MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 24-04-10, 09:15   #21
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Odlazim, i ostavljam sve!

Ko na to nije pomislio barem jednom u životu? Ali, ono što je za druge samo trenutna misao, za druge je nezaustavljiva želja koju su uspjeli i da ostvare, za šta je potrebno i zrno ludosti i mnogo optimizma

Alesandro Kastanja, trgovac iz Verone, prije tri godine napravio je iz hobija sajt koji objavljuje priče ljudi iz Italije, koji su se odlučili na ovakav korak – da potpuno promijene dotadašnji život. Ta promjena najčešće znači i promjenu mjesta, pa i zemlje boravka. Sajt je na adresi www.voglioviverecosi.com, (želim da živim ovako), i veoma brzo je postao značajan za mnoge Italijane „u bjekstvu“ po cijelom svijetu.

„Godinama putujem po svijetu, i svuda sam nailazio na Italijane koji su odjednom napravili preokret u svom životu, i ponovo ga napravili iz ništa u inostranstvu. Počeo sam da sakupljam njihova iskustva i da ih stavljam na internet kako bi među sobom podijelili ideje, projekte i sugestije“, priča Kastanja.

Do danas je sakupio preko 300 priča, veoma različitih. U svima, međutim, uočljiva je želja da se pronađu humaniji ritmovi života, da se malo uspori, da se ima manje novca, ali da se uživa u luksuzu vremena.

U potrazi za ovozemaljskim rajem: Tu je priča izvjesnog Alda, koji je sa 48 godina, ispijajući flašu piva, jednog dana odlučio da napusti Bergamo i otvori malo prenoćište u Vatamu, u srcu Kenije. Isto važi za Alesandra, koji je napustio rutinu Ferare da radi kao barista na Kajmanskim ostrvima. Ovako opisuje svoje krajnje odredište: „Svi ih poznaju kao poreski raj, a to je raj na zemllji.“

Ima i onih koji biraju inostranstvo „zatvorenih očiju“. Roberto nema straha da to prizna, umoran da sa svojih 50 godina radi povremene poslove i odlučan da ode i još jednom proba, birajući Meksiko kao zemlju na kojoj će ponovo stati na noge.

Otvorio je mali «Bed&breakfast», kao očajnički pokušaj da se usidri i nađe polazište za jedan san koji se napokon ostvaruje.

Četrdeset godina, i posao koji je davao ekonomsku satisfakciju, mnogo putovanja iza sebe i poneki euro za investiranje – to je kratak identikit onoga ko želi da ode.

„Da, mnogi od onih koji pišu za sajt korespondiraju ovom opisu. Mali broj njih je napustilo Italiju bez novca, i svi savjetuju da se dobro isplanira polazak, sugerišući da se ipak ostave koja vrata otvorena, za eventualni povratak u domovinu,“ kaže vlasnik sajta.

Potrebni su volja i motivacija da prihvatiš igru i treba, naravno, slijediti instinkt. Ali, ipak je bolje dobro se pripremiti za ono što će doći.

okzivot1Zrno ludosti i mnogo optimizma: I ko zna da li je Luiza, sa diplomom fakulteta angloameričke književnosti u džepu slijedila instinkt kada je sebi stvarala posao tur operaterke u Švedskoj, među pastirima.

„Ne prisustvujemo samo odlivu mozgova, već i odlivu običnih ljudi kao što sam ja, koji nisu uspjeli da nađu sebi pravi prostor u poslovnom svijetu. Ne bih znala reći da li je riječ o ekstremnom izboru. U onom momentu izgledalo mi je kao validna alternativa kako bih mogla napokon da radim ono što želim“, piše Luiza, prije nego što je opisala i magičnu artičku noć i „krštenje samoće“ kroz koje je prošla.

Očigledno je da za neke osobe rečenica „želim ovako da živim“ postaje motiv zbog kojeg se iz Alto Adiđe sele da rade kao planinski vodiči u Nepalu, otvaraju poslatičarnicu na jugu Portugala, izume za sebe spiritualni centar u srcu Argentine, ili ubijede cijelu porodicu da ode da žive u pustinji Izraela. “Dok pričaju svoju priču, svi pomalu promovišu svoj posao, ali to što mi se najviše sviđa jeste ono što proizilazi iz njihovi riejči – ne mogu više da slušam ljude koji se stalno nešto žale. Ovdje izlazi na površinu velika lična hrabrost, znoj, trud, mrva ludosti i, naravno, mnogo optimizma“, kaže Kastanja.

Među svima onima koje je upoznao – kome zavidi najviše?

„Moj lični idol je Đorđo, jedan 66-godišnjak koji je otišao u Nikaragvu da radi kao volonter u izgradnji jedne bolnice. Kada su se njegove kolege vratile kući, on je ostao tamo. Kupio je komad zemlje i danas živi od pecanja, pije rum i živi u zastrašujuće lijepoj prirodi, trošeći dan po dan, u skladu sa lokalnim motom, koji je postao njegov životni kredo: - Zašto danas da uradim ono što mogu da uradim sjutra. Eto, i ja bih da živim na taj način“, kaže vlasnik sajta.

(Prevod: G. B.)

http://www.portalanalitika.me/region...vljam-sve.html
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 08:40   #22
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Broker sa Wall Streeta postao monah
Autor/izvor: SEEbiz/Vestionline

SOFIA - Broker sa Wall Streeta Hristo Miškov (32), poreklom Bugarin, zamenio je njujoršku berzu monaškom rizom i postao otac Nikanor. Umesto raskošnog Menhetna njegovo obitavalište postao je manastir iz 12. veka, udaljen oko 30 kilometara zapadno od Sofije.

Miškova je očekivala blistava karijera na njujorškoj berzi. Ali, nešto ga je nateralo da ostavi dobro plaćen posao koji sanjaju mnogi njegovi vršnjaci, i da se vrati u Bugarsku.

Na ovaj korak odlučio se, prema navodima bugarskih crkvenih medija, pošto mu je postalo strašno da gleda kako ljudi, trošeći više nego što zarađuju, stradaju u finansijskim krizama, koje s vremena na vreme potresaju svet. Prestao je da razume bankare i brokere, koji su osećali smrtni strah pred mogućnošću gubitka posla.

Šta više - ubeđen je da slom banaka i drugih finansijskih institucija donosi dobro čoveku, jer bi inače ljudi živeli previše grabljivo.

“Mnogi ljudi u svetu nisu svesni da oni nisu zaradili ni za hranu koju jedu, da oni samo uzimaju, ništa ne dajući. No, ako ti imaš veće potrebe nego što si zaradio, to znači da će neko u svetu ostati gladan”, smatra današnji monah Nikanor.

Kolege brokeri nisu mogli da shvate zašto je Hristo dlučio da postane kaluđer. Međutim, za njega je to bio ispravan potez nakon sopstvenih unutrašnjih preispitivanja.

“Svako može da postane dobar broker, no teško da će to doneti ikakvu korist svetu. Mi postojano tražimo sreću u spoljašnjem, u materijalnim stvarima, koje su sposobne da unesu samo razdor kako u nas same, tako i u svet oko nas”, ubeđen je otac Nikanor.

.................
i nekim našim bi bolje bilo da se okrenu duhovnom životu.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 23:04   #23
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru
Default Slučaj svetog Pavla

"Psiha kao celina nije nedeljivo jedinstvo, već deljiva i više ili manje podeljena celina. Iako su pojedini delovi međusobno povezani, ipak su relativno samostalni, što ide toliko daleko da izvesni delovi psihe ili uopšte ne dolaze ili samo retko stupaju u asocijativne odnose sa Ja. Ove psihičke delove sam označio kao autonomne komplekse i na činjenici njihovog postojanja zasnovao moju takozvanu kompleksnu teoriju psihe. Prema ovoj teoriji Ja-kompleks formira našoj psihi karakterističan centar. Međutim, Ja-kompleks je samo jedan među različitim kompleksima. Drugi kompleksi više ili manje često stupaju u asocijativne odnose sa Ja-kompleksom i na taj način postaju svesni. Ali oni ne mogu dugo da postoje bez asocijacija sa Ja.

Pogodan i opšte poznati primer za ovo je psihologija preobraćanja svetog Pavla. Iako trenutak preobraćan ja izgleda apsolutno iznenadan, ipak nam je poznato na osnovu mnogobrojnog iskustva da jednom ovakvom fundamentalnom preobražaju uvek prethodi dugotrajna unutrašnja priprema, i tek kada je ova završena, to jest kada je individua zrela za preobraćanje, sa silnim afektom probija nova spoznaja. Savle je već dugo nesvesno bio hrišćanin, time se objašnjava njegova fanatična mržnja prema hrišćanima, pošto se fanatizam uvek sreće kod onih ljudi koji su prigušili intimne sumnje. Zbog toga su preobraćeni uvek najgori fanatici. Vizija Hrista na putu za Damask samo označava trenutak kada se nesvesni kompleks Hrista asocirao sa Pavlovim Ja. Što mu je pri tom Hristos quasi objektivno stupio kao vizija objašnjava se stanjem da je hrišćanstvo bilo Savlu njegov nesvesni kompleks. Zbog toga mu se ovaj kompleks pojavio projektovan, kao da ne pripada njemu samom. Samog sebe nije mogao da vidi kao hrišćanina; stoga je zbog otpora prema Hristu oslepeo a mogao ga je izlečiti samo neki hrišćanin. Psihogeno slepilo, o čemu se radi u ovom slučaju, shodno iskustvu uvek je (nesvesno) odsustvo želje da se nešto vidi. Ne želeti da se vidi u ovom slučaju odgovara Savlovom fanatičnom otporu protiv hrišćana. Ovaj otpor, kako pokazuju zapisi, kod Pavla se nikada nije sasvim ugasio, već je povremeno ponovo probijao u njegovim napadima, koji se pogrešno tumače kao epilepsija. Napadi odgovaraju iznenadnom povratku kompleksa-Savla, koji je preobraćanjem tako otcepljen kao ranije kompleks-Hrista.

Zbog intelektualnog morala slučaj svetog Pavla ne možemo podvrgnuti metafizičkom objašnjenju, inače bismo morali da sve slične slučajeve, koji se odigravaju kod naših bolesnika, tumačimo na isti, metafizički način. Time bi se, međutim, došlo do apsurdnih zaključaka, kojima se ne opire samo razum već i osećanja.

U snovima, vizijama, bolesnim halucinacijama i sumanutim idejama najjasnije se ističu autonomni kompleksi psihe. Pošto su ovi Ja nesvesni, javljaju se prvenstveno uvek kao projekcija. U snu su predstavljeni kroz druge osobe, u viziji su donekle projektovani u prostoru, kao glasovi kod duševnih bolesti, ukoliko ih bolesnik direktno ne pripisuje licima iz njegove okoline. Sumanute ideje se često usmeravaju na određene osobe, koje se onda ukrašavaju kvalitetima nesvesnog kompleksa. Njih bolesnik oseća kao neprijateljske, pošto je njegovo Ja neprijateljski usmereno prema nesvesnom kompleksu, nešto kao Savle naspram njegovog nepriznatog kompleksa Hrista. On je progonio hrišćane kao reprezentante u njemu postojećeg, ali od njega nepriznatog kompleksa Hrista. Ovaj slučaj se neprestano ponavlja u svakodnevnom životu — bez ustezanja čovek je spreman da projektuje bilo kakvu predstavu o ljudima i stvarima i da ove, shodno tome, mrzi ili voli. Kako su razmišljanje i proveravanje zamršeni i teški, radije se prosuđuje olako i ništa ne primećuje, tako da čovek samo projektuje i sam postaje žrtva budalastog iluzionističkog trika. On ne polaže sebi računa zbog nepravičnosti i nemilosti ovakvog postupka, a pre svega nikada ne misli na znatne štete po ličnost, od koje čovek trpi ako sebi, iz čistog nemara, dozvoli luksuz da drugima pripisuje sopstvene mane ili vrline. U svakom pogledu je štetno kad čovek druge smatra tako glupim i manje vrednim kao što je on sam, a isto tako trebalo bi da zna koliku će štetu naneti sebi ako zbog sopstvenih dobrih osobina postane plen svojih lakomih moralnih pustahija."

Jung - Dinamika nesvjesnog

Last edited by Airbender; 02-07-10 at 09:21..
Old 21-03-11, 13:40   #24
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Enantiodromija-naglo preokretanje u suprotnost.

Jung posudjuje ovaj termin od Heraklita i rado ga ubacuje u svoj sistem shvatanja psihe. Enantiodromija je prisutna u zivotu kako u prirodno okruzenju tako i u covjekovoj psihi.
Svake ekstravagantnosti, ekstremni stavovi ili pretjerane jednostranosti stvaraju protutezu koja se sprema u pozadini i povremeno se javlja u nekim odredjenim situacijama sa svojim aktivnim ometajucim ucescima u svijesnom zivotu covjeka. Ukoliko u svijesnom stavu postoji neka sumnja prema nekim sadrzajm svijesti ili shvatanjima, neminovno se javlja '' fanatizam '' koji nadkompenzuje tu sumnju. Pojava fanatizma u svijesnom stavu-zivotu govori da u biti covjek nije sredio neke stvari u sebi vezano za te aspekte i stavove. Sumnja radja fanatizam, ali iza fanatizma i njegovog ekstremno jednostranog stava se nalazi njegova protuteza koja je u jakom kontrastu i ima cesto demonsku moc koja se ispoljava u nekim situacijama kao ometanje svijesnih stavova. Kod nekih ljudi protuteza miruje i ko bure baruta ceka, a kod drugih ljudi se ispoljava u slomu ego funkcija u obliku depresije, razdrazljivosti, ili nekih neurotskih iracionalnosti, ali pri svemu ovome svijesni stav ili promarna licnost se nije izgubila. Ovo se moze nazvati ''losi dani'' iza kojih ponovno sunce zasjaji.
Treca grupa ljudi moze sudbinski od te protuteze dobiti prelom ili slom svijesnog stva i tako podleci dominaciji protuteze u uspostavljanju novohg stava,suprotnog stava. Ovo moze nositi i srazmjere psihoticnih elemenata ali moze biti i samo promjena licnosti sa ocuvanom funkcijom ega.Dijametarno suprotni novi stav dolazi na mjesto prijasnjeg u obliku potpunog gubljenja starog stava ili obrazaca ponasanja u formi potiskivanja sveg sto se kosi sa sadsnjim novim stavom.
Novi stav ima jenake opasnosti kao i stari stav ! Dolazi do ponovnog jednostranog fanatizma i potiskivanja suprotnosti ali ta suprotnost opet dejstvuje u ometajcim fakrorima.
'' I sveti Pavle je u sebi idalje imo Savla koji ga je neprstalno ometao u obliku epi napada , kao da je sveti Pavle imao zauvjek zabodenu riblju kost u grlu u obliku Savla. ''- CG JUNG.

Srednji put je zakon . samo ovaj moze spasiti licnost od gubitka sebe.

pozd

Last edited by MARINER; 21-03-11 at 13:43..
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 22:31   #25
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka
Default Velike prekretnice

Inspirisala me ona igrica pitanja.
Verujete li u velike prekretnice, posle kojih ljudi
postaju sasvim drugaciji?

Ima jedna legenda o razvratnom italijanskom plemicu
koji je bio opsednut nekom lepom zenom, sve dok ona
nije raskopcala svoju odecu i pokazala mu svoje grudi izjedene rakom,
i na taj nacin, truleznost i propadljivot telesnosti, pa i ljudske strasti.
Legenda kaze da je bio toliko potresen, da je napustio svetovni zivot i culne zelje, otisao u samostan i da je kasnije postao svetac.

Desava se to i obicnim ljudima.

Moja drugarica je potpuno promenila pogled na zivot kada je izvesno vreme provela poluslepa. Do tad je bila melanholicna i pasivna, nakon toga je izvukla snagu iz sebe i odlucila da se bori za svoj zivot, jer je shvatila koliko zapravo ima.

Ja sam imala nekoliko takvih velikih prekretnica.

Jednu, kada se moja decja ljubav lose ponela prema meni
25. jula 1986. Izgubila sam svo samopouzdanje i ljubav prema sebi.
Prvi put sam pomislila da je voleti, ponekad, nesto nepojmljivo bolno i strasno.
I da je cudno sto ono najlepse moze postati izvor najveceg bola i da nas moze unistiti.
Povukla sam se u sebe, i od samopouzdanog i borbenog deteta
postala tiha, bleda, depresivna senka. Za jedno jedino vece!

Sledeca velika prekretnica su bile posete decjoj neuropsihijatrijskoj klinici (isla sam u posete) kad mi je bilo jedanaest godina. Tada je u mene bilo zasejano seme mrznje prema zivotu i bunta prema postojanju i Bogu, i mnogo mi je trebalo da posecem tu biljku. Pa i sad, mogu da citiram Junga, koji opisuje surovost Bozju, ne sa pomirenjem i mirnocom, nego sa krikom i besom, i sve to da potpisem kao svoje.

Sledeci je bio uzasno tezak, neljudski tezak i prevremen odlazak moje bake i sahrana za moj rodjendan 1996. Vise nisam verovala ni u sta. Moj fizicki izgled drasticno se bio promenio za samo par meseci. Od vedre lepotice sam postala oteceno, bledo, mracno cudo.

Prva pozitivna promena dosla je u junu (uvek mi se sve desava u tom prokletom junu) 2006. Posle boravka u bolnici i vrlo nejasne i teske dijagnoze, zbog koje sam se uplasila za svoj zivot, odlucila sam da se borim.
Odbila sam drugu operaciju, na svoju odgovornost, pribegla alternativi, i tokom cetiri godine moje se telo, na cudjenje lekara, potpuno oporavilo, bez ikakvih posledica i tragova stare bolesti. Sve je to ucinila vera i fitoterapija.

Jednu veliku prekretnicu imala sam i proletos.
Promenio mi se 'ukus ' i 'ljubavni afiniteti ', zauvek.
Dosla sam do svojih pravih potreba, 'spustila se na zemlju'
i pogledala zivotu pravac u oci, izazivacki.
Prihvatila sam svoju stvarnost, i gle, bila je bogatija, lepsa i
sa mnogo vise mogucnosti nego sto mi je i padalo na pamet!

A sad da cujem vas.
Recite ovako uopsteno, kao ja, ne mora biti detalja.

Koje su vase velike zivotne prekretnice i kako su uticale na vas?

Last edited by Lady of Rohan; 26-05-11 at 22:53..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 22:46   #26
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Hvala, Masja, za prebacivanje, nisam videla slicne teme!
Old 26-05-11, 23:05   #27
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Zapazam nesto bitno u ovom svom postu.

Cudno je da se promene desavaju uvek posle negativnih dogadjaja.
I cudno je kako mogu biti i drasticno dobre i drasticno lose,
zavisi od naseg stava, hrabrosti, uvida, zrelosti!
Old 26-05-11, 23:35   #28
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Teškoće su neophodne za razvoj. Kad je sve u redu, čovjek nema potrebu da se razvija.
Old 28-05-11, 20:41   #29
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

Registrovan: May 2011
Kamilica nepoznate kvantitete u ovom trenu

Pade mi na pamet jedan članak koji sam čitala u knjizi "Jung parla-interviste e incontri", koja nažalost ne može da se nađe na našem jeziku, a to je zbirka Jungovih intervjua i impresija ljudi koji su lično upoznali Junga. Jung u jednom od tih tekstova govori o bračnom paru koji dolazi na terapiju. Postalo im je dosadno, ne ide im, oboje su jako obrazovani ljudi, čak se i bave istim poslom, zanimaju ih iste stvari, itd... Kaže da dugo vremena nije mogao da ukapira o čemu se radi, jer sve je ukazivalo na to da žive u harmoniji. I onda je došao na ideju da je baš ta harmonija ono što ih razdvaja, da kod njih nema one tenzije koja je, kako kaže Masja, neophodna za razvoj,...

Krize, tenzije, teškoće su jako kreativni momenti (smatram da je i sama umjetnost neka vrsta krize),samo realnost nekad zna da bude jako surova pa mi nismo u stanju da razmišljamo u tom pravcu. Pogotovo ako su u pitanju jako teške životne okolnosti, kao recimo ove opisane u tekstu sa početka teme. Imamo ženu koja je već po rođenju lišena onog osnovnog, ali koja uporno traži smisao i pronalazi ga u vjeri. Možda se taj njen prelazak iz jedne vjere u drugu, može tumačiti kao odricanje od svega onoga što joj je stvorilo toliko muke u životu, kao prelazak iz jednog u neki novi život, koji će biti bolji. Dobila je novo, muslimansko ime, i možda je to njen simbol promjene. Raskrstila je sa sobom iz prošlosti, i čeka novu priliku, želi da osnuje porodicu, da nađe nekog ko će napokon da joj pruži ljubav i zaštitu.
Kamilica is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 21:36   #30
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by Kamilica View Post
Pade mi na pamet jedan članak koji sam čitala u knjizi "Jung parla-interviste e incontri", koja nažalost ne može da se nađe na našem jeziku, a to je zbirka Jungovih intervjua i impresija ljudi koji su lično upoznali Junga. Jung u jednom od tih tekstova govori o bračnom paru koji dolazi na terapiju. Postalo im je dosadno, ne ide im, oboje su jako obrazovani ljudi, čak se i bave istim poslom, zanimaju ih iste stvari, itd... Kaže da dugo vremena nije mogao da ukapira o čemu se radi, jer sve je ukazivalo na to da žive u harmoniji. I onda je došao na ideju da je baš ta harmonija ono što ih razdvaja, da kod njih nema one tenzije koja je, kako kaže Masja, neophodna za razvoj,...

Drugom prilikom je pricao o devojcici koja je bila depresivna jer su se roditelji previse dobro slagali, nije bilo dovoljno buke i dinamike kod kuce, pa je devojcica odlazila u bucnu italijansku porodicu u komsiluku samo da bi mogla da uziva u svadjama, lupanju vratima i nastupima besa.

Ovo sto si mi napisala resilo mi je neke aktuelne dileme.
Hvala.

Last edited by Lady of Rohan; 28-05-11 at 21:38..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 13:22   #31
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Meni ne deluje kao velika životna prekretnica promeniti religiju zbog religije same. Ja na to gledam na način da li si vernik ili nisi, a preobraćenja iz jedne religije u drugu (zbog same religije) doživljavam kao, kako je to rekao Josef Kembel- pecanje/padanje na metafori...

A ako su ti ljudi to učinili kao što je Kamilica sjajno istakla, kao jedan simboličan raskid sa proslošću- onda mi je to jasno. Takođe, tu bismo se mogli zapitati- zašto baš islam od svih religija... To može biti simptomatično, ali da ne zalazimo u te vode... samo bi se udaljili od teme.

_________

Džejms Hilman je u Kodu duše sjajno opisao ove stvari. On kaže, pozivajući se na Platonovu ideju o duši koja bira telo, okolinu, roditelje; da u svima nama postoji taj žir ili dajmon. Naša svrha da tako kažemo, koja nas ceo život vuče... Ako joj okrenemo leđa, što je ravno samoubistvu dramatično rečeno, u jednom trenutku joj se moramo vratiti... I to su te situacije koje mi spolja vidimo kao životne prekretnice ali zapravo sve pre toga su životne prekretnice ili bolje- životna (pogrešna) skretanja, bežanje od Našeg života, udaljavanje od nas samih...
Navodi niz primera, živote mnogih poznatih i uspešnih ljudi čiji život ne bi bio takav da u jednom trenutku nisu najzad popustili nad tim impulsom i krenuli put svog žira...
deep dark river is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
prekretnice, Životne

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules