View Full Version : Ko su doktori koji uzimaju mito?

Pera Detlic
05-11-09, 19:37
Inspirisan jednom zanimljivom raspravom u kojoj učestvovaše dvije struje
prva PACIJENTI (NAROD) SU KRIVI ZBOG MITA U ZDRAVSTVU;

Na racun ove moje tvrdnje iz poslednjeg posta, moram vam reci jedan slucaj iz moje porodice...
Tata mi je imao probleme sa bruhom, uzasne, mjesecima je isao kod hirurga u KBC i nakon jednog od mnogobrojnih pregleda, stalnog trubljenja da mora na operaciju, a ne davanje uputa niti preporuke za to, tati je rekao kako su oni, penzioneri, dosadni, kako misle da doktori moraju samo njih da operisu...i neke slicne nebuloze, nasto mu moj tajo nije duzan ostao, svega mu je rekao i dodao da se ne bi u njegove ruke stavio pa kad bi ovog momenta umro!

Istog dana ja na tv-u vidim reportazu o cetinjskoj bolnici i kako se te operacije tamo rade bez cekanja, kako ne treba poseban uput...ne budem lijena, nazovem cetinjsku bolnicu, zakazem pregled za sjutradan...da skratim, moj tata je za 3 dana bio operisan kod dr. Milosevica na Cetinju i nakon dva dana izasao iz bolnice...doktoru smo ponijeli flasu domacega vina i rakije, i sestrama kafu, cokoladu i sok...da napomenem da su bili strahovito ljubazni i da NIJEDNU ZAMJERKU nijesmo imali na njih.

Nakon 2 mjeseca zali mi se prijateljica kako mora majku da vodi u Cetinje zbog istog problema i ja joj sva odusevljena pricam kako smo mi prosli, a ona mi sva zacudjena kaze da joj se mjaka muci vec mjesec dana i skuplja pare, jer joj je receno da bez 300 eura nema sto ic kod Milosevica...dzaba sam joj ja pricala kako smo prosli i da to nije tacno, ona je skupila pare, posla i dala kovertu...niej odbio vjerovatno, ali ne krivim doktora ni najmanje!!!

Da dodam, da je to bilo prije 5 godina, da je moj tata opet bio proslog septembra i operisao drugu stranu, kod istog doktora, u medjuvremenu je htio da mu operise i stitnu, ali se odustalo zbog problema sa srcem...i to smo isli na kontrole kod njega vise puta i kad se pozalio tata na stitnu DOKTOR mu je sam predlozio da on moze da ga operise!!! Tata nije znao da on radi i te operacije...sve to sa flasom rakije i vina...ni jedan put nijesmo imali primjedbi na osoblje ni na doktora, svaki put ga je primio jednako srdacno kao i prvi put, bez obzira sto je moj tata bez koverte SVAKI PUT dosao!!!

Oducite se od davanja koverti... i sami kazete da nijeste imali bogzna kako bolji tretman iako ste ponijeli pare;)

i druga KRIVI SU KORUMPIRANI DOKTORI:
Snjeguljice, nisu ljudi sami krivi, oni su zrtve, krivi su oni koji ih ucjenjuju i ne rade svoj posao kako treba.

Nije poenta ne dajte mito, nego NE UZIMAJTE, ako nije zakonski regulisano!

Sharp
05-11-09, 19:47
nikad ne moze biti kriv onaj koji daje. Nikad gradjanima ne bi palo na pamet da daju kad bi znali da druga strana to ne ocekuje i nece uzeti.

Madagaskar
05-11-09, 19:51
nikad ne moze biti kriv onaj koji daje. Nikad gradjanima ne bi palo na pamet da daju kad bi znali da druga strana to ne ocekuje i nece uzeti.

Naravno! Ali nije isto davanje i ucjenjivanje! Iz ličnog iskustva - ucjenjuju skotovi, ne valjalo im - čast izuzetcima :notworthy:

Homer
05-11-09, 19:53
Što se tiče bolnice i osoblja na Cetinju, mogu da služe za primjer cijeloj Crnoj Gori.
Sneguljice, i mog starog je operisao Dr Milošević, sve je bilo kako se samo poželjeti može. I ne samo odnos, nego i stručnost. No, njemu ga i kuća daje, otac mu Vojo je bio čuveni doktor u svoje pero!

Zato ovi podgorički doktori, 80% su PI i ljudi i doktori!

Madagaskar
05-11-09, 19:56
Ima jedan (da ja znam) uljez i na CT, ginekolog stari, oca mu .....koji je zbog sujete poćerao dosta dobrog kadra sa tog odjeljenja

Okugata
05-11-09, 19:57
ne znam, da sam ja na njihovom mestu i da mi ljude ponude bar sok da zakazu pregled, propala bih u zemlju od blama...ne znam kako njih nije sramota da primaju i vrednije stvari....

Sharp
05-11-09, 20:01
crnogorci da znaju za sramotu ne bismo bili ovdje dje jesmo.

Calathea
06-11-09, 08:02
Inspirisan jednom zanimljivom raspravom u kojoj učestvovaše dvije struje
prva PACIJENTI (NAROD) SU KRIVI ZBOG MITA U ZDRAVSTVU;

i druga KRIVI SU KORUMPIRANI DOKTORI:

A da mi ovo preokrenemo, lakše će nam biti, a i nećemo saučestvovati u krivičnim djelima - ko su doktori koji ne uzimaju mito (pare, flaše, druge poklone koji su doktorima i medEcinskom osoblju mili)?

nihil
06-11-09, 09:15
Kriv je sistem nagrađivanja ljekara. Kada bi ljekar dobio legalno, pored plate, za svaku uspješno izvršenu operaciju adekvatne novčane nagrade onda bi korupcije bilo mnogo manje, pogotovo ako bi se uvelo strogo kažnjavanje prestupnika. Tada bi bilo i više ljekara i kvalitetnija usluga. Mislim da nikome ne bi bilo žao da umjesto boca pića i kafa plati i dobije adekvatnu uslugu. Uspješni i kvalitetni ljekari trebaju da budu nagrađeni, prema tome kako i koliko rade.

Baron
06-11-09, 09:21
Ja se uvjek najezim na ovu korupciju u zdrastvu. strašno opasna i raširena stvar.
Plaćamo im nihile žestoko, da samo pogledaš koliko mi plate ide na zdrastveno osiguranje, a kad treba uvjek idem kod privatnog, jer drzavni ne funkcionisu kako treba.

gromovnik
06-11-09, 09:23
Kriv je sistem nagrađivanja ljekara. Kada bi ljekar dobio legalno, pored plate, za svaku uspješno izvršenu operaciju adekvatne novčane nagrade onda bi korupcije bilo mnogo manje, pogotovo ako bi se uvelo strogo kažnjavanje prestupnika. Tada bi bilo i više ljekara i kvalitetnija usluga. Mislim da nikome ne bi bilo žao da umjesto boca pića i kafa plati i dobije adekvatnu uslugu. Uspješni i kvalitetni ljekari trebaju da budu nagrađeni, prema tome kako i koliko rade.

Uz sve to treba uvesti i kontrolu provjere diploma novopečenih doktora u zadnjih 15_ak godina.
Sistem zdravstva treba podvrgnuti korjenitoj reformi sa dubljim rezom a ne raditi kozmetičke promjene koje ne obuhvataju kontrolu i disciplinu ljekarskog kadra.
Oni se postavljaju kao institucija iznad društva. Nedodirljivi su za svoju nestručnost, aljkavaost ne podnose nikome račune.
Pravosudna mafija kada i dođe neki slučaj na sud koji se odnosi na stručne promašaje doktora a za posledicu imamo umiranje ljudi se odnosi zaštitnički i blagonaklono prema ljekarima.
Sve je danas dobar biznis pa sve oko zdravstva i farmaceutskih kompanija.....

sneguljica
06-11-09, 16:25
ovakva situacija, davanje mita nicim izazvani, i uzimanje od strane doktora po sistemu "aj' kad si navalio", kao i njihovo trazenje para, bilo direktno, bilo indirektno putem odlaganja pregleda, operacije, dovelo je do toga da nema doktora u CG za koga se ne prica da uzima mito. Ali uvijek postoji neko ko tvrdi da je cuo za ovoga ili onoga doktora da je ipak primio novac!

Ja ipak vjerujem da smo mi krivi sto nas jasu, prvo zato sto cesto dajemo i kad nam nije trazeno, a drugo, zato sto niko od nas ne stisne petlju da ih tuzi, da napise zalbu.
Molila bih forumasa, ako postoji, a vjerujem da je to nemoguca misija, koji nije nikad cuo od nekoga pricu o nezasitosti i podmitljivosti nasih ljekara, da kaze to ovdje jasno i glasno!
ja nikad nijesam imala takve probleme, nikad nijesam bila dir/indir. obavijestena da moram spremiti koverat...cak sam jednom prilikom primljena u bolnicu u pon. da bih u sledeci (za 8 dana) utorak bila operisana...dr Kovac je bio moj hirurg...danima su me zene po bolnici ubjedjivale da necu biti na program u utorak, da ce me odloziti za onaj tamo utorak, kao, to je njihova taktika...utorak po utorak, i na kraju ili platis ili ides kuci!
Iskreno, vec su me ubijedile, mada nije bilo indicija za moju sumnju, da ce scenario biti upravo takav, dok ih nije demantovao doktor u utorak...niko ne rece- pogrijesio sam- no svi udarise u pricu o mome "posebnome" slucaju, prijateljskim, kumovskim i ostalim vezama sa dr...a to jednostavno niej bilo tacno!
Po mom iskustvu, to doktora koje sam imala potrebu da obidjem je casno i savjesno obavljalo svoj posao kad sam ja u pitanju...a cula sam za svakog od njih pricu da uzimaju...nema te vode koja ce ih oprat zbog sramnih kolega koji su im degradirali profesiju!

Sharp
06-11-09, 16:57

Tu se nikako ne slazemo. Pogresno je misljenje da ljekari (ili bilo koja druga profesija) ne bi bili korumpirani da su bolje placeni. Istina je sasvim suprotna - sto vise ljudi imaju to vise zele. Korumpiran ljekar ili sudija ce uzeti 500 eura imao on platu 500 ili 3000 eura, jer ga u sadasnjem stanju stvari niko za to nece kazniti.
Jedini nacin da se korupcija sprijeci jeste borba protiv iste i surovo kaznjavanje korumpiranih. Ljekar nece uzeti ni kesu kafe ni 1000 eura ako zna da ce zbog toga ostati bez posla, pa makar mu plata bila 200 eura.

Pera Detlic
06-11-09, 16:58
Ja ipak vjerujem da smo mi (dobrim dijelom prim. Detlić) krivi sto nas jasu, prvo zato sto cesto dajemo i kad nam nije trazeno, a drugo, zato sto niko od nas ne stisne petlju da ih tuzi, da napise zalbu.
Molila bih forumasa, ako postoji, a vjerujem da je to nemoguca misija, koji nije nikad cuo od nekoga pricu o nezasitosti i podmitljivosti nasih ljekara, da kaze to ovdje jasno i glasno!

ođe se moram složiti uz malu dopunu.
I molio bih forumaše da stisnu petlju (mada ne znam ni šta će im u ovom slučaju:rain:) i da kažu jasno i glasno KO su TI DOKTORI?! imenom i prezimenom.

Nadam se da ova tema može imati veliki značaj u EDUKOVANJU, OSVEŠĆIVANJU,pa čak i PREVENCIJI (bolje sprečiti nego lečiti kako doca kaže) i (zašto da ne) POKRETANJU I NEKOG KRIVIČNOG POSTPKA.:hammer5425:

Ako neko ne želi da kaže ođe na temi (iz onih ili ovih razloga) molim ga da mi pošalje poruku na private i ja ću napisati to što treba uz potpunu diskreciju.
hvala.:)

Sharp
06-11-09, 17:23
I molio bih forumaše da stisnu petlju (mada ne znam ni šta će im u ovom slučaju:rain:) i da kažu jasno i glasno KO su TI DOKTORI?! imenom i prezimenom.

Ja bih rekao u ovaj isti cas da znam, ne samo za ljekara nego za bilo koga. Sve sto znam su price iz 3-4 ruke, a ja ne vjerujem nista dok se licno ne uvjerim.

Tito
06-11-09, 18:03
Onda, pošto nijesmo imali ličnog iskustva sa davanjem mita ljekarima, navedimo konkretne slučajeve za koje smo čuli isključivo od direktno umješanih.

Ja tako znam za dr Prlju (vele da je prvi u KBC-u počeo sa tom "praksom"), a prije desetak godina, jedan moj poznanik, koji je tada ležao na odjeljenju, pričao mi je kako je njegov cimer bio prinuđen da da mito i dr Pavličiću.
Na neurohirurgiji jednom mom komšiji nije niko tražio mito direktno, ali nije mogao ništa da završi dok nije "podmazao" par doktora (ovo je događaj od skoro). Posle toga nije bilo više problema. Ovo poslednje je pouzdano jer je čovjek kod mene pozajmio novac.
Za pomoć članu porodice čovjek bi i "govno izio", a ne dao mito ljekaru, zato ovo svaljivanje krivice na pacijente ne pije vodu!

Sanuška
06-11-09, 19:31
moja majka je na neurohirurgiji skoro dvije sedmice....i imam samo rijeci hvale i za doktore i za osoblje....nijesmo jos dosli u situaciji da nam traze novac....a i da se desi nebi smo razmisljali....mada imamo jako dobru vezu...pa mozda i zbog toga....

Calathea
06-11-09, 20:28
ođe se moram složiti uz malu dopunu.

Nadam se da ova tema može imati veliki značaj u EDUKOVANJU, OSVEŠĆIVANJU,pa čak i PREVENCIJI (bolje sprečiti nego lečiti kako doca kaže) i (zašto da ne) POKRETANJU I NEKOG KRIVIČNOG POSTPKA.:hammer5425:

Ako neko ne želi da kaže ođe na temi (iz onih ili ovih razloga) molim ga da mi pošalje poruku na private i ja ću napisati to što treba uz potpunu diskreciju.
hvala.:)

Važi, dok god smo u sistemu gdje je i davanje mita kažnjivo.

Pa da mi sjutra neki policajac ili tužilac dokon, dok krupne ribe gmizaju pored njega koji im se u kraj sklanja, pokuca na vrata da me priupita imam li dokaza i potegne me po sudovima zaludno. Možda na kraju doktoru još platim i štetu.

Nabuko
06-11-09, 20:33
Pridružujem se pohvalama za CT doktoraj i pokudama na Pg ekipu. Najgore je u KBC-u odnos (čast izuzecima). Odnos prema pacijentima je gori nego prema pacovima.

The cheljade
07-11-09, 12:47

A zbog cega, molim te? Sasvim su adekvatno placeni za svoj posao. Koliko ja znam, dobijaju platu, ne rade zbog svojih moralnih nacela. Niti ih je ko terao da izaberu medicinski poziv.

Krive su obe strane - i doktori koji ne odbijaju mito, i narod koji ih je na to, takoreci, navikao. Sve je pocelo od tih "sitnica" tipa viski, kafa, parfem, bombonjere...da bi se stiglo do koverata sa hiljadama eura.

Problem sa korupcijom svuda, pa i u zdravstvu, je taj sto se ona jako tesko otkriva, jer su obe strane zainteresovane da se to prikrije. Svi zadovoljni, osim pacijenata koji umiru jer nemaju para da podmite lekare. Svaka cast onima koji mito odbiju, ali ni to nije dovoljno. I davanje mita je krivicno delo isto kao i primanje, pa bi bilo lepo i kad bi se nudjenje mita pocelo prijavljivati, a ne okomiti se samo na navodno alave lekare. Ne bi oni postali alavi sami od sebe..

Sharp
07-11-09, 13:06
I davanje mita je krivicno delo isto kao i primanje, pa bi bilo lepo i kad bi se nudjenje mita pocelo prijavljivati, a ne okomiti se samo na navodno alave lekare. Ne bi oni postali alavi sami od sebe..

S tim sto postoji velika razlika - pacijenti daju iz krajnje nuzde, kad je zivot u pitanju onda se ne biraju sredstva, a ljekari uzimaju jer su pokvareni. Nikako se ne moze krivica svaliti na pacijente i njihove porodice.

The cheljade
07-11-09, 19:55
S tim sto postoji velika razlika - pacijenti daju iz krajnje nuzde, kad je zivot u pitanju onda se ne biraju sredstva, a ljekari uzimaju jer su pokvareni. Nikako se ne moze krivica svaliti na pacijente i njihove porodice.

Onda neka lepo daju nekoj privatnoj klinici, gde ce ti za pare ljubiti dupe ako treba. To je, ako nista drugo, legalno, a novac koji je dat je isti. Plus, ako nesto ne ispadne kako treba, imas kome da se zalis.

Sharp
07-11-09, 20:03
daleko od toga da su cijene iste

Madagaskar
07-11-09, 20:18
Onda neka lepo daju nekoj privatnoj klinici, gde ce ti za pare ljubiti dupe ako treba. To je, ako nista drugo, legalno, a novac koji je dat je isti. Plus, ako nesto ne ispadne kako treba, imas kome da se zalis.

Ja imam jako negativno iskustvo kad su privatnici u pitanju i ne snašla me (ili nekog iz familije) muka kakva, nisam sigurna na čija bih vrata pokucala.
Prvo negativno iskustvo sa kćerkom kad je imala 3 godine - povela sam je na pregled u jednu privatnu očnu ordinaciju đe su joj "konstatovali" + dioptriju sa tendencijom stalnog rasta i čak su joj bili prepisali cilindrična stakla. Meni to sve bude sumnjivo i povedem je na CT u Dom zdravlja kod jedne stare doktorke. Tek kad je sve pretrage uradila i konstatovala da dijete odlično vidi - pokazala sam joj papire iz ove privatne ordinacije. Žena je ostala šokirana. Samo mi je rekla da slobodno dovedem dijete za tri mjeseca, pola godine, godinu....da ponovo odradi kontrolu ali uz tvrdnju da nema mjesta za brigu. Tako je i bilo (prošlo je 11 godina od tada).
Drugi put (proljetos) sam ja imala neke ginekološke probleme i pošla sam u čuvenu Codru. Stravili su me i htjeli da urade neku hir. intervenciju. Srećom ne pristanem već odem u D. zadravlja kod mojeg odabranog ginekologa i ista priča kao sa kćerkom.

Sharp
07-11-09, 20:26
privatnicima je interes da odmah upotrijebe noz, jer se to skupo naplacuje. Terapije tabletama se jeftino tarifiraju, pa nisu unosne dovoljno da bi ih primjenjivali.

Madagaskar
07-11-09, 20:32
Ma to su monstrumi, opet napominjem čast izuzetcima!
Ja ne znam jesam li veći šok preživjela pri saopštavanju kćerkine dioptrije ili pri pomisli da nisam pošla ko drugog doktora i da je zdravome đetetu ta sotona nabila cilindre. A zašto? Za smrdljivih, tada, 50 DM, ne valjale joj!!!!!

Homer
07-11-09, 22:34
daleko od toga da su cijene iste

I nemaju mogućnosti koje postoje (a koje smo mi platili izdvajajući za fond zdravstva i plaćajući porez i participacije) u KBC-u!

Ti koji hoće da uzimaju pare neka idu u privatnike, a oni koje mi plaćamo porezima i doprinosima neka rade po slovu zakona, časno i pošteno.

@Čeljade, niko neće ugroziti život člana porodice da bi istjerivao pravdu sa korumpiranim ljekarima, pa zato ne osuđujem one koji u ovom (i samo ovom) slučaju daju mito. Ponašanje određenog broja nečasnih ljekara ih je na to natjeralo - koji dabogda tako zarađene pare trošili za iste svrhe kao i oni od kojih su ih tražili!!!:yeahright:

The cheljade
08-11-09, 21:47
Ja ne znam jesam li veći šok preživjela pri saopštavanju kćerkine dioptrije ili pri pomisli da nisam pošla ko drugog doktora i da je zdravome đetetu ta sotona nabila cilindre. A zašto? Za smrdljivih, tada, 50 DM, ne valjale joj!!!!!

Vidis, ja imam potpuno drugacije iskustvo. Moja baka je pre par meseci primetila cvorove na dojkama i odmah sam je odvela kod lekara. U septembru biopsiju su zakazali za kraj januara, a rentgen i ultrazvuk za mart :shocked542: posto zena do tad moze triput da istrune u grobu, pitala sam njenu doktorku postoji li nacin da se to uradi ranije, i onda mi je "diskretno nagovestila" kako bi mozda mogla da poprica sa kolegama i bla bla bla, sto je u prevodu znacilo "Plati pa klati" i to mi je bilo potpuno jasno na osnovu njenog stava. Zaista mi je u momentu palo na pamet da je lepo pitam posto je to, pa da joj onda urucim obelezene novcanice i o tome obavestim policiju; medjutim, poznajuci svoju babu, to bi bilo poslednje sa cime bi se ona slozila. I jednostavno sam se raspitala o privatnim klinikama, dobila preporuku i biopsija je zakazana za dva dana nakon sto sam ih pozvala, a rezultati su stigli za 8 dana (u drzavnoj bolnici su mi rekli da je mesec dana minimum). I uopste mi nije bilo zao tih 180 eura koje smo dali u privatnoj klinici, jer nas je, za pocetak, docekala ljubazna sestra - za razliku od one u drzavnoj koja je prakticno urlala na nas kad sam pitala da li postoji sansa da se biopsija zakaze ranije. Tako da, hvala dragom bogu, konzilijum u Sremskoj Kamenici je vec zakazan, a da smo se vodali po drzavnim ustanovama, ne bismo do Kamenice stigli do sledece godine u ovo doba.

sneguljica
09-11-09, 00:43
iskreno, jos nikog nijesam upoznala, a da mu je trazeno da da novac!
Ne upoznadoh jos nikoga kome je cak i indirektno sugerisano da bi novac rijesio mnoge probleme!!!
Ali zato SVI koje poznajem spremaju mito za bolnicu jer im je ovaj i onaj rekao da se tako mora...cak znam za jedan slucaj gdje to jednostavno nije bilo pomenuto, ali se dedi koji je lezao u bolnici ucinjelo da ce ga pazit doktor i sestre isto ka onoga iz sobe pored (a cinjase mu se da je onaj na odmor, a on na mucenje) ako im se doda jedna koverta i malo poklona i silom na sramotu je nacerao porodicu da potrguju sto treba!

Zasto ovo pricam...da kazem da ja ne svaljujem krivicu na nevine, niti time sto ne precutkujem nasu krivicu branim doktore! Svjesna sam da cemo za zivot naseg djeteta ako treba poljubit doktora u zadnjicu, a ne izdvojit mu par stotina eura...

Ima krivice i kod nas i kod njih, protivzakonito je davat i primati mito i slozicu se da je daleko pravicnije dati ga ukoliko ti taj iznos spasava zivot nekome iz porodice, a nemam adekvatnu rijec kojom bih nazvala covjeka, humanistu, ljekara, koji nad teke zivim djetetom kalkulise o mogucoj nagradi?!

Tvrdim da bi se stvari drasticno promijenile kad bismo na svaku nepravilnost reagovali prijavom u ministarstvu, a za nesavjesno lijecenje, tuzbom...oni su rijetko sankcionisani, vide da im niko ne udara u trag, pa sto se ne bi osilili?
ajde da ih prijavimo kad rade kako ne treba, pa ce ih oni koji moraju da ih kontrolisu vise kontrolisati i sankcionisati, a i oni ce biti mnogo oprezniji kad budu svjesni da ih neko gleda, da se moze desiti da odgovaraju za svoju pohlepnost...

sneguljica
09-11-09, 00:50
da dodam da je Vanja Calovic u nekoj emisiji na TV, a koja se bavila borbom protiv korupcije, na pitanje novinarke sta je sa korupcijom u zdravstvu i zasto nije njihovim programom obuhvacen i taj vid korupcije, rekla da ne postoji jedna jedina prituzba na rad ljekara...da oni ne mogu bas voditi borbu tamo gdje nemaju dokaza samo carsijske price...moram priznati da je ta emisija imala presudan uticaj na moju antipatiju prema njoj, jer je tom prilikom tu "sitnu" korupciju skoro opravdala, male plate doktorima, tezak posao doktorima, par stotina eura su ta mita...ispade da je to ok!
Naravno, ona je to uporedila sa visemilionskim korupcijama, prema kojima su ove ljekarske smijesne.

Pera Detlic
09-11-09, 07:40

pa napiši koja je to sotona majku mu! možda spasiš nečije zdravlje.
šta ste se stisli...evo jedino Tito je rekao konkretno.I pohvale za to!

Madagaskar
09-11-09, 07:54
E ako se mogu $etit imena ordinacije crkla, znam da je bila u ulici Slobode (kod zlatare Majdanpek).
Pero, mislim da za otkrivanje njihovih imena treba biti hrabro - lud. Zašto? Pa ovo je mala sredina, nemamo veliki izbor doktora, klinika.....recimo da prijavim doktora koji mi je tražio pare (dva puta, jednom za svekrvu, drugi put za muža a što neko reče to nije bilo direktno već priča o zakazivanju za 3, 4 mjeseca, pa da vidimo, pa da se dogovorimo.....ali kad im daš već unaprijed tarifiranu svotu odmah se nađe krevet i termin) misliš li da bih mogla ostati anonimna? Kako, objasni mi i garantuj mi jer bih $utra opet morala u tu istu kliniku ići, kod istog doktora ili kod njegovog kolege. Misliš li da bi me s osmijehom dočekali? Kad su te stvari u pitanju tu se jako dobro drže i štite jedni druge. Pogledaj samo što se čini od slučaja A. Fetić!

Pera Detlic
09-11-09, 07:59
Tvrdim da bi se stvari drasticno promijenile kad bismo na svaku nepravilnost reagovali prijavom u ministarstvu, a za nesavjesno lijecenje, tuzbom...oni su rijetko sankcionisani, vide da im niko ne udara u trag, pa sto se ne bi osilili?

ajde da ih prijavimo kad rade kako ne treba, pa ce ih oni koji moraju da ih kontrolisu vise kontrolisati i sankcionisati, a i oni ce biti mnogo oprezniji kad budu svjesni da ih neko gleda, da se moze desiti da odgovaraju za svoju pohlepnost...

Upravo zato ovo i pričam i pokrećem ovu temu.
Da smognemo bar malo ljudske hrabrosti pa da iza nickova, podnickova i duplih nickova izvedemo taj viteški čin i kažemo ime i prezime! Pa dako se za jedno 10 godina počnu pisati i krivične prijave.

JAVITE MI NA PRIVATE I JA ĆU NAPISATI IMENA I SLUČAJ UMJESTO VAS.

Nabuko
09-11-09, 08:06
Ima tu mnogo slojeva jedan je da su bijeli mantili na zlu glasu zbog što se veli trulih dasaka. Objektivno mislim da mito ne traži više od 5%.

Homer
09-11-09, 08:37
Upravo zato ovo i pričam i pokrećem ovu temu.
Da smognemo bar malo ljudske hrabrosti pa da iza nickova, podnickova i duplih nickova izvedemo taj viteški čin i kažemo ime i prezime!

Pa daj ti primjer, kao lik koji je pokrenuo temu! :nonono:

bloom
09-11-09, 08:45
E ako se mogu $etit imena ordinacije crkla, znam da je bila u ulici Slobode (kod zlatare Majdanpek).
Pero, mislim da za otkrivanje njihovih imena treba biti hrabro - lud. Zašto? Pa ovo je mala sredina, nemamo veliki izbor doktora, klinika.....recimo da prijavim doktora koji mi je tražio pare (dva puta, jednom za svekrvu, drugi put za muža a što neko reče to nije bilo direktno već priča o zakazivanju za 3, 4 mjeseca, pa da vidimo, pa da se dogovorimo.....ali kad im daš već unaprijed tarifiranu svotu odmah se nađe krevet i termin) misliš li da bih mogla ostati anonimna? Kako, objasni mi i garantuj mi jer bih $utra opet morala u tu istu kliniku ići, kod istog doktora ili kod njegovog kolege. Misliš li da bi me s osmijehom dočekali? Kad su te stvari u pitanju tu se jako dobro drže i štite jedni druge. Pogledaj samo što se čini od slučaja A. Fetić!

To je bio "Bomar" u ulici Slobode, tada prije desetak godina, a tada nije ni bio niko bolji od privatnika, pa su onda najbolji kakvi god da su. :conie:

u prolazu
09-11-09, 08:45
da dodam da je Vanja Calovic u nekoj emisiji na TV, a koja se bavila borbom protiv korupcije, na pitanje novinarke sta je sa korupcijom u zdravstvu i zasto nije njihovim programom obuhvacen i taj vid korupcije, rekla da ne postoji jedna jedina prituzba na rad ljekara...da oni ne mogu bas voditi borbu tamo gdje nemaju dokaza samo carsijske price...moram priznati da je ta emisija imala presudan uticaj na moju antipatiju prema njoj, jer je tom prilikom tu "sitnu" korupciju skoro opravdala, male plate doktorima, tezak posao doktorima, par stotina eura su ta mita...ispade da je to ok!
Naravno, ona je to uporedila sa visemilionskim korupcijama, prema kojima su ove ljekarske smijesne.

Bila je u konfliktu interesa :)
Pokojna majka joj je bila doktor inace vrlo fina zena tako da nije mogla pricat protiv njenih kolega.
Vrlo je mali broj doktora koji uzimaju mito (procentualno) ali bi im trebalo stati na put da ne bi ostali iz te profesije bili konstantno na stubu srama.

Madagaskar
09-11-09, 08:51
To je bio "Bomar" u ulici Slobode, tada prije desetak godina, a tada nije ni bio niko bolji od privatnika, pa su onda najbolji kakvi god da su. :conie:

Bravo, jeste! Ne znam rade li više i đe?

Pokojna majka joj je bila doktor inace vrlo fina zena tako da nije mogla pricat protiv njenih kolega.
Vrlo je mali broj doktora koji uzimaju mito (procentualno) ali bi im trebalo stati na put da ne bi ostali iz te profesije bili konstantno na stubu srama.

Jeste ali to su uglavnom ovi koji važe za najbolje i do kojih se, uglavnom, može doći samo sa kešom.

bloom
09-11-09, 08:57

Kako je mali broj onih koji uzimaju ako vec pod "mitologijom" podrazujevamo sve sto oni uzmu, pa bilo da su trazili ili ne!
Ja ne znam ni jednog ljekara koji je trazio, ali nijesam skorije cula ni da je neki ljekar poslije npr. obavljene operacije, odbio flasu viskija i kovertu s 200 e.
Ajde, ako neko zna mozda nam ovo nabrajanje bolje krene, da nabrojimo one koji odbijaju flase i "kuverte"! :yeahright:

Calathea
09-11-09, 09:05
Kako je mali broj onih koji uzimaju ako vec pod "mitologijom" podrazujevamo sve sto oni uzmu, pa bilo da su trazili ili ne!
Ja ne znam ni jednog ljekara koji je trazio, ali nijesam skorije cula ni da je neki ljekar poslije npr. obavljene operacije, odbio flasu viskija i kovertu s 200 e.
Ajde, ako neko zna mozda nam ovo nabrajanje bolje krene, da nabrojimo one koji odbijaju flase i "kuverte"! :yeahright:

Bravo Zmzm-ice, vec sam ja to rekla! Koji je to majcin sin koji je rekao kad je vidio kovertu - ne, Vi ste vec platili, to je krivicno djelo i Vi me navodite na njega, sad cu da Vas prijavim!?

Kampanja treba da se vodi principom - nudite mito do mile volje, nagradicemo vas novcano ako nadjete nekog ko je uzeo mito, odnosno NE UZIMAJTE MITO, jer ce vas kusur naci. A ne da nam svi vodeci ljekari govore kako nikad nisu culi da mita i zavrsavanja stvari preko veze ima, a svaki dan ucestvuju u tome. Jer da ne ucestvuju, ne bi ljekari od plate svoje zivjeli ovako kako zive, to pouzdano mogu da tvrdim, isto smo placeni, ali ja zivim neuporedivo gore!

Calathea
09-11-09, 09:07
I da dodam, 200 eur za operaciju je mala cifra! A ako je komplikovanija, posebno! Pa pomnozite kao ono ja za epidural, i sve ce vam biti jasno.

Madagaskar
09-11-09, 09:10
I po meni još jedno veliko zlo je što im je omogućeno da rade uporedo i u državnim ustanovama i u privatnim. Ako i dođeš do njega u državnoj i treba da se odrade neke dodatne analize, snimanja, UZ i sl. oni ti tutnu u ruke vizit kartu privatne ordinacije jer ko zna kad ćeš doći na red u bolnici.

bloom
09-11-09, 09:16
I po meni još jedno veliko zlo je što im je omogućeno da rade uporedo i u državnim ustanovama i u privatnim. Ako i dođeš do njega u državnoj i treba da se odrade neke dodatne analize, snimanja, UZ i sl. oni ti tutnu u ruke vizit kartu privatne ordinacije jer ko zna kad ćeš doći na red u bolnici.

A opet sta da radi coek, obicni smrtnik koji nema sta na svijetu da cijeni vise od zivota svog djetete i svog, u situaciji kad nista ne funkcionise u tim drzavnim zdravstvenim ustanovama, da umre iz inata :1002:
Evo ja priznajem, gresna sam, sve sto mogu kod privatnika da odradim i platim koliko god treba, ne razmisljam, samo da se ne srijecem u Domu zdravlja s onim sestrama koje samo sto ne biju

draganr.
09-11-09, 09:39
moja majka je na neurohirurgiji skoro dvije sedmice....i imam samo rijeci hvale i za doktore i za osoblje....nijesmo jos dosli u situaciji da nam traze novac....a i da se desi nebi smo razmisljali....mada imamo jako dobru vezu...pa mozda i zbog toga....

znači li ovo da će nečija majka koja nema vezu čekati tvoju majku, iako je prije nje, ili će dobiti gori tretman, itd...
e ovo je klasični primjer korupcije. svoju vezu ne plaćaš novcem nego kontrauslugom, itd...

Nabuko
09-11-09, 10:25
samo da se ne srijecem u Domu zdravlja s onim sestrama koje samo sto ne biju

Ja bih njih na talibane ljuknuo. Dali bi nam komandu na NATO-om za narednih 100 godina. Bila bi priča: "Osama, e kakva je to pi...ca".

Nego ovo što vele za dobar tretman nisam platio a imam jaku vezu jedan moj prijatelj je rekao jebeš riječ korupcija svi misle da su to pare treba vrnuti našu staru dobru riječ "blizikaštvo" mnogo je jasnije.

tinky
09-11-09, 12:28
I ovdje, kao u ostalom u svakoj profesiji, postoje ljudi koji misle da su izmislili svijet i da im nema ravnog. Takvi su, obično, medicinu i završavali iz nekih drugih razloga prije svega a ne zato što žele samo da pomažu ljudima. Tako i rade na petnaest mjesta, daju vizit karte u državnim ustanovama, površno prilaze pacijentima. Srećom, mali je procenat takvih. Ne opravdam njihove postupke jer ostali ljekari se nalaze konstantno na stubu srama. Ne vjerujem da bi ijedan ljekar dozvolio da mu pacijent umre a da ne bi pomogao, to su priče rekla- kazala.. Drugo je to što u medicini postoji tzv.trijaža bolesnika, u zavisnosti od hitnosti. Kod nas je svima hitno ako se radi o nekom svom, bližnjem. U medicini nije uvijek tako. Niti može biti tako.

Onda, u mentalitetu našeg naroda su komšijske priče. Ovome daj ovoliko, ovome daj onoliko i biće sve glatko. A kad dođe stani-pani niko ne progovara. U Ministarstvu zdravlja više od godine, postoji otvorena linija za prijavu bilo kakvih slučajeva korupcije u zdravstvu. Do danas nijedna prijava nije stigla. Zašto neko ne stisne petlju i kaže dao sam toliko i toliko tome i tome? Zato što nije dao nego je čuo da se daje.

Da ne pominjem veze, našu tradiciju, koje se potežu za svaki slučaj, pa čak običnu prehladu, jer zašto bih ja već čekao ako imam nju/njega gdje mogu odmah ući i praviti se lud pored svih onih ljudi u čekaonici. Svi bi nešto preko reda, niko ne razmišlja o tome da niko u toj čekaonici nije zato što mu je milo da vidi doktora nego zato što mu je nevolja. A kad se familija navali na grbaču, ajde majčin sine, stisni pa kaži - izvoli, čekaj red. Stisnućeš jednom i postati "nesoj" pa da imaš deset titula pored titule doktora medicine.

Svi zaboravljamo da smo svi ljudi. Pitanje je koliko je ko čovjek, bio na jednoj ili drugoj strani, doktora ili pacijenta. Treba znati...biti i ostati čovjek..

IGOR
09-11-09, 12:37
Mama i tata su joj doktori,pa djevojka nece na svoje da udari

Nabuko
09-11-09, 13:31
Da ne pominjem veze, našu tradiciju, koje se potežu za svaki slučaj, pa čak običnu prehladu, jer zašto bih ja već čekao ako imam nju/njega gdje mogu odmah ući i praviti se lud pored svih onih ljudi u čekaonici. Svi bi nešto preko reda, niko ne razmišlja o tome da niko u toj čekaonici nije zato što mu je milo da vidi doktora nego zato što mu je nevolja. A kad se familija navali na grbaču, ajde majčin sine, stisni pa kaži - izvoli, čekaj red. Stisnućeš jednom i postati "nesoj" pa da imaš deset titula pored titule doktora medicine.

Veza=blizikašenje je isto što i korupcija odnosno gori vid jer u takvim aktivnostima učestvuje veći dio populacije koji kroz takve aktivnosti opravdava koruptivne aktivnosti na višim nivoima.

gromovnik
09-11-09, 13:48
Kad je riječ o podmićivanju ljekarskog kadra za ovakvo katastrofalno stanje na neki način, građanstvo ili narod snosi odgovornost jer su oni naučili ljekarsko osoblje da primaju i očekuju mito.
U mito spada kada se doktoru prinese ili odnese 1 l. viskija, bombonjera, plati vecera... On ne traži darove, u početku prakse i ne očekuje ali ih mi takvim svojim gestama naučimo da očekuju, ali kada je u pitanju zdravlje sviju nas proradi naša sentimentalnost i zahvalnost.
A kasnije je neiskreno od većine nas kada damo to piće ili ne znam još šta, što mi to na neki način pričamo spominjemo i prigovaramo ali ne na pravom mjestu.
Mito se ukorjenilo u medicinu na način da svi to posmatramo i doživljavamo kao tradiciju.
Možda u ovim trenutku, ne znam kakvo je stanje u CG, ovdje su iste ljekarske usluge u privatnoj ljekarskoj praksi i državnim ljekarskim instutucijama. Uglavnom sve se plaća. Možda ima nekih ljekova sa esencijalne liste sa popustom plaća se do 30% cijene, ali tih ljekova po pravilu nema u državnim i privatnim apotekama.
Da li neko hoće da osvjedoči da je davao mito ljekarima. Takvi slučajevi u svakodnevnici ne postoje ili su rijetki. A i kada tako nešto dođe pred pravosudne organe. Pravosudna mafija to zbrzi, zakukulji pa ispadne malte ne da je kriv onaj što je morao dati mito a ljekari se oslobode kao čestiti građani.
Najgora stvar je što od njih pomoć traže ljudi u nevolji, u takvim situacijama nema se baš puno izbora. Ako ishod bude zadovoljavajući, uglavnom su sretni da je sve prošlo i nisu baš spremni o tome previše pričati.
Čovjek zaista treba biti sretan dok je zdrav da nije prisiljen tražiti njihovu pomoć.

Homer
09-11-09, 14:11
Ima u narodu jedna kletva, kada neko nekog zaje*e za pare: Dabogda ih doktoru dava'!

A nekada je ta ista kletva glasila: Dabogda ih na ljekove trošio!

Eto, korupcija se ugnijezdila i u "narodno stvaralaštvo"!;)

sneguljica
09-11-09, 15:37
znam par slucajeva gdje su pacijenti svojom "drskoscu" uspjeli da zavrse ono sto ih i inace sleduje u KBC-u, ali im je bilo prethodno zakazano za mnogo dalji datum...to me navodi da pomislim da su ljudi u kontaktu sa medicinskim osobljem prilicno snishodljivi, valjda ne bi da se zamjeraju. Mislim da bi morali i verbalno i zakonski da se borimo za svoja prava.
Prije mjesec dana mi je dijete moralo na MR (magnetna rez.) zbog povrede. Kao sto znate, magnetna rez. se zakazuje i moze se desiti da je cekate i 2-3 mjeseca (neki kazu da su i 6 mjeseci cekali), a posto je to bilo prilicno dugo posla sam direktno kod dr Mikulica, koji vrsi ta snimanja na kostima, objasnila mu situaciju, zamolila da se dijete snimi sto prije i bez ikakvog mita, bez ikakvog poznanstva, covjek mi je zakazao dijete za prvi dan kad se radi takvo snimanje. Da se zna da mu nijesam ponijela ni nakon obavljenog snimanja nista. Dobio je samo jedno hvala, a nije mi trazio ni novac ni nista, a zavrsio mi je posao!
Evo, jeste da je ovo tema i dr-ima koji primaju mito, ali mi se cini da treba istaknuti i one koji postupe ljudski bez mita, viskija, satova, telefona i slicno!

Ja ne mogu da shvatim zasto mora da se ceka tako mnogo za ta snimanja koja su najcesce preporucena bas da bi se otkrile najgore dijagnoze?! Pa zar ne bi trebalo onda pozuriti i sto prije ih obaviti?

Pera Detlic
09-11-09, 16:11
tako je snjeguljče!

Na ovoj temi treba navesti i one koji su vrlo korektni i predusretljivi. svaka čast za dr. Mikulića! A isto tako i tebi snjeguljče jer si ne samo dala primjer kako se treba ponašati već si doprinijela osvješčenju i unapređenju zdravstvenih usluga.

ni ja ni moja familija (pa čak i šira) nismo imali nekih ozbiljnih susreta sa doktorima i bogu hvala na tome. tako da nemam lično ni jedan primjer da iznesem niti znam nešto baš konkretno a da nije iz 3-4 ruke! a to su već više tračevi nego istina pa ih neću pominjati.
Ako bih bio prinuđen svakako da bih sve uradio da pomognem bližnjima (čak bi i sve akcije prodao :D ), ali inače bih se ponašao kao s. i nikad se sam ne bih nutkao.

a sigurno je da posle davanja mita ne bi ćutao ka p.... no bi im zvek napravio koliko bi iđe mogao! Jer to je zapravo veliki zločin.

mrgo
09-11-09, 18:49
Mozda bi trebalo promijeniti naziv teme
Ko su doktori koji NE uzimaju mito?
Istina nemam licnog iskustva,ali sam cuo za pojedine doktore pogotovo za jednog poznatog niksickog internistu.
Prica ide ovako,lezao na internom neki mucenik,koji postavlja keramiku,sto ce reci radnik bez banke prebijene.
Gore pomenuti doktor ga lijecio,pa mu kaze,e taman kad izadjes iz bolnice da mi plocice postavis,pravim novu kucu,pa taman mi treba keramicar.
I mucenik tako poslije tobos oporavka dodje kod doktora ,sve sa alatom i pozvoni na vrata kod doktora.
A on vidjevsi ga kako samo drzi alat kaze mu:
"A dje su ti plocice jadan ne bio"

Djudja
09-11-09, 18:52
Mozda bi trebalo promijeniti naziv teme
Ko su doktori koji NE uzimaju mito?
Istina nemam licnog iskustva,ali sam cuo za pojedine doktore pogotovo za jednog poznatog niksickog internistu.
Prica ide ovako,lezao na internom neki mucenik,koji postavlja keramiku,sto ce reci radnik bez banke prebijene.
Gore pomenuti doktor ga lijecio,pa mu kaze,e taman kad izadjes iz bolnice da mi plocice postavis,pravim novu kucu,pa taman mi treba keramicar.
I mucenik tako poslije tobos oporavka dodje kod doktora ,sve sa alatom i pozvoni na vrata kod doktora.
A on vidjevsi ga kako samo drzi alat kaze mu:
"A dje su ti plocice jadan ne bio"

E vala si ga zakomplikova Mrgo, da majku goni. Ja sam mislio da navodiš primjer nepotkupljivoga - fino se razvijala priča do samoga kraja - kad ono iznenađenje!

Baron
10-11-09, 07:56
crkavica ga iźela

Calathea
13-11-09, 19:12
U Ministarstvu zdravlja više od godine, postoji otvorena linija za prijavu bilo kakvih slučajeva korupcije u zdravstvu. Do danas nijedna prijava nije stigla. Zašto neko ne stisne petlju i kaže dao sam toliko i toliko tome i tome? Zato što nije dao nego je čuo da se daje.

Zato što mu ministar prije nego što mu je on bilo koga prijavio govori stalno kako nikad nije sreo nekog doktora ili sestru koji uzimaju pare ili primaju ljude preko veze, a svi znamo da to nije tačno. I ministar zna, jer je i on doktor. I on jako dobro zna da ni on ni ostali doktori ni sestre ne žive od svoje plate.

Da ponovim, po plati smo negdje u istom rangu ja i jedan specijalista, recimo, ali ja ne vozim džip, nemam par kuća i stanova, ne ljetujem po Kubi i ne skijam po St. Moricu, čik pogodi zašto. I da ponovim i ovo, koji god ljekar izađe javno i kaže da ne zna ni jednog koji uzima pare - laže i u svakoj normalnoj državi na vrata bi mu davno kucali i poreznik i policajac, jer njegov stil života odudara od plate koju prima. I u normalnom društvu policajac bi vapio da neko doktoru potura pare, pa da se doktor prevari da ih uzme, a onda ga ščepa za vrat, odi bajo vamo, jer je to krivično djelo.

tinky
13-11-09, 20:49
I ministar zna, jer je i on doktor. I on jako dobro zna da ni on ni ostali doktori ni sestre ne žive od svoje plate.

Ne treba da generalizujemo. Ja sam ljekar, i živim od svoje plate. I od svog rada. A ako neko zna ljekare koji uzimaju pare neka stisne petlju i neka kaže. Svako treba da odgovara za svoja djela. Ili nedjela.

Calathea
13-11-09, 21:03
Ne treba da generalizujemo. Ja sam ljekar, i živim od svoje plate. I od svog rada. A ako neko zna ljekare koji uzimaju pare neka stisne petlju i neka kaže. Svako treba da odgovara za svoja djela. Ili nedjela.

Generalizujem, jer pričamo generalno. Ako u istom danu za istu uslugu, koja bi trebalo da bude besplatna, jedan ljekar uzme novac, a drugi odbije i kaže da to nije u redu, između ostalog zato i što porodica bolesnika ima preče potrebe nego da časti njega, onda mi znamo da onaj prvi koji nosi Moninu tašnu i nije je kupio od svoje plate nego od takvih para nije častan i pošten.

Mi se svi znamo i zato generalno možemo reći da je problem korupcije u zdravstvu očit, naročito na višim nivoima.

Ako ja moram da dam pare tebi ili tvom kolegi da bih dobila uslugu za koju ste vi plaćeni iz svih ovih razloga koje ljudi ovdje navode to nije moje nedjelo, nego je to iznuda. I nema sistem šta mene da dovodi u situaciju da stisnem petlju, nego ljekara da stisne petlju i uzme pare kojima ga ja mamim.

Stvari će da počnu da se mijenjaju kad sistem počne promovisati jednu mene koja sam nekom ljekaru dala pare, a taj je dopao odgovarajuće kazne zbog toga. Kad ministar i direktor bolnice izađu i zaštite korisnika njihovih usluga koji im je pomogao da dokažu da je neko od ljekara ili sestara počinio krivično djelo.

tinky
13-11-09, 21:15
Ako ja moram da dam pare tebi ili tvom kolegi da bih dobila uslugu za koju ste vi plaćeni iz svih ovih razloga koje ljudi ovdje navode to nije moje nedjelo, nego je to iznuda. I nema sistem šta mene da dovodi u situaciju da stisnem petlju, nego ljekara da stisne petlju i uzme pare kojima ga ja mamim.

Slažem se. Ako bilo ko traži novac za nešto za šta je plaćen treba da bude prijavljen za to i da odgovara. Da bi nešto počelo da se mijenja u ovom sistemu treba da se počne sa prijavljivanjem takvih slučajeva. Ali, ponavljam, do danas ne postoji nijedna prijava. Svi naglabaju. Treba raditi nešto konkretno.

Calathea
13-11-09, 21:26
Slažem se. Ako bilo ko traži novac za nešto za šta je plaćen treba da bude prijavljen za to i da odgovara. Da bi nešto počelo da se mijenja u ovom sistemu treba da se počne sa prijavljivanjem takvih slučajeva. Ali, ponavljam, do danas ne postoji nijedna prijava. Svi naglabaju. Treba raditi nešto konkretno.

Ovo ću morati treći put da kažem - nisam luda da prijavim nekog drugog da sam mu dala mito dok god se smatra da sam time i ja počinila krivično djelo. Ako sam već ponižena time što to moram da radim, neću još za to i da odgovaram.

Neka počne neko od ljekara koji ne uzimaju mito, ja imam iskustva i ne vjerujem im da nikad nisu vidjeli da neko od njihovih kolega uzima pare, flaše, parfeme i sl. ili prima nekog preko veze zato što mu taj može valjati ili mu vraća neku sličnu uslugu. Pozove lijepo ministra koji isto ovako ne vjeruje u to, ministar šefa policije, zapnu ovom zlom ljekaru čekalicu i kad se uhvati na sir, cap za vrat, ti si bajo korumpiran. Onda ga izložiš kroz medije dok mu se i kad mu se presudi, pa da vidiš kako će naglo da se smanji korupciji promet.

Radila sam u dvije veoma korumpirane profesije, pa znam da bi ovo djelovalo. Ovako se sve svodi na to da mi svi znamo da je neko fukara, ali ga tapšemo po leđa kako je dobar čoek. Pola što mora, a pola što voli tako.

Pera Detlic
16-11-09, 08:15
Ovo ću morati treći put da kažem - nisam luda da prijavim nekog drugog da sam mu dala mito dok god se smatra da sam time i ja počinila krivično djelo. Ako sam već ponižena time što to moram da radim, neću još za to i da odgovaram.

Neka počne neko od ljekara koji ne uzimaju mito...

izvinite ali iskreno ovo čisti primjer ljudskog kukavičluka i hodanja linijom manjeg otpora a ovamo po komšiluku drvlje i kamenje na doktore lopove,generalizovanje krivice i pranje svojih ruku....
ILI preduzmite nešto ILI se pokrijte i ćutite. Anemizam i puna usta priče i okrivljavanja djeluju vrlo vrlo ružno.

a ovo drugo- vrlo tužno, podsjeti me na neke fondaše kad su im Vele & Co pokrali EURF onda je trebao Detlić i ostali koji nisu pokradeni da se žale...
prebaciti svaku odgovornost na druge i olakšati svoju savjest...

Calathea
16-11-09, 08:29
Neka ti je oprošteno.

Ja se rukovodim onom da junačka đeca po sokaka skiću i da junak čojku konja vodi. Imam iskustva s podmitljivim ljekarima i svoje načine da se protiv njih borim, ali oni ne uključuju stavljanje moje glave na panj pred dokonog predstavnika sistema sa sjekirom u ruci koju na doktora podići ne smije.

Pošto si se sam ponudio da za nekog od ovih što nemaju hrabrosti prijaviš podmitljive doktore, evo ti na epiduralu čist i svijetao primjer - milion i po zgrnuše dva ili tri doktora, a da za to svi znaju i niko ništa.

Nabuko
16-11-09, 08:46
Pera je previše idealističan čojek. Znam za slučajeve prijave korupcije u jednom drugom poslu i to "anonimne" ali jbg u miliciji bili sve prijatelji čojeku koji je prijavljen a onda se problem zaokrene za jedno 180 stepeni i uperi protiv prijavitelja. Dakle sistem bi trebalo da pokaže malo stvarne volje da se protiv ovoga bori a onda bi frštale i prijave jer kao da milicija ne zna kod nas ko sve uzima mito.

Homer
16-11-09, 18:06
Ti Pero uz jurišaš uz poklič - Naprijed braćo, ja za vama!:D

mrgo
16-11-09, 18:09
Evo da nije sve tako crno
Primjer vrhunskog strucnjaka ,humaniste i nadasve covjeka.
http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2009-11-15&id=174595

Paramanand
21-11-09, 14:33
Moć, osjećanje gospodarenja nad životom, nad zdravljem kao nečim svim ljudima najvrjednijim, jedan je od razloga zašto se neki ljudi odlučuju za poziv ljekara. A taj osjećaj moći smatra da ga mora pratiti i adekvatna finansijska nadoknada te ta vrsta ljekara ne ulazi u komplikovanije medicinske intervencije bez adekvatne novčane nadoknade. S druge strane, taj osjećaj moći može da preraste u jednu vrstu fanatizma koja rađa askete-naučnike, koje interesuje samo to da svoju ličnu pobjedu traže u tome što će »poraziti« neku do tada nepobjedivu bolest. Bitna im je pobjeda, ne humana strana poziva.

Moć praćena društvenim ugledom, koji još uvijek ljekari po samom svom pozivu uživaju u svim patrijahalnim društvima, drugi je razlog zašto neko želi postati ljekar. To su ljekari koji uzimaju ponuđeni novac, ali ipak paze od koga uzimaju, kao i to koga liječe. Propagiraju elitizam, kod njih »običan smrtnik« teško može da dođe, a ako dođe »debela koverta« je nešto što se podrazumijeva.

Društveni ugled je treći razlog zbog kojeg neko postaje ljekar. To je ona grupa ljekara koja ne uzima novac (ali ako baš insistirate, uzeće ga), već ide za dobrim glasom, svoju sujetu hrani društvenim ugledom – važnije im je da se o njima lijepo priča nego zdravlje pacijenta. Demagogija im je glavno oružje.

Idealizam prožet moći i društvenim ugledom je još jedan od razloga zbog kojeg ljudi idu u ljekare. Ali, vremenom, idealizam se gubi (stvarni život pokaže da posao ljekara nema nikakve veze sa onim kakav je predstavljen u tv serijama i filmovima), dodir sa stvarnim ljudima i bolestima ruši početne iluzije, i ljekar gleda kako da u toj profesiji što bolje prođe.

I, na kraju, humanizam, ono što bi trebalo da bude temelj ljekarskog poziva, možda je najrjeđi razlog zbog kojeg se oblači bijeli mantil. To su oni rijetki ljekari koji samim svojim prisustvom liječe, kojima je zdravlje pacijenta jedina i isključiva briga, a koje »kovertom« ili nekim skupocjenim poklonom možete samo da uvrijedite. Nažalost, njih je najmanje, ali, srećom, još uvijek postoje.

L'enfant_terrible
21-11-09, 18:22
izvinite ali iskreno ovo čisti primjer ljudskog kukavičluka i hodanja linijom manjeg otpora a ovamo po komšiluku drvlje i kamenje na doktore lopove,generalizovanje krivice i pranje svojih ruku....
ILI preduzmite nešto ILI se pokrijte i ćutite. Anemizam i puna usta priče i okrivljavanja djeluju vrlo vrlo ružno.

a ovo drugo- vrlo tužno, podsjeti me na neke fondaše kad su im Vele & Co pokrali EURF onda je trebao Detlić i ostali koji nisu pokradeni da se žale...
prebaciti svaku odgovornost na druge i olakšati svoju savjest...

Pero, izuzetno cijenim to sto si popi*dio na ovo en generale pljuvanje, i kao i svi mi (nadam se) iniciras konkretnu akciju. Pa, da ti nesto kazem- ovako, bez uredjenog djelovanja i zastite, niko nece da se usudi da bilo sta kaze. Svi znamo kako je kod nas- zamjericu se ovom, onom, nikad me vise niko nece u bolnicu pogledat (sto je sigurno istina, svako ima putera na glavi, barem "dovodjenje u prvih 10" na listi cekanja, pa ce svi odbit da prime "tastera").

Dok god se ne napravi pouzdan sistem zastite "whistleblowera", koji ce odgovarati nasoj palanackoj kulturi dje su eticka pravila ljekara, advokata a mozda i svjestenika vrlo fleksibilna, pa ljekar isprica zeni ko je bolestan od tripera, a zena ljubavniku a ljubavnik komsiji, komsija prodavacici u pekaru- nema srece. Za pocetak bi trebalo ozbiljno zastiti identitet ljudi koji prijave, i jos ozbiljnije sprovesti temeljnu istragu, i nema sanse da nesto ne ispliva.

Ovako, nabrajanje i pokazivanje prstom, cak imenom i prezimenom- nicemu ne vodi, osim osudi onih koji "oblatise strucnjaka doktora, a on im babi zivot spasio"- uz kovertu, ali sto ce strucnjak je to....

L'enfant_terrible
21-11-09, 18:28
Da dodam, mislim da nikad nije jedan ljekar sam, narocito kad su komplikovanije intervencije u pitanju. Tu mreza radi. E, treba ponuditi opciju i ljekarima koji jesu bili dio mreze, da otkucaju mrezu u odredjenom roku, uz potpunu amnestiju za ljekara koji prijavi. Mislim da bi mozda ovo ohrabrilo neke koji nisu na taman s tim da se jave, a onda bi bilo mnogo lakse prikupiti dokaze. Neki bi se javili da istrguju amnestiju, iz cistoga straha.

sneguljica
22-11-09, 02:39
definitivno se vrlo bahato odnose prema pacijentima...toliki nemar tesko da se moze tolerisati!
Kao sto i sve ostalo kod nas funkcionise, takav nam je i zdravstvaeni sistem...mi prvo cekamo da nam se most srusi i odnese 20 zivota, pa ga onda renoviramo! Nista ne sprijecavamo, nista ne predupredjujemo! Strasno!
Mozda bi mala Jovana umrla, al' bi daleko lakse bilo da je neko pokazao brigu!

Ja necu nikoga moliti da prijavi doktore, i ne pada mi na pamet da ucim ljude kako da se ponasaju, ali vam tvrdim da ako se meni desi ikad (NIKAD mi se nije desilo da mi banku traze ili ijednu uslugu lose pruze) da mi neki doktor trazi novac za uslugu za koju nije predvidjeno placanje, da cu sve novine obavijestiti, zaliti se ministarstvu i sve sto je u mojoj mocu preduzeti da odgovara !

Homer
18-12-09, 20:21
definitivno se vrlo bahato odnose prema pacijentima...toliki nemar tesko da se moze tolerisati!
Kao sto i sve ostalo kod nas funkcionise, takav nam je i zdravstvaeni sistem...mi prvo cekamo da nam se most srusi i odnese 20 zivota, pa ga onda renoviramo! Nista ne sprijecavamo, nista ne predupredjujemo! Strasno!

Za njih sam samo broj
TEŠKO BOLESNOM VLADIMIRU VUKČEVIĆU, DRŽAVNE INSTITUCIJE NI POSLIJE TRI GODINE NEĆE DA POMOGNU

Podgorica – Vladimiru Vukčević, pacijentu sa teškom bolešću, kojem ljekari ni nakon tri godine od prvih simptoma ne umiju da utvrde dijagnozu, državne institucije Crne Gore neće da pomognu.
“Njima sam samo broj, nije im važan moj život, ništa im nije važno”, kazao je Vukčević, kojem su ljekari Vojno medicinske akademije (VMA), Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) i Kliničkog centra Srbije (KCS) prije nepune tri godine utvrdili promjenu na debelom crijevu, bez precizne dijagnoze, zbog čega su i predložili da se, kao pacijent bez dijagnoze, pošalje u neku referentniju ustanovu u inostranstvu, ne bi li se konačno utvrdilo od čega boluje.

Teški bolesnik, kojem su tanko i debelo crijevo tokom brojnih intervencija radi promjena na tkivu skraćeni i izmješteni van tijela, i kojeg niko od hirurga u Srbiji, zbog velikog rizika, ne želi da operiše i tako izvrši rekonstrukciju, ni danas ne zna šta mu je, a Komisija crnogorskog Fonda za zdravstveno osiguranje ne želi da omogući odlazak u inostranstvo.
“I pored svih konzilijarnih mišljenja da treba da idem u neku specijalizovanu bolnicu u inostranstvo, Komisija Fonda neće da da dozvolu. Jednostavno, ja, kao običan građanin, bez veza, njima nijesam važan”, kazao je Vukčević “Vijestima”.

Ovaj 38-godišnjak, čija je patnja, prouzrokovana bolešću, ali i nebrigom dijela medicinskog osoblja u Crnoj Gori i zaposlenih u Fondu, dislociran je iz “običnog” života prije tri godine, kada je, za vrijeme doručka, u porodičnom domu, pao u nesvjest i prokrvario iz rektuma.
“Moj sin Viktor je bio tu. Sjedio je na stolici, gledao me, imao je samo 11 mjeseci... Kada sam se osvijestio, ležao sam na podu, krvav, on me gledao u oči, ja njega... I danas govori \'samo da ne bude krvi\'”, ispričao je Vukčević.
Hitna pomoć, prema njegovim riječima, stigla je brzo, ali, kako su ga prebacili u toalet, da ga srede, i sklone od pogleda mlade supruge i sina, doktorka koja je bila u smjeni, čim je ušla kazala je “Šta vi pričate bolesnik, a on leškari”.
“Kad je ušla u kupatilo, zgrozila se... Povezli su me u urgentni. Iako sam jedva stajao na nogama, morao sam da čekam red. Onda mi je hirurg kazao da im ne radi aparat, dali su mi bocu infuzije i pustili me kući, kazavši da dođem sjutra veče u šest”, priča Vukčević.

Sljedećeg dana otišao je u “Kodru” gdje mu je dr Dejan Vukčević kazao da dođe kad se oporavi.
“Pitao sam ga šta da radim ako opet prokrvarim. Odgovorio je da on ne može ništa i slegnuo ramenima”, tvrdi Vukčević, koji je već sljedećeg dana, prvim letom, otišao za Beograd na VMA.
Ljekari te ustanove, nakon što su zaustavili obilno krvarenje i uradili sva snimanja, odveli su Vladimira u opracionu salu, ne garantujući pozitivne rezultate, jer, kako mu je objašnjeno, traže iglu u plastu sijena.
“Operisali su me, skratili debelo crijevo za 40 centimetara. Međutim, poslije tri dana opet sam prokrvario, ali su mislili da je to zbog toga što su crijeva opet počela da rade”, priča Vukčević.

Zbog pogoršanog stanja i trećeg krvarenja, kaže, premjestili su ga u šok sobu.
“Vijećali su šta da rade. Odlučili su da mi daju injekcije \'novosevena\', punu dozu, i da me u slučaju, ako ne stane krvarenje, opet operišu. Krvarenje se tokom noći zaustavilo, a već sljedeće jutro su mi uradili sva moguća snimanja”, ispričao je Vukčević.
Operisali su ga tada na VMA po drugi put. Dr Mile Ignjatović uklonio je Vukčeviću oko 10 centimetara tankog crijeva na kojim je evidentirana poroznost.
“Konzilijarni dogovor je bio da se crijeva izvuku napolje, u slučaju da dođe do trećeg krvarenja, jer nijesu mogli da utvrde odakle i zašto krvarim. Kazali su da nikada nijesu imali slučaj kao što je moj”, objasnio je Vukčević.

Ljekari VMA, kaže on, zakazuju mu nove preglede i rekonstrukciju za jun 2007. godine, zbog čega Vladimir mora da nabavi uput od KCCG.
“Po njega je otišla moja majka. Međutim, dr Ranko Mirović tražio je da dođem lično, iako sam bio u lošem stanju”, priča Vladimir.
Otišao je. Čekao na red da bi ušao u ordinaciju u kojoj je sjedio doktori.
“Mirović me nije ni pogledao... Nijesam mogao da stojim. Pitao sam mogu li gdje da sjednem. Kazao je, gledajući u papire, \'sjedi na taj krevet\'. Jedino što me pitao bilo je \'kako si ti dospio na VMA?\' Kazao sam mu avionom, šta drugo da mu kažem”, kaže Vladimir.
Uput je, ipak, dobio, ali su ljekari VMA, nakon pretraga, odustali od rekonstrukcije zbog nalaza na kojima i dalje piše da je dijagnoza nepoznata.
“Nalazi pokazuju da na sluznici postoje neravnine koje svakog trenutka mogu da prokrvare, ali dijagnozu i dalje ne mogu da uspostave. Zato su tražili da dođem opet za dvije sedmice”, kaže Vladimir.

Međutim, tvrdi, doktor Ranko Lazović tada nije htio da mu da uput uz obrazloženje “da nema potrebe da se bacaju pare na njegov odlazak u Beograd, kada mogu da ga sastave u KCCG”.
“Ipak, stigao sam na VMA, tamo me preuzeo dr Dino Tarabar i dr Radoje Doder, koji su uradili analize. Rekonstrukcija je predložena za avgust, ali su i od nje odustali radi postojanja upalnih procesa”, priča Vladimir.
Nova rekonstrukacija, kaže, koja podrazumijeva vraćanje crijeva u tijelo, zakazana je za maj 2008. godine, s tim što je i ona otkazana jer su doktori VMA utvrdili da prilikom prolaska instrumenata kroz sluznicu ona spontano krvari.
“To je bio peti put da odlažu rekonstrukciju... Načelnik klinike dr Doder je napisao da treba da idem u inostranstvo, u neku referentniju ustanovu”, objašnjava Vladimir.

Iz Fonda, kaže, odbili su mišljenje dr Dodera, tražeći konzilijarno mišljenje, što su uskoro i dobili. Dr Doder, dr Nebojša Manojlović i dr Stanko Petrović potpisali su nalaz na kojem piše da oni dijagnozu ne mogu da utvrde, te da pacijenta upućuju na drugu adresu, dok je Vukčević tražio i mišljenje dr Mandića, koje je u potpunosti u saglasju sa onim što su kazali beogradski ljekari.
“Uzorici su slati i u privatne laboratorije. Svi su ukazivali na to da upalni proces postoji, ali da se konačna dijagnoza ne može ustanoviti”, kaže Vladimir.
Fond nije prihvatio mišljenje te dvije ustanove, tražeći novo mišljenje konzilijuma KCS, gdje su mu sve nalaze ponovo uradili, i potvrdili mišljenja ljekara druge dvije medicinske institucije.
“I oni su dali predlog da idem na nove pretrage u referentnije ustanove u inostranstvo”, navodi on.
Međutim, kaže, Komisija Fonda je onda donijela odluku da se Vladimir uputi u KCCG, da se tu operiše, a crijeva vrate u organizam. “Ne uživam u tome da živim ovako”, priča Vladimir.

Komisija i dalje vaga

U zajedničkom saopštenju Fonda i KCCG, koje potpisuju direktorica KCCG dr Olivera Miljanović i v.d. direktora Fonda Zoran Glomazić, preporučuje se operativni zahvat kojim bi se crijeva vratila u organizam, a koji bi se radio u KCCG u saradnji sa zvaničnim konsultantom iz Kliničkog centra Srbije Srđannom Đuranovićem, iako je upravo taj ljekar ranije dao mišljenje da Vukčević treba da ide na dijagnostikovanje u inostranstvo.
U saopštenju, sinoć poslatom novinaru Darku Ivanoviću za emisiju “Robin Hud”, bez obavještavanja pacijenta Vukčevića, navodi se da je održan sastanak kojem su pored Miljanovićeve i Glomazića, prisustvovali i direktori Interne i Hiruške klinike KC, načelnik Odjeljenja digestivne hirurgije, predsjednik Komisije za liječenje u inostranstvu, kao i ordinirajući gastroenterolog, s tim što njihova imena nijesu navedena.
“Predloženo upućivanje pacijenta u neku od evropskih klinika iz VMA i KCS ne sadrži informaciju o vrsti dijagnostičko-terapijskih postupaka koji se planiraju, a da već nijesu urađeni u navedenim ustanovama ili se pak ne mogu obaviti u istim, te zbog toga nijesu uvaženi”, piše u saopštenju.
Navodi se i da se “s obzirom na to da se pacijent nalazi trenutno u stabilnoj kliničkoj remisiji i da nije bilo ataka krvarenja više od dvije godine”, predlaže reevaluacija kliničkog stanja u KCCG-u u saradnji sa Đuranovićem.
“Nakon obavljenih kontrolnih endoskopskih, patohistoloških i svih drugih indikovanih procedura, donijeće se konačan stav o daljem tretmanu Vukčevića. U slučaju procjene da je potrebno pacijenta uputiti u inostranstvo, predlog za upućivanje na liječenje u inostranstvo treba da sadrži detaljan plan predviđenih dijagnostičko-terapijskih postupaka, naziv institucije u koju se pacijent upućuje, rezultate neposredno uspostavljenog kontakta sa ljekarom iz navedene institucije koji je zadužen za planiranje i sprovođenje dijagnostičko-terapijskih postupaka koji sadrži planirani datum prijema u bolnicu i troškove liječenja pacijenata”, piše u saopštenju.

Fond želi da vidi samo Ivanovića

Fond ga je odbio, nakon čega je priču počeo da prati novinar Darko Ivanović u emisiji “Robin Hud”.
“Ivanović već četiri sedmice pokušava da riješi ovu situaciju. Nakon druge emisije, iz Fonda su insistirali na razgovoru sa Ivanovićem. Sve je išlo preko portparola Socijaldemokratske partije Raška Konjevića, zbog njegove dobre volje da mi pomogne”, priča Vladimir.
Razgovor je obavljen prošlog ponedjeljka, s tim što Ivanović nije pristao na uslov da na razgovor sa v.d. Fonda Zoranom Glomazićem dođe sam, kako je traženo.
“Kad smo došli, sekretarica je rekla “gospodine Ivanoviću, uđite”. Mene niko nije zvao unutra, što ja ne mogu drugačije da protumačim osim da ja njima nijesam bitan”, kazao je Vukčević.
Sa Vladimirom, ni tog dana, niko nije razgovarao.

Sanuška
18-12-09, 20:47
ovo sam gledala u Robin Hud...sa Skockom....gdje je dr Cavic izjavio da momak nema krvarenje..i moze normalno da zivi...mislim sta reci...,oba crijeva su mu izvucena kroz stomak...i to je normalno...ma katastrofa....:toobad:

veselinka
18-12-09, 20:59
Da je imao koji euro da podmaze doktore sve bi islo bez problema. Njih samo novac interesuje, tudje zdravlje im je na poslednjem mjestu.

Homer
18-12-09, 21:14
Da je majka kojek doktora nogu slomila, davno bi dobila uput!

Homer
18-12-09, 21:17
ovo sam gledala u Robin Hud...sa Skockom....gdje je dr Cavic izjavio da momak nema krvarenje..i moze normalno da zivi...mislim sta reci...,oba crijeva su mu izvucena kroz stomak...i to je normalno...ma katastrofa....:toobad:

Gledao sam i ja dio - Čavić je rekao da gastrolog nije konsultovan već je hirurug odlučio o svemu i da bi on, kao gastrolog, podržao Vladimirov odlazak u inostranstvo na liječenje!

Sanuška
18-12-09, 21:25
Gledao sam i ja dio - Čavić je rekao da gastrolog nije konsultovan već je hirurug odlučio o svemu i da bi on, kao gastrolog, podržao Vladimirov odlazak u inostranstvo na liječenje!

da,da pratila sam emisiju...bio je nastavak sinoc,da li si mozda gledao....

Homer
18-12-09, 21:27
da,da pratila sam emisiju...bio je nastavak sinoc,da li si mozda gledao....

Ne! To je znači bio treći nastavak!

Muka šta sve čo'ek mora da radi da bi ostavrio svoja prava!

Zor_djevojka
18-12-09, 21:29
imenTovaste li ijednog?

Nabuko
18-12-09, 21:30
Preksinoć sam pratio rođaku stariju ženu kod biranoga doktora u jedna dom zdravlja na periferiji. Još sam pod stresom. Ne zbog ljekara već zbog broja pacijenata i njihovog izgleda. Iz tog ugla gledanja nismo mi daleko od Bjafre odmakli.

Homer
24-12-09, 11:25
Dokumentaciju šalju u London
KOMISIJA FONDA ZA ZDRAVSTVO ODLUČIVALA O SLUČAJU VLADIMIRA VUKČEVIĆA

Podgorica - Komisija Fonda za zdravstveno osiguranje odlučila je prije dva dana da medicinsku dokumentaciju Vladimira Vukčevića, pacijenta kojem ljekari ni nakon tri godine od prvih simptoma ne umiju da utvrde dijagnozu, pošalje u bolnicu „Kings College Hospital“ u Londonu, radi ekspertiznog mišljenja o daljoj dijagnostici i liječenju.
Služba za odnose sa javnošću Fonda saopštila je juče “Vijestima” da je “postupak ostvarivanja prava na upućivanje radi liječenja u inostranstvo Vukčevića u toku”, te da za dalje postupanje treba da obezbijede mišljenje doktora iz „Kings College Hospitala“, a na osnovu kojeg će se donijeti odluka o daljem postupku upućivanja na liječenje u inostranstvo.
Iz Fonda su juče negirali navode da oni “neće da omoguće” upućivanje Vukčevića u inostranstvo radi liječenja, naglašavajući da je nekorektno izvoditi bilo kakav zaključak dok postupak traje.
“Nalazom i mišljenjem Komisija konstatuje postoje li mogućnosti uspješnog liječenja osiguranika u Crnoj Gori, odnosno u zdravstvenim ustanovama u okruženju, te da ukoliko ne postoje, predlaže zdravstvenu ustanovu u inostranstvu u koju treba uputiti osigurano lice radi liječenja. Komisija, u skladu sa zakonom, učestvuje kao organ vještačenja u postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Pravilnikom je uređeno da Komisija radi u sastavu od najmanje pet članova, te da se sastav Komisije određuje u zavisnosti od dijagnoze bolesti. Na osnovu rješenja Fonda, Komisija je imenovana u sastavu od 14 doktora različitih specijalnosti iz Kliničkog centra Crne Gore”, odgovor je Fonda na pitanje “Vijesti” ko su ljekari koji rade u Komisiji.
Iz Fonda su saopštili da im se Vukčević obratio 1. oktobra 2009. godine za upućivanje radi liječenja u inostranstvo, te da im je uz zahtjev priložilo konzilijarno mišljenje doktora internista KCCG.
“Postupajući po njegovom zahtjevu, predmet je iznijet na Komisiju za liječenje u inostranstvu 5. oktobra, koja je dala nalaz i mišljenje da je dokumentaciju neophodno dopuniti novim mišljenjem internista Kliničkog centra o trenutnom kliničkom stanju i preporučenim dijagnostičkim metodama koje treba obaviti u inostranoj zdravstvenoj ustanovi. Radi dopune dokumentacije potrebnim mišljenjem, Fond je uputio dopis Klinici za gastroenterologiju Kliničkog centra Crne Gore, od kojih su dobili mišljenje četiri dana kasnije”, saopštili su iz Fonda.
Iz te ustanove “Vijestima” nijesu željeli da odgovore na pitanje šta se čekalo do sada, i zašto je Komisija počela da radi na slučaju Vukčevića tek nakon uključivanja medija u ovaj slučaj, upućujući novinara na ljekare, članove Komisije, čija imena, kako su kazali iz Službe za odnose sa medijima, ne mogu da saopšte.

Klinika ga prihvatila još prije godinu

Vukčević je juče negirao navode da se Fondu obratio tek u oktobru ove godine, objašnjavajući da je to uradio prije godinu.
“Kompletan postupak došao je tada do kraja, Fond me odbio, a i drugostepena istanca, tj. Ministarstvo zdravlja. A u oktobru ove godine ponovo sam pokrenuo postupak, tako da nijesam siguran u dobre želje i namjere Komisije, Fonda i Ministarstva”, kazao je Vukčević.
On je rekao da “to što Fond tek sada kreće sa procedurom pribavljanja mišljenja iz klinike u Londonu govori o njihovoj neozbiljnosti i nemaru za pacijente”.
“Ljudi iz Komisije i Fonda u velikoj mjeri manipulišu javnošću, pokušavajući da izgrade pozitivan imidž preko navodne brige za pacijente, a neće da kažu da me je engleska klinika već prihvatila me kao pacijenta, i to prije godinu. Čak je određen i ljekar za mene koji se zove dr Guy Chung-Caye, konsultant gastroenterolog te bolnice”, kazao je Vukčević.
On je istakao da mu je čudno da se Komisija predomišlja toliko puta, jer, kako je kazao, u posljednjem saopštenju od prije pet dana članovi tog tijela su tražili mišljenje dr Srđana Đuranovića, ljekara Kliničkog centra Srbije koji se odavno izjasnio na konzilijumu ustanove u kojoj radi da Vukčević treba da ide na liječenje van zemlje.
“Sada, isti članovi Komisije Fonda više ne pominju Đuranovića kao čovjeka koji treba da presudi u ovom slučaju, već tvrde da rade na tome da se kontakt uspostavi sa „Kings College Hospitalom“, iako sam ja taj kontakt odavno ostvario”, kazao je Vukčević.
On je istakao da ga interesuje i to šta će Komisija Fonda sada da uradi da bi, kako je rekao, javnosti opravdala sve svoje propuste kada je riječ o njegovom slučaju.
“Ne mogu ni da pretpostavim, na bazi prethodnog iskustva, koji će sljedeći korak da naprave. Sa njima, sve je moguće”, zaključio je Vukčević.

Homer
24-12-09, 11:25
Dokumentaciju šalju u London
KOMISIJA FONDA ZA ZDRAVSTVO ODLUČIVALA O SLUČAJU VLADIMIRA VUKČEVIĆA

Podgorica - Komisija Fonda za zdravstveno osiguranje odlučila je prije dva dana da medicinsku dokumentaciju Vladimira Vukčevića, pacijenta kojem ljekari ni nakon tri godine od prvih simptoma ne umiju da utvrde dijagnozu, pošalje u bolnicu „Kings College Hospital“ u Londonu, radi ekspertiznog mišljenja o daljoj dijagnostici i liječenju.
Služba za odnose sa javnošću Fonda saopštila je juče “Vijestima” da je “postupak ostvarivanja prava na upućivanje radi liječenja u inostranstvo Vukčevića u toku”, te da za dalje postupanje treba da obezbijede mišljenje doktora iz „Kings College Hospitala“, a na osnovu kojeg će se donijeti odluka o daljem postupku upućivanja na liječenje u inostranstvo.
Iz Fonda su juče negirali navode da oni “neće da omoguće” upućivanje Vukčevića u inostranstvo radi liječenja, naglašavajući da je nekorektno izvoditi bilo kakav zaključak dok postupak traje.
“Nalazom i mišljenjem Komisija konstatuje postoje li mogućnosti uspješnog liječenja osiguranika u Crnoj Gori, odnosno u zdravstvenim ustanovama u okruženju, te da ukoliko ne postoje, predlaže zdravstvenu ustanovu u inostranstvu u koju treba uputiti osigurano lice radi liječenja. Komisija, u skladu sa zakonom, učestvuje kao organ vještačenja u postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Pravilnikom je uređeno da Komisija radi u sastavu od najmanje pet članova, te da se sastav Komisije određuje u zavisnosti od dijagnoze bolesti. Na osnovu rješenja Fonda, Komisija je imenovana u sastavu od 14 doktora različitih specijalnosti iz Kliničkog centra Crne Gore”, odgovor je Fonda na pitanje “Vijesti” ko su ljekari koji rade u Komisiji.
Iz Fonda su saopštili da im se Vukčević obratio 1. oktobra 2009. godine za upućivanje radi liječenja u inostranstvo, te da im je uz zahtjev priložilo konzilijarno mišljenje doktora internista KCCG.
“Postupajući po njegovom zahtjevu, predmet je iznijet na Komisiju za liječenje u inostranstvu 5. oktobra, koja je dala nalaz i mišljenje da je dokumentaciju neophodno dopuniti novim mišljenjem internista Kliničkog centra o trenutnom kliničkom stanju i preporučenim dijagnostičkim metodama koje treba obaviti u inostranoj zdravstvenoj ustanovi. Radi dopune dokumentacije potrebnim mišljenjem, Fond je uputio dopis Klinici za gastroenterologiju Kliničkog centra Crne Gore, od kojih su dobili mišljenje četiri dana kasnije”, saopštili su iz Fonda.
Iz te ustanove “Vijestima” nijesu željeli da odgovore na pitanje šta se čekalo do sada, i zašto je Komisija počela da radi na slučaju Vukčevića tek nakon uključivanja medija u ovaj slučaj, upućujući novinara na ljekare, članove Komisije, čija imena, kako su kazali iz Službe za odnose sa medijima, ne mogu da saopšte.

Klinika ga prihvatila još prije godinu

Vukčević je juče negirao navode da se Fondu obratio tek u oktobru ove godine, objašnjavajući da je to uradio prije godinu.
“Kompletan postupak došao je tada do kraja, Fond me odbio, a i drugostepena istanca, tj. Ministarstvo zdravlja. A u oktobru ove godine ponovo sam pokrenuo postupak, tako da nijesam siguran u dobre želje i namjere Komisije, Fonda i Ministarstva”, kazao je Vukčević.
On je rekao da “to što Fond tek sada kreće sa procedurom pribavljanja mišljenja iz klinike u Londonu govori o njihovoj neozbiljnosti i nemaru za pacijente”.
“Ljudi iz Komisije i Fonda u velikoj mjeri manipulišu javnošću, pokušavajući da izgrade pozitivan imidž preko navodne brige za pacijente, a neće da kažu da me je engleska klinika već prihvatila me kao pacijenta, i to prije godinu. Čak je određen i ljekar za mene koji se zove dr Guy Chung-Caye, konsultant gastroenterolog te bolnice”, kazao je Vukčević.
On je istakao da mu je čudno da se Komisija predomišlja toliko puta, jer, kako je kazao, u posljednjem saopštenju od prije pet dana članovi tog tijela su tražili mišljenje dr Srđana Đuranovića, ljekara Kliničkog centra Srbije koji se odavno izjasnio na konzilijumu ustanove u kojoj radi da Vukčević treba da ide na liječenje van zemlje.
“Sada, isti članovi Komisije Fonda više ne pominju Đuranovića kao čovjeka koji treba da presudi u ovom slučaju, već tvrde da rade na tome da se kontakt uspostavi sa „Kings College Hospitalom“, iako sam ja taj kontakt odavno ostvario”, kazao je Vukčević.
On je istakao da ga interesuje i to šta će Komisija Fonda sada da uradi da bi, kako je rekao, javnosti opravdala sve svoje propuste kada je riječ o njegovom slučaju.
“Ne mogu ni da pretpostavim, na bazi prethodnog iskustva, koji će sljedeći korak da naprave. Sa njima, sve je moguće”, zaključio je Vukčević.

Pera Detlic
02-07-10, 10:04
Trovali decu citostaticima zbog provizije

Uhapšeni Nenad Borojević, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju, njegov zamenik Zoran Tomašević, Zoran Bekić, načelnik pedijatrije u tom institutu i Ivana Popović, načelnica apoteke, osim za primanje mita od skoro milion evra od tri farmaceutske kompanije, sumnjiče se i da su pacijentima obolelim od raka davali duple ili trostruke doze cistostatika, saznaje „Blic” od izvora bliskog istrazi.

- Zasad se sumnja da je 20 pacijenata, među kojima ima dece, dobijalo neadekvatnu terapiju. Polovina je dobijala duple ili trostruke doze citostatika, a drugoj polovini su davani lekovi, iako za tim nije bilo potrebe. Proveravamo da li je neko od pacijenata umro zbog neadekvatne terapije - kaže izvor „Blica”.

Posle 14-mesečne istrage, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, u akciji „Kraba”, a zbog sumnje da su davali mito, uhapšeni su i direktor beogradskog predstavništva Farmaceutske kuće „Roš” Vojislav Petrović, direktor onkološkog sektora u „Farma Svisu” Andrej Soretić i Predrag Marinković iz preduzeća „Astra zeneka”.

- Borojević i njegovi saradnici se sumnjiče da su po prethodnom dogovoru sa predstavnicima favorizovanih i unapred određenih farmaceutskih kompanija uvodili nove i proširivali već postojeće indikacije za njihove citostatike. Sve lekove plaća Republički zavod za zdravstveno osiguranje. Da bi povećali potrošnju, osumnjičeni su prepisivali više lekova nego što je pacijentima bilo potrebno - rekao je ministar policije Ivica Dačić.

Osumnjičeni su, kako saznajemo, uhapšeni u svojim domovima i niko se nije opirao kada su im operativci SBPOK stavljali lisice. Saslušani su danas po podne, nakon čega im je određen policijski pritvor od 48 sati.

Zanimljivo je da su uhapšeni dr Borojević i dr Tomašević bili članovi dve važne stručne komisije Ministarstva zdravlja i RZZO koje odlučuju o primeni i uvođenju novih citostatika u terapiju pacijenata u Srbiji. Dr Tomašević je bio član Komisije za citotoksične lekove, bez koje se nije donosila nijedna odluka o proširivanju indikacija za citostatike.

„Zbog ograničenih sredstva ta komisija je 2004. ustanovljena pri Ministarstvu zdravlja, pa tako i sada donosi odluke koji će se citostatici i za koje indikacije primenjivati”, kaže dobro upućeni izvor „Blica”.
Istražni organi su već pregledali zapisnike Komisije za citostatičke lekove, kao i dokumentaciju Agencije za lekove i medicinska sredstva i Ministarstva zdravlja.
Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, na pitanje da li je to ministarstvo kontrolisalo nabavku citostatika, kaže da je „svaka zdravstvena ustanova samostalno pravno lice koje odgovara za svoj posao u skladu sa zakonima zemlje”.

Madagaskar
02-07-10, 10:34
Što reći? Kako ih prokleti?.....Jesu li ikad pomislili, kukala im majka, da tim zločinačkim parama kupuju svojoj đeci čokolade, telefone, auta.....???

rebeka
02-07-10, 10:56
Lekari provizijom od citostatika kupovali stanove u inostranstvu

Nenad Borojević, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju, i njegovi saradnici koji su prekjuče uhapšeni zbog sumnje da su primili više od milion evra mita od beogradskih predstavništava farmaceutskih kompanija „Roš”, „Astra zeneka” i „Farma svis” novac su trošili na lagodan život, kupovinu više stanova u Beogradu, na Crnogorskom primorju i drugde u inostranstvu, saznaje „Blic”.
Dr Nenad Borojević vlasnik je dva stana u Beogradu i jednog u Herceg NovomBorojević, njegov zamenik Zoran Tomašević, Zoran Bekić, načelnik pedijatrije u tom institutu, i Ivana Popović, načelnica apoteke, uhapšeni su prekjuče u akciji nazvanoj „Kraba”, koja je počela pre 14 meseci kada je povedena i finansijska istraga protiv njih. Prema do sada prikupljenim podacima, Borojević je vlasnik dva stana u Beogradu i jednog u Herceg Novom. Bekić je vlasnik četiri nekretnine u Beogradu, od kojih kuća u Ulici Sime Igumanova ima 650 kvadrata, kao i stana u Budvi.
- Prema operativnim podacima, osumnjičeni lekari tražili su pet odsto od ostvarenog prometa lekova kao mito. Zato su nekim pacijentima, među kojima su i deca, prepisivali citostatike i kad nije bilo potrebno, a nekima su davali duple ili trostruke doze. Postoji sumnja da je ukupna suma koju su uzeli skoro deset miliona evra - kaže izvor „Blica” upoznat sa istragom.
Pored četvoro čelnika Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, prekjuče su uhapšena i trojica predstavnika stranih farmaceutskih kuća u Beogradu osumnjičenih za davanje mita. Lisice su stavljene i direktoru beogradskog predstavništva farmaceutske kuće „Roš” Vojislavu Petroviću, direktoru onkološkog sektora u „Farma svisu” Andreju Soretiću i Predragu Marinkoviću iz preduzeća „Astra zeneka”. U nastavku policijske akcije juče je uhapšena i menadžerka „Astra zeneke“ Ana Matović zbog falsifikovanja dokumentacije koja dokazuje podmićivanje lekara Onkološkog instituta u Beogradu.
Većina osumnjičenih se, kako „Blic” saznaje, na saslušanju u policiji branila ćutanjem i danas će biti privedeni istražnom sudiji Specijalnog suda. Na informativnom razgovoru juče je bilo još nekoliko zaposlenih u predstavništvima te tri kuće, ali i iz još nekih farmaceutskih kuća.
Kuća dr Bekića od 650 kvadrata u Beogradu
- Istraga će sigurno biti proširena na još neka farmaceutska preduzeća jer su davali mito ovim lekarima da bi pacijentima prepisivali njihove lekove - kaže izvor „Blica”.
Ministar policije Ivica Dačić potvrdio je juče da je u toku istraga u još nekim farmaceutskim kućama. Takođe je naveo da se proverava i da li je bilo zloupotreba u povećavanju doze lekova ili su lekovi propisivani osobama kojima nisu bili potrebni.
Istražni organi proveravaju da li je neko od pacijenata, među kojima je bilo i dece, preminuo upravo zbog prevelike doze citostatika koje su im lekari Instituta za onkologiju i radiologiju davali. Zabrinuti roditelji, ali i rođaci i prijatelji pacijenata koji su se lečili na Institutu kojim je rukovodio doktor Borojević javljaju se policiji.
- Lekari Borojević i Bekić se terete da su vođe organizovane grupe osumnjičene za primanje mita od predstavnika farmaceutskih kuća. Čelnici ovog Instituta takođe su bili članovi raznih komisija koje odlučuju koji lekovi ulaze na liste odobrenih lekova, pa su i na taj način protežirali proizvode onih firmi od čijih predstavnika su dobijali novac. Samo davanje neprimerenih doza pacijentima, i to višestruko većih, gore je od prodaje droge. U ovom slučaju najoštećeniji su oboleli koji su primali neprimerene doze. Finansijski je oštećen i državni budžet iz koga su plaćani ti lekovi. Farmaceutske kuće su bile u dobiti jer iako su davale mito doktorima, prodale su veće količine citostatika - kaže sagovornik „Blica”.
Pojedini citostatici koje su uhapšeni lekari davali pacijentima nalaze se na B listi lekova, saznaje „Blic”. Ti medikamenti se ne nabavljaju tenderom koji raspisuje RZZO, već svaka ustanova sama može da raspiše tender za njihovu kupovinu. Takođe, ustanova odlučuje o količinama koje treba da se nabave i tu postoji dovoljno prostora za malverzacije.
Ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević kaže za „Blic” da je u ovom slučaju najvažnije saznati istinu, ali ukoliko je tačna sumnja o prevelikim dozama lekova, onda je to „monstruozni čin”.
- Ne mogu da zamislim da neko ko je lekar bolesnoj osobi da veću dozu citostatika da bi ostvario dobit. To je nedopustivo i nezamislivo - kaže ministar.
Međutim, on kaže da se u zvaničnom saopštenju nigde nije pomenulo da su lekari davali pacijentima veće doza leka nego što je potrebno.
- Treba sačekati definitivne činjenice. Gledano sa stručnog aspekta, tako nešto je jednostavno monstruozno. To onda prelazi granice i ovog teškog prekršaja korupcije ukoliko se dokaže - ističe dr Milosavljević.
Danas na Institut za onkologiju i radiologiju dolazi inspekcija Ministarstva zdravlja da sprovede hitne vanredne provere kvaliteta stručnog rada Klinike za medikalnu onkologiju i Službe pedijatrijske onkologije kako bi se utvrdilo da li su uhapšeni lekari pacijentima davali veće doze lekova.
Inače, istraga protiv lekara Instituta je počela u martu prošle godine nakon što su operativci Službe za borbu protiv organizovanog kriminala došli do saznanja da na Institutu postoje nepravilnosti u potrošnji lekova i davanja terapije obolelima od raka. Zloupotrebe na Institutu su navodno počele još u aprilu 2007. Inače, zaposleni na Institutu za onkologiju i radiologiju u Beogradu još uvek ne veruju u optužbe pod kojima su privedene njihove kolege.
- To su ljudi koji su na vrhu piramide, oni su poznati i van granica ove zemlje kao dobri lekari. Sud treba da utvrdi šta je od svega ovoga istina. Svi su nevini dok se ne dokaže suprotno - kažu zaposleni u Institutu i dodaju da ne znaju da je direktor dr Borojević živeo luksuznim životom, već baš „skromno”. Međutim, neki lekari ne dele to mišljenje:
- Besna sam zbog ovoga što se dogodilo. Cela afera s direktorom Instituta do sada je bila javna tajna. Mito je u zdravstvu već uobičajena pojava. Mislim da ovo nikoga nije iznenadilo - kaže D. T., koja je juče bila u Institutu u poseti prijateljici, a inače je lekar po struci.

Okugata
02-07-10, 15:18
pobiti ih sve!
cujem da u Vrscu doktori su u dilu sa preprodavcima skupih cokolada. uput ne mozes dobiti da predhodno ne doneses taj poklon.

away
02-07-10, 21:45
Kakvi crni doktori,to su ljige !! Kuda ide ova zemlja:wacko:

Zor_djevojka
02-07-10, 23:47
Bolnica - Mjesto đe se sestre uvlače doktorima u dupe (figurativno) i đe se doktori uvlače sestrama u dupe (bukvalno).Ponekad se tamo liječe pacijenti (uglavnom bezuspješno).

Hvala lepo.

Sanuška
11-12-10, 11:51
s obzirom da sam prvi put bila u situaciji da treba da "castim"par doktora mogu vam rec da sam bas razmisljala kako to da uradim a da "nekog" ne uvrijedim...razmisljanje tipa ..."nisam ja takav"...."nemojte to da radite" ili prosto odbijanje brzo je palo u vodu...jedan od primjera je kada sam usla kod jednog dr,sa poklonom u rukama(ne malim,vjeruj te),covjek je sa vrata uzeo taj "poklon" a da nisam ni uspjela da kazem da je za njega....bilo mi je cak i neprijatno....:redface::toobad:

Sanuška
18-01-11, 11:37
Optuženi se brane ćutanjem

- Možda su za naš loš glas najviše krive upravo naše kolege u politici, koje nikada nisu stale u našu odbranu. Korupcija nije samo u novcu. Možete se prodati i za poslaničku ili ministarsku fotelju, a time za stan, visoku platu, nacionalnu penziju, medijsku promociju, univerzitetsku titulu, katedru koja vas ni po čemu ne bi mogla dopasti da niste partijski aktivni. E, to je korupcija! – kažu ljekari, sagovornici Portala Analitika

- Ljekarskoj profesiji presuđeno je prije suđenja. Najviše me boli što je presuđeno od onih koji bi trebalo da je zaštite! Presuđeno je u medijima, ćutanjem Ljekarske komore i pričom od strane Ministarstva zdravlja. U Kliničkom centru u Podgorici odrade se intervencije na kojima bi se pozavidjelo u mnogo jačim centrima. Kada je kod nas objavljen tekst o ljekarskom umijeću i požrtvovanju? Zato nas svakoga dana medijski raspinju!“

Tako priča dr Dragan Đurović, urolog u podgoričkom KC-u, ljekar veoma otvoren za razgovor sa novinarima.

Ali, da ne bude zabune. Lakše je nagovoriti anonimca da javno progovori o ko zna kojim delikatnim stvarima, nego ljekare u Crnoj Gori da popričaju sa novinarom o svojoj poziciji u društvu. Dr Đurović jedan rijetkih koji je prihvatio da, bez dlake na jeziku, govoi o aktuelnim nemilim zbivanjima u zdravstvu – priči o korupciji, sporu na relaciji Ministarstvo zdravlja– Bolnica u Kotoru, prvoj presudi za korupciju u zdravstvu, izrečenoj nedavno protiv podgoričkog ortopeda dr Nenada Vukčevića.

Tekst koji slijedi je uglavnom ljekarsko viđenje problema u zdravstvu, priča onih koji žive od tog teškog posla i koji su svakog dana na iskušenjima. Portal Analitika na ovaj način tek otvara serju tekstova koji će istraživati probleme crnogorskog zdravstva. Jer, ljekarska šutnja vrijedna je istraživanja taman koliko i nivo korupcije u zdravstvu, čime se upravo bavi crnogorsko Ministartvo zdravlja u saradnji sa UNDP-om.

Specijalna telefonska linija u Ministarstvu zdravlja: Rezultati istraživanja još nisu prikupljeni, ali će i ovi, kao i prethodni na temun korupcije biti bazirani na percepciji ispitanika na pomenutu temu. To je, jednostavno, pojava koju je najteže egzaktno proučiti i još teže pred sudom dokazati.

U međuvremenu, crnogorsko Ministarstvo zdravlja odlučilo je da se sa nemilom pojavom obračuna na jedan kontroverzan način. Već neko vrijeme postoji otvorena telefonska linija za prijavljivanje slučajeva pokušaja korupcije u zdravstvu. Portal Analitika poslao je - još prošle sedmice - Ministarstvu niz pitanja na temu „telefona za korupciju“, u nadi da ćemo saznati barem koliko je do sada bilo anonimnih prijava. Do pisanja ovog teksta, odgovor nije stigao. Ono što je javnosti poznato, jeste da je javni spor na relaciji Ministarstvo – Bolnica u Kotoru počeo upravo od prijave na pomenuti telefon. Druge, konkretne, detalje ne znamo - ko je u bolnici optužen, za koliko novca... Uslijedili su, prilično neuobičajeno, pozivi preko medija za ostavku menadžmenta od strane ministra Miodraga Radunovića. Slučaj, za sada, tapka u mjestu.

Sanuška
18-01-11, 11:38
Kampanja protiv ljekarske branše: Da li ovakva telefonska linija u kojoj je maksimalno zaštićen njen korisnik može biti realan izvor informacija ili pak može da bude i otvoreno polje za razne zloupotrebe i denuncijacije? U crnogorskom javnom životu, to svakako ne bi bilo prvi put. Čak se i Ljekarska komora oglasila - nije baš ćutala - kako kaže dr Đurović. Njen dugogodišnji predsjednik, dr Đoko Jočić, takođe je pozvao pacijente da prijavljuju slučajeve korupcije.

„Ako devijacije postoje, kod nas je nemoguće da se za njih ne zna. Ali, postoje drugačije metode borbe,“ kaže za Portal Analitika dr Vladimir Pavićević, inače predsjednik sindikata u podgoričkom Kliničkom centru. U principu, on nije protivnik ni anonimnih telefonskih prijava.

„Ali, ne možete sa nedokazanim anonimnim tvrdnjama izlaziti u javnost. Postoje i unutrašnje kontrole i unutarsistemsko sankcionisanje. Prije nego što se krene u u javno anatemisanje i sankcionisanje bez dokaznog sudskog postupka, mora se osmisliti način utvrđivanja istinitosti tih dojava. Pogotovo ne možete krenuti u blaćenje preko medija“, dodaje dr Pavićević.

„Ko će ljekaru nadoknaditi moralnu i profesionalnu štetu i ako se dokaže da to nije istina? Neka jednom izađe nešto negativno o njemu u medijima, sa njim je gotovo. I njegova djeca će ispaštati“, tvrdi dr Đurović. On je mišljenja da je, prije nego o borbi protiv korupcije, ovdje riječ o pravoj kampanji protiv ljekarske branše, što će, kako kaže, imati višestruke i dalekosežne negativne efekte:

„Ko tu kampanju sprovodi ne znam, ali je očito da se sprovodi. Koji je krajnji rezultat toga? Ljekari će se truditi da rade što manje, jer zbog eventualnog neuspjeha u liječenju mogu ga optužiti za korupciju, a radio manje ili više, za njegov materijalni status nema nikakve razlike“, smatra dr Đurović.

„Ljekar specijalista sa 10 godina staža ima 560 eura, bez perspektive da će dobiti stan. Ako radi u specijaliziciji koja ima dežurstva, može dostići do 800-850 eura mjesečno, ali na uštrb porodice i njegovoga zdravlja, kao što je na uštrb porodice i privatni rad ljekara koji rade po cijeli dan ne bi li obezbijedili egzistenciju, iškolovali djecu, platili kiriju stanodavcu. Zovu me doktore, a u kafani sam posljednji koji može piće da plati“, nadovezuje se dr Pavićević. I on govori o pravoj kampanji protiv cijele branše. Korijene i motive, veli, ne umije i ne može da shvati.

„Materijalni status davno nam je degradiran. Sada nam se degradira i javni ugled. Sve će manje biti dobrih srednjoškolaca koji će željeti da upišu medicinu. Jer, zašto bi učili i radili naporno cijeloga života, da bi bili dio nečega i moralno i materijalno potcijenjenog“, pita dr Pavićević.

Sanuška
18-01-11, 11:38
Kada smo postali „crne duše u bijelim mantilima“: Dr Snežana Ćorac, direktorka privatne podgoričke ordinacije „Merkur Nera“, dugo je bila ljekar u Kliničkom centru. Ona tvrdi da značajan dio odgovornosti za loš društveni i materijalni status snose sami ljekari. To je bio, kaže, i jedan od značajnijih motiva da napusti javno zdravstvo.

„Napustila sam Klinički centar kada sam shvatila da nismo cjelina i da ja ne pripadam toj uparloženoj bari“, kaže za Portal Analitika dr Ćorac i dodaje: „Radila sam po 10 - 12 sati dnevno, ali je bilo bitnije da li sam ujutro zakasnila 5 minuta na kolegijum.“

Kao i mnoge njene kolege, i ona smatra da je prvi pravi korak u borbi protiv korupcije – adekvatna nagrada za rad. „Kako je moguće da je plata ljekaru specijalisti odjednom tri puta manja u startu od plate sudije? Nekada smo bili jednako rangirani. Sada ljekar sa svim dežurstvima ne može zaraditi pola sudijske plate. Od kad su sudijama povećali plate, nema priče o korupciji u pravosuđu! Nemoralno je držati plate na ovom bijednom nivou i pričati o korupciji. Znali su reći – 'jadna' doktorka. Zamislite – doktorka, a jadna! Za 4 sata pripravnosti nisam mogla kuputi sto grama kafe! Ali, mi nemamo profesionalno udruženje. Našu profesiju nema ko da brani“, dodaje sagovornica Portala Analitika.

A telefon u Ministarstvu?

„Ispod nivoa profesije je komentarisati špijuniranje i mogućnost da neko može na taj način da denuncira. Dobro poznajem naš mentalitet. Daju ljekaru flašu pića, a onda tvrde da im je tražen mito.“ Dr Ćorac je i član Ljekarske komore. „To su vam dva sastanka godišnje“, kaže.

- Čitao sam o sudiji koji je optužen javno da je tražio mito. Istoga dana je udruženje sudija, ili pravnika, ne znam, dalo saopštenje. Kada se oglasila naša Komora? Ne znam ko je izabrao to rukovodstvo, ni kada ga je izabrao, ni na koji period. Osim što dijele licence, nije uradilo apsolutno ništa za naš položaj, tvrdi dr Đurović.

Biznismeni, sponzori javnog zdravstva: U Crnoj Gori ima 8.500 zaposlenih u javnom zdravstvu, od čega je 1.500 ljekara. To je kompleksan i skup sistem za čije je funkcionisanje neophodno mnogo što-šta – od samih bolničkih i ostalih struktura, do skupe opreme, velikih količina potrošnog materijala – do uskostručnog i kvalifikovanog kadra za koji je poželjno obezbijediti stalnu edukaciju.

- Za nas nikada nema novca. Nekakvim privatnicima, biznismenima, uz to strancima, otpisuju milionske dugove iz budžetskih sredstava. Čijih? Od čega? Od nas i od pacijenata? A u Kliničkom centru godinama ne finansiraju odlaske na kongrese. Ovo je profesija u kojoj se skoro svakodnevno izmisli nešto novo, novi ljekovi, nove hirurške procedure. A naš ljekar, ako želi da ode na slično usavršavanje, mora da traži sponzore među biznismenima! Naš ministar nam zamjera što prihvatamo ponude farmaceutskih kuća za odlazak na kongrese, kaže dr Đurović.

I medicinska usluga ima svoju tržišnu vrijednost. Jedna urološka hirurška intervencija, objašnjava dr Đurović, košta između 400 eura do 2-3 hiljade, ali i 15 hiljada eura. On je samo na aparatu za razbijanje kamena prošle godine odradio 220 intervencija. Za pacijente koji su tu uslugu radili u Beogradu - dok aparat u KC-u nije radio - Klinički centar Srbije dostavljao je fakture od po 1.500 eura po intervenciji.

- Nije nezanimljivo reći – za 500 eura plate radim nešto što na tržištu vrijedi milione. O cijeni zdravlja ne govorim. U redu je, hajde da pričamo o korupciji, ali hajde malo i o mom radu. Nedavno sam dobio podatak da u Kliničkom centru Srbije, koji je za nas referentna ustanova, gdje su naši profesori kod kojih smo polagali specijalizacije, samo 10 odsto urologa ima između 800 i hiljadu pregleda godišnje. A kod nas, svi urolozi imaju preko 1.500 pregleda u godini, kaže dr Đurović.

Dr Ćorac tvrdi da u javnom zdravstvu zadovoljni nisu ni davaoci ni korisnici usluga. Svi su mišljenja da nije u redu objavljivati na prvim stranama novina bombaste natpise o navodnim ljekarskim greškama, navodeći neprovjerene laičke tvrdnje medicinski potpuno neobrazovanih ljudi. Populizam, medijsko podilaženje širokim neukim masama ne pitajući za cijenu ni za etiku i moral? Etika i moral, na kraju, neophodni su i u novinarstvu, taman koliko i u zdravstvu.

Sanuška
18-01-11, 11:39
Ljekari-političari nikada nisu stali u odbranu ljekarske profesije: „Ne da nismo stimulisani, nego nas svakodnevno stavljaju na stub srama. Uvjeren sam da korupcija u zdravstvu nije toliko raširena, da bi zasluživala toliko pažnje u medijima. Uostalom, zašto nije donesena nijedna pozitivna mjera, nijedan pozitivan propis da se to iskorijeni? Da se nagrade ljekari koji imaju najviše operacija? Ništa nije urađeno da se ljudi stimulišu da daju više od sebe,“ tvrde i Đurović i Pavićević.

Štaviše, tvrde naši sagovornici, „kao da se najboljima sudi“!

- Hirurzi kojima se sada sudi, Mirović i Kastratović, spasili su na stotine života. Ja sam imao operacije, u kojima - tvrdim - da bi se pacijent izgubio da nije bilo jednog od njih dvojice. Novinari treba da budu veoma oprezni sa plasiranjem tih i takvih vijesti,“ kaže dr Đurović.

A što je sa ljekarima u politici? Zašto se barem oni ne oglase povodom teme korupcije? Naši sagovornici posebno su, čini se, ogorčeni upravo na njih.

- Ljekari u politici, i u vlasti i u opoziciji, imaju jednako sramnu ulogu. Možda su za naš loš glas najviše krive upravo naše kolege u politici, koje nikada nisu stale u našu odbranu. Korupcija nije samo u novcu. Možete se prodati i za poslaničku ili ministarsku fotelju, a time za stan, visoku platu, nacionalnu penziju, medijsku promociju, univerzitetsku titulu, katedru koja vas ni po čemu ne bi mogla dopasti da niste partijski aktivni. E, to je korupcija! Ogorčen je Đurović i ima jedno slikovito poređenje, komentarišući nedavnu presudu dr Vukčeviću na šest mjeseci zatvora za navodni mito od 500 eura.

„Dobio je šest mjeseci zatvora za 500 eura koje je navodno tražio od pacijenta. Sudija je vjerovao drugoj strani, koja ga je tužila tek kada se liječenje loše završilo. A neki diler droge, koji je radio sa tonama kokaina, optužen je, čitam skoro, na 4 godine. Je li to pravedno odmjerena kazna?

Jagodica Bobica
07-03-11, 15:08
Zna se tarifa kod odredjenih hirurga i ortopeda. Jedan ortoped je svom mladjem kolegi otvoreno trazio novac da bi mu dao uput za Bg za clana porodice za operaciju koja nije mogla da bude odradjena u cg!
Odvratno...
Kada se pogleda vozni park ispred KC zna se da se to ne kupuje od specijalisticke plate od 520 - 600E!
Ali drzavi odgovara takva situacija....

arwen
31-12-11, 00:25
Mito uzima ginekolog Pedja Jovovic.Trazio je 500 eura bliskom clanu moje porodice da bi mu porodio zenu.Skoro je to bilo.

Takodje i ortoped Kezunovic.Trazio lovu mojoj majci.350 eura prije 6-7 godina.

arwen
07-04-12, 18:30
Ima jedan (da ja znam) uljez i na CT, ginekolog stari, oca mu .....koji je zbog sujete poćerao dosta dobrog kadra sa tog odjeljenja

Je li Mico Vukic?

pehar
27-08-12, 23:01
Takvi sto uzimaju mito,izgleda da im je izmakla h.z. Tako da to nisu lekari to su bankari