena, nikada nije cak ni pomenuo istocno hriscanstvo. To mi je uvek bilo cudno.

Ne idealizujem Junga.
Ne idealizujem, takodje, nijednog svog omiljenog pisca.
To su samo ljudi sa svojim slabostima.

I ne mislim da je biografija nevazna za stvaralastvo.

Last edited by Lady of Rohan; 19-12-11 at 12:33..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 17:36   #26
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Mene buni ono njegovo druzenje sa onim Seranom, najiskrenije.
Znalo se da je taj covek nacista, kasnije je postao otvoreni hitlerovac.
U njegovoj knjizi Jung i Hese sam i procitala tu njegovu izjavu da je harem najbolje, ali skupo resenje.
Njegove ljubavnice i zene koje su ucile od njega bile su Toni Volf i Sabina Spilrajn, koliko
ja znam, obe su pocele kao pacijentkinje, da bi kasnije postale analiticarke.

Veza sa Toni Volf je trajala jako dugo, ona je bila njegova muza, mislim da je ta veza sa njom bila trajna i da je Jung tad ziveo u nekoj vrsti bigamije. I njegov brak je bio doveden u pitanje.

Toni Volf je bila veoma postovana (i sada njene tekstove postuju jungovke), ima detalja koji kazu da je smela ulaziti u njihovu kucu svakog dana sem kada je porodicni rucak nedeljom.
Kazu da je ona bila njegova istinska inspiracija i velika ljubav.

Ali naravno, morao je smisliti koncept zene Anime da se to opravda. Zena Anima je oceva kci, nesto tako, kreativna, inspirise, ali njena ljubav navodno nikada nije istinska.
Evo, vec se nerviram dok to pisem, jer su mene razni kreativni majmuni pokusali zadrzati u toj ulozi tokom mog zivota. Izvinjavam se sto sam pristrasna.

Pricu o odnosu prema Slovenima dobila sam od jednog mladog studenta Jungovog instituta, kada sam ga pitala zasto Jung koji je pisao o verovanjima dalekih plemena, nikada nije cak ni pomenuo istocno hriscanstvo. To mi je uvek bilo cudno.

Ne idealizujem Junga.
Ne idealizujem, takodje, nijednog svog omiljenog pisca.
To su samo ljudi sa svojim slabostima.

I ne mislim da je biografija nevazna za stvaralastvo.
Navedi izvore informacija vezano za jungove flertove. Literatura i autori ? Sve to o cemu ti pricas djeluje mi ne kredibilno i onako malo pretjerano.
Ja sam procito tri razlicita biografa jungovog zivota, nema tih informacija o kojima ti govoris..zene,prevare, flertovi itd..

Last edited by MARINER; 19-12-11 at 17:44..
Old 19-12-11, 18:05   #27
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Vezano za pojavljivanje nacizma, Jung je 1936. napisao esej Votan u kome primjećuje da osobine pokreta koji se pojavljuje odgovaraju osobinama starogermanskog božanstva Votana, tj. arhetipu Votana. On u eseju kaže:

"Ali ono što je više nego čudno - pikantno do izvesne mere, zapravo - jeste što se jedan drevni bog oluje i besnila, dugo vremena mirni Votan, probudio, poput nekog ugašenog vulkana, za novu aktivnost, u civilizovanoj zemlji za koju se dugo pretpostavljalo da je prerasla srednji vek.
...
Radi boljeg razumevanja i da bismo izbegli predrasude mogli bismo, naravno, da izbegnemo ime „Votan" i da umesto toga govorimo o furor teutonicus. Ali samo bismo govorili istu stvar pa čak ni to, jer furor je u ovom slučaju puko psihologiziranje Votana i ne govori nam ništa više nego da su Nemci u stanju „pomame". Tako gubimo iz vida najosobitiju odliku ovog fenomena, naime, dramatični aspekt Ergreifer-a i Ergriffener-a. Ono što je impresivno povodom nemačkog fenomena jeste to da je jedan čovek, koji je očito „zaposednut" zarazio čitavu naciju do te mere da je sve stavljeno u pokret i da je započelo kotrljanje na svom putu ka propasti... Meni se čini da Votan kao hipoteza pogađa srž stvari.
...
Ako konzistentno primenimo naše, kao što je svima poznato osobito stanovište, dolazimo do zaključka da Votan mora, vremenom da razvije ne samo nemirnu, silovitu, olujnu stranu svoga karaktera, već isto tako svoje estetske i proročke odlike - budući da poseduje veoma različite vidove vlastite prirode. Ako je ovaj zaključak ispravan, Nacionalisocijalizam ne mora biti poslednja reč. Stvari, koje ne možemo zamisliti sada, moraju biti skrivene u zaleđu, ali možemo očekivati da se one pojave u toku nekoliko sledećih godina ili decenija. Votanovo ponovno buđenje jeste stupanje nazad u prošlost; reka je bila zagađena i provalila je u svoj stari kanal. Ali opstrukcija neće trajati zauvek. Pre je reč o reculer pour mieux sauter, a voda će preskočiti prepreku. Onda ćemo makar znati šta Votan govori kada „šapuće s Mimirinom glavom"."
(kompletan esej se nalazi na temi "Arhetipovi i kolektivno nesjvesno)

Vidimo da je nekoliko decenija kasnije Njemačka takva kakva je sad. Možda Votan i jeste pokazao svoju drugu stranu.

Jung je takođe napisao još dva eseja na sličnu temu "Poslije katastrofe" i "Borba sa sjenkom" ali poslije drugog svjetskog rata. Kod nas su objavljeni u knjizi "Civilizacija na prelasku".

Njegova pretpostavka da će Votan pokazati i svoju drugu stranu je jedina olakšavajuća okolnost koju daje u odnosu na nacionalsocijalizam koji je posmatrao kao prolaznu fazu ne sluteći 1936. do čega će sve taj pokret dovesti. Da li je pogriješio o onome što će se desiti za nekoliko decenija odnosno da li je njemački duh sadašnjeg vremena druga strana Votana? Nemam odgovor na to pitanje.

Last edited by Airbender; 19-12-11 at 18:06..
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 18:26   #28
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Dobro si ovo naveo, poznato mi je vec od ranije taj njegov spis. Ali sve to mi izgleda nekako kao da se iz nicega stvara nesto, pa nekako nisam ni voljan o tome spekulisati, puno je tu kontraverzi kao i cijelo jungovo djelo.
Old 19-12-11, 19:55   #29
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Navedi izvore informacija vezano za jungove flertove. Literatura i autori ? Sve to o cemu ti pricas djeluje mi ne kredibilno i onako malo pretjerano.
Ja sam procito tri razlicita biografa jungovog zivota, nema tih informacija o kojima ti govoris..zene,prevare, flertovi itd..
Nisu to flertovi, nego ljubavne veze.

Mariner, SVI znaju da je Toni Volf bila Jungova voljena i postovana ljubavnica, bila je njegova zena Anima, ona je bila njegov duhovni vodic, 1913. i Crvena knjiga bile su u njenom znaku!

Cak su i dramu pravili o tom njegovom
ljubavnom trouglu, o Emi Jung i Toni Volf, daj, nemoj me zezati!
Ema Jung se umalo nije razvela zbog nje.

Jolanda Jakobi je, recimo, spominje kao njegovu istinsku ljubav, zlata vrednog sagovornika, muzu i inspiraciju.

I Sabina Spilrajn je bila njegova ljubavnica, i bilo ih je jos!

U Seranovoj knjizi se spominje i neka Skandinavka sa kojom je spremao maithunu,
tantricko ujedinjenje koje je valjda necim bilo spreceno!

To je poznata stvar, on nije bio monogaman kao Frojd koji je bio toliko cvrst i moralan da ga je Lu Salome samo duhom zavela. A mislim da je Frojd bio i prestar tada.

Ja da sam bila u blizini onog snaznog, lepog, muzevnog Lava, znam sta bi me snaslo...

Imao je on saradnica, poput Jolande Jakobi i Marije Lujze koje su mu bile samo saradnici,
ali imao je i ljubavnice. Mislim cak da je smisljeno koristio tu kreativnu energiju, da je namerno drzao svoj libido aktivnim da bi mu to pomoglo u stvaralastvu.

On nije bio mrtav, beskrvan covek, vec bujna i strastvena priroda.

Jedino sto mu ne mogu oprostiti je to sto je rekao da sa takvim zenama treba imati misticno ujedinjenje, ali da se sa Kraljicom od Sabe ne treba zeniti, niti sa njom imati porodicu i decu! Takva ljubav, navodno, unistava. Bedno, kukavicki.

To vi samo sebe tesite, da smo vi proizvodi vasih umova!
Da smo podeljene unutar sebe kao sto ste vi podeljeni!
Oni istinski hrabri -uzece nas u celosti, i Evu i Lilit u nama.

Odbijam da budem Toni Volf, ali i Ema Jung.
Hocu da svom muskarcu budem - sve, ili ga nece biti.
Tacka.

Last edited by Lady of Rohan; 20-12-11 at 16:11..
Old 19-12-11, 19:57   #30
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Vezano za pojavljivanje nacizma, Jung je 1936. napisao esej Votan u kome primjećuje da osobine pokreta koji se pojavljuje odgovaraju osobinama starogermanskog božanstva Votana, tj. arhetipu Votana. On u eseju kaže:

"Ali ono što je više nego čudno - pikantno do izvesne mere, zapravo - jeste što se jedan drevni bog oluje i besnila, dugo vremena mirni Votan, probudio, poput nekog ugašenog vulkana, za novu aktivnost, u civilizovanoj zemlji za koju se dugo pretpostavljalo da je prerasla srednji vek.
...
Radi boljeg razumevanja i da bismo izbegli predrasude mogli bismo, naravno, da izbegnemo ime „Votan" i da umesto toga govorimo o furor teutonicus. Ali samo bismo govorili istu stvar pa čak ni to, jer furor je u ovom slučaju puko psihologiziranje Votana i ne govori nam ništa više nego da su Nemci u stanju „pomame". Tako gubimo iz vida najosobitiju odliku ovog fenomena, naime, dramatični aspekt Ergreifer-a i Ergriffener-a. Ono što je impresivno povodom nemačkog fenomena jeste to da je jedan čovek, koji je očito „zaposednut" zarazio čitavu naciju do te mere da je sve stavljeno u pokret i da je započelo kotrljanje na svom putu ka propasti... Meni se čini da Votan kao hipoteza pogađa srž stvari.
...
Ako konzistentno primenimo naše, kao što je svima poznato osobito stanovište, dolazimo do zaključka da Votan mora, vremenom da razvije ne samo nemirnu, silovitu, olujnu stranu svoga karaktera, već isto tako svoje estetske i proročke odlike - budući da poseduje veoma različite vidove vlastite prirode. Ako je ovaj zaključak ispravan, Nacionalisocijalizam ne mora biti poslednja reč. Stvari, koje ne možemo zamisliti sada, moraju biti skrivene u zaleđu, ali možemo očekivati da se one pojave u toku nekoliko sledećih godina ili decenija. Votanovo ponovno buđenje jeste stupanje nazad u prošlost; reka je bila zagađena i provalila je u svoj stari kanal. Ali opstrukcija neće trajati zauvek. Pre je reč o reculer pour mieux sauter, a voda će preskočiti prepreku. Onda ćemo makar znati šta Votan govori kada „šapuće s Mimirinom glavom"."
(kompletan esej se nalazi na temi "Arhetipovi i kolektivno nesjvesno)

Vidimo da je nekoliko decenija kasnije Njemačka takva kakva je sad. Možda Votan i jeste pokazao svoju drugu stranu.

Jung je takođe napisao još dva eseja na sličnu temu "Poslije katastrofe" i "Borba sa sjenkom" ali poslije drugog svjetskog rata. Kod nas su objavljeni u knjizi "Civilizacija na prelasku".

Njegova pretpostavka da će Votan pokazati i svoju drugu stranu je jedina olakšavajuća okolnost koju daje u odnosu na nacionalsocijalizam koji je posmatrao kao prolaznu fazu ne sluteći 1936. do čega će sve taj pokret dovesti. Da li je pogriješio o onome što će se desiti za nekoliko decenija odnosno da li je njemački duh sadašnjeg vremena druga strana Votana? Nemam odgovor na to pitanje.

Da, bas se o tim esejima i radi. Nije razaznao sta se tacno desava na pocetku.
U nekom eseju ih je valda i hvalio, ne znam tacno.

Nesto slicno je svojevremeno uradio i Tomas Man, pa se posle kajao i posipao pepelom po glavi u eseju Nemacka i Nemci.

Last edited by Lady of Rohan; 19-12-11 at 20:07..
Old 19-12-11, 20:03   #31
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

I Tolstoj je moralisao, a prevrnuo sve zgodne seljanke u guberniji...
Jedna je grofici posebno bila dodijala.

Nemojte samo da vam krenem sa tracevima o Tomasu Manu, lepim kelnerima
i potisnutoj homoseksualnosti. Sve znam, gora sam od Isidore Bjelice.

Dragi su mi moji ucitelji, ali jos draza istina o njima.

Last edited by Lady of Rohan; 19-12-11 at 20:06..
Old 19-12-11, 20:20   #32
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Ko je bez grijeha neka prvi baci kamen
Old 19-12-11, 20:51   #33
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Nisu to flertovi, nego ljubavne veze.

Mariner, SVI znaju da je Toni Volf bila jungova voljena i postovana ljubavnica, bila je njegova zena Anima, ona je bila njegov duhovni vodic, 1913. i Crvena knjiga bile su u njenom znaku!

Cak su i dramu pravili o tom njegovom
ljubavnom trouglu, o Emi Jung i Toni Volf, daj, nemoj me zezati!
Ema Jung se umalo nije razvela zbog nje.

Jolanda Jakobi je, recimo, spominje kao njegovu istinsku ljubav, zlata vrednog sagovornika, muzu i inspiraciju.

I Sabina Spilrajn je bila njegova ljubavnica, i bilo ih je jos!

U Seranovoj knjizi se spominje i neka Skandinavka sa kojom je spremao maithunu,
tantricko ujedinjenje koje je valjda necim bilo spreceno!

To je poznata stvar, on nije bio monogaman kao Frojd koji je bio toliko cvrst i moralan da ga je Lu Salome samo duhom zavela. A mislim da je Frojd bio i prestar tada.

Ja da sam bila u blizini onog snaznog, lepog, muzevnog Lava, znam sta bi me snaslo...

Imao je on saradnica, poput Jolande Jakobi i Marije Lujze koje su mu bile samo saradnici,
ali imao je i ljubavnice. Mislim cak da je smisljeno koristio tu kreativnu energiju, da je namerno drzao svoj libido aktivnim da bi mu to pomoglo u stvaralastvu.

On nije bio mrtav, beskrvan covek, vec bujna i strastvena priroda.

Jedino sto mu ne mogu oprostiti je to sto je rekao da sa takvim zenama treba imati misticno ujedinjenje, ali da se sa Kraljicom od Sabe ne treba zeniti, niti sa njom imati porodicu i decu! Takva ljubav, navodno, unistava. Bedno, kukavicki.

To vi samo sebe tesite, da smo vi proizvodi vasih umova!
Da smo podeljene unutar sebe kao sto ste vi podeljeni!
Oni istinski hrabri -uzece nas u celosti, i Evu i Lilit u nama.

Odbijam da budem Toni Volf, ali i Ema Jung.
Hocu da svom muskarcu budem - sve, ili ga nece biti.
Tacka.
Jako zanimljivo !

I ja sam inace po prirodi sklon da tragam za skrivenim motivima i elementima i cesto vidim skriveni sadrzaj nekog ljudskog ponasanja, nikad se ne zadovoljavam sa vidljivim i manifestnim fasadama.
Itekako mi je zanimljivo sve ovo sto si navela i djeluje mi jako privlacno za razmatranje, iako sam jako oprijezan sa informacijama i tim dogadjajima koje si navela.
Sve izgleda gotovo za ne povjerovati ali kako me iskustvo uci, na sve misliti i sve uzeti u obzir.
Najvise se interesujem za izvore informacija i autore, i tendencije da se nalaze kontradikcije i kontraverze.
Ocigledno si upucenija od mene u taj aspekt jungovog zivota i imala si pristupacnu literaturu u kojoj se to sire spominje.

Kad se npr. cita njegova knjiga Memories Dreams, Reflections moze se uociti da se usirinu bavi svojim zivotom i naucnim stvaralastvom, a nikad se nije dohvaco te teme oko svoje ljubavne afere. Vjerovatno namjerno izostavlja tako vazan podatak. ( ha ha.. Freud je davno rekao, cesto ljudi preskacu preko najbitnijih stvari a pricaju o sporednima usirinu-potiskivanje )

Drugi Jungovi biografi nista o tome nisu pisali, osim ako postoje i oni koje ja licno nisam citao.
Malo sam pro(googlo) na ovu Tony Wolff temu , vidim jako puno zanimljivosti, meni su do sada bile to potpuno nepoznate stvari, iskreno govoreci.
Svasta se moze nauciti na forumu !

zanimljiva djevojka

Last edited by MARINER; 19-12-11 at 21:09..
Old 19-12-11, 21:55   #34
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Da, zena u Crvenoj knjizi, zena u plavom sa znakom Meseca ima njeno lice.
Ona je bila ta Anima.

Last edited by Lady of Rohan; 19-12-11 at 22:03..
Old 19-12-11, 22:09   #35
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Ko je bez grijeha neka prvi baci kamen
Ne bacam se kamena sa ramena nego razmisljam o dubljim uzrocima, sto bi rekao Mariner, i zanimljivo mi je.
Jungova kreativnost, kao pelud, trazila je drugo cvece da ga oprasi, i sve u tom smislu. To psiholoski nastrojeni astrolozi zovu - jupiterijanskim promiskuitetom.

Nesto cemu je cilj sirenje vidika, upoznavanje razlicitih kultura, razmena ideja, sticanje saznanja...

Jedan mi je drug davnih dana rekao da je svaka zena svet za sebe, pa osvojiti srce jedne zene, znaci osvojiti jedan kontinent.

I sta onda uciniti sa tim? Potisnuti svoje strasti ili uciniti da one postanu stvaralacki plodonosne?
Rezultat je Crvena knjiga, izmedju ostalog...

Nije bitno sta malogradjanin misli o ljubavi prema Lauri,
bitnije je da je ona stvorila Kanconijer.

Da sad ode Petrarka kod Marinera,
on bi ga lecio od nemoguce ljubavi i Edipovog kompleksa.
A kad ono, medjutim...

Ljubav ne dolazi tako kao sto se Jung fino gradjanski ozenio.
Ona dolazi kao oluja, kao stihija, kao Toni Volf.

Last edited by Lady of Rohan; 19-12-11 at 22:39..
Old 19-12-11, 22:11   #36
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Quote:
...
To je poznata stvar, on nije bio monogaman kao Frojd koji je bio toliko cvrst i moralan da ga je Lu Salome samo duhom zavela. A mislim da je Frojd bio i prestar tada...
Frojd je sam za sebe postavio tezu da je latentni homoseksualac.
Old 19-12-11, 22:23   #37
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Sad bih svasta napisala, ali dovoljno je traceva od mene za veceras.
Old 19-12-11, 22:41   #38
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Evo slike na kojoj se, bar meni, bas jasno vidi njena Anima priroda.
Kao da je osvetljena necim iznutra.

Old 20-12-11, 20:33   #39
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Sad bih svasta napisala, ali dovoljno je traceva od mene za veceras.
samo pisi da i mi nesto saznamo
Old 21-12-11, 21:06   #40
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Quote:
...Toni Volf je bila veoma postovana (i sada njene tekstove postuju jungovke), ima detalja koji kazu da je smela ulaziti u njihovu kucu svakog dana sem kada je porodicni rucak nedeljom...
Ako je to tačno, kako je Ema gledala na te česte kućne posjete?
Reply

Tags
pričaonica

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules