MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 19-06-12, 13:15   #21
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Ponekad transcendentna funkcija deluje kao iznenadni i neocekivani preokret,
spoljasnji dogadjaj koji niko nije ocekivao...

Ali samo ako se dugo izdrzi napetost i tenzija i ostane u stanju introvertiranosti.
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 00:09   #22
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Znaci, ako prevedem na obican jezik :
sve je toliko neresivo da dignes ruke, introvertiran si da bi se libido povukao i sisao u nesvesno i problem se resi sam, obicno na nacin koji svest nije ocekivala...

Last edited by Lady of Rohan; 20-06-12 at 00:12..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 08:49   #23
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

"Budući da predstavlja suštinu individuacije, i da je individuacija nemoguća bez čovekovog odnosa sa sopstvenom okolinom, ono se nalazi i kod svih onih koji isto misle a sa kojima su mogući individualni odnosi. Osim toga, Sopstvo je arhetip koji uvek predstavlja situaciju u kojoj je sadržano. Otuda se, kao i svaki arhetip, ni Sopstvo ne može lokalizovati u prostoru Ego-svesti, već se ponaša kao atrnosfera koja okružuje doveka i koja se kako prostorno tako ni vremenski ne može sa sigurnošću razgraničiti."

Jung ~ Aion
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 08:54   #24
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Hm,
atmosfera , prostor i vrijeme su ipak dio individue,
a ne nešto van nje... Dezintegracijom individue dolazi se do besmisla,
tj do ništa koje opet ne može biti u nečemu
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 09:05   #25
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Pojam Sopstva je širi od pojme Ega. On uključuje i Ego, ali i naše nesvjesne ili neprihvaćene osobine koje projektujemo na druge, takođe i sadržaje kolektivnog nesvjesnog. Sopstvo predstavlja našu totalnost, ono što smo mi zaista, a ne samo ono što mislimo da jesmo. Ego djeluje u prostornovremenskim okvirima, a Sopstvo ih prevazilazi jer obuhvata sve ono ljudsko što postoji od pamtivjeka i što će i dalje postojati. To najbolje ilustruje fenomen sinhroniciteta.
Old 21-09-12, 09:10   #26
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

To i ja kažem,
onda ga je besmisleno tražiti u prostorno vremenskim okvirima
i razgraničavati
Uvođenje pojma ljudsko u tom slučaju je takođe
suvišno, jer opet daje odrednicu u određenim okvirima
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 09:15   #27
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Pa da, nećemo se raspravljati oko riječi, bitno je da se razumije šta je pjesnik htio da kaže

I ovo dalje je interesantno:

"Sopstvo, kao sadržaj nesvesnog, postaje svesno i fiksira se u svesti. Bez već postojećih svesnih pojmova apercepcija je , kao što znamo nemoguća. Ovom činjenicom mogu se objasniti mnoge neurotičke smetnje koje se suštinski zasnivaju na tome što se u nesvesnom nalaze konstelacije izvesnih sadržaja koji se zbog nedostatka apercipirajućih pojmova koji bi ih "pojmili", ne mogu asimimilovati. Zato je toliko izuzetno važno da se deci čitaju bajke i legende,a odraslima objašnjavaju religiozni pojmovi (dogmata), jer oni predstavljaju instrumentalne simbole pomoću kojih se nesvesni sadržaji uvode u svest, tamo tumače i integrišu. Jer, ukoliko se to ne dogodi, onda je njihova, često znatna energija, obično oticati na manje naglašene, večne sadržaje i, pojačati njihovu intezivnost do patološkog stepena. Iz toga nastaju naizgled bezrazložne fobije ili opsesije, kao što su prenapregnute ideje, idiosinkrazije, hipohondrične predstave i intelektualne perverzije koje se od mesta do mesta maskiraju u socijalno, religiozno ili političko ruho."
Old 21-09-12, 10:05   #28
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

Registrovan: Jun 2012
Gaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Pojam Sopstva je širi od pojme Ega. On uključuje i Ego, ali i naše nesvjesne ili neprihvaćene osobine koje projektujemo na druge, takođe i sadržaje kolektivnog nesvjesnog. Sopstvo predstavlja našu totalnost, ono što smo mi zaista, a ne samo ono što mislimo da jesmo. Ego djeluje u prostornovremenskim okvirima, a Sopstvo ih prevazilazi jer obuhvata sve ono ljudsko što postoji od pamtivjeka i što će i dalje postojati. To najbolje ilustruje fenomen sinhroniciteta.
Sopstvo...

Nedostižni cilj, put ka plemenitosti u kojoj se , jelte, pravimo malo bolji jer tragamo i težimo tome.

Dijalektička logika paradoksa...ko je ne razumije, postoji opasnost da se psiha opsjedne samim arhetipom, da se stekne pogrešan utisak da je savršenstvo pronađeno i da se definisao duševni indetitet.

Jemčim da je Jung previše 'psiha' pogubio, nego li ih usmjerio na pravi put.
Old 12-10-13, 23:50   #29
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

"Kada se nekom čovjeku postavi sudbinski zahtjev za samospoznajom, a on se tome usprotivi, onda taj negativni stav može značiti i stvarnu smrt. Taj zatjev uopšte ne bi, naime ni diospio do njega, da je on mogao krenuti nekim drugim putem koji obećava uspjeh. On je međutim zapao u čorsokak iz kojeg ga može spasti još samo samospoznaja. Ako joj se usprotivi, nijedan mu put više nije otvoren. On po pravilu, neće biti ni svjestan svoje situacije, a što je nesvjesniji, to je više izložen nepredvidivim opasnostima; tada ne može dovoljno brzo da se skloni preda automobilom, ili u penjanju na planinu iskoračuje u prazan prostor, prilikom skijanja vjeruje da će još proći kroz kritičnu sniježnu nizbrdicu, a u bolesti najednom gubi hrabrost za život. Nesvjesno ima hiljadu načina da neočekivano brzo ugasi neku besmislenu egzistenciju."

Jung ~ Moderan mit

Last edited by Airbender; 13-10-13 at 10:59..
Old 14-10-13, 02:31   #30
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by Gaul View Post
Sopstvo...

Nedostižni cilj, put ka plemenitosti u kojoj se , jelte, pravimo malo bolji jer tragamo i težimo tome.

Dijalektička logika paradoksa...ko je ne razumije, postoji opasnost da se psiha opsjedne samim arhetipom, da se stekne pogrešan utisak da je savršenstvo pronađeno i da se definisao duševni indetitet.

Jemčim da je Jung previše 'psiha' pogubio, nego li ih usmjerio na pravi put.
Sopstvo nije savrsenost, nego potpunost, gde je sjedinjeno i dobro i zlo, i manjkavo i dobro. Prvo citati Junga i jungovce, pa pricati.
Old 15-10-14, 20:36   #31
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

JA zivim, JA jesam, Ja disem, Ja gledam, Ja cujem, Ja zelim, Ja osjecam; Ja uzivam, Ja volim, Ja hocu da budem voljen/a, Ja hocu da bude ugodno, necu neugodno..itd.

Svi vide vaznost veze sa Ja. JA je centar bivstvovanja i svjesnosti sebe. Bez Ja nema svjesti, nema licnosti, nema nista. Nista! Ja ili osjecaj svoga ja je preduslov svjesnosti sebe. Javlja se svijest tako sto se mnostvo veza( utisaka) vezuje za Ja. Ja je skup utisaka, opazaja, pamcenja koji su asocijativno vezani u strukturu. ( zato kod shizofrenije imamo pucanja Ja i fragmentiranje strukture na djelove i fragmente Ja. pa iz toga slijedi disocijacija svijesti( shiza) i rasulo cijele psihike.
Ja ne moze funkcionisati bez sile koja se tove samoodrzanje. Ja hoce da zivi da egzistira vjecno i tome mu pomace nagon samoodrzanja( biolosko psiholoski pojam)
Samoodrzanje ima jedan narcisticki aspekt, Ja volim svoje drago Ja i hocu da vjecno zivim u ugodi( korijen teznji za zagrobnim vjecnim uzivanjem)
Ja kao nosilac svjesti nije stabilna struktura akoga nesto ometa. Drugi slicni Ja elemti u nesvjesnom su smetnje( ovo se zove nsv.kompleksi) Svako od njih moze postati novo Ja ako zaposjedne svjest i licnost zamjeni novim Ja iz nsv. ( primjeti mjesecarstva, disocijativne histerije, opsjednutost duhovima kod medija..itd) licnost se djelimicno ili potpuno gubi i nastaje druga osoba drugo Ja.
Svjest moze fluktuirati od snizenja do suzenja po stepenicama.
Potpun svjesnost svega u jednom trenutku je nemoguca, uvjek nesto biva predmet paznje a nesto ne, zavisno od fokusa.

Ja koristi razne mehanizme odbrane kako bi zastitilo narusavanje ravnoteze koja je narcisticka( ovoga su ljudi dboko nesvjesni i ova podrucija kada se o njima raspravla izazivaju cesto jake neugodnosti jet mehanizmi imaju cilj da zastite od narcistickog sloma.

Sto je sve ovo ovako neka filozofija objasni.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 06-01-15, 18:39   #32
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

"Stoga, konflikt je vječan i mora se održavati: jednostranost svijesti mora stalno da bude suočena sa paradoksom. To znači da kad god je istina iskušana kao takva i biva zadržana neko vrijeme u nečijoj psihi, mora se načiniti ispravan zaokret, jer ta istina više nie validna. Kao što Jung kaže, svaka psihološka istina je samo poluistina i to je takođe pouistina! Analitičar mora uvijek da ide u korak sa sopstvenim nesvjesnim, da bude svjesno spreman da odbaci sve što je dotle stekao, što bi odgovaralo stalnom dvosturkom pristupu."

M. L. von Franz
Reply

Tags
individuacije, proces

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules