MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Roditeljski kutak

Notices

Roditeljski kutak Savjeti za roditelje

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 14-03-11, 08:57   #1
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Default Kako djeci objasniti

zbog čega nemaju tatu i mamu kao i svi ostali (drugari iz vrtića, škole i sl)..Pitanje se odnosi na samohrane majke - očeve, koje je partner napustio iz (ne)opravdanog razloga?
Kakvu sliku djeca treba da imaju o roditeljima koji im nedostaju?
imaju li takva djeca problema u odrastanju (a i kasnije)?
Da li novog maminog-tatinog partnera treba nazivati tatom - mamom?
Reply With Quote
Old 14-03-11, 09:07   #2
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

Ja glasam za ISTINU! Oni su mali ljudi i imaju pravo na to. Na žalost neki ljudi ne umiju ni sami da se suoče sa istinom, a kamoli da jasno kažu i nazovu stvari pravim imenom.
Old 14-03-11, 09:18   #3
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

pitam zbog toga što meni bliska osoba ima sina od 5 godina..mališa je prava bistrica, malo živahan, ali u suštini jedno dobro i zaista pametno dijete..
igrom slučaja ona ne živi s njegovim ocem (otkako je mali napunio godinu), nijesam tip koji se miješa u raznorazne odnose i relacije drugih ljudi, ali mi je jedne prilike strašno zasmetalo kad je malome u mom prisustvu rekla da mu je otac mrtav (što, naravno, nije tačno) i da ga nema i ne spominje više..
Koliko god se ujedala za jezik, prosto je prokuljalo iz mene, cimnula sam je u stranu i pitala zbog čega takve stvari priča...Dijete ne treba da interesuju nerasčišćeni odnosi između nje i njega i on svakako treba da zna i za oca, pa kakav god da je...
a onda druga stvar koja me isto malo..onako..ne znam i rastužila i zamislila..možda mi je lako govoriti iz moje situacije, zaista ne osuđujem dok sama ne prođem kroz tako nešto..ali njenog emotivnog partnera mališa zove tatom..
i , naravno, opet sam je pitala zbog čega to dozvoljava, zašto ne objasni đetetu da mali ima oca, dobila sam odgovor da u vrtiću se svi fale svojim očevima, da je on plakao i na sav glas molio da dotičnog nazove tatom i tako je ostalo..
jesam li ja preoštra?
jesam li se upetljala u nešto što nije moja stvar -problem- sa čim treba da se nosim?
Kako izaći na kraj sa ovakvim situacijama, a da je najbezbolnije po mališane?
Old 14-03-11, 10:40   #4
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
.....jesam li ja preoštra?
jesam li se upetljala u nešto što nije moja stvar -problem- sa čim treba da se nosim?
Obzirom da ti je ta osoba bliska, nisi oštra samo si iskrena i takva treba da budeš. Prijatelj (bliska osoba) treba i da pohvali i da pokudi bez straha da će biti pogrešno shvaćena, sve ostalo je licemjerstvo.

Što se teme tiče, što reče Bloom-ka, uvijek sam za ISTINU ma kako bolna bila. Istinu u smislu da dijete zna ko mu je otac i da samo zna tj. osjeća koga da zove ocem, da li biološkog oca ili novog maminog muža. Naglašavam muža jer tu podrazumijevam da taj novi neće biti tata na 6 mjeseci, pa onda neki novi narednih 5 itd.
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 12:15   #5
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

doci ce kad tad do saznanja da mu je bioloski otac ziv i dozivjece veliko razocarenje u majku koja ga je lagala cijeli zivot.. to je veliki sok za dijete.. i zato sam ja uvijek za to da se djetetu kaze istina..
po mom misljenju dijete treba da zove tatom onoga koji je uz njega jer roditelja ne cini radjanja dijeteta vec ljubav,briga, vaspitanje.. otac je onaj koji je tu kad djetetu treba a ne onaj cije ime pise na papiru..
ja ne volim da se mjesam u tudje zivote a isto tako ne dozvoljavam nikome da se mjesa u moj.. savjete uvijek saslusam ali uvijek sama odlucim i uradim onako kako smatram da treba.. po tome se uvijek rukovodim u zivotu.. kad mi nesto kod nekoga bliskog smeta ne mogu da precutim ali ne insistiram niti osudjujem.. rekla si joj sto mislis i po meni je to u redu, a sve ostalo bilo bi trpanje nosa dje mu nije mjesto..
seka is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 12:37   #6
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

Netrpeljivost,neslaganje izmedju roditelja ne smije ,ne bi trebalo, da utice na odnos prema djetetu...iz licnog iskustva...moje dijete raste bez oca od svoje druge godine.Nikada nijesam osporavala njegovu ljubav prema njoj,cak i kad je prolazilo i po nekoliko mjeseci da je ne okrene telefonom a kamoli da je vidi....njena patnja je bila ocigledna i ja sam pokusavala da nalazim raznorazna opravdanja za njega(iako nije zasluzivao).Ipak kako se kaze "krv nije voda",valjda je proradila ocinska figura i ponovo su uspostavili odnos koji je za sada odlican!!Svakako da djetetu treba reci istinu!
Old 14-03-11, 17:06   #7
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Quote:
zbog čega nemaju tatu i mamu kao i svi ostali (drugari iz vrtića, škole i sl)..Pitanje se odnosi na samohrane majke - očeve, koje je partner napustio iz (ne)opravdanog razloga?
Istina i samo istina, naravno, zavisi od doba djeteta na koji način ćeš saopštavati i uobličavati tu istinu. Suština je da mora da zna pravu stvar.

Slika o roditelju koji nije tu je, sa tačke gledišta nas koji sa strane posmatramo, uvijek dobra čak i kad to ne zaslužuje, jer kako reći premilom djetetu da ga tata nije želio (slučaj moje drugarice)...medjutim, vjerujem da majka koja je imala takvo iskustvo od srca želi da joj se dijete nikad ne sretne sa skotom, i da nerijetko istinu još malo "uobliči" na njegovu štetu.
Nijesam za to, ali lako je meni pričati!

Nikako nijesam za to da se partneri roditelja zovu "mama ili tata" jer dijete ima mamu i tatu samo nije tu.
A što se tiče djetetovog odrastanja bez figure oca...ne znam...logično mi je da to mora ostaviti posledice, a onda vidim mnoge slučajeve gdje djeca odrastaju pored bolesnih roditelja i fizički i psihički (udarenih roditelja, alkosa, narkomana) i sigurna sam da je to mnogo teže po psihu djeteta nego nedostatak roditelja...zavisi od osobe, svakako da ostavi neke posledice ali kod nekoga manje kod nekoga više.
Moj drug je odrastao bez oca koji je umro kad je ovaj bio mali, i ne sjeća ga se... kaže da mu uopšte nije nedostajao, ne sjeća ga se ali baš ni malo, čak je i smatrao da je u prednosti nad dječacima koji su imali jako stroge očeve?!
ajd ti budi pametan

Quote:

jesam li ja preoštra?
ja ne volim da se neko petlja u moje odluke, koje se naravno mene tiču, i shodno tome ne bih uživala da mi neko sa strane skreše nešto, medjutim mislim da si u pravu i da si trebala da joj kažeš, jedino vjerujem da si bila malo oštra, i da sam na mjestu tvoje prijateljice, koja griješi, voljela bih da mi tako nešto vrlo pažljivo saopštiš, ali ipak saopštiš...neko joj mora oči otvoriti, a ko je bolji nego bliska prijateljica.
Mislim da bih i ja isto postupila, možda malo taktičnije...doduše, možda si ti to taktično saopštila, samo si ovdje ukratko ispričala pa djeluje kao da si skresala.
Old 14-03-11, 18:43   #8
Villa
MiM team Forumaš i po'

Villa's Avatar

Registrovan: Nov 2010
Villa na dobrome putu

Ne znam kako da objasnim...Jer ja sam bila jedno od te dece...Roditelji su mi se razveli kada sam imala 6 meseci...Ali uvek sam pre vidjala oca,majka mi to nikada nije branila...E sad i nesto sto je i meni cudno...Nikada se nisam pitala zasto druga deca imaju tatu a ja ne,nije mi trebao,ni nedostajao...Secam se samo radova dece iz vrtica...Dvoje ljudi,odraslih,zena je u belom...I oni izgledaju veoma srecno.Pored njih su deca...Moja porodica nije tako izgledala.Mislim da deci verovatno treba reci istinu,a ne lagati...Jer ja sam znala istinu i sad volim sto je tako...Medjutim postoji mnogo razloga zbog kojih ljudi ne zele da kazu takvo nesto deci...Moj otac nije najbolji covek,ima jako,jako tesku narav i mnogo je bre cudan...I toga se secam njegovih losih osobina,a dobrih ne...Neki jednostavno zele svoju decu da zastite ukoliko je otac nasilan...Mada moj nije bio,reci uvek najvise povrede...I posete njemu su bile sve redje i redje i na kraju su potpuno prestale...I moram da kazem koliko god to ruzno zvucalo ja sam bila srecna zbog toga i dalje sam...Ali i ne zelim mog oca...Jer dzaba mi pare koje daje jer mora,kada nikada nije bio tu,nikada nije nazvao za rodjendan i ono sto me najvise boli je to da je on svih ovih godina znao gde zivim,broj naseg telefona a da nikad nije dosao...Dok se ja i ne secam bas najbolje gde on zivi...Ja ne znam kako deci objasniti jer i ja sam jos uvek dete...Ali treba pronaci neki nacin da deca to shvate...

Last edited by Villa; 14-03-11 at 19:15..
Villa is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 19:23   #9
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Ako sam dobro shvatila ovo se odnosi na potpuno odsustvo jednog roditelja?
Ako je tako onda dijete mora osjecati odredjenu prazninu. U tom slucaju, roditelj koji je uz dijete treba da cini sve kako bi, na neki nacin, popunjavalo tu prazninu… da pruzi maksimum od sebe kako bi djetetu pruzilo sto vise topline, podrske, mazenja… Ne kazem da je moguce da ta praznina potpuno nestane, ali smatram da se u velikoj mjeri moze smanjiti.
Postoje situacije kada je razlaz roditelja najbolje rjesenje. Ono sto ne mogu da shvatim je da se jedno od njih potpuno odrekne roditeljstva, da zaboravi da ima dijete… za to ne postoji opravdanje.
Djetetu su potrebna oba roditelja i moze biti osteceno u nedostatku jednog od njih. A, opet… sa druge strane, vazno je da dijete ima podrsku, njeznost, bliskost, povjerenje u ljude koji ga okruzuju. Figuru oca ili majke moze, na neki nacin, zamijeniti novi partner, ujak, deda, tetka… Bitna je kakva je paznja a ne od koga je…
Da li ce dijete novog partnera zvati mama, tata? Smatram da mu se ne treba nametati nista i da je na djetetu da odluci. Neka ga zove onako kako ono osjeca da treba da ga zove.
A sliku koju ce djeca stvoriti o roditelju koji nije uz njih… pa stvorice je vremenom sami. Davati iskrene odgovore djetetu, ne objasnjavati nadugacko i nasiroko… samo onoliko koliko pita. Nisam za ruzne govore o ocu ili majci… dijete ce jednom shvatiti sve samo i napraviti sliku o svemu.
Potpuno odrzavam tvoju reakciju. Iskreno, ja mislim da bih previse burno reagovala da cujem tako nesto. Pa djetetu, i kad umre neko, ne saopstavas to tek tako... Pokusas da mu to nekako drugacije predstavis, da ublazis...
I, kljucno, pruzati puno, puno ljubavi, razumijevanja i paznje… To bi trebalo da osigura da dijete normalno odraste, bez nekih vecih posledica.
Tašana is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 09:54   #10
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post

ja ne volim da se neko petlja u moje odluke, koje se naravno mene tiču, i shodno tome ne bih uživala da mi neko sa strane skreše nešto, medjutim mislim da si u pravu i da si trebala da joj kažeš, jedino vjerujem da si bila malo oštra, i da sam na mjestu tvoje prijateljice, koja griješi, voljela bih da mi tako nešto vrlo pažljivo saopštiš, ali ipak saopštiš...neko joj mora oči otvoriti, a ko je bolji nego bliska prijateljica.
Mislim da bih i ja isto postupila, možda malo taktičnije...doduše, možda si ti to taktično saopštila, samo si ovdje ukratko ispričala pa djeluje kao da si skresala.
ja inače nijesam bog zna kakvi taktičar, ali reagujem samo kad me nešto žestoko isprovocira, zamisli, rastuži..suvišno je govoriti da ih oboje volim, da su mi zaista dragi, al mi je nekako to 'tata' baš zasmetalo, upravo iz razloga koji si ti navela- da njegov kakav takav otac postoji i žalosno, a i ružno je djetetu uništiti svaku mogućnost postojanja takvog oca...ona je razumna žena može s njom da se porazgovara, nijesam nastupila 'skrešući joj', tako je ispalo ovdje, jer nijesma htjela da idem u širinu samo ono najbitnije da izvučem...no, nekako osjećam -tj. kad malo bolje razmislim, osjećam da je tu problem neke druge vrste, tj. nekako sam sigurna da je ona ta koja nameće takvu situaciju iz nekih svojih želja, namjera...ne bi me čudilo da sljedeći korak bude oduzimanje očevog prezimena i upisivanje svojeg...
Old 17-03-11, 10:07   #11
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Quote:
Originally Posted by natasha View Post
Ako sam dobro shvatila ovo se odnosi na potpuno odsustvo jednog roditelja?
Ako je tako onda dijete mora osjecati odredjenu prazninu. U tom slucaju, roditelj koji je uz dijete treba da cini sve kako bi, na neki nacin, popunjavalo tu prazninu… da pruzi maksimum od sebe kako bi djetetu pruzilo sto vise topline, podrske, mazenja… Ne kazem da je moguce da ta praznina potpuno nestane, ali smatram da se u velikoj mjeri moze smanjiti.
Postoje situacije kada je razlaz roditelja najbolje rjesenje. Ono sto ne mogu da shvatim je da se jedno od njih potpuno odrekne roditeljstva, da zaboravi da ima dijete… za to ne postoji opravdanje.
Djetetu su potrebna oba roditelja i moze biti osteceno u nedostatku jednog od njih. A, opet… sa druge strane, vazno je da dijete ima podrsku, njeznost, bliskost, povjerenje u ljude koji ga okruzuju. Figuru oca ili majke moze, na neki nacin, zamijeniti novi partner, ujak, deda, tetka… Bitna je kakva je paznja a ne od koga je…
Da li ce dijete novog partnera zvati mama, tata? Smatram da mu se ne treba nametati nista i da je na djetetu da odluci. Neka ga zove onako kako ono osjeca da treba da ga zove.
A sliku koju ce djeca stvoriti o roditelju koji nije uz njih… pa stvorice je vremenom sami. Davati iskrene odgovore djetetu, ne objasnjavati nadugacko i nasiroko… samo onoliko koliko pita. Nisam za ruzne govore o ocu ili majci… dijete ce jednom shvatiti sve samo i napraviti sliku o svemu.
Potpuno odrzavam tvoju reakciju. Iskreno, ja mislim da bih previse burno reagovala da cujem tako nesto. Pa djetetu, i kad umre neko, ne saopstavas to tek tako... Pokusas da mu to nekako drugacije predstavis, da ublazis...
I, kljucno, pruzati puno, puno ljubavi, razumijevanja i paznje… To bi trebalo da osigura da dijete normalno odraste, bez nekih vecih posledica.
nažalost, mali odrasta bez oca i nekako bez obzira što sam vrlo bliska s njegovom majkom, ne mogu samo njenu priču i njenu stranu istine smatrati jedino ispravnom, iako je u suštini ona u pravu..kao prijateljica se trudim da joj se uvijek nađem, pomognem i sl, ali bez obzira na sve to ne smatram da je ona bezgrešna u tom nerasčišćenom odnosu, a druga strana da je jedini i glavni krivac.
i ja sam joj rekla da dječaku može da objasni da i pored toga što nema oca, ima druge muškarce kojima može da se diči pred drugarima (braća, ujak, kumovi i sl), međutim djeca umiju da budu bezobrazna i nevaspitana i da raznim nadimcima, zadirkivanjem 'terorišu' žrtvu, koja misli da je zbog toga niža u odnosu na ostalu djecu...
ona se bori kao lavica -bez prećerivanja da njemu ništa ne fali, usmjerava ga na raznorazne aktivnosti, on je vaspitano dijete koje sa 5 godina umije da se zafali, pozdravi, izvini i sl (što je danas, nažalost, rijetkost)..ali je kiksala u nekim drugim stvarima -đe đetetu sebe predstavlja kao sveticu, mučenicu - pravog roditelja, a oca proglašava mrtvim, lošim čovjekom i sl...
ja samo tu imam zamjerku, što će taj mali dobiti želju da barem jednom vidi onoga, koji ga je napravio, bez obzira na priče kojima je 'filovan' od strane majke..i šta će onda da se desi?

Last edited by Zor_djevojka; 17-03-11 at 10:10..
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 15:00   #12
cvrcak
MiM team Početnik

Registrovan: Jul 2009
cvrcak na dobrome putu

Zor, ja mislim da si potpuno u pravu. Da djecu ne treba lagati i govoriti im ruzne stvari o ocu, majci, samo zato jer je vas ta osoba povrijedila! Da se ne treba preko djece svetiti! Istina ispliva kad tad i djecak ce se osjecati jako povrijedjenim zbog toga i koliko god bio zahvalan majci zbog njenog pozrtvovanja bice ljut i ogorcen zbog lazi!!
cvrcak is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 02:06   #13
Strumf
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2010
Strumf nepoznate kvantitete u ovom trenu

mozda nije za ovu temu ali mene zanima kako djetetu objasniti da mu prijatelj ima dvije mama ili dva tate..a da partnera suprotnog spola nema?
Strumf is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 18:40   #14
draganna
MiM team Expert

draganna's Avatar

Registrovan: Oct 2008
draganna nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Djeca o svojim roditeljima sa kojima ne žive moraju imati pozitivno mišljenje . Trebaju znati da oni nisu krivi što tata i mama ne žive zajedno i da ih unatoč tome , oni jednako mnogo vole . Nesporazum i neslaganje mame i tate nema nikakve veze sa njima i oni ne bi smjeli biti sredstvo mogućih roditeljskih sukoba , ukoliko još uvijek postoje .
Dakle , dijete treba imati dobru sliku o svoja oba roditelja jer ljubav postoji bez obzira na razdvojen život .
Djeca mogu imati problema u odrastanju ukoliko se samohrani roditelj postavi drugačije , ukoliko blati onog drugog roditelja .
Ne treba novog mamu ili tatu nazivati tatom / mamom .
Old 31-03-11, 13:21   #15
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Dobro, ne mora neko biti "napusten", moze biti i obratno i to sa djetetom..
Mislim da sam debelo promijenila mishljenje o tome.. S vremenom.
Da li djeci nedostaju roditelji.. ima svakakve djece pa je i to diskutabilno. Kao figura - mozda da, i to cesce nego u realnom nedostatku neke osobe.
Mozda grubo zvuci ali...
Figura oca ili majke moze da nedostaje djetetu iako ga/ju nije mozda nikada ni srelo, ni vidjelo.. a to "figura" onda opravdava i partnersko nadomjestanje roditelja.
"Odigrava" figuru koja nedostaje sablonu koje dijete zeli jer to "sva" djeca imaju. A sta imaju kao roditelje - to ni dijete ne zna ali kreira neku sliku u sebi kako bi to trebalo da izgleda idealno.
Ukoliko je dijete vece u periodu razdvajanja, zavisi i koliki i kakav je bio period rascjepa porodice i okolnosti koje su dovele do toga. Ne mali broj djece osjeca olaksanje odlaska jednog roditelja (ne samo partner), ali i uticaja koje je drugi roditelj imao na dijete. Koliko loshih ima i toliko dobrih..
Normalno djeca su jako sklona manipulaciji pa dolazi do teshkih apsurda sa uticajem jednog roditelja na dijete prema drugom roditelju, i to je poznat sindrom koji ima svoju kvalifikaciju u negativnom smislu po roditelja koji je taj uticaj vrsio/shi nad djetetom.

Quote:
pitam zbog toga što meni bliska osoba ima sina od 5 godina..mališa je prava bistrica, malo živahan, ali u suštini jedno dobro i zaista pametno dijete..
igrom slučaja ona ne živi s njegovim ocem (otkako je mali napunio godinu), nijesam tip koji se miješa u raznorazne odnose i relacije drugih ljudi, ali mi je jedne prilike strašno zasmetalo kad je malome u mom prisustvu rekla da mu je otac mrtav (što, naravno, nije tačno) i da ga nema i ne spominje više..
Koliko god se ujedala za jezik, prosto je prokuljalo iz mene, cimnula sam je u stranu i pitala zbog čega takve stvari priča...Dijete ne treba da interesuju nerasčišćeni odnosi između nje i njega i on svakako treba da zna i za oca, pa kakav god da je...
a onda druga stvar koja me isto malo..onako..ne znam i rastužila i zamislila..možda mi je lako govoriti iz moje situacije, zaista ne osuđujem dok sama ne prođem kroz tako nešto..ali njenog emotivnog partnera mališa zove tatom..
i , naravno, opet sam je pitala zbog čega to dozvoljava, zašto ne objasni đetetu da mali ima oca, dobila sam odgovor da u vrtiću se svi fale svojim očevima, da je on plakao i na sav glas molio da dotičnog nazove tatom i tako je ostalo..
jesam li ja preoštra?
Mislim da bih i ja nekada bila sokirana istim.. Ali s vremenom se ne sokiram toliko u tim vodama.
Znamo svi sta je red, sta je pravilno, i svakako bi rekli svi normalni ljudi da je to sto je doticna rekla svom djetetu mostruozno, brutalno itd.. I to ima veze sa sindromom o kojem sam govorila. Sebicluk i mrznja koja se i na taj nacin prenosi djetetu, iz njenih razloga mozda zaista iskrenim zbog posledica koje je imala, ali zasigurno to sa djetetom ne bi trebalo da ima veze.
Reci da je jedan roditelj mrtav jeste brutalno i bezobzirno a uz to pitanje je kako dijete dozivljava pojam smrti...U tim godinama je pojam smrti jako uticajan i monstruozan. A da ga ne spominje ako se vec taj vajni "otac" sam ne obraca djetetu da se dokaze "ziv", ne chudim se sa danasnjeg zrelog stanovista, i ne bih mogla ni da "ukorim" to nespominjanje.
Mislim da je prica o roditelju koji se ne obazire na dijete, u naj smislu, obichna idealizacija nekog magarca/ce, koji to obiljezje ne zasluzuje pa mu vjerovatno ne treba ni pridavati znacaj, lazima, poezijom itd...
Koliko je jedan extrem losh, toliko je losh i ovaj drugi, ma kako to na prvi pogled djelovalo...
U konkretnom slucaju djeluje mi da si ispravno postupila jer ta gospodja ocigledno ima neki tezi i nekontrolisan problem koji bi trebala da rijesi sa sobom i da se zdravije posveti djetetu..Sto ne iskljuchuje njene najbolje zelje prema svom djetetu.. Ispravno sa humane strane i prema njoj i prema djetetu.

Last edited by LadyDaytona; 31-03-11 at 13:40..
LadyDaytona is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 17:33   #16
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

Ako ona ne obuzda negativne emocije prema ocu vremenom može nastati problem, kad mali počne da pokazuje neke očeve karakteristike.
Old 10-05-11, 09:23   #17
bloom
Moderator

bloom's Avatar

bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

Još jednom kažem ISTINA i samo istina, grozno je kad žena kaže "ja sam samohrana majka", a pritom je samo razvedena, svojom voljom, dok njen bivši muž ni u jednom trenutku nije prestao da brine o svom djetetu, redovno se s njim druži, posvećuje mu pažnju, daje alimentaciju, kupuje potrebne stvari i sl.
Zašto onda samohrana? Sama živiš sa djetetom - ok, ali se svakako ne staraš sama o njemu, nijesi udovica, niti si rodila dijete s nepoznatim čovjekom.
Old 30-08-12, 23:00   #18
Neko Drugi
MiM team Expert

Registrovan: Jul 2012
Neko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tunelu

Quote:
jesam li ja preoštra?
ja oca nisam zapamtio tako da iz mog iskustva sto se skole tice nas par koji nismo imali jednog roditelja uvijek smo bili sazalijevani,iz licnog iskustva osjecaj je odvratan.
sto se tice oca djeteta tvoje drugarice,mozda je i bolje da dijete misli da joj je otac mrtav,nego da zna istinu u stvari kakva je bitanga.zahvaljujuci ovom forumu dosao sam do kontakta sa jednom drugaricom iz djetinstva,koja se udala za jednu lokalnu nesrecu,alkoholicara i narkomana sto je ona i dijete joj prezivjelo s njim ne bih pozelio nikome,kad je konacno pobjegla od njega zivot joj se promijenio na bolje opet se udala,ima jos djece i sretno zivi a dijete joj nikad nije pitalo za oca posto je toliko zapamtilo kakva je bitanga...
Neko Drugi is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 23:10   #19
bloom
Moderator

bloom's Avatar

u ovako nesavršenom svijetu, srećno je svako dijete koje ima bar jednog zrelog, uravnoteženog manje -više normalnog roditelja
Old 30-08-12, 23:12   #20
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by bloom View Post
Još jednom kažem ISTINA i samo istina, grozno je kad žena kaže "ja sam samohrana majka", a pritom je samo razvedena, svojom voljom, dok njen bivši muž ni u jednom trenutku nije prestao da brine o svom djetetu, redovno se s njim druži, posvećuje mu pažnju, daje alimentaciju, kupuje potrebne stvari i sl.
Zašto onda samohrana? Sama živiš sa djetetom - ok, ali se svakako ne staraš sama o njemu, nijesi udovica, niti si rodila dijete s nepoznatim čovjekom.
štono kažu potpis na ovo
Watchman is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
djeci, kako, objasniti

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules