MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Gradovi > Podgorica

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 12-09-13, 06:22   #1
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka
Default Kraljev park u Podgorici

Otvoren Kraljev park: Podgoričani dobili „zelenu oazu“ na obali Ribnice

Za rekonstrukciju utrošeno oko milion eura, koje je donirala Vlada Republike Azerbejdžan, u sklopu diplomatske misije u Crnoj Gori, a na inicijativu predsjednika te zemlje Ilhama Alijeva. Prvi čovjek Podgorice istakao je da je Azerbejdžan jedan od najvećih investitora u Crnoj Gori i da vjeruje da nova i značajna ulaganja tek predstoje

Piše: Miloš Milačić

PODGORICA – Kraljev park, za čiju je rekonstrukciju utrošeno oko milion eura koje je donirala Vlada Republike Azerbejdžan, u sklopu diplomatske misije u Crnoj Gori, a na inicijativu predsjednika te zemlje Ilhama Alijeva, otvoren je u srijedu u centru Podgorice. Crvenu vrpcu svečano su presjekli potpredsjednik Vlade Azerbejdžana Elčin Efendijev i gradonačelnik dr Miomir Mugoša.

Svecano otvaranje Kraljevskog parka 1109 2013 Aleksandar Ljumovic 007 Otvoren Kraljev park: Podgoričani dobili „zelenu oazu“ na obali Ribnice

Bežični internet

Podgoričani su tako na poklon od Azerbejdžanaca dobili zelenu oazu na površini od 1,7 hektara, koja sadrži moderan mobilijar, rasvjetu, sisteme navodnjavanja i obezbjeđenja. Od novih sadržaja tu su sjenik sa stolovima za šah, velikafontanai dječje igralište, a obezbijeđen je i bežični internet na prostoru cijelog parka.

U parku se nalazi plato sa dva spomenika – Božidaru Vukoviću Podgoričaninu i azerbejdžanskom pjesniku Džavidu Huseinu, koji su u srijedu, pred više od stotinu okupljenih građana, svečano otkrili predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović i potpredsjednik Vlade Azerbejdžana Elčin Efendijev.

Njih dvojica, zajedno sa ambasadorom Azerbejdžana Eldarom Hasanovim i domaćinom – gradonačelnikom dr Miomirom Mugošom u Kraljevom parku zasadili su drvo lovora, simbol mira i uspjeha.

Svečanosti otvaranja parka prisustvovali su ministari u crnogorskoj Vladi, ambasadori nekoliko zemalja, brojne diplomate, političari, predsjednici crnogorskih opština i mnogi drugi.

Svecano otvaranje Kraljevskog parka 1109 2013 Aleksandar Ljumovic 021 Otvoren Kraljev park: Podgoričani dobili „zelenu oazu“ na obali Ribnice

Povezivanje kultura

- Kao gradonačelnik i građanin Podgorice, izuzetno sam zadovoljan što smo dobili ovu zelenu oazu na obali Ribnice, dostojnu kraljevog imena koje nosi. Zahvalnost za današnji impozantan izgled parka dugujemo našim prijateljima – Vladi Republike Azerbejdžan, koja je na inicijativu predsjednika Alijeva, u znak prijateljstva poklonila sredstva za njegovu obnovu – rekao je gradonačelnik Mugoša.

Prvi čovjek Podgorice istakao je da je Azerbejdžan jedan od najvećih investitora u Crnoj Gori, a Mugoša vjeruje da nova i značajna ulaganja tek predstoje.

Svecano otvaranje Kraljevskog parka 1109 2013 Aleksandar Ljumovic 055 Otvoren Kraljev park: Podgoričani dobili „zelenu oazu“ na obali Ribnice

Simbol prijateljstva

Potpredsjednik Vlade Azerbejdžana Elčin Efendijev istakao je da otvaranje biste Huseina Džavida u Kraljevom parku predstavlja i uvažavanje prema njegovoj ličnosti i njegovom radu.

- Upravo ovakva ličnost, filozof i mislilac 1937. godine bio je žrtva represije i poslat je u Sibir, gdje je stradao. Tačno 45 godina nakon toga posmrtni ostaci tog velikog čovjeka vraćeni su u Azerbejdžan. To što njegova bista stoji naspram biste vašeg Božidara Vukovića Podgoričanina je znak kako prijateljskih odnosa, tako i nade da će se oni u budućnosti još više razvijati – to je najbolji simbol između Azerbejdžana i Crne Gore – istakao je potpredsjednik Efendijev.

Ambasador Azerbejdžana u Crnoj Gori Eldar Hasanov kazao je da se predstavnici njegove zemlje odnose prema parku kao prema simbolu prijateljskih odnosa između naroda Azerbejdžana i Crne Gore.

- Vjerujem da postoji velika potreba da se kulture povežu na ovaj način. Iz tog razloga danas je važno pitanje uzajamnog razumijevanja između dvije prijateljske zemlje, uključujući i intenziviranje međunacionalne komunikacije i dijaloga – rekao je ambasador Hasanov, dodajući da narod Azerbejdžana istorijski predstavlja tolerantan narod „i tokom vijekova uvijek smo se odnosili sa poštovanjem prema predstavnicima svih naroda i nacija, prema njihovoj istoriji, kulturi i znamenitim ličnostima“.

Svecano otvaranje Kraljevskog parka 1109 2013 Aleksandar Ljumovic 075 Otvoren Kraljev park: Podgoričani dobili „zelenu oazu“ na obali Ribnice

Istorijsko poglavlje

Ministar kulture Branislav Mićunović kazao je da se otvaranjem kapija Kraljevog parka otvara nova knjiga u kojoj će pokoljenjima ostati zapisano „da gajimo prijateljstvo i saradnju između dvije zemlje – Azerbejdžana i Crne Gore“.

- Otvaranjem ovih dveri ulazimo u istorijsko poglavlje, koje se temelji na novim standardima diplomatske, ekonomske i kulturne saradnje Crne Gore i Azerbejdžana. Prolaskom kroz ova vrata vidjećemo majdane u kojima sijaju zlatni stihovi i replike Huseina Džavida. Pored njega je vojvoda Božidar Vuković Podgoričanin, koji je štamparskim i izdavačkimradomnastavio tradiciju Crnojevića – rekao je ministar Mićunović.

Rekonstrukcija parka urađena je po autorskom projektu azerbejdžanskog arhitekte Eldara Huseinova. Vodeći projektant bio je arhitekta Mladen Đurović, a izvođač radova Arhitektonski atelje iz Podgorice, uz podršku preduzeća i službi glavnog grada.

Na svečanosti je služeno piće, priređen je i folklorni program, a posjetioci su mogli sa jednog od štandova da uzmu knjige azerbejdžanskih autora koje su prevedene i štampane kod nas.

Podsjetimo, uređenje Kraljevog parka počelo je 1910. godine, u čast krunisanja kralja Nikole, a obnovljen je 1954. godine. Gradonačelnik Mugoša sa delegacijom Azerbejdžana u srijedu je obišao i Ulicu Baku koja prolazi kroz Tološku i kako je kazao, predstavlja „simbol povezanosti naših glavnih gradova“.

Svecano otvaranje ulice Baku 1109 2013 Aleksandar Ljumovic 019 Otvoren Kraljev park: Podgoričani dobili „zelenu oazu“ na obali Ribnice
Gradonačelnik govorio na ruskom za AZ TV

Azerbejdžanci su otvaranju Kraljevog parka i obilasku UliceBaku(koja nosi naziv njihovog glavnog grada) u Podgorici posvetili veliku pažnju, a tome svjedoče izvještaji i intervjui koje su novinari njihove AZ TV imali sa crnogorskim diplomatama. Nakon ceremonije otvaranja parka, predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović odgovarao je na pitanja novinara iz Azerbejdžana, dok je prilikom obilaska Ulice Baku, gradonačelnik dr Miomir Mugoša za azerbejdžansku televiziju govorio o investicijama i ulaganjima u Crnu Goru, kao i saradnji dvije zemlje. Interesantno je da je kolega sa AZ TV gradonačelniku Mugoši postavljao pitanja na ruskom (iako je njihov službeni jezik azerski), a gradonačelnik je za tu televiziju bez prevodioca odgovaro, takođe, na tečnom ruskom jeziku.
Mugoša: Ne smeta mi odrednica „Srbin“ na postamentu

Gradonačelnik Mugoša, odgovarajući na pitanje novinara Pobjede oko natpisa koji se nalazi na postamentu Božidara Vukovića Podgoričanina, gdje je (ponovo) ispisano „Vojvodi Božidaru Vukoviću Podgoričaninu – prvom Srbinu štamparu i izdavaču povodom 400. godišnjice od njegove smrti“, kazao je da se oko toga „digla bespotrebna fama u javnosti“, jer je u avgustu na bisti bilo ispisano „prvi ćirilični štampar na slovenskom jugu“. Kazao je da je razgovarao sa predsjednikom SNP-a Srđanom Milićem, te da su se, nakon iznošenja argumenata „bez grabljenja političke slave“, opredijeli za prvobitni natpis.

- Bista koju je uradio Risto Stijović završena je 1938. godine, a otkrivena 1939. na istom ovom lokalitetu. Konsultovali smo puno propisa, važeći Zakon o kulturnim dobrima i spomen obilježjima. Postament ne odgovara originalu iz 1939. godine, nego je urađen novi kada je rekonstruisana bista 1954. godine. Ni bista nije original, već je ona prava ukradena prije nekoliko godina. Mi smo tada iz depoa „Muzeja i galerija“ preuzeli gipsani model iz 1938. godine. Na osnovu toga napravili smo repliku same biste i postamenta, jer su slova izblijedjela i nijesu bila prepoznatljiva – rekao je prvi čovjek Podgorice.

Gradonačelnik kaže da su godina rođenja i godina smrti Božidara Vukovića takođe nepouzdani ali da su, uz mnoge konsultacije sa stručnjacima pokušali da nađu „nešto što je faktografski najbliže i istorijski najtačnije“.

- U XV vijeku nijesam siguran da se iko bavio nacionalnim pitanjima i odrednicama. On je sam sebi dao odrednicu, a odrednica je bila Podgoričanin – niti Crnogorac niti Srbin. To „prvom Srbinu“ stoji danas, a stajalo je i 1939. i 1954. godine. To mi ne smeta, jer sam po tom, kao i drugim pitanjima kosmopolita. Mogla je da stoji i ta druga odrednica, koja je istorijski najtačnija. Svi znaju da je prvi štampar – štampar Makarije, a prvi izdavač na ćirilici je Božidar Vuković. Ali, ja nijesam opterećen nacionalno, niti u jednom segmentu svoje svijesti niti djelovanja – rekao je gradonačelnik Mugoša.
Djelo i nedjelo

Gradonačelnik dr Miomir Mugoša je prvi put nakon rušenja dijela Hotela „Crna Gora“ komentarisao taj događaj jer, kako kaže, baš u vrijeme rušenja bio je na godišnjem odmoru.

- Ovo je djelo uprave glavnog grada (Mugoša je rukom pokazao na Kraljev park), a ovo (pokazao je na bivši hotel „Crna Gora“) je nedjelo onih koji su to napravili, mojih sugrađana – investitora. S punim pravom su komentari najveće moguće osude zašto je to tako urađeno, kada nije trebalo tako biti urađeno. Urađeno je neoprezno, a nije urađeno namjerno – rekao je prvi čovjek Podgorice.

Prema njegovim riječima, postojala je dozvola za djelimično uklanjanje ovog hotela. Mugoša je pojasnio je zašto se desilo rušenje dijela hotela, koje nije bilo predviđeno.

- U pitanju je bila najveća betonska ploča na Balkanu, pa i šire, koja je ranih 50-ih godina izgrađena bez ijednog stuba. Mislim da je to bilo preko 500 kvadratnih metara. Kada su uklanjali taj dio ploče, koji je trebalo ukloniti, on je povukao dio zida prema Ulici slobode i dio terase prema Bulevaru – rekao je gradonačelnik Mugoša.

Učešće glavnog grada bilo je samo u tome, kako kaže, da zaštite prolaznike „da neko, ne daj Bože, ne nastrada“.

- Nema nikakvih mistifikacija i tajni. Da smo mi nešto radili, ja bih prvi izašao i to saopštio. Pozvao sam gospodina (Žarka) Burića (investitora, vlasnika firme Normal kompani) i saopštio mu svoj stav. To je bio po njega vrlo neprijatan razgovor, direktan, konkretan i rekao sam, što se mene tiče, mora da vrati u prvobitno stanje prizemlje hotela i dio prema Ulici slobode. Kakva će biti namjena unutra, to nikome ne diktiram, to piše u dozvoli – zaključio je prvi čovjek Podgorice.
Mugoša: Ponovna kandidatura zavisi od mene i moje partije

Na pitanje novinarke Vijesti da li na sljedećim lokalnim izborima namjerava ponovo da se kandiduje za gradonačelnika, Mugoša je istakao da su za obavljanje poslova neophodni zdravlje, volja i želja.

- Čovjek sam koji voli da radi, da dobro čini ljudima, a ne, kako vi kažete, da ga činim sebi. I 2010. godine sam rekao i sada kažem – ako me zdravlje posluži… To zavisi prije svega od mene i moje partije. Sigurno imam volju da završim mandat i radiću do dana kada budu redovni izbori. U dobrom raspoloženju, u dobrom zdravlju, sa mnogo manje novca a velikih želja da krenem u neke ozbiljne investicije. Nadam sa da ću ovih dana potpisati tender o izgradnji uređaja za prečišćavanje otpadnih voda. To mi je želja da za vrijeme mog mandata i mojih saradnika taj posao odmakne. To će biti jedan zamah, ali nemojte ga vezivati za izbore, nego za procedure. Najveći problem zašto nijesmo završili obilaznicu u Zeti do 13. jula su imovinsko – pravni odnosi – rekao je gradonačelnik Mugoša.

Najavio je da će zgrada lokalnog parlamenta biti potpuno završena, ali ne i opremljena do kraja ove godine.

- Moja želja je bila da i to završimo najprije što se moglo. Ali, kad dođe vrijeme za to, vidjećete ko je pomalo kriv zašto to nije već gotovo – rekao je gradonačelnik Mugoša.
Kviz u sve 16 | BESPLATNO reklamiraj firmu
Derek_Trotter is offline  
Reply With Quote
Old 12-09-13, 06:23   #2
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

Besplatan internet u Kraljevom parku

Podgorička kompanija MNNews će, u okviru rekontrukcije Kraljevog parka, građanima Podgorice donirati sistem za besplatno korišćenje interneta na toj lokaciji.

Iz kompanije su saopštili da će građanima omogućiti besplatno korišćenje interneta u skladu sa opredjeljenjem da kroz društveno korisne angažmane povećaju dostupnost internet servisa.

“Sistem se sastoji od bazne stanice za bežični internet pristup i priključka na optičku mrežu komapnije MNNews. Vrijednost donacije iznosi pet hiljada eura”, navodi se u saopštenju.

Korisnici će, kako je objašnjeno, biti u mogućnosti da koriste internet posredstvom najnovije platforme za bežični pristup koja je omogućava brzine pristupa do 100 megabita u sekundi (Mbps).

“Ujedno je to najbrži hotspot u Crnoj Gori koji je do sada reazlivan na otvorenom prostoru”, rekli su iz MNNews-a.

MNNews već godinama u saradnji sa donatorima i lokalnim samoupravama realizuje slične projekte u više crnogorskih gradova. Dnevno preko tih sistema internet u Crnoj Gori korsite preko pet hiljada građana u Tivtu, Budvi, Cetinju, Žabljaku, Bijelo Polju, Beranama i Pljevljima.

(MINA)
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 06:46   #3
Dekster
i tri četvrt

Dekster's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Dekster has disabled reputation

Sjecam se price od prije 15 godina drugara koji je,umoran od cekanja busa,sjeo na klupu u parku da se odmori.Tu mu pridje stariji momak i sjede pored njega,zapocinjuci neku uobicajenu pricu.Malo potom ovaj ga momak zagrli i upita je li raspolozen da mu malo posuce Brejvika,pa ce poslije zamijenit uloge ako se ovome drugaru svidi.Prijatelj skoci ka oparen uz povike-makse,pedercino i pobjeze tako da noge pretekose guzicu.
Ne znam zasto sam Vam ovo ispricao,ali sam siguran da ne moze da skodi.

Kompleksi nas masakriraše!
Dekster is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 07:29   #4
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Hahahahaha. Znaci nisu bez neke bile price o tom parku
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 14:06   #5
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Bogami,nisu.

I jedan moj rodjak sa sela je jednom davno tu sjeo da dusom da'ne,pa je ,nenadano ,dobio takvu ponudu od jednog lika.

Samo sto rodjak nije pobjegao,vec je lika izbio kisobranom.
Old 12-09-13, 14:41   #6
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

svačije je da pita...reakcije su stvar pojedinca...
Old 14-09-13, 14:50   #7
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

dolje park, zivio beton!
Old 22-09-13, 00:10   #8
nuit Vl
MiM team Forumaš

nuit Vl's Avatar

Registrovan: Dec 2010
nuit Vl uskoro postaje slavannuit Vl uskoro postaje slavannuit Vl uskoro postaje slavan

ima li ovaj parkovski internet sifru ili si prikacen cim udjes?
nuit Vl is offline   Reply With Quote
Old 22-09-13, 10:27   #9
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Demokratska republika Azerbejdžan. ******* im se u novo istorijsko poglavlje.

Quote:
Originally Posted by nuit Vl View Post
ima li ovaj parkovski internet sifru ili si prikacen cim udjes?
Bolje da metneš šifru, no da ti se neko prikači čim udješ.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules