MADEinMONTENEGRO.com Capital Logistic

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 28-04-12, 18:02   #1
precjenjene ideje
MARINER MARINER is offline 28-04-12, 18:02

RAZLIKE IZMEDJU PSEUDONAUKE I NAUKE

Znakovi prepoznavanja pseudonauke :

Otkriće se saopćava direktno javnosti.
Pronalazač tvrdi da naučna hijerarhija pokušava da spriječi njegovo otkriće.
Naučni efekt je uvijek na samom pragu detekcije
Dokazi za pronalazak su anegdotski.
Pronalazač opravdava vjerovanje zato što je ovo preživjelo vijekove.
Pronalazač radi u izolaciji.
Pronalazač mora da predloži novi zakon prirode da objasni otkriće.

Pseudonauka :

1. ravnodušna je prema činjenicama.
2. "istraživanje" je neizbježno traljavo.
3.počinje hipotezom – obično emocionalno privlačnom i spektakularno nevjerovatnom – i onda traži samo dokaze koji joj idu u prilog
4.ignoriše dokaze koji joj protivriječe.
5.ravnodušna je prema kriterijumima valjanog dokaza
6.oslanja se na subjektivno potvrđivanje.
7.više zavisi od proizvoljnih socijalnih konvencija nego od nepromjenljivih pravila prirode.
8.uvijek se može svesti na apsurd ako se sprovodi dosljedno do kraja.
9.uvijek izbjegava da se podvrgne značajnom testu
10.često protivriječi samoj sebi čak unutar sopstvenih okvira.
11.namjerno pravi misterije i kada ih nema, ispuštanjem kritičnih podataka i važnih detalja.
12.ne napreduje.
13.pokušava da bude ubjedljiva retorikom, propagandom i izvrtanjem umjesto valjanim dolazima (kojih zapravo ni nema).
14.vodi raspravu iz neznanja, dakle, iz elementarne zablude.
15.vodi raspravu iz navodnih izuzetaka, grešaka, anomalija, čudnih događaja i sumnjivih tvrdnji – umjesto iz dobro poznatih pravilnosti prirode
16.oslanja se na lažne autoritete, emocije, osjećanja ili nepovjerenje u provjerene činjenice.
17.iznosi neobične tvrdnje i fantastične teorije koje protivriječe svemu što je poznato o prirodi.
18.izmišlja sopstveni rječnik u kojem mnogi pojmovi nisu jasno definisani a neki nisu definisani uopće.
19.oslanja se na naučnu metodologiju istovremeno ospravajući njenu ispravnost

Nauka :

1.Rezultati se objavljuju prvenstveno u naučnim časopisima koji se recenziraju od strane drugih eksperata i koji održavaju striktne standarde poštenja i tačnosti.
2.Zahtjevaju se reproduktivni rezultati; eksperimenti moraju biti detaljno opisani tako da mogu biti ponovljeni ili popravljeni.
3.Greške se traže i detaljno ispituju jer pogrešne teorije često mogu da daju ispravno predviđanje slučajno. Međutim, ispravna teorija ne pravi pogrešna predviđanja.
4.Tokom vremena, sve se više saznaje o ispitivanom fizičkom procesu.
5.Uvjerava privođenjem dokaza, argumentima zasnovanim na logičkom ili matematičkom razmatranju, najbolje što dostupni podaci dopuštaju. Kada novi dokaz protivriječi starim zamislima, one se napuštaju.
Ne podržava i ne prodaje neprovjerene postupke i proizvode.

MARINER's Avatar
MARINER
MiM team Početnik
Registrovan: Mar 2011
Thanks (Received): 48
Likes (Received): 233
Pregledi: 2608
Reply With Quote
Old 28-04-12, 19:47   #2
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Thanks (Received): 0
Likes (Received): 40
Alessandra uskoro postaje slavan

Pseudonauka:

20. Propagira ideje onoga ko najvise plati.

21. Falsifikuje dokaze za i protiv svojih ideja.

22. Zasniva svoje ideje na sarlatanskom prepucavanju.

Nauka:

6. Ukoliko se nova naucna saznanja kose sa do tada uobicajenim misljenem poznatih i priznatih naucnika, rezultati ce biti zataskavani, negirani i ignorisani.

7. Ukoliko se nova naucna saznanja kose sa do tada ustaljenim ucenjem neke od tri najvecih religija na svetu, rezultati ce biti zataskavani, negirani i ignorisani.

8. Ukoliko se nova naucna saznanja kose sa do tada promovisanim misljenjem u svetu vladajuce politike, rezultati ce biti zataskavani, negirani i ignorisani.

Last edited by Alessandra; 28-04-12 at 19:49..
Alessandra is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 00:33   #3
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Thanks (Received): 44
Likes (Received): 1261
Yosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjem

Dobra sistematizacija.

Jednu od velikih teškoća u razgraničenju nauke od pseudonauke čini i terminologija, ljudi se često poštapaju izrazima kojima ne znaju pravo i suštinsko značenje, pa od "magnetic field" ispadne "namagnetisana livada".

Vještina, učenje, pseudonauka, nauka. Prostor od jednog do drugog je ogroman.
Quote:
Originally Posted by Alessandra View Post
Nauka:
6. Ukoliko se nova naucna saznanja kose sa do tada uobicajenim misljenem poznatih i priznatih naucnika, rezultati ce biti zataskavani, negirani i ignorisani.
7. Ukoliko se nova naucna saznanja kose sa do tada ustaljenim ucenjem neke od tri najvecih religija na svetu, rezultati ce biti zataskavani, negirani i ignorisani.
8. Ukoliko se nova naucna saznanja kose sa do tada promovisanim misljenjem u svetu vladajuce politike, rezultati ce biti zataskavani, negirani i ignorisani.
Sve to dođe na svoje. Bruna spališe na pjacu, ali mu danas ime pišu velikim slovom.
Tekovina današnjice je da se naučni rezultati prepoznaju i verifikuju mnogo brže nego nekad, a da se nekad drže i van očiju javnosti, to stoji.
Primjera radi, neke metode za rješavanje sistema jednačina koje su razvili istraživački timovi u sofverskim kompanijama nikad neće izaći u javnost, a zna se da su algoritmi do te mjere radikalno drugačiji da bi sva univerzitetska numerička matematika bila na ivici kolapsa.
Studentskim žargonom - nema tog Mosura koji bi matricu 10kX10k invertovao za 2 s.

edit:
Marineru, đe si mi bio prije dvije godine ...

Last edited by Yosemite Sam; 29-04-12 at 00:44.. Reason: .
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 00:06   #4
MARINER
MiM team Početnik

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Precjenjena ideja bilo da se radi o objasnjenju prirode ili nekom zivotnom shvatanju zahvata skoro svakog covjeka, rijetko se ko moze oduprijeti od toga. Obicno emocionalna podloga tome doprinosi. Rijetko ko hoce istinu i logiku ako mu je ona jako nepodnosljiva i stvara neugodu. Bolje ugoda nego neugoda pa makar na stetu istine. E vec u laboratoriji se nastoji drzati logika i eksperimentalna potvrda, godilo to ili ne.

Moji omiljeni genijalci koje volim spomenuti su Nicholas Copernicus,Johannes Kepler, Galileo Galilei i Isaac Newton.
Narod prije njih (osim nekih grka filozofa i sl.) su drzali i mislili da je zemlja ravna ploca i da je centar univerzuma.

Iz Biblije - Postanje : Bog prvog dana stvori nebo i zemlju, a tek cetvrtog ''dva vidjela velika'', veliko koje upravlja danju koji daje dan ( sunce) i manje vidjelo koje upravlja nocu, daje svjetlo noci ( mjesec) i zvijezde . '' I postavi ih Bog na svodu nebeskome da obasjavaju zemlju''

Kopernik udara jak udarac Vatikanu i Bibliji objasnjenjem da je sunce centar univerzuma a da se sve planete oko njega okrecu ukljucujuci zemlju. Geocentricna teza je zamjenjena heliocentricnom i tako udario temelj modernoj nauci astronomiji koja je izbila tadasnju astrologiju i njenu naivnost. Kasnije i Alkemija biva zamjenjena sa Hemijom. Pocetci prosvjecivanja i razvoja danasnje nauke su u procvatu renesansnom epohom.
Kopernik je dosao matematickim proracunima do svojih zakljucaka i pokazalo se da je bio u pravu. Tada to nije mogo niti smjeo iznjeti pa je moro na samrti objaviti svoja naucna istrazivanja.
Kepler potvrdjuje vrijednost Kopernika i daje tezu o elipsastim putanjama planeta oko sunca koja je cinjenica i tako se dobija potpuna logika smjene godisnih doba.
Galileo sa svojim izumom, durbinom daje konacnu potvrdu i kredibilitet prethodnim postulatima i uvidja i potvrdjuje da se sve planete oko sunca krecu a da zvijezde stoje na svom mjestu. Znanstveni dokazi koji su zapalili Vatikan i papu i proizveli opasne psihicke tubulencije kod tih autoriteta.

Ovim je srusen mit o zemlji kao centar univerzuma oko cega se sunce i mjesec okrecu.

Precjenjene ideje znaju biti kolektivno shvatanje a i individualno.

Last edited by MARINER; 30-04-12 at 00:09..
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 00:49   #5
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Thanks (Received): 44
Likes (Received): 1261
Yosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjemYosemite Sam dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
Kepler potvrdjuje vrijednost Kopernika i daje tezu o elipsastim putanjama planeta oko sunca koja je cinjenica i tako se dobija potpuna logika smjene godisnih doba.
Promjena udaljenosti Sunca i Zemlje od zimske kratkodnevice do ljetnje dugodnevice (afel : perihel) je procentualno beznačajna, svega oko 3.5%. Treba naglasit da godisnja doba nijesu posledica oblika ekliptike, nego nagiba zemljine ose u odnosu na ravan ekliptike.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 16:07   #6
MARINER
MiM team Početnik

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Promjena udaljenosti Sunca i Zemlje od zimske kratkodnevice do ljetnje dugodnevice (afel : perihel) je procentualno beznačajna, svega oko 3.5%. Treba naglasit da godisnja doba nijesu posledica oblika ekliptike, nego nagiba zemljine ose u odnosu na ravan ekliptike.
Ma naravno.
Old 30-04-12, 16:29   #7
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Thanks (Received): 2
Likes (Received): 354
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Ček, ček, Kepler nije bio baš suvi intelektualni naučnik kao što bi se dalo pretpostaviti iz ovog izlaganja. Arhetipske ideje su imale veliki uticaj na njegove teorije. Postovaću ako budem našao neki materijal o tome.

Inače, nauka je stvar intelekta, a intelekt ne dobacuje baš svugdje. To je kao da instrumentom koji je predviđen za detekciju jedne veličine, pokušate da detektujete drugu.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 16:41   #8
MARINER
MiM team Početnik

MARINER's Avatar

Vidi drugar,
kad sam piso ovaj gore post toliko sam izrezo bitnog teksta i izbacio ga iz razloga da se ne razvodnjava tema . Toliko se o ovome moze pisati da jednostavno moze liciti na skriptu ili knjigu.

To kako je Kepler dosao do svojih zakljucaka, umovanjem ili otkrovenjem, mislim da sad nije bitno, mozemo to na temu analit.psihologija prebaciti pa objasnjavati.

Tema oko koje sam centriro odgovore je ''precjenjene ideje'' i zablude u koje su ljudi vjerovali.
Old 30-04-12, 18:29   #9
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Thanks (Received): 42
Likes (Received): 593
zagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auru
Send a message via Yahoo to zagorski

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
Tema oko koje sam centriro odgovore je ''precjenjene ideje'' i zablude u koje su ljudi vjerovali.
možda nešto kao tvrdnja da na globalno zagrijavanje utiče čovjek? ili eksperiment cern? ptičiji i svinjski grip?

Last edited by zagorski; 30-04-12 at 18:36..
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:03   #10
MARINER
MiM team Početnik

MARINER's Avatar

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
možda nešto kao tvrdnja da na globalno zagrijavanje utiče čovjek? ili eksperiment cern? ptičiji i svinjski grip?
Moze biti.

Uvjek sve uzeti u obzir pa i ono sto najvise ismijavamo moze se kasnije pokazati kao istina. Cudno je to, ponekad je tesko reci sta je istina a sta nije.

Prvi primjer mi pada na pamet kada su prvi hemicari dali obajasnjenje da nema sanse da se alkemiska vjestina transmutacije sprovede. Nikada nece moci olovo transmutirati u zlato.
Oni ni sanjali nisu da ce jednog dana postojati termin fuzija i da ce transmutacija olovo u zlato biti moguca.

Ovim hocu da kazem i oni koji zastupaju materijalno i naucno posmatranje, trebaju ponekad da budu otvoreni za sve mogucnosti i dopune koje isprve izgledaju besmislica. Zatvoreni okviri su uvijek dogma.

A za globalno zagrijavanje i cern se svasta moze pricati

Last edited by MARINER; 30-04-12 at 19:05..
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules