View Full Version : Dijalekti

Lady of Rohan
07-09-12, 12:14
Uvek mi je smetalo sto odrasli ljudi nemaju nikakve osnove o ovome,
niko ih tome naucio. Mrzi me da predajem, evo vam linkova i karata.

http://en.academic.ru/pictures/enwiki/83/Shtokavian_subdialects1988.png

Lady of Rohan
07-09-12, 12:20
http://img682.imageshack.us/img682/7908/dijalekti.png

Lady of Rohan
07-09-12, 12:21
http://img651.imageshack.us/img651/3171/ivick.jpg

Lady of Rohan
07-09-12, 12:23
Ni ja o tome ne znam dovoljno, rekoh da nije bio predmet sa moje grupe...
Znam osnove.

pehar
07-09-12, 13:15
Uvek mi je smetalo sto odrasli ljudi nemaju nikakve osnove o ovome,
niko ih tome naucio. Mrzi me da predajem, evo vam linkova i karata.

http://en.academic.ru/pictures/enwiki/83/Shtokavian_subdialects1988.png
Odlicno,zaista divno!
Evo i na karti je iscrtano ono o cemu smo promenile par recenica Sokobanja pada pod Timok,a jug je Nis,Zitoradje,Leskovac,Vranje,Bujanovac,Han,Medved ja itd...,sve to pod prizrenski,south-juzna Morava...

Lady of Rohan
07-09-12, 13:21
Uffff, pogledaj i druge karte, i dalje je to prizrensko-timocki, ali valjda spada u taj poddijalekat.
Ti osecas razliku, naravno, ali zar i Sremci i ljudi iz okoline Topole ne osecaju veliku razliku, iako je u pitanju jedan jedini
sumadijsko-vojvodjanski dijalekat?

Lady of Rohan
07-09-12, 13:23
U severostocnoj Srbiji, odakle sam ja, govori se sasvim drugacije, kako sam i objasnjavala. Kod nas kosovsko-resavski, juznije, prizrensko-timocki, sve do Zajecara,
ukljucujuci i Sokobanju.

Lady of Rohan
07-09-12, 13:27
Istocnohercegovacki se govori i u Kninu, i u Mostaru, i u Niksicu, i u Herceg Novom i u Uzicu, cak i u Dubrovniku, a svugde je sa svojim specificnostima. Uvecaj kartu Pavla Ivica ako mozes.

Lady of Rohan
07-09-12, 13:32
Pogledaj drugu kartu, ona pokazuje tih pet osnovnih dijalekata
koje sam nabrojala na drugoj temi.

Lady of Rohan
07-09-12, 13:36
Kosovsko-resavski( Krusevac, Pomoravlje, severoistocna Srbija, juzni Banat)
Prizrensko-timocki(Nis, Vranje, Leskovac, pa do Zajecara uz Timok)
Sumadijsko-vojvodjanski(Sumadija, Beograd, Vojvodina)
Istocnohercegovacki(kod nas, zapadna Srbija - Uzice, Valjevo, Loznica)
Zetsko-juznosandzacki( hm, ime mu kaze )

Crna Gora je podeljena na dva dijalekta: zetsko-juznosandzacki severoistocno i juznije, i istocnohercegovacki, severozapadno.

Sve ostale razlike u dijalektima spadaju u poddijalekte, ali ovi su glavni.

................

Recimo, u zapadnoj Srbiji se dugo govorila ijekavica, dok nije potisnuta pod uticajem Beograda. Virnite na Vikipediju, imate zanimljive dijalekatske karte, lepo je to znati o svom jeziku.

Zhaan
07-09-12, 13:43
ja govorim Zetsko-juznosandzackim dijalektom??? :D
i šta mu to... hm, ime kaze?

Lady of Rohan
07-09-12, 13:43
Narecje - stokavsko, ili u hrvatskom, cakavsko i kajkavsko.

Izgovor -ekavski i ijekavski, u hrvatskom i ikavski.

Ostalo su govori ili dijalekti.

Sto su stariji, dalje su od knjizevnog jezika, mladji su mu blizi,
a za osnovu srpskog knjizevnog jezika posluzio je
sumadijsko-vojvodjanski i istocnohercegovacki.

Jos ako znate koji je ekavski , a koji ijekavski, a valjda znate, osnove su tu. :)

Lady of Rohan
07-09-12, 13:47
ja govorim Zetsko-juznosandzackim dijalektom??? :D
i šta mu to... hm, ime kaze?

Ne, ti govoris standardnim crnogorskim jezikom, knjizevnim, sa blagim uticajem
zetsko-juznosandzackog. :)

Akcenti su slicni kao u kosovsko-resavskom(sa akcentom na drugom slogu u ovoj drugoj reci, haha).

pehar
07-09-12, 13:49
Uffff, pogledaj i druge karte, i dalje je to prizrensko-timocki, ali valjda spada u taj poddijalekat.
Ti osecas razliku, naravno, ali zar i Sremci i ljudi iz okoline Topole ne osecaju veliku razliku, iako je u pitanju jedan jedini
sumadijsko-vojvodjanski dijalekat?
Pihhhh....
Mislim da ljudi koji zive na ovom podneblju osecaju tu razliku...kako god onaj ko zeli i potrudi se moze da razume i onog iz Banata,zapadne ,juzne ili istocne Srbije,i iz bivse ex YUrepublike dijalekte i govore....

Lady of Rohan
07-09-12, 13:53
Pihhhh....
Mislim da ljudi koji zive na ovom podneblju osecaju tu razliku...kako god onaj ko zeli i potrudi se moze da razume i onog iz Banata,zapadne ,juzne ili istocne Srbije,i iz bivse ex YUrepublike dijalekte i govore....

Naravno da osecate razliku.
Ja osecam razliku u govoru ljudi iz Velike Plane,
iako su mi na jedva 40 km, iako je to isti istacki Petrijin i Ckaljin
dijalekat. :)

Fotokopirala sam tu akcentologiju koja nije bila moj predmet, ja sam sa druge katedre, valjda cu jednom imati vremena to da izbistrim.

Da sam imala taj predmet, mogla bih vam mnogo detaljnije objasniti. :(

Ovako, samo glavne dijalekte znam, a poddijalekte - veze nemam.

pehar
07-09-12, 13:59
Naravno da osecate razliku.
Ja osecam razliku u govoru ljudi iz Velike Plane,
iako su mi na jedva 40 km, iako je to isti istacki Petrijin i Ckaljin
dijalekat. :)

Fotokopirala sam tu akcentologiju koja nije bila moj predmet, ja sam sa druge katedre, valjda cu jednom imati vremena to da izbistrim.

Da sam imala taj predmet, mogla bih vam mnogo detaljnije objasniti. :(

Ovako, samo glavne dijalekte znam, a poddijalekte - veze nemam.

E da ovi iz Plane oni sve teraju na slovo e npr.kad kazu Jelena onda cujemo ono Jeeeelena,nekako je naglaseno slovo e kao npr. u Uzice oni vuku sve na slovo u,a u Vojvodini puno razvlaace,nekako duuuugo im traje rec,mi na jugu cevrljamo nekima cudnim jezikom,i bas mi je zao kad nas ljudi ne razumeju...

Lady of Rohan
07-09-12, 14:03
Da, to otvoreno e je bas tipicno za kosovsko-resavski, a Uzicani i Loznicani imaju sacuvane duzine. :) Ovi iz Backe opet imaju ono specificno š. Mnogo mi je to zanimljivo, izbistricu sama.

Vi sa juga cete skratiti e kad kazete lepo ili dete, a mi u kosovsko-resavskom cemo ga produziti vise nego u knjizevnom jeziku.

I u Plani ce akcenat imena Jelena biti na drugom slogu (kao i u Podgorici).

'Jelena, lepo ime za lepu devojku'. :)

Nama fali kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, ostale imamo, a vama juznjacima je jos teze. :)

pehar
01-04-13, 14:14
Dragi majke i tatko od mim!

Ubavo se provodimo na ovoj kampovanje. Učitelji i učiteljke na mim ne terav da vi pisujemo kako si treba da se ne sekirate ama ni ic,sve ce si bude kakoj treba.Mi smo dobro, samo je sator i dva dzaka za spijenje voda odnela, beše ni reka poplavila. Sreca niki se neje udavija, jer mi t'd bemo u planinu, trazismo Jocu.On neje bija na broj,izgubija se negde po sumu. Kažite gi na njegovi tatka i majku nadjosmo ga,i da si je on dobro, al pa nemoz' da pisuje, ruku si je malko iskršija k'd... je begaja od divlju svinju.Ma Jocu nebismo ni nasli u sumu da ne bese munja.Neki su se od nas vrcali sas spasilacki dzipovi k'd se vrćamo iz planinu. Beše ubavo. Le,le al je pucalo,dzip si ripka,na vozaca si ispade volan iz ruke, pa udari u neki kamen, i iskrši gi farovi, jedva se nadjosmo svi na forum.Jedan pa od ucitelji ni rece da je Joca sto je otisja da lovi zajci,a neje se na nikoga kazaja, i da si puska malko zanosi k'd puca, pa je mogja nekoga medveda da utepa, pa posle koj ce placa kaznu?Al si mu Joca ubavo rekja: Kazaja sam ti be ucitelju k'd bese požar“. Ma ja verujem na Jocuda da mu je kazaja, sigurno ga neje cuja, ucitelj bese mortus pijan.:D