MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 05-11-09, 19:37   #1
Ko su doktori koji uzimaju mito?
Pera Detlic Pera Detlic is offline 05-11-09, 19:37

Inspirisan jednom zanimljivom raspravom u kojoj učestvovaše dvije struje
prva PACIJENTI (NAROD) SU KRIVI ZBOG MITA U ZDRAVSTVU;

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
Na racun ove moje tvrdnje iz poslednjeg posta, moram vam reci jedan slucaj iz moje porodice...
Tata mi je imao probleme sa bruhom, uzasne, mjesecima je isao kod hirurga u KBC i nakon jednog od mnogobrojnih pregleda, stalnog trubljenja da mora na operaciju, a ne davanje uputa niti preporuke za to, tati je rekao kako su oni, penzioneri, dosadni, kako misle da doktori moraju samo njih da operisu...i neke slicne nebuloze, nasto mu moj tajo nije duzan ostao, svega mu je rekao i dodao da se ne bi u njegove ruke stavio pa kad bi ovog momenta umro!

Istog dana ja na tv-u vidim reportazu o cetinjskoj bolnici i kako se te operacije tamo rade bez cekanja, kako ne treba poseban uput...ne budem lijena, nazovem cetinjsku bolnicu, zakazem pregled za sjutradan...da skratim, moj tata je za 3 dana bio operisan kod dr. Milosevica na Cetinju i nakon dva dana izasao iz bolnice...doktoru smo ponijeli flasu domacega vina i rakije, i sestrama kafu, cokoladu i sok...da napomenem da su bili strahovito ljubazni i da NIJEDNU ZAMJERKU nijesmo imali na njih.

Nakon 2 mjeseca zali mi se prijateljica kako mora majku da vodi u Cetinje zbog istog problema i ja joj sva odusevljena pricam kako smo mi prosli, a ona mi sva zacudjena kaze da joj se mjaka muci vec mjesec dana i skuplja pare, jer joj je receno da bez 300 eura nema sto ic kod Milosevica...dzaba sam joj ja pricala kako smo prosli i da to nije tacno, ona je skupila pare, posla i dala kovertu...niej odbio vjerovatno, ali ne krivim doktora ni najmanje!!!

Da dodam, da je to bilo prije 5 godina, da je moj tata opet bio proslog septembra i operisao drugu stranu, kod istog doktora, u medjuvremenu je htio da mu operise i stitnu, ali se odustalo zbog problema sa srcem...i to smo isli na kontrole kod njega vise puta i kad se pozalio tata na stitnu DOKTOR mu je sam predlozio da on moze da ga operise!!! Tata nije znao da on radi i te operacije...sve to sa flasom rakije i vina...ni jedan put nijesmo imali primjedbi na osoblje ni na doktora, svaki put ga je primio jednako srdacno kao i prvi put, bez obzira sto je moj tata bez koverte SVAKI PUT dosao!!!

Oducite se od davanja koverti... i sami kazete da nijeste imali bogzna kako bolji tretman iako ste ponijeli pare
i druga KRIVI SU KORUMPIRANI DOKTORI:
Quote:
Originally Posted by Calathea View Post
Snjeguljice, nisu ljudi sami krivi, oni su zrtve, krivi su oni koji ih ucjenjuju i ne rade svoj posao kako treba.

Nije poenta ne dajte mito, nego NE UZIMAJTE, ako nije zakonski regulisano!

Pera Detlic
Banned
Registrovan: Jan 2007
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 9
Pregledi: 27028
Reply With Quote
Old 05-11-09, 19:47   #2
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Thanks (Received): 0
Likes (Received): 14
Sharp has disabled reputation

nikad ne moze biti kriv onaj koji daje. Nikad gradjanima ne bi palo na pamet da daju kad bi znali da druga strana to ne ocekuje i nece uzeti.
Old 05-11-09, 19:51   #3
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Thanks (Received): 7
Likes (Received): 41
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Sharp View Post
nikad ne moze biti kriv onaj koji daje. Nikad gradjanima ne bi palo na pamet da daju kad bi znali da druga strana to ne ocekuje i nece uzeti.
Naravno! Ali nije isto davanje i ucjenjivanje! Iz ličnog iskustva - ucjenjuju skotovi, ne valjalo im - čast izuzetcima
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 19:53   #4
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 30
Likes (Received): 213
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Što se tiče bolnice i osoblja na Cetinju, mogu da služe za primjer cijeloj Crnoj Gori.
Sneguljice, i mog starog je operisao Dr Milošević, sve je bilo kako se samo poželjeti može. I ne samo odnos, nego i stručnost. No, njemu ga i kuća daje, otac mu Vojo je bio čuveni doktor u svoje pero!

Zato ovi podgorički doktori, 80% su PI i ljudi i doktori!
Homer is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 19:56   #5
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Thanks (Received): 7
Likes (Received): 41
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Ima jedan (da ja znam) uljez i na CT, ginekolog stari, oca mu .....koji je zbog sujete poćerao dosta dobrog kadra sa tog odjeljenja
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 19:57   #6
Okugata
Guest

Thanks (Received):
Likes (Received):

ne znam, da sam ja na njihovom mestu i da mi ljude ponude bar sok da zakazu pregled, propala bih u zemlju od blama...ne znam kako njih nije sramota da primaju i vrednije stvari....
  Reply With Quote
Old 05-11-09, 20:01   #7
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

crnogorci da znaju za sramotu ne bismo bili ovdje dje jesmo.
Old 06-11-09, 08:02   #8
Calathea
MiM team Expert

Calathea's Avatar

Thanks (Received): 71
Likes (Received): 583
Calathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post
Inspirisan jednom zanimljivom raspravom u kojoj učestvovaše dvije struje
prva PACIJENTI (NAROD) SU KRIVI ZBOG MITA U ZDRAVSTVU;

i druga KRIVI SU KORUMPIRANI DOKTORI:
A da mi ovo preokrenemo, lakše će nam biti, a i nećemo saučestvovati u krivičnim djelima - ko su doktori koji ne uzimaju mito (pare, flaše, druge poklone koji su doktorima i medEcinskom osoblju mili)?
Old 06-11-09, 09:15   #9
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
Thanks (Received): 52
Likes (Received): 352
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Kriv je sistem nagrađivanja ljekara. Kada bi ljekar dobio legalno, pored plate, za svaku uspješno izvršenu operaciju adekvatne novčane nagrade onda bi korupcije bilo mnogo manje, pogotovo ako bi se uvelo strogo kažnjavanje prestupnika. Tada bi bilo i više ljekara i kvalitetnija usluga. Mislim da nikome ne bi bilo žao da umjesto boca pića i kafa plati i dobije adekvatnu uslugu. Uspješni i kvalitetni ljekari trebaju da budu nagrađeni, prema tome kako i koliko rade.
Old 06-11-09, 09:21   #10
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Thanks (Received): 4
Likes (Received): 26
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

Ja se uvjek najezim na ovu korupciju u zdrastvu. strašno opasna i raširena stvar.
Plaćamo im nihile žestoko, da samo pogledaš koliko mi plate ide na zdrastveno osiguranje, a kad treba uvjek idem kod privatnog, jer drzavni ne funkcionisu kako treba.

Last edited by Baron; 06-11-09 at 09:24..
Baron is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 09:23   #11
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
Likes (Received): 17
gromovnik has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by nihil View Post
Kriv je sistem nagrađivanja ljekara. Kada bi ljekar dobio legalno, pored plate, za svaku uspješno izvršenu operaciju adekvatne novčane nagrade onda bi korupcije bilo mnogo manje, pogotovo ako bi se uvelo strogo kažnjavanje prestupnika. Tada bi bilo i više ljekara i kvalitetnija usluga. Mislim da nikome ne bi bilo žao da umjesto boca pića i kafa plati i dobije adekvatnu uslugu. Uspješni i kvalitetni ljekari trebaju da budu nagrađeni, prema tome kako i koliko rade.
Uz sve to treba uvesti i kontrolu provjere diploma novopečenih doktora u zadnjih 15_ak godina.
Sistem zdravstva treba podvrgnuti korjenitoj reformi sa dubljim rezom a ne raditi kozmetičke promjene koje ne obuhvataju kontrolu i disciplinu ljekarskog kadra.
Oni se postavljaju kao institucija iznad društva. Nedodirljivi su za svoju nestručnost, aljkavaost ne podnose nikome račune.
Pravosudna mafija kada i dođe neki slučaj na sud koji se odnosi na stručne promašaje doktora a za posledicu imamo umiranje ljudi se odnosi zaštitnički i blagonaklono prema ljekarima.
Sve je danas dobar biznis pa sve oko zdravstva i farmaceutskih kompanija.....
Old 06-11-09, 16:25   #12
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Thanks (Received): 34
Likes (Received): 408
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

ovakva situacija, davanje mita nicim izazvani, i uzimanje od strane doktora po sistemu "aj' kad si navalio", kao i njihovo trazenje para, bilo direktno, bilo indirektno putem odlaganja pregleda, operacije, dovelo je do toga da nema doktora u CG za koga se ne prica da uzima mito. Ali uvijek postoji neko ko tvrdi da je cuo za ovoga ili onoga doktora da je ipak primio novac!

Ja ipak vjerujem da smo mi krivi sto nas jasu, prvo zato sto cesto dajemo i kad nam nije trazeno, a drugo, zato sto niko od nas ne stisne petlju da ih tuzi, da napise zalbu.
Molila bih forumasa, ako postoji, a vjerujem da je to nemoguca misija, koji nije nikad cuo od nekoga pricu o nezasitosti i podmitljivosti nasih ljekara, da kaze to ovdje jasno i glasno!
ja nikad nijesam imala takve probleme, nikad nijesam bila dir/indir. obavijestena da moram spremiti koverat...cak sam jednom prilikom primljena u bolnicu u pon. da bih u sledeci (za 8 dana) utorak bila operisana...dr Kovac je bio moj hirurg...danima su me zene po bolnici ubjedjivale da necu biti na program u utorak, da ce me odloziti za onaj tamo utorak, kao, to je njihova taktika...utorak po utorak, i na kraju ili platis ili ides kuci!
Iskreno, vec su me ubijedile, mada nije bilo indicija za moju sumnju, da ce scenario biti upravo takav, dok ih nije demantovao doktor u utorak...niko ne rece- pogrijesio sam- no svi udarise u pricu o mome "posebnome" slucaju, prijateljskim, kumovskim i ostalim vezama sa dr...a to jednostavno niej bilo tacno!
Po mom iskustvu, to doktora koje sam imala potrebu da obidjem je casno i savjesno obavljalo svoj posao kad sam ja u pitanju...a cula sam za svakog od njih pricu da uzimaju...nema te vode koja ce ih oprat zbog sramnih kolega koji su im degradirali profesiju!
Old 06-11-09, 16:57   #13
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Quote:
Tu se nikako ne slazemo. Pogresno je misljenje da ljekari (ili bilo koja druga profesija) ne bi bili korumpirani da su bolje placeni. Istina je sasvim suprotna - sto vise ljudi imaju to vise zele. Korumpiran ljekar ili sudija ce uzeti 500 eura imao on platu 500 ili 3000 eura, jer ga u sadasnjem stanju stvari niko za to nece kazniti.
Jedini nacin da se korupcija sprijeci jeste borba protiv iste i surovo kaznjavanje korumpiranih. Ljekar nece uzeti ni kesu kafe ni 1000 eura ako zna da ce zbog toga ostati bez posla, pa makar mu plata bila 200 eura.
Old 06-11-09, 16:58   #14
Pera Detlic
Banned

Thanks (Received): 1
Likes (Received): 9
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic
Exclamation

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
Ja ipak vjerujem da smo mi (dobrim dijelom prim. Detlić) krivi sto nas jasu, prvo zato sto cesto dajemo i kad nam nije trazeno, a drugo, zato sto niko od nas ne stisne petlju da ih tuzi, da napise zalbu.
Molila bih forumasa, ako postoji, a vjerujem da je to nemoguca misija, koji nije nikad cuo od nekoga pricu o nezasitosti i podmitljivosti nasih ljekara, da kaze to ovdje jasno i glasno!
ođe se moram složiti uz malu dopunu.
I molio bih forumaše da stisnu petlju (mada ne znam ni šta će im u ovom slučaju) i da kažu jasno i glasno KO su TI DOKTORI?! imenom i prezimenom.

Nadam se da ova tema može imati veliki značaj u EDUKOVANJU, OSVEŠĆIVANJU,pa čak i PREVENCIJI (bolje sprečiti nego lečiti kako doca kaže) i (zašto da ne) POKRETANJU I NEKOG KRIVIČNOG POSTPKA.

Ako neko ne želi da kaže ođe na temi (iz onih ili ovih razloga) molim ga da mi pošalje poruku na private i ja ću napisati to što treba uz potpunu diskreciju.
hvala.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 17:23   #15
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Quote:
I molio bih forumaše da stisnu petlju (mada ne znam ni šta će im u ovom slučaju) i da kažu jasno i glasno KO su TI DOKTORI?! imenom i prezimenom.
Ja bih rekao u ovaj isti cas da znam, ne samo za ljekara nego za bilo koga. Sve sto znam su price iz 3-4 ruke, a ja ne vjerujem nista dok se licno ne uvjerim.
Old 06-11-09, 18:03   #16
Tito
Najbolji investitor 2007

Tito's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Likes (Received): 0
Tito na dobrome putu

Onda, pošto nijesmo imali ličnog iskustva sa davanjem mita ljekarima, navedimo konkretne slučajeve za koje smo čuli isključivo od direktno umješanih.

Ja tako znam za dr Prlju (vele da je prvi u KBC-u počeo sa tom "praksom"), a prije desetak godina, jedan moj poznanik, koji je tada ležao na odjeljenju, pričao mi je kako je njegov cimer bio prinuđen da da mito i dr Pavličiću.
Na neurohirurgiji jednom mom komšiji nije niko tražio mito direktno, ali nije mogao ništa da završi dok nije "podmazao" par doktora (ovo je događaj od skoro). Posle toga nije bilo više problema. Ovo poslednje je pouzdano jer je čovjek kod mene pozajmio novac.
Za pomoć članu porodice čovjek bi i "govno izio", a ne dao mito ljekaru, zato ovo svaljivanje krivice na pacijente ne pije vodu!
Old 06-11-09, 19:31   #17
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Thanks (Received): 417
Likes (Received): 4463
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

moja majka je na neurohirurgiji skoro dvije sedmice....i imam samo rijeci hvale i za doktore i za osoblje....nijesmo jos dosli u situaciji da nam traze novac....a i da se desi nebi smo razmisljali....mada imamo jako dobru vezu...pa mozda i zbog toga....
Old 06-11-09, 20:28   #18
Calathea
MiM team Expert

Calathea's Avatar

Thanks (Received): 71
Likes (Received): 583
Calathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auru

Quote:
ođe se moram složiti uz malu dopunu.

Nadam se da ova tema može imati veliki značaj u EDUKOVANJU, OSVEŠĆIVANJU,pa čak i PREVENCIJI (bolje sprečiti nego lečiti kako doca kaže) i (zašto da ne) POKRETANJU I NEKOG KRIVIČNOG POSTPKA.

Ako neko ne želi da kaže ođe na temi (iz onih ili ovih razloga) molim ga da mi pošalje poruku na private i ja ću napisati to što treba uz potpunu diskreciju.
hvala.
Važi, dok god smo u sistemu gdje je i davanje mita kažnjivo.

Pa da mi sjutra neki policajac ili tužilac dokon, dok krupne ribe gmizaju pored njega koji im se u kraj sklanja, pokuca na vrata da me priupita imam li dokaza i potegne me po sudovima zaludno. Možda na kraju doktoru još platim i štetu.
Old 06-11-09, 20:33   #19
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Thanks (Received): 30
Likes (Received): 283
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Pridružujem se pohvalama za CT doktoraj i pokudama na Pg ekipu. Najgore je u KBC-u odnos (čast izuzecima). Odnos prema pacijentima je gori nego prema pacovima.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 12:47   #20
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
Thanks (Received): 28
Likes (Received): 209
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
A zbog cega, molim te? Sasvim su adekvatno placeni za svoj posao. Koliko ja znam, dobijaju platu, ne rade zbog svojih moralnih nacela. Niti ih je ko terao da izaberu medicinski poziv.

Krive su obe strane - i doktori koji ne odbijaju mito, i narod koji ih je na to, takoreci, navikao. Sve je pocelo od tih "sitnica" tipa viski, kafa, parfem, bombonjere...da bi se stiglo do koverata sa hiljadama eura.

Problem sa korupcijom svuda, pa i u zdravstvu, je taj sto se ona jako tesko otkriva, jer su obe strane zainteresovane da se to prikrije. Svi zadovoljni, osim pacijenata koji umiru jer nemaju para da podmite lekare. Svaka cast onima koji mito odbiju, ali ni to nije dovoljno. I davanje mita je krivicno delo isto kao i primanje, pa bi bilo lepo i kad bi se nudjenje mita pocelo prijavljivati, a ne okomiti se samo na navodno alave lekare. Ne bi oni postali alavi sami od sebe..

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
doktori, koji, mito, uzimaju

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules