View Full Version : Da li ste alergicni i na sta ?

beli54nl
28-02-11, 17:52
Ja jesam na ambroziju..

Uzas je to sa ambrozijom kad pocne svrbljenje ociju,kihanje,problemi sa nosom uzas jedan pa eto..:biggrin:

Da cujemo vas na sto ste vi alergicni, osim na ljude..:biggrin:

srna
28-02-11, 18:07
Nisam ni na šta alergična, bar ne do sada...ali ovog trena dobih osip od ove osobe i njenog napisanog posta :

http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/showpost.php?p=1045365&postcount=7239

Zor_djevojka
28-02-11, 21:10
za sad na 'bactrim' i sva sam ka' zebra u facu (na štrafte)kad izijem kikirikA iz ljuske..

beli54nl
01-03-11, 17:35
Sama riječ alergija se odnosi na više različitih reakcija tijela. U preosjetljivosti tipa 1, tijelo je preosjetljivo, a za obranu stvara antitijela. Kada je osoba preosjetljiva, izložena je alergenima. Sama riječ alergija (αλλεργία) dolazi iz dvije grčke riječi: 'allos'(άλλος), što znači drugo, te 'ergon' (έργον), što znači rad. Preosjetljivost tipa 1 se očituje u pretjeranoj aktivnosti mastocita i bazofila pod utjecajem imunoglobulina E, što uzrokuje različite simptome:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/P3240141.JPG/300px-P3240141.JPG

Koncept i izraz alergija je osmišljena od bečkog pedijatra Clemensa von Pirqueta, i to 1906. godine. Taj liječnik je uvidio da su tjelesne reakcije njegovih pacijenata povezane s vanjskim alergenima, poput prašinae, peludi ili određena hrane.

Dugo vremena se mislilo da su sve preosjetljivosti uzrokovane nepravilnim djelovanjem imunoglobulina tipa IgE, no ispostavilo se da je mnogo raznih mehanizama koji u sebi imaju štetne molekule odgovorne za bezbroj nepravilnosti unutar tijela, prije smatranih alergijama. Dva znanstvenika, P. G. H. Gell i R. R. A. Coombs su stvorila shemu od 4 tipa preosjetljivosti (danas znamo za još jednu). Preosjetljivost tipa 1 se danas naziva alergija.

od onih benignih (dobroćudnih), poput curenja nosa, kašlja, kihanja...
do onih koji ugrožavaju život, poput anafilaksije i anafilaktički šok.

beli54nl
01-03-11, 17:44
Alergija od hrane

Alergija od hrane jest štetan imunosni odgovor na proteine u hrani[1][2]. Alergija od hrane razlikuje se od ostalih štetnih odgovora na hranu kao što su intolerancija hrane, farmakološke reakcije i reakcije posredovane toksinima.

alergija od hrane farmakološke reakcije toksini intolerancija
štetan imunosni odgovor na proteine u hrani kofeinski tremori, sirna/vinska (tiraminska) migrena, trovanje skombroidnom (histaminskom) ribom trovanje bakterijskom hranom, stafilotoksin intolerancija laktoze (deficijencija laktaze)

Proteini u hrani koji pokreću alergijski odgovor nazivaju se alimentarnim alergenima. Procijenjuje se da gotovo 12 milijuna Amerikanaca pati od alergije od hrane,[3] a prevalencija je u rastu.[4] Šest do osam posto djece do treće godine ima alergiju od hrane kao i skoro četiri posto odraslih.[5]

Alergija od hrane uzrokuje otprilike 30.000 posjeta hitnoj službi i 100 do 200 smrti godišnje u Sjedinjenim Državam.[6] Najčešće alergije od hrane u odraslih jesu one od školjaka, kikirikija, orašastih plodova, ribe i jaja[5], a najčešće alergije od hrane u djece jesu one od mlijeka, jaja, kikirikija i orašastih plodova[5].

Terapija se sastoji od imunoterapije (desenzitizacije) ili izbjegavanja tako što alergična osoba izbjegava sve oblike dodira s hranom od koje je alergična. Područja istraživanja uključuju anti-IgE antitijela (omalizumab ili Xolair) i specifičnu oralnu tolerancijsku indukciju (SOTI) koji su pokazali nekakvu nadu za terapiju određenih alergija od hrane. Ljudi s dijagnosticiranom alergijom od hrane mogu nositi autoinjektor adrenalina kao što su EpiPen ili Twinject, zatim razne oblike nakita s medicinskim upozorenjem ili razviti plan za hitno djelovanje u dogovoru sa svojim liječnikom.
izvor WikipedijA

Milly
01-03-11, 18:57
na Grettu-čak više nego na prašinu

beli54nl
01-03-11, 19:40
sem ambrozije, ja sam jos na politicare i globaliste alergican..:biggrin:

beli54nl
02-03-11, 19:13
Alergije-prilog

http://www.youtube.com/watch?v=SNhpjpC79yQ

beli54nl
02-03-11, 19:18
Opasnost od ambrozije-prilog

http://www.youtube.com/watch?v=YAzmecB529I

beli54nl
02-03-11, 19:22
Ambrozija-sirovina,a ne korov!

http://www.youtube.com/watch?v=PBiYkORE_Zw

beli54nl
02-03-11, 19:26
Sezonske alergije "kostaju" americke firme 700 miliona dolara godisnje

http://www.youtube.com/watch?v=PBiYkORE_Zw

Villa
06-03-11, 15:30
Hvala bogu nisam alergicna...

tinky
06-03-11, 15:36
Na lipu.

Okugata
06-03-11, 16:13
Kao klinka sam bila alergicna na konzervanse, koje se stavljaju u domace suhomesnate proizvode i pekmeze, ali sam sa vremenom prevazisla, kao sto su doktori predvideli. Da li se organizam naviknuo ili je nesto drugo u pitanju, ne znam, ali je u svakom slucaju odlicno. :)

sneguljica
06-03-11, 17:08
ja sam alergična na polen trave, drveća, korijenja, na prašinu, sobnu i posteljnu, na životinjsku dlaku, na grinje, duvan i usput sam stekla (kao i ove alergije uostalom) i alergiju na baktrim, alfacet, C vitamin, medjutim to sve je bilo zbog prezasićenosti orgnizma, tako da sad mogu da pijem alfacet i C vitamin, ali pažljivo. Baktrim i onako ne koristim više.:)

njanja1011
07-03-11, 17:36
ja jesam i to na crno vino...:D
možete samo zamislit...

Lady of Rohan
07-03-11, 22:47
Mnogo je zena sa tom alergijom na vino.

Ja sam alergicna na ujed zujalica.

Imala sam anafilakticki sok kad me ujeo strsljen, jedva sam prezivela. :(
Umalo da vas Hana ne smara po forumu...

nico
07-03-11, 22:49
na penicilin... jednom se ofleko, tufnice :D na sve strane, ko zaba krastaca... :D

Milly
08-03-11, 02:52
polen, mliječni proizvodi, pamidore, većina krema, tonika, pudera za lice, krejona, kozmetike uglavnom, prašina ..
Jednom (od bezbroj puta) sam se izroštiljala na plaži, a sutradan sam pošla za pg, morala na fax. Kupila neutrogeninu kremu za saniranje opekotina, da bi mi, u toku 2h, polovina lica natekla i 1 oko se zatvorilo kao reakcija na kremu. Ništa od faxa, niti izlaska od stana nedelju dana. Trebalo je skoro 15 dana da mi se lice vrati u normalu.

Afrika
08-03-11, 08:22
ja sam alergična na polen trave, drveća, korijenja, na prašinu, sobnu i posteljnu, na životinjsku dlaku, na grinje, duvan i usput sam stekla (kao i ove alergije uostalom) i alergiju na baktrim, alfacet, C vitamin, medjutim to sve je bilo zbog prezasićenosti orgnizma, tako da sad mogu da pijem alfacet i C vitamin, ali pažljivo. Baktrim i onako ne koristim više.:)

polen, mliječni proizvodi, pamidore, većina krema, tonika, pudera za lice, krejona, kozmetike uglavnom, prašina ..
Jednom (od bezbroj puta) sam se izroštiljala na plaži, a sutradan sam pošla za pg, morala na fax. Kupila neutrogeninu kremu za saniranje opekotina, da bi mi, u toku 2h, polovina lica natekla i 1 oko se zatvorilo kao reakcija na kremu. Ništa od faxa, niti izlaska od stana nedelju dana. Trebalo je skoro 15 dana da mi se lice vrati u normalu.

:eek:
Bolje da ste napisale na sta niste alergicne :D

Ja sam alergicna na bizuteriju, i suze(sopstvene).Ne mogu se isplakat' ka' cho'ek :D

Watchman
08-03-11, 13:55
Mnogo je zena sa tom alergijom na vino.

Ja sam alergicna na ujed zujalica.

Imala sam anafilakticki sok kad me ujeo strsljen, jedva sam prezivela. :(
Umalo da vas Hana ne smara po forumu...

Bio,prošlo me :)
mislim na te zujalice

tempesta
08-03-11, 14:09
O koliki spiskovi...pa ja sam srećna žena...kinem koji put kad sam u blizini prašine, i to je to :)

glo
08-03-11, 14:38
:eek:
Bolje da ste napisale na sta niste alergicne :D

..... i suze(sopstvene).Ne mogu se isplakat' ka' cho'ek :D

me 2... onim dvema ozgo kazi da šetaju i traže parcelu... leka im nema :D

Milly
08-03-11, 14:46
majka i šćer, moja AfriCo :D
dobro pomenu bižuteriju. I na to sam :D

glo
08-03-11, 15:04
udaj se za mene mistična djevojko pa da bacimo kašiq ko dzenis i dzim... bog da nas vidi (al' bašbaš :p)

Demo
08-03-11, 16:08
Mislim da nisam ni na što, ima nekih stvari koje mi smetaju, ali nemam baš simptome alergijske reakcije. Npr. svake godine prvih 2-3 dana na plaži se pomalo ospem od morske vode, ali nema svraba, gušenja itd. Bižuterija mi smeta, ali opet ne toliko da je ne mogu otrpjeti par sati. Zasad je dobro.

Tiga
08-03-11, 22:42
Na previše sunca i dove kremu

beli54nl
18-03-11, 16:43
Alergija je nepravilno funkcioniranje imunog sistema. Organizam alergične osobe burno reagira na neke tvari iz našeg prirodnog okruženja, koje inače nisu štetne. Takve tvari se nazivaju "alergenima". Reakcija na alergene obično stvara upalu, koja uzrokuje različite simptome, kao što je peludna groznica, ekcem, astma i mnoge druge.

Mehanizam alergijske reakcije

U zdravom organizmu antitijela štite ga od virusa, bakterija i infekcija. Kod alergičnih osoba imuni sistem pogrešno shvaća određeni alergen kao neprijatelja, i počinje stvarati antitijela, da se obrani od njih.
Takva antitijela, koja se nazivaju immunoglobulin E (igE) vežu se za mastocite, kojih ima u obilju pod površinom kože, u nosu, očima, plućima i gastrointestinalnom traktu.

Kada antitijela IgE pronađu alergen, uhvate ga, izazivajući mastocite da stvaraju moćne kemikalije, uključujući histamin. To izaziva alergijsku reakciju.

Alergijska reakcija može se dogoditi odmah ili nakon par sati poslije kontakta sa određenim alergenom. Alergijska reakcija može uzrokovati različite simptome.

dansy
18-03-11, 16:59
ni na sta :)

beli54nl
22-03-11, 08:38
Dolazi proljeće, a sa njim i proljetna alergija. Kada drveće počinje cvjetati, ogromne količine peludi se dižu u zrak, izazivajući godišnji ritual kihanja i šmrcanja. Veliki broj ljudi u svijetu je žrtva sezonske alergije, i ta brojka stalno raste. Samo u SAD-u 35 milijuna amerikanaca pati od sezonskog alergijskog rinitisa, koji je inače poznat kao peludna groznica.

Što izaziva proljetnu alergiju?

Neposredni uzrok alergije je pelud – sićušne čestice, koje biljke ispuštaju u zrak. Kada pelud ulazi u nos alergične osobe, imuni sistem burno reagira na njega, smatrajući ga napadačem. Pošto imunitet alergične osobe smatra alergen opasnim, oslobađa antitijela – koja inače koristi za obranu od virusa, bakterija i drugih mikroorganizama. Antitijela napadaju alergen, što uzrokuje ispuštanje histamina u krv. Upravo taj histamin uzrokuje alergijske simptome.

Ali, zbog čega organizam toliko burno reagira na tvari iz našeg prirodnog okruženja, koje inače nisu štetne? Iako konvencionalna medicina ima brojne pretpostavke, još ne daje konačni odgovor na ovo pitanje.

među mogućim uzrocima su:

- genetika
- paraziti, virusi i bakterije
- zagađeni okoliš
- preosjetljivost organizma
- psiho-somatski uzrok

Alternativna medicina smatra da alergiju mogu uzrokovati:

- bolesna jetra
- paraziti
- oslabljeni imunitet
- nepravilna prehrana i nezdrav način života
- toksini, koji se nakupljaju u organizmu
- mentalni i emocionalni problemi

Kako se pripremiti za sezonsku alergiju?

Mnogi ljudi ne znaju, da nisu bespomoćni u borbi sa alergijom. Postoje načini, koji mogu ublažiti, čak i kompletno ukloniti sezonsku alergiju.

Prije nego što dođe sezona alergije savjetujemo da:

- napravite čišćenje organizma

Poznato je da su toksini, koji se s godinama nakupljaju u organizmu, štetni za zdravlje, uzrokuju prijevremeno starenje i mnoge bolesti. Zbog toga, krenite sa proljetnim čišćenjem organizma.

- ojačate imunitet

Slabi imunitet je jedan od uzroka alergije – smatra alternativna medicina. Ojačajte imunitet prije nego što počne sezonska alergija. Postoji puno prirodnih sredstava za jačanje organizma - propolis, Citrofit, ulje crnog kumina, ehinaceja itd.

- poboljšate prehranu

Ništa ne utječe na naše zdravlje kao prehrana. Mnogi nutrucionisti smatraju, da upravo nepravilna prehrana uzrokuje alergiju i mnoge druge bolesti. Pripazite na prehranu. Jedite više voća i povrća, posebice sirovog. Pijte domaće sokove od ekološki uzgojenih namirnica.

- nabavite kvalitetan pročiščivač zraka

Ako ništa drugo ne pomaže, pročiščivač zraka može zaista olakšati simptome alergije. Pročiščivač sadrži nekoliko filtera (pre-filter, hepa-filter, karbon-filter), koji uklanjaju 99% alergena iz zraka. Neki pročiščivači uz to imaju i UV lampu, koja zaustavlja rast mikroorganizama na filterima, i ionizator, koji dodatno poboljšava kvalitetu zraka.

Osim toga…

- ne zaboravite na homeopatiju

Homeopatski pripravci su vrlo popularan način borbe sa alergijom. Bolje je da ih počnete uzimati 2 tjedna prije sezonske alergije. Da bi odredili, koji je homeopatski pripravak najbolji za vas, savjetujte se sa iskusnim homeopatom.

- naoružajte se biljnim lijekovima

Osim lijekova konvencionalne medicine, na raspolaganju su Vam i prirodni lijekovi. Ekstrakt sjemenke grejpa, repuh (Petasites hybridus), quercitin, kopriva i goldenseal su trenutno na top-listi prirodnih lijekova protiv alergije u svijetu.

- razmotrite mogućnost liječenja akupunkturom

Akupunktura se pokazala vrlo učinkovitom u liječenju alergije. U jednoj studiji 26 alergičnih osoba je bilo podvrgnuto tretmanima akupunkture. Svi su se izliječili od alergije, bez ikakvih nuspojava. U drugoj studiji je sudjelovalo 72 osobe, kod pola njih simptomi alergije su nestali već nakon 2 tretmana.

Za tretman akupunkture obratite se stručnoj osobi. Zbog higijenskih razloga, bolje je da nabavite svoj set akupunkturnih igala.

buda
22-03-11, 17:42
alergična sam na ibuprofen i na škampe. dok jedem škampe pojavi se plik na usnici, koji nakon jela prođe. čisto da me omete dok sočno srčem škampe.

Alessandra
22-03-11, 17:58
Kijem na prejake mirise.

buda
22-03-11, 19:23
zaboravila sam i na mušku bradu i brkove! sva se zacrvenim od dodira s njima :ziber:

pehar
30-03-11, 10:11
Podlozna sam alergijama,uhhhh,ima puno toga,ekstra je period proleca i jeseni,ali sreca postoji pumpica i medikamenti.Kao beba sam dozivela penicilinski sok.Alergija se pojavljuje najpre kao sitne bubuljice crvene a onda se za 5.minuta posaraju citavotelo,a kad pocne sitno grebanje po grlu i kasljucanje,znam sta mi je radit,pumpica,lek za alergiju,a ako krene gusenje odma hitna.Nije to toliko strasno,ogugla sam citav zivot mi je takav.Alergicna sam na :penicilin,getamicin,streptomicin,palitreks,ima jos nekih lekova,abrozija,jagode,jaje,perje,neka vrsta ribe,neke kreme za lice,zaprvo spisak je podugacak....

Madagaskar
30-03-11, 10:13
Da li je neko koristio Nasya sprej za nos (http://www.nasya.rs/nasya.html) ?

pehar
30-03-11, 10:26
Da li je neko koristio Nasya sprej za nos (http://www.nasya.rs/nasya.html) ?

Ne mogu ti se pohvaliti,to samo trenutno kao prodje znas onu"drzi vodu dok majstori odu" i toliko,narocito ujutru,krene kijanje i curenje nosa,smrs u nosu sprej i zaista jedno 15 minuta nista,a onda ponovo cini mi se jos vise mi je cureo nos,tako da sam sprej bacila.Ali mozes pokusati,mozda ce ti pomoci.

Madagaskar
30-03-11, 10:32
Ne mogu ti se pohvaliti,to samo trenutno kao prodje znas onu"drzi vodu dok majstori odu" i toliko,narocito ujutru,krene kijanje i curenje nosa,smrs u nosu sprej i zaista jedno 15 minuta nista,a onda ponovo cini mi se jos vise mi je cureo nos,tako da sam sprej bacila.Ali mozes pokusati,mozda ce ti pomoci.

Pitam zbog ćerke....tražim alternativu antihistaminicima od kojih je uspavana
Hvala :)

pehar
30-03-11, 10:41
Pitam zbog ćerke....tražim alternativu antihistaminicima od kojih je uspavana
Hvala :)

Raspitacu se u toku dana,ako nesto saznam javljam ti

Madagaskar
30-03-11, 11:42
Po Peharkinoj preporuci Avamys sprej (http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-08-01-344.pdf).....jel neko koristio?

pehar
31-03-11, 18:49
I nazoneks sprej

AndrijanaLuda
05-09-12, 03:28
Na krastavac... :D

pehar
05-09-12, 06:49
Na krastavac... :D

kiseli ili svezi?;)

pehar
16-10-12, 13:22
Podlozna sam alergijama,uhhhh,ima puno toga,ekstra je period proleca i jeseni,ali sreca postoji pumpica i medikamenti.Kao beba sam dozivela penicilinski sok.Alergija se pojavljuje najpre kao sitne bubuljice crvene a onda se za 5.minuta posaraju citavotelo,a kad pocne sitno grebanje po grlu i kasljucanje,znam sta mi je radit,pumpica,lek za alergiju,a ako krene gusenje odma hitna.Nije to toliko strasno,ogugla sam citav zivot mi je takav.Alergicna sam na :penicilin,getamicin,streptomicin,palitreks,ima jos nekih lekova,abrozija,jagode,jaje,perje,neka vrsta ribe,neke kreme za lice,zaprvo spisak je podugacak....
plus sintetika

pehar
26-04-13, 19:11
Trenutno na ispraznjenu bankovnu karticu,i novcanik,aman vise:tongue:

Zdravko123
03-07-13, 15:52
srecom jos uvijek na nista!

Perfekt
11-07-13, 13:31
Na kinesku sintetiku i pomalo na prašinu. Od lijekova to je Bactrim.

zagorski
11-07-13, 13:57
Na kinesku sintetiku i pomalo na prašinu. Od lijekova to je Bactrim.

baktrim? za alergiju?

Perfekt
11-07-13, 14:02
Ne bolan. Alergična sam na Baktrim.

zagorski
11-07-13, 14:19
Ne bolan. Alergična sam na Baktrim.

a ja se ponadao da je baktrim dobar protiv alergije :hahaha:

pehar
04-02-14, 13:22
Alergični na kikiriki izlečeni kikirikijem! (http://mondo.rs/a658522/Magazin/Zdravlje/Alergicni-na-kikiriki-izleceni-kikirikijem.html)

Povećavajuci količinu kikiriki proteina u ishrani svaki dan, deca su istrenirala svoj imunološki sistem da toleriše tu vrstu grickalica, pokazalo je istraživanje.

http://static.mondo.rs/Picture/329136/jpeg/kiki.jpg
Nova metoda podrazumeva da se osobe alergične na kikiriki leče kikirikijem. Na kraju studije 84 odsto dece je moglo da jede najmanje pet zrna kikirikija bez alergijske reakcije, navodi se u rezultatima objavljenim u medicinskom žurnalu "Lanset".

Lekari su upozorili roditelje da tretman mora biti pod medicinskim nadzorom i da ga ne treba sprovoditi u kućnim uslovima.

"Pre tretmana deca i njihovi roditelji proveravali su svaki sastojak hrane i izbegavali su da jedu u restoranima. Sada većina pacijenata koji su prošli tretman mogu sigurno da jedu najmanje pet celih kikirikija", rekao je dr Andrju Klark.

Inače, u studiji je učestvovalo 99 dece koji su počeli da jedu male količine kikirikija, a doza je povećana u periodu od četiri do šest meseci.

Medicinski stručnjaci planiraju da naprave dodatne testove pre nego apliciraju za licencu za tehniku, što bi moglo da potraje i nekoliko godina.

U međuvremenu, bolnica Univerziteta Kembridž planira da otvori kliniku za alergiju na kikiriki.