MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 10-06-11, 10:26   #1
henri_kinaski
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2011
henri_kinaski nepoznate kvantitete u ovom trenu
Default Sinhronicitet

prije neki dan sam citao knjigu od justejna gordera"zamak u pirinejima"covjeka koji je napisao "sofijin svet". ne znam da li je ovo pravo mjesto za ovu temu-ali tamo sam nasao kako autor se dotice"jungove sihronosti" tj nacin na koji objasnjava slucajan susret bivsih ljubavnika bas na mjestu gdje su se rastali prije 30 godina,a niko od njih nije u medjuvremenu dolazio na to mjesto. da ne pricam dalje o knjizi,ovo je uvod,nego neka neko procita ako ga zanima. znam da je jung bio mistik ali mi nije jasno o cemu se zapravo radi kad se pominje "sihronost" ?da li je to neki fazon,narodski ,prosto receno-da slucajnosti ne postoje nego je to kad treba nesto da se desi a bog hoce da ostane anoniman? svakako zanimljiva tema i da ne pripada jungu mada ne znam da li sam se bas dobro izrazio
henri_kinaski is offline  
Reply With Quote
Old 10-06-11, 11:44   #2
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

U ovom postu imaš u najkraćim crtama objašnjenu suštinu sinhroniciteta:

http://www.madeinmontenegro.com/vbfo...30&postcount=4
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 03:08   #3
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka
Default Sinhronicitet - licni primeri

Da li pamtite smisaone koincidencije u svom zivotu?

Povezujete li ih sa psiholoskom situacijom, snovima, upozorenjima?

Ja sam se veceras najezila, jer me je kontaktirao i kao fol mi nudio brak covek
koji zivi u okolini istog grada i u objektu slicnom kao Plavobradi u mojoj omiljenoj zbirci prica Krvava odaja Angele Carter, ili je bar tako ispricao.

Prosto sebi ne mogu da dodjem - isto vodeno okruzenje, pontonski mostovi, isti tip gradjevina, gotika, ma sve isto kao u prici, jer se nalazi u istom krugu, istom kraju, ma sta - u istom mestu u belom svetu, i to ne prevelikom!!!

Bogati i mocni Plavobradi za koga se udaje naivna vlasnica dok ne otkrije leseve zena u zabranjenoj sobi...

I ko ce sad mene ubediti da i on psiholoski nije Plavobradi
i da je to slucajnost?

Jeste, ali smisaona koincidencija, sinhronicitet.

Pamtite li neke vazne sinhronicitete, o cemu su govorili?

Last edited by Lady of Rohan; 13-11-12 at 03:22..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 03:12   #4
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Kada sam raskinula poslednju vezu, nekoliko dana pre toga sam razbila ogledalo.
Nisam htela biti sujeverna. A onda je pukla casa iz koje sam pila kupinovo vino
(kupljeno specijalno za njega).

Vrhunac je bio kada sam izgubila zlatnu detelinu sa 4 lista, prvi poklon koji sam dobila kao beba i koju nosim kao amajliju.

Sutradan su mi je pronasle prodavacice i za mene je to bio lep znak: sreca koju sam izgubila ce mi se vratiti.

Pratite li vi slicne stvari?

........

A da, kad sam prvi put krenula na pijacu da kupim to famozno vino,
izvukli su mi novcanik i pokrali me...

Novac je simbol energije.

Sve sami losi znaci...
Old 13-11-12, 03:21   #5
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Jos jedan primer.

U trenutku kada mi stize sms od jedne osobe pre par godina
u guzvi u autobusu vidim jednog kriminalca koji se bavio krupnim prevarama.

Sinhronicitet je bio jasan - osoba koja mi salje sms je lazljivac i prevarant.

Kasnije sam saznala da zaista tako jeste.
Old 13-11-12, 17:04   #6
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Dešavalo mi se, kako ne... Najupečatljivi su vezani za neke previše lične i bolne stvari o kojima ne bih ovako. A takođe sam imala i neke "glasove", kao misao koja niotkuda dođe i ili me upozori na nešto aktuelno ili mi da odgovor za neke stvari od pre sto godina. O predosećajima da i ne govorimo... (Blagodet pune osme kuće, Meseca u 12. i Ve i Ma na 29° Riba u kvadratu sa Ne)

Ali ubedljivo mi se najviše dešava kroz snove.
Kad god se oko nečega akutno pitam duže vreme ili imam neku dilemu, dobijam skoro bukvalan odgovor kroz snove. Tako sam definitivno i odlučala koji ću fakultet da upišem.
E sad, koliko to možemo nazvati koincidencijom- nisam sigurna. Jer "naša nesvest bolje zna od naše svesti", kako neko reče... Tako da nisam sigurna da je to slučajnost.

Zatim, želje... Frapantno. Kažem nonšalantno kako bih nešto volela, bez da se nešto naprežem oko toga i posle nekog kratkog vremena mi to dođe. (egzaktni sekstil Ve i Ju možda) Tako sam npr. otišla na jedno rajsko mesto za koje sam mislila da ga možda nikad u životu neću videti tj. posetiti.
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 17:19   #7
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

To je veliki dar, ako vec mozes,
prizivaj i dalje lepe stvari!
Old 13-11-12, 17:37   #8
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Neverovatno...

To oko knjiga se i meni dešavalo... Sećam se kad sam se baš jako zagrejala za astrologiju i kad me je to najviše i obuzimalo (2. godina gimnazije), pa sam išla na neki kurs pa čitala knjige iz te oblasti... Stalno sam upoznavala ljude koji su imali isto interesovanje, a i tako i par astrologa i to na potpuno neočekivanim mestima.

Kad smo kod astrologa i želja (još jedan primer)... Kad sam pomislila jednom (a to mi se do sada dva puta desilo) kako ne bi bilo loše otići kod njega- jednog astrologa koga poznajem, ali s obzirom na to da se dugo nisam čula sa njim nešto mi je bilo neprijatno da ga zovem i onda bukvalno naletim na njega na ulici...
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 17:39   #9
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Da, morala si ga sresti.

Ja najvise volim stvari koje se desavaju na taj nacin...
same, posebno u ljubavi i u prijateljstvima.
Old 13-11-12, 19:00   #10
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Ima dosta toga.

Redovno mi se dogadja da sretnem ili me telefonom nazove osoba o kojoj intezivno razmisljam.

Ili nesto treba da vazno da obavim,sretnem auto sa tablicama gdje su tri sedmice-to mi je dobar znak.

Kad smo se muz i ja dvoumili u koju skolu sina da upisemo,sretosmo moju uciteljicu koju nisam vidjela barem 20 godina.Naravno,upisali smo ga u moju nekadasnju skolu i to je bilo dobro,jer smo,neocekivano, dvije godine nakon toga presli u veci stan i bolji kvart (blizu moje bivse skole).

Sjetit cu se jos.
Old 13-11-12, 20:30   #11
virgo
MiM team Početnik

virgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auru

i kod mene toga sijaset...

sa rodicama koje su mi kao sestre sanjala sam par puta isti san-a davno jedna od nas je bila na moru,ja sanjam kako mi je ona kupila crvenu majcu,ona dolazi sa mora i stvarno,ovoj trećoj kupila baš crvenu majcu..a kaže svo vrijeme razmišljala da li će meni ili njoj tu...
obični realni snovi(koji su kod mene i najčešći)mi se prečesto ostvare,onog koga sanjam,makar sretnem neočekivano na ulici...
virgo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 20:36   #12
virgo
MiM team Početnik

virgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auru

uu,a kad smo kod brojeva..broj 6 mi je kao broj rođenja(ono kad se saberu svi),6.sam unuče..6.znak...6 broj stana..6.na prijemnom na faksu bila,i sada šifra na jednoj kartici ni manje ni više nego četiri 6.

to je već za numerologe slučaj...
virgo is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 00:58   #13
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

To je i moja prica.

5. na listi za prijemni na faksu ( od 360 kandidata, samo da se zna ), iako mi kasnije nije islo, broj indeksa ....55, rodjena 5. zato u mejlu imam 555...itd.

Cesto sam se zaljubljivala 5. sretala bitne osobe, rastajala se...
Old 22-11-12, 02:14   #14
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Jednom sam imao jedan san gdje se pojavljuje scena sa brojem 1. sprat, stan djevojke koju volim. Sutradan otvaram jedan kalendar kad tu veliki broj 1. Taj dan idem gradom kad naletim na nju uz pomisao 1
Osjecaj da broj 1 sto posto je stan( sprat) u kojem ona stanuje .
osjecaj toga me steze do ludila i znam da je to tako. Kako odmice dan sve vise se pojavljuje situacija sa brojem jedan(1), osjecaj se tako infiltrirao u moju psihu da jednostavno pocinjem da se sjedinjujem sa tim utiskom.
sljecece vece dolazi san sa zgradom i mjestom gdje ona stanuje, jako velik utisak srece i zadovoljstva, neke ljubavne atmosfere sa osjecanjima voljenja, zadovoljstva ili necega transcendentnog. Prizor njenog stana gledajuce prema balkonu 1. sprata je ukrasen sa lijepim zivim bojama i ukrasima kakve zaista volim, sve zajedno djeluje bozanstveno i osjecam nemjerljivo zadovoljstvo.

Budeci se , ponovo dobijam utisak vaznosti predvidjanja gdje ta voljena djevojka stanuje ( inace nisam znao i imao sam samo pretpostavke)
Kako odmicu dani, slucajno dolazim do situacije da dodjem kod nje kuci i tako sa cudjenjem da se sit nacutditi ne mogu, kako to da ona stanuje u sasvim drugom ulazu i na sasvim drugom spratu ? I kako to da moj san i svi ti sinhroniciteti me tako maherski obmause? Stanuje na 4. spratu. to je istina.
To je realnost i tacka.

E sad se postavlja pitanje kao i uvjek, zasto se svi mi obmanjujemo ovakvim pojavama, i zasto imamo tendencije vjerovari ''lijepim'' osjecanjima i teziti za ugodnim momentima ?
Od tada , a puno je godina proslo, imam oprjez prema svim tim misticnim pojavama, narocitoi sinhronicitetima.
Sve je to put prema samoobmani i zabludi. Ko hoce neka izvoli, sirok je put, a i bogami dug. Ko nece shvatice o cemu govorim. Ha ha..

Zelje i teznje z anjihovo ispunjenje cesto determinisu ponasanje i tako dolazimo do slatke neistine. Shvativsi stanje i uhvativsi zmiju za vrat, stvar drzimo pod kontrolom i rijesavamo se velikih problema.

ovakvih obmana na istu ovo temu oko pomenute djevoje koju sam tada volio imao sam mnostvo pojava samozavaravanja. E sad hvala bogu, mogu mirne duse i cista razuma reci s tim je odavno gotovo.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 02:39   #15
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Mozda samo nisi razumeo sinhronicitet...
Old 22-11-12, 03:08   #16
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

ha ha.. ha ha ha ha....

ja mislim da ti nisi razumela o cemu ja govorim.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 03:42   #17
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Jesam, ali moj zivot ne potvrdjuje ovo sto kazes...
Mene takve stvari ne varaju, zavaram se kad ih ignorisem.
Old 22-11-12, 05:19   #18
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

A razumem te odlicno
ii odavno sam shvatila da si u raskolu sa svojim uverenjima.

Oduvek sam mislila da je to veoma teska stvar, Mariner.
Old 22-11-12, 05:54   #19
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Jednom sam imao jedan san gdje se pojavljuje scena sa brojem 1. sprat, stan djevojke koju volim. Sutradan otvaram jedan kalendar kad tu veliki broj 1. Taj dan idem gradom kad naletim na nju uz pomisao 1
Osjecaj da broj 1 sto posto je stan( sprat) u kojem ona stanuje .
osjecaj toga me steze do ludila i znam da je to tako. Kako odmice dan sve vise se pojavljuje situacija sa brojem jedan(1), osjecaj se tako infiltrirao u moju psihu da jednostavno pocinjem da se sjedinjujem sa tim utiskom.
sljecece vece dolazi san sa zgradom i mjestom gdje ona stanuje, jako velik utisak srece i zadovoljstva, neke ljubavne atmosfere sa osjecanjima voljenja, zadovoljstva ili necega transcendentnog. Prizor njenog stana gledajuce prema balkonu 1. sprata je ukrasen sa lijepim zivim bojama i ukrasima kakve zaista volim, sve zajedno djeluje bozanstveno i osjecam nemjerljivo zadovoljstvo.

Budeci se , ponovo dobijam utisak vaznosti predvidjanja gdje ta voljena djevojka stanuje ( inace nisam znao i imao sam samo pretpostavke)
Kako odmicu dani, slucajno dolazim do situacije da dodjem kod nje kuci i tako sa cudjenjem da se sit nacutditi ne mogu, kako to da ona stanuje u sasvim drugom ulazu i na sasvim drugom spratu ? I kako to da moj san i svi ti sinhroniciteti me tako maherski obmause? Stanuje na 4. spratu. to je istina.
To je realnost i tacka.
Da li si nekada razmisljao o znacenju ovog sinhroniciteta,
uz variranje brojki 1/4?

Jedan, nesto od cega se pocinje,
tvoj ego, ti sam, muski princip, zapravo tvoj svesni stav.

Uzalud vezujes predstavu anime za svoje svesno i racionalno bice.Naprotiv, tvoja 'greska' govori da ti funkciju anime koja personifikuje tvoje nesvesno spustas u prizemlje i time osiromasujes svoj ego.
Dakle, drzis se svoje tadasnje zaljubljenosti na povrsan nacin, kroz projekciju.

Tvoja svest zeli da evoluira kroz priznavanje nesvesnog, cetvorstvo je stari dobri simbol sopstva. Izmedju ostalog, anima je ono jedno sto treba dodati da bi iz muskog trojstva dosao do cetvorstva i celine.
Nije evoluirala do Sofije, majke mudraca, iako je kroz iznenadni broj 4, to zahtevala od tebe.

U osnovi, ovo je sinhronicitet koji je upucivao da anima treba biti prihvacena kao psiholoska cinjenica, unutrasnja predstava, i zahtevalo je odricanje od svesnog (prizemnog) stava olicenog u projekciji.

Shvati ovo samo kao predlog za tumacenje...

Umesto da to uradis i popnes se na cetvrti sprat celovitosti,
nisi prepoznao vaznost projekcije i ostao si u broju jedan.

On pruza osecaj sigurnosti,
ali prvobitno nesvesno jedinstvo se mora prekinuti i narusiti,
da bi se postigla potpunost.

Pretpostavljam da si bio veoma mlad...da se naslutiti po svemu.

Tako da tvoja greska samo znaci...da nisi bio spreman da iskoracis iz rigidnog racionalnog stava. A ni sad nisi
na to spreman...jer sam te upravo ovom temom suocila sa sopstvenom inferiornom funkcijom, tako mracno zenstvenom
i intrigantnom.

Ako ja u ovom trenutku uskocim iz cistog zezanja u ulogu tvoje anime, naravno, ti ces reci :
"Nista ti mene ne razumes, neuka zeno!"

Hahaha, kiss, i lep pozdav za druga.

Mislim da sam te upravo intelektualno zavela i pruzila ti Arijadninu nit...do sopstvene tuzne i neshvacene anime.

Last edited by Lady of Rohan; 22-11-12 at 06:12..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 06:06   #20
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Cik nek mi neki muskarac da reputaciju ili lajk za ovaj post...
Nema sanse.
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules