MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 24-12-10, 00:27   #1
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka
Default Jungovci, a narocito jungovke

Zahvaljujem se clanovima Paramanand i Masja,
za sjajan izbor iz Jungovih testova.
No, kako ima sjajnih nastavljaca njegovog dela,
a ja sam u poslednje vreme fokusirana na zene koje se bave analitickom
psihologijom, u ovoj temi cu kucati izabrane odlomke iz ovih knjiga.
Bicu vam zahvalna za komentare.
Tekstove cu kucati u skladu sa knjigama koje trenutno citam.
Za sada, bice to odlomci iz knjige 'Porok savrsenosti' Marion Vudman,
u odlicnom prevodu Miroslave Smiljanic-Spasic,
o jungovskom pristupu poremecajima ishrane, u ovogodisnjem izdanju beogradskog Fedona.
Samo ove godine, objavili su tri naslova Mari Luiz fon Franc i ovu knjigu.

Last edited by Lady of Rohan; 24-12-10 at 00:32..
Lady of Rohan is offline  
Reply With Quote
Old 24-12-10, 01:07   #2
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Oprosticete mi zbog ove nemuste strane latinice,
nema se vremena!

Marion Vudman:"Porok savrsenosti"

Negativna majka voli nesvesnost. Dok god smo okamenjeni u jednom nepokretnom svetu, nema opasnosti da se otvorimo i izlijemo svoje suze ili otpevamo svoju pesmu.
Majka vestica ima proverena uputstva za sve; ako se strogo prate (a pratiti znaci pratiti strogo), ona jemce uspeh.
Nema strpljenja za gresku, jer za ovu nema mesta, posto za njom nema ni potrebe. Ona je strucnjak za delotvornost.
Svako ko uci pod njenim nadzorom od pocetka ce biti usmeren prema jasno odredjenim ciljevima i svrhama. Realni svet je svet stvari, i posao je covekov da se postara da one deluju efikasno. Savrsenstvo ne dopusta individualnu slabost ili individualno osecanje. Kci takve majke s vremenom pocne sebe da dozivljava kao stvar koju neko usmerava ka visokoj ravni efikasnosti. Sto ona mozda ne zna, jeste da je znanje njene majke liseno mudrosti. Ono je bez ljudskog smisla i osobne ljubavi. Kci misli o sebi kao o objektu. U kakvom god pojavnom vidu bio - lep, inteligentan, delotvoran, vredan, redak - on i dalje ostaje dehumanizovan. Takva kci ne poseduje nikakvo vlastito unutrasnje uporiste.
To je sustina tragedije gojazne ili anoreksicne zene, kao god i mnogo koje druge nesrecne zene u nasoj kulturi. Ona se upusta u duhovna stremljenja
i prekomernu disciplinu da bi postigla cilj koji u stvarnosti nema nikakve veze sa njom. Blize osmotren, taj cilj zapravo vodi zenu u konacno samoponistenje. Njen cilj ukljucuje njenu rodjenu smrt. Oko takvog cilja kreativne sile ne mogu da se okupe. Nijedan deo njene prave zenske prirode ne moze da joj pritekne u pomoc. Energija koja zenu vuce u samoponistenje jeste demonska energija vestice. Zato se u neminovnom krahu takve zene cuje zavrsni jauk napustenog deteta-tri bolna 'Ooo' ledi Magbet dok pokusava da ocisti svoju malu ruku.
To se moze odigravati s takvom silinom da ce svaki pokusaj humanog osmisljavanja sopstvenog zivota pobudjivati u kceri duboku strepnju zbog koje ce ona u svom umu zeljeni ljudski smisao videti kao izdaju majke. Postati human za nju ce znaciti da razocara majku koja je ucinila sve sto je mogla da svoju kcer pretvori u uspesnu zenu.
Kako kci mora da prevazidje ideale svoje majke da bi opstala kao ljudsko bice, realna nada da ce razresiti svoje probleme pociva u razumevanju nuznosti onoga sto cini. Zlo lezi u nehumanom idealu. Biti zarobljenik takvog ideala znaci biti totalno nedostupan za realnost. Zena mora da sagleda realnost iz koje bezi, kako bi shvatila smisao svojih postupaka. Kad jednom otkrije ono sa cime je majka nikada nije upoznala - duboku, bogatu ljubav prema punoci zivljenja, njen zivot postaje njeno vlasnistvo. Tad je slobodna da ga sama oblikuje. Taj radikalni prelazak sa poistovecenosti s majkom na samostalnost licnog stanovista predstavlja arhetipski pomak sa vestice na Sofiju.
Meduza je ljudski nesmisao; Sofija je ljudski smisao.
U poslednjem delu Treceg poglavlja pomenula sam zdruzivanje tela i duha.
Verujem da se tamo gde je postojao radikalan rascep somatski sasud mora pripremiti da prihvati muke radjanja psihe. Tamo gde je postojao dubok jaz, somatski sasud mora da bude pripravan da prihvati dolazak psihe.
Duh mora da bude docekan dobrodoslicom, kupa treba da prihvati vino.

Last edited by Lady of Rohan; 24-12-10 at 01:17..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 21:54   #3
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Tamo gde muskost i zenskost nisu diferencirane, cin spajanja samo je poistovecivanje. Mitoloskim jezikom, dobija se srednjorodni hermafrodit.
Zena moze poverovati da je androgina, nezavisna zena, dok je u stvari odustala da ikada postane zena, i nesvesno odlucila da umesto toga ne postane nista. Pravi androgin otelovljuje svesni spoj samosvojne muskosti i samosvojne zenskosti, a to je nesto sasvim razlicito od bespolnog hermafrodita u kojem su protivnosti simbiotski zdruzene.
U nasoj sredini postoji velika opasnost da zena poveruje da je postala nezavisna gospodjica, dok je u stvari samo opsednuta animusom.
U tom slucaju ona postaje ziva parodija muskarca.
Ulovljena u zamku nedefinisane muskosti, zaslepljena je jednim laznim mirom.
Daleko od toga da bude nezavisna, ona se polarizuje u odnosu na svoju majku, a konacno i u odnosu na samu sebe i svoju zensku prirodu.
Na isti nacin je polarizovana i u odnosu na svog muskarca, koga je sama pretvorila u svoju majku. Takva zena moze zavrsiti u ocajnickom sukobu sa drugima, ili u konfliktu koji se ispoljava kao bolest, ili moze nastaviti da kroz zivot leti na svojoj falickoj metli mrzeci svakog muskarca koga sretne ili zaziruci od njega.
Majcinstvo i u pozitivnom i u negativnom smislu onaj je vid zenstva koji je danas u nasoj kulturi postao sveta krava. Tu za heteru nema mesta. Da bi se pojavila prava gospodja, punokrvno zenstvo mora biti diferencirano i integrisano u odnosu na zrelu muskost.
Da bi se to ostvarilo, da bismo prosli taj obred prelaza, moramo da platimo danak u krvi. I to pozamasan.
Svaki obred prelaza ukljucuje umiranje i ponovno radjanje.
Cena je prinosenje zrtve. Deo te zrtve je odustajanje od starih bezbednih
navika i iluzija. U nase vreme, medjutim, postoji opasnost da, prinoseci takvu zrtvu, proigramo vrednosti koje su osvojene kroz vekove herojskog brusenja svesnosti, te da nasa kultura zaluta u haoticnu nesvesnost.
Moze biti dovedena u pitanje svesnost koju su nekadasnji junaci osvajali tako sto su put spasenja iz celjusti Velike majke krcili navlaceci oklop kojim su se stitili od zavodljivosti cula. U drustvu Zapada malo sta je ostalo sveto; veze izmedju coveka i prirode, coveka i Boga, pokidane su. Ostali smo bez arhetipskih slika,bez svetih rituala, bez mita koji bi odrzavao postojanost naseg ego-usmerenja.
Odustajuci od onih 'ne smes', i 'moras' i 'treba da'
oslobodili smo buru strasti, ali s njom i gnev i strah i krivicu svoje senke.
Muke pojedinca nisu nista manje od muka kulture.
Bez svetih obreda koji bi obuzdavali nas strah i krivicu i pomagali nam da ih transformisemo, mi smo kao jedinke skloni da zapadnemo u usamljenost i da se, kada ona postane nepodnosljiva, prepustimo nesvesnom.
U ranijim vekovima, junak (hrabri muzanski duh) koristio je snagu da pobedi mocne instinktne porive. Stideo se predaje u ratu. Bojao se da se prepusti
voljenim rukama, iz straha da ne izgubi samokontrolu.
Nasa civilizacija je izdanak njegove hrabrosti.
Danas, medjutim, to musko nacelo(i kod muskaraca i kod zena), koje je je nekada bilo tako nezaobilazno, nije postalo zdrava snaga ega, nego nemilosrdna volja za moc, koja nema mnogo obzira prema muskarcu, zveri, ili Bogu, o zeni da i ne govorimo. Odustajanje od te hrabre poletnosti deo je naseg danka u krvi.
A to odustajanje pocinje da poprima izgled odustajanja od samog zivota, kada jedinka provodi zivot u groznicavom ponavljanju radnji strogo usmerenih cilju, ne ostavljajuci nimalo mesta za ljubav.
Kako kaze Jung,"Gde vlada ljubav nema nikakve volje za moc; a gde je volja za moc jaca od svega, tu ljubavi nema".

Last edited by Lady of Rohan; 25-12-10 at 21:57..
Old 25-12-10, 22:49   #4
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Ako zelite da dozivite trenutnu enantiodromiju, treba samo da ustanete od stola za kojim ste proveli celo prepodne razradjujuci neki zapleten problem, i odete da skocite u ledenu vodu Dzordzijanskog zaliva.
Doci ce do trenutnog prebacivanja s uma na telo. Ishod moze biti neverovatan.
Sok koji dozivi telo razresice enigmu uma. Ono sto je za stolom izgledalo sve neprozirnije, odjednom postaje kristalno jasno, jasno kao kristalna voda Dzordzijanskog zaliva. Zasto se to desava? Skok u vodu oslobadja instinkte; oni se brzo uzdizu do povrsine da bi postali svetlost tela. Kod intuitivnih, na pitanje s kojim se nosi um cesto mogu da odgovore nagoni. Zaroniti u hladnu vodu posle zara razmisljanja, znaci preneti dato pitanje u carstvo instikata, gde ono prestaje biti kruto i pocinje da se krece, kao da odgovor na njega pociva u dubinama voda nesvesnog.
Sofija je trenutno prosvetljenje koje izranja iz ledene vode. Ona je misterija.
Govoreci jezikom psihologije, ona se ostvaruje kada ego prestane da se identifikuje bilo sa jednom, bilo sa drugom suprotstavljenom stranom, telom ili umom.
Posto je vec iskusio njihovu interakciju, ego sada moze da postane mesto njihovog izmirenja, dok bi poistovecivanje s jednom od strana znacilo neprijateljstvo prema onoj drugoj, tj. rat uma i tela.
Ego koji je utemeljen u realnosti moze da kaze:"Da,oni jesu delovi mene; ja sam delom telo, ja sam delom um, ali nisam ni telo ni um; ja sam telo i um.
Mogu me oluje bacati tamo-amo kao jedrilicu, ali ja sam kadar da i u nevolji ocuvam svoje stanoviste ovde u centru; i ovde, zato sto sad imam oci da vidim i usi da cujem, ja mogu da se prepustim.
Zivot moze da pocne da se dogadja;zivot moze da potece mnome. Ranije sam bio mrtav, a sada sam opet ziv;bio sam izgubljen, a sada sam sebe nasao".
Prepustanje Sofiji trazi vrlo snazan ego i vrlo dugotrajan napor. Covek moze beskonacno da se koleba izmedju dveju protivnosti. Ali, koliko je neuporedivo bolje usredsrediti se na onu postojanu tacku koja za ego predstavlja tacku oslonca u prepustanju Sofiji. Bez te tacke nema plesa. Svako ko je duge sate strpljivo radio na dovodjenju svesnosti u misice tela, malo-pomalo razvodeci energiju iz solarnog pleksusa do svakog dela tog mikrokosmosa, svako ko se namucio da stvori tu tacku oslonca, i zatim jednog dana doziveo ushicenje plesa, makar i na trenutak - on je u tom casu spoznao sve sto je vazno:

"Telo poneto muzikom, oci pune bleska:
Kako razluciti plesaca od plesa"?

Last edited by Lady of Rohan; 25-12-10 at 23:04..
Old 26-12-10, 00:38   #5
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Hannah View Post
Ako zelite da dozivite trenutnu enantiodromiju, treba samo da ustanete od stola za kojim ste proveli celo prepodne razradjujuci neki zapleten problem, i odete da skocite u ledenu vodu Dzordzijanskog zaliva.
Doci ce do trenutnog prebacivanja s uma na telo. Ishod moze biti neverovatan.
Sok koji dozivi telo razresice enigmu uma...
Vrijedi probati. Može li hladan tuš ako nemamo zaliv ispred zgrade?
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 10:19   #6
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Vrijedi probati. Može li hladan tuš ako nemamo zaliv ispred zgrade?
Može, još dobiješ infarkt gratis.

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 18:05   #7
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Ja obicno (radi enantiodromije, naravno) vucem cegere sa pijace,
a nije lose ni otapanje frizidera, ribanje rerne ili ciscenje terase,
a ko voli, moze da presadjuje i cvece.

Jos malo Marion Vudman, pa prekid, vraticu se ovoj knjizi kasnije.
Posto sve radim rucno, razumecete me.
Otkucacu vam nakon ovoga neke eskimske bajke i tumacenja iz knjige
Klarise Pinkola Estes 'Zene koje trce sa vukovima', posto to sada radim,
i u strasnom sam cajtnotu.

Za Mari Luiz trebala bi posebna tema.
Ona je skoro - isto sto i Jung.
Zenski Jung.
Njeni tekstovi izazivaju strahopostovanje, sa svojom interpretacijom bajki
ona je 'mama' svih ovih jungovki.

Dakle, i dalje Vudmanova.

Last edited by Lady of Rohan; 26-12-10 at 18:07..
Old 26-12-10, 19:02   #8
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Samo se mrtav bog projektuje u konkretizovano savrsenstvo; samo ego u napadu masivne inflacije porice unutrasnju realnost. Dogadjaj ne moze da se dogodi.
Dok god mi na kolektivni svet - ustanove, medije, drustvenu zajednicu -
projektujemo moc koju on punopravno ne poseduje, mi sebi dopustamo da nas truju tudjinski elementi. Ako omogucimo Sopstvu da dodje do svesnosti, moc se smesta u unutrasnjost. Dogadjaj se dogadja. Pripremamo prostor, otkljucavamo vrata i cekamo. Predajemo se osvajanju.
Biti veran dusi znaci ceniti je, izrazavati je na sto jedinstveniji nacin. To je voljenje iznutra, ne prihvatanje tudjinskih merila, koja ne uzimaju u obzir nasu sustinu.
Stremiti savrsenstvu znaci ubiti ljubav, jer savrsenstvo ne priznaje ljudskost. Ma koliko zustar, ego ne moze da ostvari perfekcionisticke ideale, jer je u unutrasnjosti drukcija realnost.
A ne moze da savlada ni zadatak voljenja.
Samo ako se otvorimo unutrasnjoj realnosti otvaramo se mogucnosti dara ljubavi. Ego moze da bira: mozemo da prihvatimo dar, mozemo da ga odbijemo, mozemo da se povucemo u svakom trenutku. Ali ga ne mozemo prisilno prizvati. Ljubav bira nas.
Istinsko zenstvo je cuvaliste ljubavi. Istinska muskost je duh koji se zapucuje u vecno nepoznato u traganju za smislom. Veliki sasud, Sopstvo, paradoksalno je i musko i zensko, i sadrzi oboje. Ako se ovi projektuju na spoljasnji svet, transcendentnost prestaje da postoji. Sopstvo - unutrasnja celovitost - okamenjuje se. Bez pravog muskog duha i istinske zenske ljubavi unutrasnji svet vise ne postoji. Ako pokusamo da savrsenstvo ostvarimo u spoljasnjosti, pokusamo da konkretizujemo svoj nesvesni unutrasnji ideal, tad ubijamo svoju imaginaciju. Ostajemo sa zivotom smestenim u krute kalupe. A osloboditi se znaci razbiti okamenjene predstave, i pustiti da zivot i ljubav poteku.

Last edited by Lady of Rohan; 26-12-10 at 19:05..
Old 26-12-10, 20:13   #9
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Kada zena stupi u svet profesionalaca, u naporu da preuzme odgovornost
za svoj animus (odgovornost koju je prethodno projektovala na muskarca), cesto otkriva kako na svoj celokupni zivot pocinje da primenjuje muska nacela savrsenstva. Iscrpljena je. Nikako nema vremena za lagodne setnje sumom, ni za veliku solju caja sa muzem,
ni za neplanirane trenutke sa decom.
Njeni bogovi postaju organizovanost i efikasnost.
Casovi razmisljanja u tisini proredjuju se ili nestaju.
Sto postaje procisceniji, muski princip sve vise razara zenskost.
Zarobljena u svoju incestuoznu ljubav prema muskom savrsenstvu,
zena oseca potajno nipodastavanje ili sazaljenje prema partneru.
Njena inicijacija u ono sto se konacno mora zavrsiti kao vencanje sa smrcu
zapocinje u casu kada postane opsednuta muskom kompulzivnoscu,
kada ovu okrene protiv svoje kreativnosti i siluje je.
Govoreci jezikom psihologije, njen mocni vesticji animus
pustosi njen kreativni spiritualni animus.
Umesto da svom pozitivnom animusu
dozvoli da je povede u njene duhovne dubine, ona ga napada i kastrira.
Oslobodila se koncentracionog logora, ali nije nasla pravu ravnotezu: ne zna kako da kanalise stvaralacki potencijal, ni kako da perfekcionisticke ideale
prevede u humanu dimenziju. Ta vampirska energija kompenzovana je
odbacenom zenskoscu i pojacana nesvesnom seksualnoscu, jer, tamo gde zena nema istinsku vezu sa svojim telom, njena ce seksualnost prokapavati nesvesno.
Tako nasa kultura postaje opterecena neobuzdanim muskim porivom za moci,
nasilnickom muzevnoscu i rasrdjenom zenskoscu.

Last edited by Lady of Rohan; 26-12-10 at 20:19..
Old 04-03-12, 22:02   #10
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Marion Vudman, Porok savrsenosti

Svake veceri cu tipkati onoliko koliko budem imala snage.

O ocevim kcerima i zenama animama

Negativna majka, kako sam je opisala, to je majka koja je sama oceva kci, zena koja nije u dodiru sa svojim zenskim osecajnim vrednostima, zena manje ili vise poistovecena sa idealima patrijarhata. Njen ce partner obicno biti mamin sin, blizi svojoj zenskoj strani nego htonskoj muskosti, covek koji je jace povezan sa svojim unutrasnjim svetom nego sa svetom spoljasnje stvarnosti. Kako takav brak odmice, ona je sve vise sklona da sklizne u ulogu majke, a on u ulogu sina, i kad se rodi devojcica, otac na nju projektuje svoju unutrasnju dragu. Eto savrsene leje za nicanje demonskog ljubavnika.

Last edited by Lady of Rohan; 04-03-12 at 22:13..
Old 04-03-12, 22:12   #11
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Devojka najneotpornija na demonskog ljubavnika jeste ona koja obozava idealizovanog oca, ili ga se plasi.(Ako njega nema zbog razvoda, alkoholizma ili smrti, njeno obozavanje moze da bude i jace.) Posto je jos u ranom detinjstvu prihvatila projekciju njegove anime, ona zivi za to da mu udovoljava, da deli njegova intelektualna stremljenja i zadovoljava njegova merila savrsenstva. U dinamici takve veze, majka se dozivljava ili kao suparnica ili kao neko ko je odsutan. Iako kci dozivljava sebe kao draganu svog oca, ona svesno zna da se ne sme usuditi da s njim deli postelju, mada instinktivno njene energije ostaju incestuozne. Tako je njena ljubav odvojena od njene seksualnosti. U masti, ona sanjari o svom spiritualnom ljubavniku: u stvarnosti, ostaje nesvesna svoje seksualnosti, iskazuje je bez ljubavi, ili je se boji kao kakve eksplozivne sile koja moze da je unisti. Sklona je da se 'beznadezno zaljubljuje' u muskarca koji ne moze njome da se ozeni i oko koga gradi idealni svet u kojem je obozavana - ili iz kojeg je dramaticno izbacena. U stvarnosti, ona zivi bez svog tela; u snovima, ona se javlja iza stakla, ili u plasticnoj vreci, ili u staklenoj boci.

NASTAVAK U SLEDECEM BROJU.

Last edited by Lady of Rohan; 04-03-12 at 22:49..
Old 04-03-12, 22:31   #12
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Old 05-03-12, 11:56   #13
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Staklo je izolator koji ne provodi toplotu i zena zarobljena u staklenom kovcegu nije u dodirusa strascu za zivotom. Ona stoji izvan zivota gledajuci sta se u njemu zbiva, i cezne za onim sto drugi uzimaju zdravo za gotovo. Iz njene tamnice, i najsitnije pojedinosti zivljenja poprimaju misticnu lepotu. U svojoj usamljenosti, ona sanjari o emocijama, ali ne poseduje nikakvo ja kojim bi prozivljavala stvarna osecanja.
Njome ne protice zivot. Buduci da je celog veka bila ispunjena ocem, naucila je kako da tacno odslikava muskarca, ali sama pri tom ostaje ogledalo. Jung je zove 'zena anima'.
Ona je Merilin Monro rastavljenih usana i providnih ociju. Ona je ziva oceva lutka, pa ipak, ma koliko nesvesno bila ljupka i eroticna, ona ima pseudomusku psihologiju.
Svesno, ona je dobar drugar, veliki prijatelj muskarcu, a kao supruga u stanju je da zrtvuje zivot za muza. No, ako ovaj postane zreo, dosadice mu njen nedostatak individualnosti i ektoplazmaticno telo koje je obavija.
Nikada ne moze stvarno da dopre do nje.
Mada mu u pocetku moze laskati sto je vidjen kao bog, on ne moze da odrzi tu projekciju, i na kraju ce odbiti da porice svoju personalnost, svestan da ne moze da zivi prema njenim zahtevima. Ona je za to vreme zatocena u fantaziju u kojoj joj je prava ljubav njen otac.
Ali otac je u isto vreme i ljubavnik i tamnicar; pozitivni vid i negativni vid njegovog uticaja dovoljno su bliski da postanu skoro identicni.
Elizabet Baret, ziveci u ocevoj kuci tesko ostecenog zdravlja, pisala je poeziju, ali je ona postala jos bolja kad ju je oslobodio Robert Brauning.

Last edited by Lady of Rohan; 05-03-12 at 17:13..
Old 05-03-12, 12:01   #14
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Marilyn Monroe - My heart belongs to daddy

http://youtu.be/XCuIyA7kXvI

"She was a girl who knew how to be happy even when she was sad. And that’s important—you know " - Marilyn Monroe

"My favorite photo of Marilyn Monroe. Shot for Vogue, six weeks before her death at age 36. For one brief moment, the "Marilyn" mask slips off before the camera & you catch a glimpse of the real woman".

Blog, Kisses Aren't Contracts

Last edited by Lady of Rohan; 05-03-12 at 12:29..
Old 05-03-12, 12:17   #15
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Oceva kci hoda po uzetu razapetom nad ponorom, pazljivo stavljajuci nogu pred nogu u nastojanju da odrzi nesigurnu ravnotezu izmedju mogucnosti da ne zivi uopste, i mogucnosti da zivi u jednom visokozahtevnom duhovnom svetu.
Ako se poda unutrasnjem ljubavniku, on ce se postaviti izmedju nje i svake istinske veze, cineci da stvarni muskarac izgleda vredan prezira, a seksualnost slicna prostituciji (kako to Dzejn opisuje u svom dnevniku).
Njeno voljno potcinjavanje demonskom ljubavniku u spoljasnjem se svetu iskazuje samo preko posledica - raskinutih veza, odvec kritickih stavova, neumerene preduzimljivosti, migrena i drugih znakova napetosti.
Ako njegova privlacna moc postane magnetna, zeni preti smrtna opasnost, zato sto je s jedne strane nesvesno mamljena u njegovu zamku, a s druge, buduci neutemeljena u svojoj zenskosti, nije dovoljno povezana sa instinktima da bi ostala u zivotu.
Osetljiva je i prijemciva na prijatan pristup, leporecivost, perfekcionizam i ideale koje draganu pripisuje, a njena sopstvena spona sa zivotom toliko je tanka da sebe zapravo priprema da bude umorena, bilo od ruke muskarca koji je nosilac projekcije, bilo od ruke svog unutrasnjeg ljubavnika.
Snaga koju projektuje na svog demonskog ljubavnika njoj samoj nije vise dostupna.
Ta je projekcija zaista iscrpljuje i ostavlja slabasnom fizicki i emocionalno.

Last edited by Lady of Rohan; 05-03-12 at 17:25..
Old 05-03-12, 23:01   #16
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Ima ironije u tome da se u srzi tog otac-ljubavnik kompleksa nalazi otac-bog, koga ona obozava i istovremeno mrzi jer, na nekoj ravni, zna da je on mami da napusti sopstveni zivot. Pri tom je sasvim svejedno da li ga obozava ili mrzi, jer je u oba slucaja tako vezana za njega da joj nimalo energije ne preostaje za otkrivanje cinjenice ko je ona sama.
Dok god moze da od maste gradi svoju ljubav, ona se poistovecuje s pozitivnom stranom oca-boga; no, kada se ta mastarija rasturi, ona nema ego koji bi je podrzao, pa se prebacuje na suprotni pol, gde dozivljava ponistenje od ruke boga koji se okrenuo protiv nje.
Old 05-03-12, 23:12   #17
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Posebnu sklonost prema demonskom ljubavniku imaju zene-pisci: Emili Bronte, Emili Dikinson, Virdzinija Vulf, Silvija Plat. Zene jos mogu da se zaljubljuju u Hitklifa i da ga vole svim bicem kad stoji s mrtvom Ketrin u narucju, radujuci se sto je konacno njegova.
One ne vide da je to vencanje sa smrcu.
Zene koje uzdisu nad ljubavnim pesmama Emili Dikinson sklone su da previde njene pesme pune sirove patnje napisane u junackom naporu da ostane zdravorazumna i ziva.
Gde je demonski ljubavnik u psihi kontrolni kompleks istovremeno su prisutni uravnotezujuci polovi ljubavi i gubitka.
U sredistu svakoga od njih nalazi se savrsenstvo smrti.
Kada "jedan grom kraljevski...kozu s gole ti Duse skine"*, onda za njime sledi "Vasiona je puna -tisine", sto moze dovesti do samoubistva. Grom postaje 'kraljevski' sto jasno ocrtava naizgled nepremostiv jaz izmedju realnog i zamisljenog. Ego, nadjacan sadrzajima nesvesnoga, dozivljava psiholosko silovanje.

*-Emily Dickinson, The Complete Poems, str.148.
Old 17-01-15, 21:55   #18
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Pročitao sam u zadnje vrijeme nekoliko knjiga Marie-Louise von Franz. Jake su a istovremeno pitke. Preporučujem.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 19-01-15, 03:46   #19
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Procitala sam skoro sve njeno sto je prevedeno, i moracu ponovo. Isto misljenje imam, steta sto nije volela vise da pise knjige, to su uglavnom zabelezena predavanja ili intervjui.

Nije uzalud Jung o njoj mislio kao o ponovo inkarniranom majstoru alhemije ili tako nekako.

Ne znam jesam li ti ovo poslala (druga autorka), ali preporuka je i za ostale, divan dokumentarac.

http://www.cultureunplugged.com/play...-in-the-Flames

p.s. Citala kako je Entoni Hopkins poklonik jungijanske psihologije.

Last edited by Lady of Rohan; 19-01-15 at 03:57..
Reply

Tags
jungovci, jungovke, narocito

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules