MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 22-03-12, 06:02  
Hronično kašnjenje
Basta Basta is offline 22-03-12, 06:02

Jeste li od onih što kasne ili od onih kojima kasne?
Kasnite li rijetko, često ili stalno?
Kakav je to profil osobe koja to konstantno radi svojim poznanicima, prijateljima i saradnicima?
Kolika je vaša tolerancija u takvim situacijama i kako sprečavate da vam se to ponovi?

Basta's Avatar
Basta
MiM team Forumaš i po'
Registrovan: Jan 2012
Thanks (Received): 0
Likes (Received): 24
Pregledi: 3046
Reply With Quote
Old 23-03-12, 07:34   #21
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
Thanks (Received): 161
Likes (Received): 1476
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Basta View Post

Pomaže, vidiš i sama da stigneš na vrijeme kad ti je stalo kakav ćeš utisak ostaviti i kad ti je stalo da nekoga ne naljutiš. Ovi o kojima ja pričam ne prave tu razliku. Zato i ne znam kako reagovati.

I ti o kojima pricas sigurno bi znali napraviti razliku.

Problem je u tome sto mu nije stalo kakav ce utisak ostaviti na tebe,Marka,Janka,curu,kogalivec...
Uvijek kod vas prolazi bez sankcija i ozbiljnijih problema,na vasu ljutnju i dignuti nos je odavno navikao.

Ponasa se tako prosto zato jer mu moze biti.
Vi ste mu to dozvolili.
Old 23-03-12, 13:32   #22
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Thanks (Received): 7
Likes (Received): 2418
Demo has disabled reputation

Quote:
Kasnite li rijetko, često ili stalno?
Kakav je to profil osobe koja to konstantno radi svojim poznanicima, prijateljima i saradnicima?
Kolika je vaša tolerancija u takvim situacijama i kako sprečavate da vam se to ponovi?
Rijetko kasnim, a drugima tolerišem sve sem bezobrazluk. Bitno mi je da se osoba zaista trudi stići na vrijeme, pa ako i ne uspije, nije frka, imam ja strpljenja.

Quote:
Pa nije baš da imaju toliko visok stepen tolerancije, najčešće se s njim ne dogovaramo za fiksne termine, jer se više znamo u dušu i jasno je kako će dogovor završit. Odlasci posle 15 minuta nijesu imali efekta, ni razgovori, ni svađe na kraju krajeva, to je nešto što nikako ne mogu shvatiti. Problem je kad je situacija takva da ga moraš čekat, kad od njegovog dolaska na vrijeme zavisi naredna obaveza, znači upozoriš ga na to i opet zakasni. Ali, pazi, kad se pojavi on ima čitavu listu razloga zbog kojih nije stigao, i kad provjeriš to je stvarno tako, samo što bi normalna osoba sve to ili zanemarila, ili odložila, ili završila ranije. Da želi, mogao bi stići i pored svega toga, ali izgleda ili ne želi, ili ne može.
Nije da im može biti, trpi on stalno posledice svoje mane, ali ne mijenja se.
Isti je slučaj sa mojom sestrom. Čitavog života kasni i izluđuje sve oko sebe, a otkako ima djecu još je gora, sad valjda u tome nalazi neko opravdanje. Nije neodgovorna kad su druge stvari u pitanju, dobra je i korektna osoba, ali po pitanju kašnjenja totalno nepopravljiva. Imam utisak da je njena percepcija vremana nekako poremećena, da njoj djeluje da može završiti ono što je započela i stići na vrijeme, samo što ta procjena nikada nije tačna.
Za izlaske je odavno već ne čekamo, pođemo bez nje, a ona naknadno dođe sama, ali opet ne valja. Mi sve završimo s večerom dok se ona pojavi i sad bi trebalo ići dalje, ali ne, treba sačekati da naruči, pa da joj stigne jelo, pa da pojede (a jede ubijbože sporo), pa da joj se malo slegne... nikad u dom.
Nekako i to, ali ona je kasnila na prigode gdje nikako ne bi smjela, na krštenje svog djeteta, na rođendanske proslave (pa svekrva dočekuje goste umjesto nje), na zakazane preglede, ma svuda. Bilo posledica ili ne, ona je ista.

Otprilike jedno dvadesetak posto ljudi ima problem s kašnjenjem, ali većina njih taj problem prevaziđe. Oni koji to ne uspiju su ili u ovim grupama što je naveo Mariner:

Quote:
2. Ucestalo kasnjenje zbog nemarnosti ili neshvatanja ozbiljnosti da osoba koja ceka nalazi se u jako neugodnoj situaciji.
Trapavi ,sponatani,ljeni ljudi koji u biti ne rade to zbog zlobe ili nekih njima poznatih razloga ,jednostavno nemaju potpunu svijest o svojim postupcima, ali ponekad se mogu korigovati ako im se ozbiljno podvuce kritikom to ponasanje.
Dakle, slabe organizatorske vještine, nesnalaženje u vremenu i loša usredotočenost na obaveze. Takvima bilo što može skrenuti pažnju i poremetiti plan.

Quote:
3. Tendenciozna kasnjenja zbog potrebe da se drugi stave pod kontrolu i posjedovanje. Ovi znaju i mogu doci na vrijeme ali nece,namjerno doziraju kasnjenja da bi testirali koliko posjeduju onoga koji ceka i koliko se s njim moze manipulisati u svom oblicima. Ja sam neko i nesto i ja odlucujem o svemu !
Ovi su česti, koriste se pasivnom agresijom da dokažu svoju vrijednost i drugima i sebi. Uživaju u osjećaju važnosti, jer, eto, ništa ne može početi bez njih, oni su u centru pažnje.

ili u ovim:

4. nesigurni ljudi, koji kasne jer žele izbjeći rizik da oni nekoga čekaju, to u njima izaziva osjećaj odbačenosti i manje vrijednosti.

5. oni koji moraju stalno biti nečim uposleni, imaju potrebu da iscijede svaki trenutak i uživaju u last-minute frci.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 14:40   #23
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Thanks (Received): 88
Likes (Received): 396
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Tako je , bitne su i te 4. i 5.tacke.
Motiva ima raznih..
.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 18:01   #24
Basta
MiM team Forumaš i po'

Basta's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Likes (Received): 24
Basta na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Kakva je to obaveza koja zavisi od osobe koja je toliko neodgovorna?
Kakav se to ozbiljan posao moze zavrsiti sa tako neozbiljnom osobom?
Nema tu nikakvih ozbiljnih poslova, ali ima obaveza druge vrste, mora ih biti kad su nam životi već dugo isprepleteni. Ne radi se o površnim poznanicima, već o osobi za koju bi praktično sve učinio, a i on za mene, što se već mnogo puta pokazalo, znači, sve samo ne ovo.
Onda mi nekako glupo da to pokvarim nekakvim ultimatumima i svađama, ali to ne znači da mi ne dođe da ga stisnem za vrat kad me tako izludi.
Ne znam, svega mi, nadao sam se da ću bar shvatiti razlog tome, možda bi bilo manje tenzije, pošto mislim da se neće promijeniti nikad.

Quote:
Originally Posted by Demo View Post
4. nesigurni ljudi, koji kasne jer žele izbjeći rizik da oni nekoga čekaju, to u njima izaziva osjećaj odbačenosti i manje vrijednosti.
Znao sam jednu takvu, njen je rezon bio da kad već neko nekoga mora čekati, onda je bolje da čekaju nju, no da ona čeka.
Basta is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 20:27   #25
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Likes (Received): 49
Alessandra uskoro postaje slavan

Trudim se da ne kasnim i to mi uspeva, osim ako se zaglavim u saobracaju, sto se retko dogadja. Kada neko kasni, cekam deset minuta, onda zovem, gde je, jer mislim, sigurno ima neki razlog zasto kasni. Ako se radilo o decku, nisam cekala duze od pet minuta i odlazila sam. Sa 19 godina sam imala jednog koji je notorno kasnio, a ja budala, uvek sam ga cekala. Dugo mi je trebalo da shvatim da kasni zato sto mu u stvari nije stalo do mene i jednog dana mu kazem da ne bih volela da zakasni danas, jer ga necu cekati. Naravno, zakasnio je i ja sam otisla – za uvek. Nedeljama nije mogao da razume zasto je problem sto kasni, ali nikakvim obecanjima nije mogao da me natera da se predomislim. Posle toga mi se samo jednom desilo da je jedan zakasnio. Ja sam otisla posle pet minuta, a on je pao u fras kako sam mogla to da uradim. Posle mu se to vise nije desilo. Danas postoje mobilni, pa svako moze svakome da se javi, ako se nesto nepredvidjeno desi, ako to ne uradi, smatram da je u pitanju nepostovanje.
Old 14-04-12, 13:55   #26
Margarita
MiM team Forumaš

Margarita's Avatar

Registrovan: Apr 2012
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 21
Margarita na dobrome putu

Ponekad kasnim, ponekad meni kasne, ništa tragično.
Ako kasnim više od 5 minuta javim se i objasnim razloge, s tim što se to sve ređe dešava.
Sad sam odlična kakva sam nekada bila, ranije sam baš često kasnila.
Kada je posao ili druge obaveze u pitanju, prilično sam tačna, još niko nije trpio zbog moje neorganizovanosti.
Margarita is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 23:10   #27
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 226
Likes (Received): 5159
Zor_djevojka has disabled reputation

Ja sam jedna od onih koja bi se uvrijedila da mi neko uputi 'nemoj kasniti, budi tačna'...
ne znam za druge, ali ja jednostavno ne mogu da se oslonim na osobu koja ne može da dođe na određeno mjesto u određeno vrijeme.
Čini mi se da ljudi misle da su zanimljiviji i ljepši ako zakasne..
.
Voli te tvoja zver
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 08:33   #28
Superwoman
MiM team Forumaš i po'

Superwoman's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Thanks (Received): 3
Likes (Received): 11
Superwoman na dobrome putu

Hronicno kasnjenje je nekulturno...odraz vaspitanja....odnosa prema osobi koja ceka...ja nikad nisam zakasnila...ni sa placanjem racuna a kamoli na drugi nacin...
Old 19-07-12, 00:03   #29
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Thanks (Received): 231
Likes (Received): 2609
Paramanand has disabled reputation

Tačnost je mjera kojom se pokazuje koliko se neko poštuje.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules