MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 03-05-11, 15:27   #41
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Ne mogu da postujem na ovoj temi, i jedva sam usla na forum.

Prvi deo price o lobanji nikako ne mogu iskopirati,
izbaci me, a posle ni na forum ne mogu uci!
Zato, eto poslednjeg dela, a nekolicini ljudi koje ovo zanima poslala sam prvi deo.

Last edited by Lady of Rohan; 03-05-11 at 17:59..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 15:29   #42
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

2.
Napustena djevojka zamjera lubanji zbog svoje usamljenosti. Lubanja joj kaze da skupi pruce i napravi veliku vatru; na taj ce nacin dobiti tijelo.
Vatra opcenito predstavlja emociju i strast, koji nas mogu sagorjeti ili njima mozemo prosiriti svjetlo. Zrtve se pale radi izgaranja fizickog tijela, kako bi predodzba ili bit mogla uzaci u dimu do bogova. Medjutim, spaljivanjem 'duha' ono dobiva tijelo. Strast nas primorava da zrtvujemo suvise neovisan, intelektualan stav i omogucuje nam da spoznamo duh. Kad netko dozivljava patnje strasti, duh vise nije ideja nego psihicka stvarnost.
Stoga lubanja zaklinje djevojku da je baci u vatru.
Govori joj :"Inace smo oboje uzalud patili".
Protiv patnje se valja boriti patnjom - prihvacanjem patnje. Mucenje lubanje u vatri predstavlja suzbijanje vatre vatrom i nadoknadjivanje muke koju je ona podnela zbog nje.
Animus u zeni pobudjuje strast. Njegovi planovi, namjere i hirovi izazivaju njezine sumnje u sebe i tjeraju je da iznese svoju zensku, pasivnu prirodu u svijet i da se izlozi otporu vanjskog svijeta. Nadalje, zenin uspjeh u muskom svijetu podrazumijeva da ce stalno podnositi ogranicavanje raspona njezinih aktivnosti ili da ce odustati od svega kako bi opet postala zenstvenija.
U alkemiji vatra cesto simbolizira sudjelovanje u djelu i izjednacuje se sa strascu kojom se pojedinac predaje razlicitim fazama alkemijskog procesa.
Lubanja kaze djevojci da pokrije oci i da ni slucajno ne gleda u vatru. I tu nailazimo na motiv pogibeljnosti preuranjenog prosvetljenja. Ne valja nam intelektualno razumijevati sve sto se dogadja u psihi, niti po svaku cijenu uvijek definirati i kategorizirati sva unutrasnja zbivanja; katkad moramo potisnuti svoju radoznalost i naprosto cekati.
Samo snazna osoba, medjutim, moze kontrolirati svoju nestrpljivost i dopustiti da se uzajamna djelovanja odvijaju bez nadgledanja, dok slabija svijest tezi trenutacnom
tumacenju sna, jer se boji neizvjesnosti i mraka situacije.
Djevojka mora cekati u mraku dok slusa tutnjanje plamenova i komesanje konja i ljudi koji jure pokraj nje. Biti prestrasen, a opet ostati cvrst i netaknut panikom oznacava snagu koja nadilazi nadu i ocaj. Mnogi nisu u stanju cekati i skloniji su iznenadnim odlukama.
Na taj nacin ometaju svoju sudbinu i njezino nedokucivo djelovanje.
Naposlijetku se pred djevojkom pojavljuje covjek ogrnut zivotinjskim kozama, u pratnji grupe ljudi i zivotinja. On je veoma bogat, a ona postaje njegova zena, uslijed cega ona sada ima mocan pozitivan animus i mnogo radosti u zivotu. Kasnije je posjecuju roditelji, koje ona ubija dajuci im raskoljene kosti sa mozdinom - sto je bilo mnogo vise negoli su mogli progutati.

Last edited by Lady of Rohan; 03-05-11 at 18:55..
Old 03-05-11, 21:48   #43
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

MOTIV ODNOSA

Mnogo je prica cije protagoniste mozemo protumaciti kao animus ili animu.
Te price opisuju obrasce ljudskih odnosa; procese koji se odvijaju izmedju muskarca i zene ili temeljne cinjenice psihe izvan musko-zenskih razlika.
Najveci broj prica o uzajamnom izbavljenju takve je vrste.
U takvim pricama djeca cesto imaju glavnu ulogu - naprimjer "Ivica i Marica".
Buduci da se djeca uglavnom spolno i fizicki ne razlikuju, mnogo su bliza izvornom hermafroditskom bicu. Dijete je tako prikladan simbol Sopstva - unutarnje buduce stvarnosti, i istodobno simbol nerazvijenih faseta individualnosti. Dijete oznacava djelic nevinosti i cudjenja koji je u nama opstao iz davne proslosti, istodobno onaj dio nase djetinjastosti koju smo zaobisli i nov, rani oblik buduce individualnosti. S tog gledista, izreka 'Dijete je otac covjeku' dobiva dublje znacenje.
Te price ne bave se ljudskim i osobnim cimbenicima, vec razvojem arhetipova; one pokazuju nacine na koje se arhetipovi odnose jedan spram drugog u kolektivno nesvjesnom.
Slijedi bajka u kojoj je zblizavanje muske i zenske psihe predstavljeno s gledista nesvjesnoga; medjutim, kako ce citatelji vidjeti, stvarnost zenske psihe mnogo je jasnije prikazana.

(Nastavak u sledecem broju. Laku noc.)
Old 28-06-12, 19:59   #44
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Ova pojava veće svesnosti uopšte nije nešto specifično za analitički terapijski postupak. Ona se sreće svuda tamo gde čoveka nadvlada neko saznanje ili neka spoznaja. »Znanje čini čoveka nadmenim«, piše sv. Pavle Konrinćanima, pošto je nova spoznaja mnogima zavrtela mozak, kao što se obično dešava. Inflacija nema ničega zajedničkog sa vrstom spoznaje, već samo sa činjenicom da nova spoznaja može ovladati slabom pameću u tolikoj meri da čovek više ništa drugo ne čuje i ne vidi. On je njom hipnotisan i veruje da je upravo otkrio rešenje zagonetke postojanja. Ovaj proces je tako opšta reakcija, da već u Postanju (Prva knjiga Mojsijeva) 2,17 jedenje s drveta od znanja dobra i zla predstavlja smrtni greh. Svakako da čoveku neće biti odmah neposredno jasno, zašto nešto više svesnosti, praćeno samo uzdizanjem, treba da predstavlja tako opasnu stvar. Postanje predstavlja privođenje u svest kao kršenje tabua, kao kada se kroz spoznaju grešno prekorači presveta granica. Smatram da postanje ima prava utoliko što je svaki korak ka većoj svesnosti neka vrsta prometejske krivice — kroz spoznaju se u neku ruku krade vatra bogovima, tj. nešto što je bilo sopstvenost nesvesnih sila biva istrgnuto iz ovog prirodnog spoja i podređeno samovolji svesti. Covek, koji je uzurpirao novo saznanje, doživljava promenu ili proširenje svesti, zbog čega ova više ne liči na svest njegovih bližnjih. On se, doduše, uzdigao iznad tadašnjeg ljudskog (»bićete kao Bog«), ali se tako i odvojio od ljudi. Patnja zbog ove usamljenosti je osveta bogova— on više ne može da se vrati ljudima. On je, kako mit kazuje, prikovan na pustim liticama Kavkaza, napušten od bogova i ljudi.

Jung
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 16:31   #45
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Tek sam sad pročitala ovu bajku o Kosturki i htela bih da i ja kažem nešto pre nego što nastavim sa daljim čitanjem (fenomenalne) teme...

Čini mi se da niko nije prokomentarisao to da je Kosturka bila jednostavno zakačena za ribara koji je nju vukao. Nije ona njega jurila, premda ribar ima takav osećaj previđajući da je on vuče i da je sve mogao završiti još na čamcu tako što bi presekao konopac, kao što su učinili drugi pre njega. Zašto nije tako postupio već je nastavio nešto što je doživljavao kao agoniju... Sve je od njega zavisilo.

Interesntno mi je to odsustvo volje kod Kosturke, odsustvo bilo kojih njenih osećanja, njenih težnji, njenih misli. To što je odbačena od oca je zaboravljeno, ona dalje nastavlja prilagođavajući se jednoj nepoznatoj sredini i ona jednostavno pluta odsečena od svega a najviše sebe same. Ako je neko uhvati u želji da iz ponora izvuče na površinu nešto što mu treba, ona će se boriti da se ostavi na miru u tom ništavilu. Ona samo za to zna, sve ostalo je zaboravljeno. Tu je njena sigurnost.

Kao što je sigurnost ribara u njegovom domu. Ali on je želeo da je napusti, zato je i ulovio Kosturku. On je otišao mnogo daleko od svoje kuće (sigurnosti), lovio baš u tom rukavcu za koji se priča da je uklet. On je dakle hteo i napravio iskorak. On se usudio na promenu. On hrabro traži buđenje. Za razliku od Kosturke koja ništa ne traži, ništa ne oseća i ničemu ne stremi osim da bude u svom mrtvilu. Tu je poslao njen otac i možda misli da joj je tu i mesto. Bar jedino mesto koje je prihvata i sa kojim zna da živi iako taj život znači gubitak same sebe. (kao kad se neko uljuljkao u depresiji i u tome našao utehu, ma koliko je to paradoksalno)

Momenat kad je ona isplivala na površinu, ona prestaje sa borbom, ona se predaje tome što je ribar vuče. Ona u tome čak koristi priliku da pojede osušeno meso (polako se budi iz svoje apatije)... Ribar stiže do svoje sigurnosti (doma) i najzad gubi strah već se budi radoznalost. On počinje da otpetljava mrežu, kosti vraća na svoje mesto i najzad uviđa šta je pred njim. Uz pomoć toga što oseća da je na sigurnom tlu smogao je snage da se najzad suoči sa svojim strahom, željan da ga shvati (raspetlja) i kad je to učinio, najzad može da se opusti- odlazi da spava. Najzad se predaje i pokazuje svoju dušu (suzu) premda toga nije svestan.

Kosturka u tom trenutku ništa ne oseća, nema saosećanja, nema radoznalosti, nema nežnosti. Ona je samo neopisivo žedna. Postupa nagonski. Ta njegova suza je "podseća" na ono što ona nema, što je davno napustila i zaboravila... A to je duša ali ona to ne zna, njom nagon upravlja ili instinkt koji se probudio još u toj jurnjavi po brdima. I ona se nesvesno otvara- guta potok suza. (kod mene- blaga asocijacija na seksualni odnos, ali ne mora biti) A zatim uz pomoć duše, uzima ljubav (srce) usamljenog ribara punog čežnje i najzad uz radost pesme poprima ljudski oblik.

Ako se posmatra kao ljubavna priča- našli su se kao dve slagalice da jedno drugo upotpune... Međusobno se dopunjuju.
On je tražio izazov, strah, euforiju, jake emocije, on je tražio iskorak iz svog života, zato je otišao daleko od kuće, lovio u opasnim vodama i na kraju krajeva zato i nije presekao konopac. Njegovo bežanje je samo privid; on je tražio mesto "gde sve to da smesti" i kako sa tim da se izbori... Ali on je znao da nešto hoće, da mu nešto nedostaje, on je aktivan, on je na površini, on je pravi muški princip. Ona je pasivna, u tami, ispod površine, bez želja i nada, ona negira život ali kad ugleda svetlost na tlu, ona se predaje... predaje se tom putovanju, oživljava, javljaju joj se nagoni... Ona sve dopušta, ona se ne opire... I kad naiđu prave prilike ona ih koristi bez kolebanja, bez da o tome razmišlja. Ona prati svoje telo i njene potrebe. Njeno znanje je drugačije. Njoj nije potrebno da stane i da gleda, da raspetljava, da traži sigurno tle za suočavanje... ona se snalazi u trenutku zato što je adaptivna, ona ima drugi način za istu stvar.

Oboje imaju iste potrebe. Ona ničega nije svesna, a on je svestan samo želje koja je kao što to često biva- različita od njegove potrebe- lovi ribu (možemo reči možda nešto materijalno pa kad je osećao trzanje odmah razmišlja o praktičnim posledicama: koliko je velika, koliko će trajati, koliko ljudi nahraniti) a u suštini hoće i treba mu ljubav. Do njenog ostvarenja su došli na različit način, ali sama srž je ista. Oboje je obogatila i nastavljaju život gde ne znaju šta će dalje da ulove, ali znaju da neće biti gladni.

Ako ćemo da posmatramo iz ugla individuacije onda je to još očiglednije- osvećuje sadržaje iz deep dark river teško ih prihvata u početku, ali kako ga to proganja on zna da se sa tim mora suočiti i najzad dobija snagu tek kad utiša sve svoje odbrambene alarme (instinkt za begom), njegov prethodni doživljaj toga kao čudovište se preobražava i on sam se integriše sa tim. Prestaje dualnost, dolazi do sopstva (i nikad više neće biti gladan).

Last edited by deep dark river; 14-12-12 at 16:56..
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 18:23   #46
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Mmm, idem u slast da ti citam post.

Zaista prelepo tumacenje, i potpuno originalno.

Jako je zanimljivo, recimo, kako jednu bajku svaki tumac tumaci drugacije,
ma koliko se trudili da imaju neki egzaktni analiticki pristup.

To je, jednostavno - nemoguce.

.............

Vidis, i ja sam se pitala kako se Kosturka osecala, htela sam da je izvucem iz pasivnosti i da napisem pricu iz njenog ugla.

Odoh da otkucam jednu svoju pricicu, koju sam sinoc ispravljala, mada treba jos, pa bacite pogled na Moja muza ne spava...

Last edited by Lady of Rohan; 14-12-12 at 19:07..
Old 14-12-12, 18:30   #47
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Dobro je da te ne odbija dužina

Iako deluje kao da sam najjače udavila, ja bih mogla još da pišem.... tj. nisam sve rekla.

Aj pa prokomentariši, baš me zanima šta ćeš reći, pa da možemo dalje da analiziramo

EDIT: Dopunjavaš postove na kvarno!

E vidiš meni uopšte ne smeta njena pasivnost ovde, pogotovo kad je van vode... Ono do tad šta se dešavalo u vodi pre ribara i njena pasivnost tu je meni razumljiva. Možda ne bi bila takva da je nije baš otac bacio. Mislim da to ima veze u ovoj priči... Uostalom, ona je ženski princip, ona mora biti pasivna kao i u tami i nesvesna. Nasuprot krajnje živahnom i preduzimljivom ribaru...

Pa što je ne staviš ovde?

EDIT 2: Čitam priču, nisam još završila... samo sam htela da ti kažem da si izabrala lepo ime za devojčicu

Last edited by deep dark river; 14-12-12 at 19:09..
Old 14-12-12, 18:33   #48
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Vazi se, samo da se oporavim od sinocnjeg bliskog susreta sa Meduzom.
Poluluda sam citav dan.
Old 18-07-13, 10:48   #49
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Preporučila bih ovde sjajnu knjigu od Marije Luiz fon Franc "Senka i zlo u bajkama"

Samo što sam je pročitala i žao mi je što nema još hiljadu strana....
Old 27-05-16, 21:51   #50
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Čitam sinčiću "Priče iz davnine" pa sam pod utiskom koliko duboko to djelo zahvata u nesvjesno.

I tako čitam priču "Kosjenka i Regoč" u dijelu gdje se njih dvoje zapute pod zemlju (suočavanje sa nesvjesnim) da vide šta tamo ima, pa kaže:

"Pođoše oni tako po jednome putu i donekle im bijaše svijetlo od one pukotine, kroz koju bijahu propali. Ali kad oni dalje, a ono sve veći mrak — crni mrak, kakvoga nema nego pod zemljom.
Regoč svejednako i po mraku ide. Hvata se silnim rukama od stupa do stupa.
Kosjenku obuzme strava od onolikoga mraka.
Uhvatila se ona Regoču za uho i povika:
— "Mrak je, Regoču!"
"E, pa neka je", — odvrati Regoč. "Nije mrak došao k nama, nego smo mi došli k njemu."
Razljuti se Kosjenka, što je Regoču svašta pravo, a ona se bijaše ponadala velikim stvarima od tako silnoga čovjeka.
— "Teško si ga meni uz tebe, da nema mojega biserja", — razljuti se Kosjenka.
Zatim ona odbaci jedno zrnce biserja, a ono se njoj u ruci stvori svjetiljka, jasna kao da zlatom gori. Mrak uteče dublje u zemlju, a putovi se podzemni rasvijetliše na daleko.
Obradovala se Kosjenka svjetiljci, jer joj se pokazuju čuda, što od starine pod zemlju propadoše."

Dat je i lijep opis potiskivanja figura nesvjesnog u priči "Brat Jaglenac i sestra Rutvica":

"Nigdje na svijetu nije u to doba više bilo ni zmajeva, ni vila, ni vještica, ni kakvih hudoba.
Bijaše ih protjerao sveti krst i razum ljudski. Samo u Kitež-planini bijaše se još zaklonio posljednji Zmaj Ognjeni, a dvorilo ga sedam vila Zatočnica. Zato bijaše strašna Kitež-planina."
Airbender is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
aktivna, bajki, imaginacija, snova, tumačenje, vizije

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules