MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 19-11-09, 01:34   #1
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan
Default Bog kako je prikazan ili 'nešto drugo'

Učestvujući u nekim diskusijama, odlučila sam da otvorim topic. Vjerovatno će ova tema biti slična sa prethodnima, ali nadam se ipak dovoljno drugačija.

Da li vjerujete u Boga onakvog kako je prikazan kroz razne religije?
Zašto se po vama javlja potreba za vjerovanjem u Boga, i da li je to rezultat nedovoljne unutrašnje snage pojedinca da se izbori, i 'spas ili ti pomoć' traži od Boga?
Ako pogledamo kroz istoriju vidjećemo mnogo različitih vjera, koje se međusobno kose, ali i do dan danas neke su ostale zahvaljujući slijepom vjerovanju.
Kako vjerovati u rasuđivanju čovjeka prije 2000 godina, kada smo svjedoci da se tokom vremena mnoga njihova vjerovanja osporila (tipa Zemlja je ravna ploča, da smo centar univerzuma ...) NE želim da ulazimo u raspravu šta se sve radilo u ime Boga jer smo svi dobro upoznati sa tim. (ratovi, ubijanje nevih ljudi, spaljivanje "vještica" na lomači kao i naučnika... )

Možda samo naš um još uvjek nije dovoljno razvijen da bismo shvatili cjelokupnu sliku postojanja, i možda je to 'nešto drugo' iz naše perspektive još uvjek neobjašnjivo.
unreachable for injustice is offline  
Reply With Quote
Old 19-11-09, 11:54   #2
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

"Imati boga kao najvišu duhovnu vrijednost, znači imati mogućnost za duhovni razvoj. Društvo u kome se bog zamišlja kao čovjek nema uzvišenu predstavu o sebi, jer je čovjek konačno, prolazno i grješno biće. Time što nastoji da se postovijeti sa višim od sebe, čovjek ne može da se ograniči na sebe, da se postovijeti sa sobom kakav jste - kao svojom mjerom razvoja. Mjera mora biti nešto više i najviše. Imati vjeru u boga kao najviše biće znači otvoriti sebe za razvoj. Vjera u boga proširuje i produbljuje čovjeka do beskonačnosti

Bog je objavljena najviša duhovna vrijednost i sve druge vrijednosti imaju svoj odnos prema toj najvišoj vrijednosti: to je onda jedan objektivni poredak ili ljestvica vrijednosti i svako zna đe je i na čemu je".
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 20:42   #3
August Dominus
MiM team Početnik

Registrovan: Jul 2009
August Dominus na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
"Imati boga kao najvišu duhovnu vrijednost, znači imati mogućnost za duhovni razvoj. Društvo u kome se bog zamišlja kao čovjek nema uzvišenu predstavu o sebi, jer je čovjek konačno, prolazno i grješno biće. Time što nastoji da se postovijeti sa višim od sebe, čovjek ne može da se ograniči na sebe, da se postovijeti sa sobom kakav jste - kao svojom mjerom razvoja. Mjera mora biti nešto više i najviše. Imati vjeru u boga kao najviše biće znači otvoriti sebe za razvoj. Vjera u boga proširuje i produbljuje čovjeka do beskonačnosti

Bog je objavljena najviša duhovna vrijednost i sve druge vrijednosti imaju svoj odnos prema toj najvišoj vrijednosti: to je onda jedan objektivni poredak ili ljestvica vrijednosti i svako zna đe je i na čemu je".
Grješno se odnosi na dobro i zlo, a to su subjektivni pojmovi koji nemaju veze s ničim. Npr. u Japanu je samoubojstvo dobro, u Europi smrtni grijeh. Čovjek nije prolazan, o reinkarnaciji je dokaza toliko da je smiješno da ljudi i dalje odbacuju to. Zatim, Bog/bogovi ne postoje. To se predstavlja kao neko neograničeno biće odvojeno od drugih i njihov vladar. Gluposti. Čim je netko biće, on je ograničen, čim ima nešto izvan njega, što nije on - on je ograničen. Bog je sve - nije biće, neograničen je, Bog je multiverzum, ne može se kažnjavati dio sebe. Ljudi samo one što rade što je njima neobjašnjivo smatraju bogovima. 1930-ih godina vojnici sa zrakoplovima su zastali u prašumama Papuanske Nove gvineje, zrakoplov je tamošnjim plemenima neobjašnjiva pojava, stavili su vojnike u središte svojih vjerovanja. tako su ljudi u doba nastanka religija gledali vanzemaljce/unutarzemaljce i proglasili ih bogovima. Oni i danas vladaju svijetom, smiješno je koliko su ljudi glupi da sumnjaju u postojanje istih; putuješ li brzinom svjetlosti (oko 300 000 km/h) trebat će ti 4 godine i 4 mjeseca da dođeš do najbliže galaksije. I ti možeš sumnjati u postojanje vanzemaljaca. Koliki mitovi, slike, simbolična doslovna vjerovanja, dokazi... Oni nisu nedostižni, svi imaju potencijal moći sve i raditi sve, pa koristi se u prosjeku 8% do 10% mozga. Od 64 DNK koda koji dosta toga omogućuju 20 je aktivno.

Ništa nije nemoguće, možeš izbjeći gravitaciju, svi zakoni postoje samo zato što ti to želiš, uključi mozak, aktiviraj kodove, najvažnije je znati da stvarnost ne postoji i da nam cilj ne treba jer ništa nije stvarno. Mi ne trebamo tražiti savršenstvo, mi smo već savršeni, samo to trebamo znati i koristiti. Ljudi su najobičnija računala, RNK čita DNK kodove, u svakom trenutku ti instiktivno odlučuješ. Kako ćeš reagirati snimljeno je na kodu koji se čita: strahom, ljubavlju itd. Stvarnost ne postoji, tvoj mozak je jedino mjesto gdje svijet postoji. Zašto svi vidimo isto. Zato što smo ista vrsta i naš vid je zapisan na kodu, pčele vide druge boje, psi vide manje boja. Ustvari, ti primaš 0, 0005% elektromagnetskog spektra (mrvicu svjetlosti) koji je samo 0, 00001% materije i od toga gradiš boje, slike - vidiš. Ništa to nije stvarno, ni tvoje tijelo, sve je opsjena, tvoje misli i emocije su kodirane i usađene, to nije tvoje, to je računalno, ti si kad se ponašaš spontano, po svojoj svijesti koja zna što treba (ljudi su genetski promijenjeni i od strane vanzemaljaca). Osjećaji i misli su kodirani, nisu tvoji, oni samo pretpostavljaju, između njih stoji svijest ledeno mirna i koja zna sve dok ne postavljaš pitanja. Zna što činiti. Ona je istinski tvoja. Ti si koncipiran da moraš disati i jesti, ali i to je opsjena. Zato te drže pod nadzorom, jer ti to moraš pribaviti. Zar je zaista presudno udahnuti kisik ili naručiti pancerotu - nije. Moraš samo zato što si tako kodiran ("ako ne dišem i ne jedem umrijet ću"), samo se trebaš odlogirati; međutim, trebat će još mnogo odlogiranja dok budeš mogao pobjeđivati gravitaciju, disanje i jedenje.

...
August Dominus is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 21:13   #4
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Nedje sam skoro procitao u jednu vrlo interesantan stav. Kaze da "dok god Boga zamisljamo u nekom obliku mi smo politeisti, tek kad stvarno shvatimo da smo mi Bog ,tek se onda mozemo nazivati monoteistima."

So Ham
Old 31-01-13, 11:05   #5
Zhaan
MiM team Guru

Zhaan's Avatar

Registrovan: May 2012
Zhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čeka

Čovjek jednom prošaputa Bogu: “Bože reci mi nešto”.
U tom trenutku ševa zapjeva, ali čovjek to nije čuo.

Stoga čovjek uzviknu: “Bože reci mi nešo, još čekam!”, i grmljavina se prolomi nebom, ali čovjek to nije primijetio.

Osvrne se čovjek oko sebe i reče: “Bože dopusti mi da te vidim”.
Sjajna zvijezda zasja…ali čovjek to nije vidio.

I poviče čovjek: “Bože pokaži mi čudo!”...I život se rodi, ali čovjek to ne opazi.

Već razočaran zaplaka: “Samo me dotakni i znat ću da si tu”.
Zbog toga Bog spusti ruku i dotače čovjeka, ali on samo otrese leptira i nastavi.
Zhaan is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
bog, drugo, ili, kako, nešto, prikazan

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules