MADEinMONTENEGRO.com

MADEinMONTENEGRO.com (http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/index.php)
-   Roditeljski kutak (http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Kako djecu udaljiti od ulice (http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/showthread.php?t=14895)

Derek_Trotter 15-04-12 22:04

Kako djecu udaljiti od ulice

Mislim da drzava ne bi smjela da se previse oslanja na vaspitanje koje dijete stekne u porodici. Kako ima primjernih porodica tako ima i onih drugih gdje otac maltretira majku i cijelu familiju. Gdje se majka ne savija kuci ili gdje otac pije ili se kocka.
Drustvo po meni treba da radi preventivno da se takva djeca necim zainteresuju i da se skrene paznja na prave vrijednosti jer ce u protivnom imati velike probleme sa takvima, jer je velika sansa da budu potencijalni problem (citaj teret) za drustvo.

Mislim da ministarstvo treba to da osmisli sto vise dodatnih aktivnosti koje se djeci mogu nuditi na raspolaganju i da ta dodatna nastava bude obaveznog karaktera.
I sad ima dosta sekcija po skolama ali one nisu obavezne i problematicna ce djeca radije lutati oko skole nego li se ukljuciti u neku od njih.

Soul 15-04-12 23:36

Tesko ce drzava uradit nesto sto je protiv njihovog interesa, kocka, akohol, izlasci itd im donosi pare a njih samo pare interesuju, da ih narod interesuje nebi ga unistavali i krali, no bi odavno nesto po tom pitanju preduzeli.

Nema vise humanosti, samo se gleda kako uzeti pare od naroda, u zadnje je ocigledan primjer u saobracaju i novim zakonima - kaznama. Samo pare da se uzmu na razne sitnice umjesto da izadju u susret narodu pa ovisno koja je kazna da mu auto bude oduzeto na nekoliko sati - dana jer to nije zlocin, niti je prema nekom bio nasilan da bi trebao biti zadrzan u zatvor ako ne plati, KO SU ONI DA ODUCUJU U NAShE IME!!!!

Oni trebaju da nas slusaju i rade kako im kazemo, nismo robovi, zahvaljujuci njima postoji kriminal i ostali problemi u drzavi, oni su kreirali probleme i na te probleme stvaraju nove zakone koji dovode do novih problema, ne zele da prihvate cinjenicu da su ONI GLAVNI PROBLEM i da njih treba promjenit a ne nadodavat, pa bi se sve dovelo u red.

Narod treba da ustane i kaze dosta, treba nam Vlast koja ce slushat narod i postupat po volji naroda, gdje ce svaki policajac ispostvat gradjanina a ne mu naredjivat i imat autoritet. Narod ima autoritet jer mi smo drzava, bez nas ne bi bilo drzave.

Treba stati sa nacionalizmom, vjerskom podjelom, svi smo mi braca i sestre, svi smo ljudi. Dosta nam je njihove igre podjeli pa vladaj, vrijeme je da se ujedinimo i kazemo DOSTA JE. Da postavljamo Inteligentne humane ljude na vlasti, da te kazna sljeduje kad direktno ugrozis drugu osobu na bilo koji negativni nacin a ne da budemo kaznjavani od strane nametnute izmisljene ustanove koja nalaze zakone samo radi njihovog interesa a ne interesa naroda.

Svi smo svijesni i odgovorni, svi znamo sta je dobro a sta lose, ne trebaju nam oni diktirat sta i kako, odavno smo se civilizovali. Zbog njih postoji bjeda i problemi u porodicama jer gledaju svoj interes, vlast i dominaciju nad stanovnistvom.

Kad se oslobodimo njih i kad stari korumpirani zakoni budu ponisteni i novi humani uvedeni, tada cemo znati sta je dobar zivot, sloboda i drzava gdje je narod ujedinjen.

Tašana 15-04-12 23:46

Ne treba djecu udaljavati od ulice nego ulicu pribliziti djetetu. Sto svoju, sto okolne. Da su sigurne i bezbjedne za njih. A ovo, rekla - kazala... ovo ce drzava a ono drustvo treba mozes okaciti macku o rep, sto bi stari rekli...

Yosemite Sam 16-04-12 05:44

Quote:

Originally Posted by Derek_Trotter (Post 1191145)
Mislim da drzava ne bi smjela da se previse oslanja na vaspitanje koje dijete stekne u porodici. Kako ima primjernih porodica tako ima i onih drugih gdje otac maltretira majku i cijelu familiju. Gdje se majka ne savija kuci ili gdje otac pije ili se kocka.
Drustvo po meni treba da radi preventivno da se takva djeca necim zainteresuju i da se skrene paznja na prave vrijednosti jer ce u protivnom imati velike probleme sa takvima, jer je velika sansa da budu potencijalni problem (citaj teret) za drustvo.

Mislim da ministarstvo treba to da osmisli sto vise dodatnih aktivnosti koje se djeci mogu nuditi na raspolaganju i da ta dodatna nastava bude obaveznog karaktera.
I sad ima dosta sekcija po skolama ali one nisu obavezne i problematicna ce djeca radije lutati oko skole nego li se ukljuciti u neku od njih.

Đeca su otvorenog shvatanja i instinktivno se drže devize da je bolje džabe ležat, no džabe radit. Način da se iz tog stanja rađeg nerađenja izvuče do stanja svrsishodnog delanja je da ih se motiviše tako da se osjete dobro, korisno i ispunjeno rezultatima svog rada, bilo da prave kartonske kućice i crtaju prirodu, idu u hor, na sport, strane jezike, kurseve poslastičarstva, dobrotvorni rad, ...

Ovo vučje vrijeme u kojem su roditelji preokupirani borbom za egzistenciju nosi probleme koje jedino zajedno mogu da riješe i porodica, i prijatelji, i škola, i društvo u cjelini. Kolektivna zdrava svijest prepoznavanja značaja đece u sveukupnom društvenom miljeu. Iako se na ulici mogu naučiti neke u vučjem vremenu korisne "vučje" vještine đeca nema šta da traže na ulici. Bez obzira kako ulica bila sređena, đeci je bolje i sigurnije da su pod krovom. Naravno, ne pod staklenim zvonom, nego izbalansirano.

Smatram da je najveći dio tereta i dalje na roditeljima, iako su, zbog okolnosti koje nijesu pod roditeljskom kontrolom, "ingerencije" roditelja znatno sužene. Naravno, roditelji imaju i najveću odgovornost, pa samim tim i najveći dio vaspitnog kolača njima pripada, ali ako roditelj zarad obezbjeđivanja egzistencije sa đecom provodi ne više no 2 ili 3 sata dnevno i ako đeca u školi borave 6 sati dnevno, ostaje onih 4-5 sati kad neko treći mora da vodi računa o đeci. Obično se kaže idi kod babe i đeda. Ali ako njih nema, je li to škola? Ako je škola je li to vannastavna aktivnost? Je li to vanškolska aktivnost ako nije škola? Ko kontroliše vanškolske aktivnosti? Je li to opet škola, je li neka služba koja objedinjuje i aktivnosti i mjesta za izvođenje aktivnosti i sportske terene i biblioteke i bla bla? Ako je neka služba, je li to državna služba, ko daje inicijativu, da li su to roditelji ili državna uprava - Ministarstvo prosvete, Ministarstvo za omladinu?

Kao što reče Derek, treba đeci ponuditi čitav dijapazon aktivnosti koje će im energiju usmjeriti u neki koristan i svrsishodan rad, podspješiti kreativnost, probuditi talente u njima, motivisati ih, a inicijativa za to mora da bude usaglašena između roditelja i organa društva.

Basta 16-04-12 07:57

Quote:

Originally Posted by Yosemite Sam (Post 1191201)
Naravno, roditelji imaju i najveću odgovornost, pa samim tim i najveći dio vaspitnog kolača njima pripada, ali ako roditelj zarad obezbjeđivanja egzistencije sa đecom provodi ne više no 2 ili 3 sata dnevno i ako đeca u školi borave 6 sati dnevno, ostaje onih 4-5 sati kad neko treći mora da vodi računa o đeci. Obično se kaže idi kod babe i đeda. Ali ako njih nema, je li to škola? Ako je škola je li to vannastavna aktivnost? Je li to vanškolska aktivnost ako nije škola? Ko kontroliše vanškolske aktivnosti? Je li to opet škola, je li neka služba koja objedinjuje i aktivnosti i mjesta za izvođenje aktivnosti i sportske terene i biblioteke i bla bla? Ako je neka služba, je li to državna služba, ko daje inicijativu, da li su to roditelji ili državna uprava - Ministarstvo prosvete, Ministarstvo za omladinu?

Kao što reče Derek, treba đeci ponuditi čitav dijapazon aktivnosti koje će im energiju usmjeriti u neki koristan i svrsishodan rad, podspješiti kreativnost, probuditi talente u njima, motivisati ih, a inicijativa za to mora da bude usaglašena između roditelja i organa društva.

Sve je to lijepo na priči, ali je u našim uslovima totalno neizvodivo. Sve te dodatne aktivnosti uključuju angažovanje dodatnog kadra, i dodatne smještajne kapacitete (a škole uglavnom rade u dvije, ili čak tri smjene, tj. sa nekakvim međusmjenama). Država jedva finansira i postojeće stanje, o dodatnim troškovima sigurno neće ni razmišljati.

Supernova 16-04-12 08:18

Sve je do roditelja...Drustvo u sirem smislu svakako nosi dio odgovornosti, ali bez adekvatnog nadzora i usmjeravanja roditelja, drustvo ne moze da utice u tolikoj mjeri.

Dijete ne radi ono sto roditelji govore, vec ono sto roditelji rade i na izvjestan nacin kopira obrazac njihovog ponasanja...

Ako u domu vlada harmonicna atmosfera, gdje se ukucani redovno okupljaju oko trpeze ili se praktikuju porodicne posjete i druzenje sa clanovima familije, dijete ce samo biti privuceno da boravi sto vise u domu i da pronadje aktivnosti kojima ce ispuniti vrijeme, jer ce osjecati da pripada tom okruzenju...

Osjecaj pripadnosti je ono sto dijete usmjerava prema odredjenoj socijalnoj kategoriji, a roditelji treba da mu pomognu da izrasta u samopouzdanu i voljenu osobu sa snaznim osjecajem identiteta, u tom slucaju dijete nece imati potrebu da svoju potvrdu trazi na ulici i medju pogresnim ljudima...

Yosemite Sam 16-04-12 09:37

Quote:

Originally Posted by Basta (Post 1191208)
Sve je to lijepo na priči, ali je u našim uslovima totalno neizvodivo. Sve te dodatne aktivnosti uključuju angažovanje dodatnog kadra, i dodatne smještajne kapacitete (a škole uglavnom rade u dvije, ili čak tri smjene, tj. sa nekakvim međusmjenama). Država jedva finansira i postojeće stanje, o dodatnim troškovima sigurno neće ni razmišljati.

Molotov bi rekao "E, ali upirem prstom." :D

Sve je tačno što si rekao, ali promjeni prethodi inicijativa. Ona mora da potekne od zainteresovanih strana. Ko je više zainteresovan, roditelji ili društvo - pitanje je sad. Mislim da i jedni i drugi treba da su jako zainteresovani, ali društvo malo više, jer je na društvu da vodi računa o sopstvenom zdravlju, a zdravo društvo ne raste na ulici.

Ono što je na roditeljima je da pokrenu individualnu inicijativu, ako su zainteresovani. Da obijaju pragove, daju primjer, kamče sredstva, objašnjavaju, iniciraju, a na društvu je da kanališe i objedinjuje te inicijative, da stvara institucionalni okvir da se te incijative sprovode i da opredjeljuje pomoć za njihovo ostvarenje. To nije ni malo naivna stvar.

Jebenliga, jesu li Crnoj Gori važnije nove škole ili da se Deripaška vadi iz dugova?

Yosemite Sam 16-04-12 09:44

Quote:

Originally Posted by Supernova (Post 1191211)
Sve je do roditelja...Drustvo u sirem smislu svakako nosi dio odgovornosti, ali bez adekvatnog nadzora i usmjeravanja roditelja, drustvo ne moze da utice u tolikoj mjeri.

Bravo, na društvu je da podrži i pomogne, ali roditelji treba da potegnu. Tamo đe roditelji ne mogu/neće/ne umiju da potegnu, onda društvo treba da potegne malo više, ali ne mogu ni jedni ni drugi biti isključeni iz igre.
Quote:

Originally Posted by Supernova (Post 1191211)
Osjecaj pripadnosti je ono sto dijete usmjerava prema odredjenoj socijalnoj kategoriji, a roditelji treba da mu pomognu da izrasta u samopouzdanu i voljenu osobu sa snaznim osjecajem identiteta, u tom slucaju dijete nece imati potrebu da svoju potvrdu trazi na ulici i medju pogresnim ljudima...

Ima mnogo istine u ovome što si napisala.

p.s. Okle prepisuješ si? :D

Supernova 16-04-12 10:26

Quote:

Originally Posted by Yosemite Sam (Post 1191226)
Bravo, na društvu je da podrži i pomogne, ali roditelji treba da potegnu. Tamo đe roditelji ne mogu/neće/ne umiju da potegnu, onda društvo treba da potegne malo više, ali ne mogu ni jedni ni drugi biti isključeni iz igre.

Društvo ima svoje institucije koje ne mogu nadoknaditi ono što roditelji propuste.

Kroz posao sam se često sretala sa raznim kategorijama maloljetnih delikvenata, uglavnom su to djeca koja su odrastala u domu za nezbrinutu djecu, odnosno djeca koju su roditelji napustili ili su im oduzeta zbog nebrige, isto tako djeca koja poticu iz narusenih i problematicnih porodica ili su ih, pored zivih roditelja, odgajali nane i dede i sl...dakle, skoro stoprocentno je u pitanju nedostatak roditeljske brige i podrske...Kada se drustvo ukljuci, ono uglavnom djeluje na posljedicu, tesko se moze preventivno djelovati kada su u pitanju kategorije maloljetnih prestupnika jer su oni vec gotov proizvod sa duboko razgranatim korijenjem...

Najvrednije stvari su nematerijalne prirode i ne mogu se kupiti novcem, tako i drustvo ne moze pojedincu ponuditi nikakvu zamjenu za uskracenu roditeljsku ljubav, brigu i paznju koja je neprocjenjiv faktor za formiranje zdrave licnosti. Bez obzira koliko jedna zemlja bila bogata, svaka se suocava sa ovakvim problemima, bogatstvo nije nikakav preduslov niti garancija da cemo imati zdravog pojedinca ili grupu, mozda bogatstvo samo zna ljepse da zamaskira...

Yosemite Sam 16-04-12 10:32

Da, ali u bogatom društvu akcenat nije na preživljavanju (fizičkom, duhovnom) nego na poboljšanju i razvoju. E, sad, da li treba prvo preživjeti, pa poboljšavati, ili treba uporedo ... odgovor je jasan. Svi su živi, tj. već preživjeli. Znači, treba u startu raditi na sebi. Tj. đeci, tj. društvu.

Derek_Trotter 16-04-12 10:53

Quote:

Originally Posted by Basta (Post 1191208)

Pa zar drustvu nije jeftinije da covjeka kojeg je familija propustila, izvede na pravi put. Koliko drustvo treba da plati kasnije inspektore da ga lociraju i policajce da ga hapse. Koliko treba da se plate sudije, tuzioci, advokati. Onda koliko treba drzava da ga hrani i oblaci po zatvorima. Koliko kostaju oni zivoti koje su mozda zbog kriminala ugasili ili koliko treba platiti ljekove, doktore, bolnicare, da zakrpe one koje su u obracunu unakazili. Da ne pricam ako su krenuli putem droge koliko je tu novca izgubljeno tj dato dilerima. Koliko drustvo kostaju ustanove za odvikavanje ... itd. itd.

Zato mi se cini da je puno jeftinije zaposliti visak ljudi koji su u drzavnim organima kao i onih koji su na birou i ukljuciti ih u te obavezne vanskolske aktivnosti kao predavace ili vaspitace. Naravno bio bi napravljen centar za njihovu obuku. Njihovim djelovanjem bi drustvo u cjelini bilo jace, zdravije i efikasnije.
Mislim da je to puno manja cijena za cijelo drustvo a kad smo jaci kao drustvo onda ce nam i standard biti jaci pa se sve moze finansirati na jos vecem nivou.

Dekster 16-04-12 10:59

Quote:

Originally Posted by Derek_Trotter (Post 1191249)
Pa zar drustvu nije jeftinije da covjeka kojeg je familija propustila, izvede na pravi put. Koliko drustvo treba da plati kasnije inspektore da ga lociraju i policajce da ga hapse. Koliko treba da se plate sudije, tuzioci, advokati. Onda koliko treba drzava da ga hrani i oblaci po zatvorima. Koliko kostaju oni zivoti koje su mozda zbog kriminala ugasili ili koliko treba platiti ljekove, doktore, bolnicare, da zakrpe one koje su u obracunu unakazili. Da ne pricam ako su krenuli putem droge koliko je tu novca izgubljeno tj dato dilerima. Koliko drustvo kostaju ustanove za odvikavanje ... itd. itd.

Ja bi to posla,ka što ti neđe reče, da priprema teren za autoput.

Derek_Trotter 16-04-12 11:37

Hehehe. Imalo bi tu posla i za njih ali kad navrse 18 godina:)

arwen 16-04-12 12:28

Ima dovoljno vanskolskih aktivnosti za djecu,sto besplatnih po skolama,sto papreno skupih koje im placaju roditelji.
Svak za sebe moze ponesto naci,odnosno za svoju djecu.

Djeca su prvenstveno obaveza roditelja i familije.
Ako oni zakazu,onda 'uskace' drzava sa svojim sluzbama.

Licno bih dala veca ovlastenja Socijalnim radnicima i sluzbama,a takodje bih poostrila zakone za maloljetnike i njihove roditelje.

Tuzno je i zalosno sto niko ne odgovara za dijete sa nasilnickim ponasanjem,a takvih su nam skole pune.

Ne,nije ulica najopasnije mjesto za dijete;skola nije puno bezbjednija.

Nasilna djeca obavezno moraju ici psihologu,a i njihovi roditelji.Cesce su oni problem od svoje djece.
Obavezno bih po skolama uvela drustveno koristan rad za takve klince: ciscenje dvorista,ucionica,klupa...
Njihove roditelje obavezno novcano kaznila i zakonski sankcionisala.

Jesam za djecija prava,i sama sam roditelj,ali ovo kod nas lici na totalnu anarhiju...

arwen 16-04-12 14:38

Quote:

Originally Posted by bajo (Post 1191251)
Ja bi to posla,ka što ti neđe reče, da priprema teren za autoput.

Mogu besplatno brati breskve i grozdje na Plantazama.

Das im dnevno 2 lanc paketa i 5 litara vode,bude jeftinije od uvezene radne snage.

A po pitanju edukacije i preodgajanja - nemjerljivo.:biggrin:

sneguljica 17-04-12 00:56

Quote:

Originally Posted by Derek_Trotter (Post 1191145)
1,Mislim da drzava ne bi smjela da se previse oslanja na vaspitanje koje dijete stekne u porodici. Kako ima primjernih porodica tako ima i onih drugih gdje otac maltretira majku i cijelu familiju. Gdje se majka ne savija kuci ili gdje otac pije ili se kocka.
2.Drustvo po meni treba da radi preventivno da se takva djeca necim zainteresuju i da se skrene paznja na prave vrijednosti jer ce u protivnom imati velike probleme sa takvima, jer je velika sansa da budu potencijalni problem (citaj teret) za drustvo.

3.Mislim da ministarstvo treba to da osmisli sto vise dodatnih aktivnosti koje se djeci mogu nuditi na raspolaganju i da ta dodatna nastava bude obaveznog karaktera.

nešto me mrzjelo da kvotujem post po djelovima pa sam boldovala djelove na koje odgovaaram:
1.Ovo smatram potpuno pogrešnim, jer djeca moraju iz porodice steći prva i osnovna saznanja, a bogami, porodica ih mora i dalje usmjeravati! Dobro društvo je tu da ih dodatno motiviše, da im da vjeru u dobro sjutra ali nikako bez potpore porodice!
Uostalom, ako neko dijete preživljava torture i svjedok je nasilja u porodici ili je ono samo objekat maltretiranja, onda teško da postoji toga za što bi društvo njega uspjelo da zainteresuje i da ga smiri i "izvadi" ga iz njegove tužne is surove tegobne svakodnevnice....a đe će poslije da se vrati siroto?! U porodicu, naravno, među manite roditelje i među braću i sestre koji su u istom sosu!
Društvo bi prije trebalo da poradi na tome da se NE DOZVOLI da ijedno dijete bude maltretirano, da se sprovede socijalna politika a i kaznena bogami, protiv neodgovornih roditelja, a za dobrobit djece! Oduzimanje djece od takvih roditelja i smještaja roditelja u kaznene institucije...ako su imalo normalni, i žele da održavaju veze sa svojom djecom, viđenje sa djecom ali samo u prisustvu nadležnih lica i u prostorima koja djecu neće asocirati na ono đe im roditelji borave:)

2.Mislim da puko nametanje obaveza djeci neće donijeti neki rezultat jer već gore rekoh, dijete mora poslije kući da ide! Uz porodicu koja je problematična skoro je pa sigurno da ćemo imati sjutra problematičnog građanina! Naravno, imamo i slučajeva đe se djeca baš takvih roditelja pokažu kao dobri građani i obratno bogami, ali sve u svemu, roditeljska pažnja i vođenje računa o svom porodu je najbitnija karika u tom lancu:)

3.Slažem se sa ovim jer treba djecu zainteresovati i treba im osmisliti dosta aktivnosti i uvijek sam za vanškolske aktivnosti, ali samo da se djeca poslije vrate u ZDRAVU porodicu!

Basta 17-04-12 05:57

Quote:

Originally Posted by Yosemite Sam (Post 1191223)
Sve je tačno što si rekao, ali promjeni prethodi inicijativa. Ona mora da potekne od zainteresovanih strana. Ko je više zainteresovan, roditelji ili društvo - pitanje je sad. Mislim da i jedni i drugi treba da su jako zainteresovani, ali društvo malo više, jer je na društvu da vodi računa o sopstvenom zdravlju, a zdravo društvo ne raste na ulici.

Ono što je na roditeljima je da pokrenu individualnu inicijativu, ako su zainteresovani. Da obijaju pragove, daju primjer, kamče sredstva, objašnjavaju, iniciraju, a na društvu je da kanališe i objedinjuje te inicijative, da stvara institucionalni okvir da se te incijative sprovode i da opredjeljuje pomoć za njihovo ostvarenje.

Quote:

Originally Posted by Derek_Trotter (Post 1191249)

Zato mi se cini da je puno jeftinije zaposliti visak ljudi koji su u drzavnim organima kao i onih koji su na birou i ukljuciti ih u te obavezne vanskolske aktivnosti kao predavace ili vaspitace. Naravno bio bi napravljen centar za njihovu obuku. Njihovim djelovanjem bi drustvo u cjelini bilo jace, zdravije i efikasnije.
Mislim da je to puno manja cijena za cijelo drustvo a kad smo jaci kao drustvo onda ce nam i standard biti jaci pa se sve moze finansirati na jos vecem nivou.

Isto za obojicu:
potpuno ispravno viđenje stvari, i načelno bih se složio, ali je to daleko, predaleko od realizacije. Sve i da roditelji prepoznaju korist od te inicijative, država neće sigurno. Neće zato što se u vrijeme krize ne ulazi u takve poduhvate, ne u situaciji kad se ni postojeći prosvetni kadar nema odakle platiti.
Ne možemo maštati o idealnoj situaciji i idealnim rešenjima u ovom trenutku, sa onakvom promajom u budžetu, veća je vjerovatnoća da ćemo dočekati nerede i haos kao u Grčkoj, nego poboljšanje na bilo kom planu. Čak i da nije kriza, siguran sam da u ovoj zemlji nema tog ministarstva koje bi se upustilo u tako krupan poduhvat da bi se sanirala šteta na malobrojnom procentu đačke populacije koja je dokazano zastranila. Imajući u vidu kako smo ažurni na svakom planu, vjerujem da ne postoji ni valjana statistika o poremećajima ponašanja i kriminalitetu kod učenika.
A preventiva je ipak nešto što se mora obavit u porodici, ako ona zakaže, društvo to ne može izvaditi.

Derek_Trotter 17-04-12 08:59

Sta mislite, da li ce se vremenom broj kvalitetnih, uzornih porodica povecavati ili smanjivati?
Ako analiziramo porodice prije 20-30 godina i danas, mislim da cete se sloziti da ih je tada bilo puno vise onih primjernih nego danas.
Nije to samo kod nas. U svijetu je na snazi negativna selekcija. Mozda nje nismo svjesni ali je najbolje da odgledate film Idiocracy i bice jasno o cemu pricam.
Svijet ide ka toj idiokratiji i to je neminovno. Ovim sto sam naveo bi se pokusalo tome stati na put i ojacati drustvo u cjelini.
Znam da je para malo i da je u budzetu promaja ali smo svjesni da je drzavni aparat prenatrpan ljudima i da veliki dio od njih prima platu a nije dovoljno iskoristen. Za pocetak bi takve ljude preusmjerili na ove zadatke koje sam pominjao. Mozda bi nas i EU pomogla sa sredstvima iz IPA fondova.

sparco 17-04-12 09:35

dje je otisao zakon i da se isti sprovodi, pa ljudi nemaju strah od kazne, onda je sve otislo dodjavola, pa se i na djecu odrazi ..........

arwen 17-04-12 09:37

Ja sam po tom pitanju bas pesimista.:(

Bojim se da nema ni novca,ni ljudi,ni volje (osvrcem se samo na nasu drzavu) da se nesto konkretno uradi.
Oni od kojih to najvise zavisi samo gledaju da iz toga izvuku neku licnu,obicno materijalnu korist.

Ne volim ni razmisljati kakvi ce drustvo i porodica biti kroz 20 godina kad moji klinci odrastu.:(
Nekako ce biti,nekako ce se plivati.

(Nikdar ni tak bilo,da ni nekak bilo)

Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 08:34 sati.