MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 14-03-08, 09:27   #1
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation
Default Psihološka pitanja savremenog društva

Čovječanstvo je psihološki uglavnom još u stadijumu djetinjstva – stepenu koji se ne može preskočiti. Velikoj većini su potrebni autoritet, vođenje i zakoni. Ova se činjenica ne smije previđeti.
Naš zapadni razvoj je iz primitivnog stanja iznenadno prekinut porodiranjem jedne psihologije i duhovnosti koji su pripadali jednom mnogo većem stepenu kulture. Mi smo se zaustavili na sredini u jednom još varvarskom politeizmu koji je iskorijenjivan ili potčinjavan vjekovima. Ja prihvatam da je ova okolnost zapadnom duhu dala poseban doprinos. Naša duhovna egzistencija se preobratila u nešto što još nije bila dostigla i, u osnovi, još nije mogla biti – bilo je to oslobađanje svijesti od tereta iracionalnosti i prirode nagona nauštrb cjelovitosti individuuma. Čovjek se podijelio na svjesnu i nesvjesnu ličnost. Svjesna ličnost se može domesticirati pošto se odvojila od prirodnog i primitivnog čovjeka. Tako smo mi s jedne strane disciplinovani, organizovani i racionalni, ali s druge strane stoji ugnjeteni primitivac lišen obrazovanja i kulture. Ovo objašnjava mnoge naše padove u zastrašujuće varvarstvo i to što je zloupotreba naših pronalazaka utoliko opasnija i demonskija. Pomislimo na iskonsku želju ljudskog duha da vlada; mi smo ostvarili prastari san čovječanstva. Pomislimo na savremeni nuklearni rat. Da li je u njemu suština civilizacije? Ne pokazuje li on očiglednu činjenicu da kad se naš duh uspenje do nebeskog vrhunca, naš drugi čovjek, ovaj potčinjeni varvarski individuum, srlja u pakao? Naša civilizacija svakako ne smije biti ponosna na svoja dostignuća, njih bismo se, ipak, prije morali stiđeti.

Ljudski duh, još uvijek mladić, sve žrtvuje novim tehničkim tekovinama, ali se pazi da u vlastitom interesau ne prenagli.
Način na koji se nešto ne uvažava važi kao glupost, a budala koja izgovara najveću glupost proglašava se prorokom i vođom. No, srećom, pokatkad promijeni mišljenje inače bi čovječanstvo već duboko zapalo u glupost.
Horor novi (strah od novog) je u čovjeka toliko vidljiv da on iz straha za svoj vlastiti razum onoga ko zagolica njegov duh radije proglašava neuračunljivim.
Paramanand is offline  
Reply With Quote
Old 13-06-09, 23:43   #2
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

A čija su ovo predavanja?
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 15:53   #3
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Arkhetren View Post
A čija su ovo predavanja?
Karl Gustav Jung! Kako je Jungova psihologija naziv teme, ipak nije obavezno za svako pojedinačno predavanje navoditi autora.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 17:10   #4
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Karl Gustav Jung! Kako je Jungova psihologija naziv teme, ipak nije obavezno za svako pojedinačno predavanje navoditi autora.

Svaki, ali SVAKI tekst na ovoj planeti, mora biti potpisan i stavljen ako ne datum, onda porijeklo odakle se izvodi odredjeni tekst ili predavanje.
Karl nije napisao samo ovo i ako je išta pisao to je imalo i naslov i kraj sa potpisom.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 17:18   #5
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Nisam navodio da je Jung autor jer se to nekako podrazumjevalo. Da sam stavio tekst nekog drugog autora naveo bih ime.

Jung je stvarno bio genije. Čudesno je koliko duboko je zašao u ljudsku psihu, i to iskustveno a ne samo intelektualnim konstrukcijama.
...
Osvrnuo bih se na dio posta #13 u kojem se kaže da Elgoni smatraju da je samo izlazeće Sunce "Mungu". Neka istraživanja su pokazala da sunčevi zraci imaju različit kvalitet u zavisnosti od doba dana, kao i da ljudska fiziologija najoptimalnije funkcioniše kad je čovjek orjentisan prema istoku.

Nesvjesna psiha je nepresušan izvor duboko pohranjenog znanja.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 13:10   #6
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

"Što je jače kolektivno normiranje čoveka, to je veća njegova individualna nemoralnost."
Old 20-02-12, 02:23   #7
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Nisam navodio da je Jung autor jer se to nekako podrazumjevalo. Da sam stavio tekst nekog drugog autora naveo bih ime.

Jung je stvarno bio genije. Čudesno je koliko duboko je zašao u ljudsku psihu, i to iskustveno a ne samo intelektualnim konstrukcijama.
...
Osvrnuo bih se na dio posta #13 u kojem se kaže da Elgoni smatraju da je samo izlazeće Sunce "Mungu". Neka istraživanja su pokazala da sunčevi zraci imaju različit kvalitet u zavisnosti od doba dana, kao i da ljudska fiziologija najoptimalnije funkcioniše kad je čovjek orjentisan prema istoku.

Nesvjesna psiha je nepresušan izvor duboko pohranjenog znanja.
Naravno da ne treba stavljati autora, zna se vec odavno da se podrazumjeva da je to Jung.
Ona primjedba je potpuno nepotrebna.

Jung je cesto spominjo da nesvjesno nikad ne grijesi i da je to govor prirode u nama. Iskreno govoreci, a nalazio sam to i kod strucnih jungovaca, sumnjaju da nesvjesno ''nikad ne laze'', neki su spominjali da je jung tu pretjerivao kao i freud sa svojim simbolizmom. Nekim cudom nesvjesno je riznica svega i svacega, sto iznenadjenja, zelja, predskazanja itd..
Meni licno se dogadjalo da me je nesvjesno varalo,bolje receno poruke koje sam primo iz nesvjesnog u odredjenim trenutcima su bile jako facinantne i primamljive i prihvacene kao istina,da bi nakon nekoliko godina pokazale se kao promasaj uporedivsi realno stanje stvari sa sim porukama.
Svako na svojim iskustvima gradi zakljucke.
Adler kojeg s respektom Jung pomene ide jos radikalnije u tome i govori da snovi sluze da samozavaraju snevaca i da ga odvuku u stranputicu.

Ovo sam prije svega spomenuo da nagovjestim da pristup snovima zadaje ne male teskoce, tesko je strucnim licima procjeniti kad je nesto simbolicno a kad nesto konkretno u pojavnoj slici sna, tu je potreban beskrajni oprijez ako se zeli biti realan i ostati u razumnim okvirima.

Razumijem i prihvacam da je ovo mozda samo moje iskustvo, vjerujem da drugi ljudi mozda nisu imali ovakav dogadjaj ili ovu vrstu recimo snova .
Cudno je to koliko u ovom svijetu ima razlicitih individua, sto kaze Jung koliko postoji ljudi toliko postoji i psihologija.

Last edited by MARINER; 20-02-12 at 02:29..
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 10:10   #8
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
...
Meni licno se dogadjalo da me je nesvjesno varalo,bolje receno poruke koje sam primo iz nesvjesnog u odredjenim trenutcima su bile jako facinantne i primamljive i prihvacene kao istina,da bi nakon nekoliko godina pokazale se kao promasaj uporedivsi realno stanje stvari sa sim porukama.
...
Mislim da se takve stvari dešavaju kad ego pokušava da kontroliše nesvjesno a ne da ga integriše. Nesvjesni dio psihe ima svoj 'plan' i 'namjeru' i ukoliko mu se od strane ega nameće nešto što što je u suprotnosti sa tom namjerom, ono počinje da se buni i sabotira namjere ega. Ukoliko se takve stvari dešavaju, pravi put je osvijestiti kakve su to nesvjesne tendencije i ako su one u suprotnosti sa svjesnim stavom, pokušati naći način da se suprotstavljane tendencije integrišu u smislenu cjelinu.
Old 22-02-12, 23:58   #9
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Naravno!
to je tacno sto si spomenuo, jasno je da se ti i ja dobro razumijemo oko toga.

Cesto se kaze nesvjesno ne laze samo tumac.

Problem je npr. jedan najobicniji san sa nekim neobicnim prizorima, recimo zivotinja uzbudjena u kuci i skace kroz prozor i dole lezi smrckana. Jung je ovdje vidio da taj snevac ce uskoro zavrsiti letalno , povezao je taj san sa njegovom buducom smrti. Pa nekad se to i dogodi, ali pitanje je uvjek, dali svki put kad se sanjaju crne vrane na kuci znaci neciju smrt ?
Ili sanjanje zmije i ugriza , doci ce los dan kao oni Jungovo primjeri u ''arhaicnom covjeku'' itd..

Tesko je uhvatiti prorocanske snove, mnogi se zalete svojim osjecajim aa na kraju od tog anista n ebude, p ase moze kasnije tjesiti da su to ipak bili snovi zelja ili neke male kompenzacije svijesti.

Poenta moje price je sama cinjenica jungove podjele snova na pet ili sest vrsta.

Meni se jednom desilo da sanjam neki prizor, mjesto i odredjena radnja, dogadjaji itd.. Prosklo je nekoliko god od tog sna i u Dubrovniku se nadjem na istom mjestu iz tog sna u nevjerovatnim detaljima je sve apsolutno isto. Ali cinjenica je da nikad prije to nisam vidio niti sam bio na tom mjestu, niti postoje neke slike da bi vidio i zapamtio prizor. Vise sam ovakvih snova imo u zivotu narocito kad sam bio u 20-tim godinama. Fascinantno i neobicno.

Last edited by MARINER; 23-02-12 at 00:00..
Old 20-02-12, 01:53   #10
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Čovječanstvo je psihološki uglavnom još u stadijumu djetinjstva – stepenu koji se ne može preskočiti. Velikoj većini su potrebni autoritet, vođenje i zakoni. Ova se činjenica ne smije previđeti.
Naš zapadni razvoj je iz primitivnog stanja iznenadno prekinut porodiranjem jedne psihologije i duhovnosti koji su pripadali jednom mnogo većem stepenu kulture. Mi smo se zaustavili na sredini u jednom još varvarskom politeizmu koji je iskorijenjivan ili potčinjavan vjekovima. Ja prihvatam da je ova okolnost zapadnom duhu dala poseban doprinos. Naša duhovna egzistencija se preobratila u nešto što još nije bila dostigla i, u osnovi, još nije mogla biti – bilo je to oslobađanje svijesti od tereta iracionalnosti i prirode nagona nauštrb cjelovitosti individuuma. Čovjek se podijelio na svjesnu i nesvjesnu ličnost. Svjesna ličnost se može domesticirati pošto se odvojila od prirodnog i primitivnog čovjeka. Tako smo mi s jedne strane disciplinovani, organizovani i racionalni, ali s druge strane stoji ugnjeteni primitivac lišen obrazovanja i kulture. Ovo objašnjava mnoge naše padove u zastrašujuće varvarstvo i to što je zloupotreba naših pronalazaka utoliko opasnija i demonskija. Pomislimo na iskonsku želju ljudskog duha da vlada; mi smo ostvarili prastari san čovječanstva. Pomislimo na savremeni nuklearni rat. Da li je u njemu suština civilizacije? Ne pokazuje li on očiglednu činjenicu da kad se naš duh uspenje do nebeskog vrhunca, naš drugi čovjek, ovaj potčinjeni varvarski individuum, srlja u pakao? Naša civilizacija svakako ne smije biti ponosna na svoja dostignuća, njih bismo se, ipak, prije morali stiđeti.

Ljudski duh, još uvijek mladić, sve žrtvuje novim tehničkim tekovinama, ali se pazi da u vlastitom interesau ne prenagli.
Način na koji se nešto ne uvažava važi kao glupost, a budala koja izgovara najveću glupost proglašava se prorokom i vođom. No, srećom, pokatkad promijeni mišljenje inače bi čovječanstvo već duboko zapalo u glupost.
Horor novi (strah od novog) je u čovjeka toliko vidljiv da on iz straha za svoj vlastiti razum onoga ko zagolica njegov duh radije proglašava neuračunljivim.
Ovo je jedna od boljih tema do sada!

Covjek u svojoj prirodi je socijalan, ne moze opstati sam bez drugih. Poznata je podjela uloga i raspodjela rada jos u primitivnoj kulturi od pamtivjeka. Danas je to jako sofisticiran poredak. Arhaican covjek je u specificnom odnosu sa prirodom. Poznato je da veza koju Jung cesto spominje ''participation mystique'' igra ogromnu ulogu kod covjeka pa i danasnjeg. Taj mehanizam projekcije je baziran na identitetu( jednakosti) subjekta i objekta i to jedinsto se dozivljava kao netno ''normalno'',oduvjek postojano i drugacije ne objasnjivo. Jedino svijestan covjek ili posmatrac je u mogucnosti to uociti pa i u ogromnom procentu i skidati te projekcije.
Jung cesto govori te projekcije covjeku trebaju, one su korisne i nacin kako covjek vrsi prilagodjavanje prirodi i vanjskm zahtjevima. Primitivan covjek pa i civilizovan u ogromnom procentu ima potrebu da naveliko projektuje. ''Religija i tradicija covjeka cuvaju od opasnosti gubitka sebe, kritikovati tradiciju i religiju covjek skida projekcije sa tih stvari i povlaci libido nazad odakle potice, tako se izlaze ogromnoj opasnosti inflacije i ranjivosti. Povlaciti projekcije je proces individuacije i velika je to moralna odgovornost za individuu,jer se razvaljuje korito rijeke kroz koju je libido nesmetano prolazilo, a preplavljenje nevjesnog libidom pokrenuce nove zahtjeve i izazove pred kojim ce se covjekov duh suociti'' ( Jung)
Ovim je receno da ogroman broj ljudi mora biti pod uticajem arhajicnog jedinstva subjekta i objekta ili duboke nesvjesnosti sebe i svoje sjene jer samo tako moze sebi priustiti spas od preplave tame nesvjesnog.

Pojedinci sa posebnim dispozicijama mogu se upustiti u proces individuacije i produhovljenje na vecem stupnju.
Vjecito pitanje, gdje vodi civjecanstvo ovakvim trenutnim socio-poredkom i kako izbjeci sve nepovoljnosti i lose ishode danasnjice koje uocavaju osvjesceni ljudi ?
Dali tako treba da bude po prirodi, ljudi moraju da zive u arhajicnim identitetima ( misli se i na civilizovanog covjeka koji uveliko ispoljava psihologiju arhajicnog covjeka na drugom novou) ili aktivno uticati prema njihovom osvjescenju ? Ali pitanje nad pitanjima , koji su to vrijednosni sistemi i ciljevi ? Koji autoriteti kojim treba sluziti ?

S druge strane individue koje su svjesne ovih stvari imaju potpun uvid ove problematike i uvidjaju trenutno svjetsko kretanje u socio ekonomsko duhovnom aspektu.
S jedne strane potreba da se pojedinac izdvoji iz mase kao svjesno bice je posljedica hipertrofirane svijesti koja je sigorno prije nastajala iz nekog konflikta nego iz bozanske ljubavi i ona je vrijednost ili kruna ljudskog postojanja. Jung je cesto spominjo samo prirodom odabrane individue ce imati priliku da individuiraju.

Last edited by MARINER; 20-02-12 at 02:05..
Old 10-05-12, 19:26   #11
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Pa da, kukavice kad mogu, postanu najveci nasilnici...Fuj, fuj, fuj!
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 13:13   #12
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Jedno od pitanja je i ova tema.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
društva, pitanja, psihološka, savremenog

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules