MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 24-08-09, 22:08   #1
Tomislav Miljkovic
MiM team Početnik

Registrovan: Aug 2009
Tomislav Miljkovic na dobrome putu
Default Knjige iz oblasti analitičke psihologije

Molim Vas, posto mi se cini da ovde ima ljubitelja dela Genijalnog K.G.J. interesuje me sta ko ima od njegovih knjiga u elektronskom ili stampanom obliku, kako bismo eventualno mogli da se razmenjujemo i delimo iskustva. Hvala.
Tomislav Miljkovic is offline  
Reply With Quote
Old 24-08-09, 22:10   #2
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić

Upravo je jedna forumašica postovala:

http://www.madeinmontenegro.com/vbfo...77&postcount=6
Old 25-08-09, 16:26   #3
Tomislav Miljkovic
MiM team Početnik

Registrovan: Aug 2009
Tomislav Miljkovic na dobrome putu

Quote:
Ako neko nadje "Covek i njegovi simboli" neka postavi.

I ja placem za covekom i njegovim simbolima,

a uskoro cu navesti sta i ja imam...

Hvala svima i ukljucite se!

Imate na limondo aukciji trenutno dinamiku nesvesnog (mada ja imam elektronski) i psiholoske tipove.

Last edited by Leptirić; 25-08-09 at 23:05..
Tomislav Miljkovic is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 19:06   #4
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru
Thumbs up

Objavljena Crvena knjiga Carla Junga

Svicarski psiholog i psihijatar Karl Jung, zacetnik tzv. analiticke psihologije, odnosno “arhetipske psihologije,” kako je nerijetko takodjer zovu, psihologije u kojoj se razlikuju dva sloja nesvjesnoga – osobno nesvjesno i kolektivno nesvjesno – zagovarao je, za bolje razumijevanje ljudskog uma, znanstveno ispitivanje snova, mitologije, religije i umjetnosti i mnoge od tih svojih ideja razvio u razdoblju izmedju 1913. i 1918. godine, u periodu osobne duhovne krize i kreativnosti. To svoje putovanje – otkrivanje samoga sebe – biljezio je u, kako ju je on zvao, Crvenu knjigu. Opsezni je svezak bio cuvan na tajnom mjestu vise od sedamdeset godina kad su Jungovi nasljednici konacno pristali na njeno objavljivanje. Po svemu sudeci, Crvena ce knjiga imati snaznog utjecaja na nase shvacanje Junga kao i na podrucje psihologije kojega je on bio zacetnik.

Carl Jung je svoju knjigu, u lijepom, koznom uvezu, sam pohranio u vitrini 1930., dvanaest godina po zavrsetku onog razdoblja vlastitih unutrasnjih nemira i traganja. Jungovi nasljednici stavili su knjigu, 1984. godine, na sigurnije mjesto, u trezor banke, i nisu dopustali nikome da je vide. Mozda su se, kao i sam Jung, bojali da bi njeni ne-racionalni elementi mogli biti pogresno tumaceni kao ludilo, sto bi pak moglo naskoditi njegovoj znanstvenoj reputaciji. Medjutim, kad su saznali da su neki dijelovi Crvene knjige vec bili dostupni javnosti, dopustili su Sonuu Shamdasaniju, povjesnicaru Jungove misli i profesoru na University College, u Londonu, rad na uredjivanju knjige. Profesoru Shamdasaniju potrebno je bilo 13 godina da posao zavrsi. Jung je, kaze on, Crvenu knjigu poceo voditi 1913., kad je zapao u osobnu krizu: "Vec je uzivao reputaciju jednog od vodecih na podrucju evropske psihijatrije, bio na celu za ono vrijeme avangardnog psihoanalitickog pokreta, i bio ozenjen, s velikom obitelji, imucan....rekli biste, imao je sve, ali Jung je smatrao da je svoju dusu izgubio".

Jedino prebacivanjem fokusa s vanjskog na unutrasnji svijet, vjerovao je Jung, mogao bi ponovno doci u dodir s vlastitom dusom, pronaci pravi smisao. Jedino tako, kaze Beverly Zabriskie, predsjednica obrazovne ustanove Jungian Psychoanalytic Association, Jung se nadao da ce moci ponovno pokrenuti dijalog s vlastitom dusom: "Znao je da taj razgovor ne moze voditi sve dok ga svjetovne emocije, predrasude i njegove “tastine,” u procesu njegovih nastojanja da impresionira druge u svijetu, budu sprjecavale i stajale na putu izmedju njega i njegove duse. Morao je tim svojim emocijama dati izrazaja i oduska. I to je, zapravo, njegova Crvena knjiga".

To je cinio tako sto bi se povukao u svoju radnu sobu i dopustio mislima da slobodno lutaju, i u njegovoj masti i u stvarnosti. Jung je tu metodu nazvao “aktivna imaginacija.” O likovima i simbolima iz tog stanja slicnog transu Jung je pisao u Crvenoj knjizi. Neki od likova bili su ljudski, neki mitski, neki bozanski, neki dijabolicni. Jung ih je opisao zivim rijecima, oslikao zivim bojama: "Tako u Crvenoj knjizi nalazite cudne gusjenice i druge likove monstruoznog izgleda; Jung je o njima razmisljao kao o indikatorima monstruoznoga u samome sebi. Na taj se nacin Jung nadao ostvariti zivotno ispunjenje i cjelovitost, pronaci opet svoju dusu. Prihvatim li ono najnize u sebi, pisao je, pustam u tlo Pakla sjeme. Ono je nevidljivo malo, ali iz njega klija i raste drvo mog zivota".

Bilo je to jedno izvanredno, herojsko putovanje. Zapravo, i sam Jung je tvrdio da je herojsko putovanje samo jedan od mnogih stalnih motiva ili arhetipova koji su, na razne nacine, izrazeni u religioznim pricama, mitovima, bajkama i umjetnosti svake kulture. Ta ideja repozitorija, rezervoara univerzalnih prizora, sto je Jung zvao “kolektivno nesvjesnim,” i sve njegove psiholoske teorije, potjecu iz njegovih iskustava opisanih u Crvenoj knjizi. U tom smislu, kaze njen uredjivac Sonu Shamdasani, ona predstavlja puno vise od obicnog intimnog dnevnika: "Naime, da je samo to, ona ne bi bila narocito zanimljiva. Ono sto jest zanimljivo, to je nacin na koji je on razvio psihologiju koja je za mnoge postala izuzetno snazno sredstvo za ponovno pronalazenje znacenja, smisla u njihovim zivotima. Velika pitanja koja su i danas s nama – Kakva je priroda zla? Kako bi trebalo zivjeti? Sto je dobro? Sto je sebstvo? Koji su nasi ideali? Sto je dusa? Crvena knjiga Jungov je pokusaj da se uhvati u kostac s tim pitanjima".

Objavljivanje Crvene knjige Carla Junga pruza novi izvor i mogucnosti drugima u njihovoj potrazi za odgovorima na ta pitanja. Njena dostupnost sada, i njeno izlaganje u njujorskom muzeju umjetnosti Rubin, zacijelo ce prosiriti utjecaj i doseg Jungovih dubokih, iako kontroverznih misli i ideja. U toj kontroverziji, u toj raspri, sam Jung, medjutim, nikada se nije izjasnjavao, nikada stajao ni na ciju stranu. Cesto je i govorio: Hvala Bogu da sam samo Jung, a ne i Jungovac!

Izvor: http://www.voanews.com/croatian/arch...11-09-voa2.cfm

Još jedan interesantan članak na engleskom se nalazi na:

http://www.nytimes.com/2009/09/20/ma...ng-t.html?_r=2

Last edited by Airbender; 10-01-10 at 19:27..
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 23:37   #5
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Profesor Sonu Shamdasani o nastanku Crvene knjige:

http://www.youtube.com/watch?v=XOKKC...ayer_embedded#
Old 14-01-10, 21:50   #6
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Trailer za Crvenu knjigu

http://www.youtube.com/watch?v=nIBQFSwX1UY
Old 18-04-10, 07:58   #7
vladancg
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2010
vladancg na dobrome putu

Imate li knjigu Ona,Rajdera Hagarda,da mi je posudite da je procitam,jer je nigdje ne mogu kupiti?
vladancg is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 23:34   #8
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Quote:
Originally Posted by vladancg View Post
Imate li knjigu Ona,Rajdera Hagarda,da mi je posudite da je procitam,jer je nigdje ne mogu kupiti?
Postoji li prevod na naš jezik?
Old 07-06-10, 23:51   #9
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

"Godine o kojima sam vam govorio kada sam slijedio unutrašnje likove, su najvažnije vrijeme u mom životu. Sve ostalo izvodi iz ovoga. Počelo je u to vrijeme, i kasniji detalji teško da su više bitni. Moj čitav život se sastojao u elaboraciji onoga što je prsnulo iz nesvjenog i preplavilo me kao enigmatični tok i prijetilo da me slomi. To su bile stvari i materijal za više od jednog života. Sve kasnije je bilo samo spoljašnja klasifikacija, naučna elaboracija, i integracija u život. Ali numinozni početak, koji je sadržavao sve, je bio tada."

Jung, Crvena Knjiga
Old 18-06-11, 20:54   #10
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

Registrovan: May 2011
Kamilica nepoznate kvantitete u ovom trenu

Imam dosta knjiga od Junga u elektronsokj formi ( što na našem, što na engleskom), pa koga zanima neka mi napiše svoj mail, i šaljem vam!
Old 28-10-11, 07:29   #11
asturias
MiM team Početnik

Registrovan: Oct 2011
asturias na dobrome putu
Default knjige od Junga

Quote:
Originally Posted by Kamilica View Post
Imam dosta knjiga od Junga u elektronsokj formi ( što na našem, što na engleskom), pa koga zanima neka mi napiše svoj mail, i šaljem vam!
draga kamilice, molim te posalji mi spisak Jungovih knjiga koje imas na urmeplut2000@yahoo. com hvala

ja imam nekoliko knjiga od Junga, ali bih zelio da kompletiram biblioteku
asturias is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 23:10   #12
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

U 2013 će biti objavljene Crne knjige, na osnovu kojih je napisana Crvena knjiga.

"We are now able to announce that the Philemon Foundation is preparing for publication on the long awaited Black Books 1913-1932 of C. G. Jung, in cooperation with the Foundation of the Works of C. G Jung, and W. W. Norton, publisher of Liber Novus, The Red Book.

The text of The Red Book draws on material from the Black Books between 1913 and 1916. Approximately fifty percent of the former derives directly from the latter, with very light editing and reworking. The Black Books are not personal diaries, but the records of the unique self-experimentation that Jung called his ‘confrontation with the unconscious.’ He did not record day to day happenings or outer events, but rather he engaged his inner world, his dreams, fantasies, and psychic experience.

The Black Books shed light on the genesis of The Red Book, the further elaboration of Jung's personal cosmology from 1916 onwards, and the making of analytical psychology. The material that Jung did not transfer to The Red Book is just as important as the passages he did include. The Philemon series edition of the Black Books will be produced by the scholars who prepared The Red Book. They will be edited and introduced by the Philemon Foundation General Editor, Sonu Shamdasani, and will be translated by Mark Kyburz, John Peck, and Sonu Shamdasani. The Norton publication will be a facsimile edition of six volumes, designated by their dates, in a boxed set."
Reply

Tags
analitičke, knjige, oblasti, psihologije

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules