View Full Version : e-Saučešće

Čiko Vido
17-03-10, 14:01
Neđe skoro sam drugu vodu izvadio kad reče kako je nekome na Fejsbuk izjavio saučešće za nekim...
U momentu mi je to izgledalo groteskno, ali kad razmislim, Internet nam je toliko postao svakodnevica da više nije ni čudno ako je ožalošćeni online čak i u takvim trenucima.
Lično, i dalje sam za oldschool metode, ali kako zapravo postupiti?

Pera Detlic
17-03-10, 14:08
fino doćeš na temu, pokloniš se prvom postu, pa onda redom ožalošćenim forumašima izjaviš saučešće ili RIP-neš. poželjno je i da upotrijebiš prigodan tužić i da kažeš nešto pozitivno o pokojniku (ako se sjetiš).

Tiga
17-03-10, 14:09
Ne znam, meni je uvek bilo gadno i izjavljivanje saučešća preko sms-a, a mnogi to rade.
U svakom slučaju je hladno i deluje kao izbegavanje neprijatnosti koje takva situacija (žalost i izjavljivanje saučešća) donosi, a da se stekne utisak da je osoba koja izjavljuje saučešće "ipak tu" za ožalošćenog.

Calathea
17-03-10, 14:16
Ne bih voljela ni da to meni neko napravi.

A ove što kukaju za Majklom Džeksonom, Tošetom i Ksenijom po internetu i izjavljuju saučešće porodici po forumima stvarno ne razumijem.

Tiga
17-03-10, 14:27
Ne bih voljela ni da to meni neko napravi.

A ove što kukaju za Majklom Džeksonom, Tošetom i Ksenijom po internetu i izjavljuju saučešće porodici po forumima stvarno ne razumijem.

Na ovo (http://vukajlija.com/placipicka-kad-umre-neko-poznat) misliš? :D

Mislim da je tema ipak izjavljivanje saučešća nekom koga lično znamo, ako sam dobro razumela?
Kad malo razmislim, saučešća se izjavljuju i telegramom, što je potpuno isto kao i mejl i po mom mišljenju potpuno neprikladno.

Calathea
17-03-10, 14:38
Na ovo (http://vukajlija.com/placipicka-kad-umre-neko-poznat) misliš? :D

Mislim da je tema ipak izjavljivanje saučešća nekom koga lično znamo, ako sam dobro razumela?
Kad malo razmislim, saučešća se izjavljuju i telegramom, što je potpuno isto kao i mejl i po mom mišljenju potpuno neprikladno.

Moj je javni rečnik prilično drugačiji.

Naravno da je riječ o nekom koga znamo, ako ga ne poznajem ne osjećam ni potrebu ili obavezu da dijelim njegov bol. Čovjek je povrijeđen kad izgubi nekog dragog i ružno mi je da se nedoličnim postupcima dodatno uznemirava. Ne bih voljela da me neko od poznanika ili prijatelja sms-ne tim povodom i sl. ako može na civilizovaniji način da mi se obrati, pa ni ja to ne radim.

The cheljade
18-03-10, 11:15
fino doćeš na temu, pokloniš se prvom postu, pa onda redom ožalošćenim forumašima izjaviš saučešće ili RIP-neš. poželjno je i da upotrijebiš prigodan tužić i da kažeš nešto pozitivno o pokojniku (ako se sjetiš).

Pero, hvala ti za ovo k'o najrođenijem, ne mogu se sita ismejati :D:D:D:D:D:D

Supernova
18-03-10, 11:19

ili da konstatuješ da i nije bio neki čo'ek, al eto opet ti ga nekako žao.:biggrin:

rebeka
18-03-10, 11:33
secam se da smo iz firme u kojoj sam ranije bile, slali telegram porodici kolege koja je ozaloscena, mislim bilo bi mnogo da smo svi otisli da mu licno izjavljujemo saucesce (150 zaposlenih)...

The cheljade
18-03-10, 11:37
Telegram je manje-više normalna stvar...ali Facebook? :confused:

Osim toga, kom ožalošćenom će pasti na pamet da na dan sahrane ili pogreba visi na Fejsbuku... :wacko:

BlackWoman
18-03-10, 11:43
Neđe skoro sam drugu vodu izvadio kad reče kako je nekome na Fejsbuk izjavio saučešće za nekim...
U momentu mi je to izgledalo groteskno, ali kad razmislim, Internet nam je toliko postao svakodnevica da više nije ni čudno ako je ožalošćeni online čak i u takvim trenucima.
Lično, i dalje sam za oldschool metode, ali kako zapravo postupiti?
Ne znam, po meni je bolje telegram, to mi je nekako službeno i zvanično, nešto na šta se naviklo, a već preko interneta mi je... uh.

Što se tiče FB, ljudi jesu navikli i počeli da se ponašaju po šablonu, npr. vidjela sam na jednom mjestu "snapšut" sliku na kojoj je objavljena vijest da je K. Pajčin poginula i prikazano je da je 62 ljudi "lajkovalo" taj događaj.

Slika http://i.imgur.com/tMhGJ.jpg

Da li je to uslovni refleks ili šta li je, samo zaista djeluje groteskno.

Bann'dito
18-03-10, 18:41
A kako stojite sa telefonima tj. sa pozivima?
Vidim da je telegram manje/VISE ok.
Posted via Mobile Device

Snow_Lady
18-03-10, 19:08
Pa telegram se vise ne prosledjuje bar ne na zapadu, takva vrsta poste vec odavno ne funkcionise!

Ali se zato moze poslati fax-om, ko ga ima, pa telefonom u usmenoj formi!

Nego nista me vise ne cudi, a taj FB, kad su se mnogi internet fanovi ufurali u taj fazon, pa se ni kafa ne popije, haljina kupi, ljubav zapocne, a da to ne bude "event" dana, ne bi me zacudilo da se live-prenose sahrane i svadbe, zbog prakticnih razloga, da se protraci zalost i slavlje a da ne kosta nista, osim investiranog vremena u dangubu!

Bann'dito
18-03-10, 20:37
To je to, uglavnom receno u Winstonovom postu. Svako vrijeme nosi nesto svoje. Posjeta, pisma, telegrami, telefoni, internet.
Posted via Mobile Device

Djudja
18-03-10, 20:52
Ja sam nekoliko puta posla saučešće SMSom - ne vidim tu nikakav problem. Ako se ne može poć tamo koja je razlika između telegrama i SMSa? To što je telegram prije izmišljen ili to što ostaje odštampano parče papira?

mrgo
18-03-10, 21:09
Ne vidim ni ja nikakav problem,prosle godine dobih SMS od koleginice:
"umrla mi je majka"
i ja sta cu nego reply:
"primi saucesce"
E sad ovo lajkovanje na face i takve gluposti mi je prilicno neukusno

Mada nesto kad razmislim bolje i SMS nego citav dan po kapela i kog znas i ne znas,pogotovo kod nas u Niksicu,a obavezno odem na saucesce ako sam poznavao pokojnika,bez obzira sto mu nikoga od porodice ne poznajem.

Tiga
18-03-10, 21:21
Nije mi ok sms, ako ne možete da se javite drugačije-pozovite. Sms komunikacija je previše bezlična za takvu priliku.

Djudja
18-03-10, 21:24
Nije mi ok sms, ako ne možete da se javite drugačije-pozovite. Sms komunikacija je previše bezlična za takvu priliku.

Za razliku od telegrama koji odiše toplinom?

gromovnik
18-03-10, 21:25
Ja opet mislim da nije prirodno i normalno izraze sućuti izjavljivati putem "žice" ili mobitela.

mrgo
18-03-10, 21:32
Zamisli(ne daj boze) zove te rodjak koji zivi recumo u Albuquerque
i saopstava tuznu vijest,a ti mu odgovaras:
OK,a kakvo je vrijeme kod vas,pada li sta,a saucesce ti izjaviti kad dodjem tamo!
Mozes li nastaviti razgovor a da mu ne izjavis sucut?
Samo mi ne odgovaraj da nemas rodjaka u Albuquerque.

gromovnik
18-03-10, 21:46
Da to je nešto sasvim drugo a ja sam mislio na isti grad.....

Tiga
18-03-10, 21:49
Za razliku od telegrama koji odiše toplinom?

Ni telegram mi nije ok, odkada postoji telefon...

Djudja
18-03-10, 22:23
Ni telegram mi nije ok, odkada postoji telefon...

Ne znam koliko saučešćedavnog iskustva imaš i koliko to često radiš, ali ti mogu reć da s godinama svemirski poredak stvari nalaže da sve češće imaš obavezu da obavljaš tu neprijatnu dužnost - umiru ti bližnji, a bogomi i daljnji đe imaš obavezu. Mislim da je i jednima i drugima jedna od najmanje poželjnih stvari da s tobom (sa mnom) drobe preko telefona koliko se pokojnik mučio, ili koliko je brzo vozio i sl. Zato su i izmišljena pokajanja - šokirana i unesrećena porodica se o jadu zabavi sa svom onom gungulom da ne bi morala da se bavi razmišljanjem o samom činu nestanka (najčešće) voljene osobe. Zato su izmišljena ona izjavljivanja saučešća, đe se svi zadržavaju najviše 10 sekundi sa familijom. Za slučaj nemogućnosti izjavljivanja saučešća na ovaj tradicionalni način (iz bilo kojeg razloga), indirektno je čak i najpoželjniji način - niti mora što da ti odgovara i razglaba, a primi k znanju da ti je stalo.

Čiko Vido
18-03-10, 22:50
I disagree, Dude :)
Na pokajanjima imaš i stezanje ruke, zagrljaj, poljubac, naklon pokojniku... Ljudski kontakt.
S druge strane imaš uglavnom dehumanizovani sms (napisana GSM alfabetom riječ "saucesce" djeluje pomalo kao sprdnja, "mawi, ucestvwujem u zawosti").

Ako je rođak u Albukerkiju i ovo je jedini način komunikacije onda ok, nekako i može proć, ali slati SMS ako ne možeš doć danas a možeš za tri dana ne može... Zaisto ne može :)

sneguljica
18-03-10, 23:31
uh...i ja smatram da je sms neprikladan. Telegram je ok, ukoliko si u drugom gradu.
Znam da će Djudja pitat zašto, ista je forma...zato što mi je nenormalno neprikladno držat mobilni u ruci dok stojiš iznad pokojnika i čekat da primiš sms od drugova koji ne mogu doć!
Takodje mi je neprikladno zivkat telefonom i izjavljivat saučešće jer smatram da onaj ko je ožalošćen ima pametnija posla nego da ćaska sa mnom preko telefona. Telefon dolazi u obzir nakon nekoliko dana, kad se malo čovjek privikne ne novonastalu situaciju!
Isto imam averziju i prema izjavljivanju saučešća po ulicaH, kad slučajno sretnem onoga ko je imao smrtni slučaj u porodici, skorije...auuuuuuuuuu, kako mi je to odvratno!!!

Calathea
19-03-10, 07:42
Rođake u Albukerkiju pozovem kasnije ako nisam na vrijeme znala da pošaljem telegram. Na ulici je neprijatno izjaviti saučešće, ali se mora ako se tako desi. Meni je najvažnije uraditi to dostojanstveno i za jednu i za drugu stranu. Bolje i ne ići na saučešće ako nisi u stanju da se prikladno ponašaš i izgledaš i ako namjeravaš da mjeriš jesu li se ožalošćeni dobro zakopčali ili je li snaha dovoljno plakala.

Jednom mi je saradnica na poslu u sedam ujutru sms-nula da se udala, i to sa kompletnom istorijom prošlosti i budućnosti tog događaja. Da pravo kažem, to mi je bilo jako neprikladno, uopšte nisam smatrala da ja to sve treba da znam niti bih ja poznanike tog tipa obavještavala o svojim ličnim stvarima.

Djudja
19-03-10, 10:36
The dude abides, sa sva tri gornja komentara :yes513:, ali.... Rečeno je da se SMS/telegram šalje kad se ne može poć - tako da oni nijesu zamjena za rame(o), suzu, naklon, čvrsti stisak ruke... sve što treba.

Ipak - i dalje mislim da nema nikakve razlike između slanja telegrama i SMS-a.

nestasni_cipiripi
19-03-10, 10:39
meni je najjaca stvar kad me pitaju u postu,ocu li LUX telegram za saucesce.
A ovo se slazem sa djudjom,isto mi je i telegram i sms poruka.

Snow_Lady
19-03-10, 10:58
Bolje poslati i SMS, ako se iskreno izrazava saucesce, nego odlazak na sahranu sa zadnjim namjerama. Da se provjeri u sta su pokojnika obukli, ko je zakukako, ko je ozalio, a ko je "divno" otuzio pokojnika. Dalje, mnogi odu na taj slucaj iz svih ostalih pobuda samo najmanje da izjave saucesce, to je "pro forma" cin a bitno je, percipirati sve oko sebe i prenijeti informacije o detaljima interesentima, upravo iz prve ruke. Pa su zato i otisli tamo!

nestasni_cipiripi
19-03-10, 10:59
Pa ako ima lux telegram,može se poslat i mms...Recimo zalazak sunca smiraj dana...

Madagaskar
19-03-10, 11:00
Pa ako ima lux telegram,može se poslat i mms...Recimo zalazak sunca smiraj dana...

ahahaahahahahahah ludače, zaboravio si Deltu da spomeneš