MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 24-11-12, 00:15   #41
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

I ja cekam , Mariner, sa nestrpljenjem.

Od razbojnika i Plavobradog do duhovnog vodica...

Kazi nam kako ide taj razvoj i kako izgleda suocavanje sa animusom.
Old 24-11-12, 00:20   #42
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

Registrovan: Jun 2012
Gaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
shavatam, ha ha ha.. dobar si !

Jenom prilikom na brodu put prema americi , jung i frojd razmjenjuju svoje snove i tumace jedan drugom. kaze jung, eto tako je to, ajde sada ti meni profesore fojde daj svoje asocijacije na taj tvoj san ! kad fojd njemu : ne mogu ti ih dati, bojim se ako ti ih dam otici ce mi autoritet kod vas ucenika. I tako se to zavrsi..

Ja bi onaj tvoj san rastvorio na djelove,kao i svoje snove. raspakovo i pojedinacno svodio na polazne elemente.( a tu sveg amoze biti, i konotacija i zabluda i teskih gresaka. Zato se snovi one vrste po mom misljenju mogu tumaciti samo oci u oci ) a simbolicna tumacenja bi prepustio kolegi masji i kolegici lady , oni su tu eksperti.
Dobar si i ti...
Nego da popravim, u vezi Masje, zaista cijenim njegovo mišljenje i nije mi drago što si ga stavio u ovakav kontekst.

Dok sa kolegenicom, zaista ima tu truda, nije da nema...kažu trud se isplati, nadam se da će i njoj.

Tumačenje snova, simbolički jeste majstorstvo. Moj (pomenuti) san je izronio iz velikih dubina, vrlo je jasan,simbolički naravno. Svako moje pojašnjenje samo bi pokvarilo ili poremetilo preciznost.

...

Nekome...

Što uđe u nesvjesno nije kadro izaći. Sinteza ličnosti čini istu tu ličnost nepobjedivom, kadru da se bori sa mnogim drugima, i da ih porazi na svakom polju...

Amater si sweetheart, a nadam se da zaista ima nekoga, da će uraditi posao kako dolikuje tvojim potrebama, jer jar požara osjećamo svi.

A i ovi dupli nalozi...hahahahaha
To bi trebalo da pokaže evoluciju ličnosti?
Old 24-11-12, 00:26   #43
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Zapadnjakinja će sanjati crnca, kao izraz primitivnne kulture i primitivnih nagona, ovdašnja žena u zavisnosti od religijske konfesije će sanjati/projektovati razjarenog muslimana (ili obrnuto u zavisnosti od prilika), raspojasanog, sa ciljem da bez pitanja i objašnjenja i pristanka jednostavno uradi to što treba da uradi. Siluje, prebije...zadovolji.
Narocito ne kod zena koje ni najmanje nisu seksualno inhibirane,
u koje spadam i ja, srecom.

Recimo, poluizmisljen primer.

Ja ispravljam svoju pricu od 16 strana u knjizi, tj. 10 kompjuterskih,
opsesivno, danima, umirem od straha pred svakom stilskom nepreciznoscu.
U kasnim vecernjim satima krecu napadi tamnog animusa koji ima veze sa mojim inferiornim misljenjem, jer sam osecajni tip.

Taj 'glas' govori: "Glupa si. Ovo je bezvredno. Ovo je smece.
Od ovoga nikada nece biti pripovetka. Digni ruke i spremaj palacinke.
Literatura je za snazne, inventivne muskarce. Ovo je sentimentalno sranje".

Vrlo je verovatno da bih ja u tom periodu sanjala silovatelje, razbojnike, mucitelje.

Potpuno nevezano za seksualnost, to bi znacilo da sanjam svog destruktivnog, tamnog animusa.
Da mucim samu sebe misljenjem da sam bezvredna i netalentovana!

O slicnom iskustvu, svom iskustvu, pisala je Mari Luiz fon Franc.

Last edited by Lady of Rohan; 24-11-12 at 00:42..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 00:37   #44
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Amater si sweetheart, a nadam se da zaista ima nekoga, da će uraditi posao kako dolikuje tvojim potrebama, jer jar požara osjećamo svi.

A i ovi dupli nalozi...hahahahaha
To bi trebalo da pokaže evoluciju ličnosti?

Rekoh ti da ne pretendujem ni na sta u psihologiji, ja sam samo jos neafirmisana spisateljica i pesnikinja velikog talenta, koju su hvalili najbolji, autoriteti u tim oblastima.
Da mi kazes da mi je pripovetka ili pesma losa, jos bih se zabrinula. Ovo drugo je meni u domenu zabave...

Kako je to lepo, ako moj libido (u jungovskom smislu) pokrece desavanja na forumu!

O da, nasla sam bas takvog, u koga sam kadra biti zaljubljena dok me ima.

Zar ne vidis kako ponovo ulazis u ulogu mog tamnog animusa
i time izazivas moju nelagodu, otpor, bes?
Jer to je ono sto bi ta moja destruktivna unutrasnja figura rekla: trudis se, ali si netalentovana, suvise je to za tvoj guscji mozak, sweetheart!

Dok ti mene dozivljavas kao sopstvenu tamnu animu.

Odatle sva nevolja...

Daj Gaul, urazumi se.

Taman mislim da si se smirio i vidim crvenu reputaciju,
uz kratko i efektno rezanje. Haha.
Postaje mi sve zanimljiviji taj tvoj animozitet prema meni,
i mislim da ne treba brisati ove postove, jer na neki nacin, spadaju u temu.
Old 24-11-12, 00:39   #45
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Ako je animus između ostalog i slika oca, a neko nema ama baš nikakvih negativnih iskustva sa ocem; kako se tada ispoljava ovaj tamni animus koji Lady spominje i koji, ako se ne varam, povezuje sa ocem ili nekim lošim iskustvom na tom planu?

Lady oprosti ako sam te pogrešno razumela. Ako sam dakle pogrešila, opet me zanima otkud taj tamni animus...
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 00:44   #46
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

Gaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavan

Quote:
Zar ne vidis kako ponovo ulazis u ulogu mog tamnog animusa
... rekoh ti, što u nesvjesno uđe nije kadro izaći

Nekada neoborivi argument je bio, da si imala problem sa nekim muslimanom koji te progonio, i da zato imaš netrepeljivost prema meni.

Da, član tvoje ekipe koja se za*ebavala samnom

To radiš sa svim novim facama, ili sam ja nešto posebno?

Quote:
Taman mislim da si se smirio i vidim crvenu reputaciju,
Misliš o meni? - laska mi, naravno da misliš, zašto i ne bi. Šta će pomisliti taj tvoj novi kada još uvijek si aktivna u razmišljanjima o primitivnom muslimanu koji ...znaš već šta

Kažu kad si zaljubljen, da sli slijep za sve drugo.

Quote:
Dok ti mene dozivljavas kao sopstvenu tamnu animu.
Tamna anima? - nepoznat koncept. Možda si mislila da imam neke projekcije...nemam, da skratim, ti si mi vrlo simpatična kao osoba, ali zaista...

U opštoj podjeli Serđa Leonija na dobar,loš,zao...ti si loš, nažalost si potpala pod uticajem zlih, u cijelom odnosu (pakosnoj zajebanciji) poslužila si kao marioneta hraneći njihovu pakost,naivnost i nije neki grijeh. Zašto sam ja postao meta, ne znam, ili slučajan izbor ili postoji neki razlog...

Ti imaš šanse, zato si mi i draga...pa kao što vidiš, ukrstimo riječ ponekad, za razliku od ovih drugih
Old 24-11-12, 00:51   #47
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by deep dark river View Post
Ako je animus između ostalog i slika oca, a neko nema ama baš nikakvih negativnih iskustva sa ocem; kako se tada ispoljava ovaj tamni animus koji Lady spominje i koji, ako se ne varam, povezuje sa ocem ili nekim lošim iskustvom na tom planu?

Lady oprosti ako sam te pogrešno razumela. Ako sam dakle pogrešila, opet me zanima otkud taj tamni animus...
Odlicno pitanje, ddr!

Otac moze biti odsutan, pa da se stvori snazan kompleks
oko arhetipa, primer ti je cuvena MM.

Sta moze da ucini patnja za odsutnim ocem,
sjajan je primer Silvija Plat ili nasa Milena Barili.
Moze odvesti ravno u smrt.

Arhetip sam po sebi ima dvostruku prirodu, svaki arhetip u jungovskoj psihologiji, posto rekose da je nesvesno moralno indiferentno,
jedan arhetip je taman koliko je i svetao, i dobar i zao.

Bitne su i druge figure iz detinjstva,
a narocito je zanimljivo
da animus moze da se 'ukrade' iz nesvesnog majke,
majka svoju kci daruje sopstvenim animusom!

Moguce je i da kasnija iskustva sa muskarcima menjaju ovaj arhetip,
tj. kompleks koji je za njega 'prilepljen'.
Old 24-11-12, 01:03   #48
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by Gaul View Post

Misliš o meni? - laska mi, naravno da misliš, zašto i ne bi. Šta će pomisliti taj tvoj novi kada još uvijek si aktivna u razmišljanjima o primitivnom muslimanu koji ...znaš već šta

Kažu kad si zaljubljen, da sli slijep za sve drugo.
Ahaha, kako si to zapamtio,
neki nevazni lik koji i sad visi na mom profilu,
tajni internet obozavalac koji me zvao
na svoj sajt...

Mislim o tebi jer mi je jako zanimljiva ta nasa netrpeljivost
pa pokusavam da je dokucim.

Ti i ja imamo neke slicne osobine:
dobar ukus, solidno obrazovanje, ekscentricnost,
ljubav prema Dzarmusevom filmu sa tvog avatara,
svadljivost i konfliktnost, teranje po svome i kad nismo u pravu,
tvrdoglavost...

Sto se mene tice, evo ti javna

i pesma u tom stilu...
Del Arno Band - Dim iz moje lule

http://youtu.be/0hI8aImvX-4
.................................................. .......................

Da bih mogla da mislim iskljucivo na svog dragog.
Old 24-11-12, 01:12   #49
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
Odlicno pitanje, ddr!

Otac moze biti odsutan, pa da se stvori snazan kompleks
oko arhetipa, primer ti je cuvena MM.

Sta moze da ucini patnja za odsutnim ocem,
sjajan je primer Silvija Plat ili nasa Milena Barili.
Moze odvesti ravno u smrt.

Arhetip sam po sebi ima dvostruku prirodu, svaki arhetip u jungovskoj psihologiji, posto rekose da je nesvesno moralno indiferentno,
jedan arhetip je taman koliko je i svetao, i dobar i zao.

Bitne su i druge figure iz detinjstva,
a narocito je zanimljivo
da animus moze da se 'ukrade' iz nesvesnog majke,
majka svoju kci daruje sopstvenim animusom!

Moguce je i da kasnija iskustva sa muskarcima menjaju ovaj arhetip,
tj. kompleks koji je za njega 'prilepljen'.
Ovde mi jedino smeta ovaj prvi deo. Odsutan otac. Ja to isto nekako podvodim pod teškim iskustvom. Ali verovatno si mislila na situaciju koju je možda još teže (ili ne) objasniti u vezi sa istim pitanjem.

Dakle ne mislim na to; otac je tu, ćerka se osećala uvek voljeno od strane oba svoja roditelja. Poštuje ih i ima sa njima dobar odnos. Bez bilo kakvog idealizovanja, straha i bilo kojih drugih evidentnih i mogućih pokretača nekih nepovoljnih procesa što se ove teme tiče.
Old 24-11-12, 01:14   #50
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

E sad da ti rečem da oću da popušim sa tobom lulu, čim pojedini vide ovo 'popušim' odmah će da ožive svoje gej fantazije i onda će da me startuju, kao fool - ne vole gejeve, ali bi im prijalo saznanje da to i jesam.

Dakle nema pušenja...ti kako oćeš.

Quote:
Mislim o tebi jer mi je jako zanimljiva ta nasa netrpeljivost
pa pokusavam da je dokucim.
Pa vidi, možda i skontaš, nema netrepeljivosti.
Ponekad se posvađaš sama sa sobom...što ti ja tu mogu

Šta misliš, ali zaista...zašto bih imao neku negativnost prema tebi?
Old 24-11-12, 01:25   #51
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by deep dark river View Post
Ovde mi jedino smeta ovaj prvi deo. Odsutan otac. Ja to isto nekako podvodim pod teškim iskustvom. Ali verovatno si mislila na situaciju koju je možda još teže (ili ne) objasniti u vezi sa istim pitanjem.

Dakle ne mislim na to; otac je tu, ćerka se osećala uvek voljeno od strane oba svoja roditelja. Poštuje ih i ima sa njima dobar odnos. Bez bilo kakvog idealizovanja, straha i bilo kojih drugih evidentnih i mogućih pokretača nekih nepovoljnih procesa što se ove teme tiče.

Da, mislila sam da je jos teze, ali da je neshvatljivo zasto ce devojka koja
oca nikada nije upoznala, ili ga je veoma volela pa izgubila,
cesto birati mucitelje.

Zapravo, najcesce ce izabrati nekog ko ce joj ponoviti traumu i ostaviti je.

Kada je pesnikinja u Tedu Hjuzu izgubila ponovo svog idealizovanog i voljenog oca, nije joj preostalo nista sem suicida...

Po teoriji, cerka takvih roditelja, koja je imala oca koji je bio model za pozitivni animus i majku sa cijom se zenstvenoscu mogla identifikovati, vrlo ce lako i sama naci harmoniju u ljubavi.

Osim ako postoji neadekvatnost u porodici koja je zamagljena, nije detektovana. Tesko je separisati se od roditeljskih figura i videti ih takve kakve su.

Osim toga, i previse dobar odnos moze uciniti da devojka bude nesvesno zaljubljena u svog oca, da je prikriveno incestuozna.

Takve zene cesto biraju jako lose momke koji njenom tati nisu ni prineti
i miniraju sve svoje ljubavne price ne bi li ostale uz voljenog oca.

Separacija je neophodna da bi se stekla zrelost i biralo po stvarnim potrebama, a ne po slici oca. Cak i ako je otac najbolji na svetu, prevelika vezanost nije dobra.

Last edited by Lady of Rohan; 24-11-12 at 02:02..
Old 24-11-12, 01:34   #52
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by Gaul View Post
E sad da ti rečem da oću da popušim sa tobom lulu, čim pojedini vide ovo 'popušim' odmah će da ožive svoje gej fantazije i onda će da me startuju, kao fool - ne vole gejeve, ali bi im prijalo saznanje da to i jesam.

Dakle nema pušenja...ti kako oćeš.
Ok, sama cu, volim onaj dobar cist duvan za lulu,
a i protiv nekih metaforicnih aktivnosti nemam nista protiv,
ako je iz velike ljubavi i strasti, stavise, dopadaju mi se...

Quote:
]Pa vidi, možda i skontaš, nema netrepeljivosti.
Ponekad se posvađaš sama sa sobom...što ti ja tu mogu

Šta misliš, ali zaista...zašto bih imao neku negativnost prema tebi?
Navike samaca...pricaju sami sa sobom, sami se i svadjaju...
Srecom, pa cu imati kome da gundjam ubuduce, po svemu sudeci...

Drago mi je sto je tako, zaista ne treba vise da se sukobljavamo.
Ja ne mislim da si primitivac, samo da si me pogresno procenio.

Priznajem da jesam gad kad se osecam napadnuto...
Svako dobro, Gaul.
Old 24-11-12, 01:50   #53
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

Quote:
Navike samaca...pricaju sami sa sobom
pa vidi Masja ti je forumski brat, pazi te i čuva...ja sam tu da se pesničimo
vidiš da nisi sama...evo i mariner, nešto iščitah od njegovih postova,nije loš uopšte...štreber

vidiš da ima ekipa koja može da fura finu priču, da dokoličari oko psihologije...niko nikoga ne mrzi, niti radi protiv njega, tu smo da pametujemo...družimo se

čemu ta patetična glupost, ja sam samac pa pričam sama sa sobom?
Old 24-11-12, 02:14   #54
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Pa eto, jos se pateticno samosazaljevam,
a vec nemam razloge za to.

Jeste, Mariner je pravi strumf Kefalo, a Masji sam potpuno nepodnosljiva,
mnogo vise nego tebi, ali se forumski saziveo sa mojom nemogucom naravi.

Taj zna sve moje slabosti, a svaki pokusaj internetskog druzenja
kroz pp zavrsio se svadjom, kao uostalom i sa Marinerom.
Suvise smo veliki individualci, a ja burne i teske naravi, i jos neozbiljna do zla boga.

Ne zaboravi Supernovu, ddr, Kamilicu i jos devojaka koje bi mogle doprineti
ovom podforumu. Kladim se i da je Zhaan jedna od njih.

...............

I kad delujem neuko na ovom podforumu, to je uglavnom posledica moje lenjosti i svastarenja. I nemanju zivaca da se u jednoj oblasti zadrzim predugo i temeljnije.

Mene ne drzi mesto.
Literatura je jedina stvar kojoj sam bezuslovno odana.
Kao sto cu to moci da budem samo coveku koji je vezan za nju
i koji me podrzava, kako mi se sada desava, ja mislim...

po volji mog pozvanja, usuda, mog dajmona.

Last edited by Lady of Rohan; 24-11-12 at 02:27..
Old 24-11-12, 11:28   #55
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:
Separacija je neophodna da bi se stekla zrelost i biralo po stvarnim potrebama, a ne po slici oca. Cak i ako je otac najbolji na svetu, prevelika vezanost nije dobra.
Prevelika privrženost neće dati osnovu za stvaranje harmoničnih odnosa, isto kao i odbačenost, jer se u oba slučaja stvara krivi uvid u samu svrhu odnosa, strah da nam niko neće moći zamijeniti oca ili strah da će nam se desiti iste negativne stvari, gdje se u oba slučaja prepušta da podsvjesni sadržaji utiču na izbor partnera, koji na kraju potvrđuju naše strahove i očekivanja.

Idealizirana slika bezgrešnog i savršenog oca stvara svijet nepogrešivog (monogamnog, porodičnog, stabilnog, emotivnog i sl.) muškarca koji može (ali ne mora) imati dobro razvijene mehanizme odbrane od svoje suprotnosti (npr. dvostrukost karaktera), tako da se na svjesnom nivou formira slika harmonije, ali na podsvjesnom, koji registruje sve ono što svjesni um ne može, stvara se rascjep. Podsvjesni um će registrovati ne baš tako idealnu pozadinu "idealnog" oca.

Mi nećemo prepoznati kada je u pitanju kompenzacija za osjećaj krivice, neostvarene ambicije i sl., prihvatajući lažne dokaze ljubavi - pokušaj stvaranja idile i osjećaja ugode koji postaju jedini sinonimi za ljubav i uspješnu vezu. Osjećaj ugode hrani ego, pa se ljubav automatski poistovjećuje sa potrebom ega da bude zadovoljen. Čim se zagrebe ispod tog sloja, nailazi se na nezrelost tipa "ja nikada ne bih oprostila prevaru" i sl., ne uočavajući da je prevara otisak iz podsvijesti, realizacija straha i drugih neosviještenih sadržaja. Figura oca koji na svakom koraku iskrsne i riješi nam problem (i na taj način nam "dokaže" ljubav) znatno umanjuje vlastitu sposobnost suočavanja sa problemima...Tako nečija dobronamjernost i potreba da nas zaštiti i poštedi svakog napora stvara od nas leptira sa nerazvijenim krilima.

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 12:38   #56
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
Po teoriji, cerka takvih roditelja, koja je imala oca koji je bio model za pozitivni animus i majku sa cijom se zenstvenoscu mogla identifikovati, vrlo ce lako i sama naci harmoniju u ljubavi.
Da li ovo znači da tamni animus ne postoji kod tih žena, što mi se čini previše idiličnim ili je moguće da se on i tada razvija ali iz nekog drugog korena?

Ili drugi koren ne postoji, već se traži neka druga porodična figura koja bi uzrokovala nastanak tamnog animusa?
Old 24-11-12, 16:31   #57
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Moje misljenje je da uvek postoji
i negativni vid te arhetipske predstave,
ali da su zene sa harmonicnijim porodicnim odnosima
vise u dodiru sa pozitivnim osobinama svog animusa.

Tvoje pitanje je veoma zanimljivo, ali ja nemam odgovor na njega.
Ne znam kako u tim slucajevima to tacno ide.
.................................................. ...........................
Ja sam, recimo, imala tri modela, cak tri, u svojoj porodici,
jer sam sa sva tri svoja muska pretka bila u vrlo neznom i bliskom odnosu, pa je svaki od njih na mene uticao.

Moj ljubavni zivot izgledao je kao klackalica
izmedju dva modela muskarca, jedan je olicavao mog oca
(nezreli mracni covek velike zavodnicke harizme, preterano vezan za svoju majku, sa edipalnim rascepom u izboru zena), a kada bi me takav 'odbacio, izdao' zbog zene muske energije na koju se oslanja, ulazila bih u drugi tip odnosa sa neuroticarem, alkoholicarem i rasipnikom labilne psihe (slika mog dede).

Bila je to jeziva klackalica!

U snovima su pocele da se javljaju figure nalik na mog pradedu koji je umro kad sam imala 11 godina, najupecatljiviji i spasonosan bio je san u kome se on pojavljuje u obliku paganskog bozanstva (prava slika animusa) koje je obraslo liscem koje raste iz njegovog tela!

Fenomenalan znak!
Postoji model animusa koji je vitalan,
rast vegetacije iz njegovog tela je to jasno govorio.

On je za zivota za mene bio primer muske cvrstine, ali i blagosti, sirokog uma, inteligencije, pravednosti, optimizma i humora. Najpozitivniji Strelac!

Pitanje je sta bi se sa mnom dogodilo da ovoga nije bilo!

Svaka prica o projekciji i animusu,animi vrlo je individualna, svako treba da prepozna i precizira sopstvenu psiholosku situaciju, sto ni najmanje nije lako.
Old 24-11-12, 16:48   #58
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

Od početka, najbolje je krenuti...

Quote:
Projekcija animusa i anime i ljubavni odnosi.
Arhetip je nama nepoznat segment psihe, naslijeđen, sve što znamo o njima to su arhetipske slike, koje imaju svoje jako simboličko mjesto i značaj, za onoga ko ih razumije.
Projekcija? - naprosto nemoguća, bar ne u ovom segmentu psihe.

Sve što se može projektovati a biti u ovom domenu, jeste Persona, to je ličnost koju, tj. slika ličnosti koju osoba kreira i koju želi prikazati javnosti.

Sledeća kataostrofa, jeste vezivanje ljubavnih odnosa sa 'projekcijom' arhetipa. Ovako nešto bi se moglo prepoznati kao pokušaj relativizacije seksualne demencije. SImptom opčinjenosti sa arhetipskom slikom, koja ljubavne odnose vodi neosporno u homoseksualizam, ili još gore u incest, pa u zavisnosti od usmjerenosti vaspitanja u najblažem izražaju jeste sklonost ka nasilju,mazohizam,sadizam, seksualnoj frustraciji...

Smisao i svrha psihologije jeste da se održi, pojača, njeguje ljudskost, koja je permanentno ugrožena današnjim načinom života. U svim segmentima naprosto je čovjek prinuđen da pravi kompromise da bi bio u mogućnosti da normalno egzistira. Svakako joj nije namjena da ljubav relativizuje, obezvrijedi, mada često kada se jungova literatura nađe u rukama laika upravo postiže kontraefekat.
Postane literatura koja edukuje personu kako očuvati i opravdati komplekse.

Pomenuti faktor 'X' (kako ga Meriner oslovi) koji je nepoznanica, osjeća se njegovo postojanje i njegova važnost je nažalost temelj, konstrukcija zbog koje psihologija, analitika i postoji. To je ljudskost. Nekim čudom postane nepoznanica i faktor X.

To se zove namjerna cenzura, gotovo da je i nužna, posebno u slučajevima kada se motivacija i sam proces padne pod kontrolom kompleksa, pa on postane fundament naše Persone koja se nerijetko drastično razlikuje od realne ličnosti, gotovo do neprepoznatljivosti.

Koliko može takva osoba biti funkcionalna? - da ne rečem što drugo.

Poslijedice su izražene fantazije, koje naprosto preuzimaju dominaciju nad ličnošću, imaju neometani prodor , omogućavši da kao produkt nesvjesnog da i samo nesvjesno preuzme dominaciju noseći sa sobom pored Sjenke što šta još, čineći osobu psihički neuračuljivom i nerazboritom, jednostavno se otvore vrata pakla, kroz koje ništa dobro nije ni kadro izaći...prosto izgubi se ljudskost.

Cilj analize jeste da eleminiše uticaj fantazija, da ukaže na pogreške...ostalo bi bila volja i mogućnosti analizanta.

Ukratko da se vratimo na naslov, ne projektujte, upoznajte vaše drage polovine...uradite sve da ih zavolite još više, jer voleći bivate voljeni. Između ostalog to je i poenta svega, pa i samoga života.

Last edited by Gaul; 24-11-12 at 17:34..
Gaul is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 16:57   #59
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Ne vredi, tera po svome...
Neka ga.
Old 24-11-12, 17:12   #60
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Ja sam u jednoj bivšoj vezi, prepoznala svoj animus. Bar sam to tako shvatila i videla, vodeći se time- da sam ja muškarac- bila bih ista on.
Ako potražimo neku sličnost sa mojim muškim porodičnim figurama, eventualno može da liči na mog dedu. To je ono šta ja sad tražim, inače mi ta sličnost nije padala na pamet ranije. Ne znam da li je to pogrešno tumačenje i shvatanje ovog pojma ili ne. Neko to može slobodno i da prokomentariše i ispravi me u viđenju situacije.

Ali kako god, ta veza je mene mnogo prodrmala. Iz korena. Suočila me sa nekim stvarima koje su se krile ispod tepiha. Videla sam milion nekih stvari o sebi, mojoj ličnosti koje mi se nimalo ne dopadaju Moj ego i ostali zaštitni mehanizmi kao da su probijeni. Jedan opšti mali lični slom ali s druge strane sa osećajem nekog stuba u sebi. I sa životno praktičnog aspekta- najproduktivniji period.

Taj stub možda i nije bio neki realan stub, već jedna polu-fatalna ljubav prema tom čoveku. Nekad stanje apsolutnog mentalnog vakuuma, osećaja neke božanstvenosti, osećaja nekog ludog intenziteta koji pomera planine i posredstvom kojeg čak stupam u neka mistična iskustva prevashodno tokom fizičkog odnosa. Jedna sveopšta hipnotišuća predaja i nagost.

Da li je to to iskustvo?
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules