MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Roditeljski kutak

Notices

Roditeljski kutak Savjeti za roditelje

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 15-07-14, 18:38   #21
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

Registrovan: Sep 2013
Aurelia has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
zbog čega nemaju tatu i mamu kao i svi ostali (drugari iz vrtića, škole i sl)..Pitanje se odnosi na samohrane majke - očeve, koje je partner napustio iz (ne)opravdanog razloga?
Kakvu sliku djeca treba da imaju o roditeljima koji im nedostaju?
imaju li takva djeca problema u odrastanju (a i kasnije)?
Da li novog maminog-tatinog partnera treba nazivati tatom - mamom?
Moj sin je prvih par mjeseci nakon razvoda stalno ispitivao zasto mi ne mozemo zajedno, hocemo li se ponovo pomiriti, hoce li se tata vratiti kuci i slicno ali sam ja od samog pocetka napravila svjesnu odluku da sa njim pricam kao sa odraslom osobom (bilo mu je nepunih 6 godina tada). Objasnila sam mu zasto mama i tata ne mogu zivjeti zajedno, objasnila mu da je bolje da ljudi zive odvojeno i budu u dobrim odnosima nego da zive zajedno i krve se svaki dan. Mislim da smo vodili ovaj razgovor gotovo svaki dan par mjeseci i onda, nakon sto je on to sve fino poslozio u svojoj glavici a i nakon sto je vidio da nas moze oboje vrtiti oko malog prsta , fino je sve poravnao i sad je ok s tim.
Naravno da mu fali tata (vidi ga jednom sedmicno ali telefoniraju svaki dan), naravno da mu ja ne mogu zamijeniti drugog roditelja (iako se trudim) ali zna da ga otac voli i nikad ne bih djetetu rekla nesto protiv njegovog oca (mada mu je caca imao obicaj upravo to raditi odmah nakon rastave). Ja licno ne izbjegavam kontakt s bivsim (osim sto se ne javljam na telefon ako dijete u tom momentu nije sa mnom), volim da se praznici, rodjendani i bitni datumi proslavljaju dok smo svi na okupu. Sreca je pa je moguce.

Sto se ovog zadnjeg tice - nisam sigurna da bih zeljela da moje dijete nekoga drugog zove ocem dokle god njegov otac ima aktivnu ulogu u njegovom zivotu. Naravno ako bi to bila njegova zelja ne bi mi smetalo ali ga nikada ne bih na to prisiljavala, ne vidim svrhu. Jedino bi se mogla stvoriti neka vrsta netrpeljivosti, nista drugo.
Old 08-11-14, 08:27   #22
Кића
MiM team Početnik

Registrovan: Nov 2014
Кића na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
zbog čega nemaju tatu i mamu kao i svi ostali (drugari iz vrtića, škole i sl)..Pitanje se odnosi na samohrane majke - očeve, koje je partner napustio iz (ne)opravdanog razloga?
Kakvu sliku djeca treba da imaju o roditeljima koji im nedostaju?
imaju li takva djeca problema u odrastanju (a i kasnije)?
Da li novog maminog-tatinog partnera treba nazivati tatom - mamom?
Što ranije im reći--to bolje
Nove partnere mislim da ne treba zvati mamom i tatom
Кића is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
djeci, kako, objasniti

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules