MADEinMONTENEGRO.com

MADEinMONTENEGRO.com (http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/index.php)
-   Književnost i lingvistika (http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Znakovi pored puta (http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/showthread.php?t=1189)

BlackWoman 02-10-06 12:56

Znakovi pored puta

Otvaranjem ovog topika ne mislim na Andrićeve Znakove.
Ovdje ćemo pisati citate iz raznih knjiga koje same po sebi nose svojevrsnu mudrost.

...Ljudi vole da kažu postradalima kako vreme sve leči. Vreme leči sve, kažu, kao da je vreme lekar. Vreme je tip u zabavnom parku koji slika po majicama. Raspršuje boju u finu izmaglicu dok od nje ne ostanu samo usamljene čestice koje čekaju da se zalepe na odgovarajuće mesto. A ono što nastane i nije neki prizor. Vreme je ono što nas raspršuje...

...Dve stvari o kojima je najteže razmišljati u životu jesu neuspeh i starost, a one su jedno isto. Savršenstvo je prirodna posledica večnosti; ako čekaš dovoljno dugo sve će ostvariti svoje mogućnosti. Ugalj će postati dijamant, od peska će nastati biseri, majmuni će prerasti u ljude.
Nama prosto nije dato da za svoga života vidimo ove preobražaje, zato nas svaki neuspeh podseća na smrt...

Pravilo četvorke - Ijan Koldvel & Dastin Tomason

BlackWoman 02-10-06 13:08

"... ali rakija mora da progovori bilo gde i bilo kad, i kao nevaljala žena sveti se onome koji hoće da u njoj uživa tajno, a trajno i dugo..."

Ivo Andrić (pripovetke "Deca")

BlackWoman 02-10-06 13:10

...Retko se bogate oni kojima je zanat da proriču budućnost.
Ljudi suviše brzo uoče njihove prevare. Omrzne ih svet zbog njihovog varanja. Ali, trebalo bi da ih mrze još više kada bi nam zaista predskazali budućnost.
Jer bi čoveku bio nesnošljiv život kada bi znao šta ga očekuje. Otkrio bi buduće jade, zbog kojih bi patio unapred i ne bi više uživao u dobrima sadašnjosti, jer bi im sagledao kraj. Neznanje je bitan uslov za ljudsku sreću i valja priznati da ljudi taj uslov skoro uvek ispunjavaju. Mi o sebi ne znamo skoro ništa, a o drugima baš ništa. Neznanje nam uliva spokojstvo, a laž pruža sreću...

Anatol Frans

BlackWoman 02-10-06 13:11

Čovjek najčešće govori radi sebe, ali mora da osjeti odjek svojih riječi.
Nikad ne znamo šta izazivamo u drugom čovjeku riječju koja za nas ima sasvim određeno značenje i zadovoljava samo našu potrebu.

Meša Selimović, Derviš i Smrt

ikarus 02-10-06 22:26

Dzordz Enson - 1697 -1762

Neka na pricljivome tom mramoru tvoje oko otpocine.
Prizorom zazvan uzdah poucni usne nek mine.
I diljem Arkadijskih blazenih polja Jelisejskih,
Sred nasmijanih ninfi i momaka razigranih,
Gle kako praznicna radost tihne i car mre,
A zal poluozarenim licem gre:
Gde je sad igra, lutanje, svadbeni pir,
Strast - ljubavnickih grudiju nemir,
Znamen zivota tu je - Prolecni cvet i mladost
Al u grob upire razuma prst

ikarus 02-10-06 22:48

Jos nije pala filozofska Bastilja

Strah pred intelektualnom ravnopravnoscu sa
plepsom toliko je intezivna da je odabranicima
viseg duhovnog kruga i najnevinija pomisao
na ravnopravnost pameti - antipaticna.
Daleko je jos do istinoljubive demokratizacije
misli i nauke.
Tako je kao da smo na pocetku: Za aristokrate
duha -Filozofska Bastilja jos nije pala.

Krleza
Dnevnik 1917

echinacea 13-02-07 21:28

...dje me nadje...

Dasisti 20-02-07 14:16

Ljubav, siromastvo i kasalj se ne mogu sakriti....

Dostojevski

pehar 22-02-07 20:56

Recenica

Kada bi ljudi znali kakav je za mene napor bio zivjeti
oprostili bi mi svo zlo koje sam im ucinio i svo dobro koje sam im propustio uciniti...

I.Andric: Znakovi pored puta

Homer 24-02-07 10:50

Mnogo manje bi bilo nesporazuma među ljudima kada riječi uopšte ne bi bilo.

J.Dučić, Blago Cara Radovana (koliko se sjećam)

sanjalica 24-02-07 21:27

Ono što se ne može objasniti samome sebi, treba govoriti drugome. Sebe možes obmanuti nekim dijelom slike koji se nametne, teško izrecivim osjećanjem, jer se skriva pred mukom saznavanja i bježi u omaglicu, u opijenost koja ne traži smisao. Drugome je neophodna tačna riječ, zato je i tražiš, osjećaš da je negde u tebi, i loviš je, nju ili njenu sjenku, prepoznaješ je na tuđem licu, u tuđem pogledu, kad počne da shvata.

-Mesa Selimovic-Tvrdjava...

echinacea 31-03-07 19:17

Ima zena koje su neugledne i opore za oci, kao seoski hlebac,
ali kriju u sebi veliku i zdravu slast za onoga ko se ne da zbuniti
spoljasnjoscu, nego gleda i oseca dublje i stvarnije.

strana 13

BlackWoman 24-05-07 13:55

...Jedino kada u toku rasprave rekoh da je po mom mišljenju jedan od najlepših propisa Hrišćanstva ''voli bližnjeg svog kao sebe samog'', primetih kod njega oklevajući kez.
- Ta preporuka, na prvi pogled, izgleda besprekorna, još i pre nego što ju je Isus preuzeo, beše zapisana sličnim rečima u 19. glavi, 3 knjige Mojsijeve, 18 verset. Pa ipak, ona u meni izaziva negodovanje.
- Šta joj zameraš? - upitah.
- Videvši šta ljudi čine od svog života, šta čine od svoje pameti, nemam nikakve volje da me vole kao sami sebe... Ako tražiš najlepšu izreku koja je ikada izašla iz usta, to nije ta. To je jedna druga izreka, ali ju je takođe izrekao Isus. Nije je preuzeo iz Svetog Pisma, samo je poslušao svoje srce. - čekao sam da nastavi. On na trenutak zaustavi svoju mazgu da bi navodu dao svečan ton
- Neka onaj ko nikada nije zgrešio baci na nju prvi kamen.

''Baldazarovo putešestvije'' - Amin Maluf

echinacea 28-05-07 17:44

...Оно што је најлепше на искреној и дубокој љубави, на којој је све лепо, то је да у односу према ономе кога волимо ни једна наша мана не долази до израза. Много што је зло у нама ишчезава а оно што је добро устостручи се.

* * *

UserNameZbunjeno 18-07-07 01:22

Mihailo Lalić

"Sam čovjek najbolje živi svojim punim vremenom i svojom voljom;
ne kradu mu sate praznim pričama, ne kvare odluke pogađanjima, ne mora da sluša i suprodstavlja se bilo kome, niko njegove mane ne vidi, niti on čije. Može mirno da se ispruži po zemlji, gleda nebo i zna istinu; on je samo sjenka između dvije privremenosti kojima pripada jednoj manje, drugoj više"

kliko 22-01-08 14:37

Pala je pred Ramina stopala i neutjesno plakala. Rama je upitao :”Tara, zasto toliko places? Ti si hrabra zena, ne ponasaj se tako, jer to tvojoj ulozi ne sluzi na cast. Budi mirna, svladaj se. Tijelo je prolazna faza, ono nije trajno. I sam ga je Vali smatrao podloznim propadanju. Njegov pad, njegov zavrsetak, dogodice se jednoga dana, to je neminovno. Ali isto tako, ono je instrument kojim se postize vrhovni cilj i ako se to nema na umu, ako se tako ne postupa, tada je tijelo tek komad ugljena cija je sudbina da izgori. Plakati za Valijem kao za tijelom je ludost, je to tijelo je ovdje. Places li mozda za atmanom koji je bio u tijelu? Taj je atman vjecan. On ne moze umrijeti i propasti, smanjiti se ni raspasti. Samo oni koji nisu ostvarili princip atmana pate zbog obmane da su tijelo. Dok to ne prevladaju, cak i oni najuceni ostaju zavedeni. Biti zaljubljen u tijelo kao da si to ti, jeste neznanje. Biti svjestan atmana, sto doista jesi, to je mudrost. Steci saznanje o atmanu je isto je tako velika sreca kao naci dijamant u prasini. Atman je dragi kamen stavljen u ovu gomilu mesa. Tijelo nosi urin i fekalije, lose mirise i mrznju. Salijetaju ga nevolje i problemi. Njegovo je propadanje neizbjezno, ono mora umrijeti jednoga dana. Ali ono sto covjek moze njime postici opravdava njegovo postojanje i svrha je ljudskog zivota.

iz Ramayane

anon1 22-01-08 15:12

kliko druze odlican odlomak!!!

evo nikako mi ne da "sistem" da te nagradim zelenom za ovo, ali cim prije mognem ...

Zor_djevojka 22-01-08 22:16

... Jednom, dok je sedeo sa penzionisanim sudijom Enver - efendijom, na obali u Herceg - Novom, u lep, sunchan zimski dan, kao bez dushe protrcha pokraj njihovog stola neki shezdesetogodishnjak u trenerci i patikama, sav oznojen i zadihan...
"Vidi, budale! - reche Zuko. - Alah nam je dao da u zivotu napravimo odredjen broj koraka, a ovaj pozhurio da ih potroshi prije vakta!" 'Zelena choja Montenegra' Momo Kapor

‘…Vjerujte, ja se nalazim u zhivotnom razdoblju kada vishe ne cijenim pisce po tome kako pishu, vec koliko ih krupnim slovima shtampaju! Imam, znate, kataraktu (Ivo Andric) ...takodje ‘ Zelena choja Montenegra ’

Davy I 23-01-08 00:44

@rossonera
Najbolje bi bilo citavu knjigu iskopirati, da se pokaze koliko je genijalna... Mislim, Momo Kapor i Zuko Dzumhur... 5+ tandem...

Zor_djevojka 23-01-08 00:49

' Lako je naci prijatelja sa kojim se pricha. Teshko je naci nekoga s' kim chovjek mozhe da shuti'... ;) (pretpostavljate vec odakle je citat )

Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 03:41 sati.