MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 25-05-09, 08:52   #1
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski
Default Vesna Krmpotić - Kako šutjeti o suncu?

Vesna o sebi:

Moj životopis ne nalazi se samo u knjizi "Dijamantni faraon". U knjizi o Ozirisu. Moj životopis ne nalazi se samo u knjizi "Brdo iznad oblaka". U knjizi "Bhagavatar". U knjizi "Put jednote". Moj se životopis čita u svakoj mojoj knjizi. U svakoj rečenici. U svakomu stihu.

Sve ove godine, njih šezdesetak, sav moj napor bio je jedan jedini: kako otpustiti grč - kako pustiti stup duha svetoga da uzađe u svijest i riječ. To je sve što sam uistinu "radila" - pisanje je bilo tek brzometna posljedica opuštanja od nevjerice u nemoguće.

Moj suštinski životopis je priča o naporu kako se predati nečemu za što ne treba ni napor, ni trud, ni znanje.

Pusti da ti kroz kralježnicu prosuklja
stup duha svetoga -
a Ja ću čekati na vrhu tjemena
s upaljenom žigicom.

Progovorit češ svim jezicima,
i znat češ što misle anđeli.

Ali moraš pustiti stupu duha svetoga
da uzađe kroza te -
pustiti, otpustiti grč i otpor,
to je sve što trebaš učiniti.

Last edited by zagorski; 25-05-09 at 09:02..
zagorski is offline  
Reply With Quote
Old 25-05-09, 08:54   #2
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem

Još u Dubrovniku, prije nego što je pošla u školu, Vesna je počela krasnosloviti rime s čudnim sklopovima riječi. U desetoj godini, u Zagrebu, napisala je pjesmu od koje danas pamti samo zaključni, mistični i svečani stih:

"A srce složno kuca s bilom vasione"...

Onda je, u jedanaestoj, hitro, neosvrtno, i sebi na čuđenje (pa i blagu strepnju) napisala pjesmu slobodnoga stiha, "Izgubljeni biser".

IZGUBLJENI BISER

Jučer, još se srećom osmjehiv'o dan,
danas izgubih biser u travi.
I zalud mi ga je tražiti, znam.

Ali ja isto tako znam
da će sutra doći netko drugi

i naći moj biser,
dosnivati izgubljen san.

Godinama je čekala da otkrije pravoga autora, uvjerena da se radi o tuđoj pjesmi, negdje pročitanoj i nehotice prisvojenoj. Pjesma nikako nije mogla biti iskustvo i doživljaj tako mlade djevojčice, a u Zagrebu onoga tvrdog vremena, gdje se i kad se takva stanja nisu mogla sresti. K tomu, pitala se odakle joj pade u usta taj glagol "dosnivati"? Godinama je krila "Izgubljeni biser", kao jaje tuđe, visokoletne ptice, slučajno i neobjašnjivo nađeno u vlastitu gnijezdu.

Onda je, u jednomu snu, a poslije mnogo godina, prepoznala autora pjesme. Tada je pjesmu s olakšanjem uvrstila u izbor vlastite poezije.

Po pjesminu objavljivanju, Tonko Maroević, pjesnik, akademik, i ugledni književni-i-likovni kritičar, napisao je:
"Začuđuje određenost tvrdnji, čistoća formulacije, jasnoća vizije..."

Autorica smatra ovu pjesmu prvim stavkom svoga životopisa. U njemu, tomu stavku, već je odsviran light-motiv cijele simfonije. U njemu je i jasno neznanje i prejasno znanje. Kroz slutnju i otkriće koje se proteže u daljnjih 108 stavaka, stiže se do kraja "dosnivavanja" - do stapanja jednoga s drugim: s onim što se doživljavalo kao dvojina, a bilo je jednina, i s onim što se doživljavalo kao trodjelno vrijeme, a bilo je sušto sada..
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 08:55   #3
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Sredine, boravišta, putovanja

Rođena je 1932. u Dubrovniku. Školovala se u Splitu, Zagrebu, New Delhiju. U Zagrebu diplomirala psihologiju i engleski. U New Delhiju učila bengalski. Stanovala u različitim sredinama.

Od svih sredina najmojskija joj je vječna Indija. Potom, Dubrovnik njena djetinjstva. Potom, drevni Egipat. S mužem, diplomatom nekadašnje SFRJ, i s troje djece, boravila je u Kairu, Washingtonu, Akri, i Beogradu, gdje i danas stanuje.

Putovala je da dodirne sebe, da prepozna, da se sjeti, da se sjati. Yucatan, Delfi, Baalbek, Paris, Rim, Ur, Tokyo, visoke Himalaye. Od svih aku-točaka po silnicama Zemlje nedodirnut joj je ostao čudesni grad Marcahuasi u Andama; ali davnašnja želja da ga vidi, ishlapila je.

Jer unatrag tridesetak godina sva su se njezina vanjska putovanja sustigla i prepoznala u jednomu jedinom mjestu - u mjestu kojega donedavno nije bilo ni na jednomu zemljovidu - u Prashanti Nilayamu.
Old 25-05-09, 09:00   #4
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Susret sa Sai Babom

Susret Vesne Krmpotić sa Sai Babom bio je susret violine s njezinim graditeljem: rezultat je glazba.

KAKO ŠUTJETI O SUNCU?

"Ja ne govorim, ja ne pišem o svojemu Učitelju da bih mu pronosila slavu, jer to Njemu ne treba. Ali ja sam biljka-i-pčela, i ne mogu biti nijema, šutjeti o suncu, koje me izgovara."
Old 25-05-09, 09:36   #5
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Rat i patriotizam

Rat je samo posljedica, a uzrok je naša zapuštena psiha, prostor koji je njegovao i odnjegovao u sebi mnoge tamne zakutke, gdje su čekale razorne strasti.
I tamo gdje je rat počeo, u psihama, u umovima, tamo bi trebao i završiti. Inaće mu suštinski nema kraja.

Patriotizam? A što je i gdje je naša prva patria? To je duh i svijest, to su ljudske vrijednosti. Ako u nama nema odanosti toj vrhovnoj patriji, to jest, odanosti vrijednostima mira, istine i nenasilja... odnosno, ako u nama nema onoga stanja svijesti o kojemu govore sve religije... onda se svaki lokalni patriotizam lako pretvara u pokriće za zločin, a nacionalistički delirijum obuzima ljude kao kuga.
Ako smo pripadnici nacije čovječanstva, kaste i rase čovjeka, i ako u tom pripadanju prirodno tražimo pravdu i istinu za sve nas, onda smo vrhovni patrioti.
Old 25-05-09, 13:51   #6
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

JEZIK RAZUMIJEVANJA

Divni Bog slao je jednoga od Svojih anđela u zemaljsko selo, da tamošnjike poduči priprostomu zakonu odgovornosti i istinoljublja. Na odlasku, upozorio je anđela da ljudima ne govori nebeskim, već zemaljskim jezikom, kojega će oni razumjeti.
“Dobro”, lakokokrilo će anđeo poslanik, i poleti put sela.
Kad je sletio, počeo je s “dobar vam dan” i “kako ste, dobri ljudi”. Pa je nastavljao običnim riječima o zloći i dobroti, o radosti i tuzi, o smrti i rođenju, o laži i istini. Oni su ga slušali, i kimali odobravajući.
“Pravo zboriš... Da, slažemo se... Tako i mi mislimo... Naravno, nema sumnje, tako je”...

I odlazili su da opet rade sve po svojemu, a to znači: drukčije od rečenoga. I dalje je po kućama žarilo i palilo između muževa i žena, roditelja i djece; i dalje se razmišljalo o nadmudrivanju susjeda, i dalje se smjeralo grabiti što više, lažno svjedočiti, podmititi, ogovarati, tuđu ženu zavesti. Anđeo je razmišljao što i kako govoriti da bi se s riječi prešlo na djela, bar korak, bar koračić. Zaključio je da je jezik kojim se govori o Božjim zakonima odveć svakodnevan, suhoparan, bez moći istinskoga nadahnuća. Odlučio je progovoriti drukčijim jezikom.

Počeo je s jezikom bajke i priče. Rado su ga slušali, ali i opet je sve teklo starim koritom. Anđeo se svakojako dovijao, zalazio u poeziju, iznalazio čudesne slike, prispodobe, srokove, ritam, melodiju. Ljudi i opet nisu slijedili pjesmu, već svoju grubu želju.

Anđeo se zamisli. Kako se ničemu novom nije umio domisliti, on poleti u nebeske dvore, pred Božje prijestolje.
“Govorio sam im ljudskim jezikom. Ali nije vrijedilo. Oni znaju napamet sav zakonik, ali kad je primjena zakona u pitanju, nepismeni su. Onda sam pokušao nebeskim rječnikom, jezikom poezije. Za nj su bili gluhi. Ne znam, Gospodine, što još pokušati”.
“Rekao sam da im moraš govoriti jezikom kojega oni razumiju”, reče Divni Gsopod. “Do sada im nisi tim jezikom govorio. Vrati se i pokušaj ponovno”.

Anđeo se rastužio, zapanjio.
“Pa zar im nisam govorio jezikom, kojega su razumjeli”!?

Sletio je u zemaljsko selo, sjeo na klupu u malomu parku, pitajući se kakvim još riječima pričati o životu. Vidjevši ga tako osamljena i snuždena, ljudi ga, sve jedan po jedan, dođoše pitati je li ga sna{la kakva nevolja, pa ako jest, mogu li mu kako pomoći.
I dok su tako navraćali i pitali, zamišljeni anđeo u jednomu času osjeti da ga je ošinula munja spoznaje.
“To je taj jezik”! kliknu.

I on stade vraćati ljudima milo za drago: poče govoriti ljubazno i srdačno sa svima, krenu donositi vodu hromima, njegovati zapuštene i bolesne, i prestade pričati o Božjemu zakonu, jer ne imađaše ni vremena ni potrebe za tim.

Nađite nekoga tko ne razumije taj jezik.

Vesna Krmpotić, DIVNI STRANAC, knjiga 9. (još neobjavljeno)
Old 25-05-09, 21:15   #7
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

ODAKLE DOLAZI ZLO

Odakle dolazi zlo, mrak, i bol?

Odatle, odakle i dobro, sjaj, i slast.

Saznajte gdje je to mjesto,

i koja je to ravnateljska ručka.

Ne trošite se s posljedicom grleći ju,

ili od nje bježeći.

Upnite se da jednom zauvijek

saznate uzrok.
Old 26-05-09, 09:06   #8
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

NE GLUMI NEPOMIRLJIVOST

Ne glumi nepomirljivost prema prolaznosti,

dok se s njom tajno sastaješ i pregovaraš.

Ne glumi gađenje od nje,

dok s njom iza plota ljubav vodiš.

Priznaj svoju tajnu vezu pred očima ulice i trga,

i povedi ju u svoju neprolaznu kuću,

da u njoj stanuje koliko joj drago, s tobom
Old 26-05-09, 13:47   #9
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

BIO JEDNOM JEDAN PUPOLJAK

Bio jednom jedan pupoljak, ali bila je i ruža u njemu, još neviđena, nerascvjetana. Taj je pupoljak odlučio ne cvjetati, ne rascvasti se, ne razmirisati se, ruži na volju ne učiniti.

Ruža ga je iznutra nagovarala da se predomisli.
“Ja ne želim umrijeti da bi ti živjela,” objašnjavao je pupoljak svoj stav. “I kakva drskost takvo nešto od mene tražiti?! Nisi, zbilja, vrijedna moje žrtve. Stoga, nemoj mi više dosađivati, odlučio sam ne procvasti, i gotovo.”

Ruža je u njemu plakala.
“Oh pupoljče, ne razumiješ...”
“Utaman cmizdriš,” jetko će pupoljak. “Nađi neku drugu budalu da umre za tebe.”
“Koga? Pa ja sam ti. Komu si zabranio procvat, ako ne sebi?”

Tko što o komu, uvijek o sebi i sebi.
Old 26-05-09, 20:39   #10
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Quote:
Originally Posted by tamarank View Post
nisam ranije ništa čitala od vesne krmpotić, ovo je prvi put da se srećem sa njom.dirnuta sam. divno si je predstavio topić je divan, hvala ti.
Hvala tebi što čitaš temu o Vesni. Drago mi je što ti se sviđa jer je većina stvari koje sam postovao i koje ću postovati - još neobjavljena, bilo na netu ili u knjigama. Kontaktirao sam g-đu Krmpotić i ona je rekla da nema ništa protiv da predstavim dio njenog obimnog književnog djela kroz forumsku temu.

NE ZABORAVI

Ne zaboravi: svakoga dana Ja se rađam
u pećini tvojega srca.
Tri sile, koje ravnaju svijetom,
poklone se Meni svakoga dana.

Svakoga dana ti ne osjećaš
svetu božičnost toga dana,
i stado svojih misli napasaš
na uvijek istomu, tromom polju.

Ne prene li te anđel nadahnuća,
minut ćeš kraj pećine Moga rođenja
sa svojim uvijek istim stadom;
nepomična na stazi, koja prolazi.

("Bijela kula", knjiga 83)
Old 27-05-09, 08:24   #11
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

POSLAO SAM TE U SVOJ BAZAR

Poslao sam te u Svoj bazar

da Mi kupiš jedno zrno riže.

Mislila si da ćeš učiniti više,

ako Mi doneseš cijelu pregršt.

Da ćeš učiniti bolje,

ako Mi doneseš punu košaru.

Ali Ja sam htio jedno zrno.

Ja sam htio da i ti zahtiješ

samo jedno od mnogoga.

Da shvatiš kako

mnogo može biti manje od jednoga.

Da prihvatiš malen zahtjev,

i da ga ne rastežeš

na tvoju mjeru veličine.

Last edited by zagorski; 07-10-09 at 15:00..
Old 27-05-09, 20:34   #12
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

U TRI RETKA

“Ja sam modro,” reče more.
“Ja sam zeleno,” reče jezero.
“Ja jesam,” reče voda.

Sve se priče događaju u prva dva retka -
između mora i njegove modrine, između jezera i njegove zelene boje.

Voda je svjedok.

Ili je nešto ja, ili ja nisam ništa
Old 27-05-09, 20:43   #13
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

BIO JEDAN SAN

Bio jedan san, koji je tražio glavu da ga udomi, pa nigdje nje.
Lutao nad usnulima, pitao, nudio: nitko da ga pusti unutra, pod svoju kapu. San se svima činio tuđ, stran, nepojaman, neprevodiv i najluđom utvarom, neprevodiv čak i na jezik bezumlja.
San je obilazio glave, molio, plakao.
“Primite me, nećete se pokajati! Vidjet ćete kakav sam – prekrasan”!
No nijedna se glava nije odvažila da ga sanja. Onda je tužni san odlutao u šiprag, želeći se nabosti na trn, probušiti se, izdušiti. Ni to mu nije uspjelo.
Što je još mogao sa sobom učiniti?
Da, mogao se raspitati o svojemu podrijetlu: čiji je, i odakle je. To je naposljetku i učinio. Očajan, viknuo je u prazninu:
“Čekajte, tko mi je roditelj? Odakle sam došao? Pitam, tko je taj, koji mi je podvalio, i rodio me”?
“Ja. Iz Mene si došao”, odgovori jasan, mlad glas.
San se prene, gotovo do granice buđenja.
“Tko je taj ja”?
“Ja”.
“Tko si da si, ja bih k Tebi”, molbeno će jadni san. “Možda ćeš me poželjeti sanjati”.
“Pa Ja te i sanjam – zasada samo Ja. A kad se one usnule glave probude u tebi, svijet će postati prekrasno mjesto. Neće u njemu biti mjesta za razliku između Božjega i ljudskog sna”.
“Ti me sanjaš“? zabezeknuo se san. “Kako to da ja to ne znam? Kako to da se osjećam nesanjanim”?
“Zato, što je u Mojoj glavi cio svijet – svi njegovi spavači, svi neprobuđeni stvorovi, sva mňra teške besvijesti. Nitko od njih nije spreman za tebe, jer ti si nešto drugo. Ali ne brini o njima, dok si Moj san”.
San zaplače od lude nade. Ni sam nije znao čemu se nada. A upita plaho, kroz jecaje:
“Hoćeš li mi onda reći tko sam ja, i čiji sam”?
“Ti si moj san o čovjeku: jer ti si čista probuđenost, ti si otvoren pogled u ne-san, u zbilju, sne Moj. Ponavljam i obećajem ti: u našemu svijetu neće biti razlike između Božjega i ljudskog sna”.

Blago tužnima, jer će se radovati...

Old 28-05-09, 11:44   #14
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

KUCAŠ MI NA OKNO

Kucaš Mi na okno ti, promrzla ptico, zalijećeš se u staklo, kao
kamenčić cvrkuta. Otvaram ti prozor, grijem te, sav sretan, i pričam ti
priče zaboravljenog ljeta.

A možda sam Ja ta promrzla ptica, što kuca na okno tvoje pažnje i
topline, možda Ja čekam da Me pustiš u svoje srce, u tu krletku, koja bi
mogla udomiti cijelo Moje nebo.

Razmisli o tomu, kad čujes kucaj sjenice o staklo svojega prozora.
Old 29-05-09, 08:17   #15
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Quote:
Originally Posted by tamarank View Post
ovo sto sam procitala mi je divno. gdje se mogu nabaviti knjige vesne krmpotic?

Ima u knjižarama, potraži. Doduše, ako je suditi po nicku, ti si iz Nikšića gdje nijesam siguran da se njene knjige mogu naći, ali u Podgorici pretpostavljam da ima. Vesna je veoma plodan pisac, napisala je i izdala mnogo knjiga. Interesantno je da ona za svoje knjige kaže kako ih je ona samo zapisala, a autor je Bog. Ili kako voli da kaže, ona je frula kroz koju se svira. Izdala je ukupno 84 knjige poezije, proze, eseja, pripovijetki, romana, drama, antologija. Najčitanije Vesnine knjige su: "Brdo iznad oblaka" (šest izdanja), "Košulja sretnog čovjeka" (šest izdanja),"Dijamantni faraon" (pet izdanja), "Stotinu i osam", br. 1 i 2 (šest izdanja) "Hiljadu lotosa" (pet izdanja)...mada ako nađeš bilo koju njenu knjigu nećeš se razočarati.
Old 30-05-09, 00:42   #16
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Hmmm... Na mene nije ostavilo nikakav dojam.

Ali priznajem da je poenta pjesme "Poslao sam te u svoj bazar" genijalna! Samo bih volio da je malo drugačije sročena, ne sviđa mi se stil.
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 08:35   #17
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

TVOJA JE SJENA SVJETLOST

Tvoja je sjena svjetlost. Što li je tek Tvoj sjaj?!

Tvoja je strogost smiješak. Kakav li je tek Tvoj osmjeh?

Tvoja sjena, Tvoja svjetlost, Tvoja strogost, Tvoj smiješak....
mijenjaju se jedno s drugim, a da se ništa ne remeti u redosljedu, u divoti,
u jednoti.
Old 31-05-09, 15:04   #18
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

PRELIJEVANJE PREKO RUBA

“Što se mene tiče, ja sam se za Tebe udala”, rekla je seoska krasotica Strancu. “Druge me udaje više ne zanimaju”.
“Što se Mene tiče, ja sam s tobom odvajkada vjenčan. Samo što ti to nisi znala“, odgovorio je Stranac.
Proslavili su svadbu. Malo na oblaku, malo na njivi.
Kad je Stranac otputovao u zamorske zemlje, krasotica je samotovala, i pomalo tugovala.
“Znam da si tu”, govorila je put ormara, štednjaka, postelje. “Ali moje oči to ne znaju, a ni moje ruke...”

Jednoga dana, ne mogavši više trpjeti očinju samoću, ona pristade da joj udvara neki naočit veleposjednik, sve zamišljajući da je on bar malo Divan.

“Da, da, u svakomu prolazniku stanuje domaćin”, uvjeravala je sebe.
I zbog toga jedinstvenog domaćina, ona pripusti došljaka k postelji i stolu. Pritom joj je srce prigovaralo, a ruke su se, i uši, i oči pravdale srcu kako su znale. Budući je krasotica zbog toga pravdanja razvila pomalo neudobnu ćud i nepredvidljivo vladanje, onaj se naočiti pripuštenik nije osjećao lagodno s njom, pa je i on jednoga dana uzeo put pod noge.

Po njegovu odlasku, krasotica je neko vrijeme tmurila.
“Ovo je kazna za moj grijeh nevjere”, komešale se u njoj misli. “Napustio me nepravi, s kim sam iznevjerila pravoga”.
No svejedno, s odlaskom krivoga, njoj je odlanulo.
Jedno je vrijeme bila spokojna i ponizna, sve dok nije natrapala na još jednoga naočitoga prolaznika. Popustila je očinjoj samoći, praznini među rukama, i nadi da će njezin nemir sada ipak pristati da ga ne bude. Uvela je novoga gosta u domaćinovu kuću, svoju svakodnevicu. No srce joj je i dalje otkucavalo znakove nesloge s tijelom.

Dogodilo se da je poslije izvjesnoga vremena i taj drugi zamaknuo za obzor, ne mogavši ući u trag zagonetnim provalama mrzovolje u krasotice, kao i njezinim dugim stankama mučaljivosti. Ostade ona po treći puta sama, i dočeka svoju samoću sa starom grižnjom savjesti i s novim olakšanjem, većim od osjećaja gubitka.

Možda je bilo još takvih gostovanja, ali to i nije više važno.

Jedne noći Divni joj pokuca na vrata. Je li u tomu času netko od gostiju dijelio s njom postelju, ili nije, i opet nije važno. Ugledavši Divnoga, krasotica se rasplače.
“Pomislila sam da više nećeš doći”, kriknula je između jecaja. “Ali ne plačem zbog toga. Plačem zato jer sam...”
“Pa što”, reče veličanstveno njezin oduvjeki suprug, osujetivši početak ispovijedi. “Donesi vina, nevjesto, da se kucnemo, da sjedimo u tišini, i u oči se gledamo”.

Ona siđe u podrum, natoči vina, donese dvije čaše, i sjedne nasuprot Njemu, zadrhtana. Kucnuvši se s njezinom čašom, i zaronivši joj u oči, Divni Stranac prošapće:
“Gledaj sebe kao prenatočenu čašu. U tebi je vino Mojega vinograda, i ničijega drugog. Kad se dvije, tri kapi preliju preko ruba, čaša nije ništa izgubila od pića. A žeđa pijača u tomu joj je nalik”.

Ako si jednom s Njim vino pila... nijedan ti posao više nije isti.
Old 02-06-09, 08:54   #19
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

JA SAM TAKVA

“Ja sam takva da od sebe ne mogu dati ništa, baš ništa, a da sebe cijelu ne opovrgnem,” govoraše vatra suhomu šiblju. “Ne pištite i ne vrištite, radije poslušajte što vam kazujem, jer kazujem vam čistu, nepopustljivu, nepatvorenu poeziju.”
No šiblje je umiralo zaglušnom smrću.
“Eto, nisam vam mogla dati samo svoju boju. Ili sjaj. Jer pritom ne bih ostala vatra - sebe bih poništila, što nije u mojoj naravi,” objašnjavala je vatra ugarcima.
“Ah, vatro, meni treba samo tvoja toplina,” lanula je košutica u ledenoj šumi.
“Meni treba tvoj žar,” siktalo je željezo.
“Nama daj svoju boju,” molila je rasa blijedih makova.
Vatra se jarko smijala, požarno sukljala, požudno krkljala.
“Ja sam čudna stvar, baš kao i voda,” objavila je na sedam svojih jezika. “Moja su svojstva nedjeljiva od mene. Moje su osobine ja sama.”
“Zašto si takva?” upitaše slamnati krovovi..
“Tako sam izabrala,” zareži vatra.
“Ti, ružo, možeš biti ruža, a da i ne mirišeš,“ nastavljala je. “A ti, ptico, ostaješ ptica, i ako ne pjevaš. Čak i ako ne letiš. Ali ja, vatra, ne mogu biti vatra ako ne plamtim, ne svijetlim, i ne grijem - ako nisam trojstvena u jednoj žarkoj i crvenoj sebi. Ne, ne dajem ništa, ako ne dajem sve. Ne gubim ništa, ako ne gubim sve.”

Slušajući vatrin samogovor, zemlja će s uzdahom:
“Ja uvijek dajem samo dio sebe. Svoju plodnost. A pogledajte kakve šume, žita, i voćnjaci izrastoše iz toga jednoga dijela, da ga ponesu dalje, u lanac davanja. Što bi bilo kad bih se sva dala? Ah, čekam da me netko zatraži cijelu.”
Slušajući zemljinu žaobu, sunce će sa smiješkom:
“Ide vrijeme, i blizu je, kad ćeš biti isprošena cijela. Možda si zaboravila komu si se obećala, ali taj jedan nije zaboravio, i zna se da on ne prima manje od svega. No zaradi onoga jednoga plodnoga dijela i svih mu sudjelnika, ja zavaravam vrijeme i njegova bića pričama. Čuvajući najljepšu za kraj.”

Kraj najljepše priče nije ni točka ni upitnik, nego
uskličnik!
Old 04-06-09, 09:42   #20
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

TAT TVAM ASI

Divni Stranac hodao je svrh mocvare, i na sva tamošnja bića prosipao samo jednu jedinu rečenicu:
“To si ti”.
I onda pokazivao na jedno jedino biće: Sebe.
Sva su močvarna stvorenja ćulila uši u nevjerici.
“On nam nimalo nije nalik”, mutljale su krastače.
“Baš Mu ni po čemu nismo slične”, klepetale su čaplje.
I tako redom.
U močvari, u vodi gustoj od riblje i `ablje sluzi, bijelio se lopoč. On je rekao mirisom, u šir oko sebe:
“Da, to sam ja”.
Svi se okrenuše k njemu i uvrijeđeno zagrajaše:
“Ti”?!
“Ja”.
Nastao je muk. Onda poče najstarija žaba:
“Kad dobro razmislim, ima tu nečega – mislim, između Stranca i mene. I ja sam se uvijek osjećala strankinjom među ovim lopočima”.
Priklopi druga:
“Pa i ja bih rekla da tu ima nečega. Na primjer, i ja sebi uvijek kažem ‘ja’. Kao i On”.
“I ja, i ja”, prisnaži treća, četvrta.
Ptica trščarica tada ih proburazi krikom:
“Između Stranca i mene postoji nešto o čemu vi ne sanjate. A to je divota. Ja sam divna kao i On”.

Cijeli su se dan prisjećali svoje sličnosti s Njim. Nadmetali se tko Mu je sličniji.
Kad je pala večer, Stranac je suhom nogom iskoračio na obalu, i uputio se u obližnji park. Spustio se na klupu, zatvorio oči. Naišao je uto neki čovjek, pomalo zadihan, i sjeo kraj Njega. Vreću kukuruza oprezno je spustio na tle, i zatim ju tutnuo pod klupu. Pogledao je Stranca i rekao:
“Oprosti, činiš mi se poznat”.
“I ti Meni”, odgovori Stranac ne otvarajući oči.
“Kako znaš, ta nisi me ni pogledao”?
“Vidim te”.
“Kako”?! smete se čovjek. “Da nisi redar? Ili si vidovit”?
“Nisam redar. I nisam vidovit”.
“Hajde, kaži onda, što mi je do nogu? Ali nemoj viriti...”
“Do nogu ti je vre}a s kukuruzima. Znam, brao sam ih jutros. Tamo u Ivanovu polju”.
“Gle, gle! Odatle me, dakle, poznaješ“?
“Kradom si ih brao. Kradom, to jest – krao si”.
“Što - uhodio si me”?!
“Nenamjerno”.
“A otkuda ti u Ivanovu polju?! Kojim pravom kradeš naše ovdašnje, kad si, očito, stranac...”?
“Ti si krao, Ja sam samo brao”.
“Kako se usuđuješ...”?
“Ali ne samo da sam kukuruze brao - sadio sam ih! Ne samo da sam ih sadio, orao sam zemlju. Ne samo da sam orao zemlju, istesao sam plug. Ne samo da sam istesao plug, oborio sam hrast. Ne samo da sam oborio hrast, pjevao sam na svim granama. Ne samo da sam pjevao...”
“Stani”! zaprepašteno povika čovjek, spremivši se na uzmak od ovoga prečudaka. Dograbi svoju vreću, a ona nekud otežala, kao da je kamenje u njoj, pa se ne da izvući ispod klupe.
“Kao što vidiš, Ja nisam samo ti”, dovrši svoju priču Stranac.
Čovjek se meškoljio, odgađao odlazak, sporazumijevao se sa svojom znatiželjom.
“A što si još”? upita oprezno.
Ne otvarajući oči, Stranac zaokruži rukom oko sebe, položi ju na grudi, i ne reče ništa.
“A ja”? skromno će upitati kradljivac kukuruza. “Jesam li i ja to”?
Kod riječi “to”, zaokruži i on rukom, pa ju položi na grudi, u svečanomu činu oponašanja.
Stranac kimne i nasmiješi se. Tada otvori oči, pogleda čovjeka s ljubavlju s kakvom se gleda malo dijete, pa mu rekne:
“Jesi. I ti si to. Ali za početak kaži Ivanu da sam Ja obrao kukuruz, i da ću ga Ja i vratiti”.
Lopovčić razrogači oči, pokuša izvući vreću, uvidi da je prenezgrapna, i dade petama vjetra bez vreće. Stranac se ne pomakne s klupe. Lotos u već mračnoj bari zasvijetli, i otkuca mirisom, koji se tiho sklapao:
“Čovjeku je najteže da razumije... baš njemu, koji Ti je najviše nalik. ”

Zbog čega tako? Pa zbog toga tako.
Reply

Tags
kako, krmpotić, suncu, vesna, šutjeti

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules