MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 17-12-11, 04:00   #81
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Neko je dobro rekao: "Svaki razgovor sa onim ko nije propatio je puko brbljanje".

Ali patnja nije nešto čime se treba pretjerano ponositi iako vodi ka razvoju ličnosti. To vam je kao kad ste prvi put koristili neki zahtjevniji sofver, i ne možete da uradite neku operaciju iako ste po vama sve obavili kako treba, a vrijeme koje ste predvidjeli da obavite posao ističe. Plač, kuknjava i psovke ne pomažu, računar nema milosti, on samo čeka da kliknete na pravu ikonicu. I kada kliknete na pravu ikonicu, promjena se dešava u sekundi.

Last edited by Airbender; 17-12-11 at 08:22..
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 23-12-11, 14:54   #82
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Registrovan: Jun 2010
beli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu auru

O SREĆI - DEZMOND MORIS

U knjizi „Šta je sreća“ Dezmond Moris kaže da ljudi često sreću miješaju sa zadovoljstvom ili ugodnošću, što nije ispravno jer ugodnost je dugotrajnije stanje u kojem nam je život dobar i zadovoljni smo, dok je sreća kratki i trenutni osjećaj koji doživljavamo kada nam život iznenada postaje bolji.

Sreća nikad ne traje dugo. Ona je intenzivan, ali prolazni osjećaj. Zadovoljstvo nakon sretnog događaja može potrajati duže, ali sama sreće je vrlo vremenski ograničena.

Dezmond Moris u knjizi ističe kako su sretni oni ljudi koji vode kreativne živote pune raznolikosti i s iznova vidljivim ciljevima prema kojima mogu usmjeriti svoje napore. Za razliku od sretnih ljudi veliki broj pojedinaca još uvijek vodi beskrajno dosadne živote, radeći jedan te isti posao što prema njemu ne može učiniti ljude srećnima.

Nakon što je definisao izvore sreće, prema njima je i klasifikova sreću.

1. Ciljana sreća – Onaj koji postiže cilj – Budući da su moderni ciljevi simbolični, nije važno koliko su oni visoki, sve dok je riječ o ciljevima koje smatramo važnima. Svako bi sebi trebao postaviti realno ostvarive ciljeve i primjerene našim sposobnostima. Postavimo li sebi prevelike ciljeve u odnosu na talente stalno ćemo biti nesrećni jer ih nismo u mogućnosti ostvariti.

2. Kompetitivna sreća – Pobjednik – Ova vrsta sreće izazvana je s postizanjem pobjede. Povezana je s prvom kategorijom, ciljanom srećom, ali se razlikuje u tome što ciljana sreća zavisi o postizanju ličnih ciljeva, a u slučaju kompetitivne sreće pobjeda je uvijek na račun suparnika.

3. Kooperativna sreća – Pomagač – Uz ukorijenjeni nagon za pobjedom, od pračovjeka smo naslijedili i urođeni nagon da pomažemo drugima. Takvo stanje sreće karakteristično je za dobročiniteljska djela.

4. Genetska sreća – Srodnik – Nagon za reprodukcijom samog sebe toliko je snažan biološki imperativ da uspjeh na tom području donosi trenutke velike sreće. Svaka faza tog procesa od zaljubljivanja, preko vezivanja, rađanja do uspješnog odgoja djeteta stvara talase sreće. Ovo je jedan od najintenzivnijih oblika sreće koju ljudi mogu osjetiti. Ljubav prema partneru ili djetetu nadilazi bilo kakav drugi oblik sreće.

5. Senzualna sreća – Hedonist – Kada ljude pitamo koji su im trenutci u životu bili srećni, najčešće se spominje užitak u ukusnom obroku ili neki drugi tjelesni užitak.

6. Misaona sreća – Intelektualac – Ljudski mozak se tokom evolucije toliko povećao da je sada na nivou da može stvoriti osjećaj sreće jednostavni misaonim igrama sa samim sobom. Te igre mogu biti najjednostavnije kartaške ili kompjutorske igrice, šah ili velika naučna otkrića.

7. Ritmična sreća – Plesač - Ovo je posebno intenzivna vrsta sreće povezana s intenzivno ritmičnim aktivnostima. Doživljava se kroz ples, pjevanje, sviranje, aerobik… Gdje god ljudska aktivnost uključuje „udarac“ odnosno ritam, postoji mogućnost da nas on ponese. Dijeliti taj osjećaj s drugima pojačava to iskustvo.

8. Opasna sreća – Odvažno ponašanje – Namjerno i dobrovoljno biranje rizičnih situacija izvor je sreće pojedincima kojima običan život ne pruža dovoljno intenzivnih trenutaka sreće. Dva najpopularnija oblika takvog ponašanja su kockanje i ekstremni sportovi. Kockanje vodi u opasnost bankovni račun, a ekstremni sportovi tijelo.

9. Sreća u spokoju – Meditant – Cilj je pronaći unutrašnji mir. Međutim, sreću u trenucima meditacije samo rijetki ljudi mogu pronaći jer je to za većinu ljudi suviše pasivno.

10. Posvećena sreća – Vjernik – Duboko religiozne osobe tvrde da najveći osjećaj sreće mogu pronaći u pobožnim trenucima. Ključni element ove sreće je vjera u učenje dotičnih religija.

beli54nl is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 11:06   #83
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

3 4 i 9

Sreca je sve ono sto doprinosi toj sreci. Fer sredstvima.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 16:02   #84
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Ja se slažem sa gledištem Jovana Dučića o sreći, u Blagu Cara Radovana!
Homer is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 18:13   #85
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Supernova View Post
Intelekt, ego, um, kalkulisanje...to su samo ometajući faktori na putu ka sreći...

Istinski sretna su samo djeca, jer su sretna bez posebnog (vidljivog) razloga...večeras sam posmatrala malog dječaka od godinu dana dok ga majka kupa, on je sav presretan lupao ručicama po vodi i vrištao od sreće...i baš sam nekako razmišljala o tome koliko se odrastao čovjek ograničava i ograđuje, bježi od sreće, iako je ona uvijek tu prisutna, tražeći specijalan spoljni razlog da bi bio sretan...I zaista, djeca su naši učitelji, trebamo ih posmatrati što češće u naučiti ponovo da budemo djeca, da bismo bili sretni...I što smo više djeca, to smo manje loši, manje stari, zabrinuti i manje nesretni...
Najbolji odgovor. Imas dva bambija od mene, posto se vec istrosih reputativno.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 11:18   #86
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Registrovan: Feb 2011
Petar Matic nepoznate kvantitete u ovom trenu

Sreća se sastoji od izbegnutih nesreća.

Alfons Kap
U dubini moje duse je pesma koja nece u rec da se odene. To je pesma sto kao kamenje u mome srcu prebiva i odbija da se mastilom toci na hartiju. Ona mi osecanja obuhvata poput tananog omotaca i nece da se jezikom skrnavi.
Petar Matic is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 12:22   #87
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

sreca je kada duboko u sebi znamo da ce se na kraju sve fino poklopiti i da ce sve doci na svoje bez obzira na trenutne okolnosti.. mi svi uglavnom forsiramo da stvari budu na odredjeni nacin..a sto vise to pokusavamo vise razmisljamo, vise stvaramo konfuziju, stvaramo sebi nemir, rasijanost i glavobolju.. s druge strane sto manje razmisljamo, sto smo relaksiraniji i bezbrizniji to nam dolazi vise jasnoce, kreativnog razmisljanja, mira i srece.. takvo stanje uma meni donosi joga..meditacija, a pogotovo pranajama..
seka is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 05:23   #88
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Registrovan: Feb 2011
Petar Matic nepoznate kvantitete u ovom trenu

A meni je za takvo stanje dovoljno samo zdravo razmisljanje.
U dubini moje duse je pesma koja nece u rec da se odene. To je pesma sto kao kamenje u mome srcu prebiva i odbija da se mastilom toci na hartiju. Ona mi osecanja obuhvata poput tananog omotaca i nece da se jezikom skrnavi.
Petar Matic is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 17:20   #89
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Bilo bi dobro da svi ovo pročitate, jer je meni definitivno pomoglo.

Dok prolazimo kroz sve sto nam život priređuje, neophodno je imati neki svoj kutak mira. Ja sam postupio po jednostavnom savjetu koji sam pročitao u jednom članku i napokon sam našao svoj unutrašnji mir.

U članku je pisalo: “Da biste postigli unutrašnji mir, morate završiti sve stvari koje ste započeli".

Onda sam pogledao po kući i vidio sve stvari koje sam započeo, a nijesam završio. I prije nego što sam jutros krenuo na posao: dovršio sam ono što je bilo u flaši rakije, popio preostala četiri apaurina, popušio do pola potrošeni džoint i pojeo pola čokolade.

Sad se osjećam FENOMENALNO!

Last edited by Paramanand; 01-03-14 at 17:58..
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 18:38   #90
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

srecaje kad izgubis dvaesevra, pa ih majka pronadje u farmerice prije no ih potopi da se naruke operu, jer ako se peru u masinu onda te svrbe kad izadjes u grad da od majkine mrcene penzije izvedes drustvo na kafu (i sedam casa vode, sto rece zorovanka,) a od kusura da izlazis do kraja mjeseca, pa sta zakucis, jal vodu, jal kafu.
Reply

Tags
kako, postici, srecai, sta

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules