MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-07-12, 18:17   #1
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru
Default Religija i svakodnevni problemi

"Pojam boga je, naime, naprosto neophodna psihološka funkcija iracionalne prirode, koja uopšte nema ničega zajedničkog sa pitanjem postojanja boga. Jer na ovo pitanje čovekov intelekt ne može nikada odgovoriti, još manje može dati neki božji dokaz. Osim toga ovako nešto je suvišno; ideja nadmoćnog, božanskog bića prisutna je svuda, ako ne svesno onda nesvesno pošto je arhetip. U našoj duši nešto je od superiornije vlasti — ako to svesno nije bog, onda je to bar »trbuh«, kako kaže sv. Pavle. Stoga smatram pametnijim svesno priznati ideju boga, pošto će inače jednostavno nešto drugo postati bogom, po pravilu nešto vrlo nedovoljno i glupo, nešto što može da izmisli »prosvećena« svest. Već odavno naš intelekt zna da se bog ne može tačno zamisliti a kamoli predstaviti da i kako stvarno postoji. Postojanje boga je jednom zauvek neodgovoreno pitanje. Ali, »consensus gentium« (slaganje naroda) već eonima govori o bogovima i eonima će još o njima govoriti. Ma kako svoj razum čovek smatrao lepim i savršenim, on može biti siguran da je ovaj ipak samo jedna od mogućih duhovnih funkcija i da se pokriva samo sa njemu odgovarajućom stranom fenomena sveta, ali svuda naokolo leži i iracionalno koje se ne poklapa sa razumom. A ovo iracionalno je takođe psihološka funkcija, upravo kolektivno nesvesno, dok je razum uglavnom vezan za svest."

Jung - O psihologiji nesvesnog
Airbender is offline  
Reply With Quote
Old 02-08-12, 13:30   #2
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

"Hristos ne bi učinio utisak na svoje vernike da nije istovremeno izražavao nešto što je živelo i delovalo u njihovom nesvesnom. I samo hrišćanstvo se ne bi u antičkom svetu raširilo takvom začuđujućom brzinom da njegovom svetu predstava nije dolazila u susret analogna psihička spremnost.
...
Ako je moje mišljenje tačno — da je svaka religija spontani izraz izvesnog opšteg duševnog stanja — onda je hrišćanstvo predstavljalo uobličenje jednog stanja koje je preovladavalo početkom našeg računanja vremena i tokom narednih stoleća. Ali određeno duševno stanje, koje preovlađuje u izvesnom vremenskom periodu, ne isključuje mogućnost da u druga vremena egzistiraju drugačija duševna stanja. A ta stanja su takođe sposobna za religiozno izražavanje, odnosno religiozni izraz. Hrišćanstvo je jedno vreme moralo da se bori na život i smrt sa gnosticizmom, koji je odgovarao jednom nešto drugačijem duševnom stanju. Gnosticizam je pri tome potpuno uništen, a njegovi ostaci su tako jako osakaćeni da je tako reći potrebno specijalno istraživanje da bi se uopšte mogao steći neki uvid u njegovo unutrašnje značenje. Međutim, ako istorijski koreni naših simbola dosežu, preko srednjeg veka, sve do antike, onda se oni sigurno velikim delom mogu naći i u gnosticizmu. Čini mi se da nije nelogično da se jedno ranije ugušeno psihičko stanje ponovo javlja u trenutku kada glavne ideje vezane za uslove ugušivanja gube od svog uticaja."

Jung ~ Psihologija i religija
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 13:49   #3
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Da Božanstvo na nas deluje, to možemo da utvrdimo samo posredstvom psihe, pri čemu međutim nismo u stanju da razlikujemo da li ta dejstva dolaze od Boga ili od nesvesnog, tj. nismo u stanju da utvrdimo da li su Božanstvo i nesvesno dve različite veličine. Oba pojma su granični pojmovi za transcendentalne sadržaje. Ali empirijski se sa dovoljnom verovatnoćom može ustanoviti da se u nesvesnom javlja jedan arhetip celine, koji se spontano manifestuje u snovima itd., kao i da postoji neka od svesne volje nezavisna tendencija da se drugi tipovi dovedu u vezu sa tim centrom. Otuda se ne čini neverovatnim da ovaj arhetip celine po sebi poseduje izvesnu centralnu poziciju koja ga približava slici Boga. Ta sličnost se naročito potkrepljuje time što arhetip uobličava jednu simboliku koja je već odvajkada karakterisala i otelovljavala Božanstvo. Te činjenice omogućavaju izvesno ograničenje naše gornje rečenice o nemogućnosti razlikovanja između Boga i nesvesnog: precizno rečeno, slika Boga ne koincidira sa nesvesnim u apsolutnom smislu, već samo sa jednim njegovim posebnim sadržajem, naime sa arhetipom Sopstvenosti. Taj sadržaj je ono od čega više nismo u stanju da empirijski razdvojimo sliku Boga. Možemo doduše arbitrarno da postulišemo neku razliku između te dve veličine. Ali to nam ništa ne pomaže, naprotiv, to nam samo pomaže da razdvojimo čoveka i Boga, čime se osujećuje težnja Boga da postane čovek. Vera je nesumnjivo u pravu kada čoveku predočava neizmernost i nedokučivost Boga, ali ona govori i o blizini, neposrednosti Boga i upravo ta blizina mora da bude empirijska, ako ne treba da bude potpuno beznačajna. Kao stvarno saznajem samo ono što na mene deluje. Jer, ono što na mene ne deluje. to isto tako može i da ne postoji. Religiozna potreba zahteva celinu, pa otuda prihvata one slike celine koje nesvesno nudi i koje, nezavisno od svesti, izranjaju iz dubina duševne prirode.

Jung ~ Odgovor na Jova
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:36   #4
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru
Default Religija i svakodnevni problemi

Dali religija i praktikovanje relig.propisa i molitvi uistinu spasava od svakodnevnih problema i zastoja ?
Koliko je vazno religiju dozivljavati u sebi u odnosu na praktikovanje rituala koji se odnose na tradiciju ?
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:54   #5
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Prema jednom islamskom hadisu Bog kaže:
- ko se meni približi jedan pedalj, ja se njemu približim lakat...
....ako krene sporim korakom prema meni, ja krenem trčećim korakom prema njemu.

Praktikovanje religije podrazumijeva taj korak prema Bogu, jer je neophodno približiti se Bogu da bi se religija počela doživljavati unutar sebe, ali kada istinski otkrijemo tu iskru u sebi, tada prestajemo biti religiozni, prestajemo biti musliman, hrišćanin, jevrej...jer kada spoznamo Boga onda smo izvan granica. Religija je (uglavnom) nametnuna rođenjem i predstavlja ropstvo zbog nedostatka izbora, ali mi se kroz život oslobađamo tog osjećaja ropstva kroz spoznaju Boga i tek onda doživljavamo punu širinu i istinsku sreću njegovog sveprisustva.

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:54   #6
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Registrovan: Dec 2010
Radovan234 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
Dali religija i praktikovanje relig.propisa i molitvi uistinu spasava od svakodnevnih problema i zastoja ?
Koliko je vazno religiju dozivljavati u sebi u odnosu na praktikovanje rituala koji se odnose na tradiciju ?
Dosta spasava ali ne u potpunosti,i pravednici imaju nevolja i veliki pravednici u Bibliji su imali nevolja ali su im bile na korist i pouku.Hriscani su nekad spaljivani,bacali su ih lavovima itd.U svakom slucaju mnogo je razloga da se zivi pravednim zivotom i po Bozijoj volji.Sva stradanja ovoga svijeta su nista naspram buduce slave.

Na koje rituale mislis?
Radovan234 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:57   #7
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Sjajna tema.

Meni ponekad prija da praktikujem rituale.
Molitva u pravoslavnom hramu zna da bude
vrlo rasterecujuca.

U kriznim situacijama se isplacem u crkvi
i vratim kuci mirna kao bubica.

Najvise volim taj osecaj prepustanja necemu vecem, vaznijem od sebe, i tom osecaju da sve prozima bozanska inteligencija, da je sve oduhovljeno.

Medjutim, imam snazan otpor prema konvencionalnoj religioznosti i strogom postovanju pravila, nikada nisam u pravom smislu bila deo pravoslavne zajednice.

Pravila sam drustvo nekim prijateljima, odlazila na probe crkvenog hora, isprobavala postove, pricest i takve stvari, ali - ne.

To nije za mene, kao sto nije ni potpuno otudjenje od hriscanstva.

Prosla sam kroz period vrlo duboke religioznosti negde od 12. godine pa do 25.

Tada sam u izvesnom smislu napustila crkvenu religioznost 'po pravilima' i nikada se tome ne bih mogla vratiti.

Ja sam slobodan duh i ja sam religiozan duh, i dragi su mi duhovi
poput Vilijama Blejka.

Takodje mi je zanimljivo praktikovanje razlicitih duhovnih praksi
jednog Mirce Elijadea i slicno.

Ne zelim da ostanem u okovima jednog puta do Boga.
...........

Ali moj odgovor je DA.
Religija pomaze u tome.

Last edited by Lady of Rohan; 28-11-12 at 19:11..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 19:03   #8
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

A kakvo je tvoje mislenje o bibliji Lady of Rohan?
Old 28-11-12, 19:21   #9
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Sigurno ne mislim da ju je diktirao Bog, ali je jedna od najvaznijih
svetih knjiga covecanstva i riznica nekih najdubljih ljudskih religioznih saznanja.

Hm, ako kazem otkrovenja, priznacu da ju je pisao Bog.

Uostalom, sta je sa nekanonskim jevandjeljima?

Jedan od najmisticnijih snova koje sam sanjala, ticao se islamskog sufizma. Sanjala sam dervisa i sufijski simbol srca kao otvorene knjige.

Otkud ta slika u mom nesvesnom?

Kada sam imala 9 godina, na stalne molitve Bogu da mi da odgovor da li postoji, sanjala sam prelep san i Boga kao onog cuvenog debelog, nasmejanog Budu.

................................

Tipican hriscanski duhovnik odgovorio bi mi da su bila u pitanja djavolska iskusenja. Katastrofalno objasnjenje.
Sva sreca, pa sam delimicno upoznala analiticku psihologiju, da znam da nije tako i da su religiozni simboli univerzalni i da se ponavljaju u razlicitim religijama.

Smatram da je nakon takvih otkrica svako insistiranje na jednoj jedinoj pravoj religiji potpuno deplasirano, i ne mogu me zavesti ni dogmaticni pravoslavci ni razni racionalni protestanti koji ne razumeju sta je misterija u religiji, sve simbole redukuju i time osiromasuju religiju.

Ako me ista zadrzava u pravoslavlju, to je taj trag drevnosti, ranog hriscanstva, kao i misticizam (isihazam mi je fascinantan, i sl.).

Last edited by Lady of Rohan; 28-11-12 at 20:14..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 01:18   #10
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

Registrovan: Jun 2012
Gaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavan

Quote:
Da, ako se uzme u obzir da bježanje od bezličnosti daje neki stimulans psihi.
Kada proanaliziraš bilo kojeg religioznog čovjeka, šta pronađeš?

Strah od samoće, bezličnosti, praznine. Zašto većina kad kažu da su religiozni obavezno odgovaraju na nepostavljeno pitanje?- navode da im je religija smirila život i dala smisao.
Neizostavnu ekstrovertnost, akutna oboljelost apotropejskog eufeminizma. Jer grupa, masa, je ono što ih ispunjava iz koje crpe energiju i neki smisao. Bez nje su izgubljeni, frustrirani, i zato je se drže i u ime nje kadri su uraditi sve najdemonskije radnje kao i aminovati ih, prihvatiti i podržati.

Da li bih pogriješio kada bih izveo neki zaključak da većina je kratka sa živcima, sklona projekciji i predrasudama?

Kako se desi, da objekat tvog istraživanja, da tvoj sam život, metafizika, nema energije da istraješ u njenom iznošenju? Svakako ne bi bila takva kada bi se religijske konfesije bavile sa onim zašta se predstavljaju.

Razvijati ličnost pod tradicionalnim demantima -'trebalo bi' ili 'moralo bi' , a ne osvjestiti je i ne shtvatiti je katastrofa.

Quote:
Koliko je vazno religiju dozivljavati u sebi u odnosu na praktikovanje rituala koji se odnose na tradiciju
Praktikovanje rituala, zna biti mistično, eksterni efekat koji će primitivca ostaviti bez daha. Koji će mu predočiti predstavu nerazumljive mistike, pobuditi psihu i dovesti ga u stanje 'katarze'...pa se malo ubacuju informacije

U siromašnim kulturama, tradicija mnogo znači, ako je skoro sve ne mora da znači i da je blagotvorna za psihu.

Tragično je koliko malo ljudi koji su revnosni raligiozni konfesijonari malo znaju o religiji koju praktikuju. Suština religije su ljudi, ako su im praktikanti ovakvi (čast izuzecima) onda je situacija više nego katatrofalna.

Takva religija je štetna.
Old 29-11-12, 01:34   #11
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Po svojoj prirodi, covek je religiozno bice, rekao je Jung.
Religiozne potrebe su coveku urodjene.
Old 29-11-12, 22:32   #12
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Supernova View Post
Prema jednom islamskom hadisu Bog kaže:
- ko se meni približi jedan pedalj, ja se njemu približim lakat...
....ako krene sporim korakom prema meni, ja krenem trčećim korakom prema njemu.

Praktikovanje religije podrazumijeva taj korak prema Bogu, jer je neophodno približiti se Bogu da bi se religija počela doživljavati unutar sebe, ali kada istinski otkrijemo tu iskru u sebi, tada prestajemo biti religiozni, prestajemo biti musliman, hrišćanin, jevrej...jer kada spoznamo Boga onda smo izvan granica. Religija je (uglavnom) nametnuna rođenjem i predstavlja ropstvo zbog nedostatka izbora, ali mi se kroz život oslobađamo tog osjećaja ropstva kroz spoznaju Boga i tek onda doživljavamo punu širinu i istinsku sreću njegovog sveprisustva.
Vjerujem da svi mi ovdje na forumu znamo sve to, kako treba doziviti religiju i staj etu bitno, ali obicni ljudi, opsta populacija sigurno o tome malo sta zna, rijetki su oni koji su rascistili sa samim sobom( sjenka)
Old 29-11-12, 22:39   #13
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
Sigurno ne mislim da ju je diktirao Bog, ali je jedna od najvaznijih
svetih knjiga covecanstva i riznica nekih najdubljih ljudskih religioznih saznanja.

Hm, ako kazem otkrovenja, priznacu da ju je pisao Bog.

Jedan od najmisticnijih snova koje sam sanjala, ticao se islamskog sufizma. Sanjala sam dervisa i sufijski simbol srca kao otvorene knjige.

Otkud ta slika u mom nesvesnom?

Kada sam imala 9 godina, na stalne molitve Bogu da mi da odgovor da li postoji, sanjala sam prelep san i Boga kao onog cuvenog debelog, nasmejanog Budu.

................................

Tipican hriscanski duhovnik odgovorio bi mi da su bila u pitanja djavolska iskusenja. Katastrofalno objasnjenje.
Sva sreca, pa sam delimicno upoznala analiticku psihologiju, da znam da nije tako i da su religiozni simboli univerzalni i da se ponavljaju u razlicitim religijama.

Smatram da je nakon takvih otkrica svako insistiranje na jednoj jedinoj pravoj religiji potpuno deplasirano, i ne mogu me zavesti ni dogmaticni pravoslavci ni razni racionalni protestanti koji ne razumeju sta je misterija u religiji, sve simbole redukuju i time osiromasuju religiju.

Ako me ista zadrzava u pravoslavlju, to je taj trag drevnosti, ranog hriscanstva, kao i misticizam (isihazam mi je fascinantan, i sl.).
Svaki svecenik je zahvaljivao dragom Bogu sto on sam nije odgovoran za svoje snove. Snovi jednog prosjecnog ili vatikanskog svecenika sigurno vrve od ''djavoljih'' misli i osjecanja . Prepuno erotike, prepuno zelja za zenskom ljubavi, pa zelje za seksom sigurno u velikom obimu ..itd.. Posto sluzba to zabranjuje, onda nsv. i snovi svoje cine , pa otuda imamo pojave koje oni zovu ''vrazija posla''. A to sto procuri neka zelja izopacenog nagona u obliku pedofilsko-homoseksualne tendencije , onda imamo neki cudni da kazem kontradiktorni stav. Konkretno se naprave prestupi a sve to ne vidi kao gresku, idalje sluzi instituciji i nebesima mirne duse.
Cudan je svijet.
Old 30-11-12, 04:05   #14
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Old 30-11-12, 18:22   #15
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Pitanje za postavljača teme:
koji se religijski rituali podrazumijevaju pod temom?
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 19:39   #16
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:
Vjerujem da svi mi ovdje na forumu znamo sve to, kako treba doziviti religiju i staj etu bitno, ali obicni ljudi, opsta populacija sigurno o tome malo sta zna, rijetki su oni koji su rascistili sa samim sobom( sjenka)
Da...religija se (uglavnom) doživljava kao kolektivna (ne)svijest.

Ritual molitve je veza sa nesvjesnim...

Ako je čovjeku dodijeljena uloga pokornog roba koji ima dug prema Bogu, onda temelj "vjerovanja" može biti strah, za sebe i za bližnje. Molitvom regulišemo napetost koja proiziliazi iz straha i dolazimo u stanje opuštenosti i povjerenja iz koga dalje proizilazi određena dobrobit, tako da je molitva praktično samoregulišući psihološki mehanizam. Božiji zakoni su tu da bi podstakli čovjeka na takve samoiscjeljujuće postupke. Nekim ljudima je potreban Zakon a nekima nije, u zavisnosti od stepenice na kojoj stoje.

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 21:39   #17
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
J
Na osnovu starog zavjeta se moglo znati koja su jevandjelja ispravna a koja ne.Imas u ona cetiri jevandjelja koja su prihvacena dosta citati iz starog zavjeta.Sam Isus je govorio "pisano je" i na dosta mjesta ima "da se ispuni".Ta nekanonska jevandjelja su nesto sasvim drugo,sto je suprotno bibliji uposte i ona su se pojavila kasnije.
Old 03-12-12, 22:05   #18
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

I kanoni su različiti, otkud to dolazi?
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 12:30   #19
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
I kanoni su različiti, otkud to dolazi?
Na sta tacno mislis,na koje kanone?Mozes odgovoriti ovdje http://www.madeinmontenegro.com/vbfo...amo%20o%20njoj ako imas neko duze izlaganje koje ce obuhvatiti jos tema da ne idemo u offtopic.
Old 04-12-12, 22:48   #20
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Mislim na to da nijesu sva jevanđelja kanonska kod svih hrišćana.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules