MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 06-03-12, 16:06   #1
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

Registrovan: May 2011
Kamilica nepoznate kvantitete u ovom trenu
Default Prepiska između Frojda i Junga

Mislim da bi bilo korisno postaviti makar dio prepiske između Frojda i Junga, za one koji nisu čitali, a zanima ih.

Ja sam jedva došla do ove knjige, koja je po meni svjedočanstvo od velike važnosti za sve one koji žele da se ozbiljnije bave ovom temom.

Prekucavaću pisma kad budem imala vremena i ići ću redom, pa đe stignem.

Na početku, par napomena iz uvoda, kako bi čitanje ovih pisama bilo jasnije:

U pismima postoje dvije vrste izostavljanja:

1) imena pacijenata, zamijenjena su velikim slovima, počev od A za prvi slučaj, pa nadalje, takav način obilježavanja sproveden je u cijeloj knjizi

2) u Jungovim pismima su, po želji porodice, izostavljena neka mjesta i zamijenjena sa tri tačke u uglastoj zagradi /.../; ova mjesta se ne odnose na Frojda, nego na treća lica.

Izvršena je numeracija svih pisama (1 F, 2 J, itd...)

Nadam se da ćete uživati u čitanju i da će vam ovo pomoći da bolje prodrete u čitavu priču i da osjetite tok prepiske. Mislim da je potrebno naglasiti, da su ova dva velikana iz velikog prijateljstva i ne tako lijepog kraja dobila velike stvaralačke impulse.

Zato je ova prepiska toliko važna.
Old 06-03-12, 16:11   #2
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

1 F

Beč IX,
Berggase 19, 11.04.1906

Poštovani kolega,

Najtoplije Vam zahvaljujem na pošiljci Vaših "Diagnostičkih studija o asosijaciji", koje sam iz nestrpljenja već nabavio. Naravno, najviše sam se obradovao Vašem najnovijem radu "Psihoanaliza i asocijacioni eksperiment", jer ste se, oslanjajući se na iskustvo, založili za to da ja iz još netaknutih oblasti naše discipline nisam referisao ništa drugo sem istine. Pouzdano računam sa tim da ćete još češće biti u situaciji da potvrdite moje nalaze, a rado ću prihvatiti i korekcije.

Vaš kolegijalno odani
dr Frojd
Old 06-03-12, 16:30   #3
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

2 J

Burghelcli-Cirih,
5.10.2906

Visokopoštovani gospodine profesore,

Primite moju najodaniju zahvalnost za Vašu ljubaznu pošiljku. Ova zbirka Vaših raznih kraćih radova može biti veoma dobrodošla svakome ko želi da se brzo i temeljno uživi u Vaš način gledanja. Nadam se da če se ubuduće Vaša naučna zajednica neprestano umnožavati uprkos napadima koje je Ašafenburg /Gustav Ašafenburg, profesor psihijatrije i neurologije u Hajdelbergu/ uz odobravanje autoriteta, izvršio na Vaše učenje, a skoro i na Vašu ličnost. U ovim napadima je za žaljenje to što se Ašafenburg, po mom mišljenju, hvata za periferne stvari, dok se zasluge Vašeg učenja nalaze na psihološkom polju, kojim psihijatri i psiholozi savremenog doba nedovoljno vladaju. Nedavno sam sa Ašafenburgom vodio živu prepisku o Vašem učenju i pri tome zastupao pomenuto stanovište, sa kojim Vi, visokopoštovani gospodine profesore, možda niste sasvim saglasni. Ono što mogu da procenim i ono što nam ovde ide u prilog u psihopatološkom smislu, to su Vaša psihološka shvatanja, dok su terapija i geneza histerije, po mom razumevanju stvari, pri našem još oskudnom materijalu o histeriji, prilično daleko, tj. meni se čini da Vaša terapija ne počiva samo na abreagovanju afekata nego i na izvesnim odnosima, a geneza histerije mi se čini, doduše, pretežno, ali ne i isključivo seksualne prirode. Isti stav imam i prema Vašoj seksualnoj teoriji. Dok Ašafenburg isključivo i stalno navraća razgovor na ova delikatna teorijska pitanja, on zaboravlja na glavnu stvar, na Vašu psihologiju, iz koje će psihijatrija jednom izvući posve neiscrpnu korist. Nadam se da ću Vam uskoro pslati jednu knjižicu, u kojoj posmatram dementiu praecox i njenu psihologiju sa Vašeg stanovišta. U njoj objavljujem i prvi slučaj, u kome sam Blojleru /profesor psihijatrije i direktor bolnice u kojoj je Jung radio/ skrenuo pažnju na postojanje Vaših principa, na što je on tada pružao snažan otpor. Ali kao što znate, Blojler je sada savim preobraćen.

Sa izvanrednim visokopoštovanjem
Vama zahvalno odani
K.G.Jung
Old 06-03-12, 16:35   #4
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Hvala ti.
Jedva cekam da citam.
Old 06-03-12, 16:47   #5
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

3 F

Beč IX,
Berggase 19, 7.10.1906

Visokopoštovani kolega,

Veoma me je obradovalo Vaše pismo, a vest da ste preobratili Blojlera dopušta mi da Vam izrazim posebnu zahvalnost. To da Vi ocenu moje psihologije ne proširujete u potpunosti na moja gledanja u pitanju histerije i seksualnosti, ja sam odavno slutio iz Vaših radova, ali nisam odustajao od očekivanja da ćete mi se tokom vremena znatno više približiti nego što sada smatrate mogućim. Upravo Vi biste morali iz Vaše lepe analize slučaja prisilne neuroze da izvučete zaključak o tome kako se seksualni momenat zna dobro prikivati i koliko on, kada je jednom otkriven, može da doprinese razumevanju i terapiji. Još uvek se nadam da će se ovaj deo mojih kalkulacija pokazati značajnijim od ostalih. Na napade Ašafenburga neću odgovarati iz principijelnih razloga, a i zbog lične neljubaznosti, koju on demonstrira. Naravno, ja bih ga nešto strožije ocenjivao nego Vi. U tome ne nalazim ništa sem budalaštine i zavidnog nepoznavanja prilika, o kojima prosuđuje. Tako se on još bori protiv hipnoze, napuštene pre deset godina, i ne pokazuje nikakvo razumevanje ni za najjednostavniju simboliku, o čijem značaju bi ga mogli poučii lingvisi i folkloristi ako već ne želi da prihvati moju poduku. Ono što pokreće njega i tolike druge "autoritete" jeste, ipak, sklonost ka potiskivanju seksualnosti, tog nezgodnog faktora koji nije rado viđen u dobrom društvu. Tu se sukobljavaju dva sveta i onaj koji je vezan za život ubrzo neće neće sumnjati u to koji će od tih svetova biti gubitnički, a koji pobednički. Naravno, lično očekujem još mnogo borbe i u svojim godinama (50) ne mogu da verujem da ću i sam doživeti da vidim njen ishod. Ali se nadam da će moji učenici biti prisutni i još se nadam i tome da će se rado ubrajati u moje učenike i iskoreniti ostatke malodušnosti u svom mišljenju onaj koji bude u stanju da radi istine prevlada unutrašnje otpore. Inače ne poznajem Ašafenburga, ali sam posle njegovog članka stvorio o njemu vrlo loše mišljenje.
Sa nestrpljenjem očekujem Vašu nagoveštenu knjigu o dementii praecox. Priznajem da mi Vaši i Blojlerovi radovi svaki put pričinjavaju, ipak i napokon, neophodno zadovoljstvo da životno delo iza koga je toliko napora ipak nije ostalo sasvim bez odjeka.

Vaš kolegijalno i visokošpoštujuće odan
dr Frojd

Moj "transfer" mogao bi sasvim da popuni praznine u mehanizmu lečenja (Vaš lični izveštaj).
Old 06-03-12, 17:03   #6
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

4 J

Burghelcli-Cirih,
23.10.1906

Uzima slobodu da Vam istom poštom ponovo pošaljem jedan separat koji opet obuhvata istraživanja psihoanalize. Ne verujem da ćete moj ovde zastupljen "seksualni" stav oceniti isuviše suzdržanim. Shodno tome će se i kritika žestoko okomiti na to.

Kao što primećujete, moguće je da se moja uzdržanost prema Vašim mišljenjima zasniva na nedovoljnom iskustvu. Ali zar ne smarate da se niz ganičnih tačaka možda može posmatrati sub specie drugog osnovnog nagona, nagona gladi, na primer jedenje, sisanje (pretežno glad), ljubljenje (pretežno seksualnost). Dva istovremeno postojeća kompleksa moraju se, štaviše, uvek psiholopki stapati, tako da jedan uvek sadrži konstelacije drugog. Možda Vi i mislite samo na to, pa Vas ja nisam dobro razumeo i onda bih sasvim delio Vaše mišljenje. Čovek se, međutim, oseća prestrašen pozitivizmom Vašeg prikazivanja.

Makar i uz opasnost da Vam dosađujem, moram Vam izneti jedan nedavni događaj. Trenutno radim na lečenju histerije po Vašem metodu. To je težak slučaj jedne dvadesetogodišnje ruske studentkinje koja boluje već šest godina.

Doživela je traumi između treće i četvrte godine života, videla je kako joj otac tuče starijeg brata po goloj stražnjici. Bio je to snažan utisak. Nakon toga nije teško zamisliti da se pokakila na očevu ruku. U periodu od četvrte do sedme godine veoma se trudila da defecira po sopstvenim nogama na taj način što bi sela na le sa podvijenom nogom, pritisnula petu na anus i istovremeno pokušavala da izvrši i sprči defekaciju. Tako je u više navrata i do dve nedelje sprečavala pražnjenje creva! Ne zna kako je došla na tu čudnovatu ideju i kaže kako je sve bilo potpuno nagonski, uz osećanje jeze i zadovoljstva. Kasnije je tak fenomen zamenjen žestokim onanisanjem.

Bio bih Vam veoma zahvalan ako biste mi u nekoliko reči saopštili Vaše mišljenje o ovoj priči.

Vaš veoma odani,
K. G. Jung
Old 14-03-12, 21:11   #7
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Kamilica View Post
4 J

...
Makar i uz opasnost da Vam dosađujem, moram Vam izneti jedan nedavni događaj. Trenutno radim na lečenju histerije po Vašem metodu. To je težak slučaj jedne dvadesetogodišnje ruske studentkinje koja boluje već šest godina.

Doživela je traumi između treće i četvrte godine života, videla je kako joj otac tuče starijeg brata po goloj stražnjici. Bio je to snažan utisak. Nakon toga nije teško zamisliti da se pokakila na očevu ruku. U periodu od četvrte do sedme godine veoma se trudila da defecira po sopstvenim nogama na taj način što bi sela na le sa podvijenom nogom, pritisnula petu na anus i istovremeno pokušavala da izvrši i sprči defekaciju. Tako je u više navrata i do dve nedelje sprečavala pražnjenje creva! Ne zna kako je došla na tu čudnovatu ideju i kaže kako je sve bilo potpuno nagonski, uz osećanje jeze i zadovoljstva. Kasnije je tak fenomen zamenjen žestokim onanisanjem.

Bio bih Vam veoma zahvalan ako biste mi u nekoliko reči saopštili Vaše mišljenje o ovoj priči.

Vaš veoma odani,
K. G. Jung
Quote:
Originally Posted by Kamilica View Post
5 F

...
Kod Vaše Ruskinje je utešno to što je studentkinja, neobrazovane osobe za nas su zasad isuviše neprozirne. Priča o defekaciji koju ste izneli je zgodna, ali nije lišena brojnih analogija. Možda se iz moje "sksualne teorije" sečate tvrdnje da već odojče suzdržavanje feaces-a koristi kao izvor zadovoljstva. Period izmešu treće i četvrte godine najvažniji je za nastanak kasnijih patogenih seksualnih aktivnosti (baš na ovom mestu). Przor istučenog brata budi sećanje iz prve do druge godine života ili maštanja koja su preneta u taj period. Nije nikakva retkost da mala deca uprljaju ruke onog ko ih nosi. Zašto se to ne bi i njoj i desilo? Time se oživljava njeno sećanje na očeve nežnosti u njenom ranom detinjstvu. Infantilno fiksiranje libida za oca tipičan je primer izbora objekta i analnog autoerotizma. Položaj koji je ona ptotom izabrala mora se razrešiti u pojedinostima, ali je izgleda sačinjen i od drugih momenata. Od kojih? Stoga se analno uzbuđenje mora spoznati kao pokretačka snaga u simptomina, čak i u karakteru. Takvi ljudi pokazuju često tipične kombinacije izvesnih karakternih crta. Oni su veoma uredni, škrti i prkosni što, takoreći predstavlja sublimaciju analne erotike. Slučajevi kao što je ovaj koji počivaju na potisnutoj perverziji posebno su zanimljivi za posmatranje.

Dakle, zasigurno mi nije bilo dosadno. Veoma me raduju Vaša pisma i ostajem sa najodanijim kolegijalnim pozdravima.

Vaš,
dr Frojd
Sabina Spielrein?
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 13-04-12, 15:50   #8
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

"Preduslov za dobar brak, čini mi se, je dozvola da se bude nevjeran".

[Jung u pismu Frojdu, 30. januar 1910.]
Old 13-04-12, 18:29   #9
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

zanimljivo.

Svasta se moze iskopati , ko zna sta sve ima sto nikad niko nece saznati .

Ja nisam bio nesto upucen u te jungove afere, cesto sam drzo da su to glasine i izmisljotine, ali vremenom se mjenja shvatanje i ubjediste me svim ovim dosadasnjim primjerima da je jung drzo vrlo specifican odnos sa emom.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 13-04-12, 20:57   #10
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Citat je benigniji je ako se posmatra u kontekstu

"U periodu kad Vam nisam pisao, mučili su me kompleksi, a mrzim lamentirajuća pisma. Ovog puta nisam bio ja đavolova budala, nego je moja supruga poslušala savjet zlog duha i napravila scene bezrazložne ljubomore. Najprije je poremećena moja objektivnost (prva osnovna rečenica psihoanalize glasi: Principi frojdovske psihologije važe za svakog sem za analizatora), potom je opet dovedena u red, nakon čega je i moja žena ponovo došla u normalu. Analiza sopstvene supruge dolazi u red težih poslova sve dok nije obezbijeđena uzajamna sloboda. Preduslov za dobar brak, čini mi se, je dozvola da se bude nevjeran. Opet sam mnogo naučio. Glavna stvar uvijek dođe naknadno: moja supruga je ponovo u drugom stanju , i to namjerno i poslije zrelog razmišljanja. Uprkos kompleksima, moj radni elan i odlučnost su u usponu."

Last edited by Airbender; 13-04-12 at 21:10..
Old 06-03-12, 17:20   #11
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

5 F

Beč IX,
Berggase 19, 27.10.1906

Visokopoštovani kolega,

Velika Vam hvala na novoj analizi. Zaista niste bili mnogo uzdržani, pa se čini da Vam je "transfer", osnovni dokaz seksualne prirode nagonske snage celine, postao dovoljno jasan. A sa "kritikom" ćemo onda nešto učiniti, kada kritičari budu stekli nešto sopstvenog iskustva.

Teoretski nemam ništa protiv ravnopravnosti drugog osnovnog nagona kada on u psihoneurozama nedvojbeno istakne svoje zahteve. Ono što se od njega vidi kod histerije i prisilne neuroze, može se lako objasniti na osnovu anastomoze između njih, dakle na osnovu štete koju nagon za hranom nanosi seksualnoj komponenti. Ali priznajem da su to "neprijatna" pitanja koja još iziskuju temeljna istraživanja. Zasad se zadovoljavam ukazivanjem na ono što se čoveku suprostavlja na grub i očigledan način, na ulogu seksualnosti. Moguće je da na to naiđemo negde drugde, kod melanholije i kod psihoza, kod kojih se primećuje histerija i prisilna neuroza.

Kod Vaše Ruskinje je utešno to što je studentkinja, neobrazovane osobe za nas su zasad isuviše neprozirne. Priča o defekaciji koju ste izneli je zgodna, ali nije lišena brojnih analogija. Možda se iz moje "sksualne teorije" sečate tvrdnje da već odojče suzdržavanje feaces-a koristi kao izvor zadovoljstva. Period izmešu treće i četvrte godine najvažniji je za nastanak kasnijih patogenih seksualnih aktivnosti (baš na ovom mestu). Przor istučenog brata budi sećanje iz prve do druge godine života ili maštanja koja su preneta u taj period. Nije nikakva retkost da mala deca uprljaju ruke onog ko ih nosi. Zašto se to ne bi i njoj i desilo? Time se oživljava njeno sećanje na očeve nežnosti u njenom ranom detinjstvu. Infantilno fiksiranje libida za oca tipičan je primer izbora objekta i analnog autoerotizma. Položaj koji je ona ptotom izabrala mora se razrešiti u pojedinostima, ali je izgleda sačinjen i od drugih momenata. Od kojih? Stoga se analno uzbuđenje mora spoznati kao pokretačka snaga u simptomina, čak i u karakteru. Takvi ljudi pokazuju često tipične kombinacije izvesnih karakternih crta. Oni su veoma uredni, škrti i prkosni što, takoreći predstavlja sublimaciju analne erotike. Slučajevi kao što je ovaj koji počivaju na potisnutoj perverziji posebno su zanimljivi za posmatranje.

Dakle, zasigurno mi nije bilo dosadno. Veoma me raduju Vaša pisma i ostajem sa najodanijim kolegijalnim pozdravima.

Vaš,
dr Frojd

Last edited by Kamilica; 06-03-12 at 17:24..
Kamilica is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 21:31   #12
Kamilica
MiM team Početnik

Kamilica's Avatar

6 J

Burghelcli-Cirih,
bez datuma

Moram Vam, pre svega, izraziti svoju iskrenu zahvalnost što mi niste zamerili zbog raznih mesta moje "apologije". Ako sam sebi dozvolio da učinim neka ograničenja, onda se to nije dogodilo radi kritike Vašeg učenja, nego radi politike, kao što ste svakako sami primetili. Kao što sami pravilno kažete, protivnicima ostavljam otvoren prostor za povlačenje u svesnoj nameri da ne otežavam isuviše opoziv onoga što su napisali. To će i onako ići dosta teško. Kada bi čovek napao protivnika onako kako on zaista zaslužuje, onda bi iz toga nastao koban razdor koji bi imao samo loše posledice. Moja se kritika smatra još suviše oštrom. Ako se zadovoljavam minimumom onoga što se može zastupati, onda se to događa jednostavno zbog toga što mogu da branim samo onoliko koliko sam lično nedvojbeno iskusio, a to je, u poređenju sa Vašim iskustvom, naravno vrlo malo. Tek počinjem da shvatam mnoge od Vaših postavki, neke su mi još nedostupne, čime nipošto ne želim da kažem da niste u pravu. Postepeno sam naučio da budem oprezan i kad sumnjam.

Dovoljno sam video da opozicija ima korene u afektima, a znam i to da protiv toga nikakva pamet ne pomaže.

Ako naizgled potcenjujem terapeutske rezultate psihoanalize, onda to činim samo iz diplomatskih obzira i pri tom razmišljam ovako:

1. Najveći broj neopbrazovanih histeričnih bolesnika nepodoban je za psihoanalizu. Tu sam delimično stekao loša iskustva. Hipnoza ovde pruža više.

2. Ukoliko psihoanaliza postaje poznatija, utoliko će se više nepodobnih lekara baviti njome i, naravno, sticati puno loših iskustava. Onda se to Vama i Vašem učenju stavlja na teret.

...

Iz tih razloga sam smatrao smotrenijim da se na terapeutski uspeh ne pozivam isuviše, jer će se ionako ubrzo prikupiti materijal koji će teraputske rezultate predstaviti kao veoma loše, čime bi se onda i teoriji nanela šteta.

Lično sam se zauzeo za Vašu terapiju sa entuzijazmom i umem veoma dobro da cenim Vaše izvaredne zasluge. već sada Vaše učenje znači za nas najveći rast saznanja i predstavlja izraz jedne nove ere sa beskrajnim perspektivama.

Vaš veoma odani,
K. G. Jung

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules