View Full Version : Vijesti iz Turizma

Pages : [1] 2

Bonja the Zmaj
25-05-08, 14:01
I da pocnemo. Uprkos strateskoj odluci da se crnogorska privreda zasniva na turizmu (i mom misljenju da bi CG dobro zivjela samo od turisticke ponude i poljoprivrede koja bi je servisirala), nasa turisticka ponuda se svela na regionalni centar masovnog turizma (bosanci u HN, Srbijanci u BD, Kosovari u Ul).
Kuda, kako?

Za pocetak, evo jednog txta iz danasnjih Vijesti

UOČI GLAVNE SEZONE, CIJENE U BUDVI SKOČILE 20 DO 30 ODSTO
Budva – Cijene u budvanskim lokalima pred sam početak glavne turističke sezone praktično su “podivljale”. U odnosu na samo nekoliko mjeseci ranije, “skočile” su za 20, pa čak i 30 odsto.
Gotovo nepisano pravilo da se svaka nova sezona dočeka sa novim cijenama ni ovoga puta nije prekršena, jer zašto bi se “mijenjala tradicija”.
Cijene po kafićima su "šarene", ali u onim uz obalu su znatno više u odnosu na one koji su makar malo udaljeni od mora. Espreso na plaži košta euro do euro i po, a coca-cola i slični napici od 1.8 do čak 2.8 eura. Ljubitelji piva ovog će ljeta za svoj omiljeni napitak morati da plate od dva do čak 4.5 eura u zavisnosti od lokala. Flašica kisele vode dostiže cijenu od čak 1.3 eura, a kugla sladoleda i do jednog eura. Ukoliko želite cijeđeno voće, za to ćete morati da izdvojite tri do četiri eura, a porcija sezonskog voća košta 3.5 pa čak i do osam eura. Kolači su od 1.8 do čak pet eura, a ne treba zaboraviti da će cijene u lokalima koji će ovog ljeta imati živu muziku, biti još 10 do 20 odsto veće u večernjim satima.
Ugostitelji, koji ne vole da pričaju na ovu temu, povećanje cijena u svojim lokalima pravdaju kao normalan slijed stvari, jer je došlo do poskupljenja svih ostalih usluga, što “neminovno utiče jedno na drugo”.
Navodeći da je formiranje cijena liberalno, dugogodišnji turistički radnik Branko Diki Kažanegra kazao je da je protivnik bilo kakve intervencije države da ona diriguje cijene, jer nije riječ o nečemu što je bitno za preživljavnje stanovništva.
“Tržište je slobodno i svako formira cijene sa najboljom namjerom da robu može da proda i da zaradi. Onoga momenta kada shvati da ne može, onda će ih sniziti. To je privatni biznis” – smatra Kažanegra.
Kao primjer da samo tržište reguliše cijene, on navodi slučaj ruskog gosta koji već sada nije spreman da plati onoliku cijenu koliko se traži za ljetovanje u Crnoj Gori.
“Rusko tržište je dostiglo plafon. Već to nije ono što je bilo prošle godine. Za narednu godinu postaju selektivni. Ni oni ne žele da plaćaju nešto 30 ili 40 odsto skuplje u odnosu na Egipat ili Tursku”, kazao je Kažanegra.
Glavni turistički inspektor Božo Vučeković podsjeća da je ugostitelj dužan da cjenovnik ovjeri u Ministarstvu turizma.
“Ko nema cjenovnik, kažnjavaćemo ga mandatno. Inače, formiranje cijena je slobodno”, pojašnjava Vučeković.
Da su cijene u Budvi enormne potvrđuje i direktor NVO “Centra za zaštitu potrošača” Olga Nikčević, ali, kako navodi, država može da reaguje kada je riječ o nekim socijalnim aspektima, u šta svakako ne spadaju cijene u lokalima.
“Oni koji nude robu, znaju da u Budvi ima milionera, bez obzira što to nijesu svi. Dovoljno je da ima ljudi koji imaju da plate za njihovu robu. Jednostavno, to je sistem ponude i tražnje. Država se ne miješa, niti može, jer je tržište slobodno”, rekla je Nikčević.
Stanovnici Budve su ogorčeni i kažu da je najgore što će cijene ostati na snazi i poslije turističke sezone. Vjeruju da je i izreka - “kako je krenulo, Budvu će napustiti i starosjedioci”, misleći na sve skuplji i skuplji život, polako počela da se obistinjuje.
I pored toga, od ranog jutra, pa do kasnih večernjih sati, uz muziku po izboru domaćina, koka-kolu, kiselu vodu, hladan nes ili espreso, a nerijetko i pivo, mlađa populacija uglavnom Budvana i turista, puni sve veći broj uličnih bašti i terasa.
Imajući u vidu da u Budvu, ipak, dolazi najviše gostiju iz zemalja u okruženju, gdje standard nije na toliko zavidnom nivou, odnosno, upravo je nalik crnogorskom, vjerovatno će praksa naručivanja jedne ture ostati na snazi i ovog ljeta. Mladići i djevojke u diskoteteke će, kao i ranije, dolaziti prinapiti, popivši prethodno piće na ulici koje su kupili u obližnjoj prodavnici. Paprena tura za šankom biće dovoljna...

Budvani i gosti u istom košu

Iako u pojednim turističkim destinacijma, poput Egipta ili Kube, važe takozvani turistički cjenovnici, prema kojima domicilno stanovništvo plaća znatno niže cijene nego turisti, prema mišljenju Kažanegre, u Crnoj Gori to bi bila jedna vrsta diskriminacije, i uvođenje turističke cijene ne bi bilo dobro.
“To smo nekada imali u socijalizmu, cijene za domaće i cijene za strane goste, što je bilo loše prihvaćeno. To bi se moglo uvesti putem nekih kartica, ali čim bi se za to saznalo, djelovalo bi destimulativno za turiste koji plaćaju po većim cijenama. Dvostruke cijene su uvijek opasan presedan, jer bi se odmah taj koji plaća više zapitao zbog čega to radi”, kazao je Kažanegra

melic
25-05-08, 14:04
Polupansionski smestaj u "Slovenskoj plazi" U Budvi, trichavih 45e...pa to je neoprostivo....:annoyed_h4h:
Nije mi jasno za sta tolike pare??????:poster_spam:

Angelina75
25-05-08, 14:11
Za pocetak, evo jednog txta iz danasnjih Vijesti[/COLOR]

[COLOR="Red"]UOČI GLAVNE SEZONE, CIJENE U BUDVI SKOČILE 20 DO 30 ODSTO
Budva – Cijene u budvanskim lokalima pred sam početak glavne turističke sezone praktično su “podivljale”. U odnosu na samo nekoliko mjeseci ranije, “skočile” su za 20, pa čak i 30 odsto.
Cijene po kafićima su "šarene", ali u onim uz obalu su znatno više u odnosu na one koji su makar malo udaljeni od mora. Espreso na plaži košta euro do euro i po, a coca-cola i slični napici od 1.8 do čak 2.8 eura. Ljubitelji piva ovog će ljeta za svoj omiljeni napitak morati da plate od dva do čak 4.5 eura u zavisnosti od lokala. Flašica kisele vode dostiže cijenu od čak 1.3 eura, a kugla sladoleda i do jednog eura. Ukoliko želite cijeđeno voće, za to ćete morati da izdvojite tri do četiri eura, a porcija sezonskog voća košta 3.5 pa čak i do osam eura. Kolači su od 1.8 do čak pet eura, a ne treba zaboraviti da će cijene u lokalima koji će ovog ljeta imati živu muziku, biti još 10 do 20 odsto veće u večernjim satima.

necu piti espreso :toobad:...no cu poneti termos bocu sa kafom i eto mi kafe...coca-colu ne pijem........a ni pivo....a ni kiselu...a voce cu da cedim sama ili cu morati naci nekog da mi "ga " iscedi svojski :D...a kolace ne jedem....samo cokolade...a na zivu muziku ne idem , no samo shetam....:D

tako da mi vasa BUDVA dodje bas jeftina:thumb_up:

Zor_djevojka
25-05-08, 17:40
8 eura tanjir sezonskog voca..a beru li mi nindze to voce, obraza vi?..sok tri eura, ka' da cu Luka Toniju iz ruku da ga pijem...5 eura kolachi..ka' da Swarovski kristale melju 'mjesto oraha...
a vazhi..koliko god da je volim (Cg obalu), odoh nedje preko, da vidim neshto, da se prosvijetlim..
Teke Bar nece ostat neovjeren s moje strane to je moja omiljena tur.destinacija...a Budvi mogu zhelju nosit', ka' potonjih 27 godina...

Milly
25-05-08, 17:42
Uvijek mozhesh prespavati na lezhaljke na Slovensku plazhu :)

Prelijep je osjecaj ... lishe ukljeshtenja kichme (ovih koji su navikli na mekocu :))

nestasni_cipiripi
04-06-08, 09:59
8 eura tanjir sezonskog voca..a beru li mi nindze to voce, obraza vi?..sok tri eura, ka' da cu Luka Toniju iz ruku da ga pijem...5 eura kolachi..ka' da Swarovski kristale melju 'mjesto oraha...
a vazhi..koliko god da je volim (Cg obalu), odoh nedje preko, da vidim neshto, da se prosvijetlim..
Teke Bar nece ostat neovjeren s moje strane to je moja omiljena tur.destinacija...a Budvi mogu zhelju nosit', ka' potonjih 27 godina...

evo i iz HN par rjeci...
Cjene su po kafana ostale iste za sad.a cjene smjestaja su manje vise iste ka i lani.mada ima primjera da coek za apartman od 20m2, a u tih 20 je i kuhinja,wc,spavaca,trazi za noc 70evra!za sad nema guzve!hahaha!
Nisam primjetio veci priliv turista,al jesam veci broj slatkisha do 23god.ah dobar dan.
Plaze su manje vise sredjene.

Pera Detlic
04-06-08, 10:06
Zar ne bi bilo bolje da se rasprava preseli na ovaj podforum. http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/forumdisplay.php?f=103
Dako i on malo živne.

Bonja the Zmaj
04-06-08, 13:00
predlog prihvacen!
:)

pehar
22-06-08, 13:56
[QUOTE=nestasni_cipiripi;383204]a cjene smjestaja su manje vise iste ka i lani.mada ima primjera da coek za apartman od 20m2, a u tih 20 je i kuhinja,wc,spavaca,trazi za noc 70evra!QUOTE]

Da li uz cenu idu i dva crnca da nas lade lepezama?Mislim da su preterali s cenama:nono2::icecream:

Bonja the Zmaj
23-06-08, 17:38
Loša sezona, ili kraj masovnog turizma
TURISTIČKI POSLENICI RAZLIČITO OCJENJUJU PAD POSJETE U PREDSEZONI
Budva - Ovogodišnja predsezona pokazala je sve mane, ali i izazove, pred kojima će se crnogorski turizam naći u narednih pet godina. U želji da postanemo destinacija za visokoplatežnu klijentelu, što nam toplo preporučuju svi inostrani eksperti, odnosno da napravimo jasan otklon od masovnog ka elitnom turizmu, jedno je sigurno - da će slabija posjeta u privatnom smještaju biti samo dobar predznak da smo na pravom putu.
Imajući u vidu da se u privatnom smještaju na Crnogorskom primorju, prema procjenama turističkih poslenika, nalazi najmanje 250.000 kreveta, te da je ta brojka samo tokom ove intenzivne građevinske sezone uvećana za najmanje petinu, onda bi sigurno stopostotna popunjenost tog vida smještaja napravila pravi kolaps u špicu sezone, jer dovoljno vode, struje, a ni plaža nema za toliki broj gostiju.
Dobar početak predsezone, odlična popunjenost tokom aprila i maja ispeglali su pad popunjenosti tokom juna, koji je bio očigledan, uprkos zvaničnoj statistici da je u ovom mjesecu ostvaren pozitivan rast. Građevinska sezona koja je i ove godine duboko ušla u turističku, jedan je od glavnih razloga, pored lošeg vremena i visokih cijena, što junski talas gostiju nije bio onoliki koliki se očekivao.
Prema ocjeni predsjednika budvanskog Udruženja turističkih agencija Svetlane Vejnović ove predsezone isplivalo je nekoliko problema.
- Prvi problem je povećanje cijena za 20 do 30 odsto u odnosu na lani kako u hotelskom, tako i privatnom smještaju. Zatim, poskupljenje cijena goriva dodatno je učinilo da Crna Gora, koja je, inače, aviodestinacija, postane skupa, a i građevinski radovi su imali negativan odjek. Sve to je uticalo da već sada imamo smanjenje kapaciteta kod ruskog tržišta - navela je Vejnović.
Povećanje broja gostiju iz godine u godinu, prema rječima predsjednika Crnogorkog turističkog udruženja Predraga Jelušića, i treba da bude prošlost, jer, kako ističe, samo blagi rast od tri do pet odsto je pravi put ka boljem kvalitetu destinacije.
- Generalno, ova predsezona je bolja u odnosu na prošlu. Mislim da će i glavna sezona imati trend rasta od nekih tri do pet odsto. Ako smo ranijih godina ostvarivali rast broja gostiju od 15 do 20 odsto, sada kad želimo da postanemo destinacija za visokoplatežnu klijentelu, to ne treba da nam bude cilj. Kvalitet ponude se gradi na blagom rastu broja gostiju i to onih koji će moći da prate taj kvalitet – ocijenio je Jelušić.
Prema njegovom mišljenju, Crna Gora je ušla u fazu transformacije ka visokoplatežnim gostima, što je i strateški cilj.
- U tom periodu treba da stabilizujemo turističku ponudu i iskristališemo koja su to tržišta nama interesantna. Moraćemo još nekoliko godina da trpimo posljedice građevinskih radova koji su neminovnost u turističkoj sezoni, jer će morati da se gradi i putna i vodovodna, a i hotelska infrastruktura – kazao je Jelušić.
Kada je riječ o statistici, ipak, ovogodišnja predsezona je uspješnija od prethodne, što potvrđuje direktor Nacionalne turističke organizacije Saša Radović, navodeći da je za prvih pet mjeseci gostiju više za 15 odsto, dok je broj noćenja za trećinu veći nego u istom periodu prošle godine.
- Trenutno u Crnoj Gori boravi 34.155 turista, odnosno pet odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period. Od tog broja 20.000 turista boravi u crnogorskim hotelima. U saradnji sa Fakultetom za turizam i hotelijerstvo iz Kotora i Institutom za istraživanje tržišta iz Minhena, Nacionalna turistička organizacija počela je realizaciju projekta anketiranja turista koji borave u crnogorskim hotelima. Projektom je obuhvaćeno 27 hotela u kojima će biti ispunjeno 4. 000 upitnika. Mjeri se kvalitet ponude kroz mišljenje gostiju, odnosno stepen zadovoljstva boravkom u Crnoj Gori. Rezultati ankete biće smjernica za nastavak kreiranja naše turističke ponude – naveo je Radović.

Utisak ne ohrabruje

Bar - Prema posljednjim podacima Turističke organizacije Bar, od Kufina do Vidikovca je registrovano 4.635 turista, za 12 odsto više nego lani u isto vrijeme. Od toga je 4.479 stranih gostiju, što je 18 odsto više nego u ovo vrijeme prošle godine. U hotelima je za petinu više turista - 2.151 gost, u odmaralištima ih je 1.678, dok ih je u privatnom smještaju 806, četiri puta više nego lani.
- Činjenice govore da je sezona počela mnogo ranije i da je mnogo više stranaca. Cijene u Baru su u odnosu na druge crnogorske gradove, a posebno zemlje u okruženju, veoma konkurentne, a što se pritužbi tiče, trebalo je malo više uložiti u estetiku objekata i inovirati uslugu i ponudu –rekla je „Vijestima“ direktorica TO Bar Neda Ivanović.
Uprkos statistici, ono što se proteklog vikenda moglo vidjeti u lokalima i na plažama na Utjehi daleko je od optimističke slike.
-Osjetno je manje turista nego prošle godine u isto vrijeme. Smatram da su tome doprinijeli podjednako i loše vrijeme tokom juna, ali i fudbalsko prvenstvo - kaže vlasnik kupališta „Roki bič“ na Utjehi Dragan Đurović.
Iako Šušanj važi za jedno od najvećih turističkih mjesta opštine Bar, ni ovdje jun nije zablistao.
- Odmah se vidi da je manje gostiju - ističe potpredsjednik Odbora MZ Šušanj Rajko Milić.
Predsjednik Odbora MZ Sutomore-Spič Ratimir Ratko Vujošević, vlasnik hotela „Sirena Marta“, kaže da je dosadašnji tok sezone u Sutomoru ispod svih nivoa.
- Jun je prošao katastrofalno, zbog radova na putu, prašine i ostalih stvari koje su pratile radove. Zato i nijesam mogao da otvorim hotel, koji je prošle godine radio od prvog maja. Već sam otkazao dvije grupe Litvanaca koji ovdje ljetuju sedam godina i razmišljam da zbog tog gubitka od oko 25.000 eura podnesem tužbu za obeštećenje protiv Ministarstva turizma - rekao je Vujošević.

Neki odustaju kada im se saopšte cijene smještaja

Herceg Novi – Iako podaci Turističke organizacije Herceg Novog ukazuju da je turistička posjeta sa blizu 6.000 gostiju za 17 odsto, a u privatnom smještaju za čak 79 procenata bolja nego lani, komentari turističkih poslenika su šaroliki. Od činjenice da su neki hoteli puni do zapažanja da je na plažama manje ljudi, viđenja su različita.
Kao i ranijih godina najveća gužva je u Igalu gdje prva faza instituta Igalo sa 550 kreveta puna a Mediteranski zdravstveni centar od 800 ima još oko 300 praznih ležajeva.
Direktor ugostiteljstva u Institutu Željko Andrić kaže da je turistička posjeta nešto bolja nego lani. Cijene su za 7-8 procenata više.
-Mnogo je lošije nego prošle godine u ovo vrijeme. Primjećuje se da gosti posljednjih dana više dolaze, ali smo prošle godine u maju imali mnogo više i turista i izletnika – kaže službenica turističke agencije «Black Mountain» na hercegnovskoj autobuskoj stanici.
Ona slabiju posjetu objašnjava fudbalskim prvenstvom primjećujući da je tako bilo i ranije u vrijeme sličnih sportskih manifestacija.
I u agencijama na Hercegnovskoj rivijeri, kao što je agencija «Vega» u Baošićima, kažu da je gostiju manje.
-Posjeta je malo slabija nego prošle godine. Neki odustanu kada zovu da rezervišu zbog viših cijena.
Uglavnom se traži viši kvalitet smještaja, apartmani I kategorije i sobe sa sopstvenim a ne zajedničkim kupatilom. Gosti su uglavnom iz Srbije i BiH kao i ranije – kaže Slavica Dabović iz Vege.
Na Rivijeri, npr. u Baošićima, u kojima ima najviše turista prošle godine u ovo vrijeme mogao se naći smještaj u apartmanu na obali po cijeni do 10 eura po osobi. Sada je cijena od 12-15 eura. Kreveti u sobama su do 10 eura, a noćenje iznad magistrale je od 7-8 eura.

nestasni_cipiripi
04-07-08, 01:18
Herceg Novi,03.07.2008,21:00h,gradska luka Shkver,svi restorani i kafici puni kao shipak,ljudi se spustaju na setaliste.Odjednom trka,panika,vika,dreka,gusenje,plac,nekakvi oblak bijeli,magla.U trenutku pomislih da je neko suzavac bacio.Djeca placu,majke ih vuku...Uglavnom zaprasivali su protiv komaraca.Ja ne mogu vama tacno opisat kako je to bilo.Ali to ne ide tako...sezona je.

nestasni_cipiripi
04-07-08, 17:33
A jel to neka moda da kafici i restorani ne primaju kartice?I pitah jednoga jutros,veli ne primamo zbog PDV

nindza
06-07-08, 02:44
Pozdrav svima. Novajlija na forumu Nindza,zivim u Beogradu, putujem sirom Srbije, Crne Gore i BiH, uglavnom zbog posla. Iako cesto citam postove, retko nadjem vreme da se oglasim, ali me vasa rasprava zainteresovala pa…
Ukratko, volim Crnu Goru. Tamo imam prijatelje, cimere iz studentskog doma i kad god me put nanese u CG, obavezno se spustim do Tivta, gde oni sada zive. Bio sam na crnogorskom primorju tri poslednje godine.Osim toga cesto boravim i u Niksicu,Pluzinama, Budvi i Herceg Novom. Prespavao sam u mnogo hotela, skoro da nema mesta u Srbiji u kome nisam spavao. Ovo pisem da biste znali da poredjenje koje cu dati ima osnovu.
A stvari iz mog ugla otprilike ovako stoje
TEMA 1- SMESTAJ i ODNOS PREMA GOSTU U Srbiji postoji svega 5 hotela u kojima se gost oseca dobro. Sve ostalo su objekti koji nemaju veze sa ugostiteljstvom. Sa obzirom na to da je Crna Gora donedavno bila u cuvenoj zajednickoj drzavi logicno je da su hoteli isti kao u Srbiji. To npr znaci - u hotelu Onogost u Niksicu (bese 34 evra noc sa doruckom) docekace vas recepcioner kratko podsisan, u crnoj koznoj jakni, koji vise lici na izbacivaca nego na ugostitelja. Sobe su kao u vojsci. U hotelu Pino u Tivtu nocio sam za 23 evra, osoblje je izuzetno ljubazno, sobe su prijatne,pogled na more, ali bas taj dan nestalo vode, pa sam legao u krevet onako oznojan,sto bi se reklo- s puta! U Podgorici mi policajac ispisa kaznu za parking ispred privatnog hotela, pod parolom tu je zabranjeno, a gde cu ja kao gost da parkiram-pa valjda ja treba o tome da mislim(ne secam se imena hotela, znam da je bio 60 evra, super izgleda, ima internet i bas je jaci sa cenama,Itd…) E sad, u medjuvremenu, da prekratim dan cesto razgovaram sa ljudima koji su tu zaposleni i svi imaju istu temu – POLITIKA-Srbi Albanci Hrvati Crnogorci Kurdi Murdi ko li sve vec! Jedni su za jednu opciju, drugi za drugu, ovaj je `vakav, onaj `nakav, ovaj krade itd…Turistu to stvarno ne interesuje. Onda odete na kiosk, naslovi u novinama-politicke opcije, il jos gore neko poginuo vozeci ludo pa posto je mala sredina svi se znaju i eto teme za jutarnju kafu!!! Onda upalite TV i izmedju prognoza redukcije vode, pa i struje, cujete opet politicare! U prevodu, covek koji dodje da se odmori bi voleo da cuje neke lepe i nasmejane teme.
Problem privatnog smestaja se ogleda u neadekvatnim prostorijama za izdavanje, udubljeni duseci na krevetima, smrad, zamena posteljine, peskira,kuce bez trema i fasade, apartmani (kako ih vlasnici zovu) velicine 6-8m2 za nelogicno velike cene. Vidi se i problem nekategorizacije objekata, hocu reci neko ce vam izdati krevet za 5eura i bice vam super smestaj, a neko ce vam traziti 15 eura i vi dodjete na lice mesta i pitate se da li vas neko zajebava, mozda skrivena kamera? Dobrog smestaja je svega nekih 15% i to se rezervise unapred po mesec-dva, jer ne vredi rizikovati. Losa je i komunikacija sa turistickim organizacijama-mislim na one kucice u svakom gradu gde kad udjem i pitam jel ima smestaj, cura koja radi obicno odgovori –Evo sad smo bas izdali jedan,ali bice!
TEMA 2 INFRASTRUKTURA Putevi na primorju su ocaj, guzve su velike, ogranicenja postoje,policija je tu, lokal patriote voze ko blesavi, domicilni se nerviraju jer turisti prave guzve pa ovi kasne na posao i po decu u obdanista, niko vam se kao turisti ne nasmesi, imam osecaj da SMETAM! Prosle godine u Tivtu sam parkirao ispred neke zgrade, covek koji tu stanuje je izisao i rekao da su se stanari dogovorili oko podele parking mesta, te da je TO NJEGOVO pa ja treba da se sklonim! A GDE?
Ako kao pesak pokusate preci magistralu tesko da ce neko stati da vas pusti.
Nestasice struje i vode su kao dobar dan, a o cuvenim preduzimacima koji grade u toku sezone, vec ste rekli… Nedostaje mesta za sve , znaci setnja, parking,nedostaju zastitne mreze na onim stazicama pored mora,oseca se smrad mokrace jer ljudi ne zele da obavljaju nuzdu u onim plasticnim konzervama itd
TEMA 3 CENE Vanpansionska ponuda je solidna, ima svirki, cene su kao u Beogradu i po meni je to oK. Kotor mi je i dalje najbolji za nocni izlazak Morski specijaliteti su i dalje skupi (s obzirom da sam na moru) dok su pljeskavice jeftine, a dim nagriza oci!
TEMA 4 CARINA i POLICIJA U zavisnosti od srece na granici mozete proci super, ali cete pre ili kasnije zaglaviti. Scena 1-stojim ispred rampe na ulazu iz Trebinja u HN, gledam plavca kako jede sendvic i juri nekog kera. Kad je zavrsio sa jelom dosao da mi proveri dokumenta, pogledao, usao u kucicu, zadrzao se 5 min, vratio mi dokumenta i otisao bez reci. Ja ga na kraju pitao –Izvinite jel mogu ja da idem?A on –Moze!!!
Scena 2-Ispred Niksica vozim iza automobila koji nema tablice, a takvih je u CG bas mnogo. Valjda su to auta koja ljudi probaju pre kupovine sa autoplaceva,sta li? I pitam se ko bi platio stetu da me taj lupi. I onda istrci plavac na put, njega pusti, mene zaustavi, podrobno se raspita ko sam i kuda idem,saopsti mi kako sam vozio 53km/h, a ogranicenje je 40km/h i kaze –Sta cemo? Ja odgovorim platicu kaznu(vec sam davno napustio strategiju ubedjivanja i potkupljivanja…) a on kaze- moze ali kao stranac moras u najblizu postu koja je udaljena 10km, pa da platim i da se vratim.Ma Ajde!!!A na moje pitanje hoce li on mene cekati on slegne ramenima. I tako iskamci celih 50 evra koje je stavio u dzep a ja srecan nastavim dalje postujuci propise.
TEMA 5 KAKO STICI E zbog tog gore opisanog postovanja propisa sam od Budve do granice vozio 6 sati. (Kako je to bilo zamorno) Ono sto ovde indirektno otezava putovanje je deo puta kroz Srbiju na kome su opet neki drugi manijaci (prosle godine me obidje lik sa Alfom na Rudnickom bregu i posle 300 metara na moje oci udari u kamion i pogine), pa normalan covek mora da prenoci npr na Zlatiboru da ne pogine zbog drugih koji se posle hvale kako su sprasili za 10 sati do Beograda. Putovanje vozom sam probao i dobro je za prespavati noc ako se ide prema Sutomoru. Avion mi je i dalje preskup.
TEMA 6 GUZVE UVEk su guzve i uvek se umorim. Ali pametniji popusta, ides u post sezoni kad je manje turista
TEMA 7 PLAZA Cistije je nego ranije, ali oni plasticni WC izumi i bakterije na vrucini, a jos si bos pa treba unutra uci uf….INACE MORE je i dalje super, samo treba pobeci dalje od guzve i hotela
ZAKLJUCAK Posto sam domaci, gore opisane pojave su nam svakodnevnica. Sve to gledam kao da sam kod kuce, bez razlike. Navikli smo na takav zivot pa nam i ne pada tesko. Usluga jeste malo bolja nego ranije, ali to je daleko od Turisticke Ponude kako je stampa naziva. Ono sto mene tera da idem u CG su moji prijatelji, a ono sto me sprecava jeste saznanje da za 300-400 evra po coveku mogu otici u npr. Grcku. Tamo sam bio pre koju godinu i mogu reci da je sve ovo sto sam gore napisao tamo vec reseno i da ako dajem pare radije idem u Grcku. Ipak covek ide na odmor. A do prijatelja mogu i van sezone kad mi bude dosadno. Ljudima u CG zelim da se sto pre povrate, shvate sta i kako treba, pa da iskoriste to divno more koje imaju. Rado bih dosao ponovo, ali je potrebno da se ljudi promene i ponude gostu pravu uslugu za nesto manje novaca nego druge turisticke zemlje, jer konkurencija ne ceka. Nekad se i ne mora zaraditi ako ce to na duze staze doneti profit, ali to su vec druge teme…

Marija'90
06-07-08, 03:11
:"""""""""(((((
sve sto si rekao je ziva istina..raspad sistema...a sto je najgore,zamlacuju ovaj ludi narod da je turizam perspektiva... mislim,da se razumijemo,crna gora ima veliki potencijal,ali oni nece da shvate da je ovdje mentalitet ljudi takav,da od crne gore ne mogu da naprave monte karlo ili san marino(sto li im je vec cilj)...
inace,iz podgorice sam i zavrsavam turisticku skolu..kad me neko pita sto ucim i ja kazem,tu su odma komentari tipa "a super,dobro je sto si to upisala",a niko se ne pita zasto ja necu to da nastavim da ucim..ljudi nece da sagledaju ovdje objektivno situaciju...

nestasni_cipiripi
06-07-08, 08:56
A kakvi crni San Marino,dobra moja??A ti si tek u srednju,jel?Ja sam turisticki fakultet zavrsio pa nemam posla...
Dje god da odes na ljetovanje bolje je nego kod nas.Evo HN- lezaljka je od 3 do 6eura,suncobran 2 do 5eura,kafa 1,5 do 2(esspreso),coca cola 1,5 do 2,5e,burek 1,5 do 2,pivo 2 do 5,rucak za 2 osobe (corba,2mjesana mesa,2salate,2piva,i extra pomfrit) 42eura!!!doduse ima i dnevni meni za 7e!Sat vremena koriscenja interneta 2,5 do 5e.Cjene soba,spajzova,kuneta i apartmana su ludilo.soba sa 1krevetom,ormarom,lusterom i prozorom 12e...
O ljubaznosti bosansko-hercegovackih konobara ne bi puno trosio rijeci...
Parking mjesta nema za lijek...

Dragi zakupci plaza,kafana,diskoteka,restorana,piljara alo pa nismo svi RUSI!!

Pera Detlic
07-07-08, 08:56
Ima i bolje za manje para
HOTELI SA ČETIRI I PET ZVJEZDICA OSTALI BEZ GOSTIJU IZ OKRUŽENJA ZBOG VISOKIH CIJENA
Budva – Nerazumno povećanje cijena u pojedinim hotelima na primorju, oslonjeno na prošlogodišnju izuzetno uspješnu sezonu, dovelo je do toga da Crna Gora ovog ljeta bude jedna od najskupljih destinacija na Mediteranu. Takva „politika“ već se odrazila i to kroz lošiju prodaju aranžmana u zemljama u okruženju.
Vlasnik renomirane beogradske agencije SAB Steva Buđić rekao je za „Vijesti“ da prodaja aranžmana ide izuzetno dobro kod svih onih koji su zdržali cijene na prošlogodišnjem nivou, odnosno tamo gdje su one realne.
„Imamo izuzetno dobru prodaju za hotele u Baru, Sutomoru, Bečićima, cijeloj Boki. Jedino nemamo dobru prodaju u nekim budvanskim hotelima gdje su cijene povećane od 100 do 150 odsto u odnosu na lani. Tamo gdje su cijene ostale iste, odnosno gdje su realne, prodaja je izuzetno dobra. Već 15 godina radimo Crnu Goru i stalno imamo overbuking“, kazao je Buđić i dodao da je većina hotela u Crnoj Gori zadržala dobre cijene.
Buđić je naglasio da je velika antireklama Crnoj Gori na srpskom tržištu bilo uvođenje naplate ekološke takse, te navodna pojava epidemije meningitisa.
„Crna Gora je postala skupa destinacija. Imate paket aranžman za pojedine crnogorske hotele od 500, 600 eura plus avionska karta od 150 eura do Tivta, što je mnogo. Za toliko i mnogo manje novca može se ljetovati bilo gdje na Mediteranu od Grčke, Turske do egipatskih elitnih ljetovališta. U Grčkoj se za 100 eura može iznajmiti apartman na deset dana, pa vi vidite gdje ste“, rekao je Buđić.
I za turiste iz Slovenije crnogorski hoteli sa četiri i pet zvjezdica su skupi, a direktor prodaje tamošnje turističke agencije „Relax“ Jože Režonja za „Vijesti“ kaže da se prodaju jedino aranžmani za hotele sa tri zvjezdice.
„Imamo sedmično pet autobusa i jedan čarter avion i prodaja ide dobro, mada se sve bukira u posljednjem momentu. Dobro punimo hotele „Slovenska plaža“ , „Aleksandar“ u Budvi i sutomorski „Nikšić“. Međutim, hoteli sa četiri i pet zvjezdica su preskupi za Slovence i oni se ne odlučuju za njih. To povećanje cijena u hotelima visoke kategorije u Crnoj Gori se definitivno odrazilo na tržištu, jer je prevelika konkurencja na Mediteranu, tako da su crnogorski hoteli za nas skupi“, kazao je Režonja.
On je naveo da aranžman za crnogorski hotel sa četiri zvjzdice košta isto koliko i ultra all inkluziv u turskim elitnim ljetovalištima sa avionskim prevozom.

„Belvi“ našao dobru formulu

Izuzetno dobru popunjenost, za razliku od ostalih hotelijera, tokom cijele predsezone i na početku glavne sezone, bilježi najuspješnija crnogorska hotelska kompanija „Belvi hotels group“ koja gazduje elitnim bečićkim hotelom „Iberostar Belvi“.
„Vjerujemo da ćemo ostvariti prošlogodišnji rekord od 200.000 noćenja i time potvrditi da smo najveća hotelska kompanija u Crnoj Gori. Više od 85 odsto naših gostiju su stranci i trudili smo se da kroz prodaju aranžmana ravnopravno budu zastupljena sva tržišta, odnosno da, kao što je to slučaj ponegdje, jedna nacija ne dominira. Imamo goste iz zapadne, istočne i centralne Evrope, kao i iz zemalja u okruženju“, kazao je direktor Predrag Ćupić.
V.LAJOVIĆ

Evo taman smo o ovome pričali.
Samo narod u CG mora da ukapira jednu stvar, uspješna sezona ne zavisi od toga da li je bilo više ili manje turista ili noćenja. Uspješna sezona je ako je bilo više PARA. A to može lako da se postigne sa manjim brojem turista i većim cijenama.

Nabuko
07-07-08, 09:08
Ovdje se naravno mnogo preceruje. Apartman za 10E dnevno postavlja se pitanje dje je tu zarada. Za te pare je bolje ne izdavati. Nego je cinjenica da nasi "hotelijeri" ne razumiju sa kojim se cijenama mogu igrati. Naprosto za hotel sa 3 zvjezdice moze se pokusati sa cijenema od 30 i vise E za noc za period 10. jul - 20 .avgust od polupansiona na vise ali u slucaju da ne ide mora se obarati sve do 17-25 E po jednom danu. To svi rade u mediterano 30+E za dan plus avion i takse i onda kako se termin primice obaranje a last minute ide 17-25E po danu plus prevoz (dosta sada zeza skup prevoz inace). To radi i Bugarska i Turska i Egipat i Grcka itd. Jedino Tunis je moze se reci u startu -30% od ostalih. Vidim da su i ovi nasi krenuli da skidaju cijene ali mislim da je postojala ogromna inercija i da kasne ali sto je tu je dako nesto nauce.

Hoteli sa 4 zvjezdice mogu ladno da probaju preko 50E pa cak i 80E a ovi sa 5 mogu jos vise pa onda obarat do odredjenih cifara kako se primice termin za grupu. Ovi sa 2 zvjezdice prakticno iste cijene kao sa 3 zvjezdice ali onda obavezno puni pansion ili sve ukljuceno ili pogodnosti za djecu. Ujedno je ove godine prakticno su po prvi put cak i u zapadnoj evropi primjenjene formule za racunanje zvjezdica koje je WTO usvojio prije 5-6 godina pa je doslo do drasticnog obaranja kategorija hotela tako da prakticno 90% manjih hotela ne moze da zadovolji kriterijume i imali su obaranja sa 3->2 zvjezdice a ponedje 4->2 zvjezdice pa onda treba vidjeti ovu kategorizaciju koju nasi hoteli imaju ali mislim da je vise fer nego ikada mada je i dalje bilo dosta progledivanja kroz prste.

Sto se tice apartmanskog smjestaja cinjenica je da je on u Boki skuplji nego u gotovo svim ostalim zemljama Mediterana sto je pravo cudo. Pod apartmanom podrazumijevam jednu veliku sobetinu sa kupatilom (ili dvije manje), friziderom, neko kuvalo, TV, klima i to je to. Skuplje je cak od vecine destinacija u ovim "boljim" turistickim zemljama (Francuska, Italija, Spanija). Morace malo apartmandzije da se zamisle oko ovoga.

Konacno problem velike izgradnje i nelegalnog smjestaja. Ja to slusam 20 godina i vec sam bolesan od toga. Pitam jednog grka prosle godine imaju li taj problem. Veli covjek da imali smo ga prije 15-20 godina i rijesen je preko noci. Kako? Lako! Imas objekat na primorju. Podrazumijeva se da je stan, hotel ili sto god hoces namjenjen turizmu odnosno da ne zvrji prazan. Ako je tako placas PDV sa nekim pogodnostima a ako nije onda placas porez na vrijednost objekta koji iznosi reda velicine 5 i vise posto vrijednosti nekretnine. Sad mozes da krijes goste u stanu ali se ne isplati jer te kasnije ubije porez. Ako prijavis da izdajes a laziras goste postoje kvote pa ako ti je predvidjeno da imas 100 nocenja a ti prijavis 50 plpacas na 50 PDV a na ostalih 50% placas poreze na nekretninu. Sve rijeseno za jednu sezonu i ne trce inspektori okolo da provjeravaju i hvataju goste. Cak veli da ima ljudi koji prikazuju da imaju vise gostiju da ne bi upali u incidentnu kategoriju i placali porez na nekretninu.

Baron
07-07-08, 09:23
Neko reče da nema gužvi, znate li da su sinoć u Platijama zastoji bili kilometarski!
Ugostitelji mi se najviše žale na nedostatak radne snage, kuvara ili konobara je nemoguće naći puškom da ih tražiš. U Splendidu je konstatno otvoren konkurs za nova radna mjesta. Amfora u Orahovcu bi imala 5 zvjezdica da imaju osoblje sa znanjem engleskog.

Nabuko
07-07-08, 09:27
Barone ja pokusavam da ugrabim neki jeftin aranzman! :)

A za ***** moraju da ti titraju dobro i nema veze engleski ako pogledas kako se kategorizacija pravi. Naprosto danas jako mali broj manjih hotela to moze da izdrzi jer su potrebni silni eliminisuci sadrzaji bez kojih nema ni **** a kamo li *****. Kategorizacija se sastoji grubo od dva dijela eliminisucih elemenata bez kojih nema odredjenog broja zvjezdica i bodovanja. Bodovanje svi izguraju nekako ovo prvo je problem.

Ribica
07-07-08, 12:10
Najveći problem našeg turizma je nedostatak vode. Ne može apartman biti s 4 zvjezdice bez osnovnih uslova, a to je voda.

Pera Detlic
07-07-08, 13:05
Najveći problem našeg turizma je nedostatak vode. Ne može apartman biti s 4 zvjezdice bez osnovnih uslova, a to je voda.

Tačno, prosto je nezamislivo da jedna Ribica bude bez vode.:xmas143:

Pera Detlic
07-07-08, 13:08
Gosti nemaju kuda do plaže
PROTEST MJEŠTANA SUTOMORA ZBOG NEZAVRŠENIH RADOVA NA PUTU
Sutomore - Mještani Sutomora koji žive iznad magistrale požalili su se „Vijestima“ da je „Tehnoput“ ostavio nedovršene prilazne puteve iz njihovih naselja do glavnog puta, čime je veoma otežan pristup njihovih sezonskih gostiju plaži i ostalim dijelovima Sutomora ispod magistrale.
Riječ je o putevima kroz podvožnjak, sa željezničke stanice, iz Mirošice 2 i kod samoposluge „Badi“.
Zato je prošlog vikenda došlo do samoorganizovanja mještana, pa je u Mirošici 2 Vesko Vučićević o svom trošku kupio četiri kubika jalovine da zatrpa razrovani put, a u pomoć su mu lopatama priskočile komšije Ostojići, Lekovići i Pejovići, koji su razgrnuli nasuti materijal.
- Iz „Tehnoputa“ su nam rekli da je njihova mehanizacija angažovana na asfaltiranju u Ulcinju i da će za nekoliko dana, čim se ti radovi okončaju, biti vraćena da završi ovaj dio posla. Ali, vlasnici privatnog smještaja, odnosno njihovi gosti, to ne mogu da čekaju u nedogled - kazao je Zoran Ostojić koji živi u Mirošici.
Pritužbe mještana, dodao je on, idu i na račun nezavršenih trotoara uz magistralu koji su „uski i nijesu popločani, a nasred njih su kontejneri za smeće, pa se mora ići kolovozom“.
R.P.

E zamisli ovu ozbiljnost firme, da se vrati mehanizacija iz UL pa onda...po sistemu ne lipši magarče...
E vala bi ove Tehnoputove.....

okianer
07-07-08, 13:32
to sa vodom je definitivno problem..
mada je kod nas u novskoj opstini veliki problem nedostatak trece trake na prelazu trajekta ,kamenari..dakle neopisiva guzva..

Marija'90
07-07-08, 16:12
jao..ja sam juce isla put hn i na onom dijelu kod trajekta,ljudi idu na 2 trake,i mi smo morali nekako da se mimoilazimo s njima..dakle preko trotoara i sl. I jos,uz sve to,tu je bio policajac koji sve to kulira..navikao covjek,valjDa...

koke_st
07-07-08, 20:20
[COLOR=blue]..sok tri eura, ka' da cu Luka Toniju iz ruku da ga pijem...

hahaha...ko o čemu, rossa o Toniju :D

Zor_djevojka
07-07-08, 23:21
snila baba shto joj milo bilo, koja koke ;) :D

nestasni_cipiripi
07-07-08, 23:23
Bogami ce doc dan kad ce ti Toni bit dostupan,a nesh imat za soook

Zor_djevojka
07-07-08, 23:25
Nostradamuse, okle ti...?

nindza
13-07-08, 18:51
Danas sam razgovarao sa prijateljicom koja se vratila sa letovanja iz Igala i izdvojio bih dve stvari
1. Na plazi postoje i neke stolice koje se ne naplacuju jer ljudi na njih odlazu torbu,peskir i sl., da te stvari ne bi drzali na betonu. Naravno postoje lezaljke koje se standardno placaju, a ovu stolicu uzmete sto bi se reklo gratis. E sad mozda je problem sto stolica nema dovoljno ali iygleda ko prvi devojci…Uglavnom prijateljica i dete od 5godina na plazi ,iynajmili leyaljku i uyeli stolicu. Nakon nekog vremena kupanja i suncanja, odu njih 2 u vodu i kad se vrate torba i peskir leze na zamlji a stolicu uzeli ovi sto leze pored i prave se blesavi. Naravno na stolicu su stavili svoje stvari. I sad prigovora prijateljica njima i kaze pa dobro ljudi sto mi uzeste stolicu i staviste svoje stvari. Oni odgovaraju- Pa sta,Uzeli smo vam i domovinu. Naravno prijateljica je iy Srbije, a otimaci iz CG. Ja u ovo ne bih poverovao da mi je bilo ko drugi pricao, ali ovako znam da se desilo. Turistickim radnicima ako ikada ovo dodje do mozga ne znam sta preostaje,ali ce morati svojski da se potrude da prijateljicu vrate u CG na letovanje. Naravno neko ce u nasem maniru reci pa sta, ali od novca se zivi, pa sad borba za turiste tek prestoji a kad se jednom opecete…
2. Upotreba WC na plazi je 50 centi. Po glavi mi se motaju dve opcije-Prva da ce turista citaj stipsa da ode u more i obavi tj.ustedi 50 centi, a onda ce da se kupa u tom istom moru,dobije osip koze,pa onda sledi prica o zdravstvenim ustanovama i groynici,propalom letovanju.. i druga da postoji turista koji bi da ode u WC pre nego u more,ali sitnis po dzepovima zamara, a jos kad odete tri cetiri puta to je vec izdatak, pa broj clanova porodice…U prevodu, zasto taj WC ne bi bio dzabe, a opstina da smisli nacin kako da nadomesti pare za odrzavanje tog WC. Npr.kroz boravisnu taksu ili da se uracuna u cenu lezaljke ili sta ja znam,nek vide od nekih drugih yemalja koji su to vec sredili…

Volio bih da neko odgovoran ovo cita pa da nesto i urade jer u suprotnom dzaba krecimo..

Pera Detlic
24-07-08, 08:42
Najviše izgubili oni koji su živjeli od paradajz turista

TURISTIČKA SEZONA U CRNOJ GORI – PROMAŠAJ ILI POČETAK NOVE EPOHE

Podgorica - Ljetnju turističku sezonu u Crnoj Gori definitvno karakterišu manje gužve nego ranijih godina, ali je još otvoreno pitanje da li doživljavamo krah ili početak nove epohe u ovoj oblasti.
U Đukanovićevoj administraciji smatraju da je ovo drugo u pitanju. Zvanični podaci koji su “Vijestima” dostavljeni iz Vlade pokazuju da je od 1. januara do 1. jula u Crnoj Gori boravilo 292.490 turista, oko 12 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Broj noćenja je bio 1.565.191 [/B]što je povećanje [B]od 19,3 odsto. U istom periodu broj domaćih turista bio je veći za 23 odsto, a stranih za oko devet odsto. Od januara do jula, prihodi od turizma, prema metodologiji obračuna Centralne banke, bili su 94,9 miliona eura, što je 23 odsto više nego u istom periodu 2007, a u istom periodu naplata PDV-a bila je veća za 37 odsto i iznosila je 58,6 miliona, što potvrđuje da su prihodi brže rasli od broja dolazaka turista.
Broj vozila koji su prošli kroz tunel Sozina od 1. januara do 1. jula bio je 950.267, što je povećanje od sedam odsto, a prihodi su iznosili 3,56 miliona ili 6,6 odsto više. Na graničnim prelazima prošlo je 379.700 vozila što je rast od 19 odsto, broj plovila koja su ušla u Crnu Goru bio je 3.128, ili za 30 odsto više.
Promet putnika u aviosaobraćaju povećan je za 12 odsto na 445.000, a aviona za 17 odsto na 4.350. Veći je bio i promet putnika u željezničkom saobraćaju, za oko 61 odsto, i iznosio je 140.106. Prihod od eko-naknade, koja se plaća od 15. juna na graničnim prelazima i prilikom registracije vozila, bio je 2,1 milion, od čega su stranci platili 1,83 miliona.
Podaci za jul biće spremni tek početkom avgusta, i oni bi mogli dati još bolju sliku stanja crnogorskog turizma ove sezone.
U Vladi je “Vijestima” rečeno da su statistički podaci samo neki od pokazatelja da se sezona odvija po planu i u skladu sa utvrđenom politikom. Napominju da su manje gužve navodno “prisutne samo u sivoj zoni”.
Registrovanih turista trenutno je, prema zvaničnim podacima, manje oko dva odsto, a procjenjuje se da je broj neregistrovanih pao za najmanje 10 odsto.
Iako u Vladi ne žele tako da se izjasne, ali poenta je da su takozvani “paradajz turisti”, uglavnom iz Srbije, u najvećoj mjeri iščezli.
- Suština svega je da se upravlja tražnjom. To znači da bude više gostiju nego do sada u pred i postsezoni, a špic da bude optimalan odnosno da bude izdrživ pritisak na infrastrukturu(putevi, voda, struja) i životnu sredinu. Tokom prvomajskih praznika je bilo oko 8.000 turista u Crnoj Gori, što je duplo više nego prethodne godine u isto vrijeme. U špicu je otprilike na očekivanom nivou, a u postsezoni će biti značajno bolje nego ranijih godina. Rasprodaja aranžmana je u toku, a tome će potpomoći i koncert Madone, Sajam automobila, Infofest i slični događaji – kažu u Vladi.
Tvrde da brži rast prihoda od od broja turista, što je sada slučaj, predstavlja jedan od instrumenata za približavanje elitnom turizmu.
- Elitnog turizma još nema, ali to je cilj. U stvari, visokokvalitetni turizam, što podrazumijeva visoki kvalitet u svakom segmentu ponude je strateški cilj. Kao i sve druge destinacije, Crna Gora će uvijek imati ponudu i za plići džep, ali na tom nivou standarda od na primjer tri zvjezdice u hotelskom smještaju, mora takođe biti puni kvalitet. A elitne ponude će biti sve više, oslonjene na jahting, golf, luksuzni smještaj na moru i planini, visokokvalitetnu infrastrukturu, ali i čistiju okolinu i vazduh. Ogromni su pomaci napravljeni u proteklih 7-8 godina, a od 2010. godine Crna Gora će biti mnogo bliže tom cilju – navode u Vladi, i kažu da će i ove godine biti više turista nego prošle, samo što će biti ravnomjernije raspoređeni u toku godine.
- Hoteli su dosta dobro popunjeni, to je najvažnije. Pretjerane gužve u špicu sezone su uvijek bile u visokom stepenu korelacije sa sivom ekonomijom, i tada trpi kvalitet. Sada je to malo dovedeno u red, a rezultati su bolji nego ranije jer se proširuje sezona. To što je možda u nekim hotelima manje gostiju nego ranije, kompenzovano je većim cijenama. Tržište je najbolji regulator – kategorični su u Vladi, uz ocjenu da će svake naredne godine, otvaranjem novih hotela i sadržaja, crnogorski turizam dobijati na kvalitetu, a samim tim i u finansijskom smislu.
Ako je već za Vladu i njene planove ova sezona dobra, i ako hoteli koliko-toliko rade, postoje i oni koji su sigurno nezadovoljni ovog ljeta.
Očigledno odustvo “paradajz turista” ugrozilo je upravo one najsiromašnije koji rade u crnogorskom turizmu. To su svi koji su imali jeftinu ponudu smještaja, vlasnici tezgi, kafana i restorana slabijeg kvaliteta i slično. Solidni prihodi koje su ostvarivali upravo su bili posljedica velikih gužvi tokom ranijih sezona.
Razlog za manje gužve može se tražiti u visokim cijenama, uvođenju eko-taksi na automobile, zabrani unosa hrane itd.

Gostiju manje jer su još cijene veće nego kvalitet

Visoke cijene u crnogorskom turizmu vjerovatno i ne bi bile problem da je kvalitet na nivou. Nesaglasje između cijene i kvaliteta sigurno je jedan od razloga za manje gostiju ove sezone, bez obzira što Vlada tvrdi da je sve kako treba.
O elitnom turizmu suvišno je i govoriti, jer za tako nešto potrebni su brojni hoteli i turistički kompleksi sa najmanje pet zvjezdica, koji se sada u Crnoj Gori na prste jedne ruke mogu prebrojati.
Pitanje je čak da li je kategorizacija hotela u Crnoj Gori obavljena u skladu sa međunarodnim standardima, jer postoje hoteli za koje se golim okom može utvrditi da ne zaslužuju nivo koji im je dodijeljen.
U Crnoj Gori su, recimo, sa pet zvjezdica kategorisani samo Splendid i Vila Montenegro. Tek je otvoren manji Forza Mare u Kotoru, koji dobija pet zvjezdica.
U časopisu Explorer, koji izdaje Ministarstvo turizma i zaštite životne sredine, piše da među hotele sa četiri zvjezdice spadaju Maestral, Astoria, Queen of Montenegro, Blue star, Montenegro, Mediteran, Šajo, Belvi Ibero star na budvanskoj rivijeri, zatim Amffora, Cattaro, Palazzo Radomiri, Splendido, Vardar, Conte u Kotoru, Princess u Baru, Vila Royal u Tivtu, VIla Aleksandar, Jadranska straža, Perla, Regina, Hunguest hotels Sun Resort, Xanadu i RR u Herceg Novom...
Čak i da su svi hoteli sa četiri i pet zvjezdica koje imamo na primorju, sjeveru i Podgorici, stvarno na tom nivou, to je nedovoljno za elitni turizam. To su nedovoljni kapaciteti, a i ne postoje sadržaji u hotelima koje iziskuju visokoplatežni gosti.

Zdravko VUČINIĆ

nestasni_cipiripi
24-07-08, 09:02
Danas sam razgovarao sa prijateljicom koja se vratila sa letovanja iz Igala i izdvojio bih dve stvari
1. Na plazi postoje i neke stolice koje se ne naplacuju jer ljudi na njih odlazu torbu,peskir i sl., da te stvari ne bi drzali na betonu. Naravno postoje lezaljke koje se standardno placaju, a ovu stolicu uzmete sto bi se reklo gratis. E sad mozda je problem sto stolica nema dovoljno ali iygleda ko prvi devojci…Uglavnom prijateljica i dete od 5godina na plazi ,iynajmili leyaljku i uyeli stolicu. Nakon nekog vremena kupanja i suncanja, odu njih 2 u vodu i kad se vrate torba i peskir leze na zamlji a stolicu uzeli ovi sto leze pored i prave se blesavi. Naravno na stolicu su stavili svoje stvari. I sad prigovora prijateljica njima i kaze pa dobro ljudi sto mi uzeste stolicu i staviste svoje stvari. Oni odgovaraju- Pa sta,Uzeli smo vam i domovinu. Naravno prijateljica je iy Srbije, a otimaci iz CG. Ja u ovo ne bih poverovao da mi je bilo ko drugi pricao, ali ovako znam da se desilo. Turistickim radnicima ako ikada ovo dodje do mozga ne znam sta preostaje,ali ce morati svojski da se potrude da prijateljicu vrate u CG na letovanje. Naravno neko ce u nasem maniru reci pa sta, ali od novca se zivi, pa sad borba za turiste tek prestoji a kad se jednom opecete…
2. Upotreba WC na plazi je 50 centi. Po glavi mi se motaju dve opcije-Prva da ce turista citaj stipsa da ode u more i obavi tj.ustedi 50 centi, a onda ce da se kupa u tom istom moru,dobije osip koze,pa onda sledi prica o zdravstvenim ustanovama i groynici,propalom letovanju.. i druga da postoji turista koji bi da ode u WC pre nego u more,ali sitnis po dzepovima zamara, a jos kad odete tri cetiri puta to je vec izdatak, pa broj clanova porodice…U prevodu, zasto taj WC ne bi bio dzabe, a opstina da smisli nacin kako da nadomesti pare za odrzavanje tog WC. Npr.kroz boravisnu taksu ili da se uracuna u cenu lezaljke ili sta ja znam,nek vide od nekih drugih yemalja koji su to vec sredili…

Volio bih da neko odgovoran ovo cita pa da nesto i urade jer u suprotnom dzaba krecimo..

Evo procitah ovo za stolice,oli pitat drugaricu dje se to kupala,jer da ja znam nidje se to ne naplacuje po Igalu i HN.Znam da je trenutni rekorder po cjeni lezaljke i suncobrana plaza Raffaello dje to zadovoljstvo staje 7e!!!Inace se krece od 4 do 6,govorim o oba proizvoda.Meni sto smeta odje je gradnja.Znaci u sred sezone ladno se gradi uz obalu.Druga stvar je vozic,koji mlatinja prazan uz obalu,prije neki dan su kola hitne sa coekom kojega srce ubi morala da se vrate nekih 200m da bi CIRILO prosa...Primjetan je pad cijena po kafanama.Recimo da su 2 tocena TUBORGA po 0.5l i 2x0.33 kao i 3porcije lubenice sve ukupno 20ojra!!!!!!!!!

nindza
26-07-08, 12:23
Cipirip, Provjerio sam. Bila je na plazi ispred nekog restorana Obala od 22.06-12.07. Suncobran 2E, Lezaljka 2.5E. Dobijes priznanicu i mozes u toku dana otici kuci,pa kad se vrnes poslijepodne ceka te suncobran.

nestasni_cipiripi
30-07-08, 06:40
A dje je tu stolica?bogami ti je drugarica bas izabrala dje ce se kupat.to ti je bosna u malom.

zagorski
01-08-08, 09:26
Izgleda da i za Hrvate važi ona izreka da je komšijina trava uvijek zelenija :)

Bolje je u Crnoj Gori

U HRVATSKIM MEDIJIMA OŠTRE KRITIKE NA RAČUN TAMOŠNJE LJETNJE SEZONE

Budva – Da je kod naših susjeda turistička sezona ozbiljno zakazala, te da nemaju onoliko gostiju koliko su očekivali, svjedoči i udarna vijest preksinoćnjeg glavnog dnevnika na najglednijoj hrvatskoj televizijskoj stanici Nova TV, da “Budva otima goste Dubrovniku”.
Novinar navodi da je “Crnogorska rivijera ove godine hit destinacija”.
- Iako su godinama imali uzor upravo u hrvatskom turizmu, ispravna strategija i velika ulaganja dali su rezultata. U Crnoj Gori danas pjevaju najveće svjetske zvijezde, u njihovim hotelima nema mjesta, restorani rade cijelu noć. S druge strane, u našem najjačem turističkom adutu Dubrovniku sezona je, kako se čini, podbacila.
- Što to, usprkos ljepotama grada, turiste navodi da tjedan ili dva odmora ipak provedu južnije od Dubrovnika – zapito je hrvatski novinar koji se direktno uključio sa dubrovačkog Straduna u Dnevnik
On je dodao da stotine automobila svih registracija na Tuđmanovom mostu čine popriličnu gužvu.
- Turisti fotografiraju grad ( Dubrovnik) za uspomenu, no rijetki se u njega spuštaju. Svi putevi vode na Crnogorsko primorje. I dok mi hvalimo naše ljepote oni rade i uzimaju nam goste - kažu dubrovački hotelijeri.
- Ta je publika napunila plaže, hotele i diskoteke u Boki. No na Stradunu je potpuno drukčija slika. Gradska straža neumorno bubnja, novinarka sa španjolske televizije snima reportažu. Stolovi ispred restorana uglavnom su prazni, a jastoga iz škrinje neće nitko jer je preskup – primjetio je novinar.
Prema njegovoj ocjeni, Crnogorci su dosta uradili da animirju strane investiture.
- Godinama najbolji hotel u bivšoj državi Belveder već šesnaest godina zjapi prazan. U njemu žive samo psi lutalice i štakori. I dok Belveder čeka nečiju milost u Bečićima se gradi velelepni hotel sa šest zvjezdica čija je vrijednost 270 milijuna eura. Navodno je i sam državni vrh Crne Gore urgirao da investitori u rekordnom roku donesu sve potrebne dozvole – zaključuje novinar.

(Vijesti) (http://www.vijesti.cg.yu/index.php?id=277220)

Derek_Trotter
01-08-08, 22:22
A je li moguce?!
Onda je haos kod njih jer je nasa sezona podbacila makar 20-30% iako je zvanicno
2-3%.

zoxy
04-08-08, 14:01
Evo jos malo lijepih rijeci od strane komsija, jos cemo se uobraziti :)

4. avgust 2008. Najskuplji apartman na Jadranu

Dok u Hrvatskoj hotelski investitori nailaze na probleme, u Crnoj Gori vrlo lako i brzo grade luksuzne hotele koji privlače bogate i poznate goste.

Piše: Ranko Borovečki
Foto: Goran Šebelić/CROPIX

Izvor: Jutarnji.hr (http://www.jutarnji.hr/)

ostatak teksta na,
http://www.b92.net/zivot/putovanja.php?yyyy=2008&mm=08&dd=04&nav_id=311444

Homer
07-08-08, 23:55
U Grčku za 49 evra

Srpska verzija "last minit" putovanja ne podrazumeva letovanje iz snova po smešnoj ceni, u kakvim uživaju, na primer, turisti u razvijenom delu sveta, ali pruža kakav-takav odmor, i to na odloženo plaćanje. Tako u septembru, kada na plaže kreću poslednje smene, desetodnevno iznajmljivanje apartmana i autobuski prevoz do pojedinih destinacija u Grčkoj staju samo pedesetak evra po osobi. Najatraktivnije ponude za letovanje u minut do 12 su, kažu u agencijama, već rasprodate, ali u trci za turistima potkraj leta i aranžmani koji su u špicu bili papreni sada se nude po cenama nižim i do 30 odsto.

- Kod nas to ide i upola cene. Septembar je najlepši mesec za letovanje, i to ne samo zbog popusta. Naša najatraktivnija ponuda je trenutno Krf za 122 evra. U cenu je uračunat autobuski prevoz, desetodnevni smeštaj, viza i osiguranje. Sve to može da se plati čekovima na rate do juna sledeće godine - kaže u jednoj od turističkih agencija.

Već u ovo vreme, kako kaže vlasnik druge turističke agencije, kreće jesenja rasprodaja i u turizmu. Kako agencije imaju fiksni zakup apartmana od 1. juna do 30. septembra, poslednje smene se bukvalno rasprodaju kako bi se, između ostalog, obezbedio novac delom i za sledeću sezonu.

- Uglavnom je reč o Grčkoj jer je more i u septembru toplo. U ovo vreme na pomenutim destinacijama se odmaraju uglavnom bračni parovi ili oni sa malom decom - kaže naš sagovornik.

I dok neverne Tome postavljaju pitanje o kakvom je smeštaju reč ako celo letovanje na nekoj od grčkih plaža u septembru staje koliko karta do Hrvatske u jednom pravcu u avgustu, vlasnici agencija odgovaraju - reč je o standardnoj ponudi.

- Sasvim je sigurno i provereno da su to apartmani koji se u jeku sezone prodaju i po trostruko višoj ceni - ističe vlasnik jedne turističke agencije.

Prema nekim procenama, većina građana, čak 60 odsto, letuje u maju i junu, oko 30 procenata u julu i avgustu. Tek jedna desetina se odmara upravo u "sunčanom septembru", kada su i cene aranžmana osetno niže.

Paket-aranžman, koji nudi "Vip trevel" za Paraliju i Olimpik bič, podrazumeva najam apartmana za 11 dana, i to za 49 evra po osobi. U cenu je uračunat i prevoz, ali ovaj polazak je rezervisan za 18. septembar, dok isti aranžman pretposlednjeg dana avgusta košta 129 evra po osobi. U cenu nije uračunata viza koja se plaća dodatnih 10 evra agenciji.

Nešto skuplji odmor, ali i atraktivnija destinacija, jeste ponuda iz "Džoli trevela". Zakintos, devet noćenja sa uračunatim avionskim prevozom, za svega 210 evra po osobi. Ovaj aranžman je u špicu sezone koštao 435 evra. Na Majorci u septembru može da se letuje i za 200 evra jeftinije nego u julu, dok apartmani na grčkoj obali tokom septembra mogu da se iznajme između 59 i 79 evra po osobi.

Nema sumnje da u neverovatnu ponudu spada i ona agencije "Kompas". Desetodnevni najam apartmana na Rodosu, sa uračunatim avionskim prevozom i transferom do hotela, košta 289 evra. Primamljive su i ponude ove agencije za Krf i Krit. Za 200 evra po osobi preko iste agencije od 24. avgusta do 3. septembra može da se letuje u Pefkohoriju, a u cenu je uračunato deset noćenja u apartmanu, prevoz i troškovi vize. Agencija "Fantast turs" takođe nudi letovanje za 89 evra po osobi, i to na ostrvu Evija, a ovim novcem pokrivaju se troškovi smeštaja i prevoza.

"Last minit" je ponuda koju su uvrstile uglavnom sve agencije, kao mamac za turiste, ali ona još nije zaživela u pravom smislu te reči - onako kako to rade agencije u svetu. Razlog je najpre novac, jer je malo onih u Srbiji koji mogu da plate letovanje i po simboličnoj ceni, kako bi se već za nekoliko dana našli na nekoj od najatraktivnijih svetskih plaža. A drugi razlog je viza za čije je dobijanje često potrebna večnost u Srbiji.

milenaaaa
09-08-08, 02:47
ahahhahahhahahah
rekoh i ja..svi se sprdaju :))))))))))

Homer
09-08-08, 19:30
ahahhahahhahahah
rekoh i ja..svi se sprdaju :))))))))))

Da su se ovi naši manje sprdali, ne bi nam sezona bila ovakva!:brucelee:

A da su ovo smeće pokupili (kao Hrvati na Makarskoj rivijeri) ja bi' im oprostio!

No, zna li ko, smije li se paradajz unijet u Grčku ;)

Nabuko
09-08-08, 19:40
Vele da su zabranili gradnju tokom sezone. Eno po primorju pice betonjerke kao lude. Jedino ako ih kao i ovo smece ne salju za Podgoricu.

Najveci problem CG turizma je ograniceni resurs. Imamo jedva nesto preko 100km obale. Jedno 30% nije iskoristljivo a jedno 10-20% je takodje smanjene upotrebljivosti. Ujedno recimo u Boki u velikom dijelu zeledje je jako plitko. Znaci sa tako malim resursom nije se zafrkavati a ovi su da bi izvukli lovu od necesovih vajnih investitora koji su sagradili mnostvo apartmana nagrdili dobar dio ostatka.

Licno mislim a je recimo Petrovac unisten poptuno i da je vjerovatno proslo podne da se on spase, o Budvi ne vrijedi pricati. Ono sto je recimo najgore je Perast. Tamo bi trebalo da ne moze da uje neko ko nema po miliona na racunu i da ima sve uslove za provodi iz snova. Prolazio sam prosle nedjelej nekoliko puta tamo. Mladjarija necesova na kupanju, kola se na donji put parkiraju u dva reda. Jos ima nade da se to spase ali treba delati jako brzo. Vidim sagradjene zgrade u Orahovcu sa jedno vilom nevidjenom na obali mora, morinj, risan a osim risna sva ova mjestasca nemaju skoro nikakvo zaledje i po jednu-jednu-i-po plazu. Pitanje sto ce da rade ako bi svi apartmandzije dosli. Pa samo da sjednu u kola i odvezu se do prve prodavnice i eto ti guzve nesnosne.

Homer
10-08-08, 13:17
Makedonci se okreću Albaniji

Atina – Sve više makedonskih turista ove sezone svoje tradicionalne destinacije za odmor, Crnu Goru i Grčku, zamjenjuju Albanijom, prenose grčki mediji.

Prema podacima tursitičkih agencija, oko 100 hiljada Makedonaca ove sezone se opredijelio za albansku obalu, a kao glavni razlog za to navode se visoke cijene u Crnoj Gori i političke tenzije u odnosima Makedonije i Grčke.

Broj makedonskih gostiju u Albaniji porastao je 88 odsto.

Putničke agencije očekuju da će se njihov broj u avgustu udvostručiti.

Bonja the Zmaj
10-08-08, 13:50
Makedonci se okreću Albaniji

Atina – Sve više makedonskih turista ove sezone svoje tradicionalne destinacije za odmor, Crnu Goru i Grčku, zamjenjuju Albanijom, prenose grčki mediji.

Prema podacima tursitičkih agencija, oko 100 hiljada Makedonaca ove sezone se opredijelio za albansku obalu, a kao glavni razlog za to navode se visoke cijene u Crnoj Gori i političke tenzije u odnosima Makedonije i Grčke.

Broj makedonskih gostiju u Albaniji porastao je 88 odsto.

Putničke agencije očekuju da će se njihov broj u avgustu udvostručiti.
Taman sam htio da kazem da samo mazohista moze ljetovati u Dracu, cija je obala prepunjena novoizgradjenim zgradama, nesredjene infrastrukture, uz nestasice struje i vode... A onda se sjetih, da nisam bas najsigurniji - po cemu se to razlikuje od Budve. Sem sto su nam cijene vece nekoliko puta.
A za Sarandu, juzno-albansko primorje - kazu da je veoma lijepo.

Jos uvijek miljama daleko o elitnog turizma, sada gubimo i masovni. Upropastiti ovakve turisticke potencijale, kojim zaista nema premca u sirem regionu - je nevjerovatno.
Ovo je sve kao kada bi nekom dali da vodi Koka Kolu, a ovaj je sjebbao za 3 godine. I za to treba talenta. Mada bi ga upravni odbro davno smijenio. Ovamo ga jos jace podrzavaju...

Nabuko
10-08-08, 14:25
Ja sam nesto razmisljao o ovom paradaiz turizmu je li to glavni problem. Model paradajz turiste je covjek iz Srbije sa zenom i dvoje sitne djece i eventualno privedena tasta ili stara majka da malo ona trckara oko djece. Tip ponese coke i pastete i nesto onog paradajza a kupi dinju i dnevno par onih krofni te se prepijecu po plazi. Sjedi na plazi po citav dan citao skandal, karta, pogled stalno na oprezu na djecicu. On ili zena ili ona tasta. Poslije plaze tusiranje i setnja pored obale. Djeca izkamce kukuruz ili kakve kokice. Na kraju dana srecni se vrnu (malo prepeceni) u sobu a ako ima srece kad mu se ucini da tasta zaspe mozda i zenu opali. Malo golotinje po plazi moze lako da razbudi mastu. Ciko trosi minimum resursa osim sto pravi smece i nije neki veliki problem.

Meni je mnogo veci problem momacko-djevojacki turizam. Skupe koju desetinu eura ili stotku. Sjednu na voz u Begisu ili u kakvu krsinu od kola u Pgd-NK-CT (da li se iko pita ima li kakve koristi od ovih delija sto taksiraju na ovoj distanci osim zbog malo seksualnog turizma). Prave guzvu, vozaju se tamo vamo, uzivaju u preglesnoj muzici (ovo vam je jedna od osnovnih primjedbi turista smece pa muzika). Potrosnja slaba a problemi veliki.

Ja mnim da drzava treba da se odluci za "studentski" ili elitni turizam. Ako pobjedi ovo drugo paradajz ce da ispadne iz kombinacije zasigurno. I ovaj prvi tip je OK. Njima buka ne smeta, slabo i smece vide, ne treba im nicesova kultura (ne treba ona uglavnom nionom paradajzosu osim ponekad da se "ode na muziku" gdje gostuje Grand-cica-mica-davalica) postoje destinacije koje ih prihvataju itd. E kako doci do pobjede elitnjaka e to nisam siguran a bojim se da ovi iz vlade tek nemaju pojma i najcrnje to nije odluka vlade vec neko ko bi zaista pravio neku sprovodljivu strategiju morao bi da postigne malo siri koncenzus i da saslusa dosta predloga.

wawy
10-08-08, 14:52
hmm, nabuko, nismo se rodili juce ni poceli s turizmom prekjuce pa da tako razmisljamo. vec vidjeno i chuto na dnevnik :)...
prica ti ne stoji iz jednostavnog razloga sto je prije dolaska ove garniture na vlast, znaci pre`90s times sve ove vrste turizma su postojale, i dolazili su ljudi iz svih drustvenih slojeva i svih zemalja. i jednostavno, turisticko trziste je bilo to koje je vrsilo selekciju koja vrsta turizma ce postojat.
i po meni, u politici odredjivanja turistickih ciljnih grupa se trebalo nastavit sa liberalnim pristupom, iz jednostavnog razloga sto samo turisticko trziste na dugi rok odredjuje koja vrsta gostiju ce bit preovladjujuca, kako na primorju, tako i na sjeveru i istoku crne gore.
to je cini mi se jedna od rijetkih grana cg privrede koja je trebala bit preputena slobodnim tokovima, a koja, slucajno il namjerno - nije, za razliku od svih ostalih, koje su trebale bit pod nekom vrstom kontrole i upavljanja, a ostavljene su na milost i nemilost koncesionarima sumnjivog bekgraunda, ali-baba investitorima i slicnim ekonomskim 'vizionarima'.
znaci, ovo vidim samo kao pokusaj opravdavanja loseg rada vlade u oblasti turizma, i oblasti koje se usko naslanjaju na nju, koji naravno da ne pije vodu :)...
ocu rec - poenta je da je prije godina koje pocinju januarom turizam bio na visokom nivou, i da je uz blage korekcije i prilagodjavanja tog sistema moga da neprimjetno nastavi uzlaznom putanjom.
dilema - turisti sa slabom plateznom moci il elita - jednostavno je lazna dilema, koju naravno slusamo godinama s te-ve-a, a kao potvrdu toga nalazim bas u pre`90s times.
kao glavni razlog lose sezone/ losih sezona vidim totalnu nezanimanje vlade za tu granu cg ekonomije, kao i njihove licne interese koji su naravno kratkorocni i usko vezani za pojedine grupacije, a narodu preko medija prestavljeni kao dugorocni i strateski drzavni interesi.
samo je pitanje sto je sledece...

Nabuko
10-08-08, 15:41
Kakva serija gluposti ali babe i ostali razbojnici u odgovoru na moj post ...

Kao da ja branim nenezica & co. jasno je svima da ono sto rade ako ista rade je sprdacina i da su jedin dobre spotove napravili.

A liberalizacija trzista protiv koje si inace dje god se drugo takne je takva da hotel rezervisat preko neta ili privatni smjestaj je skoro misija nemoguce i da nije onog sajta In Montenegro ili kako bi prakticno nista se ne bi moglo naci. Ja sam sada dolje ljetovao preko ponude strane agencije. I ljudi koji deset godina ne mogu napraviti sajt, koji ne mogu smece pokupiti, koji ne mogu vodu dovesti pa im je vlada kriva. Prosle godine su samo Budvani prihodovali milijardu na ovaj ili onaj nacin a sami su zavrsili parce ulice od 500m i nista vise. Opet ne mogu da branim Nenezica & co ali krivica je glavnim dijelom na lokalne likove smece, muzika, guzve, voda, struja itd itd skoro sve se rjesava na nivou vlade a ne na nivou lokalnih samouprava pa to znaci da svaka baba iz Cuca ili Andrijevice placa na neki nacin sezonu i sponzorise primorce a ne obrnuto.

Inace ja sam out ove price jer se sa wavy-jem ne moze pricati jer ce on da kazes da su nam k..cevi krivi rec da nam je milo sipao broma u vodovod. Drzava ima krivicu ali kada vidim sto cine ovi dolje pa to je nista da daju primorcima da vladaju smece bi izvozili na Kubu.

Angelina75
10-08-08, 16:09
Ja sam nesto razmisljao o ovom paradaiz turizmu je li to glavni problem. Model paradajz turiste je covjek iz Srbije sa zenom i dvoje sitne djece i eventualno privedena tasta ili stara majka da malo ona trckara oko djece. Tip ponese coke i pastete i nesto onog paradajza a kupi dinju i dnevno par onih krofni te se prepijecu po plazi. Sjedi na plazi po citav dan citao skandal, karta, pogled stalno na oprezu na djecicu. On ili zena ili ona tasta. Poslije plaze tusiranje i setnja pored obale. Djeca izkamce kukuruz ili kakve kokice. Na kraju dana srecni se vrnu (malo prepeceni) u sobu a ako ima srece kad mu se ucini da tasta zaspe mozda i zenu opali. Malo golotinje po plazi moze lako da razbudi mastu. Ciko trosi minimum resursa osim sto pravi smece i nije neki veliki problem.

Meni je mnogo veci problem momacko-djevojacki turizam. Skupe koju desetinu eura ili stotku. Sjednu na voz u Begisu ili u kakvu krsinu od kola u Pgd-NK-CT (da li se iko pita ima li kakve koristi od ovih delija sto taksiraju na ovoj distanci osim zbog malo seksualnog turizma). Prave guzvu, vozaju se tamo vamo, uzivaju u preglesnoj muzici (ovo vam je jedna od osnovnih primjedbi turista smece pa muzika). Potrosnja slaba a problemi veliki.

Ja mnim da drzava treba da se odluci za "studentski" ili elitni turizam. Ako pobjedi ovo drugo paradajz ce da ispadne iz kombinacije zasigurno. I ovaj prvi tip je OK. Njima buka ne smeta, slabo i smece vide, ne treba im nicesova kultura (ne treba ona uglavnom nionom paradajzosu osim ponekad da se "ode na muziku" gdje gostuje Grand-cica-mica-davalica) postoje destinacije koje ih prihvataju itd. E kako doci do pobjede elitnjaka e to nisam siguran a bojim se da ovi iz vlade tek nemaju pojma i najcrnje to nije odluka vlade vec neko ko bi zaista pravio neku sprovodljivu strategiju morao bi da postigne malo siri koncenzus i da saslusa dosta predloga.

hahahahahahahahahahahahahahaha....e Nabuko...jeste ...bas je tako...:D...samo bih te malo ispravila....cak ni pare na plazi za krofne ne daju vele (bar ovi iz Vojvodine;))"ma brisi tamo, ne moze,...ti ja dam krofnu po glavi...majka ti pravi krofne kuci svaki dan ,brasna koliko hoces ,imam kuci 10 jutara psenice i ti ces meni sad krofnu da trazis na plazi da placam po evro i po!".....:D
a
za kukuruz slicno "....ma ako ti dam kukuruz po dupetu za evro i po da ga ja placam....ima da jedes kuci skuvanog kukuruza svaki dan dok ti na nos ne izadje....ja da placam kukuruz evro i po....bezi bre...u nas u Vojvodini klip kukuruza veliki...a gle u njih ....nemas ga sta videti...aaaaa....pa nije ni cudo...dje ce njima kukuruz rasti u ovom krsu....pa nije dzaba receno....ispod brega mali kukuruz raste...eeee...ma tamaaaante...kukuruz nas kao kubura!":D

eto...malo sam ti prenela izjave "paradajz turista iz Vojvodine":D.....

wawy
10-08-08, 16:51
@nabuko, nemas argumenata - nidje...c,c.c.c.. :)

Kakva serija gluposti ali babe i ostali razbojnici u odgovoru na moj post ...

pa, valjda se na onakav post ne moze bolje ni odgovorit :)

A liberalizacija trzista protiv koje si inace dje god se drugo takne je takva da hotel rezervisat preko neta ili privatni smjestaj je skoro misija nemoguce

kakve veze ima ova recenica sa prepustanjem trzistu da izabere klijentelu?

Kao da ja branim nenezica & co. jasno je svima da ono sto rade ako ista rade je sprdacina
eh, nemoj tako, priznaj da ga volis bar malo... :)

. I ljudi koji deset godina ne mogu napraviti sajt, koji ne mogu smece pokupiti, koji ne mogu vodu dovesti pa im je vlada kriva.

da, @Nabuko, kriva je vlada, jer ona stvara one elementarne uslove za poslovanje u turizmu. valjda drzava i postoji zbog toga, zar ne, da se ne bi narod bavio strateskim stvarima, vec u na operativnom nivou koristio povoljnosti dobro osmisljenih strateskih odluka. a jasno je kao dan kad nema tog prvog uslova - nema ni drugog. obrnuo si uzrok i posljedicu.
e da, i smece - narod treba da kupi smece, i tako da nam procvjeta turizam?! a ja cuh da imaju neke sluzbe koje su zaduzene za to, dati nije narod kriv za sve...

. Prosle godine su samo Budvani prihodovali milijardu na ovaj ili onaj nacin a sami su zavrsili parce ulice od 500m i nista vise. Opet ne mogu da branim Nenezica & co ali krivica je glavnim dijelom na lokalne likove smece, muzika, guzve, voda, struja itd itd skoro sve se rjesava na nivou vlade a ne na nivou lokalnih samouprava

tacno... podjednaku odgovornost snose i republicka vlast i lokalne samouprave, koje su, ako se ne varam opet pod (in)direknom kontrolom s tog republickog nivoa.

Inace ja sam out ove price jer se sa wavy-jem ne moze pricati jer ce on da kazes da su nam k..cevi krivi rec da nam je milo sipao broma u vodovod.

@Nabuko, ako ti osjecas kakav uticaj broma, ne moramo ga i mi ostali osjecat... :D

salu na stranu, bas sam razocaran i samim postom i tonom posta, ocekiva sam vise s obzirom na onaj prvi katastrofalni, ka s dnevnika prenijet, ocekiva sam neke argumente il slicno.

u komplet odgovoru ama bas nijedne rijeci nema na poentu mog posta koji je bio povrsinski komparativni osvrrt na situaciju prije `90-e kada nije bilo ovih novokomponovanih problema koje nam vlast namece, i samim tim nije bilo ni takvih realnih problema.
stojim pri tvrdnji da pojedine interesne grupe nije briga ni za durmitor ni za budvu, i kako ce se razvijat cg turizam, vec prvenstveno kako ce se sto prije obogatit. i onda naravno da to prestavljaju kao vrhunski drzavni interes.

eto, to je uzrok lose sezone. sistemski.

wawy
10-08-08, 17:05
neznam je li ova vijest stavljena nedje, ako jest - brisite... :)

Bujica iz vodovodne cijevi uništila plažu

Vodena bujica nastala nakon pucanja cijevi za desalinizaciju praktično je odnijela skoro polovinu kupališta elitnog hotela The Queen of Montenegro, juče ujutro oko pet sati.

Voda je nosila pijesak, i tek poslije četiri sata rada ekipe gradskog Vodovoda su uspjele da isključe taj dio vodovodnog kraka.

Zbog nanošenja pijeska, priobalni dio tog dijela bečićkog zaliva bio je cijelo jutro zamućen, tako da su kupači izbjegavali taj dio plaže, a uprava hotela je bila prinuđena da zatvori i konzervira dio kupališta, pišu Vijesti.

Vodovodna cijev je prošle godine postavljena kroz bečićku plažu, a iz hotela su upozoravali nadležne u JP Morsko dobro. Direktor kompanije The Queen of Montenegro Dragan Purko Ivančević je kazao novinarima da nijedna materijalna naknada ne može ispraviti to što su gosti uznemireni i što je narušen kvalitet ponude elitnog hotela.

Marija'90
10-08-08, 23:04
xexex a neka im je vala to puklo :p

Pera Detlic
15-08-08, 09:12
xexex a neka im je vala to puklo :p

Bitno je da sezona nije pukla. :whistling2:
Evo:

U MINISTARSTVU TURIZMA ZADOVOLJNI
Podgorica(MINA-BUSINESS) – Crna Gora je u prvih sedam mjeseci ostvarila 227 miliona eura prihoda od turizma, sedam odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Crnu Goru je do avgusta posjetilo 610 hiljada turista, pet odsto više nego prošle godine, saopšteno je agenciji Mina-business iz Ministarstva turizma i zaštite životne sredine.
- Ostvareno je preko 3,7 miliona noćenja, što je 7,9 odsto više u odnosu na uporedni period - precizirali su iz Ministarstva.

Rast prometa za sedam mjeseci bilježe Aerodromi Crne Gore, kao i nacionalni avioprevoznik Montenegro Airlines.
Promet vazduhoplova na crnogorskim aerodormima povećan je 15 odsto, a broj putnika devet odsto.
Montenegro Airlines je u prvih sedam mjeseci prevezao 19 odsto više putnika nego u istom periodu prošle godine.
Broj vozila na graničnim prelazima porastao je 14 odsto, a prihodi tunela Sozina 13,8 odsto.
- Rast bilježe i prihodi budžeta Crne Gore - navode iz Ministarstva.
Prema procjenama, do kraja godine očekuje se posjeta 1,3 miliona turista ili 13 odsto više nego prošle.
Crnu Goru je prošle godine posjetilo 1,15 miliona turista, 20 odsto više nego 2006, a ostvareno je 7,3 miliona noćenja. Broj noćenja povećan je skoro 23 odsto.

Homer
15-08-08, 09:20
A jas sam ćor, kod oba oka ;)

Pera Detlic
15-08-08, 09:36
A jas sam ćor, kod oba oka ;)

Crna Gora je u prvih sedam mjeseci ostvarila 227 miliona eura prihoda od turizma, sedam odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Puklo je u junu i julu, ali nije u ostalim mjesecima.;)
.
.
Valjda.:wendy_sp_h4h:

Madagaskar
15-08-08, 11:11
Đe su se skrivali ti ljudi? :shocked542:

Homer
15-08-08, 11:37
Đe su se skrivali ti ljudi? :shocked542:

Dako ovo preduzeće za gazdovanje šumama razriješi ovu dilemu :D

Nabuko
15-08-08, 11:44
Ja sam bio u maju dolje pa zatim pocetkom avgusta. U Maju sam se ludo proveo, odmorio napunio baterije a u avgustu sam se umorio gledao da djeca ne pogore itd. U maju je bilo prilicno i turista za taj dio godine. Moji prijatelji koji su samnom bili iz Srbije rekli su da nece vise nikada doci preko ljeta da ne kvare utisak te majske odmoranjcije.

bebica
25-08-08, 15:18
dosla skoro iz crne gore...sta reci..iz bara nosim lose utiske,nema vode, guzva...a iz kotora tj iz hotela forca mare imam najbolje utiske i predivno mi je bilo ....

Soul
25-08-08, 15:37
dosla skoro iz crne gore...sta reci..iz bara nosim lose utiske,nema vode, guzva...a iz kotora tj iz hotela forca mare imam najbolje utiske i predivno mi je bilo ....

kako si se javila dok si bila u kotoru :nonono:

Bonja the Zmaj
25-08-08, 16:10
Dolazim ja uskoro :) :loveletter:

Soul
25-08-08, 16:27
Dolazim ja uskoro :) :loveletter:

Odlazim sto skorije :whistling2: :tongue2:

Bonja the Zmaj
25-08-08, 16:37
Odlazim sto skorije :whistling2: :tongue2:
ptico sto ljubis zvijezde, sklopi krilaaaaa... :bye2:

Bonja the Zmaj
01-09-08, 07:46
Bilo je to u zemlji sa dva znaka UNESCO
BAJKA O TURISTIČKOJ DRŽAVI I DIVLJEM GRADITELJU
Na globusu nađoh malu turističku zemlju, u tranziciji, sa dva amblema UNESCO – jednim na moru, drugim na planini. Pomislih – idealno mjesto da operem koji milion, pa da rentiram vile.
Ali, avaj: čim sam sklonio malo mahovine sa livade na Durmitoru i malo kamena bacio u more u Boki, kao iz zemlje i vode stvoreni, banuše poljoprivredni inspektori i kazniše me po 1.000 eura za protivpravnu uzurpaciju zemljišta i obale.
Zapalio sam malo šipražja da ne krčim, ali odmah mi, po prijavi protivpožarne inspekcije, odrezaše 30 dana pritvora i po 5.000 eura.
Taman što sam posjekao po dvadesetak borova i maslina, eto ti šumarskih inspektora sa kaznama od po 2.000 eura, sa obavezom pošumljavanja.
Tek što položih cjevovod, stigoše iz lokalnih vodovoda sa kaznama za nezakonito priključenje i taksom za legalizaciju od po 1.000 eura.
Samo što sam razvukao kabl sa najbližeg stuba, banu elektroenergetski inspektor sa kaznom za nezakonito trošenje struje od 3.000 eura.
Kamione i dizalice nijesam ni upalio, a od saobraćajnih inspektora sam kažnjen za nepropisno parkiranje i nezakonitu gradnju u magistralnim pojasevima od po 2.000 eura.
Morsko dobro i Nacionalni park poslaše čuvare da sve popišu i traže odštetu od po 5.000 eura.
Taman što sam istovario građevinski materijal, komunalni policajci mi odrezaše po 50 eura dnevno po zauzetom kvadratu.
Sa prvim zvukom dizalica revnosni žabljački i kotorski komunalci kazniše me sa po 1.500 eura zbog buke koja smeta komšijama i turistima, a još po 300 eura za rasipanje prašine i šuta sa gradilišta unaokolo.
Finansijski policajci su me kaznili sa po 1.500 eura zbog nedostatka računa za kupljeni materijal i dokumentacije o zaradama radnika.
Inspektori rada kaznili su me sa po 10.000 eura, jer sam neimare, iz siromašnih krajeva Balakana, angažovao bez papira.
Zbog skretanja toka obližnjeg potoka i gašenja jednog izvora prilikom kopanja temelja, vodoprivredni inspektori su me munjevito kaznili sa po 5.000 eura.
Samo što sam sagradio prve spratove, urbanistički inspektori su me kaznili zabranom dalje gradnje, jer objekti nijesu ucrtani u detaljne planove.
Građevinski inspektori su mi, kada sam pokrio petospratnice, naredili rušenje koje će me koštati po 10.000 eura i zaprijetili kaznom zatvora do tri godine, dok sam po tužbama lokalnih uprava zbog narušavanja pejzaža kažnjen po 20.000 eura.
Konačno, kad javno priznah, preko štampe, da imam sve osim građevinsku dozvolu, svi mogući inspektori se istog dana sjatiše na moje objekte i sve zaključaše, od mene naplatiše 150.000 eura i strpaše me u zatvor.
Gdje sam pogriješio? Znao sam da zakoni te male turističke zemlje, sa dva amblema UNESCO – jednim na moru, drugim na planini - predviđaju stroge kezne za divlju gradnju, devastiranje prirodnog ambijenta i ugrožavanje javnog interesa, ali nijesam računao na njihovo sprovođenje.
Slađan BLAGOJEVIĆ

http://www.vijesti.cg.yu/index.php?id=279986

Pera Detlic
04-09-08, 08:48
Bilo milion turista
U MINISTARSTVU TURIZMA ODUŠEVLJENI REZULTATIMA SEZONE

Podgorica – Predstavnici Ministarstva turizma su zadovoljni brojem posjeta i ostvarenim prihodom u toku prvih osam mjeseci ove godine. Kako je rečeno na jučerašnjoj konferenciji za novinare takav stav nije subjektivno mišljenje Ministarstva i Vlade, već to, kako tvrde, potvrđuju sve relevantne crnogorske institucije.
Tako je, prema saopštenim podacima, do kraja avgusta prihodovano oko 404 miliona eura, što je za 7,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, Crnu Goru je posjetilo 968.079 turista, odnosno četiri odsto više nego lani, a ostvareno je oko 6,5 miliona noćenja, što je pet odsto više u odnosu na uporedni period.
Sekretar Ministarstva Željka Radak - Kukavičić je objasnila da prosjek podižu januar i februar, odnosno zimska sezona koja je bila izuzetno dobra, te da je u julu za dva odsto manje posjeta i noćenja u odnosu na isti mjeces prethodne godine, ali da je u avgustu bilo dva odsto više u odnosu na 2007. godinu.ž
Ona je rekla da će naknadno biti saopštene detaljne ocjene ljetnje sezone, koja je po mnogim pokazateljima bolja od prethodnih.
- Rast prometa do 1. septembra bilježe Aerodromi Crne Gore, Montenegro erlajnz, veči je promet vozila na graničnim prelazima, plovila, prihodi u budžetu su veći, kao i prihodi tunela Sozina i to za pet odsto – navela je ona, dodajući da su turisti pozitivno ocijenili uvođenje eko - takse.
To je obrazložila podatkom da nijesu dobijali primjedbe na telefon koji je otvoren za žalbe.
Radak-Kukavičić je kazala i da je ljetnja predsezona bila dobra, te da će isto takvi biti septembar i oktobar.
- Mudrom politikom privatnog sektora, lokalnih samouprava i Vlade uspjeli smo da kroz dobro upravljanje i projektovanje sezone ostvarimo sve što smo planirali – rekla je ona, dodajući da je raduje i to što prihodi od turizma rastu brže od fizičkih pokazatelja.
Pomoćnik ministra turizma Nebojša Popović kazao je da su ove godine uspjeli da turistička sezona počne u martu, i u potpunosti rasteretili špic sezone i infrastrukturu i na taj način omogućili veći turistički promet tokom cijele godine.
- Ova sezona je rekordna i prema broju zaposlenih u turizmu i najvećoj potražnji u hotelima – kazao je Popović i najavio sumiranje ljetnje sezone za oktobar.
On je saopštio da hoteli koji nijesu ulagali posljednjih 15 do 20 godina ne mogu očekivati dobru sezonu, te da je neočekivano i to što su hoteli popunjeni u postsezoni.
M.C.

Nabuko
04-09-08, 09:04
Jabadabaduuuuuu!

bebica
04-09-08, 10:38

srce nisam te primetila...sledeci put kad dodjem i kad se vratis sa tog broda :trumpet:

wawy
04-09-08, 20:20
Bilo milion turista
U MINISTARSTVU TURIZMA ODUŠEVLJENI REZULTATIMA SEZONE

Podgorica – Predstavnici Ministarstva turizma su zadovoljni brojem posjeta i ostvarenim prihodom u toku prvih osam mjeseci ove godine. Kako je rečeno na jučerašnjoj konferenciji za novinare takav stav nije subjektivno mišljenje Ministarstva i Vlade, već to, kako tvrde, potvrđuju sve relevantne crnogorske institucije.
Tako je, prema saopštenim podacima, do kraja avgusta prihodovano oko 404 miliona eura, što je za 7,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, Crnu Goru je posjetilo 968.079 turista, odnosno četiri odsto više nego lani, a ostvareno je oko 6,5 miliona noćenja, što je pet odsto više u odnosu na uporedni period.
Sekretar Ministarstva Željka Radak - Kukavičić je objasnila da prosjek podižu januar i februar, odnosno zimska sezona koja je bila izuzetno dobra, te da je u julu za dva odsto manje posjeta i noćenja u odnosu na isti mjeces prethodne godine, ali da je u avgustu bilo dva odsto više u odnosu na 2007. godinu.

zaista ne bi moga rec kolko je prihodovano i da li su cifre tacne, al za ovaj broj nocenja cini mi se da bi vecina naroda koja je ovo ljeto slazila na primorje, odokativnom metodom ustvrdila da - izmisljaju :)...

Energizer
04-09-08, 20:27
ciste lazi

Nabuko
04-09-08, 20:28
Izgleda da je njima odokativna metodologija procjene. Mozda preciznije receno maloumna.

wawy
04-09-08, 20:52
a qq, sad se sjetih one prve sezone emisije '3k check in' koja je bila zamisljena da promovise nas turizam po srbiji. e sad to i jest imalo nekog efekta kad narod vidi one gologuze ribe da se setaju po plazi, onda i pozeli da dodje, al je sve to bilo kratkorocno i ne moze se rec da je prestavljalo ikakvu ozbiljnu dugorocnu strategiju razvoja turizma.

a jos je u tu emisiju bilo uzivo ukljucenja...pa kad se sjetim kad se marija razic javljala na telefon, i kao neki lik zove iz uzica, pa bi htio da pozdravi sve na plazu, i onda veli mariji 'i$ kako bi ja tebe je*o u č*ar', i to sve uzivo gleda milion gledalaca, a ona veli 'halo, halo, nesto se slabo cujemo, gubi nam se veza...' :D :D kakav je to bio urnebes osmijeha..
e takva nam je turisticka strategija-sprdnja.

Nabuko
04-09-08, 21:03
Neko mi je objasnio kako oni racunaju te krevete i kako zovu po hotela itd. Toliko je to nevjerovatno da ne mogu ni da prepricam.

Pera Detlic
04-09-08, 21:15
Neko mi je objasnio kako oni racunaju te krevete i kako zovu po hotela itd. Toliko je to nevjerovatno da ne mogu ni da prepricam.

prepričaj ipak :wink3:

Energizer
04-09-08, 21:24

cista zloupotreba medija od strane vladajuce partije

kad bi se to moglo negdje provjeriti

Nabuko
04-09-08, 21:36
Ma prijalvjene goste je lako provjeriti po boravisnoj taksi kada bi htjeli ali oni zovu tete u TO i po hotelima i nesto sabiraju i nabijaju.

Rakoon
05-09-08, 15:00
Ma prijalvjene goste je lako provjeriti po boravisnoj taksi
netocno.
preveliki je broj onih (izdavaca lezajeva u privatnom smjestaju) koji izbjegavaju zakonsku obavezu da uberu i uplate boravisnu taxu za svoje goste.

nestasni_cipiripi
23-09-08, 12:40
Kad za nekoliko godina prosječni Amerikanac odluči ljetovati na Jadranu i u Guglu potraži neki od njemu poznatih brendova hotela, veća je vjerojatnost da će završiti u Crnoj Gori nego u Hrvatskoj.

Izvor: Jutarnji.hr

Hotel Splendid ruskih investitora
Crna Gora mogla bi uskoro postati novi Monako. To je nedavno ustvrdio britanski Sandi tajms u svojoj temi u kojoj je detaljno opisao novi veliki projekt već započete preobrazbe bivšeg vojnog brodogradilišta Arsenal u Tivtu u nautičko-turistički rizort s prvorazrednom marinom sa 800 vezova, od kojih će velik dio biti namijenjen megajahtama dužine i do 150 metara, što je rijetkost i u svjetskim razmjerima.

Uz marinu, rizort Porto Montenegro obuhvataće i hotel iz lanca "For sizons", jednog od najluksuznijih u svijetu, četvrti For sizons po visini cijena u Europi, 250 luksuznih rezidencijalnih vila, golf-igralište u neposrednoj blizini, te brojne druge sadržaje. Ono što posebno impresionira, imena su investitora koji će u ovaj projekt uložiti oko 400 milijuna eura: inicijator je 80-godišnji kanadski milijarder Peter Munk, a partneri su mu neki od najbogatijih ljudi svijeta: lord Jakob Rotšild i njegov sin Net, osobni prijatelji princa od Velsa, Oleg Deripaska, ruski kralj aluminija i po Forbsovoj listi deveti najbogatiji čovjek na Zemlji, te Bernar Arno, najbogatiji Francuz, 13. na Forbsovoj listi.

No, ovaj grandiozni projekt, koji bi trebao biti gotov u fazama do 2010. i 2011. godine, samo je jedan od velikih projekata koji se u iduće 2-3 godine namjeravaju realizirati na crnogorskoj obali i u koje će inozemni ulagači investirati gotovo tri milijarde eura.

Prema tome, ova mala država u našem južnom susjedstvu doista bi uskoro mogla postati novo utočište svjetskih bogataša, gdje će poslovati najpoznatiji svjetski hotelski brendovi, među kojima i "Amanrizorts", "Hajat", "Šeraton", "Kempinski", te već spomenuti "For sizons".

Ali, i ovo već dosad učinjeno može se mjeriti u najmanju ruku s najboljim što postoji u Hrvatskoj. U velebnom hotelu Splendid u Bečićima pokraj Budve, koji je sagrađen ruskim kapitalom, jedini je zasad koji ima pet zvjezdica i već se proslavio spominjanjem u filmu o Bondu “Kazino Rojal”, te boravkom svjetskih pop-ikona; najnovija gošća uskoro će biti Madona.

Reprezentativni hotel "D kvin ov Montenegro", također u Bećićima, u koji je u početku uložen mješovito austrijsko-crnogorski kapital, sada je u potpunosti u domaćim rukama, a uskoro će s dovršetkom devet luksuznih apartmana, velnes i kongresnog centra skočiti još stepenicu više. U njegovu susjedstvu u studenom počinje se graditi velebni toranj novog hotela Šeraton.

A hotel Avala u Budvi, podno samih starih zidina, pravi je luksuzni dizajnerski hotel. U većini dosad sagrađenih hotela dobrim je dijelom prisutan ruski kapital, onaj već spomenutog Olega Deripaske, koji je vlasnik i crnogorske tvornice aluminija, ili nekog od njegovih “kolega”, ruskih oligarha, koji su prije šest-sedam godina otkrili Crnu Goru kao novu obećanu zemlju.

Zašto je Crna Gora toliko atraktivna stranim ulagačima, pitali smo ministra turizma i zaštite životne sredine Predraga Nenezića, ambicioznog 38-godišnjaka koji crnogorski turizam vodi već osam godina, a kada je prvi put imenovan, bio je najmlađi ministar turizma u Europi.

- Ponajprije, država je donijela strategiju prema kojoj se u Crnoj Gori treba razvijati visokokvaliteni turizam i sve što činimo, činimo u tom pravcu - odgovara Nenezić. Doneseni su prostorni planovi, među kojima i prostorni plan pomorskog dobra, i u njima su isplanirane zone hotelskog visokokvalitetnog turizma te, općenito, turizma visoke kvalitete, za grinfild i braunfild investicije, što je izuzetno važno za investitore.

Nadalje, procedura osnivanja tvrtki traje samo nekoliko dana, u iznimnim slučajevima sve se može napraviti i za jedan dan, a košta samo jedan euro. Nenezić objašnjava i kako će prema, novom zakonu, stranci moći biti vlasnici zemljišta u Crnoj Gori bez ikakvih ograničenja i kao fizičke osobe.

- Nama je potpuno svejedno hoće li na nekom zemljištu hotel s pet zvjezdica graditi Amerikanac, Rus, Arap, Poljak ili Hrvat jer i zemljište i nekretnina ostaju tu gdje jesu, a porez se plaća našoj državi - kaže.

- Država treba planirati i regulirati, ali ne pretjerano regulirati, stvarati ljudske resurse i biti dobar partner privatnom sektoru, dok privatni sektor treba donositi kapital i upravljati tvrtkama, to ne smije činiti država. To je naša politika. Od investitora očekujemo da se ponašaju etički, a mi ćemo im stvoriti sve preduvjete za posao. Zato je država u infrastrukturu posljednjih godina uložila 300 milijuna eura - dodaje.

Fiskalni poticaji također su značajni: stopa poreza na dobit iznosi devet posto i najniža je u regiji, porez na dohodak trenutno iznosi 15 posto, upravo ga spuštaju na 12, a 2011. iznosit će devet posto. Uz to je i cijena rada, naravno, prilično niska što i investicije čini isplativijima nego u nekim susjednim zemljama. Što nije čudno ako se prosječne plaće kreću oko 300 eura.

Pojednostavljivanje realizacije projekata vidljivo je i na rokovima: ako nije riječ o većem zahvatu koji podrazumijeva studiju lokacije u skladu s propisima EU, od idejnog projekta do početka pripremnih radova treba najviše šest mjeseci. Kad se radi o projektima od 150 do 200 milijuna eura pa naviše, onda je taj rok oko godinu dana.

- No, sada ćemo i to skratiti, pa će se s pripremnim radovima moći započeti već na temelju idejnog projekta, a za prave radove bit će potrebna građevinska dozvola čije je izdavanje također znatno pojednostavljeno - ističe Peđa Nenezić.

I ono najvažnije - Ministarstvo turizma u potpunosti kontrolira privatizaciju sektora koja je dovršena 90 posto; sam Nenezić je osobno vodio svih 27 dosadašnjih projekata za razliku od Hrvatske, gdje je bivša ministrica Pave Župan Rusković bila praktički potpuno marginalizirana u pogledu privatizacije hotelskog sektora. Zemljište država ne prodaje, već daje u dugoročni zakup u trajanju od 90 godina.

Turizam je u Crnoj Gori očito na putu da postanje cijenjena gospodarska grana iako u Vladi još, tako smo čuli, po tradiciji veću težinu ima riječ ministra poljoprivrede.

No, na čelu državnog tijela za pripremu turističke sezone sam je premijer, a formirano je koordinacijsko tijelo koje čine gradonačelnici svih turističkih općina, dva ministra i nekoliko pomoćnika ministara, a u radu sudjeluju i predstavnici privatnog sektora.

Već dvije godine zaredom Crna Gora ima najveću stopu ulaganja po stanovniku u Europi, oko 1000 eura, a prema analizama Svjetskog savjeta za putovanja i turizam WTTC, institucije koja uspoređuje učinke turizma na nacionalne ekonomije 150 zemalja, već petu godinu zaredom zemlja je s najvišom stopom turističkog rasta u svijetu!

Hrvatska ima velike planove u turizmu, dobar dio njih se i ostvaruje, ali oni najveći uglavnom stoje zapleteni u paukovim mrežama birokracije, politike i suprotstavljenih interesa. Crnogorski planovi izgledaju puno blještavije i, što je najvažnije, svima je, izgleda, u interesu da se doista i ostvare.

Bonja the Zmaj
23-09-08, 13:39
Hmmmm, kakav opis. Prste da polizes. E vala cu iduce godine ljetovati tamo!

Pera Detlic
25-09-08, 10:59
Bigović: Nenezić da podnese ostavku
POKRET ZA PROMJENE OPTUŽIO MINISTARSTVO ZA LOŠU SEZONU I LAŽIRANJE PODATAKA

Podgorica – Pokret za promjene je saopštio da su tokom protekle ljetnje sezone turistički kapaciteti bili popunjeni sa svega 40 odsto, a „ključni argument lošije sezone je neobjektivnost i nerealnost Ministarstva turizma i njihova loša i neargumentovana promocija”.
Zato je, na jučerašnjoj konferenciji za novinare, poslanik PZP-a Miloš Bigović zatražio od ministra turizma Predraga Nenezića da podnese ostavku i na taj način pokaže da je “samokritičan i odgovoran”.
- Isključivi krivac za katastrofalnu ljetnju sezonu je Ministarstvo turizma i smatram da bi bilo pošteno od ministra da podnese ostavku na tu funkciju. Pozivam i kompletan njegov kabinet, zajedno sa predsjednikom Nacionalne turističke organizacije da uradi isto, jer kada ih sve zajedno posmatram više mi liče na dobrovoljno udruženje manekena nego na ozbiljno ministarstvo – kazao je Bigović.
Prema podacima koje je Bigović saopštio, prosječna dnevna potrošnja po gostu bila je manja od 15 eura, što je daleko od visokokvalitetnog turizma.
- Ono što je reklamirano na CNN i Euro njuzu je bilo fascinantno ali kada turista dođe vidjeće građevinske radove u procvatu, buku koja je hroničan problem 20 godina, visoke cijene u vanpansionu i vašar na pojedinim šetalištima – rekao je Bigović.
Izjave predstavnika Vlade o uspješnosti sezone i o Crnoj Gori kao visokokvalitetnoj destinaciji, Bigović je nazvao licemjernim.
On je kazao da su komparativni podaci Zavoda za statistiku Monstat i Međunarodnog instituta za turizam iz Ljubljane potpuno različiti. To istraživanje je rađeno 2006. godine ali je, kako je rekao, najsvježije.
- U januaru 2006. Monstat je konstatovao da u Crnoj Gori ima 120.270 ležaja, a Institut 295.987, dakle skoro 200.000 ležaja je nestalo. Prema Monstatu stanovi za rekreaciju (apartmani) su neregistrovani i smještajni kapaciteti su nula, a Institut je u tom segmentu izbrojao 119.802 ležaja i to je podatak iz januara 2006. godine koji je Vlada objavila tek u julu 2008. Možete misliti koliko je od tada izgrađeno apartmana – kazao je Bigović, i dodao da podaci pokazuju da u Crnoj Gori ima više od 225.000 ležaja u stanovima za odmor i rekreaciju i privatnom smještaju koji su registrovani ili ne registrovani, što iznosi 76,6 odsto od ukupnog broja ležaja.

- Dakle, mi smo visokokvalitetna destinacija, a u smještajnim kapacitetima koji su niskobudžetni otpada 76,6 odsto i to u januaru 2006. godine, a znamo da od tada nijedan hotel nije izgrađen, ali su se zato gradili stanovi i apartmani. Prema podacima Monstata 26,3 odsto smještajnih kapaciteta otpada na hotele, dok podaci Instituta govore da je to svega 13, 3 odsto i prema riječima uvaženog ministra to Crnu Goru čini visokokvalitetnom destinacijom – istakao je Bigović.
On je dodao da se više od 80 odsto ležaja nalazi u apartmanima i privatnim niskobudžetnim i niskokvalitetnim ležajima, što znači da je Crna Gora visokokvalitetna destinacija samo prema riječima ministra i nekih ljudi koji nemaju namjeru da Crnu Goru prestave realno. - Jedino je premašen planirani prihod od kazina, i na tome čestitamo Vladi, gdje je umjesto planiranih 8,09 odsto u ukupnoj dobiti ostvareno 12,1 odsto – kazao je Bigović.

Iz Ministarstva tvrde da je sezona bila dobra

Podgorica(MINA) – Ministarstvo turizma i zaštite životne sredine odbacilo je danas ocjene Pokreta za promjene (PzP) da je turistička sezona loša, navodeći da su pokazatelji turističkog prometa do septembra vrlo dobri.
Iz Ministarstva su ponovili da je do septembra ostvaren prihod od oko 404 miliona eura, 7,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Taj Vladin resor podsjeća da je do avgusta ove godine Crnu Goru posjetilo 968 hiljada turista, četiri odsto više u odnosu na isti period prošle.
- Pored rasta od pet odsto stalno zaposlenih, ove godine bilo je rekordnih više od sedam hiljada zaposlenih u turizmu - saopštili su iz Ministarstva.
Iz tog resora podsjećaju da je cilj ove turističke godine bio rasterećenje špica sezone i njen produžetak, kao i porast kvaliteta u svim vidovima ponude.
- Kao što se vidi na osnovu septembarske posjete, ovi ciljevi se ostvaruju dodaje se u saopštenju.
Iz Ministarstva navode da su do septembra ove godine Aerodromi Crne Gore zabilježili 15,4 odsto više letova i 9,6 odsto veći promet putnika. Nacionalna aviokompanija Montenegro erlajns, dodaju iz Ministarstva, bilježi rast prometa putnika od 19 odsto, dok je promet vozila na graničnim prelazima veći oko tri odsto, plovila 8,6 odsto, a prihodi tunela Sozina veći su oko pet odsto. U Ministarstvu tvrde da rastu i prihodi budžeta Crne Gore.
- Prethodni podaci, kao i rezultati cijele turističke godine koji će biti u skladu sa projektovanim, najbolje demantuju neistine poslanika PzP-a Miloša Bigovića kojem savjetujemo da pokuša ubuduće da koristi primjereniji način izražavanja, kao što dolikuje mladim obrazovanim ljudima. Neosnovano vrijeđanje u Crnoj Gori nikada nikome nije donijelo dobra - poručili su iz Ministarstva.
U Ministarstvu smatraju da je svakom politički pismenom građaninu jasno da je konferencija za novinare PzP-a samo dio predizborne kampanje i da služi u politikantske i svrhe prikupljanja političkih poena uoči predstojećih lokalnih izbora.

Prihodi padaju, plate slabo rastu

Poslanik PZP-a je pitao Nenezića „da li se zacrveni ili zastidi“ kada čuje da je prosječna zarada u turizmu, kao strateškoj grani razvoja, u 2005. godini iznoslila 139 eura.
- U 2006. godini bila je 164 eura, a prošle godine 264 eura i to samo zbog toga što je famozni Monstat promijenio metodologiju računanja, a ne kao posljedica realnog rasta plata – saopštio je Bigović.
Govoreći o poslovanju hotela u Crnoj Gori „kao najbrže rastućoj turističkoj destinaciji na svijetu“ Bigović je reako da je u 2005. godini bilo 237 hotela, a u 2007, „pošto smo napredovali“ imali smo 210 hotela.
- Mi ne idemo progrešnim putem, već unazad – kazao je on i dodao da je prosječna zauzetost soba bila planirana na 40,8 odsto, a ostvarena je 11 odsto manje.
- Prihod po sobi je bio planiran na 11.441 euro, a ostvaren je 10.459 eura. Prosječni prihod po zaposlenom u hotelima planiran je na 20.170, a ostvaren je 16.968 eura – kazao je Bigović.
M.C.

nestasni_cipiripi
25-09-08, 11:08
Hmmmm, kakav opis. Prste da polizes. E vala cu iduce godine ljetovati tamo!

Veruj mi da ne znam da je kako je,zajebo bi se i ljetovo u CG

wawy
29-09-08, 19:47
danas gledam - kad nisam pa osmijeha: ima kod pluzina jedno selo po imenu brezna. i sad u to selo neko se $etio da otvori etno-selo 'montenegro', kao turisticki kutak u divljini miru i tisini, i slicno, i stvarno dobro posluju, ima gosti ovih nasih iz njemacke, valjda navrne i poneko od stranaca, domaca jela nacionalni specijaliteti, biciklizam i slicno - stvarno dosta dobro odradjen posao, i organizacionao i marketinski.
i u sred sve te price ovaj lik intervjuise nekog od seljana koji ucestvuje u etno-selu, i veli kakve suvenire prodajete, veli ovaj prodajemo cisti zapecaceni crnogorski vazduh, i vazduh sa primjesama prsute... kad se nisam odvalio... :D :D
i onda ovaj objasnjava kako ga zapecate u neke keramicke posude i ide ka alva... :D
i onda ga ovaj pita kako zapakuju vazduh sa primjesama prsute, veli ovaj malo samo umocimo cep od te keramicke boce u prsutu i to ostane unutra, veli testirali su na tri mjeseca i jos se o$ecalo...
za riplija, biliv or not...

Homer
29-09-08, 21:51
Đe si ovo gleda, qq nama!?

Nabuko
29-09-08, 21:52
mogli bi podjecije carape da spakuju i juhu ima da se osjeca 3 godine

wawy
29-09-08, 22:06
Đe si ovo gleda, qq nama!?

tvcg, neznam tacno je li prvi il drugi program, ufatih jedno deset-petnaes minuta danas od emisije, a nemam pojma kako se zove, danas popodne nedje bila. ako ima repriza-obavezno treba pogledat, jer je prosto nevjerovatno... al kad ga ovaj voditelj pita 'a kako, da tako kazem, ubrizgavate dodatnu aromu prsute u boce s crnogorskim vazduhom'... e tu sam vec lega...:D

Pera Detlic
29-09-08, 22:16
ja bi uzeo ako ima sa Srpskim vazduhom

Zor_djevojka
29-09-08, 22:18
ahahahahahahaha Pero ahahahaahahahah...
dajte meni onda dvije sa 'aromom' kanala Venecije i malo sunca iz Nice...

Pera Detlic
29-09-08, 22:22

neka neka.. sad čekamo da se neko javi za muslimanski vazduh, pa će neko da traži bošnjački pošto je on bolji
...i tako dalje..i tako bliže..

wawy
29-09-08, 22:24
a neka to, no veli lik kako ekstra prolaze, svi zivi kupuju... tacno cu im poslat mejl sa idejom da sledeca serija proizvodnje bude sa gaziranim vazduhom...

Pera Detlic
29-09-08, 22:29
žalio mi se jedan rođak što je došao iz Srbije na more da su mu bile izdušile gume na autu 2 dan pošto je stigao..
Tek sad sam ukapirao zašto...nisu bile naduvane Crnogorskim vazduhom
,,sad ću da ga zovem da mu javim otkriće..pa sledeći put da ponese u neki bidon il u nešto..pa čim uđe u CG da sipa

Homer
30-09-08, 07:30

Kad smo kod Italije, ja bi' najradije malo zraka sa mirisom - pice!:D

Baron
30-09-08, 08:36
i u sred sve te price ovaj lik intervjuise nekog od seljana koji ucestvuje u etno-selu, i veli kakve suvenire prodajete, veli ovaj prodajemo cisti zapecaceni crnogorski vazduh, i vazduh sa primjesama prsute... kad se nisam odvalio... :D :D
i onda ovaj objasnjava kako ga zapecate u neke keramicke posude i ide ka alva... :D
i onda ga ovaj pita kako zapakuju vazduh sa primjesama prsute, veli ovaj malo samo umocimo cep od te keramicke boce u prsutu i to ostane unutra, veli testirali su na tri mjeseca i jos se o$ecalo...
za riplija, biliv or not...

uopste nije seljak nego glavni gazda. suvenir je interesantan i originalan, prodaje se, zar je gori od minijaturnih opanaka ili nekih razglednica!

Sanuška
18-11-10, 14:16
Smještaj deset eura
18. novembar 2010.

U crnogorskim zimskim centrima, u privatnom smještaju sa tri zvjezdice koji učestvuje u kampanji Nacionalne turističke organizacije, boravak će koštati 10 eura dnevno.

NTO je pozvala izdavaoce smještaja u zimskim centrima da se do sredine naredne sedmice prijave ukoliko žele da učestvuju u kampanji, što će omogućiti da se njihova ponuda besplatno nađe u katalozima i portalima.

Menadžer NTO, Danica Ćeranić, očekuje da će ovogodišnja zimska sezona biti na nivou prošlogodišnje ili malo bolja.

»Nadam se da će kampanja učiniti da dođu ne samo domaći već i turisti iz regiona u Crnu Goru, na njen sjever i jug«, rekla je Ćeranić na konferenciji za novinare.

Ona je dodala da će pored kampanje za zimske centre, početkom decembra biti prezentovan i katalog sa svim hotelima na jugu koji će raditi tokom zime i ponovo pozvala izdavaoce privatnog smještaja da registruju smještaj.

Predsjednik sektora privatnog smještaja u Crnogorskom turističkom udruženju, Petar Ivković, saopštio je da se kampanjom žele podstaći legalni izdavaoci smještaja, a njen cilje je da se posebno animiraju gosti iz Crne Gore.

Direktor Lokalne turističke organizacije Kolašin, Nikola Medenica, kazao je da je odziv izdavaoca smještaja u tom gradu bio veoma dobar i da je ponuđeno više od 100 kreveta.

On je dodao da je put prema ski centru Jezerine potpuno saniran, a namjerava se i otvaranje klizališta u gradu.

Medenica tvrdi da je preko 90 odsto smještaja u Kolašinu legalizovano, kao i da su cijene u ski centrima ove godine povoljnije nego prošle

samo da ne bude zabune,kasnije....:unsure:

Sanuška
24-12-10, 19:03
Dodijeljene nagrade u turizmu za 2010. godinu
24. decembar 2010.

Godišnje nagrade u turizmu „Wild Beauty Awards“, dodijeljene su sinoć u Vladinom domu na Cetinju, pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Filipa Vujanovića.

Svečanosti su prisustvovale brojne zvanice iz političkog, kulturnog, privrednog, turističkog i javnog života Crne Gore i okruženja, predstavnici diplomatskog kora, gosti iz inostranstva, kao i predstavnici međunarodnih organizacija koje imaju predstavništva u Crnoj Gori.

Nagrade, razvrstane u 11 kategorija, primilo je 28 kompanija i pojedinaca.

Najbolji hoteli:

Sa 3 zvjezdice u primorskom dijelu: „Palas“ u Petrovcu

Sa 4 zvjezdice u primorskom dijelu: „Queen of Montenegro“ u Bečićima

Sa 5 zvjezdice u primorskom dijelu:“Aman Vila Miločer” u Miločeru

Sa 3 zvjezdice u kontinentalnom dijelu: „Komovi“ u Andrijevici

Sa 4 zvjezdice u kontinentalnom dijelu: „Ski hotel“ na Žabljaku

Mali hotel u primorskom dijelu: „Casa del Mare“ u Kamenarima

Mali hotel u kontinentalnom dijelu: „Ivanov konak“ na Cetinju

Novi hotel u kontitnentalnom dijelu: „Polar Star“ na Žabljaku

Novi hotel u primorskom dijelu: „Astoria“ u Kotoru

Gradski hotel: Apart hotel „Best Western“ u Podgorici

Hotel koji svojim specifičnostima doprinosi poboljšanju turističke ponude: „Maestral” u Pržnu

Najinventivniji koncept koji ispunjava ekološke standarde: „Imanje Rakočević“ u Mojkovcu

Najbolje kompanije:

Najbolji rezultati u hotelsko-turističkoj privredi: „Montenegro stars“ iz Budve

Najveći doprinos i rezultati u oblasti turizma orjentisanog na prirodu: „Comp Commerce” - Ski centar Vučje

Turistička agencija: „Adria DMC“ iz Budve

Najbolji rezultati u oblasti MICE turizma: „HIT Montenegro“ iz Budve

Kampanje:

Promocija, unaprijeđenje imidža i podizanje nivoa kvaliteta turističke ponude na međunarodnom tržištu: „Porto Montenegro“ iz Tivta

Manifestacije:

Najbolja turistička manifestacija.“Petrovačka noć“ u Petrovcu

Događaj sa najvećim promotivnim efektom: Koncert Andree Boćelija na Svetom Stefanu

Najbolja plaža: „Plavi horizont“ u Radovićima kod Tivta

Najbolji turistički websajt: www.montenegro-adventures.com

Medijiski prilog: Emisija „Ljeto uz radio Radio Crne Gore”

Najbolji projekti:

Projekat iz oblasti turizma orjentisanog na prirodu: LTO Mojkovac - projekat „Leave No Trace”

Projekat iz oblasti obrazovanja u turizmu: Projekti Hotelsko-edukativnog centra Miločer

Pojedinci: konsultant Ferdinand Wieland

Najbolji investicioni projekat: Aman Sveti Stefan

Najatraktivnija nova turistička ponuda:

U primorskom dijelu: „Integrisani i održivi saobraćajni sistem u Perastu“

U kontinentalnom dijelu: „Bungee Jumping“ na Tari

Najboljima su uručene skulpture „Lovćen“, rad docenta Fakulteta likovnih umjetnosti na Cetinju Nenada Šoškića, odnosno Plakete, koje je osmislila Ana Matić, docent za grafički dizajn na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju.

http://www.portalanalitika.me/ekonomija/turizam/16667-dodijeljene-nagrade-u-turizmu-za-2010-godinu.html

drazen
10-01-11, 14:54
Evropa na crnogorskim ski stazama
Pobjeda
Jan 09, 2011
Početku zimske tutrističke sezone u Crnoj Gori pečat daju lijepo vrijeme, snijeg u pet crnogorskih opština, novi putevi i sadržaji, najava dolaska gostiju iz čitave Evrope. Ministar turizma Predrag Sekulić za Pobjedu kaže da očekuje da će našu zemlju, naročito planinske centre, tokom zime posjetiti 50.000 gostiju.

„Šlager“ su cijene koje su na nivou prošlogodišnjih. Čak se najavljuju i brojni popusti, kao i razne kampanje koje će sjever zemlje približiti turistima, prije svega, skijašima. Novina su i škole skijanja u mnogim ski centrima. Naši dopisnici iz opštinskih centara javljaju da je zima u Kolašinu počela sa rekordima, da je Žabljak prava zimska ljepotica i da je i dalje na vrhu interesovanja turista iz Crne Gore i regiona, na Vučju ,,vri kao u košnici“...

No, i ova sezona će imati drugu stranu medalje. U Rožajama gostima najviše nude prekrasne skijaške i smučarske terene, u Beranama čekaju bolje dane, baš kao i u Mojkovcu, Bijelom Polju i Plavu. Naravno, treba više i ulagati, naročito u putnu infrastrukturu. To pokazuje primjer novog puta od Nikšića i Šavnika za Žabljak.

Zimski turizam nije jeftin. Samo ski oprema za četvoročlanu porodicu košta 2.500 eura. Ipak, očekuje se da ova zimska sezona bude bolja od prethodnih, što obećavaju i crnogorski turistički poslenici. O svemu tome govori naša tema...

NAŠA TEMA: Zimska turistička sezona u Crnoj Gori

Evropa na crnogorskim ski stazama

U zimskim centrima ove godine neće biti „zime” - turiste čeka skoro 15.000 ležaja i brojni novi sadržaji. Turistički poslenici na sjeveru Crne Gore za vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika uspješno položili prijemni ispit. O tome kako smo se spremili za ovogodišnju zimsku sezonu za Pobjedu govore - Predrag Sekulić, Predrag Nenezić, dr Milenko Pasinović, Saša Radović, brojni hotelijeri, direktori turističkih organizacija...

„I čudim se Suncu kako može zaći, kad ljepotu ovu nigdje neće naći... “, pisao je pjesnik oduševljen ljepotama Crne Gore. Pjesnik je, pritom, sigurni smo, imao na umu kako ljepote morskih plaža i žalova tako i nadaleko čuvene planinske ljepotice i „sniježne nevjeste” na sjeveru naše zemlje. Prevedeno na narodni jezik ne zna se što je ljepše u Crnoj Gori - more ili planine. Ipak, sve je više onih koji naročito ovih januarskih dana „hvale more, ali se drže planina”. Zato nije ni čudo što su ovih dana oživjele ski staze diljem naše domovine. Što na njima možete sresti i probirljive evropske turiste. A koliko smo spremni za ovogodišnju turističku sezonu, pokušaće da odgovori naša današnja tema. I naši sagovornici – ministar turizma Predrag Sekulić, Predrag Nenezić bivši ministar turizma, Saša Radović, direktor Turističke organizacije, dr Milenko Pasinović, profesor na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Baru, direktori turističkih organizacija na sjeveru, brojni hotelijeri i turistički poslenici.

- Ministarstvo turizma i Nacionalna turistička organizacija u saradnji sa turističkom privredom će intenzivirati aktivnosti na pripremi ovogodišnje zimske turističke sezone - kaže za Pobjedu Predrag Sekulić, ministar održivog razvoja i turizma.

Prema njegovim riječima, tokom ove zime na sjeveru Crne Gore će biti otvoreno 32 hotela sa 2.168 ležaja. Kad se tome doda da domaće i strane turiste čeka još 12 hiljada ležaja u domaćoj radinosti, onda možemo slobodno reći da u planinama Crne Gore ove godine neće biti „zime”. Ovome ide na ruku i informacija iz Direkcije za saobraćaj da su svi putevi koji vode ka sjeveru - prohodni.

Od Mogrena do Crnog jezera

- Na drugoj strani, najbrža veza između primorja i Durmitora, preko Grahova, Nikšića i Šavnika, koja je nedavno puštena u saobraćaj, ima sve više zaljubljenika. Nije ni čudo - sada se za manje od dva sata sa Mogrenske plaže stiže na Crno jezero. I to u zimskim uslovima. Svi turistički centri, kako na primorju, tako i na sjeveru su tokom novogodišnjih praznika položili prijemni ispit i spremno dočekali turiste - kaže Sekulić.

- S obzirom na dobre vremenske prilike i narednih mjeseci očekujemo solidnu popunjenost. Kako iz Crne Gore i okruženja tako i iz Evrope.

Kad to kaže, Sekulić misli na atraktivna skijališta u Kolašinu, na Savinom kuku, Vučju...

- Naime, u Ski centru Kolašin 1450 izvršen je remont svih postrojenja i žičara. Takođe je završen put od grada do skijališta, a na samom skijalištu proširen parking. Kapacitet skijališta je 6.300 skijaša na sat. Cijena ski pasa je na nivou prošle godine i iznosi 20 eura za dnevni, 12 za poludnevni ski pas, dok je za iznajmljivanje opreme potrebno 13 eura. Za ljubitelje klizanja u funkciji je i klizalište na gradskom trgu - podsjeća Sekulić. Slično je i na skijalištu Savin kuk, gdje je otvoren info punkt za skijaše sa školom skijanja. Cijena ski pasa je 15, dok je za najam kompletne opreme potrebno izdvojiti 10 eura.

- I ski centar Vučje je u ovu sezonu ušao sa obnovljenim kapacitetima. U funkciji su tri staze, a kapacitet motela je 60 ležajeva koji su raspoređeni u šest renoviranih apartmana i devet soba. Ski pas je 10, za najmlađe pet, najam opreme 10 eura. Treba reći da će tokom ove zimske sezone biti pojačan rad turističke inspekcije. Osim toga, nadležne državne inspekcije i inspekcije organa lokalne uprave će organizovati zajedničke inspekcijske kontrole. Glavne aktivnosti turističke inspekcije biće usmjerene na suzbijanje obavljanja turističke i ugostiteljske djelatnosti bez odobrenja za rad. Posebnu pažnju posvetićemo kontroli skijališta i kontroli privatnog smještaja. Prioritet će biti prijave, odnosno žalbe i primjedbe građana i gostiju neposredno ili preko telefona 1300. Nastojaćemo da ih rješavamo - kaže Sekulić.

„Zimovanje kod kuće”

- I Nacionalna turistička organizacija će nastaviti sa promocijom ovogodišnje zimske sezone. Pored promocije integralne crnogorske turističke ponude, poseban akcenat je stavljen na ponudu zimskih centara. Imajući u vidu promotivne aktivnosti konkurentskih skijališta (Jahorina, Kopaonik itd.) promotivne aktivnosti NTO biće usmjerene na animiranje domaćeg stanovništva da zimski odmor provedu u našoj zemlji. Naravno, neće biti zaboravljeni ni turisti iz Evrope. Ove zime ćemo pokrenuti kampanju „Zimovanje kod kuće” - podsjeća Sekulić. Kampanja se realizuje u saradnji sa CTU-om i turističkom privredom Crne Gore i prvenstveno je namijenjena domaćim turistima. Obuhvata prodaju aranžmana u privatnom smještaju, posebno u zimskim centrima Žabljak i Kolašin. Cijena noćenja u privatnom smještaju će se kretati oko 10 eura. Ovaj aranžman važi za najmanje tri noćenja nakon novogodišnjih praznika.

- U cilju afirmacije zimskih centara i ski sportova NTO je u susret zimskoj sezoni izašla i sa programom „Bijeg na snijeg“ koji je koncipiran kao niz manifestacija za djecu školskog i predškolskog uzrasta. Cilj je da se animira najmlađa populacija, da provede svoje slobodno vrijeme na stazama. Ovu sportsko-zabavnu manifestaciju NTO realizuje u saradnji sa Ministarstvom turizma i Crnogorskim olimpijskim komitetom i održaće se u ski centrima Kolašin 1450, Durmitor i Vučje. NTO je za ovu sezonu pripremila brošuru i vodič kroz zimsku turističku ponudu. Njen sastavni dio su promotivne cijene u privatnom smještaju, spisak hotela kako na primorju tako i na sjeveru, koji su otvoreni tokom sezone, razne servisne informacije, važniji brojevi telefona skijališta, cijene ski pasa. Osim toga informacije o cijenama u hotelima mogu se naći i na wportalu www.montenegro.travel. Urađen je i poseban flajer sa programom dešavanja na skijalištima kao i vizuelni indentitet kampanje „Bijeg na snijeg”. Detaljan program sa tačnim terminima i satnicom dostupan je na webportalu i putem poziva kol centru 1300.

- Bilo kako bilo, imajući u vidu dobru posjetu kako primorskog, tako i planinskog dijela Crne Gore, tokom novogodišnjih praznika, uz zadovoljavajuće vremenske uslove i sniježni pokrivač koji se očekuje tokom januara, februara i marta, Crnu Goru će tokom ovogodišnje zimske sezone posjetiti oko 50.000 turista koji će ostvariti oko 200.000 noćenja - uvjeren je Sekulić.

- I to je dokaz više da će se turistička Crna Gora i u ovim teškim vremenima razvijati brže i kvalitetnije od mnogih konkurenata - kako kaže bivši ministar turizma Predrag Nenezić, zadovoljan kako se gradi imidž divlje ljepote, neotkrivene, mistične i izazovne Crne Gore. Baš kako probirljivi turisti sa Zapada traže.

I direktor Nacionalne turističke organizacije Crne Gore Saša Radović tvrdi da je u zimskim turističkim centrima teško naći slobodan ležaj. To naročito važi za ski centre u Kolašinu i na Žabljaku.

- U ovu zimsku sezonu smo ušli sa nešto više kapaciteta, kaže on. Radiće oko tridesetak hotela na sjeveru, oko 60 hotela na primorju, kao i privatni hotel. Znači, akcenat će biti na malim hotelima. Najvažnije je da je interesovanje ogromno. I ove godine cijene igraju ključnu ulogu. Riječju, očekujemo dobru posjetu, naročito u privatnom smještaju. Važna novina je i unaprijeđena putna infrastruktura.

- Po najavama Crnagoraputa (zaduženi za održavanje regionalnih puteva ka skijalištima) mislimo da ove godine neće biti problema, kaže Radović. Ski centri, odnosno njihova infrastruktura i kvalitet staza obećavaju. Sada je na nama samo da ih promovišemo. Naravno, mi ne možemo uticati na vremenske prilike koje najviše utiču na zimsku sezonu. Naravno, najvažnije je da ova neće biti lošija od prošle i da nam vrijeme ide na ruku.

Bijeg na snijeg

- Osmislili smo i kampanju koju smo nazvali „Bijeg na snijeg” koja je praktično okrenuta mlađoj populaciji. A, to je opet uvod u buduću kampanju koju ćemo raditi sa Ministarstvom prosvjete. Riječ je o projektu „Bijele nedjelje” a cilj nam je da uđe zvanično u školske programe, što bi značilo - obavezno školovanje od sedam dana na snijegu uz ski instruktore. Mi smo kroz adekvatnu proceduru već pokušali da od naredne zime uvrstimo tih sedam dana kao dio obaveznog školskog programa. Ova zimska sezona je specifična i po tome što je akcenat ipak na domaćim turistima i turistima iz regiona. Naravno, svake godine su brojniji turisti iz regiona, ali imamo i organizovane grupe turista iz Evrope. Naši ski centri regionalno značajni su bogomdati za razvoj i poslovnog turizma - kaže Radović.

Tokom praznika i tokom ove zimske sezone i 63 hotela na primorju će biti otvorena. Riječ je o hotelima sa četiri zvjezdice... Računamo da će oni i tokom prvih zimskih mjeseci preživjeti tzv. „mrtvi period” i već u aprilu dočekati prve turističke laste.

Profesor na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Baru dr Milenko Pasinović kaže da je veoma teško prognozirati kakva će biti zimska turistička sezona u ski centrima u Crnoj Gori.

- Razloga je više. Ta vrsta odmora zavisi od visine i dužine trajanja sniježnog pokrivača, na šta mi ne možemo bitnije uticati, kaže on. Zavisi i od slobodnog vremena i sredstava. Ovog prvog ima više, čini mi se, kaže on, drugog u mjeri kako to zahtijeva zimska turistička sezona. S obzirom da je riječ o sezoni skupog odmora i da je za njega potrebna skupa oprema.

- Crna Gora ima konkurenciju u afirmisanim zimskim turističkim centrima u okruženju, prije svega u Bosni i u Srbiji, kaže on. No, sezona bi ipak mogla biti uspješna, pod uslovom da bude dovoljno snijega, putem vikend boravaka u poznatim zimskim centrima na Žabljaku, Kolašinu, Vučju, što bi značajno ublažilo eventualne moguće posljedice ove sezone. No, treba imati na umu da zimski sportski centri nijesu samo skijališta i hoteli. Ti centri podrazumijevaju i druge sadržaje, prije svega one zabavnog, kulturnog karaktera koji će privući turiste u slobodnom vremenu. To su neke moje prognoze, jer teško se baviti prognozom a i govoriti o brojkama...

Pasinović upozorava da se ne treba „zanositi” i upoređivati našu zimsku sezonu sa onom u Alpima.

- Alpi su planine koje dijele evropski najrazvijenije zemlje. Zemlje koje imaju standard. Mi nemamo, na žalost. To je jedan razlog. Drugi razlog je i pitanje infrastrukture - kako stići do zimskih centara. Treće pitanje je pitanje izbalansiranja cijena. Da li su nam cijene konkurentne, odnosno da li cijene odgovaraju kvalitetu ponude koja stoji iza njih. To su takođe faktori koje bismo morali da analiziramo da bismo mogli da vršimo korekcije u mjeri u kojoj smo to u mogućnosti da radimo. Bilo kako bilo na pragu smo još jedne berićetne zimske turističke sezone. Tako kažu crnogorski turistički poslenici. Nema razloga da im ne vjerujemo.

Nije Crna Gora samo Splendid i Avala

Saša Radović ističe da je prošle godine prijetila opasnost da Crna Gora u regionu bude prepoznata kao skupa turistička destinacija. Kao i elitne destinacije u okruženju.

-A, onda smo mi napravili kampanju koja je bila odgovor na kampanje tradicionalno poznatijih turističkih destinacija kao što su Grčka, Italija, Španija, Portugalija, koje su našle izlaz iz krize tako što promovišu taj najjeftiniji segment svoje ponude, kaže on. I to ga udarno promovišu. Više je bio marketinški efekat koji se pokazao kao pravi bum, pogotovo na tržištu susjednih zemalja. Svi su pričali o tome kako Crna Gora nije samo hotel Splendid i hotel Avala. Crna Gora nije tako skupa. Vidite da možete da ljetujete i za desetak eura za noć. I to jeste bilo tako. Naravno, i mi smo na taj način privukli ne samo najslabije platežni dio tržišta nego smo privukli sve one koji jednostavno ne žele samo na puki smještaj da potroše velike pare. Ali će zato svoj novac opredijeljen za ljetovanje potrošiti u restoranu, u kafiću, na nekom koncertu, ekskurziji. Kampanju ćemo nastaviti. Skupili smo, recimo, 300 kreveta u privatnom smještaju u Kolašinu i na Žabljaku. Promovišemo ih - noć za 10 eura.

Žabljak: Sezona je dobro počela

Turistička sezona na Žabljaku počela je krajem prošle godine. Mnogobrojni gosti koji su stigli na Žabljak, kako iz mnogih gradova Crne Gore, tako i iz Srbije, Hrvatske, Bosne, kao i mnogobrojni strani gosti na prvom mjestu Rusi, Jevreji, Francuzi kažu da su maksimalno zadovoljni ponudom i uslovima boravka na Žabljaku. Turistički radnici su zadovoljni početkom sezone i vjeruju da će se tako i nastaviti čitav januar i februar. Niske temperature u toku noći i jutra ne dozvoljavaju topljenje snijega na stazama Savinog kuka i Javorovače tako da su ta skijališta svakodnevno puna gostiju koji oprobavaju razne sportske vještine, od skijanja do snou-borda. Na skijalištu Javorovača, po riječima Vuka Popovića, vlasnika skijališta, ski škola radi punim kapacitetom, jednodnevni ski pas je 8 eura za odrasle, a 5 eura za djecu, liftovi su stalno puni kao i restoran koji se nalazi na skijalištu.

U toku dana i noći uvijek se može naći nešto primamljivo za svaki uzrast, od onih najmanjih koji se zabavljaju sa mnogobrojnim animatorima, noćnog skijanja pod bakljama na Javorovači do prijatnog uživanja uz živu starogradsku muziku Bjelopoljskih tamburaša.

Cijene su različite, ali za svačiji džep se može naći odgovarajuća ponuda. Tako u hotelu ,,Enigma“ koji važi za jedan od onih koji uvijek ima dobru hranu i ljubazno osoblje cijena polupansiona za jednu osobu je 30 eura, sve je na principu švedskog stola. Vlasnik hotela Goran Radojević kaže da su svi kapaciteti hotela trenutno popunjeni, njegovi gosti su stranci, najviše ima Rusa, vjeruje da će sezona potrajati, da bi se pri njenom isteku moglo reći da je bila uspješna i berićetna. S.Knežević

Ove sezone bez „skijaškog voza”

Tradicionalni skijaški voz, koji je nekada bio popularan među skijašima i smučarima, sa primorja i iz centralnog dijela Crne Gore, ove godine će ostati u Željezničkoj stanici u Podgorici. Ovo nam je potvrdila Kalina Adrović, šefica kabineta predsjednika odbora direktora Željezničkog prevoza Crne Gore.

- U planu ŽPCG za ovu zimsku turističku sezonu je bilo uvođenje posebnog voza namijenjenog skijašima, ali su se termini njegovog saobraćanja na relacijama do skijaških centara poklapali sa terminima izvođenja radova na pruzi, pa se moralo odustati od željene zamisli. Ukoliko bude postojalo pojačano interesovanje putnika, ŽPCG će kao i do sada izaći u susret svim zainteresovanim. ŽPCG je voljan da izađe u susret zainteresovanim stranama u cilju poboljšanja ponude u zimskoj turističkoj sezoni, pa naša vrata ostaju otvorena Ministarstvu turizma, Nacionalnoj turističkoj organizaciji, turističkim agencijama kao i drumskim prevoznicima koji bi organizovali prevoz od stanice do skijališta. Zbog naših putnika podsjećamo da je cijena karte na relaciji Bar - Kolašin 5,40 eura, a Podgorica - Kolašin 3,20 eura i da putnici mogu koristiti redovne linije sa polaskom u 6 sati iz Bara i 7 sati iz Podgorice, sa povratkom u 18.59 iz Kolašina - precizirala je Adrović.

Što se tiče autobuskog prevoza iz Podgorice, kako su nam rekli na Autobuskoj stanici, ka sjeveru polazi dovoljan broj autobusa. Od 29. decembra do 10. januara autobusi od Podgorice do Žabljaka ići će novim putem kroz tunel Ivica. Cijena karte je 10 eura.

Snijeg pao u pet opština

Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda, krajem prošle i početkom ove godine snijeg je pao u pet od 21 crnogorskih opština. Najviše ga ima u Šavniku 17 cm, Žabljačani i njihovi gosti se raduju visini snijega od 15 cm, u Kolašinu je sniježni pokrivač debeo osam, u Bijelom Polju tri, a u Pljevljima dva centimetra.

Inače, ovih dana temperatura vazduha na Žabljaku u jutarnjim satima je iznosila 14,5 stepeni, dok je istovremeno u Baru bilo plus 3,5 stepeni Celzijusovih. Prognostičari najavljuju da će na jugu biti i dalje sunčano, a na sjeveru promjenljivo oblačno, uz umjeren do jak mraz. Najviša dnevna temperatura će se kretati od -5 do 10 stepeni.

Koliko košta skijaška oprema za četvoročlanu porodicu

Jedan broj turista na odmor nipošto ne kreće bez adekvatne ski opreme. Njen izbor u podgoričkim specijalizovanim prodavnicama Inter sport Gintaš i Tempo u Lepoj Kati, koje smo nedavno obišli, zaista je dobar. Kvalitetne jakne, pantalone, ski rukavice, nude u prodavnici Puma open trejd, Tempo, Olimpik, Enigma...

Uz pomoć ljubaznih prodavaca izračunali smo da se četvoročlana porodica može opremiti za oko 2.500 eura. Kompletna oprema za muškarca može se naći za 900 do 1.000 eura a za ženu obično do 200 eura manje. Za opremu jednog djeteta treba izdvojiti oko 400 eura. Pantalone za odrasle su 160, pancerice 200-250, naočare - oko 60, rukavice od 20 do 60, štapovi od 15 do 25, kaciga od 50 do 100, torba za cipele od 10 do 20, sanke od 20 do 110. Cijena skija se kreće od 200 do 500 eura za odrasle i od 80 do 100 eura za djecu. Najskuplje su Fišerove skije koje staju 475 eura. Od početka sezone samo u Intersportu prodato je oko 250 kompleta. Interesantno je da raste interesovanje i za prodaju skija, snoubord dasaka i ski opreme. Neki, kao prodavnica Tempo, imaju kvalitetan servis i montažu. Oni nude i magnetne ski nosače za krov na automobilu po cijeni od 40, 50, 100 eura. Skije bez vezova koštaju od 120 do 450 eura, cipele od 120 do 400, dalbelo i tehnika naočare scott uvex od 12 do 90...

Cijene smještaja

-Cijene smještaja tokom zimske sezone su ostale na prošlogodišnjem nivou, osim u hotelsko-ugostiteljskim objektima koji su podigli nivo kvaliteta i usluga koji prati odgovarajuća cijena. Noćenje u privatnom smještaju iznosi oko 10 eura, a u hotelima se, u zavisnosti od kategorije kreće od 15 do 25 eura, u hotelima sa tri zvjezdice do 85 eura, u ekskluzivnom hotelu Bjanka u Kolašinu. Tokom zimske sezone biće održan i veliki broj kulturnih i zabavnih manifestacija, kako u primorskom tako i planinskom dijelu Crne Gore, između ostalih, Rožajski pohod Hajla, Zlatna pahulja, Zimski karneval i Praznnik mimoze - kaže Sekulić.

Kolašin : Zima počela sa rekordima

Hotel „Lipka“ do 9. januara bio bez praznog kreveta. Zadovoljni i ostali turistički poslenici, ali pravi odgovor na učinak zimske sezone desiće se nakon što završe novogodišnji i božićni praznici i školski raspust...

Kada bi svaki mjesec zimske turističke sezone imao tri dana posjetu kao što su prva tri dana januara – onda bi se zaista moglo pričati o zimskim turističkim rekordima. Iz lokalne turističke organizacije su procijenili da su prva tri dana novogodišnjih uzbuđenja u Kolašin dovela i blizu tri i po hiljade gostiju, ali i da ih je 4. januara registrovano – 400. Novogodišnje brojke je teško ponoviti tokom trajanja sezone ali je, prema ocjenama većine turističkih radnika, turistička zima ispod Bjelasice počela na zadovoljavajući način.

Direktor Turističke organizacije Nikola Medenica je zadovoljan prvom turističkom nedjeljom januara.

- Prema prijavljenom smještaju, čak 45 odsto je bilo više gostiju nego prošle godine za vrijeme novogodišnjeg dočeka. Trend interesovanja se nastavlja. Mislim da su i hotelijeri svojim povoljnim paket aranžmanima izašli u susret gostima. Počinje i akcija „Bijeg na snijeg“, tako da nas očekuje zanimljiva kolašinska turistička zima - kaže Nikola Medenica.

U hotelskom lideru regiona, hotelu „Bjanka“ su zadovoljni početkom sezone.

- Po tradiciji, naši gosti su počeli da stižu uoči katoličkog Božića. Za novogodišnje praznike smo radili punim kapacitetom i pokazali da smo spremno dočekali sezonu. Pored domaćih, najviše gostiju je iz Rusije i Albanije. Ponudili smo im specijalni aranžman na bazi polupansiona koji po danu košta 86 eura i koji podrazumijeva prevoz do skijališta, korišćenje bazena, spa-centra i svih ostalih usluga našeg hotela - kaže Dušica Čarapić iz prodaje hotela „Bjanka“.

Hotel „Lipka“ je od 31. decembra prošle godine do 9. januara ove godine bio popunjen – 100 odsto.

- Izuzetno smo zadovoljni dosadašnjim tokom sezone. Dominiraju inostrani gosti, a najviše ih je iz Rusije, Ukrajine, Albanije. Ponudili smo gostima „zimske pakete“ gdje polupansion košta 40 eura i uključuje prevoz do skijališta i korišćenje spa centra - kaže Aleksandar Vlahović, šef prodaje u hotelu „Lipka“.

Kolašinska zimska turistička priča umnogome je, zapravo, priča skijališta na Jezerinama jer malo ko dođe na zimovanje bez zova skijaških i ostalih uzbuđenja na Bjelasici. U Ski-centru „Kolašin 1450“ su takođe zadovoljni početkom sezone.

Četiri sata skijanja – 9 i 12 eura

Poludnevni ski-pas (od 9 do 13 ili od 12.30 do 16 sati) košta 9 eura za djecu a 12 za odrasle. Ski-pas za noćno skijanje od 19 do 22 sata košta 10 eura. Jednodnevni ski-pas je 20 eura, sedmodnevni 104 eura a 14-dnevni 170 eura. Za grupe se odobravaju posebni popusti. Sat iznajmljivanja motornih sanki je 80 eura, pola sata 50 eura dok su motorne sanke za djecu 60 eura za sat.

Jedan dan ski-škole od 4 instruktorska časa košta za odrasle 60 eura a za djecu 36 eura, dok 6 dana ski-škole od po 4 dnevna instruktorska časa košta 157 eura za odrasle, a 78 eura za djecu. Jedan sat individualne obuke instruktora košta 30 eura a četiri sata individualne obuke 93 eura.

Sezonski ski-pasovi

Sezonski ski-pas sa slikom za odrasle košta 648, za djecu 412 i djecu u grupi 371 euro. Sezonski ski-pas bez slike za odrasle košta 765, za djecu 530 i djecu u grupi 477 eura.

Vučje: Raj za skijaše

Vučje je ove zime u novom ruhu, motel je u potpunosti rekonstruisan, ski staze popravljene, a prvih dana Nove godine bilo je i dovoljno snijega čak i za iskusnije skijaše. Svakako, mališani su se posebno obradovali pahuljama, jer školski raspust je tek počeo, pa svakodnevno stotine porodica hrli ka obroncima visoravni Krnovo.

Vučje odnedavno ima na raspolaganju mnogo više mjesta u restoranu, bogatiju ponudu nacionalnih jela, ali i 60-ak kreveta u luksuzno opremljenim apartmanima i sobama. U ovom motelu je bio organizovan doček Nove godine i tih dana tražili su se stolica i krevet više, a menadžment posebno raduje povratak Dubrovčana koji su nekad na Vučju bili izuzetno česti gosti u toku zimske, ali i ljetnje sezone.

Obnovili su Nikšićani saradnju s turističkim agencijama iz Hrvatske, pa su već u decembru stigle prve organizovane grupe turista, a novi posjetioci očekuju se i u januaru, februaru, martu, pa i ljetnjim mjesecima, jer Vučje ne nudi samo provod na snijegu, pošto su uređene staze za pješačenje, biciklizam, takmičenja u orijentaciji...

Sezonski ski-pas košta stotinu eura, dnevni deset, a za djecu pet eura. Iznajmljivanje borda je 15 eura, sanke se na cjelodnevno korišćenje mogu dobiti za tri puta manje novca. Posjetiocima je na usluzi i ski servis, a djeca imaju izdvojeno skijalište sa tzv. ciciban liftom. Ove zime na Vučju će se organizovati i brojna takmičenja u skijanju, pa čak i FIS trke.

Za one koji nemaju vremena ili novca za odlazak u inostranstvo i poznatije centre, Vučje je idealna prilika, jer je svega 20 kilometara udaljeno od Nikšića, put se redovno čisti, baš kao i parking prostor koji je besplatan.

Polupansion na Vučju košta 30 eura u apartmanu, 21 euro u sobi, a noćenje sa doručkom je 15 eura. Trenutno su kapaciteti polovično popunjeni, a uprava tog turističkog centra znatno veću gužvu očekuje narednih dana, sa novim sniježnim padavinama.Ra.P.

Rožaje: "Turjaku" vraćaju stari sjaj

Već skoro deceniju Rožaje se ne nalazi na zimskoj turističkoj mapi Crne Gore. Jednostavno, ovdje vlada zima zbog zimskog turizma. Razloga za to ima više ali svakako je najvažniji da u tom periodu ulaganja u ovu oblast nijesu pratila potrebe, tako da se izgubio razvojni korak sa drugim destinacijama, prije svega Kolašinom. Rekonstrukcija Hotela Turjak, koji se nalazi u neposrednoj blizini skijaških terena, započeta prije nekoliko godina, još uvijek nije završena. Pored toga, posljednih godina nije bilo novih ulaganja u ski liftove i održavanje skijaških terena tako da su gosti, ljubitelji skijanja koji su godinama dolazili u ovu opštinu, jednostavno potražili druge destinacije. O stanju rožajskog turizma možda najslikovitije govori nedavna izjava Nusreta Kalača, predsjednika opštine.

- Rožaje je, uz Žabljak, osamdesetih godina bilo jedina zimska turistička destinacija u Crnoj Gori. U međuvremenu pojavile su se neke nove, kao Kolašin, koji je u odnosu na Rožaje otišao daleko. Smatram da je splet okolnosti uticao na to da Rožaje ne napreduje u ovoj oblasti. Međutim, ne mislim da je nedostatak razvojne politike i neprepoznavanje značaja planinskog zimskog turizma kao ekonomske mogućnosti razvoja Rožaja razlog za to. U ovom trenutku Rožaje je tamo gdje je bilo prije osamdesetih godina tako da ne mozemo govoriti o realno ozbiljnoj turističkoj privredi-rekao je Kalač.

On je kazao da je jedan od važnijih uslova da se zimski turizam pokrene sa mrtve tačke izrada planskih projekata i da je u toku izrada prostornog plana.

- Izrada planske dokumentacije planine Hajle će usloviti da Rožaje povrati svoj nekadasnji turistički sjaj. Ako ništa drugo bar nešto što će odražavati realnu situaciju i što će omogućiti da se približimo ozbiljnim turističkim destinacijama u Crnoj Gori i okruženju. Vjerujem da to neće biti moguće u kraćem vremenskom periodu. Prirodno je očekivati da se ozbiljnije počnemo baviti tom djelatnošću nakon izrade planske dokumentacije, odnosno da će se stvoriti uslovi za razvoj ove privredne grane tek negdje poslije 2015. godine - rekao je Kalač.

Ljudi u Rožajama, kada se priča na ovu temu prepoznaju da je zimski turizam nešto što može da stvori novu vrijednost ali da se tome mora pristupiti daleko ozbiljnije nego do sada. Realna priča je kažu, da danas nijesmo ni približno onome što smo bili prije desetak godina u toj djelatnosti. Rožajci kažu da je u posljednje vrijeme dosta urađeno na infrastrukturi koja treba da prati ovu oblast ali i da dosta toga nedostaje. Urađeni su objekti poput hotela i privatnog smjestaja ali nedostaju skijališta i druga infrastruktura. Nekada je Turjak imao dvije staze i tu je svake zime dolazilo na hiljade ljudi iz cijele Jugoslavije tako da je Rožaje ličilo na pravi zimski turistički centar. Danas je, na žalost, to prošlost. Na skijanju se ide u Kolasin ili na Kopaonik.Medjutim,očekuju da će se to promijeniti. Računaju na podršku državnih i opštinskih institucija. Rožaje, kažu, to zaslužuje. F. Kalić

Plav: Prokletije čekaju turiste

- Plavsko –gusinjski dio Prokletija nadmašuje sve ostale planine bivše Jugoslavije i može se uporediti sa najvećim zimsko-sportskim centrima. Potencijalni skijaški tereni na ovom prostoru po svim traženim svjetskim standardima i zadovoljavaju sve međunarodne normative za trasiranje u uređenje takmičarskih staza za slalom, veleslalom, spust nordijske discipline i za masovno rekreativno smučanje - kaže direktorka plavske turističke organizacije Esmira Rugovac.

- Otvaranjem novog hotela „Plavsko jezero“ prije 26 godina sa 256 ležaja tada je probudilo nadu u povratak starog turističkog sjaja ovom kraju, ali je sve zaustavljeno zbog otvaranja kolektivnog smještaja izbjeglicama sa prostora bivše Jugoslavije. Hotel je posve ruiniran, iako je prije sedam godina privatizovan. Zato su porazni i statistički podaci o turističkom prometu: 2004, 2006. i 2007 godine, na primjer, uopšte nije bilo gostiju. Danas je slika nešto drugačija. U novoizgrađenom hotelu „Kula Damjanova“ na obali Plavskog jezera ima 80 ležaja i „Rosi“ u Gusinju 14 ležaja, što znači ukupno 94 ležaja - kaže direktorka Rugovac.

Jedan od najpoznatijih smučara u ovom kraju, profesor Dževdo Hadžimušović kaže za Pobjedu da što se tiče potencijalnih skijaških staza – Prokletije su na prvom mjestu među planinama bivše Jugoslavije. Samo na planinama Bor i Visitor ima skijaških terena za 21 stazu ukupne dužine 60 kilometara i kapaciteta 15.000 skijaša. Ali, ističe on, treba stvoriti uslove za preuređenje pomenutih staza i izgraditi prateće zimsko-turističke sadržaje .

- Bez skijališta – nema ni turističke sezone, naglašava Bojana Turković, izvršni direktorka hotela „Kula Damjanova“, jednog od najljepših u sjevernom dijelu Crne Gore. Imamo veoma prihvatljive cijene – noćenje sa doručkom 15 eura, polupansion 19, a puni pansion 23 eura. Ali, šta je vajda kada nemamo gostiju. Ljudi traže skijališta i žičare, a mi to u plavskom kraju nemamo - kaže direktorka Turković. R.Gruda

Mojkovac: Čekajući bolje dane

I ova mojkovačka zimska turistička sezona se svodi na ponudu PSD „Džambas“ i njegovog planinarskog doma na Bjelasici, u kojem glavnu riječ vodi domaćin Mićo Sošić. Oni su, zapravo, neka vrsta posrednika između nedirnutih snjegova Bjelasice, Sinjavine i Prošćenskih planina, tih čudesno atraktivnih terena i onih što žive za još jedan izazov, novi korak kroz planinske bjeline, tek tu i tamo prošarane vučjim tragovima.

- Bez obzira što je tih ljubitelja izazova, avanture na sniježnim planinama u mojkovačkom kraju sve više, njih nikakva statistika ne može „uhvatiti“, nema ih na spiskovima hotelskih gostiju. Oni idu svojim, planinarskim stazama, zato sezona zvanično i ne postoji - objašnjava direktor TO Mojkovac Dejan Medojević nedostatak bilo kakvih pravih turističkih pokazatelja u mojkovačkim zimskim mjesecima.

To, naravno, ne znači da se ništa ne dešava, naročito na planinama, u režiji PSD „Džambas“.

- Planinari često dolaze, sniježni pohodi su uvijek poseban izazov. Bjelasica je glavna pozornica. U planinarskom domu za njih, pored ostalog, tradicionalno organizujemo doček nove godine. To je događaj sezone u mojkovačkom kraju, ne po masovnosti već po neobičnim sadržajima. U gostima nam je, ovog puta, na dočeku i prva dva dana nove 2011. godine bilo tridesetak planinara iz skoro svih krajeva Vojvodine. Organizovali smo, kao i ranije, takmičenja u fujanju i liguranju. Obišli smo i većinu vrhova Bjelasice, i pored izuzetno niskih temperatura i sniježnih smetova. Bili su to, mogu da kažem, ekstremno naporni ali nezaboravni pohodi. Sa Vojvođanima je bio i jedan snouborder. Spustio se s brojnih vrhova i obećao da će naredne zime doći s društvom, i napraviti pravi spektakl na planini - ispričao nam je predsjednik planinarskog društva Ranko Mišnić.

Planinarenje kroz snijeg nije, naravno, jedino što Mojkovac, mimo gradskih sadržaja, nudi turistima. Oni kojima su na srcu hodanje na krpljama ili nordijsko skijanje, treba samo da pokucaju na vrata turističke organizacije. Oprema ih čeka, njeno korišćenje je besplatno. Interesovanje za te dvije discipline do sada je, i pored toga, bilo skromno.

- Zimske turističke sezone, pa i ova u Mojkovcu su još uvijek zbilja skromne, ali za dvije-tri godine biće drugačije. Imaćemo o čemu tada da pričamo i, što je najvažnije, imaćemo šta da radimo. Poznato je da na Bjelasici imamo izuzetne terene za skijanje, kako rekreativno tako i takmičarsko, po najvišim kriterijumima. Ono što je za nas posebno važno je da prvi ozbiljni investitor, zainteresovan za projekat ski-centra, ovih dana dolazi na razgovore u Mojkovac. Krećemo, dakle, sa svojim najvažnijim razvojnim poduhvatom. Ponoviću, priča o zimskom turizmu u Mojkovcu, za par godina, neće biti ni nalik ovoj sadašnjoj - uvjeren je Medojević. R.Ćetković

Berane: Nema snijega nema skijaša

Zimska turistička sezona u Beranama je loše počela. Nedostatak snijega glavni je „krivac“ za to, a presudni uticaj imaće katanci na velikom broju hotela.

Ski centar Lokve nalazi se na 15 km od Berana, na magistralnom putu Berane - Rožaje, na planini Cmiljevici, na nadmorskoj visini od 1963 m. Opremljen je žičarom, koja se nastavlja sa dva ski lifta. Staza je duga oko 5 km a visinska razlika je 280 m. Hotel i pomoćni objekti raspolažu sa oko 120 ležajeva. Zimski tereni u ovom centru mogu zadovoljiti sve zahtjeve iskusnih ali i skijaša početnika. Hotel Lokve zatvoren je već četvrtu godinu, novi vlasnik nije u mogućnosti da hotel osposobi za rad. Ni hotel na planini Jelovici ne radi tako da ljubitelji zimskih sportova iz Berana zabavu mogu potražiti u nekom od obližnjih gradova.

Oni koji se ipak odluče za odmor u Beranama smještaj mogu potražiti u nekom od hotela u užem gradskom jezgru ili u privatnom smještaju. Na raspolaganju su im hoteli „Il sole“, hotel „S“, motel „Buče“ i privatni smještaj „Vidikovac“.

Hotel „Il sole“, koji ima četiri zvjezdice, raspolaže sa 56 ležaja u svim vrstama soba, a gostima su na raspolaganju i prateći sadržaji. Moderna biznis sala ima 40 mjesta, pogodna je za organizaciju naučnih skupova i seminara. Hotel ima i teretanu, saunu, prostoriju za masažu, uslužni servis i zatvoreni parking. ima 40 mjesta i

Hotel „S“ se nalazi u najužem poslovnom i kulturnom centru grada, na putu od autobuske stanice prema šetalištu, u Ulici mitropolita Pajsija. Kategorisan je sa tri zvezdice. Idealan je za boravak, jer se nalazi u neposrednoj blizini svih najvažnijih i najatraktivnijih turističkih i poslovnih znamenitosti. Sobe su uređene i opremljene za odmor i relaksaciju. Lokacija hotela omogućava odličnu povezanost sa svim djelovima grada.

Motel „Buče“, koji ima tri zvjezdice, nalazi se na periferiji grada, samo pet minuta vožnje od centra. Motel je smješten na obali Lima, a sa njegove terase pruža se predivan pogled na ribnjak. Smještajni kapacitet broji 14 ležaja. Motel – restoran „Vidikovac“, kategorisan sa tri zvjezdice, nalazi se u centru grada, prava je adresa za sve one koji traže udoban i povoljan smještaj. Gostima je na raspolaganju 17 ležajeva. V.J.i M.T.

Bjelasica otvara vrata

BIJELO POLJE - Sniježna prostranstva koritske visoravni, sokolačke površi i Bjelasice sa bjelopoljske strane ove zime čovjek, uglavnom, ne uznemirava. Trag po licu ovih ljepotica tek s vremena na vrijeme ostave avanturisti spremni da se uhvate ukoštac sa surovom ljepotom planine.

U bjelopoljskoj opštini ne radi turistička organizacija. Istina, formiran je izvršni odbor još prije godinu i po dana. Direktora još nema, a ni programa rada.

Konkretne turističke poteze u ovoj opštini realizuje Turistička agencija DOO Rams koja je publikovala prospekte sa ponudom na engleskom, francuskom i njemačkom jeziku.

- Prošle godine doveli smo više grupa od pet do 15 turista iz Engleske, Švedske, Njemačke, Francuske. U pitanju su uglavnom pješačke ture jer su turisti sa ovih područja zainteresovani da upoznaju prirodu izbliza. Tokom ljeta je boravilo tri do osam dana 200 stranaca. Zimus stižu tek rijetki pojedinci koji su zainteresovani za pješačenje na Krpljama i za nordijsko skijanje. Strani su oduševljeni prirodnim ljepotama i kulturno-istorijskim spomenicima - kaže Musa Ramović, direktor Turističke agencije „Rams”.

Domaćinstva na seoskom području pokazuju interesovanje i čine prve korake u pružanju smještaja u kućnoj radinosti. Francuski turisti posebno pokazuju interesovanje za predmete kućne radinosti.

Hoteli

Bijelo Polje, pored hotela „Bijela Rada“, koji gaji tradiciju dobre kuhinje, ima više malih hotela. Dominus, Durmitor, MB dvori, In, nude bogat izbor nacionalne kuhinje i spavanje po cijeni od 15 do 30 eura. Hotel „Bijela Rada“ ima jedinstvenu galeriju umjetničkih slika renomiranih slikara sa područja eks Jugoslavije.

Suveniri

Na recepcijama hotela turisti uglavnom uzalud traže suvenire koji bi ih podsjećali na boravak u gradu pod Obrovom. U Agenciji Rams imaju suvenira koji samo djelimično podsjećaju na duh i tradiciju Bijelog Polja. Svijetla tačka je domaća radinost „Rakočević” koja nudi originalnu crnogorsku nošnju i crnogorsku heraldiku.

Šansa

Za zimski turizam u Bijelom Polju usvajanje prostornog plana Bjelasica-Komovi je šansa koja nagovještava turistički uspjeh. Do prelijepih prostranstava Bjelasice iz Bijelog Polja je samo 13 kilometara. Trasa puta je probijena, tri kilometra asfaltirana. Predvorje Bjelasice je otvoreno.R. Perišić

Pišu Jovan Stamatović i Dragan Cvijović

drazen
10-01-11, 15:17
Sekulić u amanet dobio mrak na Svecu i sezonu od 40 dana
ND Vijesti
Jan 09, 2011

NOVI MINISTAR TURIZMA OD PRETHODNIKA NASLIJEDIO BROJNE PROBLEME, TURISTIČKI POSLENICI SPREMNI DA MU POMOGNU DA SE VRATE NJEMAČKI I BRITANSKI GOSTI

Budva – Brojni nezavršeni hoteli, od “Asa” u Perazića dolu do kotorskog “Fjorda”, nezapočeti hotelski projekti koji su ostali na nivou kompjuterskih animacija, kao u slučaju ostrva Sveti Marko, Velike plaže ili Luštice, neriješeni problem sive ekonomije, loša infrstruktura, sezona od samo mjesec i po dana poput onih iz ratnih 90-ih, zanemarljiva prisutnost viskoplatežne klijentele iz zapadnoevropskih zemalja, te praktično potpuno odsustvo gostiju sa njemačkog i britanskog tržišta, uz nejasnu strategiju da li smo zemlja masovnog ili želimo elitni turizam-samo su, po mišljenju turističkih poslenika, neki od problema koje je dosadašnji ministar turizma Predrag Nenezić u amanet ostavio svome imenjaku i nasljedniku, Predragu Sekuliću.

Problema je još mnogo, po mišljenju turističkih poslenika, ali sunovrat crnogorskog turizma gotovo je evidentan u proteklih nekoliko godina, kada je dolazak krize pokazao sve mane lošeg vođenja turističke politike.

Zbog oslanjanja na rusko tržište, koje je u vrijeme ekonomskog buma od 2006. do 2008. garantovalo stopostotno punjenje hotela po enormnim cijenama, te bukvalna nezainteresovanost za evropskog gosta, koji nije mogao da prati astronomske cijene u svjetskim razmjerama ne baš poznatoj turističkoj Crnoj Gori, u vrijeme krize kao da je pokošen crnogorski turistički san o divljoj ekskluzivnoj ljepotici.

Hvalisanje da smo najbolji, čak bolji i od Hrvatske, te da smo u godini krize ostvarili najbolje rezultate na Mediteranu, dok su turističke velesile poput Francuske, Španije, Italije i Grčke, praktično završile u minusu, bila je kampanja podržavana od većine medija, koji su izuzetno loše turističke rezultate, čega je svaki stanovnik primorja bio svjestan, predstavljali kao rekorde.

Nekontrolisana gradnja, koja je udvostručila kapacitete u privatnom smještaju, koji sada sigurno ima blizu pola miliona ležajeva, te nimalo optimistična slika razvoja hotelskih kapaciteta( svega 2000 do 3000 kreveta sa četiri i pet zvjezdica i to uglavnom na Budvanskoj rivijeri), još je jedan od problema, kako navode turistički radnici, sa kojim će se Sekulić , ujedno i prvi čovjek urbanizma, ite kako morati uhvatiti u koštac.

Crna mrlja crnogorskog turizma, “četvorogodišnji mrak” nekada zaštitinog znaka Montenegra, grad-hotela “Sveti Stefan”, katanac na hotelu “Kraljična plaža”, dodatni su problemi koje je ministar dobio u miraz.

A turistički poslenici sa svoje strane nude nesebičnu pomoć novom ministru, koji, iako nema “iskustva u turizmu” niti se time ikada bavio, za svoga mandata moraće, po svemu sudeći, dosta toga da nauči.

Ističući da će Crnogorsko turističko udruženje biti partner resornom ministarstvu u bržem razvoju crnogorskog turizma, predsjednik ovog udruženja i suvlasnik elitnog lanca hotela “Montenegro stars”, Žarko Radulović je kazao da od novog ministra očekuje dobru saradnju u rješavanju svih onih problema sa kojima se suočavaju turistički radnici u svom poslovanju.

- Prošlog ponedjeljka ručao sam sa novim ministrom, tako da znam njegov stav. Iako je razgovor bio neformalan, ministar očekuje od nas pomoć, odnosno saradnju, a on će sa svoje strane, tako mi se čini, dati doprinos boljem i bržem razvoju, što ne znači da prethodni ministar nije htio i želio. Kako su sada turizam i urbanizam na “jednom mjestu”, vjerujem da nećemo propustiti novu šansu, kao što smo to učinili 2006. i 2007, kada je postojala velika zainteresovanost za ulaganje u izgradanju hotelskih kapaciteta. Svjesni smo da se neke stvari ne mogu ispraviti preko noći, jer proces mora da traje, ali isto tako mogu se početi rješavati i sada je vrijeme za to. Raduje me što novi ministar razumije potrebu da se što brže stvore uslovi da krenu veće investicije u turizam i infrastrukturu, i što se tiče CTU imaće pratnera u narednom periodu – kazao je Radulović.

Vlasnik budvanske agencije “Ekskluziv turs” i član sektora za turizam Privredne komore Vukašin Ćulafić ističe da se novi ministar mora pozabaviti “sa ogromnim brojem problema koje mu je u nasljedstvo ostavio prethodnik”.

- Na prvom mjestu, mora da vrati stare vjerne tur-operatore iz Zapadne Ervope, prije svega iz Njemačke, kao prvaka svijeta u putovanju koji su bili i ostali vjerni Crnogroskom primorju, sve dok nije došao Nenezić koji ih je bukvalno, na razne moguće načine, otjerao. Kao rezultat toga što smo izubili prvake svijeta u putovanju koji su punili sezonu od marta i aprila do kraja oktobra, sada imamo čitavu predsezonu totalno praznu ili stotine hiljada praznih kreveta i niko se tom analizom nije pozabavio, koliko smo mogli da postignemo, a koliko postižemo – istakao je Ćulafić.

Prema njegovim riječima, ono što je za Sekulićevog prethodnika bilo neobično važno jeste “non stop hvalisanje bez pokrića, koje je praktično vodilo uništenju crnogorskog turizma”.

- Ulcinjani kažu da je slom njihovog turizma davno doživljen. Nekada je sezona trajala od kraja marta do oktobra, a sada se svela na nekih 40 dana u vrh glave. Niko tako nije uništio imidž Svetog Stefana, najsjajniju zvijezdu i zavio ga u crno kao što je to uradio Sekulićev prethodnik i sada imamo pet godina mraka Svetog Stefana, koji je totalno izgubljen sa turističke mape Evrope i svijeta i koji će se veoma teško povratiti. Ostavio mu je u nasljedstvo ruševine hotela „As“, „Fjord“, do temelja je srušen „Galeb“, ostavio je „Otrant“ koji prošle godine nije ni otvaran. Ostavio mu je u nasljedstvo bezbroj ugovora za koje je uvijek tvrdio da su jako dobri, a ispala je prava pravcata katastrofa i još niz problema. Sadašnji ministar moraće pod hitno da zasuče rukave i da vadi kestenje iz vatre iza svoga prethodnika – naveo je Ćulafić koji se nada da bi Sekulić bio dobro posavjetovan ako se obrati turističkim radnicima koji imaju ogromno iskustvo, jer, kako je ministar sam priznao, zna veoma malo ili ništa ne zna o turizmu.

Član Upravnog odbora NVO “Turistički forum” i direktor hotelske kompanije “The Queen od Montenegro” Dragan- Purko Ivančević očekuje da će “konačno u Crnoj Gori zaživjeti održivi, a ne neizdrživi turizam, koji smo mnogo puta do sada imali”.

- Kratkoročno treba što prije raditi na obezbjeđivanju saobraćajne dostupnosti Crne Gore. Očekujemo od ministra da će prepoznati sve one probleme koji se kratkoročno mogu riješiti, a tiču se kvaliteta turističkog proizvoda. Opterećeni smo neukusom, sivom ekonomijom i svim onim vašarišnim oblicima turizma koji devalviraju sve naše napore da budemo i mediteranska turistička destinacija i kako smo u našem sloganu rekli, divlja ljepotica. Na dugoročnom planu, svakako, osnovni problem Crne Gore je nedostatak kvalitetnih hotelskih kapaciteta i zato očekujemo od ministra da konačno da prioritet izgradnji i razvoju hotelskih kapaciteta i turističkoj gradnji u odnosu na neturističku, koja je u posljednjih 20 godina jako uzela maha i potrošila jedan broj možda i najznačajnijih turističkih lokacija. Očekujemo od ministra turizma da konačno prepozna i sa turističkom privredom jasno definiše što su naše ciljne grupe. Moramo da usredsrijedimo svu našu snagu i energiju na produžetak sezone na onim tržištima na kojim je to moguće, a to je prostor koji smo zapustili - francusko, njemačko i britansko tržište, i da, kao nekada, imamo vrlo kvalitetnu pred i postsezonu i time obezbijedimo dobar turistički život, ne samo našim kompanijama nego i šestomjesečno punjenje budžeta od turizma – uvjeren je Ivančević.

Predsjednik restoratera Crne Gore Krsto Niklanović ističe da je glavni problem siva ekonomija, te suzbijanje cvjetanja uličnih ugostiteljskih i agencijskih usluga.

- Očekujemo da što više tuirističkog biznisa bude u legalnim tokovima i saradnju sa ministrom na suzbijanju svih ovih problema. Jedni drugima možemo dosta pomoći. U tim lokalima na ulici rade ljudi, među kojima ima dosta ugostiteljski obučenih, i koji su nama potrebni – kazao je Niklanović

SNP: I poslije Predraga Predrag

Iako je najjača budvanska opoziciona partija, SNP, u nekoliko navrata pozivala Nenezića da podnese ostavku zbog obmanjivanja javnosti oko grad-hotela “Sveti Stefan”, te stanja u tom elitnom ljetovalištu, sada već bivši ministar na njihove optužbe nije se mnogo obazirao.

Dolazak novog ministra u ovoj partiji ne vide kao nešto što će bitnije, kako je kazao šef odborničkog kluba SNP-a Miomir Pejović promijeniti u turizmu nabolje.

- Umjesto što je u novogodišnjoj noći terevenčio uz muziku Aleksandra Vuksanovića, alijas Aca Lukas u hotelu “Palas”, ministru turizma Sekuliću bilo bi pametnije da je otišao do susjednog hotela “As”, ukoliko uopšte zna gdje se nalazi, koji je zahvaljujući DPS privatizaciji već 10 godina u fazi raspada, ili hotela “Budva”, koji je postao spomen kosturnica u centru grada. Takođe je za očekivati da će se, i za mandata ministra Sekulića, nastaviti igre bez granica sa Svetim Stefanom, i da će on, kao i njegov prethodnik učiniti sve da se nastavi DPS tajkunska privatizacija, koja omogućava pojedincima i porodicama bliskih vlasti da dođu do vrijednih hotela i bogatstava na našem primorju. Dakle, ono što je sudbina crnogorsko turizma u budućnosti, može da stane u jednu rečenicu- i poslije Predraga Predrag - kazao je Pejović.

Ratković: Otvoriti stručni dijalog o gorućim problemima

Dekan Fakulteta za internacionalni hotelski i turistički menadžment u Miločeru prof. dr Rade Ratković uz čestitke i najbolje želje novom ministru, ukazao je na najvažnije izazove u turističkom sektoru.

- Ministar, kao pozitivno nasljeđe, dobija dobru Strategiju razvoja turizma (Master plan iz 2008. godine), dobar Prostorni plan, solidno turističko zakonodavstvo i pojedine strategije razvoja i započeti proces revitalizacije turističke industrije Crne Gore. Međutim, postoje i brojni izazovi za ministra, od kojih su najvažniji započinjanje i provođenje procesa restrukturiranja izrazito nepovoljne strukture smještajnih kapaciteta Crne Gore, usklađivanje razvoja turizma sa intencijama iz Master plana, vraćanje turizma Crne Gore na tradicionalna tržišta Njemačke, Velike Britanije, Francuske, čime bi se produžila sezona i dala šansa turističkom sektoru za rentabilno poslovanje, podsticanje procesa vraćanja turizma iz zone hroničnih i relativno velikih gubitaka u zonu pozitivnog finansijskog rezultata, osiguravanje održivog razvoja turizma, uvođenje savremenog destinacijskog menadžmenta, posebno podsticanje malog i srednjeg biznisa u turizmu, osiguravanje radne atraktivnosti turističkog sektora i zapošljavanje domaćih stručnjaka i radnika...Osim ovog, prije svega, treba otvoriti slobodan proces javnog stručnog dijaloga o gorućim pitanjima crnogorskog turizma, ne gurajući očigledne probleme pod tepih i rizikujući njihovo eskaliranje u ozbiljnu krizu. Ovo preteško breme ministar ne treba sam da nosi, već da ga podijeli sa ostalim vladinim resorima, opštinskim upravama, privredom, naukom, turističkim ekspertima i nevladinim organizacijama orijentisanim na turizam – istakao je Ratković.

Vuk LAJOVIĆ

tempesta
17-03-11, 02:08
Za rekonstrukciju Svetog Stefana obezbijeđeno 37 miliona eura
Autor/izvor: SEEbiz
16.03.2011.
PODGORICA - Sporazum o podršci projektu rekonstrukcije hotela Sveti Stefan i izgradnje hotela Kraljičina plaža, potpisali su danas ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić i predstavnici Budvanske Rivijere, Hotelske grupe Miločer A.D, Adriatic Propertiesa, Aidway Investments Limited, General Hotel Menagament Limited, Amanresorts Management B.V. i Evropske banke za obnovu i razvoj EBRD.
Saopšteno je da je potpisivanjem ovog sporazuma Vlada dala saglasnost za realizaciju kredita dobijenog od strane EBRD-a i time je omogućena brza realizacija obaveza izgradnje hotela "Sveti Stefan“ i "Chedi Kraljičina plaža“.

„U skladu sa činjenicom da su dosadašnji radovi u velikoj mjeri premašili planirane iznose, kao i sa potrebom da se, kroz kreditni aranžman sa nekom od finansijskih institucija, obezbijede neophodna sredstva za realizaciju preostalog investicionog programa koji podrazumjeva završetak radova na bloku 25 hotela "Sveti Stefan“, rekonstrukcija restorana sa pripadajućom terasom, i izgradnju novog hotela "Chedi Kraljičina plaža“, investitor je, krajem prošle godine potpisao Ugovor o zajmu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj“, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Ovaj finansijski aranžman podrazumijeva obezbjeđivanje 37 miliona eura u svrhu realizacije pomenutih radova.

zoxy
17-03-11, 17:50
Morace da se revidiraju oni podaci o ukupnim drzavnim garancijama. Ali Aman i Chedi jedni uz druge, ma jos 37 miliona i 5 godina ako ima treba! :)

tempesta
21-03-11, 15:10
Program 20. METUBES-a:

Četvrtak, 24. mart 2011.

11.00 h – Ceremonijal svečanog otvaranja
Kulturno- zabavni program
Pozdravna riječ domaćina, svečano otvaranje
Organizator: Jadranski sajam Budva
Mjesto: Hala V Jadranskog sajma

12.00 – 13.00 h - Prezentacija: „Trendovi u turizmu i najznačajniji rezultati – Guest Survey 2010“, mr Emil Kukalj
Organizator: Nacionalna turistička organizacija

12.00 – 13.30 h – Sjednica odbora Udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore
Organizator: Privredna komora Crne Gore
Mjesto: Pres sala Jadranskog sajma

13.00 - 14.00 h – Okrugli sto: „Hotelijerstvo u Crnoj Gori: stanje i perspektive“
Organizatori: Univerzitet Mediteran - Fakultet za turizam Bar

13.30 – 14.30 h - B2B – Bilateralni sastanci hotelijera sa proizvođačima hrane
Organizator: Privredna komora Crne Gore

14.30 – 16.00 h – Okrugli sto: „Ključni problemi turističke destinacije Crna Gora uoči sezone 2011.“
Organizatori: Turistički forum Crne Gore

Petak, 25. mart 2011.

10.00 h - Otvaranje Festivala turističkih komunikacija
Organizatori: Jadranski sajam Budva
AMC Communications Budva
Mjesto: hotel Splendid

11.00 h – 5. Berza privatnog smještaja
Organizatori: Jadranski sajam Budva i Crnogorsko turističko
udruženje – Sektor privatnog smještaja

11.00 - 12.30 h – Okrugli sto:
Tema 1: „Potrebe i mogućnosti obezbjeđenja sezonske radne snage u turizmu i ugostiteljstvu Crne Gore“
Tema 2: „Informacije o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona
o radu“
Tema 3: „Uredba Vlade Crne Gore o poreskim olakšicama u
zapošljavanju u Crnoj Gori“
Tema 4: „Informisanje o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona
o radu i zapošljavanju stranaca u Crnoj Gori“

Organizator: Zavod za zapošljavanje Crne Gore

12.30 - 13.00 h - Prezentacija portala World of Tourism
Organizator: Adria Management Group

13.30 – 14.30 h - Okrugli sto: „Stručno obrazovanje u Crnoj Gori“
Organizator: Hotelsko edukativni centar - HEC

14.30 h – Dodjela EXPO TROPHY 2010. za izuzetan nastup na METUBES-u

20.00 h – Primorsko veče
Organizator: Turistička organizacija opštine Budva
Mjesto: restoran „Jadran – kod Krsta“

Subota, 26. mart 2011.

20.00 h – Dodjela nagrada na Festivalu turističkih komunikacija
AMC Communications Budva
Mjesto: hotel Splendid

Svakodnevno:

Izložba Udruge „Obala naših unuka“

NAGRADNA IGRA ZA POSJETIOCE
Organizator
JADRANSKI SAJAM BUDVA

tempesta
25-03-11, 17:07
Nacionalna turistička organizacija na sajmu u Kijevu
Čarter letovi iz Ukrajine od maja

PODGORICA – Crnogorski turoperatori i hotelski predstavnici i njihovi partneri sa ukrajinskog tržišta ugovorili su najmanje šest čarter letova nedjeljno od Kijeva i Odese za Podgoricu i Tivat, za vrijeme špica ljetnje turističke sezone, saopštila je Nacionalna turistička organizacija.

- Najave su i da postoji mogućnost povećanja broja čarter letova na ovim relacijama u zavisnosti od interesovanja i bukinga. Prvi čarter letovi očekuju se početkom maja i trajaće do kraja septembra ove godine - navodi se u saopštenju.

NTO je, kako su naveli, nakon promocije turističke privrede na sajmu turizma u Moskvi, nastavila predstavljanje turističkog proizvoda Crne Gore i na međunarodnom turističkom sajmu turizma u Ukrajini – UITT 2011, koji se održava od 23. do 25. marta u Kijevu. Sajam je ove godine okupio više od 700 izlagača iz gotovo 50 destinacija svijeta.

- Crna Gora je prvi put nastupila na ovom sajmu i objedinjeno prezentovala svoju turističku ponudu. Posjeta sajmu je prevazišla sva očekivanja izlagača i organizatora. Nakon prva dva dana procjenjuje se posjeta više od 40 hiljada gostiju - navode iz NTO, prenosi Mina-biznis.

Zamjenik direktora NTO Maja Liješević, u saradnji sa turoperatorom R Tours, održala je prezentaciju aktuelne turističke ponude. Tom prilikom, kako se navodi, predstavljena je Crna Gora kao destinacija sa specifičnom ponudom za sezonu 2011.

Na štandu NTO svoju ponudu predstavili su strateški partneri „R Tours Company“, „HG Budvanska rivijera“, „HG Montenegro Stars“, „Beppler&Jacobson“, kao i turistička organizacija Budve.

Prema zvaničnim statističkim podacima u prošloj godini Crnu Goru je posjetilo blizu 25.000 ukrajinskih turista, koji su tom prilikom ostvarili više 167.000 noćenja, što je za 87 odsto više ostvarenih u odnosu na 2009. godinu - podsjetili su iz NTO.

izvor (http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2011-03-25&id=204575)

zoxy
24-04-11, 16:24
Vrijeme za otvaranje teme o novoj sezoni! :) Juce turista kao da je sezona uveliko pocela, sa svih strana ih je bilo. Jos ako vrijeme posluzi, mogla bi sezona biti bolja nego sto su svi nadali.

seka
26-04-11, 16:09
http://www.vijesti.me/slika-519x316/vijesti/herceg-novi-sampion-kulturnog-turizma-jie-evrope-slika-12388.jpg

Herceg-Novi je proglašen za šampiona kulturnog turizma jugoistočne Evrope (JiE), saopšteno je iz Međunarodnog centra za razvoj turizma i ugostiteljstva, Sacen International.

Turistički Oskar za najuspješnije dodijeljen je u okviru turističke akcije Birajmo najuspješnije u turizmu JiE za prošlu godinu.

"U sklopu akcije, patrola Sacen Internationala je osim Srbije, obišla brojne druge zemlje poput Turske, Rumunije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Tunisa, Malte i Grčke, nakon čega je međunarodni stručni žiri izabrao najbolje”, saopštili su iz te organizacije.

Dubrovnik je proglašen za najbolje turističko mesto JiE, Turska za najbolju destinaciju, Portorož za šampiona sportskog turizma, a Trebinje je dobilo Zlatnu čašu gostoljublja JiE.

Vuko Mitrović sa Svetog Stefana dobio je nagradu Međunarodni vitez kulinarstva JiE, a priznanja su dodijeljena i Ugostiteljsko-turističkoj školi iz Beograda kao i pojedincima iz medija, sporta i privrednih organizacija.

Svečana dodjela priznanja biće organizovana sjutra u hotelu Kontinental u Beogradu.

Vijesti online (http://www.vijesti.me/vijesti/herceg-novi-sampion-kulturnog-turizma-jie-evrope-clanak-17231)

zoxy
29-04-11, 18:10
U Crnoj Gori boravi 11.898 turista

29. april 2011. Na današnji dan u Crnoj Gori boravi 11.898 turista što je 14% više nego u odnosu na isti period prošle godine,javila je PR služba Nacionalne turističke organizacije Crne Gore.

zoxy
03-05-11, 16:10
Crna Gora prva po učešću turizma u BDP-u

03. maj 2011.
Crna Gora će, prema procjenama Svjetskog savjeta za turizam i putovanja (WTTC), u narednoj deceniji imati najbrži rast direktnog učešća industrije putovanja i turizma u bruto domaćem proizvodu (BDP), od 12,4 odsto godišnje.
Prema direktnom učešću industrije putovanja i turizma u BDP-u, Crna Gora je prva na listi koja obuhvata 181 zemlju, članicu WTTC-a.
Realni rast doprinosa turističke privrede u crnogorskom BDP-u će, prema prognozama WTTC-a, u koje je agencija Mina-business imala uvid, iznositi 10,9 odsto na godišnjem nivou do 2021. godine.
Turizam Crnoj Gori donosi prvo mjesto u kategorijama koje se odnose na njegov godišnji ukupan udio u BDP-u, direktan i ukupan doprinos zapošljavanju, kao i na investicije u narednih deset godina.
Direktan i ukupan udio sektora putovanja i turizma u zemljama regiona biće nešto niži, pa se prema listi WTTC-a, Srbija nalazi na 106, odnosno na 109. mjestu, a Hrvatska na 110 odnosno 108. poziciji.
Bosna i Hercegovina (BiH) se prema ukupnom doprinosu turizma BDP-u nalazi na 44. mjestu, Makedonija na 82, a Slovenija na 128.
„Direktan doprinos turizma ekonomiji neke zemlje odnosi se na interni trošak u okviru te industrije, kao i na državni izdatak u toj oblasti, koji je direktno povezan sa turistima, kao što su kulturne i rekreativne posjete“, objašnjava se u izvještaju.
Ukupno učešće, dodaje se, predstavlja šire, indirektne uticaje na ekonomiju.
Kada je u pitanju doprinos turističkih posjeta, Crna Gora je sa realnim rastom 9,4 odsto na godišnjem nivou u narednih deceniju na drugoj poziciji.
„Doprinos turističkih posjeta ključan je za sektor putovanja i turizma. U ovoj godini se očekuje da će Crnu Goru posjetiti 1,12 miliona stranih turista sa prenoćištem, što će generisati 633,8 miliona EUR“, ocijenjeno je iz WTTC-a.
Direktno učešće sektora turizma u ovoj godini će, prema procjenama, iznositi 278,3 miliona EUR, odnosno 8,1 odsto BDP-a, dok bi ukupan udio trebalo da bude 17,2 odsto.
U narednih deset godina ta cifra bi mogla porasti 12,4 odsto i iznositi 36,3 odsto BDP-a, odnosno 1,9 milijardi EUR, predviđa WTTC.
Kada je u pitanju zapošljavanje, industrija putovanja i turizma direktno će doprinijeti otvaranju 25 hiljada novih radnih mjesta u periodu od deset godina, što predstavlja rast od 13 hiljada, smatraju u WTTC-u.
„Ukupan doprinos zapošljavanju, koji podrazumijeva šire uticaje, kao što je učešće investiconih ulaganja, će biti otvaranje 62 hiljade radnih mjesta do 2021, što čini 33,2 odsto ukupne zaposlenosti u Crnoj Gori, odnosno rast 9,4 odsto u desetogodišnjem razdoblju“, navodi se u izvještaju.
Prema ukupnom doprinosu turističke privrede zaposlenosti, Makedonija se nalazi na 122, BiH na 131, Slovenija na 134, Hrvatska na 150, a Srbija na 167. mjestu.
Zapošljavanje se, u tom smislu, uglavnom odnosi na nova radna mjesta u turističkoj privredi, poput hotela, turističkih i avio kompanija i drugih servisa vezanih za tu oblast

Nema zezanja sa nama, obrni okreni, vazda smo medju najboljima/gorima. :D Fino bi ovo bilo, mada bez novih i vecih investicija u hotelsku i ostalu infrastrukturu...nema sanse. A sve i da dodje do ostvarenja ovakvih projekcija, treba biti oprezan, jer onda losa sezona ili neka duza kriza u turizmu mogu napraviti velike probleme.