View Full Version : porijeklo prezimena

Pages : [1] 2

nb-campari
20-01-08, 15:12
postovana gospodo,
mozda ova tema opravda njeno postavljanje. naime mene jako interesuje porijeklo svog prezimena čampar. znam da smo kuči i malo sta jos. vjerovatno ima ljudi sa sličnim interesovanjem, pa mozda ova tema zazivi. puno hvala i molba poznavaocima istorije plemena kuči da se ukljuce. naravno vazi i za sva ostala i plemena i prezimena.mozda saznamo vise o precima. hvala jos jednom

Bonja the Zmaj
21-01-08, 09:35
Kucka prezimena su prilicno tricky, posto je to pleme nastalo mijesanjem slovena i albanaca.

Iz kojeg si dijela Kuca - Drekalovic ili Starokuci (Ostali Kuci)?

nb-campari
21-01-08, 10:35
Kucka prezimena su prilicno tricky, posto je to pleme nastalo mijesanjem slovena i albanaca.

Iz kojeg si dijela Kuca - Drekalovic ili Starokuci (Ostali Kuci)?

postoji neutemeljena prica da su čampari drekalovici, navodno su tri brata, sinovi neke andje pobegli iz kuča pitaj boga zasto i da li je tako. navodno su od njih nastali čampari, djalovici i ganici.pominju i neke busarce u sumadiji.kako pofatati konce. dje traziti? mozda se neko bavio ovakvim poslom pa moze posavetovati.hvala

Zor_djevojka
21-02-08, 16:52
e ovako....ja cu malo o Rashovicima od kojih sam ja...

Po prichi doshla je trudna zhena u Kuche (Turci su joj sve zivo pobili), pretpostavlja se da je bila kcerka Djerdja Kastriota i pouzdano se zna da je bila Rimokatolichke vjere vjere (koju ja stalno naglashavam, iako su moji pravoslavci, pa se Kuchi potpuno pomame kad im kazhete da su bili Arbanasi, katolici i ostali...).Uzeo ju je za zhenu neki Nikezic, ali pod uslovom da prihvati dijete koje ona rodi kao svoje. Rodila je sina, dali su mu ime Drekale (zmaj) koji je vazhio za jako pametnog u ondashnje vrijeme, a i bio je veliki junak, pa je dobio i titulu Vojvode u Kuchima. Njegov sin Lale prihvatio je Pravoslavnu vjeru, a od Drekala su nastali Popovici (od kojih smo mi Rashovici), Mijovici, Vujoshevici, Milachici, Charapici, Pavicevici, Vuksanovici, Spaici i josh nekoliko njih...

Bonja the Zmaj
21-02-08, 19:55
Pa mi smo neka vrsta svojte...

Po prichi doshla je trudna zhena u Kuche (Turci su joj sve zivo pobili), pretpostavlja se da je bila kcerka Djerdja Kastriota i pouzdano se zna da je bila Rimokatolichke vjere vjere (koju ja stalno naglashavam, iako su moji pravoslavci, pa se Kuchi potpuno pomame kad im kazhete da su bili Arbanasi, katolici i ostali...).Uzeo ju je za zhenu neki Nikezic, ali pod uslovom da prihvati dijete koje ona rodi kao svoje. Rodila je sina, dali su mu ime Drekale (zmaj) koji je vazhio za jako pametnog u ondashnje vrijeme, a i bio je veliki junak, pa je dobio i titulu Vojvode u Kuchima. Njegov sin Lale prihvatio je Pravoslavnu vjeru, a od Drekala su nastali Popovici (od kojih smo mi Rashovici), Mijovici, Vujoshevici, Milachici, Charapici, Pavicevici, Vuksanovici, Spaici i josh nekoliko njih...
Titulu je dobio od Dedica (Starokuci), po legendi - za umjesnost i dobre odnose sa skadarskim vezirom.
Drekalev sin Lale (drugi Nikola je ubijen) je iz prvog braka sa katolkinjom dobio sina, od kojeg poticu Omerbozovici, a nakon zendibe sa cerkom bratonoskog glavara - prelazi u pravoslavlje i sa njom dobija 4 ili 5 sinova od kojih poticu sva bratsva kuckih Drekalovica - a najp[oznatija su ona koja su drzala vojvodsku cast u Kucima - Petrovici, Popovici i Ivanovici (nakon 1862, kralj Nikola je poceo Kucima birati vojvode, a potonji je Bracan Djurov Ivanovic)

nb-campari
25-02-08, 00:41
moze li neko kazati sta o naseljavanju kuca na pester. kada su se prvi kuci naselili na pester, koji su to kuci i dje pronaci prva pisana dokumenta. knjige rodjenih.. i slicno.

nestasni_cipiripi
25-02-08, 07:39
Kuchi na pester prelaze krajem XVIII vijekeka.3 porodice i podmladak su presli zbog osvete.kasnije i veci broj.tamo uzimaju prezimena Hamza,Tatar,Kamencic...kasnije pocetkom IXX vijeka jedan dio njih se naseljava u Pg.

nestasni_cipiripi
25-02-08, 07:41
A ovi moji po nekakvoj legendi su dojahali iz male azije.3 brata.asan,miran,turko.asan i miran naselise danasnje Kokote,a ovi turko se
spusti do sinjega mora,tj do grblja

nestasni_cipiripi
25-02-08, 07:52
E owo za kuche na pester znam jer imam druga Tatara,pa mi to on objasni.jer njemu je to djed pricha.mada nismo sigurni oko godina.

nb-campari
25-02-08, 22:27
Kuchi na pester prelaze krajem XVIII vijekeka.3 porodice i podmladak su presli zbog osvete.kasnije i veci broj.tamo uzimaju prezimena Hamza,Tatar,Kamencic...kasnije pocetkom IXX vijeka jedan dio njih se naseljava u Pg.

zbog kakve osvete?

nestasni_cipiripi
25-02-08, 22:39
Ada krvne.nedje su kakvoga kontraverznog suplemenskog bizmismena roknuli,pa da ne bi bila odmazda ka na difense roud cumetov,oni begaju i uzimau drugu vjeru

Angelina75
25-02-08, 23:20
nesto mi pade na pamet...cale je stalno govorio da su njegovi davne 1945 dosli kolonizacijom iz CG...cini mi se da je spomenuo rijeku Crnojevica??!!
pitacu ga sutra...

nb-campari
26-02-08, 08:37
Ada krvne.nedje su kakvoga kontraverznog suplemenskog bizmismena roknuli,pa da ne bi bila odmazda ka na difense roud cumetov,oni begaju i uzimau drugu vjeru

znam da je krvna,nego sam mislio da znas nesto vise. postoji neutemeljena prica o tri brata, tri andjina sina, kako su ubili vrlo dalekog rodjaka i rodjaku, te ih tako sprijecili da se vjencaju. zbog toga su navodno prebegli na pester i od njih nastaju campari, djalovici, a jedan prelazi na islam i to su kao ganici iz rozaja. govore da i danas postoji neko andjino guvno na medunu. volio bih sve ovo rascivijati. dajem dukat ko mi pomogne.

kliko
16-04-08, 12:32
Da li prezime Kovach ima korijen u engleskoj rijeci "coach" sto na nasem znaci trener?

Baron
16-04-08, 12:48
Da li prezime Kovach ima korijen u engleskoj rijeci "coach" sto na nasem znaci trener?

prije će biti da je u pitanju kovač, jer su i u engleskom jeziku česta prezimena izvedena od osnovnih zanimanja- krojač, kovač, pekar,...

kliko
16-04-08, 14:05
@Baron: pa ima li, znači prezime Kovač i u Englesku? I ova druga sto si pomenuo?

Bonja the Zmaj
16-04-08, 14:21
@Baron: pa ima li, znači prezime Kovač i u Englesku? I ova druga sto si pomenuo?
Smit, Shmidt i sl su pandani nasem prezimenu Kovac :)

Baron
16-04-08, 14:21

smith- kovač,
tailor- krojač,
baker- pekar,
sve česta prezimena.

Bonja the Zmaj
16-04-08, 19:56
Dakle, vracamo se na ozbiljnije staze :)

Sto se tice crnogorskih prezimena, postoji nekoliko zanimljivih, da ne kazem indikativnih primjera.
Prvo, Kuci. Dijele se na Drekalovice i Staro (Ostale) Kuce. Iako plemenske legende ukazuju da su Drekalovici albanskog porijekla, korijen njihovih prezimena je cisto slovenski (Ivanovic, Petrovic, Popovic, Vujosevic...), dok kod Starokuca korijen je dosta cesto albanski (Prenkici, Dedici...). Legenda, po kojoj je vojvodstvo preslo sa starokuckih Dedica na Drekalove Petrovice - govori o jednom tipicnom procesu doseljavanja slovenske vecine na danasnji plemenski teritorij i preuzimanju vodjstva. Uz to, cak je i u srpskoj istoriografiji (Cubrilovic) primjer Kuca navodjen za mijesanje slovenske i albanske etnicke mase.

Dalje, tu su tzv patrimonijalna prezimena, koja nose bratstva koja se nisu nikad cijepala, ili su zadrzavala originalna prezimena (kad se bratstvo cijepa, najcesce se i gubi staro prezime). To su Kape, Spadijeri, Kustudije (Kustudici) i sl. Uglavnom su locirani u centru Katusnke nahije i sa velikom dozom sigurnosti se moze reci da nose tragove sjecanja na najstarije vlaske nomade koji su tu oblast naseljavali prije Ivan begove odluke da centar svoje drzave prenese na Cetinje i time udari temelj stvaranju crnogorskog naroda.

Treca su bratva koji nose prezimena turskog korijena. Borozani, CUlafici, Ceranici i sl. I za njih postoji mnogo legendi - od toga da su ili sluzili u turskim vojskama ili se bavili zanimanjima za koja je tadasnji narod saznao tek dolaskom Otomana (Borozan - vojni trubac) ili su mijenjali vjeru, pa su im kasnije, nakon ponovnog povratka na pravoslavlje, nisu dozvolili da povrate svoja stara prezimena

nestasni_cipiripi
16-04-08, 20:43
Ima knjiga "Prezimena u CG",u njoj je sve fino objasnjeno!

kojo
24-05-08, 15:46
Ja posjedujem knjigu od Miljan Miloseva Jokanovica "Pleme Kuci". Tu se nalaze preko 100 rodoslova bratstava, tako ako neko zeli da sazna nesto o svom prezimenu sa podrucja Kuca, slobodno recite a ja cu vidjeti sta mogu reci o tome....

Bjelice
06-06-08, 21:38
MILIĆI vode porijeklo iz sela Resne nadomak Cetinja, iz plemena Katunske nahije iz 17.vijeka .Njihova stara crkva u Resni svjedok je mnogih ratova i vojevanja,od vremena turskih konkordata do danas. I ako je relativno manjih dimenzija, zakonom je zasticena kao kulturno istoriski spomenik CG,a njena duhovna vrijednost za ovu porodicu je neprikosnovena. Godine 1714. od strane Turskih Konkordata izvršen je pohod na Crnu Goru od strane Ćuprilić Vezira, kada je Turski Zulum dosao do kraja "VOJVODA MILIJA MILIĆ" se sa svojom bracom zatvori u Crkvu u Resni, boreći se sedam dana bez prestanka, krvavom borbom ,ubi 72. barjaktara , sve dok ga nije izdala "DZebana"- municija , nakon cega su Turci Provalili Crkvu i sa oltara Crkve sve ih pobili...

boogoney
24-10-08, 20:16

Baš mi je drago da sam naišao na ovakvu lijepu temu o kojoj valja diskutovati jer će ista koristiti svima koji su zainteresovani i koji vole istraživati. Možda čak jedni iznesu neke činjenice koje će drugima koristiti.
Ne bih se složio da je sin Drekalov Lale!!!Prema nekim mojim saznanjima Drekalov sin je Ilika a Ilikin sin je Lale!!!

Zor_djevojka
24-10-08, 20:53
ja ipak mislim da je Ilika bio unuk Drekalev ;)

Okugata
24-10-08, 22:24
Jel istina da su Gajicevi iz CG?

wawy
24-10-08, 23:48
ne, iz italije. svi poticu od cuvenog gaja julija cezara...

Okugata
24-10-08, 23:55
ne, iz italije. svi poticu od cuvenog gaja julija cezara...

HAHAHAHAHAHAHAHA koji si ti lik :D:D

Sharp
25-10-08, 13:39
Radovici poticu od Rada Moracanina, iz Donje Morace. Rade je prije nekih 500 godina ubio jednog Turskog glavesinu, te je zbog odmazde pobjegao u brda i promijenio prezime u Radovic. Tako kaze knjiga

boogoney
25-10-08, 20:00
ja ipak mislim da je Ilika bio unuk Drekalev ;)
Jeste, u pravu si, izvinjavam se.
Drekale je imao dva sina,Nikolu i Lala, a Lale je imao iz prvog braka Vuka a iz drugog braka Vujoša, Iliku, Čeja i Mija...

Bonja the Zmaj
25-10-08, 20:18
boreći se sedam dana bez prestanka, krvavom borbom ,ubi 72. barjaktara
Ubio je 72-oje ljudi, i to bas sve barjaktari???

Ako sam pravilno procitao, mogu samo da konstatujem da su ti Milici napravili pravi genocid po pitanju broja barjaktara u kompletnom rumelijskom beglerbegluku :)

Salu na stranu, malo provjere prije postovanja ovakvih mitova - nije zgoreg. Trudimo se od ovog topica napraviti ozbiljan podforum

wawy
25-10-08, 20:27
Radovici poticu od Rada Moracanina, iz Donje Morace. Rade je prije nekih 500 godina ubio jednog Turskog glavesinu, te je zbog odmazde pobjegao u brda i promijenio prezime u Radovic. Tako kaze knjiga

zavisi koji radovici, nisu svi istog porijekla, jer se prezime dobijalo po imanu oca, a rada je bilo masu. mada vjerovatno svako zna za svoju porodicu. ono sto mene vise zanima od prezimena koja su nastala od obicnih licnih imena su ona prezimena koja se ne mogu dovest u vezu s nekim licnim imenom, npr kilibarda, šoć, mandic, drecun, i slicno, za koja mi ovako laicki izgleda da su ilirskog ili vlashkog porijekla...

MILIKA
26-10-08, 19:33
Radovici poticu od Bogica Moracanina, kao i Rakocevici, Perovici, Vujisici, Medenice, Lakicevici, Vojvodici....iz Morace. Slave Arandjelovdan ta bratstva u Moraci.

wawy
26-10-08, 20:14
Radovici poticu od Bogica Moracanina, kao i Rakocevici, Perovici, Vujisici, Medenice, Lakicevici, Vojvodici....iz Morace. Slave Arandjelovdan ta bratstva u Moraci.

je li to onaj bogic o kome si ranije pisao, za koga se zna da je zivio nedje u razmaku od 4 vijeka? mislim, aj da neznaju tacnu godinu, al da neznaju ni vijek u kom je zivio al znaju tacno koje su porodice od njega...
milika, kako ne vidis da je to narodno predanje po kome su porodice navodno postale od jednog slavnog pretka, i sve sto ide uz to...
jednostavno, dokumenta za ovu pricu ne postoje, ako se prepostavlja da je cojek, taj navodni predak zivio ili u 14-om vijeku ili u 18-om. a mozda i 17-om...
a inace citave porodice nastase od toga bogica moracanina... je li bilo koje snaje u njegov vakat da je nije obnashao? :p

koke_st
26-10-08, 21:08
ima li u Crnoj Gori prezime ...Kozomarić???

Djudja
26-10-08, 21:10

Nikad čuo.

Bonja the Zmaj
28-10-08, 07:57
uh, ja sam cuo za to prezime, ali moram pogledati je li crnogorsko. Sumnjam da pripada plemenskim oblastima, ali moguce je da su primorci ili sa druge strane Tare :)

will let you know, ako nam nabavis broj one Splicanke, sto si joj fotku stavila na temu Split i Fjaka :)

Superwoman
28-10-08, 10:20
A Obradovici?

Cula sam da su nekad neka plemena Koja su se prezivala Lacmanovic uzela prezime Obradovic.

MirIam
28-10-08, 10:25

Ja znam porodicu Kozomara, ali su iz Bosne.

Bonja the Zmaj
28-10-08, 10:53
A Obradovici?

Cula sam da su nekad neka plemena Koja su se prezivala Lacmanovic uzela prezime Obradovic.
Obradovici su bratstvo, a ne pleme :)

Za one koje zanima:
http://www.montenegro.org.au/prezimena.html

Obradović, Riđani (Nikšić) 15.v.; Banjani (Nikšić) 16. v.; Godijelji (Žabljak), starinci; potomci Trepčana u Žabljaku, na Durmitoru i odatle su odselili u Bosnu i Srbiju; Tepca uz Taru, doselili se iz Drobnjaka; Šumanovac (Žabljak), ogranak Jakšića iz Pridvorice; Pljevlja i područna Bukovica, jedni su iz Drobnjaka; Miločani (Nikšić); iseljeni iz Pive u Kostajnik (Valjevo); Bijelo Polje i područni Zaton i Rasova; područje Bistrice (Bijelo Polje); iz Bihora, Bijelo Polje odselili se i kao: Obradović = Mavren u Gugolj (Užička Crna Gora); Njeguši (Cetinje) odseljeni u Moraču i Lubnicu (Berane) i Štavalj (Sjenica), kasniji rod Šukovića i Kujovića; Ćeklići (Cetinje); Kameno i Dobrota (Boka Kotorska) doseljenici iz Stare Crne Gore oko 1692. god.; peraška naselja u Boki Kotorskoj iz Stare Crne Gore; Miljevci (Sutomore), Bar 1850. god.; Nikšićka Trepča, ogranak Stanišića, potomci Trepčana iselili u Tepačko Polje (Žabljak), pa u Bosnu i Srbiju; Herceg-Novi i područno Kameno; iz Martinića (Bjelopavlići), srodnici Šukovića odselili se u Popadiće, uz Kolubaru (Srbija); Udovičica (Lubnica), Berane; Ogranak Kovačevića u Božićima (Andrijevica); Cetinje; u Plavu 1912. god.; iz Drobnjaka u Bosnu pa u Liku (Hrvatska); Bruvno, Divno selo, Dobašnica, Doljani, Mišljenovac, Bušević, Kestenovo, Kopuš, Donji Lapac i Gospić; u Jablanicu (južna Srbija) iz Velike (Plav), vidi: Andrijević u Vraki

Obradovići, vjerovatno prezime jednog starog bratstva u Ćeklićima

koke_st
28-10-08, 10:59
Ja znam porodicu Kozomara, ali su iz Bosne.

ne Kozomara...to je nešto skroz drugo
zanima me baš Kozomarić

Slow...hvala unaprid

Superwoman
28-10-08, 14:25
Obradovici su bratstvo, a ne pleme :)

Za one koje zanima:
http://www.montenegro.org.au/prezimena.html

Obradović, Riđani (Nikšić) 15.v.; Banjani (Nikšić) 16. v.; Godijelji (Žabljak), starinci; potomci Trepčana u Žabljaku, na Durmitoru i odatle su odselili u Bosnu i Srbiju; Tepca uz Taru, doselili se iz Drobnjaka; Šumanovac (Žabljak), ogranak Jakšića iz Pridvorice; Pljevlja i područna Bukovica, jedni su iz Drobnjaka; Miločani (Nikšić); iseljeni iz Pive u Kostajnik (Valjevo); Bijelo Polje i područni Zaton i Rasova; područje Bistrice (Bijelo Polje); iz Bihora, Bijelo Polje odselili se i kao: Obradović = Mavren u Gugolj (Užička Crna Gora); Njeguši (Cetinje) odseljeni u Moraču i Lubnicu (Berane) i Štavalj (Sjenica), kasniji rod Šukovića i Kujovića; Ćeklići (Cetinje); Kameno i Dobrota (Boka Kotorska) doseljenici iz Stare Crne Gore oko 1692. god.; peraška naselja u Boki Kotorskoj iz Stare Crne Gore; Miljevci (Sutomore), Bar 1850. god.; Nikšićka Trepča, ogranak Stanišića, potomci Trepčana iselili u Tepačko Polje (Žabljak), pa u Bosnu i Srbiju; Herceg-Novi i područno Kameno; iz Martinića (Bjelopavlići), srodnici Šukovića odselili se u Popadiće, uz Kolubaru (Srbija); Udovičica (Lubnica), Berane; Ogranak Kovačevića u Božićima (Andrijevica); Cetinje; u Plavu 1912. god.; iz Drobnjaka u Bosnu pa u Liku (Hrvatska); Bruvno, Divno selo, Dobašnica, Doljani, Mišljenovac, Bušević, Kestenovo, Kopuš, Donji Lapac i Gospić; u Jablanicu (južna Srbija) iz Velike (Plav), vidi: Andrijević u Vraki

Obradovići, vjerovatno prezime jednog starog bratstva u Ćeklićima

Hvala! A da li nesto znas o Obradovicima iz okoline Peci, Kosovo??? Ima cijelo jedno selo Obradovica.

nb-campari
28-10-08, 15:11
moze li neko sto vise rec o prezimenu čampar.ili ukazati na neku literaturu tipa maticnih knjiga, crkvenih, mozda i turskih, s obzirom na cesto naseljavanje pesterske visoravni iz kuča i klimenta. ko su na kraju ti moji kuči-sloveni ili iliri. ili mesavina jednih i drugih.

Bonja the Zmaj
28-10-08, 19:25
ko su na kraju ti moji kuči-sloveni ili iliri. ili mesavina jednih i drugih.
Cak je i u srpskoj istoriografiji (V. Cubrilovic) opsteprihvacen stav da su Kuci nastali u kontaktnoj zoni slovenske i albanske narodne mase i samim tim predstavljaju mjesavinu ova dva elementa. Mnoga plemena iz oblasti crnogorskih Brda i albanske Malesije imaju slicna obiljezja, vremenom je asimilacija ucinjela da se razlike jasnije profilisu - ali su Kuci jedini primjer da unutar jedne plemenske teritorije zive sloveni i albanci (npr. Fundina, Zatrijebac...)

Bonja the Zmaj
28-10-08, 19:28
Hvala! A da li nesto znas o Obradovicima iz okoline Peci, Kosovo??? Ima cijelo jedno selo Obradovica.
Metohija je naseljavana Crnogorcima uglavnom u periodu nakon 1912/1918, i tu se uglavnom radilo o Brdjanima. Pogledaj u mom prethodnom postu odakle sve ima Obradovica, pa onda odvoji one iz Brda

nb-campari
28-10-08, 22:28
Cak je i u srpskoj istoriografiji (V. Cubrilovic) opsteprihvacen stav da su Kuci nastali u kontaktnoj zoni slovenske i albanske narodne mase i samim tim predstavljaju mjesavinu ova dva elementa. Mnoga plemena iz oblasti crnogorskih Brda i albanske Malesije imaju slicna obiljezja, vremenom je asimilacija ucinjela da se razlike jasnije profilisu - ali su Kuci jedini primjer da unutar jedne plemenske teritorije zive sloveni i albanci (npr. Fundina, Zatrijebac...)

hvala. moze li se doznat koji su to prvi napustili kuce i kad. mislim na ove sto su krenuli put pestera. ko im je na pester dozvolio naseljavanje, turci ili je to bila prosto nenaseljena zemlja. dje su se to morali upisati rodjeni, umrli... postoji li sansa pronaci turska dokumenta o ovim doseljenicima i njihovom bitisanju na pesteru.
u selu boljare dje je zadnja tacka autoputa sa crnogorske strane, sve i jedan stanovnik je porijeklom od kuca.dalje od svog pradjeda niko nista ne zna, a nazalost ni ja.

Zor_djevojka
28-10-08, 22:31

gledajte i uchite :thumb_up:

Bonja the Zmaj
28-10-08, 22:33
hvala. moze li se doznat koji su to prvi napustili kuce i kad. mislim na ove sto su krenuli put pestera. ko im je na pester dozvolio naseljavanje, turci ili je to bila prosto nenaseljena zemlja. dje su se to morali upisati rodjeni, umrli... postoji li sansa pronaci turska dokumenta o ovim doseljenicima i njihovom bitisanju na pesteru.
u selu boljare dje je zadnja tacka autoputa sa crnogorske strane, sve i jedan stanovnik je porijeklom od kuca.dalje od svog pradjeda niko nista ne zna, a nazalost ni ja.
Hah, nisam siguran. Kad je to preseljavanje izvrseno?

Selidba je morala biti odobrena od strane Turaka, makar sto su iz jednog pasaluka odlazili u drugi. Mada, u zavisnosti od perioda u kojem je doslo do seoba - najvjerovatniji uzrok je bila - glad, koja je hronicno mucila stanovnike CG i Brda, a i turske vlasti nisu bile nase nesrecne sto se neposlusno stanovnistvo sa granice seli u mnogo kontrolisaniji Pester...

PS: Glede Boljara - koja su najcesca prezimena kuckih doseljenika?

Bonja the Zmaj
28-10-08, 22:34
gledajte i uchite :thumb_up:

jedno pleme, dvije vjere, tri nacije
:D

Zor_djevojka
28-10-08, 22:38
jedno pleme, dvije vjere, tri nacije
:D

ljepota..kolacha i meze vazda..kad god navratish..sve se slavi i sve se poshtuje...Oni ni ne znaju da je Tito umro, garant!:yes513::biggrin:

nb-campari
28-10-08, 23:28
čampari i djalovici, navodno nastali od dva brata, a od treceg brata koji je presao na islam nastali ganici iz rozaja. mnogo me boli glava od ovih njihovih avantura, koji su se ***** selili

nb-campari
28-10-08, 23:38
ljepota..kolacha i meze vazda..kad god navratish..sve se slavi i sve se poshtuje...Oni ni ne znaju da je Tito umro, garant!:yes513::biggrin:

tako je, dok ne donje djavo po svoje, pa opet za vratove.svakih pedesetak godina, da nijednu generaciju ne preskoci. zato u nato i evropu, ODMAH.

Bonja the Zmaj
29-10-08, 00:27
za Ganice znam, ima jedna predivna prica o njima u Markovim Primjerima. Za ove ostale - cu provjerim, pa javljam

wawy
29-10-08, 00:33
tako je, dok ne donje djavo po svoje, pa opet za vratove.svakih pedesetak godina, da nijednu generaciju ne preskoci. zato u nato i evropu, ODMAH.

pa nije bas tako. u crnoj gori narod uglavnom lijepo zivi jedni s drugima, eo skoro milenijum i po. u svakom slucaju bolje nego u drugim krajevim balkana, ili cak i evrope. da ne navodim primjere, ima ih masu.

driver
31-10-08, 13:06
interesuju me radonjici od kucha, kako ide njihov rodoslov

Madagaskar
31-10-08, 13:33
interesuju me radonjici od kucha, kako ide njihov rodoslov

Sa đeda na babu :D

Zor_djevojka
01-11-08, 14:17
evo mog rodoslova :D direktnog

Vojvoda Drekale
Vojvoda Lale i Vojvoda Ilika
Pop Mircheta i Rasho
Luka i Kiro
Mica i Masho (Mirash)
Nikach (Mashov)
Tomo i Jefto
Vasilije (od Jefta)
Savo i Tomislav
od Sava otac mi, a od oca mi brat ;) :D

nb-campari
01-11-08, 20:57
blago tebi, ti tvoje pronadje. ja cu se izgleda dugo jos muciti, a ni sam ne znam sto sam zapeo, ni da su romanovi.

Zor_djevojka
02-11-08, 11:52
a valja znat'...:)...eto i popova u genezi mi..a sestra i ja...ateisti ....

Yosemite Sam
03-11-08, 00:09
Interesuje li koga rodoslov pokojnoga Homeinija? :D

MILIKA
03-11-08, 15:20
evo mog rodoslova :D direktnog

Vojvoda Drekale
Vojvoda Lale i Vojvoda Ilika
Pop Mircheta i Rasho
Luka i Kiro
Mica i Masho (Mirash)
Nikach (Mashov)
Tomo i Jefto
Vasilije (od Jefta)
Savo i Tomislav
od Sava otac mi, a od oca mi brat ;) :D

VUKSANOVIC ILI pOPOVIC?

Nabuko
03-11-08, 20:44
Interesuje li koga rodoslov pokojnoga Homeinija? :D

Da nije iz Lijeve Rijeke?

Zor_djevojka
03-11-08, 20:46
VUKSANOVIC ILI pOPOVIC?

ada valjda josh neko zhivotari u Fundinu mimo Vuksanovica i Popovica...Od Popovica jesam, ali mi je prezime drugachije ;)

Obama
03-11-08, 21:31
jaoj, kuci nastali mijesanjem slovena i albanaca, odavno kao kuc i neko ko zna istoriju svoga plemena nisam cuo takvu ...

u kuce ima svega dva sela albanska ostalo je sve stanovnistvo juzno slovensko, tako da se nisu mijesali.

p.s. po tvojoj prici ispadose kuci polu crnogorci polu albanci, majko sveta sto neces sve cut, kao da slusam novaka adzica :-))))

Zor_djevojka
03-11-08, 21:33
a znachi ti si jedan od onih Kucha, koji se svim silama trude da zatru neosporne albanske gene ;)...

bogme ja ih imam i ponosim se istim!

wawy
03-11-08, 22:02
jaoj, kuci nastali mijesanjem slovena i albanaca, odavno kao kuc i neko ko zna istoriju svoga plemena nisam cuo takvu ...

u kuce ima svega dva sela albanska ostalo je sve stanovnistvo juzno slovensko, tako da se nisu mijesali.

p.s. po tvojoj prici ispadose kuci polu crnogorci polu albanci, majko sveta sto neces sve cut, kao da slusam novaka adzica :-))))

apple, dan danas se recimo uzimaju vasojevici i malisori, i to cak iz velike malesije (u albaniju). ja znam za 5-6 ljudi, a jos sigurno deset puta tolko sto su samo "ashikovali" :D...
tako da neznam sto je tu cudno da se narod odje mijesa, sva ta plemena, i slovenska i vlashka, i ilirska. a za kuche je zaista utvrdjeno u istoriji da su pleme raznog porijekla, kai pola naroda u crnu goru prema albaniji, ili u albaniji prema crnoj gori.

inace, imash neki pedlog sto bi na nekom slovenskom jeziku znacilo kuchi? :) ili piperi?:) itd, itd...

Obama
04-11-08, 00:26
rosonera, ne znam za tebe ali ja mogu tvrditi za zadnjih 600 godina ko su mi preci, jer mi stoji u kucu stari rodovnik koji mi kazuje sve moguce djedove i pradjedove od dolaska iz vucitrna 1400 godine. a za dalje ne znam, morao bih poci u crku u vucitrnu jer mi je stric rekao da je tamo provjeravao i da je nasao podatke jos starije.

p.s. iako su se mnogi sprdali andriji mandicu kad je rekao da je 90 posto crnogoraca sa kosova i to iz vucitrna, znam da je istina, jedino sto je mozda sa ovim procentom pogrijesio :-))). ovo mu je mozda jedino tacno sto je rekao u zivot :-)))))

wawy
04-11-08, 01:12
90 posto crnogoraca sa kosova i to iz vucitrna, znam da je istina, jedino sto je mozda sa ovim procentom pogrijesio :-))). ovo mu je mozda jedino tacno sto je rekao u zivot :-)))))
a po cemu znas da je istina?
u nijednu istoriju ne postoji ovaj podatak. al za naseljavanje crnogoraca na kosovo postoje naznake i podaci, u zadnjih 1500 godina.

Obama
04-11-08, 11:21
zato sto postoje spisi u crkvama koje su biljezile, pa ces ogroman broj porodica naci u tim crkvama, naci ces da su zivjeli tamo prije.

pazite, da me pogresno ne shvatite, ne volim da pristupam istoriji guslarski, niti da vicem da je sve zivo srbija, ovo je crna gora i mi smo crnogorci (ali zna se nase porijeklo), samo govorim odakle nam korijeni vuku. za vas ne znam, znam za sebe i kao sto sam cuo da jos mnooogo familija vuce korijene sa du kosovo :-), a sto se tice naseljavanje kosova crnogorcima, metohija je vise bila crnogorska nego srbijanska!!! vise bi mi imali prava da se ljutimo nego oni!!!

hairdresser
04-11-08, 12:10
a Agic ?

Bonja the Zmaj
04-11-08, 13:06

Apple, Kuci su klasican primjer plemena nastalog mijesanjem slovena i albanaca, svidjalo se to nekom ili ne. Sva prezimena Drekalovica su slovenska, dok kod Starokuca - oduzmes ic i stavis aj, eto ti korijena...

Mene ne znaimaju poluizmisljeni proodicni rodolosvi, vec naucni radovi na tu temu - od uvazenih istoricara Cubrilovica, Djurdjeva, Kulisica...

laufer
04-11-08, 21:26
apple, dan danas se recimo uzimaju vasojevici i malisori, i to cak iz velike malesije (u albaniju). ja znam za 5-6 ljudi, a jos sigurno deset puta tolko sto su samo "ashikovali" :D...
tako da neznam sto je tu cudno da se narod odje mijesa, sva ta plemena, i slovenska i vlashka, i ilirska. ...

istina ziva, narocito od kako su vasojevke naucile cerke da je najvaznije da uce skolu, a sve ce ostalo doc samo po sebi, te je broj neozenjenih momaka u polimlju dostigao totalno zabrinjavajuce razmjere.
u sekularu ima desetak odiva iz vrake i vuksanlekica, u kaludri i rovcima sekularskim i vise. ako nijesu bolje od ovih nasih, bog se ubio!!

laufer
04-11-08, 21:28
kad ste vec udubili u ovu nauku o prezimenima, volio bi ako bi mi neko pomogao da odgonetnem porijeklo slececih crnogorskih prezimena:
maslar
madzgalj
kukalj
rmus
brakoc

Nabuko
04-11-08, 21:31
ako nijesu bolje od ovih nasih, bog se ubio!!

Ribe ili ...

laufer
04-11-08, 21:35
Ribe ili ...

bolje majke, bolje zene i bolji ljudi.

Bonja the Zmaj
04-11-08, 22:47
a Agic ?
Agić, Herceg-Novi; Ulcinj 1858. god.; Podgorica; Pljevlja 1905. god.; ogranak Zejnelagića u Rožaju, doseljenici iz Kuča (Podgorica)

Bonja the Zmaj
04-11-08, 22:55
kad ste vec udubili u ovu nauku o prezimenima, volio bi ako bi mi neko pomogao da odgonetnem porijeklo slececih crnogorskih prezimena:
maslar
madzgalj
kukalj
rmus
brakoc
Rmuš, u Šekularima od Rmuš - Ruša, brata Daše Šekulara, najbliži Dašićima i Bulićima, pa u Beranama i kao: Rmušević; Plav; u Podgorici
Brakočević (?), potomci Brakoča Vukova (Ljevaka) u Selo Orah (Šekulari) u Gornjim Vasojevićima, razgranati su, porijeklom iz Cuca (Cetinje)

laufer
05-11-08, 15:46
Rmuš, u Šekularima od Rmuš - Ruša, brata Daše Šekulara, najbliži Dašićima i Bulićima, pa u Beranama i kao: Rmušević; Plav; u Podgorici
Brakočević (?), potomci Brakoča Vukova (Ljevaka) u Selo Orah (Šekulari) u Gornjim Vasojevićima, razgranati su, porijeklom iz Cuca (Cetinje)

tako knjiga kaze, ali je prica o ovim prezimenima vrlo interesantna i pokazuje kako se stanovnistvo mijesalo i opstajalo.

Djudja
05-11-08, 17:53

A što veli plemensko predanje? Hrebeljanovići, Nemanjići? Ili neka pobočna linija - preko odive koja se preudala :whistling2:?

laufer
05-11-08, 22:46
A što veli plemensko predanje? Hrebeljanovići, Nemanjići? Ili neka pobočna linija - preko odive koja se preudala :whistling2:?

da nije sama zanijela, pa morala da se preuda, te su joj djecu iz prvog neuspjesnog braka u novi dom prozvali kuchici, od milja kuci?

Djudja
06-11-08, 14:46
da nije sama zanijela, pa morala da se preuda, te su joj djecu iz prvog neuspjesnog braka u novi dom prozvali kuchici, od milja kuci?

Bez šale - ima toga masu po Crnoj Gori. Nema plemena, da ne kažem bratstva, đe nema ogranak koji su potomci đeteta odive kojoj je muž poginuo "u boj s Turcima (đe je btw. po$eka 5-6 stotina glava)", pa se vrnula u rod.... neki imaju drugačije prezime, a neki čak i isto originalnog bratstva. U te priče vjeruju samo ovi bolidi koji vjeruju da imaju čisto porijeklo iz Vučitrna i da se ni u kojem slučaju nijesu miješali s drugim narodima/komšimjama...
Ja bih reka da se rađalo prilično vanbračne đece i da nijesu stari Crnogorci bili baš srca kamenoga i zatucali kršima odma majku i dijete - no su ih prihvatali i uz ovu bajku o poginulome mužu prihvatali poslije par mjeseca odsustva.

Bonja the Zmaj
06-11-08, 18:45
tako knjiga kaze, ali je prica o ovim prezimenima vrlo interesantna i pokazuje kako se stanovnistvo mijesalo i opstajalo.
da su mijesanja tekla intenzivno, preko brakova do asimilacija odredjenih grupa - to je jasno. Tek od XIX, pocetkom procesa stvaranja nacija, na osnovama istog jezika i religije - stvara se krovni identitet za prilicno izmijesane i razlicite narodne grupe - pa se onda vrsi unifikacija...

laufer
07-11-08, 00:52
Bez šale - ima toga masu po Crnoj Gori. Nema plemena, da ne kažem bratstva, đe nema ogranak koji su potomci đeteta odive kojoj je muž poginuo "u boj s Turcima (đe je btw. po$eka 5-6 stotina glava)", pa se vrnula u rod.... neki imaju drugačije prezime, a neki čak i isto originalnog bratstva. U te priče vjeruju samo ovi bolidi koji vjeruju da imaju čisto porijeklo iz Vučitrna i da se ni u kojem slučaju nijesu miješali s drugim narodima/komšimjama...
Ja bih reka da se rađalo prilično vanbračne đece i da nijesu stari Crnogorci bili baš srca kamenoga i zatucali kršima odma majku i dijete - no su ih prihvatali i uz ovu bajku o poginulome mužu prihvatali poslije par mjeseca odsustva.

slazem se druze djudja!!

Obama
07-11-08, 01:15
slowpoke,

makni ic na svako crnogorsko prezime i fisti aj i eto, svi albanci, daj castiti, te price muja dajkova.

ispade da mi je rodoslov lazan, a on jadan sav pozutio i izblijedio, kao da je gorio...

p.s. ovaj forum je jako interesantan, mozes da saznas ko ti je otac, ko ti je djed, i da shvatis da ovi sto se tako predstavljaju su greskom upisani.xaxaxaxaxaxaxaxa, cuda velikoga. sad cu ja svoj rodoslov od pantivijeka da baziram na naucnim radovima, dobro mi nisi spomenuo novaka adzica, samo njega hvali da mi spomenes da mi se kosa nakostrijesi!!!

Djudja
09-11-08, 20:12
ispade da mi je rodoslov lazan...

:yes513: Što se prije s tim pomiriš bićeš bolji čojek - nosićeš manje breme slavnih :wacko: predaka.

Bonja the Zmaj
09-11-08, 20:58
makni ic na svako crnogorsko prezime i fisti aj i eto, svi albanci
Apple, kako si vec priznao da nisi upoznat sa najboljim postojecim naucnim radovima iz ove oblasti - onda je i razumljiva lakoca s kojom izvaljujes ovakve gluposti.
Istorijska nauka, naravno, ne moze ponuditi odgovore na sva pitanja iz proslosti, ali samo koriscenjem njenih provjerenih naucnih metoda moze biti nacin za utvrdjivanje barem nekih cinjenica. U ovom slucaju, a vec je to pominjano tokom ove teme, veoma se lako mogu izdvojiti prezimena sa jasnim slovenskim korijenima, kao i prezimena ciji korijeni ukazuju na neke malo neobicne stvari:
Sto se tice crnogorskih prezimena, postoji nekoliko zanimljivih, da ne kazem indikativnih primjera.
Prvo, Kuci. Dijele se na Drekalovice i Staro (Ostale) Kuce. Iako plemenske legende ukazuju da su Drekalovici albanskog porijekla, korijen njihovih prezimena je cisto slovenski (Ivanovic, Petrovic, Popovic, Vujosevic...), dok kod Starokuca korijen je dosta cesto albanski (Prenkici, Dedici...). Legenda, po kojoj je vojvodstvo preslo sa starokuckih Dedica na Drekalove Petrovice - govori o jednom tipicnom procesu doseljavanja slovenske vecine na danasnji plemenski teritorij i preuzimanju vodjstva. Uz to, cak je i u srpskoj istoriografiji (Cubrilovic) primjer Kuca navodjen za mijesanje slovenske i albanske etnicke mase.

Dalje, tu su tzv patrimonijalna prezimena, koja nose bratstva koja se nisu nikad cijepala, ili su zadrzavala originalna prezimena (kad se bratstvo cijepa, najcesce se i gubi staro prezime). To su Kape, Spadijeri, Kustudije (Kustudici) i sl. Uglavnom su locirani u centru Katusnke nahije i sa velikom dozom sigurnosti se moze reci da nose tragove sjecanja na najstarije vlaske nomade koji su tu oblast naseljavali prije Ivan begove odluke da centar svoje drzave prenese na Cetinje i time udari temelj stvaranju crnogorskog naroda.

Treca su bratva koji nose prezimena turskog korijena. Borozani, CUlafici, Ceranici i sl. I za njih postoji mnogo legendi - od toga da su ili sluzili u turskim vojskama ili se bavili zanimanjima za koja je tadasnji narod saznao tek dolaskom Otomana (Borozan - vojni trubac) ili su mijenjali vjeru, pa su im kasnije, nakon ponovnog povratka na pravoslavlje, nisu dozvolili da povrate svoja stara prezimena
Eto. Samo treba citati i uciti, jer neznanje je jedna boljka, ali bez ikakvog zazora raspravljati o temama o kojima se vrlo malo zna - i dovode do ovakvih momenata:
iako su se mnogi sprdali andriji mandicu kad je rekao da je 90 posto crnogoraca sa kosova i to iz vucitrna, znam da je istina, jedino sto je mozda sa ovim procentom pogrijesio
reci znam da je istina je veoma opasan momenat, ali ako je to vezano za stav balkanskog politicara o nekom istorijskom procesu... E onda je to veoma smijesno.
Ako se odlucis da jednog finog dana sokiras samog sebe i odlucis se ponuditi iole trezvene argumente za barem jednu od sokantnih tvrdnji koje si iznio na forumu, bice mi veoma drago da otvorimo posebnu temu o navodnom doseljavanju vecine Crnogoraca sa Kosova u CG... Sem ako nisi mislio - da je dovoljno reci nesto i ocekivati od sagovornika da to demantuju?

ispade da mi je rodoslov lazan, a on jadan sav pozutio i izblijedio, kao da je gorio...
Starost odredjenog dokumenta apsolutno je nebitan argument po pitanju utvrdjivanja njegove autenticnosti i tacnosti. U crnogorskom kontekstu, gdje je genealogija, kao istorijska pomocna nauka - maltene nerazvijena, smijesno je uzimati gomile porodicnih bajki (koje su cesto jedini osnov) kao ekskluzivne istine, jer i najpovrsnije analize ukazuje na krupne raskorake sa postojecim istorijskim izvorima, a nerijetko i sa elementarnom logikom.

[QUOTE=apple_mac;501087]sad cu ja svoj rodoslov od pantivijeka da baziram na naucnim radovima
U mjeri u kojoj je to moguce, Apple. A ono sto svakako ne bi trebao raditi je a priori odbacivati i ono malo naucnih radova koje postoje i svoje stavove zasnivati na neprovjerenim mitovima i guslarskim i licnim zeljama.
O tvom licnom rodoslovu mozemo samo da spekulisemo, sve dok ga ne vidimo, ali ne vidim kako cak i eventualna potvrda njegove autenticnosti i tacnosti - utice na moju tvrdnju o albanskom korijenu odredjenih crnogorskih prezimena. Taj dio u tvojoj argumentaciji sam propustio da uocim...

dobro mi nisi spomenuo novaka adzica, samo njega hvali da mi spomenes da mi se kosa nakostrijesi!!!
Ne znam zasto pominjes Novaka Adzica, jer ja iskljucivo govorim o profesionalnim istoricarima, kao sto su Cubrilovic, Djurdjev i Kulisic. Ako nisi cuo za njih, to je vec problem.

FORMICA
09-11-08, 22:11
rosonera, ne znam za tebe ali ja mogu tvrditi za zadnjih 600 godina ko su mi preci, jer mi stoji u kucu stari rodovnik koji mi kazuje sve moguce djedove i pradjedove od dolaska iz vucitrna 1400 godine. a za dalje ne znam, morao bih poci u crku u vucitrnu jer mi je stric rekao da je tamo provjeravao i da je nasao podatke jos starije.

p.s. iako su se mnogi sprdali andriji mandicu kad je rekao da je 90 posto crnogoraca sa kosova i to iz vucitrna, znam da je istina, jedino sto je mozda sa ovim procentom pogrijesio :-))). ovo mu je mozda jedino tacno sto je rekao u zivot :-)))))

600 godina :eek: Pa ti si prvi na Balkanu koji možeto tvrditi. A iz vučitrna ste došli poslije kosovske bitke? Tad je Car Lazar rekao tvom pretku (Milan Toplica ili Srđa Zlopogleđa ili Pavle Orlović ili čak Milošu Obiliću) da dođe u Crnu Goru đe će čuvat srpstvo. Da nije uz put ponio i krstaš barjak kosovski? To bi moglo pomoći u izučavanju ovoga važnog problema jer ima još puno interesenata koji tvrde da je upravo njihov predak donio krstaš barjak u Crnu Goru. Mada su Orlovići tu u prijednosti jer se pominju uz gusle.

Homer
09-11-08, 22:18
Ima li iđe Crnogorca koji ne vodi porijeklo od Nemanjića :D

Za ove moje se priča da su posle Kosova došli u Albaniju pa onda u Crnu Goru.

A čuh za jedno bratsvo koje nije od Nemanjića (greote) nego su od ujčevine Lazareve :D

A koliko smo Turaka po$ekli, ja mislim da smo svi od (K)Obilića.;)

Jedino je Boro Kralj od Balšića!:D

FORMICA
09-11-08, 22:22
:D:D
E izgleda da su nam svima j... neku prrra babu pa smo po tome svi nemanjićkog roda

Zor_djevojka
09-11-08, 22:22
Govor'te u svoje ime :D...

Homer
09-11-08, 22:23
E izgleda da su nam svima j... neku prrra babu pa smo po tome svi nemanjićkog roda

Da je Treći Rajh odnio pobjedu, kontam da bi za 200 godina svi bili od Musolinijevih :D

Zor_djevojka
09-11-08, 22:24
ti i ja 'omere po plac na Tarabosh...

Nabuko
09-11-08, 22:26
Da je Treći Rajh odnio pobjedu, kontam da bi za 200 godina svi bili od Musolinijevih :D

Posla nas Cezar u Medjedju sa barjakom da cuvamo tradiciju ...

wawy
09-11-08, 23:09
Posla nas Cezar u Medjedju sa barjakom da cuvamo tradiciju ...

neka ti te insinuacije...:D
moje porijeklo je cisto kao suza, od ulcinjskih crnackih robova iz vremena gusarenja...

FORMICA
09-11-08, 23:58

Ne vjerujem da bi se čekalo toliko. Bilo bi dosta i dvije tri godine da svi ili veći dio ili makar 23% postanemo čisti Prusi a da bi nam pruski car bi izvanji rod. Garantujem da bi se na kraju ispostavilo da je Hitler njegoševo kopile a da je fašizam utemeljen u Luči mikrokozmi i Goskom vijencu.

wawy
10-11-08, 00:12
... a seksizam u noc skuplja vijeka...

FORMICA
10-11-08, 20:13
... a seksizam u noc skuplja vijeka...
:w00t531::w00t531::w00t531:

nb-campari
12-11-08, 22:05
dajte narode, napiste malo vise o prebjezima kuča na pester. sve se nadam da nadjem neko aristokratsko porijeklo

Nikola Djukusic
23-02-09, 20:01
E da vas pitam : Da li je neko od vas cuo za prezime ĐUKUŠIĆ ? To prezime je porijeklom iz CRNE GORE. Ako moze neko da mi pomogne ili ako je neko cuo za to prezime neka se javi ? Pozdrav . . . Unapred HVALA

Obrad Baka88
23-02-09, 20:06
E da vas pitam : Da li je neko od vas cuo za prezime ĐUKUŠIĆ ? To prezime je porijeklom iz CRNE GORE. Ako moze neko da mi pomogne ili ako je neko cuo za to prezime neka se javi ? Pozdrav . . . Unapred HVALA

ZA Bijelo Polje nisam, mora da je to prezime negdje blizu PG ili NK

Bonja the Zmaj
24-02-09, 00:57
nije registrovano na http://www.montenegro.org.au/prezimena.html :(