MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Roditeljski kutak

Notices

Roditeljski kutak Savjeti za roditelje

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 15-04-12, 22:04  
Kako djecu udaljiti od ulice
Derek_Trotter Derek_Trotter is offline 15-04-12, 22:04

Mislim da drzava ne bi smjela da se previse oslanja na vaspitanje koje dijete stekne u porodici. Kako ima primjernih porodica tako ima i onih drugih gdje otac maltretira majku i cijelu familiju. Gdje se majka ne savija kuci ili gdje otac pije ili se kocka.
Drustvo po meni treba da radi preventivno da se takva djeca necim zainteresuju i da se skrene paznja na prave vrijednosti jer ce u protivnom imati velike probleme sa takvima, jer je velika sansa da budu potencijalni problem (citaj teret) za drustvo.

Mislim da ministarstvo treba to da osmisli sto vise dodatnih aktivnosti koje se djeci mogu nuditi na raspolaganju i da ta dodatna nastava bude obaveznog karaktera.
I sad ima dosta sekcija po skolama ali one nisu obavezne i problematicna ce djeca radije lutati oko skole nego li se ukljuciti u neku od njih.
Kviz u sve 16 | Upisi BESPLATNO osnovne podatke o firmi

Derek_Trotter's Avatar
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!
Registrovan: Mar 2006
Thanks (Received): 134
Likes (Received): 1803
Pregledi: 2501
Reply With Quote
Old 18-04-12, 11:08   #51
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
Thanks (Received): 37
Likes (Received): 1615
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

U sobstvenoj reziji, pa jos bolje, barem para na fali.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 11:10   #52
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Thanks (Received): 46
Likes (Received): 1268
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
Nažalost, đeca nezainteresovanog, umornog i isfrustiranog roditelja imaju veću šansu da odu krivim putem. Osim toga, postoji i velika razlika između života u maloj sredini, kakve su sve ove naše crnogorske, i života u velikoj sredini kakva je ta đe si ti. Ođe kod nas ne postoji toliko geografski udaljen posa da se ne može skoknut ponekad do kuće i viđet što rade đeca i kako provode vrijeme, teško je sakrit devijantno ponašanje (osim od onih gorepomenutih nezainetresovanih roditelja) od komšija, rođaka...
Naravno, nije lako sprovest potpunu kontrolu - jer da je tako ne bi bilo toliko izgubljene omladine. Ali ne treba zaboravit da postoji i jedan ogroman procenat fine, vaspitane đece koju bi poželio svaki roditelj.

Za tvoj konkretan slučaj - jedan dan banut kući u 3, poslije neđelju dana banut kući u 4 i po.... Pa drugi dan supružnik, pa zvat ponekad doma... Naravno, potrudit se da to ne izgleda ka policijske racije i stvarat atmosferu progona. Ako su đeca razumna, a ogromna je šansa da su razumna ako se s njima pričalo dok su mali - shvatiće poruku i trudit se da ispoštuju dogovore.
Taj koji bane, taj je zainteresovan. Tu frke nema, jer je bio zainteresovan i kad je bila sezona pelena, i sezona dubaka, i kad su vrane nosile zube, i uvijek će bit.
Ja akcenat stavljam na onih 5% (ili manje) porodica koje su nezainteresovane, koje su isfrustrirane, koje su nesigurne, a uz to i iskompleksirane, mrzovoljne, ... sve kako ne valja.
Tu rastu prototipovi problema.
A onda ti prototipovi sa sobom povuku sledećih 10% labilnih, koji biše da su mangupi, ali ih isto malo stra'. A ovako dobiju krila, podsticaj. Itd, lančana reakcija.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 11:13   #53
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by vruc krompir View Post
A da, teba se zrtvovat za djecu. Evo licno jedan primjer... sestra mi ne radi upravo zbog djece. Bitnije joj je kaze da im posvjeti onoliko vremena koliko ona to i zahtjevaju. ali zato skripi sa materijalne strane na sve strane. Izgleda da joj je ta relacija majka - dijete najvaznija. Osjecaj da bude ispunjena kao majka.
Svaka čast.
A vidiš, ta logika nije strana ni uređenom zapadu.
Ali!
Zapad ima službe i fondove koji presaberu, aha, otac radi, majka doma, 3 đeteta, 2 đaka, 1 student, tap - mjesečno još 70% primanja na očevu platu - pomoć i nagrada za podizanje đeteta sa manjom vjerovatnoćom da stvori probleme. D&D teorija.
Old 18-04-12, 11:34   #54
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Da, poznato mi je to, najmanje sto drzava moze uradi jeste da ionako veliko oporezovanje plata svede na minimum. Jer u tom slucaju samo otac radi(ako radi). I ne samo to, no i otac ima pravo na placeno odsustvo pola godine(kako gdje). Logika je upravo u tom uredjenom drustvu. Zapad je zakon, svak radi svoj posao. Ako si slucajno tukao dijete, drzava ce ti ga uzeti pod svoje okrilje. Sto je bolje nego da ostane u porodici koja ne umije da se brine za njega.

Ali ono sto ja i dalje potenciram jeste ta ljubav prema djetetu, jer nju niko ne moze da nadoknadi kao otac i majka. I naravno soldarnost bliznjih. To ne treba da se razdvaja. Ali, ljudi su izgubili taj osjecaj. I naravno da dijete treba da upozna sto bolje svoje okruzenje, jer socializacija moze da ide samo u korist. Ono sto treba jeste imati uvid u svaku mogu aktivnost djeteta. A to kao odrasli uvijek mozemo, samo je pitanje da li i hocemo.

Leo Baskalja
Old 18-04-12, 11:36   #55
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Ja akcenat stavljam na onih 5% (ili manje) porodica koje su nezainteresovane, koje su isfrustrirane, koje su nesigurne, a uz to i iskompleksirane, mrzovoljne, ... sve kako ne valja.
Ajde budi iskren i kazi koliko je stvarno takvih porodica?

Leo Baskalja
Old 18-04-12, 11:40   #56
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Kako mi promače ovo.
Quote:
Tu si u pravu, bez obzira kakve bi situacije nalazili u vaspitanju, moraju da postoje jake institucije koje stite prava djece. To kod nas jos nema, ili je njihova uloga jako zanemarljiva. A gdje je problem, pa upravo u pojedincu i njegovom odnosu prema tome.

Dzaba ti svo insistiranje na promjenama(jacanju institucija) ako one dolaze spolja i nisu onaj faktor koji proolazi iz srzi samog drustva. I naravno da se tu postavlja vise pitanja, kao i uvijek, ali odgovornost necemo turati nekom drugom za nase licne propuste. Tako da u svakom slucaju mora da postoji kontrola zaduzenog organa, a pored toga i savjesni gradjani koji ce u svakom momentu da ukazu na los odnos kad je u pitanju nepravilan odnos samih roditelja prema djeci, kao svjedoci istih. Briga za sobstveno dobro je cesto briga i za drugacije drugo, nerazvojivo je.

A znas li sto ja mislim? Da mnoge majke i ocevi pogresno interpetiraju njima dati znacaj slobode i odluke koja se tice dobijanja naslijedstva. Niko ne spori pravo na to. Sta hocu da kazem jeste da slobodnu volju nije moguce razdvojiti od odgovornosti. A ako tome jos dodamo i solidarnost(koje je obiljeznje zajednistva i bliskosti)onda ne vidim zasto ne bi neko od bliznje familije, a majka i otac/baka i djed to jesu, imao i aktivniju angazovanost i ponudio svoju pomoc kad god zatreba. To treba da se prizeljkuje, sta vise, to se "mora" sa njigove strane. Moralno je i odgovorno. Znacaj obavezanosti.

I da se kratko vratim na pravo, na samostalnost i samostalne odluke, to nikako ne bi trebalo mjesati sa zreloscu. A to se stalno cini.
Čeka nešto, sloboda i pravo nose i odgovornost, a đeci da se štite samo prava? Ne može bogomi, no i đeca da imaju odgovornost. Primjerenu uzrastu i sposobnostima.

Veliš sve je u suštini odnos pojedinca prema problemu. Jeste. Al kad pogedaš da imaš saobraćajne znakove ograničenja koji služe za 10% poluprisutnih isfrustriranih i iskompleksiranih vozača da ih drže u brazdi, i da imaš 90% onih koji i sposobni i spretni da ih bezbjedno ne poštuju, al moraju da trpe zulum onih isčašenih. Ne pitaš se što će svakom saobraćajni znakovi, neka budu samo za one kojima trebaju? Upravo je u tome štos, institucije društva ne treba da pomažu Đuđi i nataši i sneguljici da podižu đecu, oni su svjesni po kakvom putu voze, no onima ostalima koji s nogom preko noge oće da podižu đecu, "premostićemo nekako, u redu je to".

Šta ti je srž društva ako nije porodica? Ko je obavezniji da se bori za zdravlje grane na kojoj sjedi? Upravo odatle treba da krene svaka promjena. I to od onih koji su u stanju da shvate i razloge i posljedice te promjene, a ne od onih drugih koji su u stvari klica problema.
Old 18-04-12, 11:42   #57
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Ajde budi iskren i kazi koliko je stvarno takvih porodica?
Nadam se da ih nema 5%.
Old 18-04-12, 11:45   #58
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Da, poznato mi je to, najmanje sto drzava moze uradi jeste da ionako veliko oporezovanje plata svede na minimum. Jer u tom slucaju samo otac radi(ako radi). I ne samo to, no i otac ima pravo na placeno odsustvo pola godine(kako gdje). Logika je upravo u tom uredjenom drustvu. Zapad je zakon, svak radi svoj posao. Ako si slucajno tukao dijete, drzava ce ti ga uzeti pod svoje okrilje. Sto je bolje nego da ostane u porodici koja ne umije da se brine za njega.

Ali ono sto ja i dalje potenciram jeste ta ljubav prema djetetu, jer nju niko ne moze da nadoknadi kao otac i majka. I naravno soldarnost bliznjih. To ne treba da se razdvaja. Ali, ljudi su izgubili taj osjecaj. I naravno da dijete treba da upozna sto bolje svoje okruzenje, jer socializacija moze da ide samo u korist. Ono sto treba jeste imati uvid u svaku mogu aktivnost djeteta. A to kao odrasli uvijek mozemo, samo je pitanje da li i hocemo*.
Dobro sad, malo se od zapada pravi egzotika, nije baš to tako robotizovano.
A ni ljubav prema đetetu ne mjere svi jednako.

* - I da li umijemo.
Old 18-04-12, 12:32   #59
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
Thanks (Received): 67
Likes (Received): 963
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Tačno. Al ajde sad ovako zamisli situaciju.
Mata, tata, đeca 11 i 13 godina. Nema baba, nema đedova.
Mama radi od 7.30 do 17.00, tata radi od 7.30 do 19.00.
Đeca u školu od 8 do 2.
Kladionica pod prozor, igranioca na ćošak.
Objasni mi kontrolu i mjeru od 2 do 5? Znam, vaspitanje, prevencija, itd, itd. Često to ne upali. Posmatraj prosječno (ne)zainteresovanog, (ne)umornog i (ne)isfrustriranog roditelja.
Djeca od 11 i 13 godina bez problema mogu biti sama kod kuce od 2 do 5.

Ako su roditelji do tog uzrasta odradili svoj posao kako treba.Moj sin ima 12 godina i znam o cemu pricam.

Nase je pravilo da se iz kuce ne izlazi napolje,niti pusta drustvo (osim dvojice provjerenih drugova) dok muz i ja dodjemo sa posla.
Old 18-04-12, 12:33   #60
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Čeka nešto, sloboda i pravo nose i odgovornost, a đeci da se štite samo prava? Ne može bogomi, no i đeca da imaju odgovornost. Primjerenu uzrastu i sposobnostima.
U kontekstu kako se buduci roditelji olako primaju uloga roditeljstva. Ako su nas jos sami roditelji dobijali iz ko zna kojih razloga, ne moraju to da cine i njihova djeca. Konstantno blizak odnos izmedju najblizih je nesto cemu ja pretendiram. A to se tek u nepogodnim situacijama(gubljena posla, vise rada) moze pokazati kao pun pogodak. Nista preko volje, uvijek sa voljom. Promisljenost u prvi plan.

Quote:
Upravo je u tome štos, institucije društva ne treba da pomažu Đuđi i nataši i sneguljici da podižu đecu, oni su svjesni po kakvom putu voze, no onima ostalima koji s nogom preko noge oće da podižu đecu, "premostićemo nekako, u redu je to".
Sto se mene tice, birokratiju mogu slobodno da ukinu, ali sto cemo sa onim problematicnim? Jeste da ih je mali procenat, ali svakako mogu cuda da ucine.

Quote:
A ni ljubav prema đetetu ne mjere svi jednako.
Nije jednaka, ali svako dijete treba da dobije bezuslovnu ljubav. To sto nije tako, o tome i zborimo.

Quote:
Dobro sad, malo se od zapada pravi egzotika, nije baš to tako robotizovano.
A znas li sto je dobro za zapadne ljude? Da mogu slobodno da izadju na izbore i da glasaju za onoga politicku struju za koju misle da najbolje prezentira ono za sto se i oni sami zalazu. To je za CG nepoznanica.

Quote:
Nadam se da ih nema 5%.
Quote:
* - I da li umijemo.
Sam si pitanje postavio.

Leo Baskalja

Last edited by vruc krompir; 18-04-12 at 12:34..
Old 18-04-12, 12:37   #61
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
A da, teba se zrtvovat za djecu. Evo licno jedan primjer... sestra mi ne radi upravo zbog djece. Bitnije joj je kaze da im posvjeti onoliko vremena koliko ona to i zahtjevaju. ali zato skripi sa materijalne strane na sve strane. Izgleda da joj je ta relacija majka - dijete najvaznija. Osjecaj da bude ispunjena kao majka.
Bravo za tvoju sestru!

Mene ove godine spasava kcerin produzeni boravak,ali od jeseni ozbiljno razmisljam da promjenim posao (zet ima privatni posao)i vise vremena posvetim djeci.
Old 18-04-12, 12:42   #62
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

@vk
Nepoznanica je nešto drugo - kako složit probleme redom kojim treba da se rješavaju.
Old 18-04-12, 12:46   #63
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Quote:
Taj koji bane, taj je zainteresovan. Tu frke nema, jer je bio zainteresovan i kad je bila sezona pelena, i sezona dubaka, i kad su vrane nosile zube, i uvijek će bit.
Tu rastu prototipovi problema.
A onda ti prototipovi sa sobom povuku sledećih 10% labilnih, koji biše da su mangpi, ali ih isto malo stra'. A ovako dobiju krila, podsticaj. Itd, lančana reakcija.
Eh,takvih problematicnih ima uvijek i svugdje...

Ovaj svijet nikad i nije bio bezopasno mjesto.

Djecu treba nauciti da prepoznaju ono sto je lose i da se toga cuvaju.
Ne brini,nisu oni tako naivni i povodljivi,pametniji su puno vise nego sto mi u roditeljskom strahu mislimo.
Samo sa njima treba jako puno razgovarati i uvijek imati sluha za njihove dileme,probleme,strahove,za ono sto se desava u skoli,u drustvu,napolju...

I kad malo saberemo i oduzmemo primjetimo vise dobre i pristojne omladine i djece,nego one druge.
Old 18-04-12, 12:50   #64
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Quote:
Svaka čast.
A vidiš, ta logika nije strana ni uređenom zapadu.
Ali!
Zapad ima službe i fondove koji presaberu, aha, otac radi, majka doma, 3 đeteta, 2 đaka, 1 student, tap - mjesečno još 70% primanja na očevu platu - pomoć i nagrada za podizanje đeteta sa manjom vjerovatnoćom da stvori probleme. D&D teorija.
Nismo provjeravali,ali jedan muzev i moj frend je rekao da u Japanu fakultetski obrazovane,a zbog podizanja djece nezaposlene majke dobijaju jako visoke novcane nadoknade od strane drzave.
Old 18-04-12, 12:58   #65
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
I kad malo saberemo i oduzmemo primjetimo vise dobre i pristojne omladine i djece,nego one druge.
Kažu ljudi, prva asocijacija na bajkera je da su znojavi, zanitovani, napadno istetovirani, agresivni i u grupi. Ta asocijacija implicira sledeću - svaki vozač motorcikla je bajker i treba ga se klonit. A u suštini, samo 1% svih njih su oni nalik bandama iz Mad Max I.
Tako da mi je sasvim jasno da su uličarčići u manjini, ali prvi padaju u oči i stvaraju zebnju. Ni malo neobična ili neočekivana reakcija.
Old 18-04-12, 12:59   #66
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
@vk
Nepoznanica je nešto drugo - kako složit probleme redom kojim treba da se rješavaju.
Pa dobro, odgovornost je vec ionako nad nama pojedincima. Jacati je dodatno, jacati ulogu familije izmedju samih clanova familije Sto znaci da ako vec zivimo u neuredjenom drustvu, da primarno zastitimo interes svog djeteta sto je vise moguce. A uz to pokazati i civilnu hrabrost, gdje god zatreba, ma koliko znajuci da nas to moze dovesti u neprilike.

Leo Baskalja
Old 18-04-12, 14:41   #67
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Quote:
Kažu ljudi, prva asocijacija na bajkera je da su znojavi, zanitovani, napadno istetovirani, agresivni i u grupi. Ta asocijacija implicira sledeću - svaki vozač motorcikla je bajker i treba ga se klonit. A u suštini, samo 1% svih njih su oni nalik bandama iz Mad Max I.
Tako da mi je sasvim jasno da su uličarčići u manjini, ali prvi padaju u oči i stvaraju zebnju. Ni malo neobična ili neočekivana reakcija.
Bajkeri su moja omiljena skupina...

A sto se tice ostalog,ovi losi jesu u manjini.
(Mislim na tinejdzere i maloljetnike);problem je,po meni,sto se nista konkretno ne cini da se takvi slucajevi 'izlijece',sankcionisu...niti oni niti njihovi roditelji/staratelji.

Ne znam koliko si u toku (jer sam shvatila da ne zivis u Cg),prosle su godine cetvorica gimnazijalaca iz Pg brutalno prebili svog vrsnjaka iz Ekonomske skole.
Evo se godinu dana roditelji ostecenog ucenika povlace po rocistima,sudovima i advokatima-nazalost nikakvog pomaka.

Mala nasilnicka bagra i njihovi neodgovorni roditelji cak i prijete pretucenom decku i njegovoj porodici.
Cak mu je i tetka (zato jer mu je tetka) ostala bez posla.
Old 19-04-12, 06:06   #68
Basta
MiM team Forumaš i po'

Basta's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Thanks (Received): 0
Likes (Received): 17
Basta na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Nisam primjetila da se iko ovdje zalaze da skola vaspitava djecu.
A nije to bilo upućeno vama diskutantima, nego onako, izraz rezignacije današnjim roditeljima.
Mada, tema odaje takav utisak, možda zbog ovoga

Quote:
Originally Posted by Derek_Trotter View Post
Mislim da drzava ne bi smjela da se previse oslanja na vaspitanje koje dijete stekne u porodici.
Drustvo po meni treba da radi preventivno da se takva djeca necim zainteresuju i da se skrene paznja na prave vrijednosti
Quote:
Originally Posted by Derek_Trotter View Post
Pa zar drustvu nije jeftinije da covjeka kojeg je familija propustila, izvede na pravi put.
Najiskrenije, sumnjam u to, ali to ipak ne znači da ništa ne treba preduzimati, ova vašapriča itekako ima smisla, samo će teško naći primjenu.

Quote:
Eto,ja sam suprotan primjer od tebe.I moja sestra,te razni prijatelji.
Mi smo djeca koja nismo toliko provodila vremena na ulici kao ti i tvoje drustvo.(Jesmo u prirodi,ali na ulici ne).
Pa smo i mi ostali normalni,socijalizovani,neki se bogme odlicno snasli u ovim smutnim vremenima...

Zapravo se sve nosi iz porodice.
Puno je vaznije koliko kvalitetno roditelj provodi vrijeme sa djecom (koliko sa njima razgovara,koliko su bliski i sl.) nego koliko vremenski provede uz dijete.
O tome i pričam. Dijete će se lako oduprijeti lošim uticajima ako su roditelji radili s njim kako treba od početka, ne tek kada primijete neke loše znake.

Quote:
Ja nisam za to da se djeca bez cilja klatare po ulicama,pretjerano besposlicarenje obicno izaziva dosadu i donosi vrlo lose ideje (cigare,alkohol,drogu,tuce...).
Za to sam da se oni napolju igraju.
Sto fali igranju kosarke,fudbala,voznje rola,lastisa,skolice...?

Pa to je to, na to sam i mislio, ne bukvalno na ulicu, mi smo sve to radili na „ulici“, između zgrada, na parkinzima itd., ajde de, nekad i na ulici. Znači, nekakve dječje aktivnosti koje nijesu organizovane od strane odraslih, već nešto što su sami odabrali ili smislili. Djeca se moraju na vrijeme učiti samostalnosti, pretjerano zaštićivanje i držanje u sigurnom okruženju po svaku cijenu im može mnogo štete napraviti.
Basta is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 07:51   #69
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Onda se Basta,nismo dobro razumijeli...

Naime,ja se iz svojeg djetnjstva sjecam grupica djece koja se bas nisu igrala (osim tapkanja slicica).
Uglavnom su lunjali po kvartu, odreda drugima kvarili igre,ulijetali djevojcicama medju lastise,izazivali tuce,iz prikrajka drugu djecu zadijevali i gadjali kroz neke cijevcice onim zelenim bobicama.
Ne velim da su svi odreda bili losa djeca,ali da su bili stetni-bili su.

Vecina njih kad su se zamomcili nisu imali pametnija posla od grupnog stajanja na coskovima (obicno ispred neke trafike),blejanja i komentarisanja sisa i pozadina djevojaka koje su prolazile.

Sretnem ih nekad i dandanas.
Bili su i ostali gradske dangube i niskoristi.
Old 19-04-12, 09:05   #70
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Kako, lako, samo im daš šibice

Eto ti citave filozofije. Stvarati adekvatne uslove(putem dobrog planiranja), a ne se ponasati kao sto to neki roditelji rade tako sto, ne samo sto nemaju sistematske uslove, vec i cesto nemaju strpljenja. Muka mi je gledat takve. Zbog njihove uskogrudnosti ispastaju sama djeca.

Leo Baskalja
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules