MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Muzika > Klasična muzika

Notices

Klasična muzika Sve što ste htjeli znati o njoj, a niste ju smatrali dovoljno cool da bi se potrudili naučiti;)

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 09-06-08, 19:15   #1
Algol
MiM team Forumaš

Algol's Avatar

Registrovan: Nov 2006
Thanks (Received): 0
Likes (Received): 2
Algol nepoznate kvantitete u ovom trenu
Default Romantizam u muzici

ROMANTIZAM U MUZICI

U razvoju muzičke kulture XIX vijek predstavlja jedno od najbogatijih razdoblja. To bogastvo ogleda se u stvaranju novih izražajnih sredstava,u sadržaju i obliku. Romantizam je dao krupna ostvarenja na području opere,simfonijske,kamerne i koncertne muzike,muzike za klavir i solo pjesme,a takođe i velike majstore,kompozitore i izvođače. Donio je tješnju vezu između širokih slojeva naroda i muzike kao umjetnosti. Krug ljubitelja muzike i građanskih slojeva postajao je sve širi. Osnivaju se muzička udruženja, kompozitori se oslobađaju obaveza prema feudalcima i počinju da djeluju samostalno. Umjetničko stvaranje postaje subjektivno. Umjetnik je razočaran u stvarnost,povlači se u sebe i svoja osjećanja i nastoji da oživi srednji vijek. Svoje junake nalazi u srednjevijekovnim fantastičnim likovima. Težeći da drugačije živi, romantičar se interesuje za folklor. Samoća ga goni u prirodu,gdje zapaža nove momente koji potvrđuju njegovo duševno stanje. Za kompozitore romantičare značajno je to da su stvorili male forme, koje su odraz njihove nestalnosti i trenutnih duševnih stanja. Sklonost ka malim formama stvorila je najprije klavirsku minijaturu i solo pjesmu.
Naravno, nisu samo to oblici romantizma. U romantizmu će nastati i programska muzika ( Berlioz i List ), a centralni oblik će biti simfonijska poema. Izraz ’’programska muzika’’ označava kompozicije koje opisuju neka vanmuzička dešavanja, pri čemu ’’program’’ predstavlja onaj vanmuzički doživljaj koji se želi dočarati- muzika govori nešto izvan sebe same. Devetnaesti vijek će donijeti i reformu opere (Vagner). Nemoguće je da se ne pomene i romantičarska melodijana dobija veći obim, slobodniji tok, novu ritmičku podlogu i obilno koristi hromatiku. Javlja se težnja za novim orkestarskim bojama, povećanim orkestrom i usavršavanjem tehnike limenih instrumenata. Devetnaesti vijek mijenja sliku evropske muzike. Mnogi narodi koji su svoju muzičku kulturu gradili pod uticajem italijanske, francuske i njemačke muzike nastoje sada da njihovi kompozitori u svoja djela unose njihov folklor i stvaraju orginalna djela.
Kompozitori tog doba inspiraciju za svoja djela često pronalaze u svaralaštvu značajnih književnika (Lamartinea, Hugoa, Byrona, Goethea, Schillera i dr.).

Najznačajniji predstavnici evropske muzičke romantike bili su:
- Franz Schubert (1797 -1828.), kompozitor solo pjesama, klavirskih minijatura i simfonija.
- Carl Maria Weber (1786 -1826.) pisac klavirskih kompozicija, poznate opere Strijelac vilenjak s tematikom iz narodne legende.
- Felix Mendelssohn (1809 -1847.), autor klavirskih i orkestarskih kompozicija, a jedan od najistaknutijih propagatora Bahove muzike.
- Robert Schumann (1816.-1856.), autor simfonijskih etida te pjevnih, sentimentalnih solo pjesama.
-Fryderyk Chopin (1810.-1849.) , koji je velik dio svog života proveo u Parizu, pisao je virtuozne klavirske kompozicije, pronalazeći posve nove stvaralačke forme.
Simfonijskim poemama kao autori istakli su se:
-Hector Berlioz (1803-1869.) čuveni inovator na polju orkestarske muzike
-Franz Liszt (1811.-1886.) koji je bio i pijanista, kompozitor i dirigent: nadovezujući se na Berlioza, on još više usavršava simfonijsku muziku.
Od slovenskih kompozitora treba spomenuti:
Mihaila Ivanoviča Glinku (1804 ¬1857.), koji je u svojim kompozicijama povezivao rusku i evropsku muzičku tradiciju, a napisao je i poznate opere Rusmil i Ludmila te Ivan Susanjin.
Bedricha Smetanu i Antonina Leopolda Dvoržaka u Češkoj (1825 -1884.), prvi autor poznatog ciklusa simfonijskih pjesama Moja domovina, zatim opere Prodana nevjesta s obilnim korišćenjem melodike narodne pjesme, a drugi čuvene Simfonije broj 9 – ‘’Iz Novoga svijeta’’.
Johannes Brahms (1833 -1897) U Bramsovom opusu nalaze se sve glavne instrumentalne i vokalne vrste, izuzevši opere. Često se inspirisao narodnom muzikom, a naročito se istaknuo na području kamerne muzike i solo pjesama. Četiri simfonije, dva klavirska koncerta, Rapsodija za alt, violinski koncert u D-dur - u, dvorski koncert za violinu i violončelo u A-mol - u, Njemački rekvijem, i brojne solo pjesme samo su dio najvažnijeg Bramsovog opusa, uz kamerna djela te crkvena djela kojima je zaokružio bogato stvaralaštvo.Poznate su njegove ''Madjarske igre''.

U muzičkom stvaralaštvu Rusije Glinku slijede, članovi tzv.’’Ruske petorice’’:
Aleksandar Porfirovič Borodin (1833.-1881 .) sa operom Knez lgor i simfonijskim pjesmama sa sadržajima iz narodne predaje.
Modest Petrovič Musorgski (1 839- 1881) poznat u cijelom svijetu po operi Boris Godunov i Soročinski sajam.
Nikolaj Rimski Korsakov (1844.-1908.), pisac opera, od kojih mu je najpoznatija Sadko, sa tematikom iz ruske narodne epske poezije
I druga, zapadnjačka struja u Rusiji čiji je predstavnik Petar Iljič Čajkovski (1840.-1893./, jedan od najboljih svjetskih kompozitora simfonijske muzike i autor poznate opere Pikova dama - napisane prema Puškinu.

Tu su i veličanstveni operski opusi dvojice velikana:
Giussepea Verdija (1813 -1901) - Rigoletto, Trubadur, Traviata, Aida, te ništa manje značajno opersko djelo Richarda Wagnera (1813 -1883 sa operama: Tristan i Izolda, Tanhojzer, Majstori pjevači i dr. možemo reći da je cjelokupna muzička umjetnost u razdoblju romantizma došla do takvog zamaha da ni prije ni poslije te epohe nije bilo toliko značajnih kompozitora i umjetničkih ostvarenja u svim muzičkim žanrovima.

http://i115.photobucket.com/albums/n...orafortuna.gif

Last edited by Algol; 10-06-08 at 18:15..
Algol is offline  
Reply With Quote
Old 30-10-08, 00:24   #2
a.c.e.
MiM team Početnik

a.c.e.'s Avatar

Registrovan: Oct 2008
Likes (Received): 0
a.c.e. na dobrome putu

pozdrav svima posebno ljudima dobre volje.Na kraju sam studija Muzicke Akademije i za diplomski rad sam uzeo predmet muzicki oblici i tema mi je romantizam,pa ako neko ima uradjenu temu iz ovog perioda (predstavnik nije bitan) neka mi se javi na adnan_roland@hotmail.com(crticaroland)

Last edited by a.c.e.; 30-10-08 at 00:28..
a.c.e. is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 14:58   #3
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 90
Blade uskoro postaje slavanBlade uskoro postaje slavanBlade uskoro postaje slavan

Dobrodosao A.C.E. Rado bih ti pomogla, ali ne bavim se muzikom (jos uvijek)

Nadam se da ce se naci neko ko ce moci da ti pomogne. Ako ne, probaj da nadjes nesto preko googlea, Wikipedija je odlican izvor! Puno srece
Old 30-10-08, 15:08   #4
Malasirenica82
MiM team Početnik

Malasirenica82's Avatar

Malasirenica82 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Blade View Post
Dobrodosao A.C.E. Rado bih ti pomogla, ali ne bavim se muzikom (jos uvijek)

Nadam se da ce se naci neko ko ce moci da ti pomogne. Ako ne, probaj da nadjes nesto preko googlea, Wikipedija je odlican izvor! Puno srece
To mozes naci tamo, ali verovatno ne u nekom vecem formatu, kako se romantizam deli na dva perioda: rani i pozni, mozda nadjes nesto i pod tim opcijama, a uplivi romantizma u muzici naziru vec sa Betovenom, npr. Deveta simfonija, probaj i sa Mocartom ili Hajdnom, snacices se vec nekako, pozdrav
Malasirenica82 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 15:30   #5
a.c.e.
MiM team Početnik

a.c.e.'s Avatar

a.c.e. na dobrome putu

Pozdrav za Blade i Malusirenicu82 i sve moje kolege na ovom forumu.Moj problem je nerjesiv u Wikipediji ili na bilo kojem drugom sajtu.Meni bukvalno treba uradjen diplomski rad iz predmeta muzicki oblici tema ROMANTIZAM.Npr. rani romantizam Schuman,Schubert,Weber ili kasni Betoven (npr. klavirske sonate op. 102,106,109 itd) ili Liszt analiza neke od njegovih simfonijskih solo pjesama.Gore sam naveo djela koja su "laksa" za analizirati a takav mi diplomski odgovara da bi ga sto prije pripremio i spreman sam ga platiti naravno ako je dobio neku vecu ocjenu.

Last edited by a.c.e.; 31-10-08 at 18:13..
a.c.e. is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 10:04   #6
Algol
MiM team Forumaš

Algol's Avatar

Registrovan: Nov 2006
Likes (Received): 2
Algol nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by a.c.e. View Post
Pozdrav za Blade i Malusirenicu82 i sve moje kolege na ovom forumu.Moj problem je nerjesiv u Wikipediji ili na bilo kojem drugom sajtu.Meni bukvalno treba uradjen diplomski rad iz predmeta muzicki oblici tema ROMANTIZAM.Npr. rani romantizam Schuman,Schubert,Weber ili kasni Betoven (npr. klavirske sonate op. 102,106,109 itd) ili Liszt analiza neke od njegovih simfonijskih solo pjesama.Gore sam naveo djela koja su "laksa" za analizirati a takav mi diplomski odgovara da bi ga sto prije pripremio i spreman sam ga platiti naravno ako je dobio neku vecu ocjenu.
ti se ne javljas. Da nisi nasao nesto?? Ja cu danas da vidim sta mogu da nadjem. Ako ima ista od toga, javljam ti!Pozdrav!

http://i115.photobucket.com/albums/n...orafortuna.gif
Algol is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
muzici, romantizam

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules