MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-07-12, 18:17   #1
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru
Default Religija i svakodnevni problemi

"Pojam boga je, naime, naprosto neophodna psihološka funkcija iracionalne prirode, koja uopšte nema ničega zajedničkog sa pitanjem postojanja boga. Jer na ovo pitanje čovekov intelekt ne može nikada odgovoriti, još manje može dati neki božji dokaz. Osim toga ovako nešto je suvišno; ideja nadmoćnog, božanskog bića prisutna je svuda, ako ne svesno onda nesvesno pošto je arhetip. U našoj duši nešto je od superiornije vlasti — ako to svesno nije bog, onda je to bar »trbuh«, kako kaže sv. Pavle. Stoga smatram pametnijim svesno priznati ideju boga, pošto će inače jednostavno nešto drugo postati bogom, po pravilu nešto vrlo nedovoljno i glupo, nešto što može da izmisli »prosvećena« svest. Već odavno naš intelekt zna da se bog ne može tačno zamisliti a kamoli predstaviti da i kako stvarno postoji. Postojanje boga je jednom zauvek neodgovoreno pitanje. Ali, »consensus gentium« (slaganje naroda) već eonima govori o bogovima i eonima će još o njima govoriti. Ma kako svoj razum čovek smatrao lepim i savršenim, on može biti siguran da je ovaj ipak samo jedna od mogućih duhovnih funkcija i da se pokriva samo sa njemu odgovarajućom stranom fenomena sveta, ali svuda naokolo leži i iracionalno koje se ne poklapa sa razumom. A ovo iracionalno je takođe psihološka funkcija, upravo kolektivno nesvesno, dok je razum uglavnom vezan za svest."

Jung - O psihologiji nesvesnog
Airbender is offline  
Reply With Quote
Old 02-08-12, 13:30   #2
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

"Hristos ne bi učinio utisak na svoje vernike da nije istovremeno izražavao nešto što je živelo i delovalo u njihovom nesvesnom. I samo hrišćanstvo se ne bi u antičkom svetu raširilo takvom začuđujućom brzinom da njegovom svetu predstava nije dolazila u susret analogna psihička spremnost.
...
Ako je moje mišljenje tačno — da je svaka religija spontani izraz izvesnog opšteg duševnog stanja — onda je hrišćanstvo predstavljalo uobličenje jednog stanja koje je preovladavalo početkom našeg računanja vremena i tokom narednih stoleća. Ali određeno duševno stanje, koje preovlađuje u izvesnom vremenskom periodu, ne isključuje mogućnost da u druga vremena egzistiraju drugačija duševna stanja. A ta stanja su takođe sposobna za religiozno izražavanje, odnosno religiozni izraz. Hrišćanstvo je jedno vreme moralo da se bori na život i smrt sa gnosticizmom, koji je odgovarao jednom nešto drugačijem duševnom stanju. Gnosticizam je pri tome potpuno uništen, a njegovi ostaci su tako jako osakaćeni da je tako reći potrebno specijalno istraživanje da bi se uopšte mogao steći neki uvid u njegovo unutrašnje značenje. Međutim, ako istorijski koreni naših simbola dosežu, preko srednjeg veka, sve do antike, onda se oni sigurno velikim delom mogu naći i u gnosticizmu. Čini mi se da nije nelogično da se jedno ranije ugušeno psihičko stanje ponovo javlja u trenutku kada glavne ideje vezane za uslove ugušivanja gube od svog uticaja."

Jung ~ Psihologija i religija
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 13:49   #3
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Da Božanstvo na nas deluje, to možemo da utvrdimo samo posredstvom psihe, pri čemu međutim nismo u stanju da razlikujemo da li ta dejstva dolaze od Boga ili od nesvesnog, tj. nismo u stanju da utvrdimo da li su Božanstvo i nesvesno dve različite veličine. Oba pojma su granični pojmovi za transcendentalne sadržaje. Ali empirijski se sa dovoljnom verovatnoćom može ustanoviti da se u nesvesnom javlja jedan arhetip celine, koji se spontano manifestuje u snovima itd., kao i da postoji neka od svesne volje nezavisna tendencija da se drugi tipovi dovedu u vezu sa tim centrom. Otuda se ne čini neverovatnim da ovaj arhetip celine po sebi poseduje izvesnu centralnu poziciju koja ga približava slici Boga. Ta sličnost se naročito potkrepljuje time što arhetip uobličava jednu simboliku koja je već odvajkada karakterisala i otelovljavala Božanstvo. Te činjenice omogućavaju izvesno ograničenje naše gornje rečenice o nemogućnosti razlikovanja između Boga i nesvesnog: precizno rečeno, slika Boga ne koincidira sa nesvesnim u apsolutnom smislu, već samo sa jednim njegovim posebnim sadržajem, naime sa arhetipom Sopstvenosti. Taj sadržaj je ono od čega više nismo u stanju da empirijski razdvojimo sliku Boga. Možemo doduše arbitrarno da postulišemo neku razliku između te dve veličine. Ali to nam ništa ne pomaže, naprotiv, to nam samo pomaže da razdvojimo čoveka i Boga, čime se osujećuje težnja Boga da postane čovek. Vera je nesumnjivo u pravu kada čoveku predočava neizmernost i nedokučivost Boga, ali ona govori i o blizini, neposrednosti Boga i upravo ta blizina mora da bude empirijska, ako ne treba da bude potpuno beznačajna. Kao stvarno saznajem samo ono što na mene deluje. Jer, ono što na mene ne deluje. to isto tako može i da ne postoji. Religiozna potreba zahteva celinu, pa otuda prihvata one slike celine koje nesvesno nudi i koje, nezavisno od svesti, izranjaju iz dubina duševne prirode.

Jung ~ Odgovor na Jova
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 04:05   #4
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Old 30-11-12, 18:22   #5
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Pitanje za postavljača teme:
koji se religijski rituali podrazumijevaju pod temom?
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 22:05   #6
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

I kanoni su različiti, otkud to dolazi?
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 12:30   #7
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Radovan234 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
I kanoni su različiti, otkud to dolazi?
Na sta tacno mislis,na koje kanone?Mozes odgovoriti ovdje http://www.madeinmontenegro.com/vbfo...amo%20o%20njoj ako imas neko duze izlaganje koje ce obuhvatiti jos tema da ne idemo u offtopic.
Radovan234 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 22:48   #8
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Mislim na to da nijesu sva jevanđelja kanonska kod svih hrišćana.
Old 04-12-12, 22:54   #9
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Mislim na to da nijesu sva jevanđelja kanonska kod svih hrišćana.
Jesu, ista cetiri jevandjelja, po Luki, Mateju, Marku i Jovanu, i kod katolika i kod svih protestanata i kod pravoslavnih.
Old 04-12-12, 22:56   #10
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Ima i drugih jevanđelja, ne?
Old 04-12-12, 22:57   #11
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Kanonskih ne, samo 4 kanonska kod svih hriscana.

Quote:
Originally Posted by Radovan234 View Post
Na osnovu starog zavjeta se moglo znati koja su jevandjelja ispravna a koja ne.Imas u ona cetiri jevandjelja koja su prihvacena dosta citati iz starog zavjeta.Sam Isus je govorio "pisano je" i na dosta mjesta ima "da se ispuni".Ta nekanonska jevandjelja su nesto sasvim drugo,sto je suprotno bibliji uposte i ona su se pojavila kasnije.
Netacno. Bilo ih je vise desetina od kojih je izabrano cetiri.
Ima i kasnijih apokrifnih, ali to je druga stvar.
Old 12-12-12, 17:13   #12
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Radovan234 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
Netacno. Bilo ih je vise desetina od kojih je izabrano cetiri.
Ima i kasnijih apokrifnih, ali to je druga stvar.
Izgleda da se nijesmo razumjeli,ne kazem da su bila samo cetiri.Bilo ih je vise desetina kao sto kazes ali su cetiri izabrana.
Radovan234 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 23:02   #13
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Aha, dobro.
Old 04-12-12, 23:09   #14
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Evo na wikipediji, najjednostavnije, bas citam.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Evan%C4%91elje
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules