MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 28-11-12, 18:32   #1
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru
Default dali su jungovci sujevjerni ?

Crna macka na putu, triput pljunuti i otkloniti nesrecu .
sanjamo neku nesrecu, dali ocekivati da se to dogodi ubuducnosti ili jednostavno od toga nema nista?

Dali su sve to emlementi prisilne neuroze i ostaci strahova od davnih vremena ?
MARINER is offline  
Reply With Quote
Old 28-11-12, 19:09   #2
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Ne bi trebalo da se bude sujeveran
i verovati u tako prizemne i banalne stvari,
kao sto mudro treba razlikovati fenomen sinhroniciteta
od ovakvog primitivnog sujeverja.

Ne samo jungovci, nego svi koji znaju neke elementarne stvari
i citali su Frejzera, Elijadea, Kembela, ne bi trebalo da podlegnu ovome.

Sujeverje je za ljude koji ne znaju nista o svom nesvesnom,
o procesima unutar njega i koji ne prepoznaju svoje unutrasnje procese.

Stvari treba pustati da se desavaju.

Postoji primer u kome je Mari Luiz sanjala da ne treba da putuje u Afriku,
iako je to dugo zelela. Jung je posavetovao da - putuje, uprkos svom snu.

Igra nesvesnog je paradoksalna i tesko dokuciva, ponekad imam utisak da snovi i sinhronisticki dogadjaji deluju kao nekakva zamka u koju treba da se ulovi Ego (postoji i negativno konstelisano nesvesno koje individuu moze odvesti u propast).

Ja uvek primetim i konstatujem san ili sinhronisticki dogadjaj, astrolosku sliku i sl. ali se najpre drzim svoje racionalne procene.

Snove i 'znakove' slusam tek kada su u saglasnosti sa mojim razumom, realnoscu, trudim se da sve sagledam sto objektivnije, pa tek onda odlucim sta cu.

Last edited by Lady of Rohan; 28-11-12 at 19:26..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 20:18   #3
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Neki covijek je u snu imao prozor kako mu se obraca jedan covjek koji je vec odavno bio mrtav,i kaze mu : ne putuj tim brodom !

Sanjac budivsi se bio je pod jakim utiskom tog sna i zaista je odgodio daleko putovanje brodom iz strah ada mu se ne bi sta dogodilo .. Kad kasnije stize vijest, nastao brodolom i svi su izginuli. Ovaj prizor je sanjacu ucvrsio vjerovanje u predskazanje i od tada je poceo da vjeruje svojim snovima i osjecajima kao predskazanje. ( Ovaj primjer pise Adler )
Jung isto tako navodi mnogo primjera snova i vizija koje mogu predskazati buducnost bilo dobru ili losu. Ali cemu vodi ovakvo shvatanje zivota ?
Adler lako nalazi izraz, ''samozavaravanje''. Ali Jung tu vidi misticni osjecaj i mogucnost istine.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 20:23   #4
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Ja sam na Jungovoj strani.

Znas li mozda kako su srpski pisci
Vladislav Petkovic Dis i Vojislav Ilic predskazali svoju smrt?
To su bas cuveni primeri.
Verovatno znas i za san Abrahama Linkolna ili za san srpske kraljice Drage.

To su primeri u kojima psihologija dolazi do svojih granica, do parapsihologije.
Old 29-11-12, 01:39   #5
Gaul
MiM team Expert

Gaul's Avatar

Registrovan: Jun 2012
Gaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavanGaul uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
Crna macka na putu, triput pljunuti i otkloniti nesrecu .
sanjamo neku nesrecu, dali ocekivati da se to dogodi ubuducnosti ili jednostavno od toga nema nista?

Dali su sve to emlementi prisilne neuroze i ostaci strahova od davnih vremena ?
Pa vidi, naizgled neozbiljna tema.
U zadnje vrijeme sam veoma poklanjam pažnju nečemu što bi čovjek mogao nazvati sujevjerjem.

Posebno kada sam naletio na neku knjigu od Kazimirovića, gdje je on prikupljao i zapisao razne događaje, koji su prihvaćeni da navodno najavljuju određene događaje.

Tamo sam našao neke jasno opisane, nesvakidašnje pojave, totalno specifične, za koje sam se lično prije uvjerio da su najavile događaj, da nisu puka slučajnost koja je privukla pozornost.

Kopao sam dalje, sve je to produciralo, tj. bilo jedan dio slijeda događaja, da se jako zainteresujem za simboliku, istraživanje običaja, snova, nesvjesnog...
Čak sam i sumnjao da je nesvjesno izvršilo nasilje nad mojim svjesnim, napravilo plagijat memorije da bi se upravo zainteresovao za sve spomenuto.

ALi nije..eto desile su se neke stvari, što ukazuje na mnogo veće polje od kolektivnog nesvjesnog i onoga što je Jung nazreo i pokušao predočiti.
Old 29-11-12, 01:43   #6
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Zaboravih da kazem da znakovi i snovi, tj. put individuacije
cesto coveka vodi onim putem iz Borhesove price
na osnovu koje je nastao onaj bestseler plagijat.
Prepoznacete vec...
Evo cele price.
Heseov Demijan ili ova prica, najbolji su literarni opisi
procesa individuacije, sa onim cuvenim prologom Demijana:

"Ta ja nisam hteo ništa drugo nego da pokušavam proživeti ono što je samo od sebe htelo da izbija iz mene. Zašto je to bilo tako mnogo teško?"

.................................................. ...............

Arapski istoričar El Išaki prepričava ovaj događaj:

„Pričaju ljudi dostojni poverenja (ali samo je Alah sveznajuć, moćan, milosrdan i ne spava) da je u Kairu bio jedan čovek koji je bio vrlo bogat, ali toliko velikodušan i plemenit da je sve izgubio osim očeve kuće i da je bio primoran da zarađuje za hleb. Radio je toliko da ga je jedne noći san savladao ispod smokve u njegovoj bašti, a u snu je video nekog potpuno mokrog čoveka koji je iz usta izvadio zlatni novčić i rekao mu „Tvoje blago je u Persiji, u Isfahanu; idi po njega“. Sledećeg jutra se probudio i krenuo na dug put, suočio se sa opasnostima pustinja, brodova, gusara, idolopoklonika, reka, zveri i ljudi. Na kraju je stigao u Isfahan, ali ga je unutar gradskih zidina zatekla noć i legao je da spava u dvorištu jedne džamije. Pored džamije je bila neka kuća i, po odluci Svemoćnog Boga, jedna banda lopova je prošla kroz džamiju i ušla u kuću; ljudi koji su spavali probudili su se od buke lopova i pozvali u pomoć. Susedi su, takođe, vikali sve dok kapetan stražara u toj četvrti nije došao sa svojim ljudima, a razbojnici nisu pobegli preko krova. Kapetan je naredio da se džamija pretraži, u njoj su našli čoveka iz Kaira i tako su ga išibali bambusom da je bio na ivici smrti. Dva dana kasnije došao je svesti u zatvoru. Kapetan je poslao po njega i upitao:“Ko si ti i koja je tvoja domovina?“ Ovaj odgovori:“Ja sam iz čuvenog grada Kaira i moje ime je Muhamed El Magrebi“. Kapetan nastavi:“Šta te je dovelo u Persiju?“ Ovaj se odluči za istinu i reče mu: „Jedan čovek mi je u snu naložio da odem u Isfahan jer je tamo moje blago. Evo me u Isfahanu i vidim da je to obećano blago sigurno ovo šibanje koje sam od vas velikodušno dobio.“

"Na te reči kapetan se toliko smejao da su mu se videli umnjaci i na kraju je rekao:“Nepromišljeni i lakoverni čoveče, tri puta sam sanjao jednu kuću u gradu Kairu, kuću koja u dnu ima baštu, a u bašti sunčani sat, a iza sunčanog sata jednu smokvu, a iza smokve česmu, a ispod česme blago. Ni najmanje nisam poverovao u tu laž. A ti, potomak mule i demona, lutaš iz grada u grad, samo sa verom u svoj san. Da te više nisam video u Isfahanu. Uzmi ove pare i odlazi“.

"Čovek ih je uzeo i vratio se u domovinu. Ispod česme u svojoj bašti – one iz kapetanovog sna – iskopao je blago. Tako ga je Bog blagoslovio, nagradio i uzneo. Bog je velikodušan i skriven."

Horhe Luis Borhes

................
................

Stvar je u tome da niko ne poznaje put. Da moramo biti spremni na iznenadjenja, neocekivane obrte, opasnosti.
Cesto smo u zabludi kada mislimo da radimo najispravnije stvari,
ili nas greska i zabluda odvede na pravi put.
Put individuacije i silazenje u nesvesno nalikuje Alisi u zemlji cuda,
vrlo cesto se cini apsurdan povrsnijim duhovima.
To je jedan od razloga sto mnogi ljudi odustaju od ovog puta, potcenjuju snagu nesvesnog ili ga se plase.

Teska je to, opasna i neizvesna plovidba i nije za svakog.
Mora su puna brodolomnika...

Last edited by Lady of Rohan; 29-11-12 at 02:00..
Old 29-11-12, 02:01   #7
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Originally Posted by Gaul View Post
Pa vidi, naizgled neozbiljna tema.
U zadnje vrijeme sam veoma poklanjam pažnju nečemu što bi čovjek mogao nazvati sujevjerjem.

Posebno kada sam naletio na neku knjigu od Kazimirovića, gdje je on prikupljao i zapisao razne događaje, koji su prihvaćeni da navodno najavljuju određene događaje.

Tamo sam našao neke jasno opisane, nesvakidašnje pojave, totalno specifične, za koje sam se lično prije uvjerio da su najavile događaj, da nisu puka slučajnost koja je privukla pozornost.

Kopao sam dalje, sve je to produciralo, tj. bilo jedan dio slijeda događaja, da se jako zainteresujem za simboliku, istraživanje običaja, snova, nesvjesnog...
Čak sam i sumnjao da je nesvjesno izvršilo nasilje nad mojim svjesnim, napravilo plagijat memorije da bi se upravo zainteresovao za sve spomenuto.

ALi nije..eto desile su se neke stvari, što ukazuje na mnogo veće polje od kolektivnog nesvjesnog i onoga što je Jung nazreo i pokušao predočiti.
Mozes li nam sta povjeriti iz te knjige ?
Jako me interesuje kako se odvijaju situacije .
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 02:16   #8
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Koliko ja znam, Borhesova prica inspirisana je necim iz zivota ruskog filozofa Vladimira Solovjeva, ali sam to davno radila, kada sam spremala za fakultet poeziju A. Bloka, zaboravila sam. Ako se dobro secam, on je imao u snu glas da treba da putuje u Egipat i rasplet dogadjaja bio je veoma slican kao u Borhesovoj prici, ali je on nakon toga navodno shvatio pravo znacenje glasa Sofije, tj. svoje anime. Put u Egipat zapravo je bio sifra za alhemiju i neki oblik okultizma, ako me secanje ne vara.

Pa vi slusajte snove i znakove, dok vas ne prebiju.

Ja sam svoje batine vec popila.

Last edited by Lady of Rohan; 29-11-12 at 02:32..
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules