MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 16-04-09, 11:21   #1
Hugo
MiM team Početnik

Hugo's Avatar

Registrovan: Dec 2008
Hugo na dobrome putu
Default Pričaonica

Alo ljudi, forum ne sluzi da prenosite stranice i stranice tekstova od ili o Jungu nego da nesto o istom kazete ili prokomentarisete. Na forumu se razmenjuju misljenja a ne materijali i pisana gradja. Ako mislite da bi nesto trebalo da se procita onda jednostavno postavite link.

Hugo is offline  
Reply With Quote
Old 16-04-09, 11:48   #2
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Linkovi ne postoje za ove tekstove Hugo.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 03:54   #3
raco-nk
MiM team Početnik

raco-nk's Avatar

Registrovan: Apr 2007
raco-nk na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Hugo View Post
Alo ljudi, forum ne sluzi da prenosite stranice i stranice tekstova od ili o Jungu nego da nesto o istom kazete ili prokomentarisete. Na forumu se razmenjuju misljenja a ne materijali i pisana gradja. Ako mislite da bi nesto trebalo da se procita onda jednostavno postavite link.

Malo guglanja ce ti pokazati da se u ovom obliku ne moze sve naci.
A tekstovi koji su ovdje cine ovu temu jednom od najsadrzajnijih i najdragocjenijih na forumu. I ja kao, da tako kazem, vjerni citalac mogu samo da se zehvalim @Masji, Paramanandu i Zagorskom na onome sto se ovdje moze procitati,kao i na tome kako vode ovu temu.
A mozes da vidis da je od samog pocetka tako, i da bi nacin na koji ti mislis da bi trebalo voditi temu doprinio samo da se zamagli sustina i sakriju tekstovi izuzetne vrijednosti.
raco-nk is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 15:55   #4
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
...Po pravilu se sav, iz veštačkih motiva sprečeni život, koji su roditelji mogli živeti u obrnutom obliku, prenosi na decu, to jest ova nesvesno bivaju usmeravana u onaj životni pravac koji treba da kompenzuje neispunjeno u životu roditelja. Zbog toga dolazi do toga da preterano moralni roditelji imaju takozvanu nemoralnu decu, da neodgovorni i raskalašni otac ima bolesno častoljubivog sina itd...
Ovoga sam se dosta nagledao. Kakva su vaša zapažanja?
Old 02-05-09, 09:41   #5
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

Quote:
Možda bi bilo dobro otoriti zasebu temu o ovome. Ovdje smo sputani Jungovim autoritetom
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 12:16   #6
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Lako ćemo napraviti ako se otvori priča
Old 07-05-09, 20:30   #7
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
Možda bi bilo dobro otoriti zasebu temu o ovome. Ovdje smo sputani Jungovim autoritetom
Evo sad je komotnije. Raspali zagorski.
Old 08-05-09, 09:45   #8
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Mene ovi navedeni primjeri podsjećaju na podsvjesnu "paradoksalnu intenciju", kad se insistiranjem na jednoj stvari postiže suprotan efekat. To je teorija psihotarapeuta Viktora Frankla po kojoj, pojednostavljeno rečeno, ako neko pati od mucanja, treba da se trudi da muca što više i češće i time će eliminisati taj problem...Tako mi izgleda i sa roditeljima koji imaju djecu kao svoju totalnu suprotnost. U suštini, ipak je priča o roditeljima i djeci priča o kompenzaciji, na ovaj ili na onaj način...Kod Junga je dosta čest taj psihički motiv kompenzacije...imao je kao najočigledniji primjer slučaj jedne gospođe koja je živjela uzornim hrišćanskim životom, dok su joj snovi bili puni bahanalija, pijančenja i orgija...Tako očigledan primjer kompenzacije se njoj reflektovao u snovima, a mogao je i da se projektuje i na djecu.
Old 08-05-09, 10:49   #9
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Hm. Kad pogledam sebe imam sličnosti sa oba roditelja u nekim elementima a u drugima sam potpuno suprotan. E sad ja mislim da sam sve što sam sličan naslijedio genetski a sve što sam različit da je plod moje "samosvijesti" a ne usmjeravanja od strane roditelja. Hahaha. Zar je uopšte bitno?

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 08-05-09, 11:28   #10
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Radi se o nesvjesnom usmjeravanju... Da li je bitno? Ne znam, ali zanimljivo jeste.
Old 09-05-09, 08:50   #11
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Tako je...o nesvjesnom usmjeravanju ili nesvjesnoj reakciji kod djece. Ako je otac pijanica i bludnik nije stvar u tome da će on željeti da takav način života prenese na sina ili da mu svojom primjerom stavi do znanja kako se ne treba u životu ponašati. Slučajevi koje Jung pominje su primjeri kad djeca predstavljaju suprotnost roditelju. Između svjesnog i nesvjesnog Ja postoji nešto što psihijatri jungovske orijentacije nazivaju cenzura. Prema tom stanovištu, cenzura je nesvjesna i automatski reaguje na neki neprihvatljivi sadržaj nesvjesnog za svjesno Ja. Kod onih ljudi čija je cenzura prejaka, imamo uštogljene i suvoparne ljude koji su satkani od zakona i pravila. Druga krajnost su ljudi sa slabom cenzurom, što se ispoljava agresivnošću, nekontrolisanim seksualnim nagonom, poročnim načinom života...ali i potencijalnim stvaralačkim mogućnostima. E, sad... mislim da ljudi sa slabom cenzurom često imaju djecu sa jakom cenzurom i obratno. Razlog tome je nesvjesno neprihvatanje mentalnog sklopa roditelja i to na način što cenzura kod djece djeluje na suprotan način od cenzure roditelja. Na primjer, kroz istoriju nije rijedak odlazak u isposništvo i posvećivanje duhovnom životu djece iz plemićkih ili superbogatih porodica...

Last edited by zagorski; 09-05-09 at 09:27..
Old 09-05-09, 15:15   #12
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
... kroz istoriju nije rijedak odlazak u isposništvo i posvećivanje duhovnom životu djece iz plemićkih ili superbogatih porodica...
Zanimljivi primjeri su Buda i Mahavir koji su rođeni u kasti Kšatrija - ratnika i plemića. Buda i Mahavir su nakon prosvjetljanja (ili jezikom psihologije kompletne reintegracije psihe) iz svoje dubine propovjedali o samilosti i saosjećanju. Njima je ta spoznaja bila lakše dostupna jer su preko svog porodičnog nesvjesnog naslijedili spoznaju o suprotnoj stvari: nasilju i okrutnosti, tako da je paradoksalno ali istinito da ja njima lakše nego prosječnim ljudima bilo doći do spoznaje neophodnosti samilosti.

Prosječan čovjek uopšte nije upoznat tim koliko je upravljan od strane nesvjesne psihe. Ali to je lako dokazati. Evo, ako je neko sumnjičav neka samo jedan minut pokuša da bude bez misli. Jedan jedini minut Ne ide, a?
Old 13-04-11, 15:33   #13
henri_kinaski
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2011
henri_kinaski nepoznate kvantitete u ovom trenu

to stanje prazne a pune svijesti je jako jako tesko postici meni to uspijeva svega na desetak sekundi...i manje.kakva su vasa iskustva?
henri_kinaski is offline   Reply With Quote
Old 23-10-11, 14:52   #14
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Uskoro u bioskopima:

http://www.youtube.com/watch?v=uZ7JKmcLTsI
Old 18-12-11, 18:54   #15
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

A Dangerous Method film

Ovaj film se bavi jungom kao osobom koja ima flert sa svojom pacijentkinjom i u tim seksualnim momentima je sadisticki bicuje.

Ovo je sasvim dovoljno da se spomene da scenarista ili reziser jasno upucuje na psihoanaliticki pokret opcenito pa i zivot Junga kao nesto sto je monstrouzno i cega se treba klonuti. Dobro su se potrudili da ukaljaju licnost Junga ukazivajuci na njegove perverzne sklonosti a samim tim misle da su svi psihoanaliticari takvi i da se toga treba klonuti ko djavo krsta.
Film je jako opasna propaganda z alaike i one koji su sabo upuceni u historiju psihoanazitickih skola ili u biografije pojedinih psihoanaliticara poput junga. Naravno da se svasta tu dogadjalu u njihovim zivotima, ali onako kako predsavlja film, sigurno ne.

Tendenciozno obezvrijedjivanje junga je prikazano u filmi A Dangerous Method, i taj film je ko melem na ranu onima koji inace imaju veliku netrpeljivost prema psihoanalizi.
Sta je tu je, svijet se ne moze mjenjati, uzmi ili odbij. Ko imali ima kriticke pameti i dovoljno informisanosti taj se nece upecati na jeftinu zamku.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 19:08   #16
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Mariner, ja znam da je Jung voleo zene i da nije bio svetac, i da su mu pacijentkinje bile slabost. Znam da nije bio monogaman, znam da je imao nezaleceni rascep u Animi tipican za mnoge muskarce, znam i da je braku prilazio kao istocnjacki despot, koji ima glavnu zenu i konkubine, i neke njegove izjave o zenama su me stvarno razbesnele,
jungovske feminiskinje su ga zbog mnogo cega kritikovale.
Znam i za flert sa nacizmom, neke necasne postupke prema Frojdu, pa i za netrpeljivost prema Slovenima (navodno zbog toga nikada nije spomenuo istocno hriscanstvo, pravoslavlje), ali sam se sad nacisto slogirala.

Zar je moguce da je takav covek imao sadisticke sklonosti?
Nadam se da je to kleveta.

I zasto pises psihoanaliticki pokret?
Postoji jasna razlika izmedju analiticke psihologije i psihoanalize.

Last edited by Lady of Rohan; 18-12-11 at 19:14..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 19:15   #17
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

@Mariner, zvučiš kao da nisi odgledao film. Jesi li?
Old 18-12-11, 19:17   #18
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Onda mi ti odgovori.

Kakvo crno šibanje?

Last edited by Lady of Rohan; 18-12-11 at 21:32..
Old 18-12-11, 19:38   #19
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Imaš link trejler nekoliko postova niže. Dama iz filma je sama to tražila i to joj je bilo potrebno.

E sad, koliko je u filmu stvarnih činjenica a koliko izmišljenih, to je druga priča.
Old 18-12-11, 21:31   #20
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Imaš link trejler nekoliko postova niže. Dama iz filma je sama to tražila i to joj je bilo potrebno.

E sad, koliko je u filmu stvarnih činjenica a koliko izmišljenih, to je druga priča.
Pa je on sa guštom išibao?

Terapeut?

Bljak fuj, napuštam jungovce.

Postajem psihološki agnostik.

Nadam se da su to izmislili.

Last edited by Lady of Rohan; 18-12-11 at 21:34..
Reply

Tags
pričaonica

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules